Zeeland is voortaan één Tunnel Nooitgedacht komt er toch PZC I1C Weemoed over einde PSD begint te knagen 15 Tarief medische keuring verschilt per huisarts Barbé voelt zich een soort Columbus Tweede boor wordt over drie weken in Ellewoutsdijk verwacht Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Man beroofd in Sas van Gent Brussel akkoord met overname Cerestar Sas zeeuwse almanak Handig ding PZC door Henk Boot TERNEUZEN - Burge meester Ron Barbé oogt met zijn groene helm, zijn witte overall, gele laarzen en oranje hesje als een kruising tussen een Cif- poppetje en een Michelin- mannetje. Voor iemand van zijn postuur neemt hij de steile trapjes en smalle bruggetjes op weg naar de uitgang in het front van de tunnelboormachine met speels gemak. „Ik ben een liefhebber van de tango en heb dus geen last van stijve heupen", zegt hij vooraf geruststel lend, als hij in de boemel- trein door de Westerschel- detunnel gaat. Aan hem de eer om als eer ste Zeeuws-Vlaamse offi cial via de tunnel voet aan wal te zetten op de Beve- landen. „Ik voel me een soort Columbus. Ben be nieuwd welke taal ze daar spreken", grapt Barbé voordat hij zijn histori sche stap zet. Een mooi moment voor de man die in de jaren '80 ook als Zeeuws gedeputeerde voor verkeer en vervoer al in Den Haag lobbyde voor de aanleg van de tunnel. „Dit is zeker een van de hoogtepunten uit mijn loopbaan." Barbé voorziet dat zijn stad de vruchten gaat plukken van de tunnel. „Terneuzen staat al lang op de kaart, maar we wor den straks ook nog eens veelbeter bereikbaar.Hij hoopt op de komst van nieuwe ondernemingen en op die van dagjesmen sen en toeristen. Als één van de laatsten stapt Terneuzenaar Ed ward Oele (25) even voor vieren uit het mansgat van de boormachine om te zien hoe de overkant er vanuit de westbuis van de tunnel bij ligt. Pas acht maanden werkt de afge studeerde student van de TU in Eindhoven bij tun nelbouwer KMW. „Een gi gantisch, gecompliceerd project, waar we erg trots op zijn", vindt hij. En als het gezelschap al lang en breed naar de feesttent is gestapt, staat Oele nog in de bouwput. Genietend van het huzarenstukje dat hij en zo'n negenhonderd collega-bouwers in ruim tweeëneenhalf jaar tijd hebben geleverd. (Advertentie) Grand Hotel Avion Tel.: 0118-410502 ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 24 januari 2002 door Ben Jansen en Wout Bareman ELLEWOUTSDIJK - Over drie weken wordt de tweede tunnel- boor, Sara, in Ellewoutsdijk verwacht. Dat kondigde direc teur R. de Leeuw van tunnel- bouwer Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW) gisteren aan. Sara, die begin juli '99 als eerste uit Terneuzen vertrok, liep de afgelopen tweeënhalf jaar vijf maanden vertraging op. Detun- nelboor was gisteren nog 404 meter verwijderd van het cais son. Neeltje Suzanna startte in september '99 en arriveerde met tweeënhalve maand vertraging. De Leeuw: „We weten dat er ook in die laatste paar honderd me ter nog van alles kan gebeuren. Daarom is het voor de tunnel bouwers pas écht feest als ook Sara is gearriveerd." Commissaris van de koningin W. van Gelder en tunneldirec teur T. Buis spraken van een his torisch moment. Buis: „Vanaf vandaag is er een vaste oever verbinding. Zeeland is vanaf vandaag één." Van Gelder: „Zeeuwen zijn niet zo gauw gróóts, maar ik ben vandaag heel erg trots. De tunnel is dan wel pas over ruim een j aar klaar, maar dat voelt als nog maar een paar nachtjes slapen." Volgens de commissaris zullen de voor delen van de snelle 24-uursver- binding zich steeds nadrukke lijker aftekenen. Er is nu letterlijk sprake van één Zeeuws havengebied (Sloe en Kanaalzone) met een goede aansluiting op het wegennet van noord-west-Europa. De tunnel zal de Zeeuwen, volgens hem, ook dichter bij elkaar brengen. Cultuurbeleving aan weerszijden van de Wester schelde bijvoorbeeld wordt straks niet langer beperkt door 'de laatste boot'. Barbé haalde, direct na aan komst, het Zeeuws-Vlaamse volkslied Van d' Ee tot Honte- nisse aan. „De laatste zin luidt: 'Maar deel van Nederland'. Tot nu toe moesten we steeds na drukkelijk aantonen dat wij óók bij Nederland hoorden, nü is dat een vaststaand feit. Het is nu Zeeland-Nederland United. Impuls Minister Zalm herinnerde aan de creativiteit van zowel de tun nelbouwers als van de finan ciers (het Rijk en de provincie). .1.. '----WSV. Nadat minister Zalm de stroomkabels van Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen met elkaar heeft verbonden, vliegen ballonnen de hoogte in en spuit er een confettiregen. foto Willem Mieras door Harold de Puysseleijr en Ben Jansen VLISSINGEN - „Een mijlpaal voor de tunnelbouwers, maar wij varen nog ge woon door." Toch is deze laconieke reac tie van directeur Harold Thomaes van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) in Vlissingen maar schijn. De aankomst van de eerste tunnelboor in Ellewoutsdijk is voor het personeel van de veerdiensten over de Westerschelde geen heuglijke dag. „Voor ons komt het einde ook dichterbij", weet Thomaes, die verder zegt 'benieuwd te zijn naar de openingsdatum' van de tunnel. De direc teur van de PSD heeft verder geen over- dreven sombere gevoelens bij de gisteren bereikte mijlpaal. „Maar vorige week of de week daarvoor heb ik op de dijk bij Ellewoutsdijk ge staan. En dat was wel een raar gevoel, onwezenlijk", zegt Thomaes. „Ik dacht ook dat ik de tunnelboor hoorde. De sug gestie is toch ook heel wat waard, niet?" De PSD-directeur noemt het moment daar op de dijk bij Ellewoutsdijk ook 'een mooie tegenstelling'. „Ik ben namelijk geboren en getogen in Hoofdplaat. Daar keek ik altijd over de dijk naar Borssele. Nu stond ik aan de overkant. Maar het was een beetje mistig, dus ik kon Hoofd plaat niet zien." Zowel commissaris W. van Gelder als tunneldirecteur T. Buis stond gisteren tijdens de officiële verwelkoming van de eerste tunnelboor even stil bij de toe komstige opheffing van de PSD. Buis wees erop dat van de ruim 350 veer dienstmedewerkers waarschijnlijk en kele tientallen bij de tunnel aan de slag kunnen. Bij Van Gelder begin nu al de weemoed te knagen. „We zullen de PSD nog missen, hoewel we in de drukke zo merperiode wel eens lang hebben moeten wachten op het veerplein. De kroketten, de erwtensoep en de toevallige ontmoe tingen in de salons gaan verdwijnen." De commissaris zei zich te realiseren dat voor de PSD 'ers de tijd begint te dringen. „De einddatum komt in zicht en dat is een lastig element in het huidige dage lijks werk. Maar het motto van de PSD'ers is en blijft gelukkig: Tot en met de laatste klant veilig naar de overkant." door Jan Jansen ELLEWOUTSDIJK - Een grote bruine buis met een typisch rad ervoor, half bedolven onder een berg zand. Is dat het nou? Voor hetzelfde geld is dit het begin (Advertentie) voorletters:m/v straat"nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I TT1 handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 D noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) - ie noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 19,25). n per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) van een enorme rioolpijp die vanaf deze plek de Westerschel de in duikt; of een dummy van een tunnelbuis, door KMW in elkaar geknutseld om de op drachtgevers zand in de ogen te strooien: zie je wel, het komt toch nog goed met de tunnel Nooitgedacht. Terwijl in werke lijkheid de tunnelbouwers hal verwege de Westerschelde ho peloos vastzitten. En toch schijnt het waar te zijn. Een historisch moment, gonst het door de menigte, een mijl paal, Luctor et Emergo zelfs: de tunnel worstelde en kwam bo ven. Zoveel cliché's bewaar je voor een echt bijzondere ge beurtenis. Nooit gedacht, toch gekregen. Deze roestige pijp is wel degelijk Neeltje Suzanna die na tweeënhalf jaar weer daglicht ziet, het vermoeide hoofd neerleggend op Beve- landse bodem. Invasie De boor zelf levert het onweer legbare bewijs dat haar missie erop zit. Eerst spuwt ze een stoet tunnelbouwers uit en daarna Terneuzens burgemeester Ron Barbé. Dat strookt met het beeld van deze bijzondere dag: onder leiding van Ron de Ver overaar vindt een Zeeuws- Vlaamse invasie plaats. De te kleine partytent, de catering, het gebakje uit Zaamslag: Zeeuws-Vlamingen zorgen er voor. De economische perspec tieven van de Westerschelde- tunnel mogen volgens een recent onderzoek voor hen niet zo best zijn, hier slaan ze alvast hun slag. Natuurlijk moet mol Sara het voorbeeld van haar voortvaren de zusje nog volgen. En Sara is een zorgenkindje, kwakkelend drie weken achterop geraakt. Maar de waarschuwingen van KMW-directeur Rob de Leeuw dat je 'het met dit riskante werk maar nooit weet', uitgesproken op een toon alsof hij in zijn gla zen bol rampspoed heeft gezien, worden luchtigjes in de wind ge slagen. We zijn er! Weliswaar resulteert de symbolische koppeling die minister Zalm tot stand brengt tussen de Zeeuwse gebiedsdelen er vooralsnog alleen maar in dat een berg confetti neerdaalt op de hotemetotenhelmen, maar dat is juist goed voor de feest vreugde. Ontkurk die champag ne uit Zeeuws-Vlaanderen. We zijn er! Overkant Het begrip overkant zal verva gen, durft tunneldirecteur Tin Buis een gewaagde voorspelling aan. En de commissaris van de koningin wordt er zelfs eufo risch van, al komt dat zijn taal gebruik niet ten goede. „Kiek, ze ben dao", zegt Van Gelder in zijn slechtste boerenkool- Zeeuws. Zijn oproep de actie voor erkenning van het Zeeuws Hij noemde de tunnel 'een goede impuls voor de regio, zowel op economisch als op sociaal vlak', Zalm: „In 1647 veroverde Fre- derik Hendrik een deel van Zeeuws-Vlaanderen. Hij zou blij geweest zijn te horen dat Zeeuws-Vlaanderen nu écht verbonden is met de rest van Ne- derland." De minister had kort tevoren de stroomkabels van Zuid-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen met elkaar verbonden. Op dat moment vlogen sliertballonnen de hoogte in en spoot een confet- tikanon een lading goudkleuri ge papiertjes door het caisson. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De huisartsen in Zeeuws-Vlaanderen hante ren sterk uiteenlopende tarie ven voor het verrichten van me dische keuringen. Volgens voorzitter J. de Meijer van de Zeeuws-Vlaamse huis artsenvereniging doen mensen die zich moeten laten keuren er 'niet onverstandig' aan eerst een belrondje langs verschillende artsen te maken. Medische keuringen zijn bij voorbeeld verplicht voor men sen vanaf zeventig jaar die hun rijbewijs willen verlengen, voor het vrachtwagenrijbewijs en voor bepaalde verzekeringen. Dergelijke onderzoeken mogen bij voorkeur niet door de eigen huisarts worden gedaan. Het landelijke standaardtarief voor medische keuringen ligt op 64,80 euro. Een aantal huisart sen in Zeeuws-Vlaanderen houdt zich aan dit tarief, maar veel artsen duiken eronder. En- SAS VAN GENT - Een 26-jarige man uit de gemeente Sas van Gent is gistermiddag beroofd van zijn portemonnee en gsm op het parkeerterrein achter het gemeentehuis aan de Schelde- boulevard in Terneuzen. De man stond rond vier uur bij zijn auto te bellen, toen twee jongens van hun rode scooter stapten en hem bedreigden met een wapen. De man werd na de beroving in de rug geschopt. De ene dader met snorretje) was 16 of 17 jaar oud en ruim 1.75 meter lang. Hij droeg een donkerblau we Tommy Hilfigerjas met witte band, spijkerbroek en witte pet. De andere was iets ouder en kleiner (1.70 meter) droeg een witte Gaastra-jas, een blauwe spijkerbroek en een witte helm met felrode bliksemschicht en spiegelvizier. SAS VAN GENT - De kartel commissie van de Europese Unie geeft groen licht voor de overname van zetmeelprodu- cent Cerestar door het Ameri kaanse Cargill. De concerns hebben vestigingen in respec tievelijk Sas van Gent en Bergen op Zoom. Het wachten is nu op toestem ming van de kartelcommissie in de Verenigde Staten. Die moét nog bepalen of door de overna me geen monopoliepositie ont staat. Dat is volgens de Europe se Unie niet het geval. De Unie gelast wel een onderzoek door de Britse overheid naar de ge volgen van de overname voor de markt in Groot-Brittannië. Cargill-topman P. Conway ver wacht dat de deal dit voorjaar echt rond is. De Raad van Be stuur en directie van Cerestar zien het besluit van de Europese Unie als een belangrijke stap op weg naar de afronding van de overname. Het principe-ak koord over de overname is door Cargill eind vorig jaar bereikt met het Italiaanse concern Montedison, dat 56 procent van de aandelen van Cerestar bezit. Cargill is met Cerestar een van de grootste spelers in de wereld op het gebied van de verwerking van agrarische producten. Bij Cerestar in Sas van Gent wer ken 460 mensen, Cargill in Ber gen op Zoom biedt werk aan 300 mensen. Beide fabrieken gaan samenwerken zodra de overna me definitief is goedgekeurd. Hoe de samenwerking er precies zal uitzien, is volgens algemeen directeur F. van Liere van Car gill nog niet duidelijk. kele huisartsenpraktijken wei geren informatie over hun tarie ven te geven, maar het blijkt wel dat de prijzen sterk uiteen lo pen. Huisarts G. Roks uit Clinge rekent 20 euro voor een keuring en is een van de goedkoopsten. De Meijer zelf, die een praktijk heeft in Sluis, is met 25 euro ook niet duur. Volgens De Meijer is er geen dui delijke oorzaak aan te geven voor de prijsverschillen. „Het is wel zo dat bijna alle dokters het landelijk tarief veel te hoog vin den voor een simpele rijbewijs keuring. Dus de meesten gaan er onder zitten. De prijs bepaalt ie dereen zelf. "Er is al eens gepro beerd om in Zeeuws-Vlaande ren gezamenlijke afspraken te maken over een keuringstarief, maar dat is niet gelukt. „Het blijkt gewoon heel moeilijk", zegt De Meijer. Volgens hem zijn er steeds meer huisartsen die geen medische keuringen meer verrichten. „Die vinden dat een arts er is om zieke patiënten te genezen en niet om gezonde mensen te keu ren. Daar zit natuurlijk wat in. Je kunt je afvragen of dergelijke keuringen niet beter in handen van een onafhankelijke instan tie kunnen worden gelegd. De GGD, bijvoorbeeld." Advertentie Jan Zwemer, Het café een verhaal uit de jaren negentig 6,95 vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu Komkommer-diliesoep en Varkensoester-mosterdsaus of Curry stoofpot met couscous (vegetarisch) en crêpe met bessensaus €11,50 (vegetarisch menu 9,- zaterdag 26 januari 10.00 en 14.00 uur lezingen over Digitale fotografie i.s.m. Verschuren Foto 14.30-16.30 uur Calua Molukse liedjes tentoonstelling: Dat komt ervan Ingrid en Dieter .Schubert de originele illustraties De Directiekamer Jan Heyse Piet Rijken vooraankondiging: donderdag 31 januari 17.00 uur het nieuwe Blofboek en de laatste cd Blauwe ruis kijk ook op www.bestewinke.lvanncderiainl.nl Tunnelbouwers drinken alvast champagne, maar het zal pas echt feest zijn als ook Sara is gearriveerd. foto Willem Mieras te steunen, er toch al met de ha ren bijgesleept, valt met deze 'verspreking' nog meer uit de toon. Maar dat kunnen de feestgan gers wel hebben. Tientallen ja ren zijn ze heen en weer geslin gerd tussen hoop en wanhoop. Vandaag heeft de hoop gewon nen: ze hebben de tunnel Nooit gedacht toch gekregen. Al is daar nog wel anderhalf jaar werk aan, weten de bouwvak kers. Als in de feesttent de champagneglazen tinkelen zijn zij nog de enigen die zich om Neeltje Suzanna bekommeren. Toen hij het gebouw van de ANWB in Middelburg pas seerde, werd de man overval len door een vage herinne ring. Een paar weken eerder had een collega hem een heel handig ding laten zien en de begeerte in hem spontaan doen ontbranden. Zo'n ding moest hij ook hebben. Onmisbaar eigenlijk. En het was te koop in die winkel van de algemene wielrijders- bond. Alleen, wat was hel ook al weer? De man betrad het pand, in de hoop dat hij dat ding vanzelf wel zou tegen komen. Hij bekeek de uitge stalde goederen, maar het ding dat die collega had ge kocht, kwam hij niet tegen. Na een minuut of twintig j stotid hij buiten. Met in een J plastic zak diverse prachtar- tikelen: een tang waar ook een mes en een schroeven- draaier aan zat en twee op blaasbare kussens. Heel praktisch voor op de cam ping. Alleen; dat handige ding waar hij eigenlijk naar had gezocht, dat had hij niet. Binnenkort gaat hij weer. Dan koopt hij zo'nparapluin een slim, klein foedraal. Als zijn geheugen hem niet in de steek laat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39