Bescherming zeehonden nodig Een andere cultuur leertje relativeren Delta alsnog bereid tot gesprek met bedrijven over schade gasstoring Aantal muskusratten omlaag dankzij efficiënte bestrijding Kamervragen over extra afrit A58 naar ziekenhuis Goes Rijk stimuleert komst dorps- en stadsraden 19 Celstraf voor mishandelen zoontje Anderhalf jaar cel voor ontucht Graanpremies blijven gelijk Cel voor gedwongen prostitutie Zonder hulp bereikt populatie nooit levensvatbaar peil Graauw viert Oranje-feesten met lampions en ballonnen MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 24- jarige vrouw uit Vlissingen veroordeeld tot 350 dagen gevan genisstraf, waarvan 115 dagen voorwaardelijk, wegens po ging tot doodslag van haar vijfjarig zoontje. De vrouw heeft de opgelegde straf inmiddels in voorarrest uitgezeten. Daar naast moet de vrouw onder voorwaarden van de reclassering een psychische behandeling ondergaan in een kliniek. De Vlissingse probeerde in november 2000 haar kind van het leven te beroven door het slachtoffertje met kracht tegen de rand van een bad en de rand van een metalen bed aan te gooi en. Ze trapte en sloeg het kind dermate hard tegen het hoofd dat het kind het bewustzijn verloor. Het jongetje liep hierbij een schedelbreuk op. Na de mishandeling liet ze het kind de hele nacht aan zijn lot over en ging slapen. De vrouw bekende in eerste instantie de mishandelingen tegenover de politie. Tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank trok de vrouw haar verklaringen in. Ze zou zich niet meer kunnen herinneren wat er was gebeurd, maar de rechtbank zag overtuigend bewijs in haar eerder af gelegde gedetailleerde verklaringen over de verwondingen van het slachtoffertje. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 44-jarige man uit Vlissingen veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk voor het plegen van ontucht met een krantenjongen. Ook moet hij contact onderhouden met de reclassering. De Vlissinger werd van verkrachting vrijgesproken. De man lokte begin januari 2000 de toen dertienjarige jongen voor de eerste keer zijn woning binnen. In ruil voor geld en ca deautjes deed hij seksuele spelletjes met het slachtoffer. De ontucht duurde ruim twintig maanden. DEN HAAG - De premies voor graantelers kunnen gelijk blij ven, dankzij een akkoord tussen het ministerie van Land bouw en boerenorganisatie LTO Nederland. Graantelers op zand- en veengronden dreigden enkele honderden tot duizen den euro erop achteruit te gaan, omdat zij meer graan zijn gaan telen. Hun collega's op klei- en lössgronden zijn daaren tegen minder graan gaan telen. Zij zouden dan ook niet in in komen achteruitgaan. De overeenkomst tussen het ministerie van Landbouw en LTO Nederland komt erop neer dat alle gronden voortaan samen worden genomen, waardoor de tota le graanproductie in Nederland per saldo gelijk blijft en dus ook de premies. Brussel moet het akkoord nog wel goedkeu ren. MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Sas van Gent is gisteren in Middelburg veroordeeld tot twintig maanden cel plus tien maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte be wezen dat de man zijn vriendin heeft gedwongen om in de prostitutie te gaan. Dit gebeurde in een sfeer van terreur en geweld. De Sassenaar moet verder 4917 euro schadevergoeding aan het slachtoffer betalen. Bovendien wordt hem elk contact met zijn ex-vriendin verboden. De vrouw ondervond meer dan een jaar - van maart 2000 tot april vorig jaar - de vernederin gen en bedreigingen van de man, met wie ze destijds een rela tie kreeg in opvanghuis La Salette in Vogelwaarde. In seks huizen in Hulst en omgeving werd ze tot prostitutie aangezet. Zij was de slavin en hij was de huismeester die het (seks) geld incasseerde. In de strafmaat werd ook nog een verduistering van twee auto's meegenomen. Officier van justitie G. Rip had eerder dezelfde straf geëist. donderdag 24 januari 2002 door Rinus Antonisse DEN BURG - Om binnen af zienbare tijd een leefbare groep zeehonden in het Deltagebied te krijgen zijn extra bescher mingsmaatregelen nodig. Die moeten de uittocht van zowel jonge als volwassen dieren te gengaan en de voortplanting - die thans zeer beperkt is - verbe teren. Zorgen voor rust en dus tegen gaan van verstoring zijn erg be langrijk. De matige groei van het aantal zeehonden in de Del ta wordt nu met name veroor zaakt door dieren die van bui tenaf naar het gebied trekken of daar worden uitgezet. De nieu welingen komen vooral uit de Waddenzee en de Engelse Wash. Als die uitwisseling stokt, bij voorbeeld door lagere groei in de Waddenzee en de Wash zelf, is het twijfelachtig of de zee hondenbevolking in de Delta zonder maatregelen ooit een le vensvatbaar peil (minimaal 500 dieren) bereikt. Dit blijkt uit een rapport van R Reijnders en S. Brasseur van onderzoekinstituut Alterra J over de ontwikkeling van de zeehonden in de Delta en met name in de Oosterschelde. Di recte aanleiding voor het onder zoek was de vraag of de zogehe ten Oliegeul tussen Neeltje Jans (Roggenplaat) en Burghsluis af gesloten moet blijven voor re creatievaart. Het antwoord daarop is bevestigend. Herstel De onderzoekers herinneren er aan dat het aantal zeehonden in i het Deltagebied de eerste helft van de 20e eeuw drastisch is te ruggelopen. In 1900 waren er tussen 6000 en 10.000 dieren. Door jacht en watervervuiling zakte dat tot bijna nul. De laat ste 10 jaar is een voorzichtig herstel waarneembaar. Afgelo pen zomer werden er meer dan 100 geteld. Ongeveer 25 procent van de zeehonden in de Delta maakt gebruik van de Ooster schelde daarnaast is de Wester- schelde (oost) een belangrijk verblijfsgebied. Ook in de Voor delta zitten flink wat zeehon den, maar dat fungeert meer als een doorgangsgebied. Volgens Reijnders en Brasseur kan het westelijk deel van de Oosterschelde in de toekomst een belangrijke rol spelen voor de productie van jonge zeehon den. Het onderzoek toont aan dat het Oliegeulgebied zowel bij hoog- als laagwater van belang is. Hierdoor is geen periode in het getijde aan te wijzen, waarin door het gebied gevaren kan worden zonder de dieren on gunstig te beïnvloeden. Geble ken is dat ook het beperkt toela ten van (extra) doorvaarten door de Oliegeul negatief uit pakt. De zeehonden wijken dan uit. Door afsluiting van de Olie geul blijft het gebied voor zee honden aantrekkelijk, ondanks het feit dat er voor 100 door vaarten per week ontheffing is verleend. Het onderzoek laat zien dat de aanwezige zeehon den echter op de grens van hun tolerantie voor verstoring zit ten. Bij verhoogde doorvaart kunnen ze zich niet verder aan passen en uit het gebied ver trekken, aldus Reijnders en Brasseur. De nu al hoge ver- storingsdruk kan mede oor zaak zijn van het wegtrekken van zwangere vrouwtjes naar de Waddenzee, zoals tijdens het onderzoek is vastge steld. Geen soelaas Afgelopen jaren zijn 82 zeehon den uitgezet in het Deltagebied. Er staat tegenover dat er 15 5 do de of zieke dieren zijn afge voerd. Uitzetten biedt derhalve geen soelaas voor het verkrijgen van een levensvatbare zeehon denbevolking. Daarom zijn op meerdere vlakken maatregelen nodig, beklemtonen Reijnders en Brasseur. Waaruit die precies moeten bestaan, laten ze in het midden. Daarvoor is nader on derzoek gewenst. Overigens is de Oliegeul door natuurlijke oorzaken flink aan het verzanden. Rijkswaterstaat heeft de betonning al weggeno men. Voor de zeehonden is de verzanding niet nadelig. De ge meente Schouwen-Duiveland en het Breed Overleg Deltawa teren hebben al aangekondigd de uitkomsten van het rapport - met name het gesloten houden van de Oliegeul - te zullen be strijden. Deze zeehonden werden in oktober bij Neeltje Jans uitgezet. door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven gaat met individuele ondernemers praten over de schade die zij in november vorig jaar hebben geleden door de gasstoring. Dat is de uitkomst van een gesprek dat het bedrijf gisteren had met de onderne mersorganisatie voor het mid den- en kleinbedrijf in Zeeland, MKB. De gesprekken vinden plaats op verzoek van MKB Zeeland. Daar hebben zich 35 bedrijven gemeld. In totaal hebben zij 35.500 euro schade geleden door de gasstoring, die delen van Walcheren en de Bevelan- den drie dagen lang in de kou zette. MKB Zeeland toonde zich te vreden over het gesprek. Secre taris W. van der Linde: „Met in dividuele ondernemers wordt een regeling getroffen." Delta-woordvoerster M. van Zuilen ging minder ver: „Wij zijn bereid met ondernemers te praten over een regeling. Niet meer en niet minder." Over de individuele gesprekken zal Del ta vanwege juridische aspecten geen mededelingen doen, voeg de zij daaraan toe. Het gesprek tussen Delta en MKB Zeeland vond plaats op aandringen van zowel de Raad van Commissarissen als de Al gemene Vergadering van Aan deelhouders. Beide verzochten de directie in december met klem alsnog met de onderne mers in gesprek te treden. Delta had dat afgehouden, om dat schade als gevolg van een gasstoring nimmer wordt ver goed. Directeur J. de Back zwichttte uiteindelijk voor de druk, al waarschuwde hij dat de uitkomst bij voorbaat vast stond: de bedrijven krijgen geen foto Marijke Folkertsma schadevergoeding behalve de 225 euro die ze al was toegezegd. Hij hekelde in december ook de inhoud van de claims. „We heb ben niet meer gekregen dan een lijst met namen, adressen en fic tieve bedragen. Dat is onvol doende." Op de vraag of de gesprekken dus wel nut hebben, weigerde Van Zuilen in te gaan. „We gaan in gesprek omdat MKB Zeeland daaraan hecht. Dat is het enige dat we hierover kwijt willen. De Back veroordeelde in decem ber ook de wijze waarop MKB Zeeland zijn bedrijf heeft beje gend. Hij zei 'bijzonder onge lukkig' te zijn met de 'keiharde actie via de media'. Volgens MKB-secretaris Van der Linde is hierover gesproken en zijn partijen gisteren 'goed uit el kaar gegaan'. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De constante inzet van de laatste jaren om de muskusrattenstand terug te dringen, levert resultaat op in Zeeuws-Vlaanderen. De negen bestrijders hebben vorig jaar aanmerkelijk minder muskus ratten gevangen in de regio dan het jaar ervoor. j Werden in 2000 nog 31.807 wa terkonijnen - zoals de dieren in - Vlaanderen worden genoemd - gestrikt, in 2001 liepen nog 'slechts' 20.217 ratten in de val. Dat er een jaar minder muskus ratten worden gevangen, zegt op zichzelf niet zoveel. „Maai de vangstgemiddelden per uur lopen in bijna heel de re gio sterk terug. En dat duidt er op dat er aanmerkelijk minder muskusratten in Zeeuws- Vlaanderen zitten", meldt woordvoerster S. Minneboo van Zeeuwse Eilanden, het water- schap dat de muskusrattenbe- strijding in de provincie coördi- I neert. Begin jaren negentig, nog in de GRAAUW - Het feestcomité Graauw besteedt met activitei ten aandacht aan de verjaardag van koningin Beatrix en het hu welijk van prins Willem- Alexander met Maxima. De verjaardag van de koningin wordt donderdagavond 31 ja nuari opgeluisterd met een lam- pionnenoptocht. De deelnemers vertrekken om 19.00 uur vanaf café Van Grol aan de Dorpsstraat. De fanfare Nooit Gedacht begeleidt de tocht. Na afloop staat in de schuur van de familie Steyaert de warme chocolademelk klaar. Ter ere van het huwelijk tussen Willem-Alexander en Maxima, op zaterdag 2 februari, is er een een ballonnenwedstrijd georga niseerd. Tientallen kleurrijke exempla ren worden om drie uur 's mid dags opgelaten vanaf het par keerterreinbij het laboratorium van Heyens. tijd van het waterschap Het Vrije van Sluis, is in West- Zeeuws-Vlaanderen begonnen met het hele jaar door intensief bestrijden van muskusratten. De vangsten en resultaten wa ren wisselvallig, ook al omdat veel ratten vanuit het Belgische krekengebied de grens over trokken. Nu ook de Vlamingen de ratten structureel wegvan gen, is niet langer sprake van dweilen met de kraan open. Het werk van de vaste bestrijders- ploeg in de regio levert langza merhand bemoedigende resul taten. Vruchtbaar Dat mag echter geen reden zijn de aandacht te laten verslappen waarschuwt Minneboo. Mus kusratten zijn namelijk bijzon der vruchtbaar. Een ouderpaar kan drie keer per jaar gemid deld zes jongen krijgen, terwijl de in het voorjaar geboren wijf jes in het najaar zelf al een nest kunnen werpen. Zonder bestrij ding kan de populatie waterko nijnen per jaar wel vertienvou digen. En de onderaardse gangen van de muskusratten in de oevers van sloten, watergan gen en kreken veroorzaakt schade aan landbouwpercelen. Daarnaast kunnen koeien, schapen en landbouwmachines plotseling wegzakken, kalven oevers af door kapotte be schoeiingen en verzakken plat telandswegen. Het aantal vangers wordt in de streek dan ook nog niet inge krompen. Buiten Zeeuws- Vlaanderen wonnen de mus kusratten in de rest van "Zee land, op het oosten van Zuid- Beveland na, weer terrein. Vooral op Schouwen-Duive land en Noord-Beveland, waar vier keer zoveel werd gevan gen, was de stijging opmerke lijk. Vangers Een deel van de grotere 'oogst' kan worden toegeschreven aan de uitbreiding van het vangers- potentieel. Boven de Wester- schelde zijn nu net zoveel van gers actief als beneden de Westerschelde: negen, twee meer dan begin vorig jaar Succes van de vangers hangt mede af van de oplettendheid van de Zeeuwen, zegt Minne boo. Waterschap Zeeuwse Ei landen, het meldpunt voor mus kusratten, onderneemt dan ook direct actie op elke melding. De rotaryleden: (vlnr staand) Basil Shaker, Myra van Loon-Koomen, Annemarie Bertram, (zittend) Marlous Nypels en Wendy van Lceu- wenstein. foto Camille Schelstraete Zeeuws-Vlaamse maakt studiereis naar Midden-Oosten door Jeari-Lou de Gucht OSSENISSE - De Arabische en de Westerse cultuur met elkaar in aanraking brengen, waar door er iets van begrip voor el kaar ontstaat. Dat is volgens Myra van Loon uit Ossenisse de diepere betekenis van de studie reis die zij samen met drie an dere vrouwen gedurende vijf weken in maart en april gaat brengen aan Egypte en Bah rein. De studiereis wordt georgani seerd door serviceclub Rotary, maar er kan alleen aan deelge nomen worden door niet-Rota- ryleden. De reis is bedoeld om jonge mensen de gelegenheid te geven beroepsgenoten uit ande re culturen te leren kennen. Van Loon: „De Rotary stelt zich ten doel om mensen te helpen. Dat kan op lokaal niveau, maar dat gebeurt ook internationaal door culturen met elkaar in aan raking te brengen. Daarom or ganiseren en betalen zij deze reis. In Egypte en Bahrein sla pen we bij leden van de Rotary. Tijdens de reis worden we bege leid door de Irakese vluchteling Basil Shaker." Om aan deze studiereis deel te kunnen nemen, heeft Van Loon een sollicitatieprocedure door lopen. Zij werd uiteindelijk sa men met Marlous Nypels uit Til burg, Anne-Marie Bertram uit Middelburg en Wendy Leeuwe- stein uit Sint-Maartensdijk ge kozen. „Een vereiste was wel dat je werkervaring had. Wat precies, maakte niet uit. Zelf werk ik bijvoorbeeld bij een bank. Mijn reisgenoten zijn ambtenaren en docent." Voor Van Loon is de studiereis een prima gelegenheid om beide landen te leren kennen. „Ik heb Arabisch gestudeerd en ben nog nooit in deze landen geweest. Ik kan nu de taal nog eens oefenen en contacten leggen met men sen. Want het is natuurlijk geen vakantiereis. Het is de bedoe ling dat we presentaties en le zingen geven en een soort am bassadeurs van Nederland zijn. Omdat ik zelf bij een bank werk, heb ik me voorgenomen om een lezing over de invoering van de euro te houden." Arabische staat Om de paar weken komen de reisgenoten bij elkaar om de reis voor te bereiden. „Want we wil len er natuurlijk ook zelf wijzer van worden." Van Loon, die op de kandidatenlijst staat voor het CDA bij de komende Tweede Kamer verkiezingen, wil graag te weten komen hoe een Arabi sche staat nu eigenlijk in elkaar zit. „En ik wil natuurlijk de mensen daar ook vertellen hoe de democratie hier in het westen werkt. Wat me ook interesseert, is hoe vrouwen in de Arabische wereld in de samenleving parti ciperen." De Zeeuws-Vlaamse is niet bang dat ze door haar verblijf in Rotary-kringen in Egypte en Bahrein een beperkt beeld van de samenleving daar krijgt. „Ik weet ook wel dat er daarnaast nog heel veel ai-me mensen in die landen leven." Van Loon heeft geen moment overwogen om na de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september van deelname aan de reis naar de Arabische wereld af te zien. „Er is me heel wat keren gevraagd of ik nu nog durfde. Natuurlijk durf ik. Ik heb echt geen angst voor een andere cultuur. In te gendeel, contact met een ander levensritme is een verrijking van je leven. In aanraking ko men met een andere cultuur leert je te relativeren. Waardoor je je uiteindelijk bescheidener in het leven opstelt." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij het ziekenhuis in Goes moet langs Rijksweg A58 zo snel mogelijk een afrit voor ambulances worden aan gelegd. Het heeft, volgens VVD- Kamerlid J. Geluk, lang genoeg geduurd. De ministers Borst (Volksgezondheid) en Netelen bos (Verkeer en Waterstaat) moeten desnoods in actie ko men. Het zit Geluk hoog. Al sinds be gin vorig jaar hangt het idee voor een speciale afrit voor zie kenwagens bij Goes boven de markt. Er is veel over gepraat. Het ziekenhuis, de gemeente, de provincie, allemaal zien ze het plan zitten. „Maar", constateert de WD'er in Kamervragen aan Borst en Netelenbos, ,,er is nog steeds geen spa in de grond ge stoken, terwijl het zo simpel lijkt. Bestel een dragline en maak die afrit." Geluk heeft gisteren zijn Ka mervragen gesteld, omdat op nieuw is gebleken hoe belang rijk die afrit is, met name voor patiënten uit Schouwen-Duive land. De WD'er baseert zich op een onderzoek van het College Bouw Ziekenhuisvoorzienin gen, waaruit is gebleken dat een rit met een ambulance vanaf Schouwen naar het ziekenhuis in Goes drie kwartier tot een uur duurt. Schouwen-Duiveland scoort daarmee landelijk erg slecht. Met een extra afslag langs de A58 kan de reistijd in elk geval met enkele minuten worden bekort. Vorig jaar oktober is er door de provincie een onderzoek aange kondigd naar 'het nut en de noodzaak' van de speciale afrit. Resultaten zijnnog niet bekend. Geluk vindt dat het lang genoeg heeft geduurd, 'dit staaltje van stroperige bestuurlijke on macht'. Hij vraagt aan de minis ters Borst en Netelenbos om hun invloed aan te wenden. „Want dit valt niet meer uit te leggen." Een woordvoerder van Rijks waterstaat Zeeland laat weten dat Rijkswaterstaat in principe niet afwijzend staat tegenover een extra afrit voor ambulan ces, maar de voor- en nadelen moeten wel goed worden afge wogen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken wil de oprichting van dorps- en stads raden en andere vormen van zeggenschap door bewoners binnen gemeenten stimuleren, maar met de hand op de knip. „Geld is ook niet het probleem", aldus De Vries woensdag in de Tweede Kamer. Het is volgens de minister be langrijker dat gemeenten weten wat zij kunnen doen om de be trokkenheid van bewoners bij hun dorp of wijk te vergroten. Hij wil daarom met de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) een handleiding ma ken. „Een handleiding, verdiept met mooie voorbeelden." Bureaula Tegen de zomer moet de hand leiding klaar zijn, waarna die zeker niet in een bureaula mag verdwijnen, aldus De Vries. Hij wil ei-mee de boer op. Symposia houdenoveral in het land, geor ganiseerd door Binnenlandse Zaken en de VNG. En De Vries wil een landelijke prijs instellen om gemeenten over te halen meer aan directe zeggenschap door bewoners te doen. „Om ge meenten die het goed doen, ste vig in het zonnetje te zetten." De Vries gaf aan 'al dertig jaar' voor decentralisatie binnen ge meenten te zijn. „Voor veel pro blemen zijn grotere gemeenten nodig", zei hij, „vandaar de ge meentelijke herindelingen. Maar groter mag niet leiden tot minder service aan de burgers. Zij moeten in een grote gemeen te op meerdere plekken terecht kunnen voor bijvoorbeeld een paspoort. En groter mag ook niet leiden tot meer anonimiteit van het bestuur. Daarom is het goed dat er dorps- en stadsra den zijn, om het kleine en het grote te verbinden." PvdA en D66 riepen De Vries op als extra stimulans een experi menteerfonds in het leven te roepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19