Poldermodel lijkt voorlopig gered Lockerbie-zaak verbale strijd bij uitstek PZC 2 Kroonprins schoot Maxima even te hulp SER-voorzitter Wijffels: WAO-voorstel kan over anderhalfjaar wet zijn 22 januari 1952 dinsdag 22 januari 2002 door Rixt Albertsma Herman Wijffels, voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad (SER), het boegbeeld van de polder, heeft zich de af gelopen weken niet zoveel aan getrokken van de kritiek op het 'wereldberoemde' overlegmo del. Als voorzitter van de WAO- commissie had hij zijn handen vol om werkgevers en vakbon den op één lijn te krijgen. De politiek wilde namelijk graag nog voor de verkiezingen een advies van de sociale part ners en kroonleden (onafhanke lijke deskundigen) over de WAO-voorstellen die de com- missie-Donner afgelopen zomer presenteerde. Een heikel onder werp omdat volgend jaar naar verwachting de één miljoenste WAO'er zich aandient. Terwijl het advies van de sociale partners tergend moeizaam tot stand kwam, bleef Wijffels gelo ven in een oplossing van het WAO-probleem: „Ik heb altijd gedacht; het advies moet er ko men. Op deze manier kunnen we niet verder met de WAO. Dat be sef leefde bij alle partijen." Ook al liepen de gemoederen bij de vakbonden en de werkgevers soms hoog op. Als voorzitter speelde Wijffels volgens eigen zeggen slechts een bescheiden rol. „Je zorgt dat be trokkenen steeds een stapje naar elkaar toe zetten", vertelt hij vrij dag een paar uur na de of ficiële presentatie van het WAO-advies. Keiharde ruzies, waarbij partijen dreigden op te stappen, zijn er volgens de voor zitter de afgelopen zes maanden niet geweest. „Maar ik heb men sen wel eens uit een dip moeten halen. Je pleegt dan een extra telefoontje hier en daar, of neemt ze even apart." Compromis Het voorlopige advies dat er nu ligt is een typisch compi'omis waarin alle partijen zich min of meer kunnen vinden. De werk gevers zijn de zo gehate pemba- regeling kwijt, waarbij ze een hogere premie betalen als er meer werknemers in de WAO zitten. De vakbonden zijn blij met de hogere uitkeringen (75 procent) voor mensen die in de toekomst in de WAO terecht ko men. „De moeilijkste hobbel voor de werkgevers", aldus Wijffels. Voortaan - als de plan nen doorgaan natuurlijk - ko men alleen nog werknemers die meer dan 80 procent zijn afge keurd en langer dan vijf jaar ziek zullen zijn, in de WAO. De verwachting is dat de druk op de artsen die de werknemers moeten keuren, hierdoor zal toenemen. Iemand die tegen de 80 procent aanzit, zal er waar schijnlijk alles aan doen om vol ledig te worden afgekeurd om zo in aanmerking te komen voor die hogere uitkering. Volgens Wijffels is het echter de bedoe ling dat keuringsartsen in de toekomst strenger zullen gaan keuren. „Daarnaast zullen mensen met een handicap door twee verschillende artsen wor den gekeurd voor ze in de WAO terecht komen." Met die strengere keuringen valt of staat het hele WAO-ad- vies. Volgens het Centraal Plan bureau (CPB), de rekenmeester van de overheid, zal de instroom in de WAO 'nieuwe stijl' alleen maar dalen bij strengere keu ringen. Strenger Toch klagen keuringsartsen nu al dat de lat niet hoger kan. Wijffels is het daar niet mee eens. „Als de wet zegt dat de lat hoger moet, dan zal de arts strenger moeten keuren. Hij krijgt hiervoor wel meer tijd", stelt de voorzitter. „Want door de verwachte daling van de in stroom neemt het aantal cliën ten af", redeneert hij. De SER berekende dat het aan tal nieuwe WAO'ers dat jaar lijks instroomt afneemt van 100.000 tot 25.000 a 30.000, als de nieuwe plannen worden in gevoerd. „En dus houden keu ringsartsen meer tijd over om te keuren." Op dit moment loopt het aantal keuringen echter nog achter doordat de uitvoerings instelling die de keuringen ver richt (UWV) een groot tekort aan artsen heeft. Ondanks de moeilijk te voor spellen effecten blijft Wijffels onveranderd optimistisch. „De tijd is rijp om iets aan het grote WAO-probleem te doen. De tijd dat mensen de WAO gebruikten als 'the easy way out' is voor goed voorbij." Voorwaarde is natuurlijk wel dat de politiek het advies oppakt en overneemt. „De politiek zal nu moeten doorpakken." Wijffels voor spelt dat de WAO-voorstellen over anderhalf jaar wetgeving kunnen zijn. Stroperig Hoewel de overlegcultuur zich van de goede kant heeft laten zien, denkt Wijffels niet dat het langverwachte WAO-advies de kritiek op het poldermodel in Nederland zal doen verstom men. De afgelopen maanden kwam er vanuit verschillende hoeken (bankwereld en poli tiek) nogal wat gemopperd op het eerder zo geprezen polder model. 'Stroperig en traag' wa ren de verwijten. Wijffels: „De kritiek is conjunctureel be paald. De ene keer is er lof en dan weer kritiek. Het echte suc ces van het overlegeconomie zit in het continu aanpassen en ver anderen van regels en wetten die bijdragen aan onze sociaal/eco nomische samenleving." En dat is niet alleen de WAO of het zo bekende succesverhaal van de loonmatiging en econo mische groei, meent Wijffels. „Jarenlang was loonmatiging verstandig beleid. Maar tegen woordig met deze krappe ar beidsmarkt is het matigen van lonen geen hanteerbax-e formule meer. Als je dan met z'n allen be slist om het anders te doen, is dat ook een resultaat van de overlegcultuur." Wijffels schuift de - volgens hem onterechte - kritiek op het pol dermodel in Nederland af op politieke stilte. „In de aanloop naar de verkiezingen gebeurt er niet zoveel meer. De afgelopen periode zijn er onvoldoende vernieuwingen geweest. Het ge voel dat we verder moeten, overheerst. En dan roepen men sen om veranderingen." GPD door Paul Koopman Willem-Alexander is op nieuw 'dom' geweest. Dat oordeel velden afgelo pen weekeinde D66-leider Thom de Graaf en een aantal staatsrechtgeleerden. Aan leiding: in een door ruim vier miljoen landgenoten beke ken interview met Maartje van Weegen en Paul Witte- man wekte de prins de in druk alsof hij een rapport van prof. Baud over de vader van zijn verloofde Maxima zou willen relativeren. Nu is het rapport van prof. Baud niet zomaar een rap port. Het werd geschreven in opdracht van de Nederland se regering en de conclusies werden aanvaard door kabi net én parlement. Het onder werp van onderzoek was verder niet zomaar een on derwerp. Baud moest uitvis sen in hoeverre de vader van Maxima, Jorge Zorreguieta, de misstanden van het Ar gentijnse Videla-regime kon worden aangewreven. Het effect van het onderzoek was tenslotte niet zomaar een effect. Onder zware di plomatieke druk besloot ZoiTeguieta het huwelijk van zijn dochter op 2 februari niet te zullen bijwonen om dat, zoals premier Kok het vorig jaar uitdrukte, „...zijn aanwezigheid een negatie ve invloed op het draagvlak van de monarchie zou heb ben". Willem-Alexander moet dus geweten hebben dat hij zich op glad ijs bevond zodra hij ook maar één kanttekening bij dit gewichtige rapport zou plaatsen. Want als kroonprins kan hij zich geen dissidente geluiden permit teren. De ministeriële ver antwoordelijkheid schrijft voor dat het kabinet al zijn uitlatingen moet kunnen on derschrijven. Verlegenheid Hamvraag is dus: heeft de kroonprins het kabinet in verlegenheid gebracht? Daar lijkt het niet op. Premier Kok kon volgens afspraken met de NOS passages uit het da gen eerder opgenomen inter view 'knippen', maar heeft van die mogelijkheid geen gebruik gemaakt. Het kabi net vond dus blijkbaar zelf dat er niets aan de hand was. De meeste politieke reacties op de 'uitglijder' van de kroonprins waren dan ook tamelijk lauw. Het nu al omstreden inter view met Willem-Alexander en Maxima valt ook door een andere - menselijker - bril te bekijken: een man die vindt dat hij loyaal moet zijn aan zijn grote liefde en toekom stig echtgenote. Want wat zei WA en waai-om? Paul Witteman en Maartje van Weegen wilden van Maxima weten of zij - na le zing van het rapport Baud - haar vader nog wel geloofde. Ex-landbouwminister Zor reguieta zelf houdt vol dat hij tot 1984 niet wist van de ver dwijningen in zijn land, Baud acht dat in zijn rapport 'redelijk ondenkbaar'. Maxi ma kan - zo blijkt - niet gelo ven dat haar vader tegenover zijn eigen dochter over dit belangrijke onderwerp liegt. „Misschien om zich beter voor te doen dan hij is?", dringt Witteman aan. Dan grijpt Willem-Alexander, zichtbaar getergd, in. Het rapport Baud is 'een mening', merkt hij op. Ondenkbaar Formeel heeft de kroonprins daarin gelijk. Baud toont im mers niet onomstotelijk aan dat vader Zorreguieta liegt over zijn verleden. Hij acht het alleen 'redelijk ondenk baar' dat hij niet wist van de verdwijningen. Het is daar mee niet honderd procent ze ker dat hij er wél van wist. Maar daar gaat het eigenlijk niet om. Willem-Alexander heeft, geplaatst voor de keu ze tussen staatsrechtelijke scherpslijperij en zijn toe komstig echtgenote, voor zichtig de zijde van Maxima gekozen. Dat mag hem niet al te kwalijk worden genomen. Als hij Móxima in het inter view voor het oog van de na tie had laten vallen, dan pas was hij dom geweest. En een hork bovendien. GPD Abdelbaset Ali Mohmed.Al-Megra.hi heeft er inmiddels al bij na een jaar opzitten van de minimaal twintig jaar celstraf die hij kreeg voor zijn rol bij de Lockerbie-aanslag in december 1988. De Libische geheim agent werd op 31 januari vorig jaar door een Schots gerechtshof in Kamp van Zeist veroordeeld voor de moord op 259 inzittenden van de PanAm Boeing 'Maid of the Seas' en 11 imuoners van het Schotse Lockerbie, waar brokstukken van het ontplofte toestel een diepe krater sloegen. Morgen begint op de zwaar bewaakte luchtmachtba sis het hoger beroep in de Lockerbie-zaak. Oudste overleden De oudste inwoonster van Zeeland, de weduwe P. Pou- wels-Tieleman uit Klooster- zande, is op een leeftijd van 103 jaar overleden. Op 25 fe bruari 1952 zou ze 104 zijn ge worden. Lijk aangespoeld Het lijk dat enkele dagen gele den aanspoelde op het strand te Domburg blijkt van een ne gentienjarige Antwerpenaar te zijn. Hij was aan boord van een zeilschip dat op 20 oktober 1951 omsloeg. De Antwerpe naar en zijn vier vrienden ver dronken. De stoffelijke over schotten van de vier andere slachtoffers zijn reeds gebor gen. Nieuwe veerboot Binnenkort wordt op de Yssel- werf in Gorinchem de kiel ge legd van de nieuwe veerboot die de dienst tussen Kortgene en Wolphaartsdijk gaat onder houden. De veerboot wordt veertig meter lang en twaalf meter breed. Blauwen en bonten De stichting voor de Land bouw pleit voor een verbod van de teelt van Zeeuwse blau wen en bonten. Deze tradione- le aardappelsoorten, die overi gens nauwelijks meer worden verbouwd, zijn uiterst gevoe lig voor virusziekten en vor men daardoor ook een gevaar voor de teelt van andere aard appelsoorten. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L, Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVIissmgen Tel. (0118) 484000 Fax-(0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19.25 per kwartaal. 52,- - per jaar 198,- - Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode- Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: /.- zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen(administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dlenslen en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 M Vlissingen. door Marjolijn de Cocq De drie Schotse rechters vel den vorig jaar het vonnis over Al-Megrahi (49) met de plechtige woorden: 'En daarom verklaren wij hem schuldig'. Een collectieve zucht weer klonk op de publieke tribune, asgrauw gleed de vader van een van de slachtoffers onderuit. Al-Megrahi's medeverdachte werd vrijgesproken. Maar al bleven er volgens de rechters onzekerheden over de toedracht van de Lockerbie- aanslag, de bewijzen die tijdens 85 procesdagen waren aange dragen over Al-Megrahi's in breng vormden volgens hen een 'realistisch en overtuigend pa troon' van schuld. De misdaad die het slaperige stadje Locker bie voor altijd op de wereld kaart zette, was boven alle twij fel verheven 'van Libische origine' - met een hoofdrol voor Al-Megrahi. Volgens het Schotse recht is geen hoger beroep mogelijk te gen de vrijspraak van Al Amin Khalifa Fhimah, met wie Al- Megrahi in Kamp van Zeist bij na twee jaar lang de gevangenis deelde. Een grote tegenslag voor de Crown, het Schotse Open baar Ministerie, dat zijn scena rio met Fhimah als onderknup pel van Al-Megrahi en verlener van hand- en spandiensten be stempeld zag als speculatie zon der enige basis. Fhimah liet zich bij terugkeer in Libië, de last van de beschuldi ging afgeschud en de handen in triomf geheven, als held ontha len. Al-Megrahi kreeg onder tussen bij monde van Libische advocaten een Jezus-rol aange meten: onterecht veroordeeld, symbool van het lijden van de mensheid. Breedsprakigheid Maar niet die advocaten spre ken namens Al-Megrahi ten overstaan van de vijf Schotse rechters die definitief over zijn lot beslissen. Daarvoor is op nieuw de in omvang en breed sprakigheid imposante William Taylor ingehuurd. De advocaat krijgt in het hoger beroep, waarvoor drie weken zijn uitge trokken, alle gelegenheid zijn reputatie eer aan te doen. Want de procedure is een bij uit stek verbale strijd waarin de verdediging alle juridische ar gumenten uit de kast zal moeten halen om de rechters ervan te overtuigen dat er sprake is van een gerechtelijke dwaling. Nieuw bewijs mag alleen wor den gepresenteerd als het Hof van Beroep de verklaring ac cepteert waarom het niet tij dens het proces is opgevoerd. Boven dien moeten de rechters over tuigd zijn van het belang: zou de uitkomst van het proces met dit bewijs mogelijk anders zijn ge weest? Cassetterecorder Of Taylor inderdaad een voor malige veiligheidsbeambte mag oproepen die, zeventien uur voor vlucht PanAm op 21 de cember 1988 van Londen Heathrow vertrok, een inbraak zou hebben gemeld in de baga geruimte van de luchthaven, valt dus nog te bezien. Dit ver haal wekt de suggestie dat an deren dan Al-Megrahi tijdens de inbraak de semtexbom, ver stopt in een Toshiba-cassettere- corder in een bruine Samsonite- koffer, aan boord van het ramp toestel kunnen hebben ge bracht. De man is buiten de schuld van aanklagers of verdedigers tij dens het proces niet als getuige opgeroepen om de simpele re den dat de Schotse politie zijn naam niet had doorgegeven. Maar of de rechters hetzelfde gewicht aan de verklaring zul len hechten als de verdediging is ongewis. De drie rechters in het oor spronkelijke Lockerbie-proces waren unaniem overtuigd door de opeenstapeling van indirect bewijs tegen Al-Megrahi. Libië was geen zondebok, zoals vele verkondigers van complottheo rieën wilden. De conclusie was volgens de rechters dat de Loc- kerbie-bom vanaf het Luqa- vliegveld op Malta via Frank furt als onbegeleide bagage doorvloog naar Heathrow om De rechtszaal van het Lockerbie- daar te worden overgeladen op vlucht PanAm 103 naar New York. Het resultaat: „Om 19.03 uur op 21 december viel PanAm 103 uit de lucht." Het is nooit duidelijk geworden hoe de koffer op Malta aan boord van vlucht KM 180 naar Frankfurt is gebracht. Toch stond voor de rechters het Mal ta-scenario met Al-Megrahi's aandeel door tal van omstan digheden bu iten kijf. Al-Megra- hi was een hoge functionaris binnen de Libische geheime dienst. Die dienst had in Zwit serland veertig tijdklokken be steld van het soort dat voor de Lockerbie-bom was gebruikt. Al-Megrahi had contacten met de Zwitserse firmant. De tijdklokken waren in de Li bische woestijn getest in combi natie met explosieven. De kle ren in de koffer waren op Malta gekocht door een Libiër die vol gens de winkeleigenaar erg op Al-Megrahi leek. Bovendien -proces. reisde Al-Megrahi een dag voor de aanslag op een vals paspoort naar Malta. Op 21 december 1988 was hij op het Luqa-vlieg- veld voor zijn terugreis naar Li bië. De precieze gronden van het ho ger beroep zijn niet openbaar gemaakt. Taylors team kan het gooien op een fatale procedure fout tijdens het proces. Hij kan ook betogen dat de drie rechters onjuiste conclusies hebben ge trokken op grond van het indi recte bewijsmateriaal. Gebonden Maar Taylors handen zijn be hoorlijk gebonden. Aan de in schatting van de geloofwaar digheid en betrouwbaarheid van de 233 getuigen door de oor spronkelijke rechters bijvoor beeld kan door het Hof van Be roep niet meer worden getornd, alleen de interpretatie van het bewijsmateriaal is nog voor dis cussie vatbaar. En het oordeel van de rechters ten opzichte van sommige omstreden getuigen was voor Al-Megrahi's veroor deling cruciaal. Zo was het verhaal van de Zwit serse elektronica-handelaar Bollier volgens de rechters gro tendeels 'fictie in het genre spio nageroman' maar niettemin op punten - lees: zijn contacten met Al-Megrahi - geloofwaardig. En de door de advocaten als kneed baar bestempelde Maltezer winkeleigenaar was juist door zijn onzekerheid en aarzelende identificatie van Al-Megrahi 'volkomen geloofwaardig' en een 'zorgvuldige getuige'. Al-Megrahi weixl tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld, met de aanbeveling dat hij daar van niet minder dan twintig jaar uitzit. Indien de Kamer van Be roep het vonnis in hoger beroep bekrachtigt, gaat hij naar de zwaarbewaakte Baidinnie-ge- vangenis bij Glasgow. Behalve vrijspraak behoort ook foto Mare van der Kort/GPD een aangepast vonnis tot de mo gelijkheden, waarbij de schul digverklaring gehandhaafd blijft maar delen van het vonnis worden geschrapt. De volmach ten van het Schotse Hoogge rechtshof in hoger beroep zijn gx'oot, zo hechten Schotse juris ten eraan te onderstrepen, maar het blijft een groep rechters die arbitx-eert tussen verdachte en aanklagers. Stewardess Wat het dus niet kan, is waar voor de zus van een omgekomen stewardess tijdens een vooi'be- reidende zitting in oktober smeekte: opdracht geven voor het allesomvattende ondei'zoek dat de precieze toedracht van de Lockerbie-aanslag wél aan het licht brengt. Het Lockex-bie-bei"oep, zo kreeg ze van de rechters te hoi'en, is een normaal beroep volgens normale Schotse pi'ocedux'es. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2