Alpengrenzen geblokkeerd Winter Deals bij Tulp Keukens! Brinkhorst lijdt pijnlijk verlies X Eerste rit door de W esterscheldetunnel f 19.79 Politie onderzoekt handel in lijken door Poolse artsen €1.36 8.98 ƒ3.00 f4 Egyptische hiërogliefen als rebus Tommy Haas naar halve finale xtra voordelig Bloemkool Malse biefstuk Lesvarken voor inseminatie op beurs gestolen Geen bezwaar tegen priester Braun Voedselcontrole naar Volksgezondheid Zeehond is een rustzoeker 10c ZW 5 Regen In de ochtend regen, 's Middags droger met ook een opklaring. Maxima rond 10 graden. 245e jaargang no. 20 donderdag 24 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) Kees Maks schilderde groot variété De Egyptische hiërogliefen hebben voor veel mensen een ma gische uitstraling. Egyptoloog Huub Pragt heeft zijn kennis over het oude schrift gebundeld in een boek, waarmee mensen zelf aan de slag kunnen. Stap voor stap kan de lezer 'op speurtocht' en zelf de raadsels van de hiëroglie fen onthullen. Tommy Haas bereikte gisteren in Melbourne de halve finale van het Australian Open. Hij won zijn partij in vier sets van de Chileen Marcelo Rios. In de hal ve finale speelt Haas tegen Ma- rat Safin. Tegenstander Ferrei- ra moest in de eerste set opgeven met een bles- Ma I7m Moe 10.00 -17.30 Do Vr 10.00 - 21.00 Za 10.00 -17.00 WNF-actie voor gezonde visserij UTRECHT - Het Europese vis serijbeleid moet om. Het We- reldnatuurfonds gaat daar het hele jaar actie voor voeren, om dat het gemeenschappelijk vis serijbeleid dit jaar wordt her zien. Volgens het WNF heeft de EU tot nu toe gefaald. Veel commer ciële visbestanden, zoals kabel jauw, staan onder druk. Het WNF vindt dat voortaan ecolo gische doelstellingen in het be leid centraal moeten staan, zo dat visbestanden op een gezond niveau kunnen blijven. De scha de aan de omgeving door de vis serij moet tot een minimum worden beperkt. Het WNF pleit daarom voor een aanzienlijke vermindering van de vissers vloot, want er bestaat nu een forse overcapaciteit. En EU- subsidies (jaarlijks 1.4 miljard euro, volgens het WNF) moeten getoetst worden aan ecologi sche uitgangspunten, dus geen overbevissing meer subsidiëren. De eerste mensen zijn uit het boorfront gestapt, waarna de stroomkabels van Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen met elkaar worden verbonden. foto Charles Strijd door Ben Jansen en Wout Bareman ELLEWOUTSDIJK - De eerste Zeeuws-Vlaming is gisteren de Westerschelde overgestoken naar de Bevelanden zonder dat er een boot aan te pas kwam. Burgemeester R. Barbé van Terneuzen klom gistermiddag om precies twaalf minuten over half vier uit het boorfront van tunnelboor Neeltje Suzanna. Hij werd vergezeld door enkele tientallen tunnelbouwers, de ploegen die de west buis van de tunnel boorden. Barbé was met een werktreintje via de tunnelbuis naar de boormachine vervoerd, waar hij onder de ogen van minister G. Zalm van Financiën via een 'duikersluik' uit de machine stapte. Minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat - die 's ochtends in Hoofddorp nog de opening van de snelle buslijn Haarlem-Schiphol had verricht - moest verstek laten gaan wegens ziekte. Neeltje Suzanna arriveerde, naar gisteren bleek, vrijdagochtend in alle vroegte al in het ontvangst caisson in Ellewoutsdijk. Dat feit werd woensdag gevierd. Het snijrad maakte nog een aantal om wentelingen, waarna Barbé en de boorploegen de machine verlieten. pagina 15: meer over de tunnel Italiaanse vrachtwagenchauffers zijn strenge regels zat door Alex Boqers DEN HAAG - Italiaanse vrachtwagenchauffeurs hebben gisteren belangrijke grensover gangen naar Frankrijk, Oosten rijk en Zwitserland geblok keerd. De Italianen zijn de strenge re gels op en rond de snelwegen in de Alpenlanden zat. Ze vinden dat ze hun werk niet meer fat soenlijk kunnen doen en vrezen dat Italië geïsoleerd raakt van de rest van Europa. De blokkades bij de Gotthard-, San Bernardino- en Fréjustun- nel zorgden voor lange files bij de grenzen. In hoeverre Neder landse vrachtwagens vast heb ben gestaan, was gisteravond niet bekend. Volgens Transport en Logistiek Nederland zal het wel meevallen. De transpor teurs zijn vorige week al ge waarschuwd voor de blokkade. Bovendien hebben de Italianen hun trucks gisteravond om ze ven uur weer van de weg ge haald. De vertragingen blijven daar door beperkt tot maximaal één etmaal. Transport en Logistiek begrijpt de acties, maar is tegen blokka des. „Ook wij zien de stroperig heid op de wegen in de Alpen," zegt woordvoerder C. Buma. „Nederlandse transporteurs hebben daar eveneens last van." Volgens Buma spelen tal van problemen op de wegen in de Al pen. Zo is momenteel een aantal tunnels dicht voor reparatie na ongelukken en zijn andere tun nels verouderd. „Die tunnels zijn dertig tot veertig jaar oud en al die jaren hebben de ver voerders flink wat tolgeld be taald. Maar het onderhoud en verbeteringen zijn altijd achter gebleven." GPD door Runa Hellinga BOEDAPEST - De Poolse poli tie is een onderzoek begonnen naar hardnekkige geruchten dat artsen in een eerste hulpaf deling van een ziekenhuis in Lodz patiënten hebben omge bracht om him lichamen te ver kopen aan begrafenisonderne mers. De artsen zouden de afgelopen tien jaar ernstig zieke patiënten hebben gedood met pavulon, een medicijn dat bij overdosis verstikking kan veroorzaken. Naast Pavulon worden ook middelen gebruikt die een hart stilstand veroorzaken. Vervolgens zouden ze de fami lies van de patiënten hebben overgehaald om het lichaam te laten weghalen door begrafe nisondernemers die de artsen daar een premie voor betaalden van 300 tot 430 dollar per li chaam. In een interview met de Poolse krant Gazeta Wyborcza beves tigt een aits uit Lodz dat het 'ge woon' is dat begrafenisonder nemers geld betalen aan artsen, verplegend personeel en ambu lancechauffeurs voor ieder lijk dat ze binnenbrengen. De lij ken, in de wandelgangen als (Advertentie) Italiaanse vrachtwagenchauffers blokkeren bij Ponte Chiasso de grensovergang naar Zwitserland. foto Karl Mathis/AP Stel nu nog voordeliger uw eigen Tulp keuken samen. Tydens de winterperiode krijgt u bij Tulp Keukens namelijk een flinke korting op uw ultieme keukenwens. In onze eigen fabriek in Nederland, kunnen we uw keuken helemaal maken zoals u dat will Met een zeer snelle levertijd. En, omdat u rechtstreeks contact heeft met de fabrikant, zijn de mogeljjkheden groot en blijft de prijs klein. Kom dus snel naar de Tulp showroom en vraag naar uw voordeel. HH Coes Nobelweg 2-26 nnm Tel. 0113-216230 'huiden' aangeduid, zijn vol gens de man regelrechte han delswaar geworden. Sinds de uitvaartverzorging tien jaar geleden werd gepriva tiseerd, is de concurrentie vol gens de arts zo groot geworden, dat letterlijk veilingen tussen begrafenisondernemers plaats vinden, waarbij de hoogste bie der het lichaam krijgt. Vooral lichamen van belangrijke men sen, van wie te verwachten is dat ze een grootse en dus dure be grafenis zullen krijgen, zijn in trek. Hun 'huid' kost de begra fenisondernemers dan ook meer. Omdat familieleden vrij kunnen kiezen welke begrafenisonder neming ze willen gebruiken, is het volgens de begraf enisonder- nemer een normale praktijk ge worden nabestaanden erin te luizen. Na het overlijden belt de arts de door hem gewenste be grafenisondernemer op, die het lichaam komt weghalen om het naar een mortuarium te bren gen. De familie krijgt dan een formulier onder de neus ge drukt 'om de formaliteiten af te handelen'. In de schok van het ogenblik nemen mensen niet de moeite dat papier echt te lezen. Pas later ontdekken ze dat ze een formulier hebben onderte kend waarmee de begrafenison derneming de opdracht geeft om de dode te begraven. Doodsengel Volgens de arts uit Lodz is be kend welke artsen patiënten een handje helpen met sterven om cle premie van de begrafenison dernemer op te strijken. In de wandelgangen hebben ze bijna men als 'Dokter Mengele' en 'de Doodsengel'. Voor veel Polen bevestigt de kwestie hun idee dat je dokters niet kunt vertrouwen. Uit opi niepeilingen blijkt, dat de Polen artsen beschouwen als één van de meest corrupte beroepsgroe pen. Alleen politici zijn volgens hen nog erger. GPD (Advertentie) (Advertentie) per stuk rundvlees 14.48 FLERINGEN - En weer is de varkenshouderij getroffen door ellende. Het lesvarken van KI Tvventhe in Fleringen is gestolen. Het kunstdier stond in de stand van de organisatie bij de landbouwbeurs in Hengelo. Na afloop van cle beurs was het weg. KI Twenthe heeft aangifte gedaan van diefstal. „Da's mooi klote", zegt Kl-di- recteur Henk Daggert. „We hebben het lesvarken hard no dig om varkenshouders, die zelf kunstmatige inseminaties doen, te instrueren over de nieuwste technieken." Dag gert zit dan ook met de handen in het haar. ,,'t Is een heel fraai ding. Levensecht, met mooie opstaande oren", mijmert hij. Stilletjes hoopt hij dat een carnavalsclub ermee aan de haal is gegaan. Voor de praal wagen. „Dan zien we 't wel licht nog terug." GPD Informatica studeren? a.s. zaterdag open dag! HogeschoolJ^^Zeefond Edisonweg 4 Vlissingen bel 0118 - 489229 De Argentijnse priester Braun is volgens de Rijks voorlichtingsdienst wel kom op het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima. De PvdA en de SP stelden gisteren vragen naar aanleiding van een verhaal in het weekblad Vrij Nederland. door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Brinkhorst van landbouw heeft een grote persoonlij ke nederlaag geleden. Vandaag moet hij onder ogen zien dat de Neder landse Voedselautoriteit (NVa) onder leiding komt te staan van het ministerie van Volksgezondheid. Voor Brinkhorst was het bin nenhalen van de NVa juist van groot belang om duidelijk te maken dat het ministerie van Landbouw is omgevormd tot het ministerie .van Voedsel en Groen. Het had de kroon op de cultuuromslag bij het ministe rie moeten worden. In de beleidsnota Voedsel en Groen van juli 2000 ontvouwde Brinkhorst zijn plannen voor de toekomst. Niet langer moet het ministerie een belangenbehar tiger van voedselproducenten zijn. Alles rondom het voedsel, van de landschappelijke waar de van het platteland tot de vei ligheid van genetisch gemodifi ceerde voeding moest onder het ministerie gaan vallen. En juist rond de voedselveilig heid was de afgelopen jaren meer dan voldoende te doen. De dioxinekippen waren nog niet opgepeuzeld of de bse-koe, het pestvarken en de mkz-geit ston den alweer in de rij voor de destructor. Ook als het voedsel de horde van de dierziektes had genomen, bleek de veiligheid niet gegarandeerd. Menigmaal moest de consument in de krant lezen dat het gekochte voedsel niet deugdelijk bleek en daarom zo snel mogelijk moest worden teruggebracht. Bovendien bleek, zoals vorige week bij het schandaal van het besmette vis afval, dat het toezicht en de con trole zeer versnipperd is. Zo kon het gebeuren dat een partij ver vuilde garnalen toch naar Duitsland verdween, omdat de importeur viel onder de verant woordelijkheid van Landbouw en een volgend bedrijf onder die van Volksgezondheid. Die versnippering moest beëin digd worden en Brinkhorst vond het daarom noodzakelijk dat de voedselveiligheid onder zijn ministerie zou gaan vallen. Als bewaker van de voedselpro ductie was de uitbreiding naar het laatste einde van de keten niet meer dan logisch. Die lijn heeft hij altijd vastge houden, ook toen de Tweede Kamer vorig j aar een motie aan nam, waarin gepleit werd voor het onderbrengen van de voed selveiligheid bij het ministerie van Volksgezondheid. Bij de po litieke partijen leeft nog steeds het icëe dat het ministerie van Lancbouw met de komst van de NVa een loyaliteitsprobleem krijj't. De behartiger van de be landen van de producenten mo«t diezelfde producenten gaan controleren en volgens een Kanermeerderheid kan dat nocit de bedoeling zijn. GPD feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 12, 13 en 14; zeeland: 15, 16, 17, 19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25 en 27. (Advertentie) (Advertentie) JL9Ï De aanbiedingen zijn geldig lol en mei zaterdag 26 januari 2002. De zeehond redt het niet alleen in de Zeeuwse wa teren. Ze worden gestoord en daar kunnen ze niet te gen. Daarom hebben ze hulp nodig. Door de Olie geul af te sluiten kan het tij nog gekeerd worden, zeggen AI j onderzoekers. honderd en één keukens, duizend en één Ideeën ETTEN-LEUR, Lokkerdreef 33, Tel. 076-5017151 Wilt u duizenden Euro's besparen op uw nieuwe keuken? Kom dan vandaag nog kijken naar onze Red Label® collectie. Ruim 50 showroomopstellin gen MET APPARATUUR EN TOEBEHOREN die we met kortingen tot 70% verko pen, omdat ze DIRECT ruimte moeten maken voor nieuwe opstellingen. Wees er snel bij, want WEG IS WEG. Geen fratsen met de euro. C1000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1