Recreatief Zierikzee mist nog veel 15 Invoering nieuw openbaar vervoer nu al onder vuur WINTERCOLLECTIE Oosterscheldekreeft steeds vaker op menu VVD-fractie vraagt duidelijkheid van ziekenhuisbestuur Gimbiéie Schouwen krijgt eigen watersportplan Bedrijfsleven nodigt jeugd basisschool uit Pleidooi voor grand café, luxe hotel, uitbreiding terrassen en jachthaven Slachtoffer stichtte brand Hulst zelf zeeuwse almanak Solden Around Dow PZC NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 dinsdag 22 januari 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De belangstel ling voor de kreeft als lekkernij groeit. De Stichting Promotie Oosterscheldekreeft wil dat graag zo houden en daarom gaat de officiële opening van het kreeftenseizoen 2002 op donderdag 28 maart gepaard met enig feestgedruis. De kreeft is het zeker waard volgens restauranthouder en lid van het bestuur van de stichting J. Brongers. „Het is een prachtig product. En de kwaliteit van de Oosterschel dekreeft staat al decennia te boek als zeer goed.'' Brongers voegt er aan toe dat het de laatste jaren weer goed gaat met de kreeftenstand in de Oosterschelde. „In het. verle den zijn er nogal wat kreeften gesneuveld door strenge win ters, maar de stand is nu weer goed op peil." Kreeftenvisser en medebe stuurslid van de stichting J. van Westenbrugge bevestigt de woorden van Brongers. „Er gelden vangstbeperkingen voor. Zolang iedereen zich aan de toegestane quota houdt blijft de kreeftenstand ook goed." Van Westenbrugge vist al zo'n 20 jaar op kreeft en heeft voor wat betreft de kreeftenstand ups en downs meegemaakt. „De laatste jaren gaat het erg goed. Er zit veel jonge kreeft in de Oosterschelde en ijs en we der dienende kan het kreeften seizoen 2002 zeker een goed seizoen worden. Maar zeker weten doe je het nooit, want je bent en blijft afhankelijk van de natuur." De kreeft komt in verschillen de plaatsen in de Oosterschel de voor, met name daar waar een steenachtige bodem aan wezig is. De kreeft zit graag verscholen tussen stenen om van daaruit zijn prooi te be machtigen. De kreeftenvangst is toegestaan van 1 april tot 15 juli. Van Westenbrugge heeft samen met collega's Schot (ZZ18) en Verwijs (Brul8) spe ciaal voor de officiële opening van het seizoen van het minis terie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV) ontheffing gekregen om - een malig - eerder kreeften te van gen. De eerst kreeft die donderdag 28 maart wordt gevangen wordt aangeboden aan com missaris van de koningin in Zeeland W. van Gelder. Chef koks van ï-estaurants de Brouwerie (Brouwershaven), Brasserie de Vluchthaven (Bruinisse), Auberge Maritime (Zierikzee) hostellerie Schud- debeurs (Schuddebeurs) en Are Hotel Zeeland (Renesse) bereiden de kreeft ter plaatse. Onder leiding van gastrono misch vinoloog D. Deguelle kiezen wijndeskundigen de beste kreeftenwijn van 2002. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er was geen slechter moment te bedenken geweest voor de invoering van liet collectief vraagafhankelijk vervoer (cvv) dan 1 januari dit jaar. De gebrekkige voorlich ting over het nieuwe systeem, het direct onbruikbaar worden van de voormalige vervoersbe wijzen en het feit dat de invoe ring samenviel met de omscha keling op de euro, heeft vooral onder ouderen heel veel onrust teweeg gebracht. Die conclusie trok de Senioren raad Schouwen-Duiveland gis terochtend tijdens een vergade ring in het gemeentehuis in Zierikzee. De vergadering gaf brede steun aan de kritiek van de commissie wonen en vervoer binnen de Seniorenraad over de wijze van introductie van het cw. Woordvoerder A. Landman van die commissie verwees on der meer naar de slechte gang van zaken tijdens de voorlich tingsmiddag in december in Zierikzee. De organisatie door streekvervoerder Connexxion en het Welzijnsverband Ooster- schelderegio was beslist niet voorbereid op de toeloop van de tah'ijke belangstellenden. Bo vendien liet de voorlichting veel te wensen over en bleven heel veel vragen onbeantwoord. Onrust Woordvoerster N. Louben van de commissie zorg deelde de me ning van Landman. „Er leefde heel veel onrust bij ouderen die direct op 1 of 2 januari moesten reizen. Ze' werden al geconfron teerd met de euro en nu moesten ze ook nog met de chipknip dit vervoer gaan betalen, terwijl die chipknips nog niet op euro's wa ren afgestemd." Volgens directeur J. deLooff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland (SWO) was ook haar organisatie opgelopen tegen de slechte com municatie rond de invoering van het cw. Het SWO moest heel veel moeite doen om de juiste gegevens bijeen te krijgen en heeft uiteindelijk zelf maar ten behoeve van de ouderen een in formatiefoldertje opgesteld. De Seniorenraad constateerde ook dat de tarieven voor het cvv toch wel aanzienlijk hoger uit pakken dan voor het reguliere openbaar vervoer. Wat betreft de reistijden binnen het cvv liet ANBO-regiovoor- zitter L. Velthuysen vanaf de publieke tribune weten dat zij deze weken daar persoonlijk een onderzoek naar doet. Zij zal een rapportje maken over haar bevindingen. Voorzitter H. Klatter van de Seniorenraad juicht dat toe omdat dit soort signalen pas waardevol zijn als ze concreet benoemd kunnen worden. L. van de Hark verbaasde zich over het feit dat op het postkan toor in Zierikzee tijdstabellen van vrijwel alle buslijnen van Connexxion in Zeeland zijn te vinden, behalve van de lijnen die op Schouwen-Duiveland rijden. „Dan moeten die nog ko men. Zo gaat dat binnen het openbaar vervoer", verzuchtte Landman. HULST - De brand, die vrijdag woedde in een woon- en win kelpand aan de Hulster Kleine Bagijnestraat, is aangestoken door de eigenaar vaij het pand. Dat heeft onderzoek van de po litie uitgewezen. De eigenaar kwam bij deze brand om het le ven. De technische recherche stelde direct na de brand een onder zoek in. De Hulster brandweei-- commandant A. der Weduwe vermoedde al dat de brand was aangestoken. De brandweer was kort na de melding aanwe zig bij het pand. Buren maakten de brandweer er op attent dat de eigenaar vermoedelijk nog in het pand aanwezig was. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Schouwse VVD-fractie wil van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen duidelijkheid over de toekomst van de medische zorg op Schouwen-Duiveland. In een brief vraagt fractievoorzitter J. Geleijnse het bestuur onder meer wat het gaat doen om de bereikbaarheid van de zorg voor de eilandbewoners te verbete plannen om een ambulancepost en een huisartsenpost in het voormalige Zierikzeese zieken huis onder te brengen. „Als een ambulancepost te zijner tijd ge vestigd wordt in het Rode Kruisziekenhuis, voldoet men dan wel aan de wettelijk gestel de uitrijtijden?" De bedoeling van de WD is dat S. Schuitevoerder van de Raad van Bestuur morgen antwoord zal geven op deze vragen. De in formatie-avond begint om 19.30 uur in het dagziekenhuis in Zierikzee. De Raad van Bestuur houdt morgenavond in het voormalige Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee een informatie avond over de toekomstplannen van de Oosterscheldezieken huizen. De Schouwse WD- fractie heeft deze gelegenheid aangegrepen om de ziekenhuis bestuurders aan de tand te voe len over het recent verschenen rapport van College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen. Daarin komt Schouwen-Duive land uit de bus als één van de slechtste gebieden wat betreft de bereikbaarheid van de medi sche zorg. Ambulancepost De liberalen willen onder meer weten 'welke initiatieven' de Raad van Bestuur wil gaan ne men 'om ook hier te voldoen aan de door de Tweede Kamer ge stelde eis van bereikbaarheid binnen dertig minuten'. Daar naast vraagt de fractie zich in de brief af hoe het staat met de (Advertentie) KOSTUUMS BLAZERS ROKKEN BLOUSES LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Het Middelburgse paar gaat zo nu en dan eens naar Brus sel; beetje cultuur happen, lekker eten en wat winkelen. Altijd leuk en vaak ook ver- j rassend. Afgelopen zaterdag was het wel erg verrassend. Want wat bleek: het was de eerste dag van de Solden, de uitver koop. Het Middelburgse stel keelc verbijsterd naar het an ders zo rustig winkelende Brusselse publiek. Graaien, graaien en nog eens graaien. i Kledingrekken werden let terlijk omvergelopen, op het oog sjieke dames gristen van alles bij elkaar en pashokjes leken nog het meest op kle- dingcontainers van het Le ger des Heils. Het meest verbaasd was het stel echter toen het 's avonds op de hotelkamer nog even naar het Belgische journaal keeWt Want enkele midden standers deden op tv hun be klag over de toch wat tanen de belangstelling van het publiek voor de eerste dag van de solden. Handelsmerk van The Dow Chemical Company door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen- Duiveland moet een eigen me ning vormen over hoe zij met het omringende water wil om gaan. Dat vindt wethouder C. Veerhoek. Nu is het beleid op dat vlak nog een onderge schoven kindje. Omdat water en watersport belangrijke pij lers zijn van het toerisme, wil de gemeente een eigen water sportplan opstellen. Omgeven door de Noordzee, Oosterschelde en Grevelingen bestaat de. gemeente Schou wen-Duiveland voor bij na éénderde uit water. Met zijn grote aantrekkingskracht op zeilers, duikers en an dere toeristen vormt water een belangrijke inkomsten bron. Maar in gemeentelijke be leidsstukken is het water sterk onderbelicht gebleven, vindt wethouder Veerhoek (ruimte lijke ordening, recreatie en toerisme). In organisaties als het Grevelingenschap of het Nationaal Park Oosterschelde praat de gemeente mee over de toekomst van haar wateren, maar een Schouws standpunt of eigen beleid is er niet. Zo mist de Structuurvisie Schouwen-Duiveland een wa terparagraaf. „Neem de duikplaatsvergunningen. Dat laten we steeds over aan de provincie. Maar we leven van het water. Dan moeten we daar ook een opvatting over heb ben." Een eerste stap is het water- sportplan. Hierin zal het colle ge bepalen of de watersportfa ciliteiten zoals ligplaatsen en duikstekken uitgebreid moe ten worden en hoe recreatie op het land en het water beter te combineren zijn. Met de aan leg van een fietspad zijn kleine strandjes langs de Grevelin gen of Oosterschelde bijvoor beeld beter bereikbaar. Ook de kwaliteit van de (wa- tersport-)havens en de voor zieningen moeten tegen het licht gehouden worden. Toi letgebouwen, elektriciteits voorzieningen op de steigers en de aanlegplaatsen zijn 'on der de maat'. Een nieuw college zou tevens moeten overwegen het beheer van de gemeentelijke havens in com merciële handen te leggen. Grip In overleg met watersporton dernemers, Breed Overleg Deltawateren (BOD), VW en provincie moet de gemeente met het watersportplan meer grip op de ontwikkelingen rond haar wateren krijgen. Veerhoek: „We doen nu nog veel te weinig samen met bij voorbeeld het Nationaal Park Oosterschelde, maar we moe ten veel inniger samenwerken. Dan komen de voorstellen vanzelf, maar wél met meer ei gen opvattingen van de ge meente." fotoPieterHonhoff (Advertentie) Schouwen gaat de jachthavens en de bijbehorende voorzieningen tegen het licht houden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er is heel wat mis met Zierikzee. Zowel voor dag jesmensen als verblijfsrecrean- ten moeten er veel meer en bete re voorzieningen komen, zo staat in de gemeentelijke be leidsnota recreatie en toerisme. Gepleit wordt onder meer voor een grand café, een luxe hotel, meer terrassen en uitbreiding van de jachthaven. Op zich is het horeca-aanbod op Schouwen groot, maar het is te weinig gevarieerd. Een grand café zou in Zierikzee niet mis staan en het ontbreekt de stad aan logies-accommodatie. Een luxe hotel zou helemaal niet verkeerd zijn, volgens de opstel lers van de beleidsnota. Maar dan wel eentje die aansluit bij het cultuurhistorische karakter van de stad. In de sfeer van Ho tel De Boerenkamer in Noord- Holland en De Pronkkamer in Friesland. „Zierikzee kan zo meer een uitvalsbasis worden voor nevenvakanties voor cul tuurzoekers." Rijkdom De culturele rijkdom van Zie rikzee met zijn middeleeuwse stratenpatroon en vele monu menten moet in de visie van de plannenmakers veel beter benut worden. Een aantal sto rende elementen als reclame borden en ontsierende winkel puien zou verwijderd dan wel aangepast moeten worden en het verhaal achter de monu menten zou beter verteld moe ten worden. In de beleidsnota wordt een aantal aanbevelingen gedaan om de aantrekkelijkheid van Zierikzee te verhogen. De ge dachten gaan uit naar verlich ting van (monumentale) gevels, goede wandelroutes door de stad en arrangementen rondom het thema cultuur. De Schouwse musea, waaronder die in Zierik zee, moeten drastisch gemoder niseerd worden en aantrekkelij ker gemaakt voor kinderen. De musea zouden gekoppeld moe ten worden aan recreatieve cul tuurroutes op het eiland. Zo krijg je verschillende binnen musea en één groot buitenmuse um. Vrij vertaald: je fietst langs een meekrapstoof of een vlas schuur. Wil je daar het fijne van weten dan neem je een kijkje in streek- en landbouwmuseum Goemanszorg. Het een vult het ander aan. Over de Museumhaven wordt in de beleidsnota met geen woord gerept. Wel wordt een lans ge broken voor het ontwikkelen van een 'tot de verbeelding spre kend cultuur-historisch con cept'. De meekrapteelt zou daarbij als basisthema kunnen dienen. De rode draad vormt de ontwikkeling van kiem tot plant tot het uiteindelijk verschepen van de rode kleurstof. Door de cultuurhistorie 'beleefbaar' te maken wordt de eigenheid van het eiland versterkt. De jachthaven en passanten steiger in Zierikzee laten veel te wensen over, volgens de be leidsnota. „De kwaliteit van de jachthaven sluit onvoldoende aan op de vraag van waterspor ters. De passantensteiger biedt op topdagen kwalitatief veel te weinig ruimte. Voorzieningen in de havens als sanitair en elektra zijn onder de maat." Ook ontbreekt het volgens de plannenmakers aan 'landge richte' voorzieningen voor de watersporters. Zierikzee ont beert fietspaden langs de ha vens, fietsverhuurpunten en toeristische informatie bij de havens. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ruim zevenhon derd leerlingen van basisscho len en vmbo krijgen binnenkort een uitnodiging voor één of meer bedrijfsbezoeken in de maand maart. De Onderne- merskring Schouwen-Duive land wil zo de 'werknemers van de toekomst' kennis laten ma ken met het regionale bedrijfs leven. Vijfentwintig bedrijven op Schouwen-Duiveland werken mee aan het project 'Bekijk een bedrijf, bekend maakt bemind'. Aanleiding voor het openen van de deuren, zijn alarmerende ge luiden over personeelstekorten. Het AOB Zuid-Nederland heeft op verzoek van de onderne merskring het project uitge werkt. De leerlingen mogen met hun ouders of verzorgers op be zoek komen. De initiatiefne mers hopen dat jongeren en thousiast worden voor een bepaalde sector, bedrijf of in stelling. Mogelijk maken zij vervolgens bewust een keuze voor een (vervolg-)opleiding. De gemeente steunt het project met een financiële bijdrage. Achttien basisscholen willen de uitnodiging verspreiden. De helft van deze basisscholen gaat in de les ook extra aandacht be steden aan beroepen en arbeid. Met behulp van een werkboekje worden de leerlingen voorbe reid op de bedrijfsbezoeken. De deelnemende bedrijven ver tegenwoordigen met elkaar alle vier de sectoren in het beroeps onderwijs: techniek, groene sec tor, economie en zorg en wel zijn. Zo kunnen er bezoeken worden gebracht aan bouw-, metaal-, en schildersbedrijven, een makelaarskantoor, een bank, een reclamebureau, een hoveniersbedrijf, een schoon maakbedrijf, een zorgcentrum, hotels en campings. Pension In den Aap staat te koop, terwijl Zierikzee meer logiesmogelijkheden kan gebruiken. foto Pieter Honhoff Heeft u aan het eind n de week nog geen Around Dow ontvangen, dan kunt u bellen l onze afdeling Public Affaire, telefoon 0115-67 27 00. Wij zenden u dan alsnog een exemplaar toe. Dow Benelux B.V. Telefoon: 0115 - 671234 www.dowbcnelux.com een terugblik op 2001 de nieuwe locaties van Dow in België de samenwerking met contractorfirma's de scholingsovereen- komsl met het ROC Westerschelde Op ieder adres (zonder sticker tegen ongeadres- seerd drukwerk) in Zeeuws-Vlaanderen valt deze week de regiokrant Around Dow in de brievenbus. Met in deze editie onder andere:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33