VN veroordelen optreden Israël Supertrio krijgt geen speciale status binnen EU Meeste Noren willen aansluiting bij de EU Zwaardere straffen moordenaars Timor Gevangen Britten op basis VS worden met fatsoen behandeld Situatie Goma nog steeds zeer gevaarlijk Ver wilghen onder vuur door nieuwe affaire rond Dutroux Nieuw gerechtshof voor Estrada Fischer lijsttrekker Groenen Meer toezicht op prins Harry Hondencafé geopend in Singapore Nieuwe premier van Taiwan Gezant voor Midden-Oosten spreekt van gevaarlijke escalatie Londen en Parijs akkoord over asielzoekerscentrum MANILA - De Filipijnse autoriteiten hebben gisteren een speciaal gerechtshof in het leven geroepen om oud-president Joseph Estrada te berechten. Het voormalige staatshoofd werd begin vorig jaar afgezet en is beschuldigd van economi sche plunderingen. Het Filipijnse hooggerechtshof besloot gisteren dat de nieuwe rechtbank drie rechters zal omvatten die een oordeel moeten vellen over de vermeende malversaties van Estrada. Het hof mag zijn eigen regels opstellen. Hierdoor is het mogelijk dat het eigenlijke proces, dat in oktober vorig jaar begon, hele maal opnieuw moet worden gedaan. RTR BERLIJN - De Duitse Groenen hebben minister van Buiten landse Zaken Fischer gekozen tot lijsttrekker bij de Bonds dagverkiezingen. Voor het eerst in de geschiedenis voert een aantal kopstukken van de partij de lijst aan. Minister Fischer verklaarde gisteren dat hij de huidige coali tie met de sociaal-democratische SPD van bondskanselier Schroder wil voortzetten. Hij zei verder dat de kleine partijen een sleutelrol zullen spelen bij de samenstelling van een nieu we regering. Fischer is op dit moment verreweg de populairste politicus van Duitsland. In de peiling schommelen de Groenen echter rond de kiesdrempel van 5 procent. DPA LONDEN - De Britse kroonprins Charles zet de komende tijd het mes in zijn officiële verplichtingen. Hij wil op die manier meer tijd vrijmaken voor zijn jongste zoon Harry, die onlangs in het nieuws kwam toen bleek dat hij drugs had gebruikt. The Times meldt dat Charles met name veel van zijn verplich tingen in de zomervakantie laat lopen. Alleen wanneer hij als voorzitter of beschermheer van een liefdadigheidsinstelling wordt gevraagd zal de zoon van koningin Elizabeth in actie komen. ANP SINGAPORE - Een nieuw restaurant in Singapore serveert huisgemaakte spaghetti, ijs en andere heerlijkheden aan zo wel mens als hond. Eigenaresse Tremandy Ng van het Urban Pooch café zei gisteren dat zij dierenartsen heeft geraad pleegd om gerechten op de kaart te zetten die zowel geschikt zijn voor viervoeters als voor hun baasjes. Koffie en broodjes worden slechts geserveerd aan mensen, maar de meeste gerechten zijn geschikt voor zowel hond als mens. De eigenaren waarschuwen dat de hondengerechten misschien wat flauw zijn voor mensen. AP TAIPEI - President Chen Shui-bian van Taiwan heeft Yu Shyi-kun benoemd tot premier. Dat heeft de president giste ren aangekondigd. De benoeming volgt op de overwinning van zijn Progressieve Democratische Partij (DDP) bij de parlementsverkiezingen van vorige maand. Die betekenden een nederlaag voor de Kuomintang, de nationalistische partij die meer dan vijftig jaar de meerderheid had. De 53-jarige Yu Shyi-kun benoemt zo spoedig mogelijk de nieuwe ministers, zo liet Chen weten. De verkiezingsoverwinning van de DDP is China een doorn in het oog, omdat de partij voor onafhankelijkheid van Taiwan is. China beschouwt het eiland als een afvallige provincie, die desnoods met geweld met het vasteland herenigd moet wor den. RTR/AFP dinsdag 22 januari 2002 door Windy Kester OSLO - Een meerderheid van de Noorse kiezers is voor aanslui ting van Noorwegen bij de EU. Uit een opiniepeiling van een onderzoeksbureau gedaan in opdracht van het Noorse dag blad Aftenposten, blijkt dat 53 procent van de Noren 'ja' zou zeggen als er morgen een refe rendum over Noorwegens EU- lidniaatschap gehouden zou worden. Bij het laatste referendum in no vember 1994 verwierp bijna 53 procent van de bevolking dit idee. Een verklaring voor de ommezwaai in de opiniepeilin gen zou de succesvolle invoe ring van de euro kunnen zijn, zo schrijft Aftenposten. Ook zou den de Noren beseffen dat de Europese Unie de komende ja ren in volle vaart doorgroeit naar het oosten. Veel kiezers twijfelen of het dan wel zo ver standig is om als een van de wei- ige landen in Europa, en het eni ge land in Scandinavië, buiten de Unie te blijven. In een reactie noemt minister Jan Petersen van Buitenlandse Zaken de peiling goed nieuws. Zijn conservatieve partij Hüyre is altijd fervent EU-voorstan- der geweest. Toch is het maar de vraag of er deze regeringsperio de een referendum gehouden zal worden. De christelijke coali tiepartner, de Kristlig Folke- parti van premier Kjell Magne Bondevik, is tegen en wil het de bat nog niet aan. Ook enkele professoren in poli tieke wetenschappen haastten zich na de bekendmaking van de peiling te zeggen dat er altijd nog een groepje twijfelaars is dat de referendumuitslag kan veranderen. Het is goed mogelijk dat oude scepsis weer de kop op steekt. Onderwerpen waar de Noren en de Europese Unie over van me ning verschillen liggen vooral op het gebied van compensaties voor landbouw en visserij Ook zijn veel Noren altijd bang geweest dat lidmaatschap de welvaartstaat en het oliefonds aan zouden tasten. Noorwegen is het tweede groot ste olie-exporterende land ter wereld en heeft een spaar pot met hierin meer dan 60 mil jard euro voor de toekomst. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De VN-gezant voor het Midden-Oosten heeft de bezetting van Tulkarem op de Westelijke Jordaanoever door Israëlische troepen veroor deeld. Terje Roed-Larsen be stempelde de actie gisteren als 'een gevaarlijke escalatie' die alleen maar tot een groter ver lies aan levens zal leiden. Hij riep Israël op zijn troepen en tanks terug te trekken. Ook moet het de strenge controles in en rond Ramallah versoepelen. Het is voor het eerst sinds de in stelling van Palestijnse autono me gebieden in 1994 dat Israël een Palestijnse stad geheel be zet. De Noorse VN-gezant, een van de architecten van de Oslo-Ak- koorden tussen de Palestij nen en Israël, verklaarde de zorgen van Israël voor aanhoudende aanvallen vanuit Palestijns ge bied te begrijpen, maar waar schuwde ervoor dat geweld het probleem niet zal oplossen. De Palestijnse leider Arafat rea geerde woedend op de inval. Is raël heeft met deze stap 'alle ro de lijnen overtreden', aldus een boze Arafat in Ramallah. Hij zei desondanks het vredesproces te willen voortzetten. Ook EU-gezant voor het Mid den-Oosten Miguel Moratinos riep de Israëlische regering op zijn troepen weg te halen uit Tulkarem en bezette delen van Ramallah. In die laatste stad staan Israëlische tanks op enke le tientallen meters van Arafats hoofdkwartier. Bij botsingen tussen Palestijnen en Israëli sche militairen kwamen daar gisteren twee Palestijnse veilig heidsagenten om, aldus Pales tijnse bronnen. De Israëlische strijdkrachten vielen Tulkarem gistex-ochtend binnen. Met ongeveer honderd tanks en pantserwagens gesteund door gevechtshelikop ters werd de stad van vier kan ten binnengevallen. Een uit gaansverbod werd uitgeroepen en tenminste twintig Palestij nen werden vastgenomen onder wie drie vermoedelijke leden van de radicale Harnas. Israëlische militairen bezetten tien gebouwen van de Palestijn se Autoriteit waaronder het kantoor van de burgemeester. De Israëlische vlag werd hier gehesen. In de stad kwam het tot ongeregeldheden waarbij twee Palestijnen het leven verloren en zeker acht gewonden vielen. Een woordvoerder van het Isra ëlische leger zei later voor de ra dio dat de bezetting vermoede lijk 'verscheidene dagen' gaat duren. De Israëlische minister van Verkeer, Efraim Sneh, waarschuwde dat Israël moge lijk nog andere steden op de Westelijke Jordaanoever gaat bezetten. De bezetting van Tulkarem is een vergelding voor de Pales tijnse aanslag vorige week vrij dag in de Israëlische stad Hade ra waarbij zes Israëliërs omkwamen. Doel van de inval is het oppak ken van militanten en het voor komen van nieuwe aanslagen op Israël, aldus de Israëlische rege ring. AFP/DPA/RTR Israëlische tanks rollen de stad Tulkarem op de Westoever bin nen. foto Gil Cohen Magen/RTR door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Duitsland, Groot- Brittannië en Frankrijk krijgen geen speciale machtspositie in de Europese Unie. Het subtiel gelanceerde idee voor een lei dend supertrio werd gisteren di rect afgeschoten. „Geen enkele EU-lidstaat is meer gelijk dan een andere", liet voorzitter Prodi van de Europe se Commissie weten. Orwelli aanse taal, als waarschuwing voor de dictatuur die ontstaat als sommige lidstaten zich wel een aparte status aanmeten. Het plan voor een directorium van de grote drie leeft in rege ringskringen in Londen, meldde de doorgaans zeer betrouwbare Britse zakenkrant Financial Ti mes gisteren op de voorpagina. Het idee zou deel uitmaken van een hele serie mogelijke voor stellen om de EU bestuurbaar te houden als er straks tien nieuwe landen bijkomen. Is met vijftien aan tafel een knoop doorhakken al een complexe zaak, met 25 dreigt de besluitvorming gordi aanse vormen aan te nemen. De oplossing die Londen aan draagt is even simpel als voor spelbaar: geef de grote drie wat meer macht en alles loopt op rol letjes. Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië zouden als een soort Veiligheidsraad moe ten opereren: een uitvoerend co mité dat zonder al te veel last of ruggespraak met de rest beslui ten kan nemen. Als blijk van goede wil van de grote drie, mo gen de overige 22 bij toerbeurt een tijdje meevergaderen. Onderonsjes De gevoeligheid voor onderons jes tussen de grote drie bleek eveneens in oktober vorig jaar. Aan de vooravond van de EU- top in Gent ontmoetten de Brit se premier Blair, de Franse pre sident Chirac en de Duitse bondskanselier Schroder elkaar om de situatie in Afgha nistan te bespreken. Het 'trila- teraaltje' lokte onverholen irritatie uit bij de andere rege ringsleiders. Een maand later was de boot he lemaal aan. Blair nodigde dit maal zijn Franse en Duitse col lega's uit voor een privédiner op Downingstreet 10. Premier Kok plaatste zichzelf op de gasten lijst en arriveerde nog net op tijd voor het dessert. Londen ontkent inmiddels dat het zelfs maar gespeeld heeft met de gedachte van een leidend driemanschap in de EU. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - Het hooggerechts hof in Indonesië heeft de straf fen verzwaard voor nog eens drie mannen die zijn veroor deeld voor de moord op drie hulpverleners van de Verenigde Naties in West-Tiinor. Dat blijkt uit documenten van het hof die het Britse persbu reau Reuters in handen heeft ge kregen. Vorige week legde het hoogge rechtshof ook al drie maal een zwaardere straf op dan de recht bank in eerste instantie had ge daan De straffen zijn ook nog veel hoger dan de eis die de aan klagers in hoger beroep hadden gesteld. De zes kregen vorig jaar tien tot twintig maanden cel voor hun aandeel in de dood van de drie VN-medewerkers in september 2000 in Atambua, bij de grens met Oost-Timor. De rechter was tot zijn milde oordeel gekomen, onder meer doordat 'de elemen ten die bijdroegen aan de dood van de VN'ers niet in verband konden worden gebracht met de verdachten, omdat de daad werd gepleegd door een menig te'. De lage straffen werden in het buitenland scherp veroor deeld. De straffen van alle veroordeel den zijn nu verzwaard tot vijf en zeven jaar gevangenis. Na het referendum van 1999, waarin de Oost-Timorese be volking van het eiland zich had uitgesproken voor onafhanke lijkheid van Indonesië, richtten pro-Indonesië milities er een bloedbad aan. RTR/AP van onze redactie buitenland LONDEN - De drie Britten die gevangen worden gehouden op de Amerikaanse basis Guant- anamo Bay op Cuba hebben gezegd dat zij geen reden heb ben te klagen over hun behan deling. Zij verkeren in goede gezond heid en „Er is geen enkel teken van wat voor slechte behande ling dan ook." Dit heeft een woordvoerder van de Britse premier Blair gisteren meege deeld nadat een Britse delegatie een bezoek aan de gevangenis had gebracht. De drie hebben ook bezoek ge had van functionarissen van het Internationale Comité van het Rode Kruis. Volgens de delega tieleden waren de gedetineer den niet geketend of geboeid en hadden ze geen donkere brillen op of oordoppen in. „Ze moeten alleen handboeien - en uitslui tend handboeien - om als ze uit hun cel komen." Ze krijgen drie maaltijden per dag, waarbij re kening wordt gehouden met de eisen die hun geloof aan voeding stelt. Het Rode Kruis zal hen voorzien van een Koran. In het weekeinde publiceerden media over de hele wereld foto's van de gedetineerden, waarop te zien was dat zij waren geketend en handboeien droegen en dat zij brillen, oordoppen en ge zichtsmaskers droegen. Die fo to's wakkerden de polemiek aan over de vraag of de VS deze ge vangenen wel zo behandelen als hoort. Zo riep gisteren ook minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken Verenigde Staten op de gevangengenomen Taliban- en Al Qaeda-strijders op de Ameri kaanse basis op Cuba humaan te behandelen. Volgens Van Aartsen hebben de gevangengenomen mannen recht op behandeling volgens de Geneefse conventie. Hij wijst erop dat de westerse landen de strijd tegen het moslimterroris me hebben aangebonden om de eigen waarden en normen te be schermen. Daar moeten we nu ook aan vasthouden, aldus de bewindsman. AFP/ANP van onze redactie buitenland GOMA - Een hevige explosie in een tanksta tion in de stad Goma heeft gisteren aan ze ker zestig mensen het leven gekost. De ont ploffing, die plaatshad toen plunderaars bezig waren jerrycans met brandstof te vul len, laat volgens hulpverleners zien dat het in Goma na de vulkaanuitbarsting van don derdag nog steeds zeer gevaarlijk is. De brand die door de explosie bij het tank station ontstond, was gisteravond nog steeds niet volledig geblust. Volgens de Ver enigde Naties is de situatie in Goma, dat door een grote lavastroom grotendeels is verwoest, zeer precair. De organisatie vreest dat de vulkaan Nyiragongo opnieuw zal uitbarsten, mogelijk als gevolg van de aard schokken die sinds donderdag in het gebied voelbaar zijn. Ondanks de waarschuwingen van hulpver leners, zijn zo'n 300.000 van de 350.000 mensen die Goma eerder waren ontvlucht, de afgelopen dagen weer teruggekeerd. De hulpverlening is daardoor in de knel geko men. Het Internationale Rode Kruis heeft gewaarschuwd voor problemen met het drinkwater, dat ernstig vervuild kan raken. De inwoners van Goma halen water uit het Kivumeer. Omdat er lava in het meer is ge stroomd, is de kwaliteit van het water slecht geworden. Heineken Een van de twee Heineken-brouwerijen in Rwanda, vlak over de grens met Congo, heeft besloten om de reserves aan (drink) water van deze vestiging te schenken aan Artsen Zonder Grenzen. De brouwerij haalt het water dat nodig is voor het maken van bier uit de bergen. In Goma is er nauwelijk elektriciteit, en is er ook een groot gebrek aan voedsel Van ver scheidene kanten is er kritiek gekomen op het VN-voedselprogramma (WFP), dat in Goma circa 1000 ton voedselhulp heeft lig gen, maar besloten heeft dat vooralsnog niet uit te delen. Een woordvoerder van het WFP heeft gezegd dat de distributie van dat voedsel nog meer mensen zou verleiden om naar Goma te gaan, waar het nog steeds ge vaarlijk is. Het Nederlandse Rode Kruis stuurt hulp naar de opvangkampen in Rwanda. Daar Inwoners van Goma kijken naar de vuurbal van het exploderende pompstation. foto Pedro Ugarte/EPA door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het is Mare Dutroux weer gelukt om België op stelten te zetten. Aanleiding voor de commotie is dit keer het bezoek dat de liberale senator Jean-Marie Dedecker aan de beruchtste gevangene van het land bracht, samen met een journalist die de cel wist binnen te komen. Doordat minister van Justitie Mare Verwilghen toestemming gaf voor het bezoek van zijn partijgenoot Dedecker, komt ook hij in de problemen. De op positie eist zijn aftreden. Ook de directie van de gevangenis van Aarlen zit flink met het incident in de maag maar ziet voorlopig geen aanleiding om de veilig heidsmaatregelen te verscher pen. Dedecker bezocht Dutroux - die al vijfeneenhalf jaar in de cel zit op verdenking van het seksueel misbruik van zes, en de moord op vier meisjes - nadat die hem in november een brief had ge schreven. Dutroux beweerde dat hij 'bijzonder ernstige fei ten' te melden had. Dedecker ging op de uitnodiging in en liet zich vergezellen door een jour nalist van de commerciële zen der VTM. Die kon zonder pro blemen de cel van Dutroux, die geacht wordt de best bewaakte gevangene van België te zijn, binnenwandelen met opname apparatuur op zak. De gevange nisbewaarders zouden hem hebben aangezien voor de chauffeur van Dedecker en lie ten hem, zonder te fouilleren, doorlopen. Het interview met Dutroux werd gisteren door de commer ciële televisiezender uitgezon den. In het gesprek beweert Dutroux dat hij in contact stond met pedofilienetwerken maar dat justitie weigert dat te onder zoeken. Het lijkt erop dat Dutroux met zijn beweringen het onderzoek, dat eind deze maand moet worden afgerond, in de war wil sturen. Het partijbureau van de Vlaam se Liberalen en Democraten (VLD), dat zich gisteren over de affaire boog, is woedend over de opstelling van senator Dedec ker en wil hem een officiële 'blaam' geven. De oppositiepartij CD&V (Christen-Democraten en Vlaams) eist intussen het aftre den van minister Verwilghen, die in hun ogen nooit toestem ming had mogen geven voor het bezoek van de senator, die be kend staat om zijn controversië le en eigenzinnige optreden. Verwilghen zelf peinst er niet over op te stappen. „Dit is, schat ik, de twaalfde keer dat de CD &V mijn ontslag eist", was gis teravond zijn wat laconieke re actie. gaan 639 grote tenten en 6000 dekens naar toe. Een vliegtuig met de hulpgoederen ver trok gisteravond vanuit Oostende in België. De spullen worden betaald van geld dat door het ministerie van Buitenlandse Zaken is vrijgemaakt. Het ministerie heeft 225.000 euro beschikbaar gesteld aan het Neder landse Rode Kruis. ANP/DPA/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De ministers van Binnenlandse Zaken van Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gisteren een princi peakkoord bereikt over het om streden F ranse asielzoekerscen trum Sangatte. Het opvangcentrum blijft op de korte termijn geopend. Dat meldde de Franse ambassade in Londen gisteren. „Hoewel wij kunnen indenken dat het Sangatte-centrum op een dag gesloten zal worden, is dat moment nog niet gekomen", zei de Franse minister van Bin nenlandse Zaken Elisabeth Guigou na overleg met haar Britse ambtgenoot David Blun- kett, aldus een woordvoerder van de Franse ambassade. Minister Blunkett had Parijs eerder gevraagd het opvang centrum te sluiten. Volgens Guigou zijn er echter nog teveel mensen in Sangatte en zouden zij na sluiting in de straten van het nabijgelegen Calais eindi gen. Dit is onacceptabel voor de Franse minister. Het asielzoekerscentrum werd in 1999 als tijdelijk opvang kamp door het Rode Kruis ge opend. Het ligt op slechts enkele kilometers van de ingang van de Kanaaltunnel. Duizenden asielzoekers pogen elke maand naar Groot-Brittannië te komen via de Kanaaltunnel. Een groot aantal van hen is afkomstig uit Sangatte, waar meer dan 1400 vluchtelingen uit het Midden- Oosten en Afghanistan verblij ven. AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5