Tommy Haas rekent af met artiest Carrière Van de Goor lijkt gered Afscheid met gemengde gevoelens PZC Mike Tyson bijt Lewis in been Ruslan Ponomariov lost oude belofte in 14 Zeeuwen naar de paralympische winterspelen Marcelo Rios niet opgewassen tegen Duitse tennisser in topvorm Vrije doortocht voor Safin Cocu en Kluivert betrokken bij seksschandaal Speler Brescia verongelukt Friese les voor Friese voetballers Arend Glas definitief naar Spelen Heintze zes weken uitgeschakeld Rentree Ronaldo bij Brazilië Ed Moses zwemt derde wereldrecord donderdag 24 januari 2002 door Frits Bakker METABIEF - De vier Neder landse sporters die voor de Pa ralympische Winterspelen in Salt Lake City waren genomi neerd, hebben gisteren het de finitieve startbewijs gekregen. Twee van de vier, de Zeeuwen Arnold Polderman (Axel) en Marjorie van de Bunt (Terneu- zen) kregen het verlossende te lefoontje van NOCNSF giste ren in een trainingskamp in Metabief (Frankrijk). De ande re twee aangewezen sporters zijn de éénbenige alpineskiërs Kjeld Punt uit Rotterdam en Martijn Wijsman uit Haarlem. De twee Zeeuwen doen van daag, zaterdag en zondag mee aan wedstrijden voor de we reldbeker in Mouthe, een Fran se wintersportplaats tegen de grens met Zwitserland. Arnold Polderman maakt in Salt Lake City op 49-jarige leeftijd zijn Olympisch .debuut, na eerder mislukte pogingen voor de Pa ralympics van Barcelona en Nagano. De visueel gehandi capte atleet is aangewezen voor Noordse disciplines: de biatlon en het langlaufen op de lange en de korte afstand. Marjorie van de Bunt kwam al twee keer eerder uit op de Pa ralympics. In Lillehammer (1994) haalde ze één keer goud (biatlon) en drie keer brons. Vier jaar later in Nagano won de 33-jarige atlete, die een ver lamming heeft aan de linker- onderarm, één keer zilver en één keer brons. De aanwijzing voor de Para lympics kwam voor de Zeeu wen niet als een verrassing. Polderman: „Toch valt er nu een last van me af. Ik heb twee keer de spelen net gemist en ook nu had ik nog altijd twij fels of ik wel mocht gaan. Je bent pas zeker als je in het vliegtuig naar Salt Lake zit." De wedstrijden voor de we reldbeker in Mouthe gelden voor Polderman en Van de Bunt dit weekeinde als voorbe reiding op de spelen. „Het is een aardige test, omdat hier veel sterke landen meedoen", zei Mariorie van de Bunt giste ren. De Zeeuwen komen van daag uit op de vijf kilometer klassieke stijl. Zaterdag en zondag staan de lange afstan den en de biatlon op het pro gramma. Aan de wedstrijden in Mouthe doen dit weekeinde 23 landenploegen mee. De op vallendste selectie is die van Nigeria. In het hotel trokken de donkere atleten gisteren met hun rastamutsen veel bekijks. „Ik ben benieuwd of ze echt goed zijn, want we zijn ze nog nooit eerder tegengekomen", zei Van de Bunt. door Martijn van Beeten MELBOURNE - De vrouwen op de Australian Open kunnen het bloed van tennisser Marcelo Rios wel drinken. Ook zijn eigen dochter moest gisteren even niets van hem hebben. De zes maanden oude Constanza werd gisteren na een set huilend afge voerd door mama Juliana. De Chileense magiër was in de kwartfinale tegen de Duitser Tommy Haas een artiest zonder inspiratie en verloor in vier sets: 7-6,6-4,6-7 en 7-6. MELBOURNE - De Rus Marat Safin heeft een vrije doortocht gekregen naar de halve finales van de Australian Open. Zijn te genstander Wayne Ferreira uit Zuid-Afrika gaf gisteren bij een 5-2-achterstand in de eerste set op met een buikspierblessure. Ferreira heeft in zijn carrière al viermaal te maken gehad met deze kwetsuur. „Die komt altijd terug als ik veel wedstrijden achter elkaar speel. Negen jaar terug is die spier gescheurd en het blijft een zwakke plek." De 30-jarige Zuid-Afrikaan stond in Melbourne al heel wat uren op de baan, rekende in zijn laat ste twee partijen in vijf sets af met Ivan Ljubicic en Albert Costa. „Doorgaan had echt geen zin, dan was die blessure alleen maar verergerd." GPD BARCELONA - Patrick Klui vert speelt opnieuw de hoofdrol in wat door de Spanjaarden al het 'seksschandaal van Barca' wordt genoemd. Met landge noot Phillip Cocu en drie andere spelers zou de Nederlandse in ternational zaterdagnacht de bloemetjes hebben buiten gezet in het Madrileense hotel waar het elftal was ondergebracht voor de wedstrijd van zondag, tegen Rayo Vallecano. Het bestuur en de spelers van FC Barcelona ontkennen alle ver dachtmakingen en eisen rectifi catie van de hoofdstedelijke te levisiezender TeleMadrid, die het vermeende verhaal over de orgie naar buiten bracht. Bar?a- trainer Rexach reageerde giste ren woedend en kondigde aan naar de rechter te stappen. „Er zijn grenzen. Die zijn nu duide lijk overschreden. Wij zitten hier deze shit te ontkennen, maar het kwaad is al geschied." De coach nam het volledig op voor zijn spelers en noemde al les 'één grote leugen.' Aanvoer der Sergi, die namens de spe- lersploeg een verklaring afleg de, noemde de berichtgeving „triest, en berustend op pure fantasie. Dit brengt veel schade toe aan onze gezinnen." Het veelbekeken TeleMadrid kwam maandagavond laat met de 'primeur' over de uitspattin gen van de Bar?a-spelers. Dames De twee Nederlanders en de Spaanse spelers Gabri, Dani en Gerard zouden tot in de kleine uurtjes in het gezelschap van vier dames een seksfeestje heb ben gebouwd in suite 821 van hotel Hesperia. De 'drankrekening' van 4800 euro zou door een van de spelers betaald zijn. De uitspattingen zouden er me de toe hebben geleid dat Barce lona de wedstrijd zondag tegen Rayo Vallecano, de nummer laatst in de primera division, met 2-1 verloor. Het bestuur van Barcelona stel de gisteren naar eigen zeggen een diepgaand onderzoek in en kwam met feiten die het verhaal vrijwel geheel ontkrachten. Di recteur Sportzaken, Anton Pa- rera, die zelf in het hotel logeer de zei dat hij er getuige van was dat alle spelers om half twaalf naar hun kamers gingen. Daar voor hadden ze naar de wed strijd Malaga-Madrid gekeken. Papera liet op de persconferen tie de boekingslijst van het hotel zien, waaruit bleek dat kamer 821 geen suite is en niet was ge reserveerd door de spelersploeg .van Barcelona. GPD Ook de 23-jarige Haas, die in de halve finales stuit op Marat Saf in, werd afgeleid door het schreiende meisje. „Ik keek met één oog naar de bal en met het andere naar die kleine. Geluk kig was Marcelo's vrouw zo vriendelijk om te vertrekken." Het incidentje tijdens een lange slagenwisseling in de twaalfde game van de eerste set was het hoogtepunt van een partij waarin het kwaliteitsverschil net zo verwaarloosbaar was als de amusementswaarde. Het duel met drie tiebreaks, nor maal gesproken toch een thril ler, kon de kille Rod Laver Are na nauwelijks boeien. De kunstjes van Rios waren zeldzaam en hij morste met breakkansen als een kunstenaar die een pot verf laat vallen over een net voltooid schilderij. In de eerste twee sets liet hij in vijf games kansen onbenut om door de opslag van Haas te breken. Opponent Dat was ook de verdienste van zijn Duitse opponent, die op de belangrijke momenten de kalm te en klasse toonde van zijn gro te voorbeeld Boris Becker. Haas was lang een twijfelaar, die zocht naar de juiste begeleiding en de juiste trainingsvormen. Nog altijd staat een halve finale in Melbourne in 1999 als zijn beste prestatie op een Grand Slam-toernooi. Al heeft hij die nu geëvenaard. Alleen in de Davis Cup wist Haas altijd het beste uit zichzelf te halen, met elf overwinningen in twaalf enkelspelen. Het maakte hem echter niet popu lair bij de Duitse tennisbond, die doodmoe wordt van zijn steeds terugkerende kritiek over de organisatie en betalin gen. David 'Red' Aymes blijkt voor Haas de wegwijzer naar succes. De Duitser kent de rood harige Amerikaan al dertien jaar, vanaf het moment dat hij binnenliep bij de tennisacade- mie van Nick Bolletieri in Flori da. Lang werkten ze samen, maar vorig j aar ging Haas zwer ven. Hij zocht naar verbetering, maar raakte met drie coaches in korte tijd, onder wie de Neder lander Sven Groeneveld, alleen maar achterop. Sinds Haas en 'Red' in juli werden herenigd, gaat het crescendo. Hij won de toernooien van Long Island, Wenen en Stuttgart en versloeg wereldtoppers als Lleyton He witt, Pete Sampras en Tim Hen man. Aan het eind van 2001 stond Haas achtste op de we reldranglijst, zijn hoogste ranking ooit. ,,'Red' weet hoe ik in elkaar steek, accepteert het dat ik vaak loop te vloeken op de baan. Anderen liepen weg, keurden mijn gedrag af en kon den me daarom ook niet motive ren." Rios liet zich in Melbourne eindelijk weer eens van zijn bes te kant zien. De finalist van 1998, die in maart van dat jaar een week de wereldranglijst aanvoerde, liet in de daaropvol gende drie jaar zelden zijn kun sten zien. Hij was geblesseerd of had geen zin en zakte naar de 48e positie op de wereldrang lijst. „Tegen Haas was ik niet constant genoeg en kon ik mijn kansen niet benutten. Op de be langrijke punten sloeg Tommy gewoon te hard."GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - De volleybal carrière van Bas van de Goor lijkt gered. Onderzoek in het AMC in Amsterdam heeft tot zijn grote opluchting uitgewe zen dat hoogstwaarschijnlijk een vernauwing in een slagader in de schouder heeft geleid tot zijn fysieke problemen. Hij zal er waarschijnlijk niets aan overhouden. De middenman van Treviso moet nog wel drie maanden vol ledige rust houden. Dan worden opnieuw foto's (MRI-scan) ge maakt. Als blijkt dat er dan niets meer aan de hand is, kan hij zijn sportieve loopbaan voortzetten. Dat kan eventueel ook resulteren in een rentree in Oranje, als de omstandigheden voor hem aantrekkelijk genoeg zijn. Van de Goor ging vorige maand tijdens de training bij zijn Italiaanse vereniging on deruit. Hij werd met een ver moeden van een hersenbloeding in het ziekenhuis opgenomen en onmiddellijk behandeld met antistollingsmiddelen. De oor zaak van het stolsel dat in zijn hersenen terechtkwam en kort stondig leidde tot verlammings verschijnselen kon echter niet worden achterhaald. Dat lukte de Amsterdamse spe cialist Jim Reekers wel. Hij be handelde indertijd oud-inter national Martin Teffer voor een zelfde kwetsuur. Hij vond met contrastvloeistof het afgeknel- de bloedvat in de schouder, dat werd veroorzaakt door de veel vuldige slagbewegingen met de rechterarm. Van de Goor hoeft niet te worden geopereerd om dat zijn lichaam al aantoonbaar zelf voor een oplossing heeft ge zorgd. De bewuste slagader is dichtgegroeid, vaten in de buurt hebben de bloedvoorziening overgenomen. Van de Goor gaat dinsdag terug naar Italië, omdat hij zich moreel verplicht voelt zijn teamgenoten op welke ma nier dan ook bij te staan. Het seizoen, dat in de Serie Al uiter lijk half mei eindigt, is zo goed als verloren. Het internationale traject bij het Nederlands team, de World League begint pas eind juni, het WK eind septem ber, zal Van de Goor, die zelf mag bepalen of hij er nog een jaar aan vastknoopt in Treviso, niet benutten voor de opbouw naar de Italiaanse competitie. „Dat zou ik niet kunnen. Als ik ja zeg, dan wil ik de World Lea gue goed kunnen spelen en bij het WK voor een podiumplaats kunnen gaan." ANP van onze sportredactie ARNHEM - Louis van Gaal vertrekt met gemengde gevoe lens uit Zeist. Dat liet hij giste ren weten tijdens zijn laatste officiële optreden als tech nisch directeur en bondscoach van de KNVB. De scheidende oefenmeester opende op Pa pendal in Arnhem de Shell- Coachdag, het jaarlijkse on deronsje van de voetbaltrai ners in Nederland. „Ik ga weg met weemoed, met gemengde gevoelens", sprak hij. „Het was niet mijn wens om te vertrekken. Ik koester de hoop in de toekomst niet te worden herinnerd als de coach die zich niet plaatste voor het wereldkampioenschap. Maar ik vrees dat dat wel het geval zal zijn." Van Gaal zei op de website van de KNVB, die een verslag van de coachdag plaatste, niet ran cuneus te zijn. „Ik heb met veel plezier gewerkt in Zeist. Ik dacht altijd van de KNVB dat het een nogal stoffige organi satie was. Niets is minder waar. Ik heb met jonge, ambiti euze mensen mogen werken, die het voetbal een warm hart toedragen." Van Gaal erkende dat hij als bondscoach van Oranje zijn doelstellingen niet heeft ge haald. „We hebben ons niet ge plaatst voor het eindtoemooi en dan moet de bondscoach weg. Ik heb gefaald, maar ik heb het wel geprobeerd." Van Gaal, die vandaag en mor gen zijn kantoor in Zeist leeg- ruimt, was van plan de komen de week zijn werk aan zijn opvolger over te dragen. Er is evenwel nog niemand be noemd. Hardnekkige geruchten zeg gen dat Dick Advocaat nog steeds in de race is om Van Gaal op te volgen. Hij zou in juli met zijn nieuwe werk mogen be ginnen. Van Gaal: „Over mijn persoonlijke voorkeur wil ik niets zeggen. Die heb ik wel bij het management van de bond kenbaar gemaakt." Over Manchester United, waarmee hij in verband wordt Mark van den Boogaart (links) van Oranje onder 17 jaar krijgt uitleg van Louis van Gaal. foto Olaf Kraak/ANP gebracht, wilde Van Gaal gis teren liever niet praten. „Ik heb nog met niemand onder handeld. Ik weet dus van niets", zei hij omzichtig. De voormalige coach van Ajax en Barcelona nomineerde on langs twee Mancunians (Beck ham en Keane) voor de titel Wereldvoetballer van het Jaar. „Ja, slim hè"grapte Van Gaal. ANP PARMA - Vittorio Mero van Brescia is gisteren door een auto ongeval om het leven gekomen. Dat gebeurde enkele uren voor de wedstrijd uit de halve finales van de beker tussen Par ma en Brescia. De verdediger was voor dat duel geschorst. De spelers van Brescia vernamen het nieuws tijdens de warming- up. Zij verlieten daarop het veld gevolgd door de spelers van thuisploeg Parma. Het duel werd uitgesteld. AFP LEEUWARDEN - De voetballers van Cambuur Leeuwarden en Sportclub Heerenveen krijgen binnenkort een middagje verplicht les in de Friese taal en cultuur. Het initiatief komt van Anne Dijkstra van de Fryske Akade- my, het wetenschapscentrum voor de Friese taal en cultuur. De directies van beide sportclubs waren onmiddellijk en thousiast over het initiatief. Dijkstra kreeg zijn idee voor de Friese les tijdens een wed strijd van Heerenveen. Hij realiseerde zich dat hij de spelers voor de wedstrijd altijd in een shirt met de Friese vlag erop het Friese volkslied hoorde zingen. Toen vroeg hij zich af wat de voetballers daadwerkelijk van de Friese taal en cultuur wis ten. Hij besloot daarom een uitnodiging voor een Friese mid dag te sturen naar de beide profclubs. ANP ARNHEM - Sportkoepel NOCNSF heeft Arend Glas en vijf andere bobsleeërs gisteren aangewezen voor de Olympische Spelen in Salt Lake City. Glas zal uitkomen in de twee- en viermansbob. De sportkoepel wees hem aan nadat hij afgelo pen week tijdens de Europese kampioenschappen vormbe houd had getoond. Glas kwam vorige week in opspraak door berichten over een extreemrechts verleden. Marcel Weiten vergezelt Glas in beide bobsleeën. De beman ning van de viermansbob bestaat verder uit de vaste remmers Timothy Beck en Arnold van Calcker. Als reserves gaan mee Olaf ter Braack en Edwin van Calcker. NOCNSF heeft giste ren de olympische ploeg compleet gemaakt door ook de laat ste drie schaatsers definitief aan te wijzen. Marieke Wijsman zal uitkomen op de 1000 meter, Ids Postma eveneens op de 1000 meter en Jochem Uytdehaage op de 1500 meter. ANP EINDHOVEN - Zoals bij PSV werd gevreesd, is Jan Heintze vermoedelijk zes weken uitgeschakeld. Uit onderzoek in het ziekenhuis bleek gisteren dat de binnenband van zijn linker knie is beschadigd. De linksback liep de blessure zondag op in de oefenwedstrijd tegen Werder Bremen, die PSV met 2-0 ver loor. Ondanks zijn blessure klonk de 38-jarige routinier gisteren optimistisch. „De meniscus en de kruisband zijn helemaal in tact. Mijn knie ziet er verder gezond uit; fijn om te weten. Voor het herstel staat ongeveer zes weken. Ik hoop dat die periode korter wordt. Dat moet kunnen. Ik wil zo snel mogelijk weer fit worden." Om het gewricht van Heintze is een brace aange bracht. GPD RIO DE JANEIRO - Na een afwezigheid van ruim twee jaar staat Ronaldo weer op de drempel van het Braziliaanse elftal. Volgens bondscoach Luiz Felipe Scolari is het „bijna 100 pro cent" zeker dat de spits van Inter op 6 februari zijn rentree maakt in het nationale team. Brazilië speelt op die dag in Ryad een vriendschappelijke wedstrijd tegen Saudi-Arabië. Ronaldo speelde op 9 oktober 1999 in en tegen Nederland voor de laatste keer in het Braziliaanse team (2-2). RTR/AFP van onze sportredactie MOSKOU-RuslanPonomariov heeft woord gehouden. Twee jaar geleden vertelde hij dood leuk op zijn 18e wereldkampi oen te willen zijn. Grootspraak van een puber, hoonde Kaspa rov die 22 was toen hij de we reldtitel overnam van Karpov. In Moskou werd Ponomariov gisteren de jongste Fide-we- reldkampioen ooit, 18 jaar en 3 maanden jong. Ruslan Ponomariov leerde op zijn zevende schaken van zijn vader, een ingenieur en voorzit ter van een schaakclub. Twee jaar later verliet hij het ouderlijk huis in Gorlovka, een staalstad aan de Don. Hij trok in bij zijn trainer Boris Ponomari ov (geen familie) in Krama- torsk, dat 50 kilometer verderop lag. Vier j aar geleden brak Ponoma riov door. Op 14-jarige leeftijd loste hij de Fransman Bacrot af als jongste grootmeester ooit. Nog voor zijn 15e debuteerde hij in 1998 op de Olympiade met ze ven uit negen. De Oekraïner leg de zich van zijn jeugd volledig toe op schaken. Studeerde zes, zeven uur per dag, vijf dagen in de week. Liep eens per week tien kilometer hard en zwom regel matig twee kilometer. In zijn vrije tijd luisterde hij naar klas sieke muziek, nooit naar soul of hiphop en las avonturenverha len. Door die prestaties schoot hij als een catapult naar de ze vende plaats op de wereldrang lijst. Daarmee verdrong hij Ivantsjoek als beste Oekraïense schaker. Toch was Ivantsjoek in de WK- finale in Moskou de grote favo riet. Ook in de ogen van Kaspa rov die in Ponomariov een groot talent herkende maar zijn stijl niet waardeerde. „Hij speelt te voorzichtig voor zijn leeftijd", aldus Kasparov. „Is zelden avontuurlijk. Ruslan wacht op de fouten van zijn tegenstan der." „Ruslan", zegt Boris Pono mariov, inmiddels als trainer afgelost door Koetsjmin, „Rus lan is een genie." ANP van onze sportredactie NEW YORK - Bokser Mike Ty son heeft weer eens negatief van zich doen spreken, door tijdens een persconferentie in New York zijn aanstaande tegen stander Lennox Lewis in een been te bijten. Door het agressieve gedrag van Tyson, bijgenaamd de gorilla, is het onzeker geworden of hij een licentie krijgt voor het treffen in het zwaargewicht, dat op 6 april in Las Vegas op de rol staat. Tij dens de persconferentie in New York kreeg Tyson het met enkele bodyguards van Lewis aan de stok, waarna een massale vecht partij ontstond. Daarbij deed Tyson zijn reputatie van bijter alle eer aan. In 1997 zorgde de oud-wereldkampioen voor gro te opschudding door tijdens een titelgevecht tegen Evander Holyfield een stuk uit het oor van zijn opponent te bijten. Ty son raakte toen zijn licentie voor de duur van een jaar kwijt. In het gewoel op het podium van het Millenium Hotel in New York raakte de 70-jarige voor zitter van de World Boxing Council, Jose Sulaiman, even buiten kennis toen hij met zijn hoofd op een tafel terechtkwam. Na onderzoek in een ziekenhuis verklaarde Sulaiman: „Dit soort dingen komt zo langza merhand te vaak voor in het boksen. Het wordt tijd dat er ac tie wordt ondernomen." Dinsdag neemt de sportcom- missie van de staat Nevada een beslissing over het al of niet ver strekken van een licentie aan Tyson. Het duel heeft een re cordbudget van 150 miljoen dollar (375 miljoen euro). RTR/DPA STOCKHOLM - Ed Moses heeft gisteren in Stockholm zijn der de wereldrecord gezwommen. Na de 50 en 200 school ging nu ook zijn toptijd op de 100 meter eraan. De Amerikaan finishte na 57,47 seconden, bijna twee- tiende beter dan twee jaar gele den in Minneapolis (57,66). ANP ■mmmmbssm Tommy Haas bereikte gisteren voor de tweede keer in zijn carrière de halve finale van de Australian Open. foto Rick Rycroft/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14