Bodemsoorten in kaart gebracht PZC Hiërogliefen lijken erg op toverspreuken Geheim rode wijn ontrafeld Nieuw molecuul verlicht Parkinson Hersencellen leven na dood patiënt Soorten sterven snel uit Databank in Wageningen voor studies naar grondgebruik Zebravis verraadt vervuiling Onderzoek buitenaardse levensvorm postzegels donderdag 24 januari 2002 LONDEN - Het is een stelling die vaker door wetenschappers is verkondigd: een glaasje rode wijn is heel gezond en vermin dert de kans op hart- en vaatziekten. Onderzoekers hebben nu ook een verklaring voor die bewering. Wetenschappers van de Queen Mary Universiteit in Londen ontdekten dat polyfenolen, organische stoffen die alleen in rode wijn voorkomen, de aanmaak van een bepaald eiwit ver hinderen. Dat eiwit, endotheline-1, vernauwt de bloedvaten en bevordert aderverkalking. De onderzoekers deden hun werk grondig. Ze probeerden 23 soorten rode wijn, vier witte, een rosé en druivensap. Alleen bij de rode wijnen werd de vorming van het bewuste eiwit ge remd. Met het verhaal van de Britten komt een einde aan wat in de wetenschappelijke wereld wel de 'Franse paradox' wordt ge noemd. De bewoners van het land die zich tegoed doen aan foie gras, vette kazen, rijke sauzen en die bovendien stevig doorroken, hebben opmerkelijk weinig hart- en vaatziekten. Veel minder dan de Britten, die ongeveer evenveel vet en ver zadigd voedsel eten. ANP GRONINGEN - Een molecuul dat in 1994 bij toeval is gepro duceerd, blijkt bij dieren de symptomen van de ziekte van Parkinson te kunnen verlichten. Dat ontdekte chemicus BVenhuis in zijn promotieonderzoek waar hij deze maand op promoveerde aan de Rijksuniversiteit Groningen. Het betreft het synthetische molecuul PD 148903. Venhuis ontdekte dat de linksdraaiende variant daarvan bij dieren al in een lage dosis de symptomen van de hersenaancloening Parkinson langdurig verlicht. „Of de stoffen ook in de mens zullen werken, is afwachten. Maar een geslaagd onderzoek met apen stemt ons zeer hoopvol", zegt de promovendus. ANP LEIDEN - Hersencellen in gekweekte weefselplakjes kunnen drie weken buiten het menselijk lichaam in leven worden ge houden. Dat blijkt uit onderzoek van het Nederlandse Insti tuut voor Hersenonderzoek en van het Interuniversitair Oog heelkundig Instituut. De twee instituten onderzoeken het vermogen van hersencellen om te herstellen van ziekten als Parkinson, Alzheimer en Multiple Sclerose (MS). De onderzoekers gebruikten hersenmateriaal van patiënten met een van bovengenoemde ziekten en van patiënten zonder een hersenziekte. Het hersenweefsel kwam beschikbaar bin nen acht uur na het overlijden en werd met behulp van groeifactoren en extra energie in leven gehouden. De onder zoekers toonden aan dat dertig procent van alle neuronen in door ziekte aangetast omringend weefsel nog drie weken ac tief zijn. Nu blijkt dat de hersencellen buiten het lichaam blij ven leven, willen de onderzoekers ze gebruiken voor experi menten. GPD TEXAS - De snelheid waarmee diersoorten uitsterven, kent zijn gelijke niet in de geschiedenis. Binnen twee- tot driehon- derd jaar is de helft van alle levende vogels en zoogdieren ver dwenen. Zo voorspelt Donald Levin van de universiteit van Texas in Austin. Uitsterven is een natuurlijk fenomeen. Maar het tempo van de huidige uitroeiing is honderd tot duizend keer zo hoog als nor maal, aldus Levin. „Op dit moment verdwijnt er elke twintig minuten een plant- of diersoort van de aarde. We leven in een periode van de grootste massa-uitroeiing sinds het verdwij nen van de dinosauriërs, zeventig miljoen jaar terug. Nu is er zoveel wildernis verdwenen dat herstel is uitgesloten. We zul len hiermee moeten leren leven." door John van Oppen WAGENINGEN - Het bodem instituut ISRIC in Wageningen is wereldberoemd tussen de keerkringen, maar vrij onbe kend in eigen land. Dat gaat veranderen. Steeds meer weten schappers, veldwerkers, stu denten en scholieren ontdekken de schat aan kennis die hier ver zameld ligt, mede dankzij Unes co. Alle grote kwesties van de 21e eeuw houden verband met het gebruik van de aardbodem. Of het nu gaat om het vraagstuk van de economische vluchtelin gen die armoede in eigen land ontvluchten; om het verband tussen gezondheid en geneti sche modificatie van voedsel; om klimaatverandering of om dreigende overstromingen - al tijd heeft het te maken met het bodemgebruik. Alle voedsel spruit eruit voort. De bodem reguleert ook de op slag van drinkwater en de af voer van overtollig (rivier)wa- ter. Hij fungeert als buffer voor giftige stoffen en als opslagpunt of bron voor koolstof en broei kasgassen. En, aardig detail, er is op de aardbol maar één insti tuut dat alle elementaire kennis over letterlijk alle bodemsoor ten ter wereld verzameld heeft. Dat is het ISRIC in Wageningen. De daar aanwezige databestan den kunnen worden gebruikt voor mondiale en regionale stu dies naar klimaatverandering, voedselvoorziening, afwate ring, bodemvervuiling, -verzil- ting of -uitputting. „Je mag dus verwachten dat mensen die zich bezighouden met de grote vraagstukken van de nieuwe tijd, voortaan ook gebruik gaan maken van de kennis die nu ook voor hen toegankelijk is", zegt directeur dr. Roel Oldeman. ISRIC staat voor International Soil Reference and Information Centre. Het werd in de jaren zes tig opgericht door Unesco, de onderwijs- en onderzoekstak binnen de Verenigde Naties. Aanvankelijk met de bedoeling wereldwijd bodeminformatie te verzamelen - met de nadruk op derdewereldlanden - en advie zen te geven over duurzaam ge bruik van deze natuurlijke Dr. Roel Oldeman bij het profiel van een verzilte bodem in Turpan, China. foto Henk van Holland /GPD hulpbronnen. Van het een kwam het ander en uiteindelijk be schikt het ISRIC nu over een na genoeg compleet databestand van alle bodemsoorten die op deze wereld te vinden zijn. Hier door heeft het instituut ook de status van World Data Centre for Soils gekregen van de Inter national Council for Science. Selectie Een deel van die collectie is te zien in het Wereld Bodem Muse um aan de Duivendaal 9 te Wa geningen. Daar staat een selectie uit 950 verschillende bodemprofielen uitgestald, met uitleg over de bijzonderheden ervan - bijvoorbeeld over de scheikundige analyse, de typi sche voedingskracht van zo'n bodem en andere elementaire functies zoals de filter- en op slagcapaciteit van zoetwater. Je leert er dat slechts elf procent van alle bodems op de wereld geschikt is voor landbouw; dat de opwarming van de aarde (het broeikaseffect) kan worden te gengegaan als de capaciteit om koolstof op te slaan in de grond beter wordt benut; dat de tem peratuur de snelheid van che mische reacties in de bodem be paalt; dat de oude Chinezen en de oude Indiaanse beschavin gen al heel goed begrepen dat verschillende gewassen ook verschillende eisen stellen aan een grondsoort en dat we voor het bouwen aan een duurzame samenleving inderdaad alles moeten afweten van de grond waarop we leven. Wie dieper wil graven, kan te recht in de bibliotheek met 15.000 onderzoeksrapporten, 6000 kaarten en 16.000 dia's. Een deel van dat databestand is binnenkort ook via internet te raadplegen. „De fase van verza melen, bestuderen en analyse ren van bodemgegevens uit werkelijk alle regio's van de we reld is nagenoeg afgerond. De fase van ervoor zorgen dat die kennis optimaal beschikbaar komt voor verschillende doel groepen, hebben we eveneens achter de rug nu we de meeste gegevens ook digitaal kunnen aanleveren. We zijn aangeko men op het punt waarop we ie dere onderzoeker en veldwerker moeten kunnen helpen als die projectmatig op zoek is naar in formatie die specifiek voor hem van belang kan zijn, of als hij behoefte heeft aan bodemkun- dige uitleg of training", aldus Oldeman. Hij zegt blij te zijn dat zijn insti tuut sinds begin dit jaar nauw samenwerkt met Wageningen Universiteit en Researchcen trum. „Dat biedt de beste per spectieven op internationale samenwerking in veel andere disciplines van de wetenschap Maar Oldeman hecht eraan te laten weten dat zijn doelgroep groter is. „Tot voor kort kregen we hier vooral landbouwkundi gen uit landen als Mali, Equa- dor of Indonesië. Allemaal we tenschappers en veldwerkers die behoefte hadden aan infor matie en praktijktraining. We zijn bekender tussen de keer kringen, dan in eigen land. Toch hopen we dat voortaan ook stu denten en leraren van middel bare scholen de weg naar ons in stituut en ons museum weten te vinden. Want wie een project wil draaien over een actueel vraag stuk, vindt hier tal van aankno pingspunten. En het gaat ons er om dat steeds meer mensen zich bewust worden van de diepere achtergrond bij actuele kwes ties. Zodat ook meer mensen gaan toewerken naar een duur zaam gebruik van onze natuur lijke hulpbronnen. Veel maat schappelijke kwesties die in de nabije toekomst de kwaliteit van het leven zullen bepalen, zijn terug te voeren op een on verstandig gebruik van de bo dem. Ook gezonde bodems kun nen bederven of degraderen door overbemesting, erosie, chemische vervuiling, uitput ting en overdadige irrigatie. Dat laatste is eeuwen geleden al eens gebeurd in Mesopotamië, ooit toch één van de vruchtbaarste regio's op aarde, nu een dorre woestenij. Nieuwe wastelands dreigen te ontstaan in het Mid den-Oosten en Pakistan." Zoutkorst Oldeman geeft een andere voor beeld hoe milieurampen afge wend kunnen worden, als de kennis waarover ISRIC be schikt ook wordt toegepast. „Als zout grond- of oppervlak tewater verdampt, ontstaat op den duur een zoutkorst waarop geen vegetatie mee mogelijk is. Door wind of overstromingen kan zo'n korst jaren later toch weer bedekt worden met nieuw sediment. Daarop kan zich weer vegetatie vestigen. Door het zout uit te spoelen, kunnen zul ke bodems toch nog geschikt worden voor landbouw, zeker als verstandig wordt omgegaan met de keuze van gewassen." GPD Bezoekadres: Duivendaal 9. Voor openingstijden, afspraken en inlichtingen, bel (0317) 4717111 of email soil@isric.nl. Meer informatie op internet: www.isric.orgwwiv.bodem- breed.nl www.bodem.pagi- na.nl; www.dow.wau.nl/inlei- dingbodem; www.agralin.nl. Er zijn ook speciale ivebsites voor profielwerkstukken: www. aar- de.nu (speciaal voor bètavak ken), www.werkstuknet- werk.nl; www.klimaat- werkstuk.nl en www.voedsel- werkstuk.nl CLERMONT - Oplichtende ze- bravissen waarschuwen voor gifstoffen in het water. Voor de ze nieuwe aanpak om tijdig wa tervervuiling op te sporen, ont wikkelde biochemicus Paul Russell van de universiteit van Cincinnatti in Clermont een nieuw monitorsysteem. Hij bracht enkele genen in de zebra- vis die actief worden bij gevaar. Al dertig jaar is bekend dat vis sen in de buurt van een olieraffi naderij een hoger niveau van een bepaald enzym bevatten dan vissen vijf kilometer ver derop. Dit enzym wordt niet aangemaakt bij vissen vijftien kilometer stroomafwaarts. Russell zocht jaren naar een ma nier om de vis een signaal te laten afgeven zodra het gif de genen activeert die het enzym produceren. „Dit idee kon pas worden gerealiseerd dankzij gentechnologie", aldus de bio chemicus. Samen met toxicologen van de universiteit van Wisconsin in Milwaukee maakte Russell de eerste Frankensteinvis die licht geeft na het zwemmen in ver vuild water. Hij bracht hiertoe een menselijk gen in dat actief wordt wanneer pcb's of dioxine aanwezig zijn. Hij koppelde dit gen aan het luciferasegen, dat bij vuurvliegjes zorgt voor op lichting in het donker. In andere samengestelde genen koppelde hij het luciferasegen aan het gen dat bij forel tot expressie komt bij blootstelling aan zware me talen, aan een rattengen dat rea geert op oxidanten of aan een menselijk gen dat gevoelig is voor oestrogenen in het milieu. Cellen van zebra vissen, voor zien van deze samengestelde ge netische pakketten, gloeiden in derdaad op in aanwezigheid van verschillende gifstoffen. Na deze eerste stap in het lab wer den bevruchte viseieren geïn jecteerd met het vreemde DNA. Dit resulteerde in tachtig trans gene zebra vissen. Bij blootstelling aan pcb's of zware metalen lichten de vissen niet zichtbaar op. Ze moeten eerst uit het water worden ge vist en onder een luminometer (lichtmeter) bekeken. „De zebravis is gevoeliger voor vervuiling dan alle bestaande en peperdure technische testen", zegt Russell. „Bij com merciële opschaling zullen ze- bravissen duurder blijven dan guppies in de dierenwinkel. Maar de techniek is goedkoper en efficiënter dan de huidige n)eetinstrumenten." GPD doorTheo de With LEIDEN - Hij heeft inmiddels 800 mensen het hiërogliefen schrift van het oude Egypte bijgebracht. Zijn kennis heeft hij gebundeld in een boek dat eind vorig jaar is gepresen teerd in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Egypto loog Huub Pragt hoopt daar mee nog meer mensen te fasci neren voor dit bijzondere schrift. „Als je eenmaal bent gegrepen door de hiërogliefen, gaat dat nooit meer over." Enthousiast banjert Pragt langs de indrukwekkende col lectie van het Leidse museum. Zo nu en dan wijst hij op de in scripties op sarcofagen, graf beelden en andere heiligdom men uit het oude Egypte. Voor een leek is het abacadabra. Hier en daar valt een vogel of een ander dier te herkennen, maar daar houdt het dan ook mee op. Huub Pragt beweert dat zijn boek de sleutel biedt. Met enige zelfstudie kan bin nen een jaar het geheimschrift worden ontcijferd. De egyptoloog kan de collectie van het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) dromen. Hij heeft er meer dan tien jaar ge werkt. Vorig jaar heeft hij zijn baan als educatief medewer ker opgezegd en is hij voor zichzelf begonnen. Vanuit zijn huidige woonplaats Hilver sum geeft hij cursussen en be geleidt hij excursies en reizen op het vlak van de egyptologie. „Er is heel veel belangstelling voor Egypte. Dat kan ontstaan door een vakantie, museum- bezoek of een documentaire op televisie." „De kunst en cultuur van het oude Egypte hebben voor veel mensen een magische uitstra ling. De hiërogliefen zijn daar bij het grootste mysterie", ver telt Pragt. „Ik had het zelf ook tijdens mijn studie egyptolo gie aan de universiteit van Lei den. Die tekens bleven mijn aandacht trekken. Ik wilde ge woon weten wat die streepjes, golfjes, plantjes en beestjes betekenden." Nadat het mysterie voor hem ontrafeld was, vond hij het zonde dat deze kennis alleen aan de universiteit op te doen was. Hij bedacht een cursus voor een breed publiek. Deze lessenreeks voor leken onder de paraplu van het RMO was meteen een groot succes. „Mijn eerste cursus gaf ik in 1990 en meteen kwam de waag of ik het lesmateriaal niet in boekvorm wilde uitge ven. Er waren bijvoorbeeld be langstellenden in Limburg die Leiden te ver weg vonden, maar wel door middel van zelfstudie aan de slag wilden." In eerste instantie was Huub Pragt daar geen voorstander van. „Ik dacht dat mijn uitleg erbij onontbeerlijk was. Het afgelopen jaar heb ik het ma teriaal herschreven en toegan kelijk gemaakt. Iedereen kan nu zelfstandig aan de slag. Er is niet meer nodig dan basis kennis van het Nederlands. Stap voor stap wordt de lezer ingewijd in de wereld van de hiërogliefen." Speurtocht De boeken die tot nu toe op de markt waren, zijn allemaal vertaald uit het Engels of het Duits. Pragt: „Mijn boek is een echt Nederlands boek. Alle voorbeelden die ik aanhaal, zijn afkomstig uit het RMO. Met het boek in de hand kun je op speurtocht in dit museum. Da's net iets gemakkelijker dan in het British Museum." De egyptoloog begint zijn boek met een uitleg over het schriftsysteem. „Hiërogliefen ontcijferen is net zoiets als het oplossen van een rebus", zegt hij. „De tekens zijn geen sym bolen, maar klanken. Natuur lijk zijn er uitzonderingen op deze regel. Soms staat er wél een tekeningetje achter een reeks tekens. Maar dat is juist handig; een huisje staat voor een bouwwerk en een boom voor een boomsoort. Het schrift van de hiërogliefen beslaat zo'n 4000 tekens. De eerste hiërogliefen dateren van 3100 voor Christus en hiel den stand tot in de Romeinse tijd. Het was de Fransman Champollion die in 1822 de verloren gegane betekenis van de tekens wist te ontrafelen. „Ik heb het boek toegespitst op de meest voorkomende offer formules. In acht hoofdstuk ken kan ik niet alles uitleggen. Toetanchamon in een tuniek met hiërogliefen. foto GPD Daarvoor is een vervolgboek in de maak." Hij maakt duide lijk dat het een lange weg is om het schrift volledig onder de knie te krijgen. „Ik krijg nu pas het gevoel dat ik de teksten be gin te doorzien. En nog lees ik ze niet als de krant. Het blijft een weemde taal. Soms zit ik uren te puzzelen. Het zijn net toverspreuken. Onder de eer ste betekenis zitten vaak meerdere lagen." Drs. Huub Pragt: Hiërogliefen, het schrift ontcijferd - Neder- landsche Uitgeversmaat schappij, ISBN 9061101808, €15,95. Meer informatie: www.egyptologie.nl WASHINGTON - In een onder grondse warmwaterbron in de Amerikaanse staat Idaho heb ben geleerden microscopische levensvormen ontdekt die hun energie halen uit een combina tie van waterstof en kooldioxi de. Ze hebben om te overleven geen zonlicht nodig en ook geen organisch materiaal. Volgens de onderzoekers is het mogelijk dat dergelijke organis men zich ook elders in het zon nestelsel hebben ontwikkeld, bijvoorbeeld op Mars of op de Jupitermaan Europa. De om standigheden daar zijn voor verreweg de meeste aardse levensvormen volkomen onge schikt. De ontdekking werd de ze maand gemeld in het tijd schrift Nature. De in Idaho gevonden microben zijn bijzonder primitief. Ze be horen tot. de aan de bacteriën verwante, maar oudere groep der Archaea. Het afvalproduct van hun stofwisseling is me thaan. De onderzoekers sugge reren daai-om dat het zoeken naar methaan in van Mars af komstige meteorieten mogelijk aanwijzingen zou kunnen ople veren over de aanwezigheid van soortgelijke organismen op de Rode Planeet. Waterstof De ontdekking ondergraaft de veronderstelling dat het leven op aarde begonnen is onder in vloed van de energie van de zon. Frank Chapelle, een bij cle ont dekking betrokken geoloog, meldt in Nature dat het voor de stofwisseling van de microben benodigde waterstof op de jon ge aarde in ruime mate voor handen was. De Britse sterrenkundige en as- trobioloog Richard Taylor is het met hem eens. „Zodra je een on dergrondse watervoorraad hebt en genoeg chemische brandstof, kunnen microben ontstaan", denkt hij. „Vermoedelijk is het leven op aarde ook zo begonnen. Vreemd is alleen, dat het zich op onze planeet naar het oppervlak heeft verplaatst." De vondst kan erop duiden dat leven niet tot de aarde beperkt is. Geleerden weten dat het le ven op aarde vrijwel onmiddel lijk is ontstaan nadat de korst van onze planeet genoeg was af gekoeld. Dat geeft aan dat leven blijkbaar gemakkelijk kan ont staan. Als dat zo is (en als de eer ste levensvormen op aarde le ken op de in Idaho aangetroffen microben), zou dat de kans op de ontdekking van leven op Mars aanmerkelijk vergroten. GPD Het Basisassortiment Euro n, waarin alle gelegen heidszegels zitten met een waardeaanduiding in euro's, komt 28 januari aan de loketten. Het bevat twee velletjes, zeven boekjes en een mailer. In dit pakket zit de reeds be sproken rode bijplakzegel van€ 0,02; vijf gelijke zegels in een velletje. Verder een boekje met vijf gelij ke Geboortezegels (ooievaar) van €0,39 (ook als mailer met vijftig zegels); een boekje met vijf gelijke Huwelijkszegels (twee gezichten) van €0,39 (ook als mailer); een mailer met vijf tig Rouwzegels van €0,39; een velletje met twintig gelijke Ver- huiszegels (een huisje als man netje) van €0,39 en een boekje 'Tien om te feliciteren' met tien vex-schillende zegels van €0,39. Dan drie boekjes met euroze gels: vijf van €0,39, vijf van 0,54 en vijf van €0,75. Tot slot een boekje 'Tien voor uw post' waarin tien gelijke zegels van 0,39. Voor de goede orde: op 2 januari verscheen assortiment Euro I met daarin een bijplakzegel van €0,12, twee zakelijke zegels van €0,39 en €0,78 en acht velletjes (met steeds vijf zegels) met Bea- trixzegels in waarden van 0,25, €0,39, €0,40, €0,50, 0,65, €0,78, €1,00 en €3,00. BELGIË BELGIQUE E B E I G I Q U E BELGIË Dit jaar hebben in België twee WK's plaats op één en dezelfde locatie: het Circuit Zolder. Het EK veldrijden wordt op 2 en 3 februari verreden en van 8 tot 13 oktober volgt het wereldkampi oenschap wielrennen op de weg. Aan beide evenementen heeft België op 21 januari twee €0,42- zegels gewijd. Op dezelfde dag verschenen nog twee €0,42- sportzegels. Deze zijn gewijd aan het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Belgische Ten- nisbond. Op beide zegels is een speler in actie. De zegels in de Belgische reeks 'Promotie van de filatelie' heb ben vier jaar lang portretten van de koninklijke familie laten zien. Dit jaar (uitgifte 11 febru ari) maar één zegel in de waarde van €0,42 0,10 met daarop een tekening (een gekleurde draak), de winnende kindertekening van een wedstrijd uitgeschre ven ter gelegenheid van Belgica 2001. i B&LGlt BEIGIGL 0.42 De tweede zegel (0,42) die 11 fe bruari uitkomt memoreert het 150-jarig bestaan van de Uni versiteit Antwerpen. Op de ze gel een blik (gebaseerd op een 15 0 jaar oude gravure) vanaf het water op Antwerpen. Les Misérables van Victor Hugo is, mede door de musical en films, een van de bekendste no velles van deze tijd. Hugo - in 1802 in Parijs geboren - schreef het verhaal tijdens zijn verblijf in Guernsey, waarheen hij was uitgeweken vanwege zijn uitge sproken politieke denkbeelden en zijn aversie tegen Napoleon III. Zestien jaar heeft hij aan het boek gewerkt, hij voltooide het in 1845 en het werd in 1862 voor het eerst gepubliceerd. Frankrijk herdenkt de 200ste geboortedag van Victor Hugo in de loop van het jaar, maar Gu ernsey bijt 6 februari echter al het spits af met de uitgifte van zes zegels en een velletje. De ze gels tonen Victor Hugo in Gu ernsey (22p), de 'musicalfigu ren' Cosette (27p), Valjean (36p), Javert (4Op), Cosette met Mari- us (45p) en op die van 65p de no velle en een detail van de parti tuur van de musical. De zes zegels zitten ook in een velletje met op de tussenstrook Cosette gebaseerd op het pro motiemateriaal voor de musi cal. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 6