Koe hoeft niet verplicht wei in 1 I Gimbrère Van de Bilt is hofleverancier 15 I Casino-eigenaar nijdig op Belastingdienst Bestelbus rijdt sloot in Desnoods komen er studentengrappen voor behoud Bredabus zeeuwse almanak Solden Sint Bernardus toch mooiere schoolnaam dan Oepadoelekes Hontenisse ziet niets in dichttimmeren bestemmingsplan Slachtoffer stichtte brand Hulst zelf td §§f ZEEUWS-VLAANDEREN door Eugène Verstraeten KAPELLEBRUG - Eigenaar D. van Puy velde van de voorma lige Casinoclub Hulst in Kapel- lebrug vindt dat de Belasting dienst hem ongelijk heeft behandeld. De belastinginspec teur heeft een belastingaanslag voor de gemeente Hulst wel fors teruggedraaid, terwijl hij in de kwestie rond de Casinoclub Hulst een compromisvoorstel van Van Puyvelde afwees. Van Puyvelde heeft zijn onvrede kenbaar gemaakt in een brief aan de Hoge Raad in Den Haag, waar hij in cassatie is gegaan te gen een eerdere uitspraak van het Haagse Gerechtshof. In het geval van de Casinoclub Hulst gaat het om een naheff ing loonbelasting van 600.000 gul den (bijna 273.000 euro), over de periode dat het casino open is geweest, van 13 februari 1998 tot 13 februari 2000. Volgens Van Puyvelde moet de belastingdienst echter niet bij hem zijn, maar bij vereniging De Zoete Vaart, die destijds het casino exploiteerde. Hijzelfver- huurde het pand enkel aan de vereniging. De belastingdienst bleek echter van mening dat Van Puyvelde wél de feitelijke exploitant was. Die visie werd in oktober vorig jaar door het Gerechtshof overgenomen. In cassatie bij de Hoge Raad blijft Van Puyvelde erbij dat vereniging De Zoete Vaart het casino exploiteerde. Hij wijst er op dat de fiscus gedurende de openingsperiode wel gretig ak koord ging met de aangifte en afdracht van omzetbelasting en daardoor de vereniging dus als belastingplichtige accepteerde. De zaak moet nog voor de Hoge Raad behandeld worden. Compromis Om van de slepende gerechtelij ke procedures af te zijn deed Van Puyvelde de Belastingdienst vorig jaar november een com promisvoorstel. Als de Belas tingdienst de aanslag met de helft zou verminderen, zou Van Puyvelde het bedrag binnen een maand neertellen en het beroep in cassatie intrekken. De belas tinginspecteur reageerde daar op met de mededeling dat hij van geen compromis wilde we ten. Van Puyvelde stond dan ook aan de grond genageld toen hij deze maand in de krant las dat de zelfde belastinginspecteur met de gemeente Hulst wel had on derhandeld en dat daai'bij een naheffing BTW was teruge- bracht van in totaal 2,5 miljoen gulden naar ongeveer zes ton. In een brief aan de Hoge Raad stelt van Puyvelde dat hij en de ge meente zich in een gelijkaardige situatie bevinden. Met dit ver schil dat de gemeente Hulst ja renlang opzettelijk volhardde in een foute administratie en waarschuwingen van de Belas tingdienst in de wind sloeg. Van Puyvelde zegt er zwaar aan te tillen, 'temeer daar het gelijk heidsbeginsel, vervat in zowel nationale als Europese wettek sten, gewoonweg op een ordi naire wijze met voeten werd getreden'. Hij stelt dan ook dat er sprake is van 'willekeur'. Het is nog niet bekend wanneer de Hoge Raad de zaak behan delt. Als de Hoge Raad de casino-ei genaar in het ongelijk stelt, wat hij zich niet kan voorstellen, stapt hij naar het Europees hof van justitie. Inmiddels ligt er nog steeds voor zes ton beslag op het pand aan de Gentsevaart. Van Puyvelde is inmiddels een nieuw casino begonnen in het nabijgelegen Belgische grens dorp De Klinge. SAS VAN GENT - Een 35-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is maandagochtend met zijn bestelbus in de sloot be land De man reed over de Zand straat in de richting van Sluiskil. Door onbekende oor zaak raakte hij van de weg af en kwam met zijn wielen in de berm terecht. Hierna schoot de bestelbus over het wegdek de naastgelegen sloot in. Doordat de bus uit de sloot getakeld moest worden, is een van de rij banen bijna een half uur ge stremd geweest. De bestuurder raakte bij het ongeval niet ge wond. door Eugène Verstraeten BREDA - De Zeeuwse studen tenvereniging Herendispuut Luctor et Emergo in Breda springt op de bres voor het voortbestaan van de Bredabus. Het Herendispuut zegt de onze kerheid over het voortbestaan van lijn 19 Hulst-Breda 'meer dan zat' te zijn en dreigt de pro vincie Zeeland met acties. Hoewel er jaarlijks 225.000 rei zigers op de Bredabus stappen, dreigt op korte termijn het doek te vallen voor deze buslijn. Dat komt doordat de rijksbijdrage, die dit jaar berekend wordt vol gens een nieuw systeem, voor vervoersbedrijf Connexxion ontoereikend is om de Bredabus te exploiteren. Vooral veel studenten uit Zeeuws-Vlaanderen maken we kelijks gebruik van de bus dienst. Het is voor hen de snelste manier om met het openbaar vervoer naar elders in Neder land te reizen. Herendispuut Luctor et Emergo uit Breda zegt namens alle Zeeuwse studenten te protesteren tegen 'admini stratieve dwalingen en blunders omtrent de rijksbijdrage'. Morele plicht „We zien het als onze morele plicht om in opstand te komen tegen mogelijk toekomstig aso ciaal wanbeleid van de provin cie", aldus Maarten van de Waart, voorzitter van de Zeeuwse enclave in Breda. „De studenten willen nu eindelijk eens af van het gezeur rond de buslijn. De provincie moet in zien hoe belangrijk de bus is voor onze regio en zonder mor ren geld lappen." De vereniging wil dat de toekomst van de Bre dabus meteen voor de komende tien jaar wordt veilig gesteld. „Als er op korte termijn geen duidelijkheid komt rond het be houd van de bus, en dat wil zeg gen met behoud van de directe dienstregeling zónder vertra gingen in Antwerpen, rijden we naar Middelburg om ludieke ac ties te houden in het provincie huis", aldus Van de Waart. „We weten nog wel een paar studen tengrappen die wellicht niet in goede aarde vallen, maar wel aandacht vragen voor onze oor log tegen bureaucratie." (Advertentie) KOSTUUMS BLAZERS ROKKEN BLOUSES LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Het Middelburgse paar gaat zo nu en dan eens naar Brus sel; beetje cultuur happen, lekker eten en wat winkelen. Altijd leuk en vaak ook ver rassend. Afgelopen zaterdag ivas het wel erg verrassend. Want wat bleekhet was de eerste dag van de Solden, de uitver koop. Het Middelburgse stel keek verbijsterd naar het an ders zo rustig winkelende Brusselse publiek. Graaien, graaien en nog eens graaien. Kledingrekken werden let terlijk omvergelopen, op het oog sjieke dames gristen van alles bij elkaar en pashokjes leken nog het meest op kle- dingcontainers van het Le ger des Heils. Het meest verbaasd was het stel echter toen het 's avonds op de hotelkamer nog even naar het Belgische journaal keek. Want enkele midden standers deden op tv hun be klag over de toch wat tanen de belangstelling van het publiek voor de eerste dag van de solden. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Alle originaliteit van ruim 150 Clingenaren ten spijt zal de Clingse basisschool Sint Bernardus niet van naam veranderen. De naam Sint Ber nardus is volgens de school commissie zo in de gemeen schap verankerd dat daar niet aan voorbij kan worden ge gaan. Bij de eerste steenlegging van het nieuwe schoolgebouw aan de Koningin Julianalaan, in november, werd geopperd dat er een prijsvraag zou worden uitgeschreven voor een nieuwe schoolnaam. De prijsvraag stond open voor leerlingen, hun ouders maar ook andere Clingenaren. „De respons was groot, er kwamen meer dan 170 naamsuggesties binnen", zegt E. de Block, voorzitter van de schoolcommissie. De namen varieerden van afgeleiden van Sint Bernardus tot ludieke na men als Panta Rhei, wat zoveel betekent als het vergaren van wijsheid, of Oepadoelekes (kikkervisjes op zijn Clings) en De Meuleneirs (dialect voor meikevers). Bij de ruim 170 inzendingen werd echter negentien keer ge vraagd of de oude naam behou den kon blijven. Dit was ook de wens van de dorpsraad, het kerkbestuur en oud-schoolbe- stuurleden. De Block: „Omdat er zo positief werd gereageerd op de oude naam, is het maar goed dat alles bij het oude blijft. De naam Sint Bernardus behoort tot het Clingse erfgoed en heeft een vaste plaats in ons dorp." dinsdag 22 januari 2002 door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - „Als Van de Bilt er niet was geweest, weet ik niet of de vlascultuur in Zeeuws-Vlaanderen nu nog wel had bestaan." Volgens burgemeester R. Barbé van Terneuzen is het volkomen te recht dat het Sluiskilse bedrijf in vlas en zaden gisteren de ti tel van hofleverancier heeft gekregen. Als belangrijkste argument voor een dergelijke verplichting noemt de stichting een beter welzijn en een betere gezond heid voor de koe. Ook het land schap zou gebaat zijn bij koeien in de wei, in plaats van een ein deloze afwisseling van maïsvel den, stallen en schuren. In Oost burg en Schouwen-Duiveland is een dergelijke maatregel al van kracht. Wethouder B. Pauwels van Hontenisse staat sympathiek tegenover het initiatief van Wakker Dier. Ook hij vindt dat koeien in de wei horen en niet voortdurend op stal moeten staan. Handen vol Toch ziet Pauwels het herziene bestemmingplan niet als middel om een verplichte weidegang af tedwingen. „Het volledig dicht timmeren van het bestem mingsplan voert te ver. Aller eerst omdat een dergelijke problematiek in onze gemeente niet zo nadrukkelijk speelt, maar ook omdat we na de herin deling in de pas willen lopen met de regelgeving van Hulst. Ver- HULST - De brand, die vrijdag woedde in een woon- en win kelpand aan de Hulster Kleine Bagijnestraat, is aangestoken door de eigenaar van het pand. Dat heeft onderzoek van de po litie uitgewezen. De eigenaar kwam bij deze brand om het le ven. De technische recherche stelde direct na de brand een onder zoek in. De Hulster brandweer commandant A. der Weduwe vermoedde al dat de brand was aangestoken. De brandweer was kort na de melding aanwezig bij het pand. Buren maakten de brandweer erop attent dat de eigenaar ver moedelijk nog in het pand aan wezig was. Zijn auto stond ver derop in de straat geparkeerd en zijn hond was in de berging van het pand aanwezig. De hond kon ongedeerd worden gered. Maar voor de eigenaar kwam al le hulp te laat. Gurien van Langen, Karma Tshomo en Karma Gaeley demonstreren de Bhutaanse groet voor het binnengaan van een klooster. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer HULST - Op het Reynaertcollege in Hulst waren gisteren twee jongeren uit Bhutan te gast. De studenten uit het ko ninkrijkje midden in het Himalayage- bergte (tussen China en India en met Ne pal als buurland) waren uitgenodigd in het kader van een culturele uitwisseling. Aan hun komst werd een themamiddag verbonden, met globale klimaatveran dering als onderwerp. De leerlingen van het Reynaertcollege keken gisteren een beetje vreemd op toen ze een jongen in een rok door de gangen zagen wandelen. Het was Karma Gaeley (21), die gekleed ging in een traditioneel gewaad, een zogeheten Gho. De Bhutaanse regering eist dat inwoners bij officiële gelegenheden de traditionele kledij dragen. Karma Tshomo (19) was gestoken in het vrouwelijke equivalent van het traditionele gewaadeen Kira ge heten. Daaronder droeg ze overigens ge woon hippe Spice Girl-schoenen. De cultureleuitwisselingkwam tot stand via de organisatie Holland World Youth. Gurien van Langen uit Heerhug'owaard (22) was een van de studenten die Bhutan had bezocht en begeleidde de Bhutanen bij hun bezoek in Hulst. De themadag was bestemd voor de leerlingen van 5vwo met aardrijkskunde in hun pakket. Zij kregen maandag een overvol programma voor de kiezen. Culturele gewoonten en algemene informatie over beide landen werden over en weer uitgewisseld. Daar naast stond de lesdag in het teken van klimaatverandering. Dit thema was op gezet door het COS Zeeland, het centrum voor internationale samenwerking. Om dat er in Zeeland te weinig animo bleek voor een klimaatconferentie voor scho lieren (alleen het Reynaertcollege toonde belangstelling), besloot S. Tuinder van het COS de conferentie in een andere vorm aan te bieden. Dat er toevallig scholieren uit Bhutan naar Hulst kwa men, greep ze aan om beide te combine ren. Presentatie De 5vwo-leerlingen hadden ter voorbe reiding op de themadag een presentatie moeten voorbereiden over klimaatver andering. Verdeeld in kleine groepjes vatten zij onderwerpen bij de hoorns als het verschijnsel El Nino, de stijgende zeespiegel en opwarming van de aarde. Drie studenten van de Hogeschool Zee land, deskundigen in aquatische econo mie, beoordeelden de inhoud van de presentatie. Karma Gaeley en Karma Tshomo gaven daarna uitleg hoe in Bhu tan wordt omgegaan met klimaatveran dering en onder meer afvalverwerking. Hoewel de meeste scholieren van mening waren dat in Nederland vast alles beter is geregeld dan in het verre Bhutan, was Van Langen een heel andere mening toe gedaan, „In Bhutan werken ze niet zo met regeltjes. Daar is het leiden van een mooi leven belangrijker. Daar kunnen wij met onze bureaucratie nog veel van leren." Barbé overhandigde de oor konde die hoort bij het ko ninklijk predikaat aan mede directeur M. van de Bilt. De burgemeester legde uit dat er wel eens een misvatting be staat over het predikaat 'hof leverancier'. „Het betekent niet dat Van cle Bilt vlas gaat leveren voor de tuinen van het koninklijk huis. Het is de offi ciële erkenning voor bedrijven die in de meesterklasse zitten van de branche waarin ze ac tief zijn. Het koninklijk huis is erg zuinig met de toekenning. Je moet heel erg goed zijn in je vak, wil je ervoor in aanmer king komen." Van de Bilt toonde zich na mens zijn werknemers 'ge roerd dat dit ons ten deel valt' en hief samen met hen een glas champagne. Mede-eigenaar B. Depourq zag de toekenning van het hofleverancierschap als een 'erkenning voor bewe- M. van de Bilt heft het glas op de toekenning van het predikaat hofleverancier. foto Wim Kooyman zen diensten in het verleden'. „Ik hoop dat ze aan het hof in ieder geval linnen producten gebruiken", zei hij vooraf gaand aan de ceremonie. „Ik ga er trouwens vanuit dat ze dat doen, want niets kleedt een tafel mooier aan dan linnen." Bij Van de Bilt werken 35 men sen. Het bedrijf heeft een jaar lijkse omzet van vijfendertig miljoen gulden. door Rerié van Stee KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse is niet van plan veehouders te verplichten hun koeien de wei in te sturen. Zij reageert hiermee op een ver zoek van de Stichting Wakker Dier, die gemeenten oproept de verplichte weidegang voor koeien in him herziene bestem mingsplannen op te nemen. der concentreren we ons op het buiten de deur houden van grootschalige en intensieve var kenshouderijen. Daar hebben we onze handen al vol aan." Hij sluit overigens niet uit dat.de overwegingen van Wakker Dier worden meegenomen in de vaststelling van het nieuwe be stemmingsplan buitengebied. Verdere uitspraken wil de wet houder hierover nog niet doen. Hoewel de boerenorganisatie ZLTO het eveneens gewenst vindt dat melkvee de wei ingaat, is ze geen voorstander van een verplichte weidegang. Ten tijde van het beraad dat de gemeente Oostburg eind 2000 over de maatregel hield, sprak ZLTO- districtsvoorzitter van de vak groep melkveehouderij J. Kod de van 'een heilloze weg'. Ook riep hij op geen ontmoedigings beleid te voeren tegen de komst van nieuwe melkveebedrijven, omdat die kunnen zorgen voor sanering van slechtdraaiende boerderijen. „Melkveehouders die elders worden uitgekocht, komen met een dikke beurs en betalen goede prijzen", aldus Kodde destijds. Bij de ZLTO was gisteren niemand bereik baar voor commentaar. Op ieder adres (zonder sticker tegen ongeadres- seerd drukwerk) in Zeeuws-Vlaanderen valt deze week de regiokrant Around Dow in de brievenbus. Met in deze editie onder andere: Heeft u aan het eind van de week nog geen Around Dow ontvangen, dan kunt u bellen met onze afdeling Public Affairs, telefoon 0115-67 27 00. Wij zenden u dan alsnog een exemplaar toe. Dow Benelux B V. Telefoon; 0115 - 671234 w.dowbenelux.com (Advertentie) een terugblik op 2001 de nieuwe locaties van Dow in België- de samenwerking met contractorfirma's de scholingsovereen komst met het ROC Westersclielde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41