Eind aan gekte op huizenmarkt Zeeuwse dansers verenigen zich in koepelorganisatie PZC Zeeland met de blik van Marty Feldman Oud-Vlissingse met CD-verleden op lijst Leefbaar Nederland 16 Neprom vreest overschot aan te kleine woningen Vogelbeurs kunst cultuur Onroerend goed lezers schrijven Mishandeling dieren II Huisvuil Mishandeling dieren III Antigeboorterecht Auditie DANSZ der weele dinsdag 22 januari 2002 door Emile Calon VLISSINGEN - Het kabinet maakt het onmogelijk om aan de vraag naar ruimere wonin gen te voldoen, zo vindt de ver eniging van Nederlandse pro jectontwikkelaars Neprom. Te Ideine woningen op te kleine ka vels is het vooruitzicht, voor spelt beleidsmedewerker B. van der Gijp van Neprom dan ook. Ook in Zeeland. Volgens de bijgestelde Vijlde Nota Ruimtelijke Ordening vindt het kabinet dat er maxi maal 85.000 hectare aan het wo nen van de toekomst besteed mag worden. De projectontwik kelaars vinden dat 15.000 hec tare te weinig. Zowel het kwan titatieve als kwalitatieve tekort op de woningmarkt wordt met dit beleid niet opgelost maar juist vergroot, waarschuwt de organisatie dan ook. Van der Gijp voorspelt dat door het nieuwe beleid er ook niets terecht komt van de zo gewenste doorstroming onder huizenbe zitters.. Omdat er geen ruimte vrijkomt om groter te bouwen, 'en dus de wens van de consu ment wordt genegeerd', zullen veel huizenbezitters blijven zit ten waar ze zitten. De beleids medewerker stelt dat Zeeland, net als de rest van het land, niet aan die trend zal ontkomen. Het kabinet denkt dat het moge lij k is om vijftig procent van de benodigde woningen in de be bouwde kommen te bouwenhet zogenoemde inbreiden. Volgens Neprom heeft het kabinet ech ter in het geheel niet onderzocht of die vijftig procent wel haal baar is. De projectonwikkelaars zetten in ieder geval grote vraagtekens bij dat voornemen. Ze vrezen dat gemeenten straks verplicht zijn om niet alleen ou de industrieterreinen te bebou wen maar ook parken en sport velden waardoor de leefbaar heid in het geding komt. Het ka binet kan deze vrees wegnemen door woningbouw een hogere prioriteit te geven, aldus de ver eniging van projectontwikke laars. HULST - De vogelvereniging Vogelvreugd houdt zondag 27 januari een vogelbeurs in café De Ster. De verkoop begint om 9.00 uur. door Emile Calon De dagen na 11 september zaten de Zeeuwse makelaars wat zenuw achtig duimendraaiend te wachten op kopers of verkopers. Die bleven na de terreuraanslagen in New York en Was hington massaal weg, herinnert C. Kole uit Kapelle zich nog goed. Van die te rughoudendheid is nu niets meer te merken, aldus de voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. De zaken gaan weer als vanouds. Achteraf kan dan ook gezegd worden dat die aansla gen slechts een rimpeling in de huizen markt veroorzaakten. Het jaar 2001 was goed voor de make laars, zo blijkt uit de jaarcijfers van de NVM. In vergelijking met 2000 stegen de huizenprijzen in het Zeeuwse met maar liefst 9,3 procent, terwijl lande lijker een toename van 5,9 procent was. Die bovengemiddelde Zeeuwse stijging is volgens Kole te verklaren omdat nog al wat mensen van buiten de provincie in Zeeland een huis zoeken. Die mensen zijn immers een hoger prijsniveau ge wend. Ook worden er te weinig wonin gen gebouwd, zodat de vraag het aan bod overtreft. Kole denkt dat de gekte op de Zeeuwse huizenmarkt nu wel een beetje voorbij is. Hij verwacht dat de prijzen eind dit jaar met een paar procent zijn gestegen, ongeveer gelijk met de inflatie. Een schril contrast dus met de stijgingen van de afgelopen jaren. In 1996 en 1997 noteerde de NVM nog stij gingen van 69 en 5,2 procent. Daarna was er geen hou den meer aan en werden percentages van 13,2 (1998), 10,3 (1999) en 8,6 (2000) genoteerd. Die forse stijgingen vielen nog mee als gekeken wordt naar de Ne derlandse cijfers. Want in 1999 stegen de huizenprijzen landelijk met maar liefst 19 procent en het jaar daarop met toch nog altij d een forse 11,5. Te duur Hoekwoningen stegen vorig jaar in Zeeland het meest in prijs, met 11,6 procent. Vrijstaande woningen, toch het meest geliefd, namen toe met 'slechts' 7,4 procent. Kole wijst er op dat die woningen de laatste jaren het meest gestegen zijn. In 1998 met maar liefst 29,9 procent en het jaar daarop met 19,9 procent. Als reactie op die enorme stijging stokte de vraag en na men de prijzen van die woningen in 2000 zelfs wat (-2,1 procent) in waarde af. Ze waren gewoon te duur geworden. De stijging met 'maar' 7,4 procent vorig jaar noemt de makelaar dan ook een re actie op de enorme stijgingen enkele ja ren terug. De aanslagen in de VS hebben niet meer dan een rimpeling in de huizenmarkt veroorzaakt. Makelaars melden dat de zaken weer als vanouds gaan. foto Dirk-Jan Gjeltema Kole merkt dat Zeeland in trek is bij mensen van buiten. Om te beginnen bij senioren die terugkeren naar hun ge boortegrond. Maar ook bij mensen die in de zuidelijke Randstad en Noord- Brabant werken. Hij ziet echter nauwe lijks mensen uit de ICT-branche de Randstad verlaten voor een woning in het Zeeuwse. Hoewel velen uit de com puterbranche niet gebonden zijn aan een vaste werkplek en makkelijk een deel van de week vanuit het eigen huis kunnen werken, kiezen ze niet voor rus tig en ruim wonen in bijvoorbeeld de Zak van Zuid-Beveland. De makelaar zegt dat rust en ruimte niet de allesbe palende factoren zijn bij het zoeken van een huis. Die ICT'ers blijven in de Randstad wegens de sociale contacten, zo weet hij„Werken is niet alleen m aar produceren. Het gaat ook om het men selijk contact. Om het samenwerken. Om het direct uitwisselen van ideeën, van grappen." Kole vindt het vak van makelaar leuk. Het is volgens hem nog steeds een am bachtelijk vak. Hij boft ook op de dage lijkse sociale contact met de klanten. Internet heeft daar zeker geen verande ring in gebracht. Wel geeft hij aan dat Zeeuwen zeker niet snel een makelaar inhuren. Helemaal niet als ze een huis kopen. De kopende partij schakelt in Zeeland in nog geen vijf procent een makelaar in, zo weet Kole. In andere re gio's als bijvoorbeeld Amsterdam en Het Gooi ligt dat percentage momen teel rond de vijftig. Een heel verschil dus, merkt de voorzitter van de Zeeuw se makelaars op. Zeeuwen willen zo min mogelijk extra kosten, dus wordt er zelf onderhandeld. Kole maakt echter vaak genoeg mee dat kopers daardoor teveel betalen. Want de verkopende partij schakelt zo goed als altijd wel een makelaar in zodat de particuliere koper, 'in veel gevallen een goedwillende amateur' tegenover een 'professional' staat. Dan is het volgens hem moeilijk om te winnen. Hij maakt ook wel eens mee dat de ko pende paftij vergeet om bijvoorbeeld een bouwtechnische keuring aan te vragen, zodat er bijvoorbeeld niet ach ter de schrootjëswand wordt gekeken naar de staat van de bekabeling. Zulke vergeetachtigheiden kunnen duur uit pakken, weet hij maar al te goed. Hij merkt ook op dat emoties nogal eens de overhand hebben bij de aankoop van een huis. Kopers zijn dan bijna verblind omdat er bij het huis zo'n mooie vijver ligt of omdat het licht zo mooi door de gebrandschilderde ramen valt. Terwijl een eigen makelaar geen last heeft van zulke prijsopdrijvende emoties, lacht de voorzitter. Die gaat immers puur af op het taxatierapport. De Zeeuwse afdeling van de Neder landse Vereniging van Makelaars telt momenteel 54 leden. Een verdubbeling ten opzichte van vijf jaar geleden, con stateert de tevreden voorzitter..Einde lijk hebben we in het Zeeuwse een ste vig fundament, kunnen we iets doen aan het kwaliteitsimago." Want sinds jaren geleden het beroep werd vrij ge geven kan iedereen het bordje van ma kelaar naast zijn voordeur schroeven. Rolf Hesse maakte deze panoramafoto van Veere met de Campveerse Toren gezien in een rondje van driehonderdzestig graden. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Alsof je ogen in je achterhoofd hebt. Met de panoramafoto's van Kolf Hesse, die op het ogenblik te zien zijn in De Drukkerij in Middelburg, is iets vreemds aan de hand. Ze to nen een blik rondom op bekende plekken in Zeeland. Bijvoor beeld de Markt in Middelburg, waar De Drukkerij is gevestigd. De toeschouwer ziet de gevel van het pand waarin hij staat, maar tegelijkertijd ook de ge vels aan de overkant. Dat kan dus niet. De Duitse fo tograaf, die een zomerhuisje be zit in Colijnsplaat, heeft de plekken met een digitale came ra gefotografeerd. Die heeft hij op een statief gezet en langzaam laten ronddraaien. De veertien verschillende opnamen die hij heeft gemaakt nadat de camera een rondje van driehonderdzes tig graden heeft gedraaid, zijn op de computer aan elkaar ge monteerd. Waar nodig zijn klei ne oneffenheden weggewerkt met het programma Photoshop. In een langwerpige afbeelding heeft Hesse zo een blik naar alle windstreken gevangen. Wan neer de uiteinden van de foto's tegen elkaar zouden worden ge plakt, met de afbeelding naar binnen, klopt het beeld weer. In het klein ontstaat dan een soort Panorama Mesdag. In De Druk kerij is dat met één van de zesen twintig foto's gebeurd, om een idee te geven, maar het formaat is te klein om met het hoofd in de foto rond te kijken. Hesse, afkomstig uit de buurt van Koblenz, is reclamefoto graaf. De Zeeuwse foto's zijn uit liefhebberij gemaakt. Hij heeft karakteristieke plekken opge zocht, zoals het centrum van Middelburg (Markt en Dam), de haven van Goes en die van Vlis- singen, en het strand van Dom burg. Opmerkelijk aan zijn foto van de haven van Goes is dat daarin geen schepen liggen. Hij kwam toevallig op een dag dat wegens werkzaamheden de bo ten uit de haven weg moesten. Duidelijk is ook dat Hesse voor zijn foto's niet de meest voor de hand liggende tijdstippen heeft gekozen. Vanwege zijn manier van werken is hij erbij gebaat als als op de foto's niet te veel of liever geen mensen te zien zijn. Vooral voor de foto's van steden is hij 's morgens vroeg opge staan. Doordat hij zijn foto's niet als een omsluitend panora ma presenteert, hebben ze alle maal een vreemde golving in zich. De plekken zijn zeer her- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Na de thea termakers, de muziekvereni gingen, de popmuzikanten en de koren krijgen ook de Zeeuwse dansers een eigen koepelorgani satie. Vóór de zomer moet die koepel, die mogelijk Dansk gaat heten, een 1'eit zijn. Het provin ciebestuur heeft voor de oprich ting een subsidie van vijfdui zend gulden beschikbaar gesteld. Nog niet zo lang geleden leken de dansers geen behoefte te heb ben aan een eigen koepelorgani satie. „Ik ben vier jaar geleden bij Scoop begonnen als consulent dans voor Zeeland", vertelt Anita Bekers. „Bovenaan mijn lijstje van taken stond de op richting van een danskoepel. Uit contacten met het werkveld bleek daaraan geen behoefte te bestaan. Ik ben dus teruggegaan naar het provinciebestuur en heb ze gemeld dat zo'n koepel minder noodzakelijk was dan verondersteld en dat we het be ter konden uitstellen of afbla zen." Dat veranderde vorig jaar. In het kader van de nota 'De kracht van cultuur' besloot de provin cie voortaan de 150.000 gulden per jaar voor de 'ondersteuning van de vier provinciale koepel organisaties voor amateurkunst op één hoop te gooien. Sinds dien krijgen de koepels alleen hun activiteitensubsidie nog af zonderlijk uitbetaald. „In feite werden de koepels door de provincie aan één tafel ge dwongen", zegt Bekers. „In dat grotere verband dreigde de amateurdans buiten de boot te vallen, omdat die geen eigen koepel heeft. Toen is besloten in sneltreinvaart toch een koepel op te richten. Dat verzoek kwam uit het werkvel d en was niet een idee van Scoop. Daar ben ik wel blij om, want het draagvlak is natuurlijk groter als zoiets niet wordt opgelegd, maar ontstaat omdat iedereen de noodzaak er van onderkent. Wel kon worden teruggevallen op een samenwerkingsverband. De werkgroep amateurdans die de oprichting van de koepel voorbereidt, kwam al met enige regelmaat bijeen om activitei ten zoals bijvoorbeeld het Zeeuws Dansfestival te organi seren. De werkgroep is zo breed mogelijk samengesteld, zegt Carin Leijnse, die de secretari- aatstaken voor haar rekening neemt. „Van iedere danssoort zit er iemand in. We hebben ge probeerd zoveel mogelijk ken nis te bundelen." Werkgroep Naast Bekers en Leijnse bestaat de werkgroep uit een vertegen woordiger van de acht particu liere dansscholen in Zeeland, een vertegenwoordiger van de tweeëntwintig volksdans- en folkloregroepen en iemand van de Zeeuwse Sportraad (onder de danskoepel vallen ook zes in stellingen voor kunstzinnige vorming, zevenendertig dans- docenten en zeven gymnastiek verenigingen). De danskoepel is niet alleen op gericht om mee te profiteren van het gezamenlijke budget voor overhead. De koepelorganisa ties gaan hun activiteiten vanaf het voorjaar ook gezamenlijk presenteren via een (digitale) A- kalender, Verder kan worden meegedaan aan het cursusaan bod in andere sectoren. „Een cursus over de Arbo of de Hore- cawet is natuurlijk voor de hele amateurkunst van belang", ver duidelijkt Bekers. Via een enquête is in de Zeeuwse danswereld nagegaan wat ver enigingen nog meer verwachten of wensen van een koepelorga nisatie. Tevens is een oproep voor be stuursleden de deur uitgegaan. Volgens Bekers en Leijnse hoe ven het niet per se mensen uit de danswereld te zijn. Als ze inte resse hebben, is dat genoeg. Ui teraard worden bestuurlijke vaardigheden wel op prijs ge steld. Als voorzitter wordt naar een aansprekende figuur gezocht die als boegbeeld van de dans koepel kan fungeren. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De sentimentele dierenvrienden worden de laatste tijd regelma tig opgeschrikt door fotootjes van gedode beesten. Er hangen hazen in een bestelauto, en zo pas weer zien we een man met gedode vossen. 'Gevelde kip pendieven' is de kop bij het arti kel in de PZC van 12 januari. Er moet bij de krant een jachtlief hebber zitten, anders ga je toch anders om met deze ANP-be- richten. De lezer moet maar- eens een beetje wennen aan dood vlees in vacht, zeker als dat ter consumptie of ter be strijding van groot kwaad is. Over de vos is onder ecologen voldoende gediscussieerd. Wij zijn niet gewend aan zijn huidi ge verspreiding, maar die op mars leidt uiteindelijk tot een balans. Met die balans moeten we leren leven, zowel de land man als de natuurbeheerder. Schieten heeft geen enkele in vloed op de hinder. Vrijgekomen territoria worden snel, ja zeer snel bezet door zwervende die ren. De weidevogel zal zijn heil er gens anders moeten zoeken, wie gebiedt ons deze naïeve voor trekken) Sluit je pluimvee en konijnen 's nachts goed op, dat helpt! Een vos kan niet met een slot omgaan en gaat evenmin door een degelijk raster. Overigens heeft de ware moordenaar vaak een naam, zoals: Tarzan, Bello of Wodan. Ik heb het zelf gezien, zo lieten bij ons vijf hennen en een haan het leven. Niemand dacht eraan de viervoeters te doden! Harry Raad Capelleweg 9 Kruiningen Bijna een jaar geleden heeft de wijk Schoonenburg-Oost on dergrondse containers gekre gen. Nu hier problemen mee zijn, geeft de gemeente Vlissin- gen niet thuis (PZC, 16-1). Nu heeft de gemeente de zakken opengemaakt en de afzenders gevonden. Volgende week zul len al deze bewoners die hun zak ervoor hebben gezet de rekening ontvangen. Gezien het feit dat de gemeente juridisch niets heeft, is het wel de vraag of deze mensen de re kening moeten betalen. Het wordt tijd dat de problemen worden opgelost. We horen niets anders meer in de wijk, waar is de goede tijd van onze eigen container gebleven? René Carbaat Westerscheldestraat 77 Oost-Souburg Ik ben het voor tweehonderd procent eens met de heer of me vrouw J. W. H. Haak (PZC, Le zers schrijven 17-01). Schanda lig dat deze dierenbeulen er zo vanaf komen, je kan bijna geen krant meer openslaan of er staat wel een foto in van een mishan delde diersoort. Zo ook die man met die doodgemaakte vissen, vreselijk. Vang ze dan en breng ze ergens onder, waar ze geen kippen meer kunnen vangen. Als we allemaal toch maar wat meer respect konden opbrengen voor alle levende wezens op aar de, dan zou het er hier toch een heel stuk beter uitzien. Dan ook dit nog, als we nou eens allemaal stopten met vlees eten, dan wa ren de veemarkten weldra over bodig en zou dit alles niet kun nen gebeuren. L. M. Pieters Pijnboomstraat 43 Terneuzen Medische wereld in rep en roer. In Nederland worden blunde rende artsen door justitie aan gepakt. Nooit wat van gemerkt. In Frankrijk mogen ze legaal blunderen. Daar wordt het anti geboorterecht van tafel geveegd (PZC, 11-01). Zogenaamd om het ongeboren leven te bescher men. Wat voor leven eigenlijk? De medische wetenschap is zo ver gevorderd dat zelfs niet-le- vensvatbare en te vroeg geboren kinderen in leven kunnen wor den gehouden. Gewoon haar doel voorbij. Kinderen waarvan de levenskwaliteit niet verder gaat dan een kasplantje. Ze moeten hun verdere leven ver pleegd en gezoogd worden. Over levenskwaliteit gesproken! Ze kosten de gemeenschap kapita len. Want de ouders zijn meestal geen miljonair. En dan wordt er van diezelfde gemeenschap ver wacht dat ze blij is met deze schepsels. Is dit iets om trots op te zijn? Nou vergeet het maar. Wat dat betreft is men in Japan heel wat realistischer. Daar wordt alles wat bij de geboorte niet levensvatbaar is aan de na tuur overgelaten. Zoiets wordt dacht ik evolutie genoemd. Goed voorbeeld doet goed vol gen. Waarom dan niet ook hier? In de westerse medische wereld gebeurt op dit moment het te genovergestelde. En dit noemt men dan vooruitgang. Deze we reld is al overbevolkt met vol waardig leven. Waarom de natuur dan niet een hand toeste ken om dit zo te houden? W Verhuist Molenweg 34, Westkapelle kenbaar, maar het is duidelijk dat de foto niet klopt. Het top punt is cle foto die in Domburg halverwege een paalhoofd is ge nomen. Het lijkt nu alsof twee paalhoofden in een v-vorm naar elkaar toelopen, terwijl de rijen met palen in werkelijkheid in eikaars verlengde liggen. Dus Ogen in het achterhoofd? Mis schien is het eerder wat je je voorstelt bij het zicht van de wijlen Marty Feldman. Alsof je twee straten die elkaar kruisen tegelijkertijd kan inkijken. Expositie: Rolf Hesse, Eilanden tus- sen hemel en zee, t/m 3 februari in De Drukkerij in Middelburg, tijdens winkelopeningstijden. Samenwerking is onontbeerlijk bij activiteiten zoals 1: Dansfestival. foto Lex c door Maurits Sep VLISSINGEN - J. Bonr-Jur- gens, de ex-Vlissingse die kan didaat-raadslid was voor ex treem-rechtse partijen, staat nu op de groslijst van Leefbaar Ne derland. Bij 'politiek verleden' vermeldt zij slechts VVD; haar betrokkenheid bij Centrum Partij, Centrum-Demoeraten en Nieuwe Nationale Partij blijft ongenoemd. Bom-Jurgens (72) woont tegen woordig in Zwijndrecht. Zij dingt in het district Dordrecht mee naar een Kamerzetel bij de verkiezingen op 15 mei. Twee jaar geleden kwam Bom- Jurgens in opspraak toen zij in Vlissingen folders verspreidde van de Nieuwe Nationale Partij (NNP), een partij die voortkomt uit de in 1998 verboden ver klaarde CP'86. De folders pre zen de NNP aan als een groepe ring die ervoor zorgt dat 'ons land en ons volk beschermd wordt'. De Stichting Bravo uit Oost- Souburg beklaagde toen zich over de inhoud van de folders. Woordvoerder N. van Duyn van de anti-racisme-stichting' beti telde die als racistisch. Bom- Jurgens ontkende dat de partij en de pamfletten racistisch wa- MIDDELBURG - De stichting DANSZ houdt zaterdag een au ditie in de balletzaal van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV). Het Zeeuwse amateurdansge zelschap, dat in 1984 is opge richt, biedt dansers de gelegen heid podiumervaring op te doen in diverse stijlen. Elk jaar wordt een avondvullende danspro- ductie gemaakt die in verschil lende Zeeuwse theaters te zien is. De auditie begint zaterdag om 15.00 uur. Aanmeldingen zijn mogelijk via postbus 2092, 4460 MB in Goes. ren. Zij verdedigde de NNP met de opmerking dat die is ont staan uit 'vaderlandse groepe ringen'. In 1994 stond Bom-Jurgens der de op de kandidatenlijst van de Centrum-Democraten voor de gemeenteraadsverkiezingen in Vlissingen. Uiteindelijk be landde zij niet in de raad. Acht jaar eerder was ze kandidaat raadslid voor de Centrum Partij in Vlissingen. Ook toen werd ze niet verkozen. Onbekend Leef baar Nederland verklaarde gisteren niet bekend te zijn met het politieke verleden van Bom- Jurgens. Partijsecretaris T. Lui- ting: „Natuurlijk tillen wij hier zwaar aan, maar het is nauwe lijks uit te sluiten dat mensen niet altijd even eerlijk zijn." Bom-Jurgens is niet de enige op de groslijst met een extreem rechts verleden. Volgens de an ti-fascistische onderzoeksgroep Kaf ka staan in totaal elf mensen met zulke sympathieën op de lijst van Leefbaar Nederland. In juni vorig jaar werd bovendien C. van Corstanje uit Klooster- zande als lid en kandidaat-be stuurslid geschorst omdat hij in Tilburg lijsttrekker is geweest voor Centrum-Democraten. Alle partijen hebben er last van, dat mensen dingen uit hun ver leden verzwijgen, zegt Luiting, maar bij Leefbaar Nederland wordt het zichtbaar omdat die partij de groslijst openbaar maakt. Hij noemt de pers 'de grote zeef', omdat die de achter gronden van sommige mensen goed kent. „Zo'n lijst selecteert zichzelf." Of Bom-Jurgens op de lijst blijft staan, is onduidelijk. Dat is in eerste instantie een zaak van het district Dordrecht, zegt Lui ting. „Dat voert binnenkort sol licitatiegesprekken met alle kandidaten en rapporteert hier over aan ons, het bestuur. Daar na volgt pas een voordracht aan het congres, dat in maart wordt gehouden." i BERT IdNGEMANSE Brouwerij "'akela -taxateurs „--Mtïclelbur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42