Huisvesting jongeren baart zorgen Parijs-Dakar in Vlaanderen PZC PZC Nieuwe discobus Goes op komst Bouw woningen in Walsoorden stemt raadsleden tevreden Streken van Reinaert onderwerp van cursus Wi 17 Terneuzen wil gesprek met woningbouwvereniging over krapte op huurmarkt Kop-staartbotsing in Hulst Twee auto's spontaan in brand Automobilist rijdt tuin in Gemaal Lewedorp opgeknapt Diefstal uit bedrijfsloods Goesenaar rijdt met slok op Trefpunt hoopt zoutzuurgieter niet terug te zien zuiders! buren agenda dinsdag 22 januari 2002 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Terneuzen maakt zich zorgen over de hui dige krapte op de huurwoning markt voor jongeren. De ge meente wil daarover in gesprek gaan met woningbouwvereni ging Clavis. Woordvoerder A. Trapman van Clavis zegt dat er sprake is van een tijdelijk probleem dat binnen betrekke lijk korte termijn opgelost zal zijn. „Maar toch krijgen wij sig nalen dat jongeren moeilijk aan een huurwoning kunnen komen in Terneuzen", zegt wethouder K. van der Hoofd. Hij wijst op het rapport van de Gentse professor Allaert over de sociaal-economische ontwik kelingen in de kanaalzone na de gereedkoming van de Wester- scheldetunnel. Daarin staat on der meer dat het belangrijk is dat er voldoende betaalbare huurwoningen in Terneuzen moeten zijn voor (studerende) jongeren. „Daarom is het van belang dat we het strategisch voorraadbe- leid van de woningbouwvereni ging nog eens goed onder de loep nemen.", aldus Van der Hoofd. „De woningbouwvereniging zegt dat er geen sprake van krapte is. Maar mede in het licht van het tunnelrapport is het goed om eens te kijken of er mogelijk op de langere termijn wel sprake kan zijn van een krappe huurmarkt voor jonge ren." De wethouder is dan ook van plan de problematiek tij dens het eerstkomende over leg met de directie van de wo ningbouwvereniging aan te kaarten. Trapman van Clavis noemt door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - De Hon- tenisser raadsleden zijn zeer verguld met de toekomstige bouw van drie woningen op een omstreden lap grond op de hoek Stoofstraat-Walsoordense- straat in Walsoorden. Uiteinde lijk heeft het ruim twintig jaar geduurd voor de eerste spade de grond in mag. De bebouwing van het perceel werd jarenlang tegengehouden, omdat het nabijgelegen bedrijf Bleijko teveel geluidhinder ver oorzaakte. Bleijko heeft zich echter veel moeite getroost de geluidhinder te beperken, waardoor de bouw nu toch mo gelijk wordt geacht. Hoewel het slechts mogelijk is drie van de zes verlangde woningen te bou wen, waren de raadsleden gis teravond in de commissie grondgebiedzaken zeer tevre den dat in Walsoorden na jaren toch weer gebouwd mag wor- 'krapte' een overtrokken kwali ficatie voor de huidige situatie op de huurdersmarkt. „Uit de bevolkingsontwikkeling kun je aflezen dat er op dit moment sprake is van enige krapte. Maar we verwachten dat die op be trekkelijk korte termijn weer opgelost is. Voor ons is dit in ie der geval nog geen reden 'om specifiek voor jongeren nieuwe woningen te gaan bouwen." De voornaamste oorzaak van het gebrek aan huurhuizen voor jongeren is volgens Trapman het gegeven dat de doorstro ming van mensen uit huurwo ningen naar koophuizen mo menteel stagneert. Daarnaast heeft woningbouwvereniging Clavis ook enkele honderden woningen gesloopt die voor de doelgroep jongeren interessant waren. den. De eerste twee woningen zullen volgend jaar verrijzen, de derde een jaar later. Oppositiepartij Progressief Hontenisse liet toch een nega tief geluid horen. Grondeige naar P. Geensen dient een pri vaatrechtelijke overeenkomst te ondertekenen waarbij hij on der meer wordt gehouden aan een fasering van de woning bouw, de sloop van de huidige bedrijfsbebouwing en de ver plichting geen schadeclaims in te dienen in de toekomst. Wan neer hij zich hier niet aan houdt, kan hem een boete van 50.000 euro per overtreding worden opgelegd. A. Rensen van PH zei zich te hebben gestoord aan de toonzetting van de overeen komst en de hoogte van de boe te. Hij vroeg zich af of de ge meente misschien een adder onder het gras verwacht. Wet houder B. Pauwels zei dat de gemeente vanwege de geschie denis van de zaak de overeen komst goed wilde aftimmeren. Het gebrek aan woningen voor jongeren wordt volgens de gemeente deels veroorzaakt door sloop van voor hen interessante woningen, zo als hier in de Zuidlandstraat. foto Peter Nicolai door Rob Paardekam GOES - De discobus in Goes, die stappers 's nachts tegen een be taalbare prijs naar de dorpen in de regio vervoert, wordt mis schien in ere hersteld. De ge meente Goes onderhandelt daarover met busmaatschappij AMZ uit Borssele, nu is geble ken dat de alternatieve stap perstaxi voor de meeste stap pers te duur is en veel jongeren lang moeten wachten op ver voer naar huis. Enkele weken geleden stopte Connexxion Citax na twaalf jaar vrij onveiwacht met de dis cobus. Volgens het vervoersbe drijf is de dienst niet meer ren dabel. Het aantal stappers dat zich met de bus naar huis liet brengen, daalde van zo'n vijf honderd naar tweehonderd mensen per nacht, Daardoor moest Connexxion ruim 30.000 euro op de dienst toeleggen. Volgens burgemeester D. van der Zaag van Goes hebben de gemeente en de horeca-onder- nemers met AMZ om de tafel ge zeten om de komst van een nieu we discobus te bespreken. Volgens hem levert het verdwij nen van de dienst problemen op voor de openbare orde en veilig heid. „Je ziet dat er om twee en vier uur 's nachts een groot aan bod is, maar dat de meeste jon geren lang moeten wachten op vervoer. Soms staan er om half zes nog mensen. In die tussen tijd doen ze meestal geen nutti ge dingen", aldus Van der Zaag. Directeur A. Spruit van AMZ staat niet negatief tegenover de plannen van de burgemeester. Toch zal AMZ niet zonder meer een discobus naar Goes laten rijden. Volgens Spruit zullen er nieuwe geldbronnen aange boord moeten worden, omdat het exploiteren van de bus puur economisch gezien niet aan trekkelijk en rendabel is. HULST - Op de Vismarkt in Hulst vond gistermorgen rond half twaalf een kop-staartbotsing plaats. Het ongeval ont stond toen een 42-jarige automobiliste uit het Belgische Vil voorde vanaf de Steenstraat de Frans van Waesbergestraat in wilde slaan. Een 25-jarige Hulstenaar die achter haar reed, had die manoeuvre te laat in de gaten en reed tegen haar aan. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. GOES - De Goese brandweer moest maandag twee keer in ac tie komen om autobranden te blussen. 's Ochtends vroeg kwam op de Van Hogendorplaan een be stuurstervan een auto met een hevige schrik vrij toen haar au to door kortsluiting onder de motorkap in brand vloog. De brandweer was snel ter plaatse met een blusauto maar kon niet voorkomen dat de auto onherstelbaar werd vernield. Het hulpverleningsvoertuig, dat meteen was meegenomen, hoef de niet te worden gebruikt. De vrouw kon de auto zelf verla ten. Later op de dag, rond half vier, raakte bij het starten een auto op de Populierenstraat in brand. De bestuurder sloeg meteen alarm en omdat de brandweer vlakbij bezig was, kon er bin nen een minuut worden geblust. De schade bleef beperkt tot het luchtkoelingssysteem van de auto. GOES - Bëwoners van een pand aan de Westsingel in Goes kregen gistermiddag de schrik van hun leven toen een 22-jari- ge automobilist uit Goes hun tuin in reed. De man raakte door onbekende oorzaak in een slip en reed zes coniferen plat om vervolgens tegen het tuinhuisje tot stilstand te komen. De au to raakte licht beschadigd. LEWEDORP - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden is gisteren begonnen met het opknappen van het rioolpersgemaal aan de Oostketelaarweg in Lewedorp. Bij de werkzaamheden kan wel enige geluidsoverlast ontstaan, zo waarschuwt het wa terschap. De kelder van het gemaal is aangetast door betronrot. Om nu deze ruimte op te knappen, moeten de pompen worden stop gezet. Tijdelijk wordt de klus geklaard door een noodpomp die voor wat overlast kan zorgen. Ook het aggregaat dat de pomp en andere machines van stroom voorziet, kan wat la waai opleveren. In totaal nemen de reparatiewerkzaamheden drie weken in beslag. BAARLAND - Uit een bedrijfsloods aan de Delischeweg in Baarland is in de nacht van zondag op maandag een groot aantal goederenmet een totale waarde van ruim tienduizend euro, gestolen. De buit bestond uit een aanhangwagen en diverse gereed schappen, waaronder een compressor, een freesmachine, een cirkelzaag en een lasapparaat. GOES - Een 64-jarige Goesenaar is zondagavond rond mid dernacht in de Notestraat in Goes aangehouden wegens het rijden onder invloed. Uit een blaastest bleek dat dee man tweeënhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedron ken had. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. AXEL - Het bestuur van stich ting 't Trefpunt in Axel rekent erop dat de 69-jarige bewoner die zaterdag de brievenbussen in de bejaardenflat aan de Sin- gelweg met zoutzuur bespren kelde, niet meer terugkeert. Dat zegt secretaris A. van Harn van 't Trefpunt, eigenaar van de ouderenflat. De stichting is anderhalve maand geleden een procedure gestart om de betrok ken bewoner uit zijn flat te zet ten. De man veroorzaakt voort durend overlast en bedreigt andere bewoners. Hij had net een maand achter de tralies ge zeten voor bedreiging. „De politie heeft nu opnieuw proces-verbaal opgemaakt we gens bedreiging", zegt Van Harn. „Dus we gaan ervan uit dat hij voorlopig weer achter de tralies blijft. We hopen dat in de tussentijd de rechtszaak heeft gediend, zodat we de huur kun nen opzeggen." De problemen met de bewoner zijn volgens Van Harn terug te voeren op een bovenmatig alco holgebruik. Wat er met de man moet gebeuren, weet Van Harn ook niet. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Pascalle Cappetti Rene van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Wout Bareman Nu hébben de Stekenaren een via duct over de Expresweg en dan lij ken de aan- en afvoerwegen meer op het traject Parijs-Dakar dan een normale ontsluitingsweg. Geen vers, zwart as falt en mooie witte strepen in ieder ge val. Erger nog, de laatste asfaltlaag is - vanwege de lage temperaturen van de laatste weken - nog niet eens aangebracht, dus van wegmarke ring kan voorlopig ook geen sprake zijn. De fietstunnels monden uit in modderi ge weggetjes, waar een veldrijder nau welijks overeind zou blijven. Uit één van de tunnels is bovendien net een hal ve meter water weggepompt. Er is één groot probleem: wie na het viaduct de doorgaande Expresweg wil oprijden, moet eerst negen kilometer om rich ting Moerbeke of Kemzeke. Dat is nu eenmaal het noodlot waartegen de Stekenaren zich aanvankelijk fel ver zetten, maar waar ze zich inmiddels morrend bij hebben neergelegd. Trou wens, ook de mensen uit grensgemeen te Stekene zelf rijden de laatste tijd nog regelmatig verloren in hun eigen streek. Schandalig Honoré Van der Aa, die zich de afgelo pen jaren intensief bezighield met de verkeersproblematiek rond Stekene noemt de situatie 'schandalig'. De afgelopen jaren werd het begin van de aanleg van het viaduct bij Stekene ver schillende keren uitgesteld. Na de aan besteding op 7 december '98 werd de bouw opnieuw op de lange baan ge schoven. Wat dat betreft verdient het dossier een vermelding in de jaarlijkse Blunderboek van de Belgische over heid, waarin ook dijenkletsers voorko men zoals afgewerkte viaducten zon der toeleidende wegen - een eenzaam viaduct in het landschap - en bijvoor beeld ook het wel gegraven maar nooit gebruikte Doeldok in de Waaslandha ven bij het bedreigde polderdorp Doel. Wat dat dok betreft ligt er nu een voor stel om de baggerspecie die vrijkomt bij de aanleg van de containerhaven Het Deurganckdok nu in het Doeldok te storten. En zo zijn er tientallen andere voorbeelden van Belgische blunders. Actievoerder Van der Aa in Stekene stelt nu' gelaten vast dat, nu alle drei gingen van totale onbereikbaarheid zijn afgewend, toch nog geen enkele aansluiting op de twee fietstunnels of het viaduct is afgewerkt. Automobilis ten die gebruik willen maken van het De aan- en afvoerwegen bij het viaduct over de Expresweg bij Stekene zijn nog niet bepaald voltooid. foto Charles Strijd nieuwe viaduct zoeken hortend en stotend hun weg door de kapotgere- den bermen en putten van de Polder straat en de Voorthoekstraat, die ook meer weg heeft van een circuit voor crossauto's, dan van een normale rij weg. Heel gebrekkig Vrachtwagens boven de 3,5 ton mogen niet over het viaduct, maar de streek bus weer wel. Die móet door. Van der Aa: „We begrij pen niet dat de brug, die toch al maan den te laat werd opgeleverd, nu op stel en sprong open moet worden gesteld voor het verkeer. Terwijl alles nog heel gebrekkig in elkaar steekt." Bij Moer beke, iets verderop werden vorig jaar juli ook inschattingsfouten gemaakt. Daar wachten ze nog steeds op de ver breding van de weg. Dit jaar nog wordt begonnen met de ombouw tot autoweg van de Expres weg tussen Zelzate en Knokke. Gelijk vloerse kruisingen worden zoveel mo gelijk vervangen door viaducten, al levert dat vooral in het Meetjesland problemen op. Gemeenten als Malde- gem en Eeklo willen een directe verbin ding met de Expresweg en krijgen die deels ook. Andere, kleinere gemeenten moeten het doen met een verbinding op afstand. Tegen 2006 moet de hele Ex presweg autoweg zijn. Weggebruikers werden de afgelopen jaren op het weg- vak Antwerpen-Zelzate dag in, dag uit geconfronteerd met 'wegeniswerken', omleidingen en vertraging. Tussen Antwerpen, de afslag Liefkenshoek- tunnel en de afslag Hulst zijn nagenoeg alle gelijkvloerse kruisingen nu wegge werkt. Nu wordt de Expresweg, die veelvuldig wordt gebruikt door Zeeuws-Vlamin gen, tussen de afslag Hulst en Zelzate aangepakt. Daarna volgt het verkeers knooppunt bij Zelzate, waar onder meer oplossingen moeten worden ge vonden voor het extra verkeersaanbod na de ingebruikname van de Wester- scheldetunnel. En vervolgens trekken de wegenbouwers in westelijke rich ting, waar hier en daar al wat aanpas singen zijn uitgevoerd. Juist de kruis punten in het Meetjesland staan be kend als 'dodenkruisingen'. door Wout Bareman EEKLO - De sluwe vos, die met zijn mooie praatjes vriend en vijand weet te imponeren, ver legt zijn werkterrein. Even ver laat hij het Waasland en het Land van Hulst om z'n streken ook elders in de grensstreek ten toon te spreiden. Meewande- lend aan de hand van zijn goede vriend en Reinaertvorser pro fessor Rik van Daele. De vos en handlanger Van Daele verzorgen in februari en maart een cursus met als thema Schalk, schelm of schurk? Reinaert de Vos. Met de cursus richt de Universiteit Vrije Tijd Davidsfonds zich niet alleen op het Meetjesland, maar ook op West-Zeeuws-Vlaanderen.Het fonds verzorgt dit jaar cursus sen op meer dan honderd plaat sen in Vlaanderen. Van dinosau russen tot astronauten, van Russische tsaren tot Belgische koningen en van gregoriaans tot jazz. Professoren en andere des kundigen duiken met hen in de wereld van de filosofie, muziek, geschiedenis, literatuur en reli gie. De streken van Reinaert, die be kend staat als de beruchtste vos uit de Europese literatuurge schiedenis, worden sinds jaar en dag verschillend uitgelegd. De vraag is en blijft wie het dieren epos schreef en wanneer dat ge beurde. Het eerste verhaal da teert uit de dertiende eeuw. Daarna werd het epos vele ma len bewerkt en herschreven in verschillende Europese talen. Van Daele besteedt aandacht aan de rijke traditie rond het meesterwerk, staat stil bij de voorlopers van de figuren als de latijnse Isengrimus en de Ro man de Renart. Ook moderne versies van Stijn Streuvels, Ca- mile Huysmans en Louis Pal Boon krijgen aandacht. De belangstelling van die schrijvers onderstreept de evo lutie van Reinaert van schurk naar schelm, mede onder in vloed van de boekdrukkunst en de romantiek. Rita Hertsens van het Davidsfonds. „Maar boven al blijft dit verhaal een prachti ge satire, die de menselijke on deugden op een meesterlijke manier aan de kaak stelt. Van Daele voert de cursisten mee naar de tijd dat de dieren nog spraken. Aan de hand van tal van fragmenten legt hij een brokje middeleeuwse literatuur van wereldformaat bloot." De cursus Schalk, schelm of schurk? telt zes bijeenkomsten, waarvan de eerste plaatsvindt op 19 februari inEeldo. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij het Davidsfonds in Leuven (0032-16-310670). STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle: 13.30 uur. Aerobics; 14 00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur; Koersbal; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen, CLINGE Cafe De Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdan sen, zingen en biljarten, GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.15 uur KBO jokeren; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, kaarten en biljarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Dansen; Stadskantoor; 19.30 uur: Discussie bij eenkomst over herindeling Hulst/Honte- nisse; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard. 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek voor ou deren; 15.00 uur: Ouderenkoor; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 13.30 uur: Bridgeclub Kloosterzande; 14.00 uur: Koffiekaarting; NIEUW-NAMEN - De Kauter; 14.00 uur: KBO handwerken; Sint Cecilia, 20,00 uur: Kaarten; OOSTBURG Den Hoekzak. 15.15 uur: Dansen en ontspanning voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobics; PHILIPPINE De Schotse Hoek. 18.30 19.30 uur: Timmerclub vanaf acht jaar; 19.30 21.30 uur: Houtbewerken voorvol wassenen; SAS VAN GENT - De Speye. 14.00 uur SAV creatieve handvaardigheden, koersbal, kaarten en sjoelen; De Roselaer, 15.30 uur: Handwerken groep6toten met8; 18.30 uur: Quiltenen kleding maken; Sint Albert, 14.00 uur: KBO koersbal; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: Swos biljarten, kaarten en canasta; 19.30 uur: Oefenavond cabaret Bonte Avond Club; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Swot handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijldansen en linedance; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Bil jarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Vrouwen hobbyclub; Zeldenrustcollege, Zeldenrustlaan 2, 19-30 uur: Aanvang cursus Kunst op reis (Italië); WESTDORPE Concordia, 13.30 uur: Koersbal; IJZENDIJKE Café Les Amies, 19.30 uur: Bridgeclub IJzendijke; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur: Gym nastiek en biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43