Overleg over herstel discobus Gewapende overval in Vlissingen Gimbrère 15 Impuls nodig voor Sint-Maar tensdij k Hogeschool wil robotbouwers helpen Gemeente Goes om de tafel met busmaatschappij AMZ Installateurs gewond bij brand Ter Weel Slachtoffer stichtte brand Hulst zelf zeeuwse almar Solden MIDDEN dinsdag 22 januari 2002 door Esme Soesman door Rob Paardekam GOES - De discobus in Goes, die stappers 's nachts tegen een be taalbare prijs naar de dorpen in de regio vervoert, wordt mis schien in ere hersteld. De ge meente Goes onderhandelt daarover met busmaatschappij AMZ uit Borssele, nu is geble- Directeur A. Spruit van AMZ staat niet negatief tegenover de plannen van de burgemeester. Volgens hem heeft het bedrijf de nodige ervaring op het gebied van discovervoer, omdat AMZ al jaren de discobus van De Hooizolder in Westkapelle ver zorgt. ,,Dat is bijzonder succes vol", aldus Spruit. Toch zal AMZ niet zonder meer een discobus naar Goes laten rijden. Volgens Spruit zullen er nieuwe geldbronnen aange boord moeten worden, omdat het exploiteren van de bus puur economisch gezien niet aan trekkelijk en rendabel is. „We kunnen het misschien wat goed koper maken door de routes nog eens goed te bekijken, maar veel zal dat niet opleveren. Er zal 'nieuw geld' moeten komen." Bijdrage Dat geld zal moeten komen van discotheken en gemeenten uit de regio. Als die bereid zijn een duit in het zakje te doen, wil AMZ in samenwerking met Connexxion best een nieuwe dienst opzetten. De twee ver voersbedrijven werkten al eer der samen, omdat AMZ in het verleden ook wel eens ritten van de discobus in Goes verzorgde. Spruit heeft goede hoop dat de Bevelandse gemeenten een deel van de kosten voor hun rekening willen nemen. „Nu de discobus niet meer rijdt, merken ze toch dat het een gemis is." Burge meester Van der Zaag wil niet zeggen of de gemeente Goes eventueel bereid zou zijn een bijdrage te leveren. Volgens hem is AMZ momenteel bezig alles financieel op een rijtje te zetten en hij wil niet op de zaken voor uit lopen. THOLEN - Dat Sint-Maartens dijk een stevige impuls nodig heeft, daarover zijn alle Thoolse politici het eens. Op welke ma nier, daarover verschillen zij deels van mening. Het publiek dat gisteren aanwezig was bij het raadsdebat Bestemming Tholen wist met die vraag wel raad. Een outletstore, opperde één aanwezige. Of, aldus een an der, een groot sportcentrum met zwembad. Gemeenschapscentrum Haes- tinge moet worden aangepakt. Voor het gemeentehuis, dat over een paar jaar leeg komt te staan, dient een nieuwe invulling te worden gevonden. De Sport- laan die nu als entree van Sint- Maartensdijk geldt, verdient een flinke opknapbeurt. De ves tiging van een Aldi zou weieens, menen verschillende fracties, Tholenaren uit andere kernen naar Sint-Maartensdijk kun nen trekken. De WD ziet heil in de realisatie van recreatiebungalowpark Wulpendal. De verblijfsrecrea- tie kan volgens CDA en PvdA in ieder geval een kwalitatieve op kikker gebruiken. Ook D66 ziet een belangrijke functie voor re creatie weggelegd. Een over dekt zwembad is wellicht te rea liseren. Nog beter zou herstel van de oude gedempte haven zijn. De haven kan, reageerde de SGP, best wat upgrading ge bruiken. „Maar wij zijn geen voorstander van droomgedach ten. Deze partij voelt niets voor herstel van de vaargeul. Er zijn belangrijker zaken te realiseren, meldde ook een in woonster van Sint-Maartens dijk. Daarmee doelde ze op gemeenschapscentrum Haes- tinge. „De muziekvereniging schreeuwt om ruimte." Wat Tholen-stad betreft is ie dereen het er over eens dat deze kern migratie moet opvangen. Dat betekent dat er ook wat aan het winkelbestand moet worden gedaan. Verplaatsing van de twee supermarkten richting Slachtveld werden meerdere malen genoemd. In samenhang daarmee dient ook bedrijven terrein Noord opgeknapt dan- wel gesaneerd te worden. Het havengebied moet meer bij het centrum betrokken worden. Door iets met de Gasthuiskapel en het oude stadhuis te doen worden tevens de cultuurhisto rische kracht van Tholen benut. Voor alle kernen wordt behoud van een 'huiskamer' voor het dorp, waar zoveel mogelijk functies (zorg, sociale contac ten, bibliotheek) samenkomen, als belangrijk gezien. Wat de WD betreft mag Sint-Anna- land steviger groeien. Samen met CDA en D66 is deze partij voorstander van ruimere moge lijkheden voor recreatie in dit dorp. De ChristenUnie en SGP zijn het hier echter niet mee eens. GOES - Bij een brand in het ke telhuis van zorgcentrum Ter Weel zijn gistermiddag twee werknemers van een installatie bedrijf uit Goes gewond ge raakt. Twee collega's van hen kampten met ademhalings moeilijkheden. De brand ontstond toen de man nen bezig waren met werk zaamheden aan de boiler van de cv-installatie op de bovenver dieping. Gas dat ontsnapte raakte in brand, waardoor een felle steekvlam ontstond en bei de werkers aan gezicht en han den gewond raakten. De twee slachtoffers zijn per ambulance naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes ge bracht. Ook hun twee collega's werden voor controle naar het ziekenhuis vervoerd. De medewerkers van het instal latiebedrijf hebben eerst nog zelf het vuur met poederblus sers gedoofd en de installatie veiliggesteld in verband met mogelijke gaslekkage. De brandweer kon zich daardoor richten op de wateroverlast, die ontstond doordat de boiler wa ter lekte. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. ken dat de alternatieve stap perstaxi voor de meeste stap pers te duur is en veel jongeren lang moeten wachten op ver voer naar huis. {Enkele weken geleden stopte Connexxion Citax na twaalf jaar vrij onverwacht met de dis cobus. Volgens het vervoersbe drijf is de dienst niet meer ren dabel. Het aantal stappers dat zich met de bus naai- huis liet brengen, daalde van zo'n vijf honderd naar tweehonderd mensen per nacht. Het gevolg was dat Connexxion ruim 30.000 euro op de dienst moest toeleggen. Over het stoppen van de disco bus ontstond nogal wat beroe ring. De CD A-fractie uit Borse- le maakt zich zorgen en ook twee wethouders uit die ge meente ondervonden vorige week aan den lijve dat de alter natieven schaars (en duur) zijn. Voor een ritje met de stap perstaxi van Goes naar him woonplaats in de Zak van Zuid- Beveland betaalden F. Tolle naar en P. Vollaard ieder meer dan twintig euro. Veiligheid Volgens burgemeester D. van der Zaag van Goes hebben de gemeente en de horeca-onder- nemers met AMZ om de tafel ge zeten om de komst van een nieu we discobus te bespreken. Volgens hem levert het verdwij nen van de dienst problemen op voor de openbare orde en veilig heid. „Je ziet dat er om twee en vier uur 's nachts een groot aan bod is, maar dat de meeste jon geren lang moeten wachten op vervoer. Soms staan er om half zes nog mensen. In die tussen tijd doen ze meestal geen nutti ge dingen", aldus Van der Zaag. 2 HULST - De brand, die vrijdag woedde in een woon- en win kelpand aan de Hulster Kleine Bagijnestraat, is aangestoken door de eigenaar van het pand. Dat heeft onderzoek van de po litie uitgewezen. De eigenaar kwam bij deze brand om het le ven. De technische recherche stelde direct na de brand een onder zoek in. De Hulster brandweer commandant A. der Weduwe vermoedde al dat de brand was aangestoken. De brandweer was kort na de melding aanwezig bij het pand. Buren maakten de brandweer erop attent dat de eigenaar ver moedelijk nog in het pand aan wezig was. Zijn auto stond ver derop in de straat geparkeerd en zijn hond was in de berging van het pand aanwezig. De hond kon ongedeerd worden gered. Maar voor de eigenaar kwam al le hulp te laat. Jeroen van Soelen, Frank Beenhakker en Kornelis Smit (vlnr) tonen twee van hun robots. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De drempel voor deelname aan robotcom petities moet omlaag. Dat vindt de Hogeschool Zeeland in Vlissingen, die zelf ook der gelijke competities organi seert. De school wil daarom basisschoolkinderen, jongeren van het middelbaar onderwijs en van het middelbaar be roepsonderwijs de kans geven hun eigen robot te bouwen on der begeleiding van studenten en docenten van de HZ. Als er voldoende belangstel ling is, van jongeren maar vooral ook van sponsors, wil len docenten Jan van Vliet en Luc van Colmjon begin april met het project V-Scram be ginnen. De jongeren kunnen zelf een robot bouwen. Voor het aanbrengen van de kunst matige intelligentie, die de ro bots op bepaalde momenten handelingen laat verrichten, kunnen ze een beroep doen op de kennis die op de hogeschool aanwezig is. In juni, aan het einde van het project, wil de school voor alle deelnemers een driedaagse battle houden. Het is overigens nog niet be kend of de arena voor de com petitie in Vlissingen komt te staan. Het eigenlijke doel van het project is belangstelling kwe ken voor techniek. „Het gaat momenteel moeilijk met de studie techniek", zegt Van Colmjon. „We merken dat er een verkeerd beeld over de op leiding bestaat. Men denkt dat het saai is. Maar techniek be heerst ons hele leven. Met dit project willen we laten zien dat mensen ook hun creativiteit in dit vak kwijt kunnen." De do centen verwachten een grote belangstelling voor het pro ject. „Ik denk dat ongeveer honderd mensen zich zullen aanmelden", zegt Van Colm jon. De deelnemers worden verspreid in teams van vier tot vijf personen. Elk groepje moet gesponsord worden. Robot Wars De hogeschool maakt voor het aantrekken studenten gebruik van robots omdat die momen teel ongekend populair zijn. Op de Engelse televisiezender BBC, en sinds kort oop op de Nederlandse zender BNN, wordt het programma Robot Wars uitgezonden. Machines van honderd kilo hakken daar grof op elkaar in. De Vlissingse studenten Jeroen van Soelen, Frank Beenhakker en Kornelis Smit begonnen twee jaar gele den een RobotFight voor stu denten op de HZ. Daar vloeit dit project uit voort. „Het grote verschil is dat wij niet voor het ram werk gaan", leggen de do centen uit. „Wij zoeken het in de breedte. Het is de bedoeling dat er bij ons met robots van verschillende gewichtsklassen tot vijftig kilo wordt gewerkt. Het gaat er meer om dat die ro bots verschillende handelin gen kunnen uitvoeren of bewe gingen kunnen maken. Dat ramwerk op televisie is trou wens voor ons veel te duur." Door met kleinere robots te werken, wil de hogeschool la ten zien dat jong en oud er mee foto Ruben Oreel aan de slag kan. „Iemand met een speelgoedauto met een ei gen mechanisme er in, mag zo de arena in om bijvoorbeeld een hindernisbaan af te leggen. Het hoeft geen grote stalen constructie te zijn. Lego is ook een goede optie." Wat niet ge bruikt mag worden in verband met veiligheid, zijn robots met een verbrandingsmotor en ac cu's die kunnen lekken. „Be halve mensen met interesse voor techniek, kunnen ook personen of bedrijven mee doen die zich graag bezighou den met vormgeving of paint- bi'ush. Het is leuk als de robots er een beetje mooi of bijzonder uit komen te zien." Meer informatie over het project is te verkrijgen bij de Hogeschool Zeeland of via www.vscram.nl. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Telefoonwinkel de Bel Company aan de Lange Zelke in Vlissingen is gistermid dag rond kwart over twee over vallen. De dader bedreigde een werknemer met een pistool. Hij heeft een paar honderd euro uit de kassa meegenomen. De over valler is nog voortvluchtig. „Mijn collega stond achter de toonbank", vertelde assistent filiaalbeheerder Jan Pieter van der Slik een paar uur na de overval. „Hij stond prijskaart jes uit te draaien. Die man kwam de winkel binnen en vroeg om geld. Mijn collega maakte een opmerking en die vent trok een pistool." De mede werker heeft de man vervolgens geld uit de kassa gegeven. De dader ging er via de Lange Zelke en de Schutterijstraat te voet vandoor. De politie omschreef de dader als een donkere man van 25 a 30 jaar, met een zwarte leren jas, een gebreide muts en zwart krulhaar. Hij droeg een zegel ring met de letter 'c' erop. Doordat er snel een goede be schrijving van de dader be schikbaar was, hoopte de politie de man te kunnen aanhouden. Op de Paul Krugerstraat en de Badhuisstraat stonden net na de overval politieauto's te posten. „We zijn met zoveel mogelijk mensen de stad ingegaan", zei politiewoordvoerder J. van Mourick. (Advertentie) ject zijn flink gestegen. Eerder ging de meerjarenbegroting nog uit van een bedrag van ongeveer 300.000 euro. Inmiddels gaat het om een investering die de vierenhalve ton overschrijdt. Ook hoofd van de sector Grond gebied H. Hendrikse betreurde de kostenstijging. „De rioolad viseur maakte een heel globale schatting. Het is jammer dat er zo'n groot verschil is ontstaan." Het nieuwe verbindingsriool gaat afvalwater naar de Wemel- dingse Zandweg transporteren. Daarmee loopt de pijp onder de historische Dorpsstraat. Hen drikse sluit niet uit dat de aan leg wordt opgehouden. In de monumentale omgeving zouden archeologische resten kunnen KOSTUUMS BLAZERS ROKKEN BLOUSES LANGE DELFT 16 MIDDELBURG De Bel Company was na de overval enige tijd gesloten. De overvaller heeft alleen ge- kei is gistermiddag een tijdje dreigd met het pistool, er is nie- dicht geweest. De medewerker mand gewond geraakt. De win- is naar huis gestuurd. „Die moet foto Ruben Oreel een tijdje rust hebben", aldus Van der Slik. De politie roept ge tuigen op zich te melden. Het Middelburgse paar gaat zo nu en dan eens naar Brus sel; beetje cultuur happen, lekker eten en wat winkelen. Altijd leuk en vaak ook ver rassend. Afgelopen zaterdag was het wel erg verrassend. Want wat bleek: het was de eerste dag van de Solden, de uitver koop. Het Middelburgse stel keek, verbijsterd naar het an ders zo rustig winkelende Brusselse publiek. Graaien, graaien en nog eens graaien. Kledingrekken werden let- Heelt u aan het eind van de weck nog geen Around Dow ontvangen, dan kunt u bellen met onze afdeling Public Affairs, telefoon 0115-67 27 00. Wij zenden u dan alsnog een exemplaar toe. Dow Benelux B.V. Telefoon; 0115 -671234 www.dowbenelux.com (Advertentie) Op ieder adres (zonder sticker tegen ongeadres seerd drukwerk) in Zeeuws-Vlaandercn valt deze week dc regiokrant Around Dow in de brievenbus. Met in deze editie onder andere; een terugblik op 2001 de nieuwe locaties van Dow in België de samenwerking met contractorfirma's de scholingsovereen komst met het ROC Westerschelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29