Korthals gespaard door coalitiefracties Regering ziet geen reden priester Braun te weren Brussel verlaagt ESF-vordering Adelmund noemt kleinere klassen op basisschool succes Tekort aan ic-bedden volgens Borst binnen twee jaar weggewerkt Directie Eurocollecte zou financiële regels hebben overtreden Hulp gezocht op internet voor doodziek meisje Rotterdam stopt uitkeringen Cannabisclub gaat in politiek Dna-test in zaak serieverkrachter Museum zoekt groot gezin Tbc-besmetting bij ING Zaandam Oppositie eist collectief aftreden minister Kans industrie op JSF-project weer gegroeid Mobiele hangplek Moedige militairen onderscheiden VENRAY - De wanhopige ouders van de achtjarige Ly- vania Maessen uit Venray hebben een eigen website ge opend in een laatste poging hulp te zoeken voor hun ern stig zieke dochter. Specialisten en artsen van academische ziekenhuizen in Nijmegen, Maastricht en Amsterdam weten geen raad met de geheimzinnige ziekte waaraan Lyvania lijdt. Op de website (www.lyva- nia.nl) doen de ouders we reldwijd een beroep op men sen die ervaring hebben met de ziekte. Het meisje zit in een speciale dagverpleegop- vang. Ondanks medicatie is er volgens de afdeling kinderneurologie van het Radboudziekenhuis in Nij megen geen vooruitgang te constateren. Volgens het zie kenhuis zal het kind wellicht nooit kunnen praten. Volgens artsen lijdt het kind sinds haar geboorte aan een raadselachtige stofwisse lingsziekte in de hersenen. Die kunnen daardoor niet meer normaal functioneren. Bovendien groeien ze te wei nig. Lyvania gedraagt zich door deze ziekte als een een jarig kind, kan niet praten, maakt onwillekeurige bewe gingen en heeft een te klein hoofdje. Ook lijdt ze aan epi leptische aanvallen. ANP ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam heeft in het afgelo pen kwartaal ruim 3700 uitkeringen stopgezet van bijstands gerechtigden die zich niet genoeg inspannen om weer aan het werk te komen. De Rotterdamse wethouder Van der Tak heeft dit besloten na dat eerder uitgebreid onderzoek van minister Vermeend van Sociale Zaken had uitgewezen dat de uitvoering van de Bij standswet in Rotterdam te wensen overliet. Volgens Vermeend werkt de sociale dienst in Rotterdam nu weer beter. Bijstandsgerechtigden die niet genoeg hun best doen om weer aan de slag te komen, worden volgens de wette lijke nonnen bestraft. ANP ENSCHEDE - Kopstukken van de onlangs door het gerechts hof in Arnhem verboden Vereniging van Enschedese Canna- bisten (VEC), hebben de politieke partij Groen Vrij en Blij opgericht. De partij doet 6 maart in Enschede mee aan de ge meenteraadsverkiezingen Volgens partijvoorzitter H. van Bommel is de liberalisering van softdrugs een belangrijk verkiezingsonderwerp. Hij ziet een rol weggelegd voor het sociaal werkvoorzieningschap DCW voor het telen van medisch verantwoorde wiet. ANP UTRECHT - Op hun jacht naar de Utrechtse serieverkrachter hebben politie en Openbaar Ministerie de afgelopen weken aan zesentwintig mannen gevraagd DNA-materiaal af te staan. Een flink deel heeft op het politiebureau al celmateriaal laten afnemen en kan definitief worden uitgesloten als dader. Vol gens een politiewoordvoerder heeft één man medewerking aan het onderzoek geweigerd. Die wordt daardoor overigens formeel niet als verdachte aangemerkt. De komende weken wordt van de overigen DNA afgenomen. De politie besloot de 26 mannen te benaderen op basis van tips. GPD ARNHEM - Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem zoekt een gezin met minstens vijf kinderen onder de 18 jaar, dat bereid is een tijdje te leven als een Fries landarbeidersge zin uit 1947. Het gezin neemt de nieuwste museumaanwinst het Waldhuske, een arbeiderswoninkje uit Damwoude, in ge bruik. Het kleine huisje, gebouwd in 1880, bestaat uit een woonka mer met vier bedsteden en een stal voor de geit. Het is in 1997 afgebroken en overgebracht naar het Openluchtmuseum. Het kinderrijke gezin moet vanaf 29 maart minimaal twee da gen en een nacht in het huisje verblijven. Het publiek kan het dagelijks leven van de tijdelijke bewoners gadeslaan. ANP ALKMAAR - Achttien werknemers van de ING Bank aan de Ebbehout in Zaandam zijn besmet met de tbc-bacterie. Dit heeft een longarts van de GGD Zaanstreek-Waterland giste ren bevestigd. De achttien dragen slechts de bacterie. Ze kunnen geen ande re mensen besmetten, waardoor zij gewoon kunnen blijven werken. Wel moeten zij een half jaar lang medicijnen innemen om de bacterie te bestrijden. De medewerkers hebben de bacterie opgelopen door direct contact met een vrouwelijke collega, bij wie in november een open vorm van tbc was geconstateerd. Door de incubatietijd duurde het circa acht weken voordat haar collega's waren on derzocht. In totaal zijn vijftig werknemers getest. ANP donderdag 24 januari 2002 van onze redactie binnenland DENHAAG-Minister Korthals I van Justitie krijgt van de coali- I tiepartijen voorlopig het voor deel van de twijfel bij zijn aan pak van de drugssmokkel via Schiphol. De PvdA, VVD en D66 willen dat hij voortvarend aan de slag gaat met zijn plan om de invoer van harddrugs te stop pen. De complete oppositie vond gis teren tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer dat Korthals moest opstappen. CDA. GroenLinks, SP, Chris tenunie en SGP menen dat de bewindsman ernstig tekort is geschoten bij de bestrijding van de cocaïnesmokkel. Bovendien DEN HAAG - De kansen van de Nederlandse industrie op deel name aan de verdere ontwikke ling van de Amerikaanse opvol gervan de F-16, zijn weer toege nomen. Nederlandse bedrijven hebben dinsdagavond op de valreep de financiële bijdrage aan het pro ject van de Amerikaanse vlieg tuigbouwer Lockheed Martin verhoogd met 70 miljoen euro tot in totaal 193 miljoen euro. Volgens ingewijden is door het nieuwe bod een van de twee be langrijkste gaten in de financie ring gedicht. De VS vragen voor deelname aan het productierijp maken van de Joint Strike Figh ter van Nederland een bijdrage van circa 900 miljoen euro. Het i ministerie van Defensie wil ruim de helft van het bedrag voor zijn rekening nemen. Plet ministerie van Economische Zaken moet het gat dichten, maar dat is geen onoverkomelij ke barrière meer. ANP heeft hij de Tweede Kamer te laat, onvolledig en onjuist geïn formeerd, aldus de partijen. Ook PvdA en D66 meenden dat Korthals sneller had mogen rea geren, maar dit was voor de fracties 'na lang nadenken' niet voldoende reden om hem weg te sturen. „Het vertrouwen van de samenleving in rechtsstaat is wel afgenomen, maar niet on herstelbaar beschadigd", ver woordde Dittrich (D66). Wat de PvdA betreft, heeft Korthals nog net op tijd structurele maat regelen genomen. De WD-be- windsman moet de Tweede Ka mer maandelijks rapporteren hoe hij met zijn plan vordert. Korthals zei 'niet gecharmeerd' te zijn van de motie van afkeu ring van de oppositie en legde de kritiek naast zich neer. „Wij hebben er alles aan gedaan om de stortvloed aan bolletjesslik kers in te dammen. Ik ben er steeds volop mee bezig ge weest." Vertrouwen De VVD-bewindsman voelt zich niet politiek beschadigd. „Als dat zo was, dan was ik niet blij ven zitten." De coalitie heeft wat hem betreft voldoende steun uitgeproken in zijn beleid. Ook de komende verkiezingen ziet hij met vertrouwen tege moet. In april werd duidelijk dat er steeds meer drugssmokkelaars naar Schiphol kwamen. Om het tij te keren, moest een machine rie van rechters, douane, ver voerders en gevangenisperso neel in beweging worden gebracht, stelde Korthals. Tegel ij kert ij d worstelde Justitie met een groot cellentekort, dat vooral nijpend was op de lucht haven. Het Openbaar Ministerie zag zich mede hierdoor genood zaakt opgepakte drugssmokke laars met een dagvaarding weg te sturen. Ook kreeg de douane, tot ergernis van het personeel, de opdracht terughoudend te zijn met aanhoudingen. Het kabinet kondigde uiteinde lijk begin januari een pakket noodmaatregelen aan om het gebrek aan cellen op te lossen en de toevloed van drugssmokke laars tegen te gaan. Op korte termijn wil Korthals een kazer ne inrichten om grote groepen verdachten vast te zetten. De Nederlandse Antillen en Aruba moeten actief meewer ken om de drugskoeriers te ont moedigen naar Nederland te reizen. Het merendeel van hen komt hier vandaan. Alle vluch ten vanuit deze gebieden wor den extra uitgekamd. Douane, marechaussee, Openbaar Mi nisterie en rechtbanken krijgen er bovendien meer mensen bij. Verder wil Korthals dat één po litierechter drugssmokkelaars mag veroordelen. Nu zijn daar nog drie rechters voor nodig. ANP APELDOORN - Apeldoornse jongeren hebben sinds gisteren een eigen bus. De jongerenbus - initiatief van diverse organisaties, ge meente en politie - is een mobiel alternatief voor de jongerenhon ken. De bus zit vol met technische snufjes, zoals computers, internet en audio-visuele middelen. Doel van de bus is te voorkomen dat jonge ren op straat gaan hangen. De mobiele hangplekplek zwerft de ko mende tijd door Apeldoorn. foto ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De aanpak voor klassenverkleining in het basis onderwijs is een succes. Dat stelt het ministerie van Onder wijs in de negende voortgangs reportage 'groepsgrootte en kwaliteit' die vandaag wordt aangeboden aan staatssecreta ris Adelmund. De leraren hebben meer plezier inhunwerk en scholen besteden meer geld om kleinere groepen te krijgen. Ook het project 'meer handen in de klas' werpt zijn vruchten af, zo zegt het ministerie. Onder dit project worden onderwijsassis tenten, klassenassistenten, le raren in opleiding en zij-instro- mers ingezet voor allerhande activiteiten. De leraren hebben zo hun handen vrij voor het on derwijs. Maar uit het voortgangsonder- zoek blijkt dat de extra handen het kwaliteitsoordeel over het gegeven onderwijskwaliteit nauwelijks verbeteren. Alleen de afstemming van de lessen op de specifieke vraag van de leer lingen wordt als aanzienlijk be ter gewaardeerd. Sinds het project 'groepsgrootte en kwaliteit' in 1994 startte, is de gemiddelde groepsgrootte in de onderbouw teruggelopen van 23.7 leerlingen naar 21.9 in 2001. Maar de bovenbouw toont ech ter nauwelijks teruggang. Tus sen 1994 en 2000 was er zelfs een toename te zien. Het project heeft wel ieder jaar meer geld gekregen. Voor dit schooljaar worden de uitgaven geraamd op 474 miljoen euro. De laatste stap in het project wordt in augustus dit jaar gezet. Dan staat er jaarlijks bedrag van meer dan 570 miljoen euro op de begroting. GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Het tekort aan in- tensive-care-bedden kan in twee jaar worden opgelost. Er zijn dan voldoende gekwalifi ceerde verpleegkundigen be schikbaar. Dat zei minister Borst (Volksgezondheid) giste ren in een spoeddebat met de Kamer. De minister werd november al scherp bekritiseerd voor het te kort aan ic-bedden voor vol wassenen. Gisteren namen de fracties haar op de korrel van wege te weinig van die bedden voor kinderen en pasgeborenen. Deze problematiek belandde al in 1997 op de politieke agenda. .,En sindsdien is die schrijnende toestand alleen maar verslech terd", zei CD A-Kamerlid Siem Buijs. SP-Kamerlid Agnes Kant is er zelfs van overtuigd geraakt dat er jaarlijks tientallen doden te betreuren zijn onder doodzie ke en ernstig gewond geraakte kinderen, voor wie ziekenhui zen op korte termijn geen ic-bed konden vinden. Belangrijkste oorzaken daarvan zijn in de eer ste plaats personeelstekort, slechte doorstroming van pati ënten naar verpleeghuizen en gebrekkige regionale samen werking. Enkele dagen geleden toverde Borst al 23 extra ic-bedden voor kinderen en borelingen uit de hoge hoed. Eerder stelde de minister extra geld voor oplei dingsplaatsen en intensive- care-zorg beschikbaar. „We hebben momenteel structureel honderden verpleegkundigen in opleiding voor de intensive ca re. Nu 550. In twee jaar moeten de grootste problemen zijn op gelost", aldus de minister. Voor kinder-ic's is misschien iets meer tijd nodig. Borst wil verder dat de beschik bare ic-bedden landelijk wor den bijgehouden op een websi te, zodat ziekenhuizen sneller de benodigde hulp kunnen aan bieden. De minister wil ook dat de richtlijnen voor het opnemen en ontslaan van patiënten scherper worden nageleefd. Ze wees enige selectie van patiën ten resoluut van de hand. GPD DEN HAAG - Majoor M. Duivesteijn krijgt een onderscheiding van minister De Grave van Defensie opgespeld. Het was voor het eerst sinds 1963 dat een van de hoogste militaire dapperheidsmedailles, het Bronzen Kruis, werd uitgereikt. De 33-jarige korporaal der mariniers D. Vonk (midden) werd door de bewindsman onderscheiden voor heldhaftig optreden in Cambodja, negen jaar geleden. De Nederlandse majoor bij de luchtmacht Duivesteijn kreeg de medaille voor getoonde moed tijdens de bombardementen op Joegoslavië. Hij kreeg de on derscheiding samen met de Amerikaanse F16-piloot majoor W.Thomas, met wie hij de missie vloog. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regering ziet geen reden om priester Rafael Braun te weren van het huwe lijk van prins Willem-Alexan- der en Maxima Zorreguieta op 2 februari in Amsterdam. De Argentijnse priester (66) kwam gisteren in opspraak door het weekblad Vrij Nederland, dat de geestelijke beticht van verregaande sympathieën voor het regime van Videla. PvdA en SP waren er als de kippen bij om opheldering te vragen van het kabinet. Volgens de Nederlandse rege ring blijkt niets van ongeschikt heid van Braun voor deelname aan de plechtigheden: „De rege ring is nagegaan of er feiten en omstandigheden zijn, die het vervullen van een rol in de kerk door priester Braun in de weg zouden kunnen staan. Hiervan is niets gebleken", zo liet de Rijksvoorlichtingsdienst we ten. Ook in andere kringen bestaan ernstige twijfels over de bewe ringen van Vrij Nederland. Bx-aun staat in het huidige Ar gentinië zelfs bekend als een moreel hoogstaand mens, zegt Argentinië-kennerH. Vogel van de Universiteit Leiden. De priester is volgens hem nooit een steunpilaar geweest van het Vi dela-regime. Onvermijdelijk Volgens de auteur van het ver haal in Vrij Nederland, Jan Thielen, heeft Braun zich als hoofdredacteur van het filoso fisch en theologisch maandblad Criterio positief uitgelaten over de toenmalige regering van ge neraal Videla. Braun zou vol gens Thielen in een persoonlijk gesprek met hem ook gezegd hebben dat 'het onvermijdelijk is om te folteren bij het bestrij den van subversie'. Volgens Vogel is Braun niet 'fout'geweest. Vogel benadrukt dat Braun zich ook kritisch heeft uitgelaten over het mili taire bewind van Videla. „Ik ben er zeker van dat Braun, net als iedere weldenkende Argentijn, de excessen van het Videla-regi- me verwerpt." Uit diverse andere bronnen van de laatste jaren komt Braun naar voren als een democraat, i-echts van het midden. Het gaat daarbij om stukken uit de krant La Nacion. Het zijn artikelen die Braun zelf heeft geschreven voor de Christelijke Vereniging van Ondernemers in Argentinië, en als lid van de sociale denktank Fundacion Compro- miso, die de sociale sector in Ar gentinië wil helpen professio naliseren. Braun keerde zich tegen de 'oligarchie van de heer sende politieke klasse' en bena drukte het belang van een onaf hankelijke rechterlijke macht. Goede vriend Maxima wil de priester bij de kerkelijke inzegening hebben om iets van haar eigen achter grond in de plechtigheid te ver werken. Ze vindt de geestelijke een 'goede vriend' en een 'ge weldige en inspirerende man'. Braun werd in 1962 tot priester gewijd, na een studie theologie aan de Katholieke Universiteit van Argentinië. Hij haalde in 1966 zijn doctorsgraad filosofie in Leuven in België. In Argenti nië was hij twintig jaar hoogle raar moraaltheologie, ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De ontslagen directie van de nationale Euro collecte heeft zich schuldig ge maakt aan onzorgvuldig finan cieel beheer. Dat staat volgens voorzitter P. Nou wen van de collecte in een accountantsrap port dat het bestuur heeft laten maken. Nouwen laat een advocaat de mogelijkheden voor een rechts zaak onderzoeken. Volgens ex- directeur R. van Haeften is de voorzitter te voorbarig met zijn conclusies. Van Haeften en mededirecteur J. Zeekant werden vorige maand aan de kant gezet na onenigheid met het bestuur. Volgens Nouwen was er onvol doende vertrouwen tussen de directie, die de hele operatie or ganiseert, en het bestuur, dat de eindverantwoordelijkheid draagt voor de collecte. Ondui delijkheden over het financiële beheer speelden daarbij een rol. „We wilden als bestuur een kraakhelder verslag kunnen uitbrengen, maar daar hadden we onze twijfels over", aldus Nouwen. Ex-directeur Van Haeften vindt het verbazingwekkend dat Nouwen nu met de conclusies van het i-apport naar buiten komt. „Wij zijn niet op de hoog te van de uitkomst van het on derzoek", aldus Van Haeften. „We worden ten onrechte be schuldigd door een onderzoek dat daar niet voor bedoeld was. Volgens Van Haeften moesten de accountants juist aantonen dat er niets mis was met de stichting. Accountants van Deloitte Touche hebben het onderzoek uitgevoerd. Die concluderen volgens Nouwen dat de ontsla gen directie zich schuldig heeft gemaakt aan onzorgvuldig be heer, waarbij interne financiële regels zijn overtreden. „De in druk bestaat dat de directie niet altijd het belang van de stich ting op het oog heeft gehad", ci teert de voorzitter het rapport. De onderlinge spanningen tus sen het bestuur en de directie speelden al langer. Begin de cember trad voorzitter Nouwen samen met de penningmeester af. Nadat 'een aantal maatrege len' waren genomen is Nouwen op dringend verzoek van het be stuur teruggekeerd. ANP van onze redactie binnenland BRUSSEL - De Europese Com missie zal het bedrag van ruim 200 miljoen euro (447 miljoen gulden) dat ze van Nederland terugvordert wegens misbruik van ESF-gelden verlagen. Topambtenaar Quintin van de commissie heeft dat gistren ge zegd in het Europees Parlement. Volgens haar is Nederland met aanvullende informatie geko men, waardoor de claim omlaag kan. Ze noemde geen bedrag. Quintin, directeur-generaal so ciale zaken bij de commissie, verwacht dat er over drie weken een besluit valt. De Europese Commissie liet Ne derland vorig jaar weten dat ze het genoemde bedrag aan ver keerd gebruikte werkgelegen heidssubsidies uit het Europees Sociaal Fonds wilde terugheb ben. De Nederlandse regering noemde het bedrag meteen te hoog. Ook een onderzoekscommissie onder leiding van oud-presi dent Koning van de Algemene Rekenkamer kwam tot die con clusie. Volgens de commissie- Koning zou het terug te vorde ren bedrag in de buurt van de 32 miljoen euro (70 miljoen gulden) liggen. Minister Vermeend van Sociale Zaken wil niet zeggen wat de aanvullende infoxmatie is die Nederland naar Brussel heeft gestuurd. Hij weigert ieder commentaar aangaande de ESF-kwestie zolang de onder handelingen over het terug te betalen bedrag nog gaande zijn, aldus een woordvoerder. De zaak ligt politiek gevoelig omdat ze betrekking heeft op de periode 1994-1996, toen huidig PvdA-leider Melkert minister van Sociale Zaken was. Hij was toen verantwoordelijk. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3