PZC Het sprookje werd al gauw een echt verhaal 02-02-02 V7 i f> dinsdag 22 januari 2002 ■HMMSHWMHHHMHM Het was 'flechazo', liefde op het eerste gezicht, zeggen getuigen van de eer ste ontmoeting tussen Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta. In het broeierige Sevilla, voorjaar 1999, lokte de kroon prins de Argentijnse naar de dansvloer om haar de rest van de avond niet meer los te laten. Die voortvarendheid is typerend voor de romance die zich zelfs niet liet temperen door het rumoer rondom de 'foute' schoonvader. Nog geen twee jaar na Sevilla kwamen de verlovingsringen tevoorschijn. En nu is Nederland in afwachting van Het Huwelijk, dat over anderhalve week - op 2-2-2002 - wordt gesloten. In deze bijlage: hoe het zover gekomen is; portretten van de geliefden; de toekom stige taken van Maxima; Amsterdam en Oranje; de organisatie van een heuglijke dag. En een overzicht van koninklijke Oran j e-huweli j ken Bij hoofdpersonen in een sprookjeshuwe- lijkgaat het er allemaal net iets anders aan toe dan bij 'normale' liefdesgeschiedenissen. Dus kwamen Willem-Alexander en Maxima elkaar in april 19 9 9 niet tegen in de kroeg of op het werk, maar op een exclusief feest tijdens de Feria de Abril, de jaarmarkt in het Spaanse Sevilla. Willem-Alexander zou in Spanje zijn beland voor het openen van een tentoonstel ling, Maxima was door vrienden uit New York meegetroond naar Europa. Aan haar reis kleeft al een koninklijk luchtje door het gezelschap van een jonge prins van Liechtenstein en een nazaat van de hertog van Alva, beiden ook nog bevriend met de Spaanse koninklijke familie. Tijdens de jaarmarkt worden stierengevechten en paardenraces ge houden, 's avonds zijn er - veelal - besloten feesten waar ook blauw bloed zijn opwachting maakt. Het is een dergelijke fiësta waar een van Maxima's adellijke vrienden haar kan voorstellen aan de troonopvolger van Neder land. Volgens een Spaanse royalty-verslaggever re sulteerde dit in een 'flechazo', een overslaande vonk. Een andere aanwezige beweert dat Wil- lem-Alexander na vluchtig oogcontact de blonde vreemdelinge ten dans vroeg. Ze zou den die avond de dansvloer niet meer hebben verlaten. Een wat onorthodoxe vakantieliefde lijkt op te bloeien. Lang tijd om ervan te genie ten, hebben ze niet. Maxima moet weer naar New York en de plicht roept de kroonprins te rug naar zijn kikkerlandje. Maar met de inzet van moderne vervoers- en communicatiemid delen blijkt de prille liefde bestand tegen de duizenden kilometers afstand. De eerste weken na hun ontmoeting komt er tussen New York en Den Haag een driftig in ternetverkeer op gang. Wanneer Willem- Alexander vervolgens voor een bruiloft van vrienden naar The Big Apple moet, maakt hij direct een afspraak met Maxima. Op weg naar zijn hernieuwde kennismaking met de Argen tijnse schijnt hij zelf de stuurknuppel van het regeringsvliegtuig te hebben gehanteerd. La ter maakt hij veelvuldig gebruik van de Con corde om snel aan de overkant van de oceaan te komen. Mysterieus De eerste maanden van de romance speelt de affaire zich nog in het geniep af. De pers krijgt pas lucht van de nieuwe vriendin van Alexan der, zoals Maxima hem noemt, wanneer de Argentijnse zich in de zomer aansluit bij de traditionele vakantie van de Oranjes in het Italiaanse Tavernelle. Hier maakt een Itali aanse fotograaf de eerste - bijzonder wazige - plaat van de prins die met een onbekende blondine verliefd over de railing van een jacht hangt. In de roddelbladen volgen snel meer kiekjes van de mysterieuze dame die haar hand zo vrijelijk op het dijbeen van de prins laat rusten. Toch duurt het nog tot eind augustus voordat haar identiteit wordt onthuld en Maxima zich pas goed de consequenties van haar partner keuze realiseert. Eerst volgt een kennisma king met haar ouders in Bariloche, een ski oord voor welgestelde Argentijnen in de An des. Naar verluidt waren pa en ma Zorreguieta toentertijd nog onwetend van de 'bijzondere levensopdracht' van hun gast. Als goed katho liek laat Jorge Zorreguieta die onbekende 'Guillermo-Alejandro' nog niet op de kamer van zijn dochter slapen. De kroonprins krijgt een eenvoudig houtbetimmerd kamertje met slechts een stapelbed, zo wil het verhaal. Willem-Alexander besluit in augustus geen verstoppeitje meer te spelen enneemt Maxima mee naar een bruiloft van vrienden in Noord- Brabant. Na publicaties in De Telegraaf en de Volkskrant, erkent de Rijksvoorlichtings dienst de bijzondere 'vriendschap' tussen het tweetal. Maxima gaat ondertussen voortva rend te werk; al aan het einde van die eerste zo mer begint ze in New York met lessen Neder lands. De geliefden reizen er lustig op en neer totdat eind 1999 de grote vuurdoop volgt. Maxima gaat met de bijna voltallige koninklijke fami- griet en Pieter van Vollenhoven. Hun tweede gezamenlijke feestdagen brengen Alexander en 'Maxi' door in Zuid-Argentinië, in gezel schap van pa en ma Zorreguieta. Een foto graaf legt een knus boottochtje van het paar met Jorge Zorreguieta vast. De snapshots van een innig zoenend stel op oudej aarsavond zelf, verraden dat ook voor het komend jaar weer grote plannen op stapel staan. Terwijl begin 2001 Nederlandse politici zich steeds meer opwinden over het verleden van Maxima's vader, geeft koningin Beatrix het paar eind januari een duidelijk bewijs van goedkeuring. Maxima maakt aan de arm van Willem-Alexander haar opwachting bij het verjaardagsfeest van de vorstin in het Stede lijk Museum in Amsterdam. Dit is haar grote triomf, want voorgangster Emily Bremers werd bij dergelijke bijeenkomsten hooguit door een zijdeur naar binnen gesmokkeld. Want officieel is 'vriendin-van' onvoldoende status voor een publiek optreden. Maar wat bijna niemand dan weet, is dat Wil lem-Alexander zijn vriendin al twee weken daarvoor ten huwelijk heeft gevraagd. Op 19 januari gaat hij tijdens een schaatstochtje op de bevroren vijver van Huis ten Bosch op zijn knie. Achter de schermen wordt nog' druk on derhandeld met Jorge Zorreguieta over zijn rol bij een huwelijksplechtigheid. De kroon prins wacht de uitkomst van de - stroef verlo pende - besprekingen niet af. Hij lijkt woord te houden aan de voorspelling die hij op zijn achttiende deed: als het moet, laat hij voor de vrouw van zijn leven de troon schieten. Het stel wacht een drukke en stressvolle maand februari. Tussen een skiweekeinde in Zürs en een wintersportvakantie in Canada puzzelen ze op een manier om de (schoon)va- der toch nog bij de trouwerij te betrekken. Tij dens een werkbezoek in New York maakt Wil lem-Alexander een blunder door de pers aan te raden meer bronnen te raadplegen, zoals een ingezonden brief in een Argentijnse krant - die van Videla afkomstig blijkt te zijn. Begin maart besluit Jorge Zorreguieta tijdens een ontmoeting met het paar en Max van der Stoel, de door premier Kok aangestelde bemiddelaar in deze delikate kwestie, niet aanwezig te zijn bij het huwelijk. Op 30 maart kan dan eindelijk de verdoving bekend worden gemaakt. Bij haar presentatie aan de pers vertelt Maxima in zangerig Neder lands heel verbaasd te zijn geweest over het aanzoek. Ze had na het oer-Hollands tafereel op het ijs hooguit warme chocolademelk ver wacht. Maar echt een verrassing kan dit hu welijksaanzoek niet zijn geweest. Bij dit mo derne sprookje hebben de hoofdpersonen elkaar al heel snel als 'blijvertje' beschouwd. Bernice Breure dictatuur is dan al flink op gang gekomen. Maar de nieuwe liefde van de prins weet de fa milie toch voor zich te winnen. Koningin Bea trix gaat tijdens deze reis 'om'. „Misschien is die Maxima zo gek nog niet", zou ze tegen een loslippige hofdame hebben opgemerkt. In het millenniumjaar ontwikkelt de relatie zich verder in een sneltreinvaart. Maxima wordt in januari 'betrapt' in een Amsterdams café in het gezelschap van prof. Halberstadt en zijn dochter. Het is duidelijk dat de inbur gering is begonnen en het verre New York is niet handig als standplaats. Maxima vraagt haar werkgever Deutsche Bank om overplaat sing. Ze strijkt enkele maanden later neer in Brussel om daar in nog betrekkeli j ke anonimi teit de Europese cultuur op te snuiven. Ze heeft inmiddels al een hofdame, mevrouw O. Gaarlandt-Van Voorst van Beest, toegewezen gekregen om haar wegwijs te maken in de ko ninklijke wereld. Valentijnsdag Valentijnsdag in Parijs, een wandelvakantie in Lech, jagen in Hongarije; hoewel het paar nu een stuk dichter bij elkaar woont, knijpt het er nog regelmatig tussenuit. Vooral spor tieve vakanties hebben de voorkeur. Half no vember brengt het echtpaar Zorreguieta een bezoek aan koningin Beatrix en prins Claus. De Argentijnen ontmoeten ook prinses Mar- lie mee naar India. Over deze millenniumtrip doen veel geruchten de ronde. Willem- Alexander zou hier met zijn broers een stevige aanvaring hebben gehad over zijn partner keuze. De discussie over het 'foute' verleden van Maxima's vader als staatssecretaris en on derminister van landbouw tijdens de Videla-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9