Ruimer gebruik dorpshuis Kwaliteit voorop bij campings Hogeschool wil robotbouwers helpen PZC Goes wil nieuwe discobus voor stappers uit dorpen OSD tevreden over het afgelopen jaar Pleidooi seniorenraad Twee auto's spontaan in brand Automobilist rijdt tuin in Gemaal Lewedorp opgeknapt Diefstal uit bedrijfsloods Euphonia scoort met vijfde plek Goesenaar rijdt met slok op Man rijdt van dijk Vrouwengroep voor het betere gesprek Installateurs gewond bij brand Ter Weel agenda dinsdag 22 januari 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland zou graag zien dat er ruimere ge bruiksmogelijkheden komen voor de dorpshuizen in de ge meente. Het adviesorgaan boog zich gisterochtend over een re actie op de Sociale Structuur schets. Daarin wordt onder meer het belang van een centra le ontmoetingsplek in een kern benadrukt. De Seniorenraad vindt dat de dorpshuizen daar een belangrijke functie in heb ben. Een dergelijke accommodatie versterkt immers ook het vrij willigerswerk en het vereni gingsleven. meent dit adviesor gaan voor ouderen. Volgens de Seniorenraad zijn dit soort mul tifunctionele ontmoetings plaatsen ook van belang in het kader van woonzorgcentra. De seniorenraad pleit voor een accommodatie met ruime ope ningstijden zodat daar bijvoor beeld een soos, crèche, postagentschap en gezond heidsdiensten zoals pedicure, schoonheidssalon, kapper, kof- fietent of winkeltje kunnen ko men. Minimaal Naast een ontmoetingsplaats op de kern zelf onderschrijft de Se niorenraad ook het belang van bereikbaarheid van andere voorzieningen. „Als er noodge dwongen moet worden uitgewe ken naar andere kernen dan is een twee-uurs verbinding van het openbaar vervoer heel mini maal", vindt de Seniorenraad. De raad pleit verder voor het krachtig bevorderen van een af slag van de Rijksweg naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De Seniorenraad erkent in de reactie op cle Sociale Structuur schets dat de gemeente amper is toegerust om cle zorg te waar borgen. Wel wordt erop aange drongen dat de gemeente voor waarden stelt op het gebied van zorgvoorzieningen bij ouderen huisvesting. Volgens de Seniorenraad zou den de nieuwbouwprojecten in Poortambacht 11 en de Noor derpolder in Zierikzee ook versterking voor geheel Schou wen-Duiveland kunnen beteke nen. Evenementen Groei van het aantal inwoners in de centrumgemeente zou uit breiding van de middenstand, het openbaar vervoer, culturele evenementen en servicepunten in de hand kunnen werken. Ook voorziet de Seniorenraad gun stige effecten van het toenemen van de zorgvraag zoals een vol doende basis voor het realiseren van een centrale huisartsen post. Diverse vertegenwoordigers van de Seniorenraad maakten ook gebruik van de inspraak mogelijkheid tijdens de drie hoorzittingen verspreid over de regio. Volgens hen vormde de bijeen komst in Bruinisse een goed voorbeeld hoe met de bevolking een wezenlijke discussie ge voerd kan worden over lokaal sociaal beleid. De ervaring in Brouwershaven was echter te leurstellend. Volgens A. Landman werd de bijeenkomst claar vooral gedo mineerd door toekomstige poli tieke vertegenwoordigers. Bo vendien bleef de discussie daar beperkt tot cle situatie in de kern zelf, terwijl de Sociale Struc tuurschets gericht is op de hele gemeente. GOES - De Goese brandweer moest gisteren twee keer in actie komen om autobi'anden te blussen, 's Ochtends vroeg kwam op de Van Hogendorplaan een bestuurster van een auto met de schrik vrij toen haar auto door kortsluiting onder de motor kap in brand vloog. De brandweer was snel ter plaatse maar kon niet voorkomen dat de auto onherstelbaar werd vernield. De vrouw kon de auto zelf verlaten. Later op de dag, rond half vier, raakte bij het starten een auto op de Populierenstraat in brand. De bestuurder sloeg meteen alarm en omdat de brandweer vlakbij bezig was, kon er bin nen een minuut worden geblust. De schade bleef beperkt tot het luchtkoelingssysteem. GOES - Bewoners van een pand aan de Westsingel in Goes kregen gistermiddag de schrik van hun leven toen een 22-jari ge automobilist uit Goes hun tuin in reed. De man raakte door onbekende oorzaak in een slip en reed zes coniferen plat om vervolgens tegen het tuinhuisje tot stilstand te komen. De au to raakte licht beschadigd. LEWEDORP - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden is gisteren begonnen met het opknappen van het rioolpersgemaal aan de Oostketelaarweg in Lewedorp. Bij de werkzaamheden kan geluidsoverlast ontstaan. De kelder van het gemaal is aange tast door betronrot. Om nu dezeruimte op te knappen, moeten de pompen worden stopgezet. Tijdelijk wordt de klus ge klaard door een noodpomp die voor wat overlast kan zorgen. De reparatiewerkzaamheden nemen drie weken in beslag. Jeroen van Soelen, Frank Beenhakker en Kornelis Smit (vlnr) tonen een paar van hun robots. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De drempel voor deelname aan robotcompetities moet omlaag. Dat vindt de Hogeschool Zeeland in Vlissingen, die zelf ook dergelijke competities organi seert. De school wil daarom basisschool kinderen, jongeren van het middelbaar onderwijs en van het middelbaar beroeps onderwijs de kans geven hun eigen robot te bouwen onder begeleiding van studenten en docenten van de HZ. Als er voldoende belangstelling is, van jon geren maar vooral ook van sponsors, willen docenten Jan van Vliet en Luc van Colmjon begin april met het project V-Scram begin nen. De jongeren kunnen zelf een robot bou wen. Voor het aanbrengen van de kunstma tige intelligentie, die de robots op bepaalde momenten handelingen laat verrichten, kunnen ze een beroep doen op de kennis die op de hogeschool aanwezig is. In juni, aan het einde van het project, wil de school voor alle deelnemers een driedaagse battle hou den. Het is overigens nog niet bekend of de arena voor de competitie in Vlissingen komt te staan. Het eigenlijke doel van het project is be langstelling kweken voor techniek. „Het gaat momenteel moeilijk met de studie techniek", zegt Van Colmjon. „We merken dat er een verkeerd beeld over de opleiding bestaat. Men denkt dat het saai is. Maar techniek beheerst ons hele leven. Met dit project willen we laten zien dat mensen ook hun creativiteit in dit vak kwijt kunnen." De docenten verwachten een grote belang stelling voor het project. „Ik denk dat onge veer honderd mensen zich zullen aanmel den", zegt Van Colmjon. De deelnemers worden verspreid in teams van vier tot vijf personen. Elk groepje moet gesponsord worden. Robot Wars De hogeschool maakt voor het aantrekken studenten gebruik van robots omdat die momenteel ongekend populair zijn. Op de Engelse televisiezender BBC, en sinds kort oop op de Nederlandse zender BNN, wordt het programma Robot Wars uitgezonden. Machines van honderd kilo hakken daar grof op elkaar in. De Vlissingse studenten Jeroen van Soelen, Frank Beenhakker en Kornelis Smit begonnen twee jaar geleden een RobotFight voor studenten op de HZ. Daar vloeit dit project uit voort. „Het grote verschil is dat wij niet voor het ramwerk gaan", leggen de docenten uit. „Wij zoeken het in de breedte. Het is de bedoeling dat er bij ons met robots van verschillende ge wichtsklassen tot vijftig kilo wordt ge werkt. Het gaat er meer om dat die robots verschillende handelingen kunnen uitvoe ren of bewegingen kunnen maken. Dat ram werk op televisie is trouwens voor ons veel te duur." Door met kleinere robots te werken, wil de hogeschool laten zien dat jong en oud er mee aan de slag kan. „Iemand met een speel goedauto met een eigen mechanisme er in, mag zo de arena in om bijvoorbeeld een hin- dernisbaan af te leggen. Het hoeft geen gro te stalen constructie te zijn. Lego is ook een goede optie." Wat niet gebruikt mag worden in verband met veiligheid, zijn robots met een verbrandingsmotor en accu's die kun nen lekken. „Behalve mensen met interesse voor techniek, kunnen ook personen of be drijven meedoen die zich graag bezighou den met vormgeving of paintbrush. Het is leuk als de robots er een beetje mooi of bij zonder uit komen te zien." Meer informatie over het project is te ver krijgen bij de Hogeschool Zeeland of via wiow.vscram.nl. BAARLAND - Uit een bedrijfsloods aan de Delischeweg in Baarland is in de nacht van zondag op maandag een groot aantal goederen, met een totale waarde van ruim 10.000 euro, gestolen. De buit bestond uit een aanhangwagen en diverse gereedschappen, waarondereen compressor, een freesmachi ne, een cirkelzaag en een lasapparaat. SCHOONHOVEN - Het jeugdorkest van muziekvereniging Euphonia uit Goes heeft afgelopen weekeinde een gedeelde vijfde plaats behaald op het jaarlijkse jeugdfestival in Schoonhoven. Het festival, waaraan negentien orkesten deel namen, werd gewonnen door Ons Genoegen uit Rockanje. Eu phonia was het enige Zeeuwse orkest dat optrad. GOES - Een 64-jarige Goesenaar is zondagavond rond mid dernacht in de Notestraat in Goes aangehouden wegens het rijden onder invloed. De man bleek 2,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken te hebben. Hij kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. VROUWENPOLDER - Een dertigjarige man is zondagmid dag om half vij f met zijn auto van de Polredijk in Vrouwenpol - der gereden. Hij raakte in de bocht bij de Liebertsweg in de berm. Na een stuurcorrectie ging hij aan de overkant van de weg door een hek en kwam daar tot stilstand.De auto raakte beschadigd GOES - Bij een brand in het ke telhuis van zorgcentrum Ter Weel zijn gistermiddag twee werknemers van een installatie bedrijf uit Goes gewond ge raakt. Twee collega's van hen kampten met ademhalings moeilijkheden. De brand ontstond toen de man nen bezig waren met werk zaamheden aan de boiler van de cv-installatie op de bovenver dieping. Gas dat ontsnapte raakte in brand, waardoor een felle steekvlam ontstond en bei de werkers aan gezicht en han den gewond raakten. De twee slachtoffers zijn per ambulance naar het Ooster scheldeziekenhuis in Goes ge bracht. Ook hun twee collega's werden voor controle naar het ziekenhuis vervoerd, omdat zij problemen met de ademhaling hadden. De medewerkers van het instal latiebedrijf hebben eerst nog zelf het vuur met poederblus sers gedoofd en cle installatie veiliggesteld in verband met mogelijke gaslekkage. De brandweer en de politie heb ben de arbeidsinspectie inge licht over het ongeval. Die stelt een onderzoek in. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Waar elders het traditionele vrouwenwerk kampt met een teruglopend le dental of gebrek aan kader, bloeit in Zierikzee plotseling een initiatief op tot oprichting van een nieuwe vrouwengroep. Dat initiatief komt van Sophie Bin en Marja Bijzet. „Het is onze bedoeling een klei ne groepvan circa zes vrouwen, maandelijks bijeen te laten ko men voor wat diepgaandere ge sprekken", zegt Bin. Als voor beelden van onderwerpen die aan de orde kunnen komen noemt zij: vriendschap, karak ter, geloven. Ook kunnen tal van andere za ken die voor de deelnemers van waarde zijn, aan bod komen. Volgens Bin krijgt deze nieuwe vrouwengespreksgroep een ge heel andere opzet clan bijvoor beeld een kerkelijke wouwen- bond of een plattelands vrou wen vereniging. Zij heeft de ervaring dat vrou- wen het tegenwoordig steeds drukker krijgen met parttime- banen, gezin, opvoeding van kinderen en dergelijke. Volgens haar bestaat daarnaast toch de behoefte met gelijkge stemde vrouwen over diverse onderwerpen wat diepgaandere gesprekken te voeren. „Bij een vluchtige ontmoeting in de su permarkt kom je daar bijvoor beeld niet aan toe. Volgens Bin biedt zo'n gesprek groep vooral ook vrouwen die hier nog maar koi*t wonen een mooie gelegenheid om nadere contacten te leggen. Afhanke lijk van de wens van de toekom stige deelneemstei's zullen de maandelijkse bijeenkomsten 's ochtends of 's midddags, maar in elk geval onder schooltijd worden gehouden. Jonge kinde ren die nog niet naar peuter speelzaal of school gaan, mogen meekomen. Belangstellenden voor deze nieuwe vrouwengespreksgroep kunnen zich aanmelden bij Sophie Bin, tel. 0111-415588 of bij Marja Bijzet, tel. 0111- 414194. door Rob Paardekam GOES - De discobus in Goes, die stappers's nachts tegen een be taalbare prijs naar de dorpen in de regio vervoert, wordt mis schien in ere hersteld. De ge meente Goes onderhandelt daarover met busmaatschappij AMZ uit Borssele, nu is geble ken dat de alternatieve stap perstaxi voor de meeste stap pers te duur is en veel jongeren lang moeten wachten op ver voer naar huis. Enkele weken geleden stopte Corxnexxion Citax na twaalf jaar vrij onvei-wacht met de dis cobus. Volgens het veiwoei'sbe- drijf is cle dienst niet meer ren dabel. Het aantal stappers dat zich met de bus naar huis liet brengen, daalde van zo'n vijf honderd naar tweehonderd mensen per nacht. Het gevolg was dat Connexxion ruim 30.000 euro op cle dienst moest toeleggen. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De Ondcrnc- merskring Schouwen-Duive land kan terugzien op een ge slaagd jaar. Dat zei voorzitter L. Noordhoek gisteravond tij dens de nieuwjaarsreceptie. In het komend jaar wil de OSD het beleid van vorig jaar verder uit bouwen. Het project 'Bekend maakt be mind', waarin ondernemingen him deuren openzetten voor ba- sis- en middelbare scholieren, gaat op 4 maart van start. Dan beginnen de eerste bedrijfsbe zoeken. Ook het project be- di'ijfsbeveiliging krijgt steeds meer deelnemers. De contacten met andere belangenvei'enigin- gen zijn aangeti'okken en het blijkt dat de ondernemers de (informele) ontmoetingsgele genheden Sterk waarderen. De ze laatste initiatieven zullen daarom ook in 2002 worden voortgezet. De OSD wil in samenwerking met de gemeente verdere initia tieven ontwikkelen om de regio nale economie te ontwikkelen. Vooral de Midden-Zeelandrou- Over het stoppen van de disco bus ontstond nogal wat beroe ring. De CD A-fractie uit Boi'se- le maakt zich zorgen en ook twee wethouders uit die ge meente ondexwonden vorige week aan den lijve dat de alter natieven schaars (en duur) zijn. Voor een ritje met de stap- perstaxi van Goes naar hun woonplaats in de Zak van Zuid- Beveland betaalden beide wet houders meer dan twintig eui'o. Volgens burgemeester D. van der Zaag van Goes hebben de gemeente en de horeca-onder- nemers met AMZ om de tafel ge zeten om de komst van een nieu we discobus te bespreken. Dat bedrijf staat niet negatief te genover de plannen maar zal niet zonder meer een discobus naar Goes laten rijden. Volgens cle directeur zullen er nieuwe geldbronnen aangebooi'd moe ten worden, omdat het exploite ren van de bus puur economisch gezien niet aantrekkelijk en rendabel is. te blijft aandacht en inzet vra gen van de OSD, stelt de voor zitter. „We blijven afhankelijk van een goede verbinding naar Midden-Zeeland en cle rand stad." Voor Zierikzee adviseert de OSD het gemeentebestuur te zorgen voor een multifunctio nele loswal. De bestaande be drijven kunnen daar dan laden en lossen en passagiersschepen die Zierikzee aandoen kunnen er tijdelijk aanmeren. Ook de staat van de bedrijventeiTeinen vragen het komende jaar weer de aandacht. De OSD onder zoekt het komend jaar of er markt is voor een eigen magazi ne waarin onder meer de stand van zaken wordt weergegeven van het gemeentelijk overleg. 1 STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De Schutse, 14.00 uur: Bijeenkomst NWH met presentatie over weersvoorspellin- gen; ZIERIKZEE - Locatie Rode Kruiszieken- huis, 19.30 uur: Informatieavond Ooster scheldeziekenhuizen door Piet Kleemans Camping De Vrijheid en camping Reigersnest in Ouddorp timmeren stevig aan de weg. Voor beide kampeer terreinen liggen bij de gemeente Goe dereede uitgebreide kwaliteitsverbe teringsplannen. Deze week buigt de Goedereese gemeenteraad zich erover Camping Reigersnest ligt aan de West Nieuwlandseweg bij Ouddorp, aan de westkant van natuurontwikkelingsge bied 't Volgexiand. Het kampeerterrein beslaat momenteel 1,3 hectai'e maar de uitbater wil uitbreiden tot twee hecta i'e. Dat plan is gekoppeld aan een kwali teitsverbeteringsplan, gericht op het vei'der ontwikkelen van een kleinscha lig, maar luxe caravanpai*k. noorder burer Het Reigersnest telt nu 46 jaarplaatsen. Als cle plannen doorgaan, wordt dat aantal opgekrikt tot 54. Vei'der op het verlanglijstje staat het vei'gi'oten van cle standplaatsen, vei'betering van het vooi'zieningenniveau en uitbreiding van de beplanting. Ook wil de uitbater van de camping meer werk maken van het milieu. Aanpassing Om het uitbreidings- en kwaliteitsver- beteringsplan uit te kunnen voeren is aanpassing van de bestemmingsplan nen Recreatiegebied Westhoofcl en Landelijk Gebied nodig. Daartegen hebben verschillende Ouddorpers be zwaar aangetekend. M. Tanis heeft bezwaar tegen de uitrui- lingsprocedure. Hij vindt dat de grond die hij in moet leveren - en waarvoor hij een ander perceel terug krijgt - meer waard is geworden doordat het nu geen landbouwgrond meer is en wil financië le compensatie. Tanis heeft medegedeeld dat hij be zwaar blijft maken als niet op zijn eis Camping Reigersnest wil meer ruimte voor grotere standplaatsen. wordt ingegaan. De gemeente acht dit 'oneigenlijk gebruik' van het recht op inspraak. De heren H. Mastenbroek, J. Mastenbi'oek en K. Grinwis maken volgens Goedereedes dagelijks bestuur feitelijk geen bezwaar tegen de plannen voor Reigersnest, maar tegen het land inrichtingsplan voor Ouddox-p-West. Het college van B en W stelt dat dat plan x-eeds is vastgesteld cloor Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en kan niet meer gewijzigd woi'den. De gemeente Goedereede ziet in de bezwaren geen aanleiding om het kwaliteitsverbete ringsplan van Reigersnest verder niet in behandeling te nemen en stelt de gemeenteraad voor ermee akkooi'd te Camping De Vrijheid wil uitbreiden van de huidige 73 naar tachtig 'over nachtingseenheden'. Dat kan als het terx-ein met 0,6 hectai'e gi'oeit naar 2,4 hectare.-Het is de bedoeling dat naast de 68 jaai'plaatsen voor stacaravans de camping zes toeristische standplaatsen krijgt. Verder zijn er plannen voor het opknappen en vei'huren van een recrea tiewoning op het terrein. Bovendien staat op de rol de aanleg van een voetveld en een volleybalveld en wil de uitbater van de camping een buiten tafeltennistafel neerzetten en een aan tal speeltoestellen plaatsen. Ook ge pland staat uitbreiding van de parkeer gelegenheid voor de campinggasten. Ook tegen dit plan zijn bezwai'en inge- foto Pieter Honhoff diend. M. de Kleuver en G. de Kleuver- Westerhof achter het uitbi'eidings- en kwaliteitsverbeteringsplan in strijd met eerder genoemd landinrichtings plan. De gemeente Goedex-eede acht die bezwaren ongegrond en weet zich daar bij gesteund door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het college van B en W van de gemeente Goedereede stelt de raad voor de eige naar van de camping de gevraagde vrijstelling te verlenen. De gemeente- ï'aadsvei'gadering, waarin de kwalx- teitsverbeteringsplannen aan de orde komen, vindt plaats op dondei'dag 24 januari in het raadhuis in Goederee de. De vergadering begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35