V raagtekens voor Sampras Voor Bosman is nu alles anders PZC 28 Haas doorbreekt vloek op reekshoofden Amerikaan oogt versuft en kansloos Timman slaat toe met zege op Gelfand Magere zege van Nigeria Oranje op tweede plan bij loting Hockeyers herstellen zich Bondscoach Lemerre (60) vader Ponomariov dichtbij wereldtitel Vogts van Koeweit naar Schotland Peloton kijkt de ogen uit in Ronde van Qatar Sportcarrière belangrijker dan vinger dinsdag 22 januari 2002 van onze sportredactie MELBOURNE - Eindelijk is de banvloek op de hoogst geplaats te tennisser op de Australian Open doorbroken. De Duitser Tommy Haas, als zevende inge schaald, moest in de vijfde set van zijn vierde ronde tegen de Zwitser Roger Federer wel een matchpoint wegwerken: 7-6, 4- 6,3-6,6-4 en 8-6. Op papier is hij nu favoriet voor de eindzege. De tweede marathonpartij kwam op naam van de Zuid- Afrikaan Wayne Ferreira en de Spanjaard Albert Costa. De eer ste won, met 4-6,6-4,6-4,6-7 en 9-7. Net als Haas speelde Fer reira zijn tweede vijfsetter in twee dagen. In de derde ronde tegen Ivan Ljubicic kroop de 30- jarige Ferreira al door het oog van de naald. Hij stond tegen die Kroaatmettwee sets en 5-1 ach ter, werkte op 5-3 nog twee matchpoints weg en won als nog. Nu staat hij in de kwartfi nale tegenover Marat Safin. Haas blijkt al net zo'n ontsnap pingskoning. Net als in de derde ronde tegen Todd Martin kwam hij in het duel met Federer terug van een 2-1-achterstand in sets. Met de Zwitser verzorgde hij een drieënhalf uur durende hoogstaande voorstelling van modern tennis. Een enorm tem po vanaf de baseline, dat het haast onmogelijk maakte om naar het net te stormen. Slagen buiten de netpaal om van de Zwitser, verwoestende back hands van de Duitser. En vijf sets lang een ongekend hoog ni veau. Natuurlijk, het aantal fouten was aanzienlijk, maar dat ligt opgesloten in een duel waar® twee titelkandidaten el kaar tot het uiterste dwingen. Haas treft in de kwartfinales Marcelo Rios, die in drie sets (7- 5, 6-1 en 6-4) afrekende met Ni colas Lapentti uit Ecuador. De Chileen maakte zich uitermate impopulair bij zijn vrouwelijke collega's, door hun toernooi een lachertje te noemen. Zij bewe zen gisteren wel het gelijk van Rios. De Belgische Justine Henin had op papier een loodzware tegen standster in Elena Dementieva, de nummer 17 van de wereld die in Sydney nog olympisch zilver veroverde. Met 6-0 en 6-3 wan delde Henin gisteren in een urn en een minuut naar de kwartfi nales, waarin ze in een Belgi sche twist mag strijden met Kim Clijsters. Die Vlaamse, geblesseerd aan een rechterarm die eigenlijk een paar weken rust moet krijgen, blies de Slowaakse JanetteHus- arova in drie kwartier met 6-0 en 6-2 van de baan Titelverdedigster Jennifer Ca priati - uit vormeen paar kilo te zwaar en met beide bovenbenen stevig ingezwachteld - staat na een overwinning op Rita Gran de toch gewoon in de kwartfina les tegen Amelie Mauresmo. GPD door Martijn van Beeten MELBOURNE - Pete Sampras knokt nog altijd als een groot kampioen, maar dat grootse, dominante tennis kan de 30-ja- rige Amerikaan niet meer bren gen. In een jaar waarin hij de lat nog eenmaal ontzettend hoog wil leggen, was op de Australian Open de vierde ronde al zijn eindstation. Marat Safin, de man van de toekomst, rekende in vier sets (6-2, 6-4, 6-7 en 7-6) af met iemand die moet vrezen dat hij zijn beste tijd nu toch echt gehad heeft. Medelijden, werd respect en uit eindelijk restte vooral medele ven. Tweeënhalve set lang werd Sampras gedeklasseerd door Safin, zoals dat hem in 2000 overkwam in de finale van de US Open. Het tempo was te hoog voor de man die een re cordaantal van dertien Grand Slam-titels won. In de schaduw van een dynamische reus uit Rusland oogde Sampras ver suft, apathisch en vooral kans loos. Hij ging zelfs in discussie met een toeschouwer om zijn frustratie te lozen. En toch knokte Sampras terug. Met twee sets en een break voor sprong op zak gaf Safin hem een vinger en de oude strijder wei gerde die los te laten. Z'n leeu wenhart klopt nog altijd, alleen WIJK AAN ZEE - Jan Timman heeft gisteren in de achtste ron de van het Corus-toernooi de Nederlandse schaakharten har der doen slaan met een fraaie zege op Boris Gelfand. In een offerrijk Siciliaans duel maakte Timman snel duidelijk dat hij zijn nederlagen uit de laatste twee ronden wilde re vancheren. Gelfand hielp de goed geprepareerde Timman in het eindspel een handje, waar door de Amsterdammer reeds op de 30ste zet de winst veilig stelde en opklom naar de zeven de plek. Puntendeling Jevgeni Barejev sloeg de aanval op zijn koppositie met succes af. Alexander Grisjoek, die bij winst de nieuwe lijstaanvoerder was geworden, probeerde zijn Russische landgenoot met de Tarrasch-verdediging te ver rassen, maar kwam niet verder dan een puntendeling. Barejev heeft na acht van de dertien te verspelen ronden 5,5 punten verzameld. In het spannendste Corus-toernooi sinds jaren vol gen Grisjoek, Khalifman (remi se tegen Goerevitsj), Moroze- vitsj en Adams op een half puntje achterstand. Jeroen Piket (gedeeld negende met 3,5 punten) ploeterde lang en hard tegen Rustam Kasim- dzjanov, maar moest na 64 zet ten in remise berusten. Loekvan Wely, die al vijf nederlagen op zijn vreselijk ogende conto had staan, sloot snel vrede met de Fransman Joël Lautier. De Ne derlands kampioen blijft met anderhalve punt op de veertien de en laatste plek. GPD BAMAKO - Nigeria heeft met een magere zege van 1-0 afge trapt bij het toernooi om de Afrika Cup in Mali. De 'Super Eagles' deden zichzelf gister avond in de openingswedstrijd tegen Algerije te kort. Gezien het technische en tacti sche overwicht viel de overwin ning veel te klein uit. Alleen Ju lius Aghahowa, speler van Shakhtar Donetsk in Oekraïne, wist in het aanhoudende offen sief tot scoren te komen. In groep B kwamen Ghana en Marokko niet tot scoren: 0-0. Amoah van Vitesse viel bij Gha na in de 55e minuut in. Ramzi (PSV) speelde bij Marokko de volle 90 minuten. RTR/DPA mist het lichaam la-acht en snel heid. Op de Australische televi sie was goed te zien hoeveel langzamer Sampras' run naar het net is in vergelijking met die flitsende acties van niet eens zo heel lang geleden. Sampras tegen Safin was een emotionele thriller, een botsing van twee generaties. Met een prachtige ontknoping. Twee setpoints voor Sampras in de tiebreak van de vierde set, twee matchpoints voor Safin. Een duel dat nooit de kwaliteit haal de van de vijfsetter tussen Tom my Haas en Roger Federer, maar wel de spanning had. En een prachtig laatste punt. De service van Sampras was uitste kend, zijn volley leek goed voor een punt. Maar Safin sloeg met zijn zwakkere forehand een mooie passing: 10-8. Prikkels Sampras, volgens velen de beste tennisser aller tijden, wil nog zo ontzettend graag. Hij maakte het afgelopen najaar zelfs een emotionele keuze. Tom Gullik- son is zijn nieuwe coach en dat is de tweelingbroer van Tim, de in mei 1996 aan een hersentumor overleden begeleider van Sampras. Die vertrouwde aan pak moet het vuur weer aan wakkeren, waarvan de tennis ser zelf gelooft dat het nog alti jd brandende is. Hij geloofde niet dat Paul Annacone na zes jaar samenwerking de prikkels nog kon geven. Sampras ging in de winter op di eet, liep hard op de atletiekbaan en het strand en stoeide met ge wichten. Alles om klaar te zijn voor de hitte van Melbourne, voor zeven partijen op het hoog ste niveau. Sampras is niet langer de baas op de baan, won sinds Wimble don 2000 zelfs geen toernooi meer. De man die zes jaar lang (van 1993 tot en met 1998) het seizoen als nummer een van de wereld beëindigde, is nu tiende op de ranglijst. Nu zit Sampras met grote vraagtekens. Op snelle banen als het hardcourt van de US Open en het gras van Wimble don kan hij nog altijd met de besten mee. Op het relatief lang zame rebound ace van de Rod Laver Arena niet meer. Sampras moest al tot het gaatje in de der de ronde tegen Nicolas Escudé, toen hij om twee uur 's nachts als winnaar van de baan stapte. Het tennis wordt sneller, krach tiger en Sampras wordt ouder langzamer. De tijd dat opponen ten blij wai'en als ze een service van 'Sweet Pete' konden retour neren is voorbij. Tegen Safin moest hij zijn eigen identiteit verloochenen. Sampras verde digde, waar hij hoort te domine ren, Hij kon niet anders. GPD Ontgoocheling bij Pete Sampras na zijn nederlaag. foto David Gray/Reuters AZ-voetballer probeert draad weer op te pakken na verlies van zijn zoontje doorTheo Brinkman CHICLANA - Drie maanden nadat zijn zoontje Devin omkwam bij een ver keersongeval, probeert John Bosman op sportief gebied de draad weer op te pakken. In Zuid-Spanje bereidt hij zich met AZ voor op de tweede seizoens helft, de laatste maanden van zijn lange loopbaan. Meer dan met de ploeg is hij met zichzelf bezig. „Om sterk te zijn, om hier doorheen te kunnen komen. Want de komende maanden zullen heel veel energie kosten." Op de eerste vrije middag in het trai ningskamp heeft Bosman de golfbaan opgezocht. Met Max Huiberts, Barry van Galen en Arnold Nijkamp doet hij de achttien holes van de Novo Sancti Petri Golf Club. De baan ligt er schitte rend bij, met uitzicht op de Atlantische Oceaan. Van dit soort dingen kan hij soms wel weer een beetje genieten, zegt Bosman. Van de zon, en van 'het mooie leven als voetballer'. En hij heeft ook best lolTijdens 'de kof fiemolen' bijvoorbeeld, de favoriete trainingsvorm van de spelers. Als Barry Opdam op de ochtendtraining de bal twee keer over de achtervanger schiet en daarom strafpunten krijgt, ligt ook Bosman dubbel, net als de rest van de selectie. „Maar alles is hoe dan ook an ders geworden", vertelt de spits later in het hotel. „Er ontbreekt iets. Als er geintjes worden gemaakt probeer ik wel mee te doen, maar het werkt niet echt." Huilen Nonnaal gesproken ook zou Bosman als 36-jarige routinier de jonkies van de selectie aan de hand nemen. Nu kan hij dat slechts af en toe opbrengen. „Het kost me al. energie genoeg om er niet aan onderdoor te gaan. Ook de komende maanden gaan me heel veel energie kosten. Laten we wel wezen, ik ben niet topfit. Ik slaap niet goed. ik denk er vaak aan. Er zijn momenten dat ik hele maal wegzak en dat ik de auto langs de kant van de weg zet om even te huilen. Er zit veel spanning en stress in mijn lijf. Ik ben lang niet meer zo ontspan nen als ik was." Toch wil hij weer gaan voetballen. Hij wil proberen zijn carrière na bijna twintig jaar bevredigend af te sluiten. „Natuurlijk heb ik aan het begin wel gedacht 'dat voetbal interesseert me helemaal niets meerMaar op een gege ven moment wilde ik toch weer wat doen, gewoon ook omdat mijn lichaam daarom vroeg. En ook voor de afleiding was het goed. Thuis zit je altijd in het verdriet. Door te trainen kon ik me in elk geval af en toe even lekker voelen, even ontspannen." „Tien dagen na het overlijden van De- vin ben ik voor het eerst weer naar een training gegaan. Ik wilde tot de kerst geen wedstrij den spelenmaar wel trai- Jolin Bosman speelt golf tijdens het trainingskamp in Spanje. „Er zijn momenten dat ik de auto langs de kant van de weg zet om even te huilen." foto Theo Brinkman/GPD nen als ik me goed voelde. Om even een uurtje af te reageren. Dat deedmegoed. Ik had er ook best plezier in. Tenminste, zolang ik met de bal trainde. Loopwerk ging niet, omdat ik mentaal natuurlijk helemaal kapot was." De eerste wedstrijd van AZ na het tragische ongeval was die tegen Feye- noord, voorafgegaan door een indruk wekkende minuut stilte ter nagedach tenis aan Devin. Bosman zag één helft van het duel op televisie, met de tranen in zijn ogen. „Heel indrukwekkend. Achteraf was ik blij dat ik niet in het stadion zat. Dat was te emotioneel ge weest. Je denkt wel dat je sterk bent en dat je het aankunt, maar ik heb wel ge merkt dat een mens niet zo sterk is." ,,Ik had ook niet gedacht dat het zo'n impact zou hebben op de groep. Ik dacht 'het is mijn kind, ik heb het er het moeilijkst mee en de anderen stappen daar wel overheen'. Maar dat bleek niet zo te zijn. De spelers zaten stuk en heb ben ook gehuild, Dan zie je toch dat het allemaal mensen met heel veel gevoel zijn, ook al is het soms een keiharde we reld." In het trainingskamp zal hij een dezer dagen met Dirk Scheringa, de voorzit ter, praten over zijn toekomst. Want de afspraak was dat Bosman na zijn carri ère bij AZ een andere functie zou krij gen, bijvoorbeeld als jeugdtrainer. Me de daarom koos hij drie jaar geleden voor de Alkmaarse club. Nu vraagt zich af wat hij moet aan het eind van dit sei zoen. „Ik weet het nog niet. Ik moet in deze tijd geen beslissingen nemen. Mijn gevoel verandert te vaak. Het ene mo ment wil ik dit, het andere moment wil ik dat. Als de club wil dat ik nu beslis, kan ik dat niet. Ik wil niet zo ver plan nen." Jeugdtrainer „Dat is een heel verschil met vroeger. Ik was altijd iemand van zekerheid. Ik wilde al in januari weten bij welke club ikhet volgende seizoen zat. Maar het le ven heeft helemaal geen zekerheid, dat zie je nu. Het is allemaal nietzo vanzelf sprekend. Het kan elk moment veran deren. Trouwens, ik zou misschien jeugdtrainer worden, maar dat is ook zoiets: dan moet ik met kinderen gaan werken. Ik weet het allemaal nog niet zo." Eerst maar eens zien terug te komen op het veld. Om niet weer in de problemen te komen zoals vorig seizoen, zal AZ nog keihard moeten werken, meent Bosman. ,,Ik hoop dat ik mijn steentje kan bijdragen. Hoe het zal zijn als ik de eerste keer het veld in kom? Ja, ik weet het niet. Er zal wel het een en ander over me heen komen, daar heb ik wel al aan gedacht, ja. En ook de wedstrijd tegen Feyenoord zal dan wel door mijn hoofd gaan. Maar hoe ik daar dan op reageer, moet ik maar afwachten. „Voor mezelf hoop ik dat ik de rest van het seizoen nog' een paar leuke dingen kan laten zien. En als het even kan een doelpunt scoren. Ik heb er nu 249 ge maakt in mijn hele loopbaan. Laten dat er dan maar 250 worden." GPD PORTO - In Porto vindt vrij dag de loting plaats voor de kwali ficatie van het Europees kampioenschap voetbal. Oranjes rol is in twee opzichten opvallend. Nederland behoort niet tot de (tien!) geplaatste landen en er maakt geen bondscoach deel uit van de delegatie van de KNVB. Oranje laat zich in de Por tugese stad vertegenwoordigen door directeur betaald voet bal Henk Kesler en teammanager Hans Jorritsma. De équipe wordt aangevuld met een marketingdeskundige en commu nicatiemedewerker. Een voetbalspecialist is niet direct voor handen. Van Gaal zwaait af als technische baas, door de afzegging van Advocaat is (vooralsnog) geen opvolger be noemd. Problematischer is dat Oranje niet is geplaatst Daarvoor wa ren met name de prestaties in de lcwalif icatiewedstri j den voor het komende WK niet toereikend. Het betekent dat Neder land, dat op 19 mei oefent tegen Amerika, in de groep van vijf tenminste bij. één topland wordt ingedeeld. Geplaatst zijn Frankrijk, Duitsland, Zweden, Spanje, Tsjechië, Ierland, Roemenië, Italië, België en Turkije. Als gastland is Portugal rechtstreeks geplaatst. ANP KUALA LUMPUR - Het Nederlands mannenhockeyteam lijkt voorbij het dieptepunt in het zeslandentoernooi in het Maleisische Kuala Lumpur. Na nederlagen tegen Pakistan en Nieuw-Zeeland speelde Oranje gisteren met 4-4 gelijk tegen het sterke Australië. Er zat weer beleving in Oranje, dat komende maand in Malei sië de wereldtitel verdedigt en als voorbereiding' dit toernooi speelt. De ploeg hockeyde gretiger en duidelijk beter daninde voorgaande twee duels. Vooral het verlies tegen het middel matige Nieuw-Zeeland was hard aangekomen. Oranje speelt vandaag tegen Japan. ANP PARIJS - De Franse bondscoach Roger Lemerre is kortgele den op 60-jarigeleeftijdnogvadergeworden van een dochter. Dit meldde de Franse krant Le Parisien maandag. Moeder van de op 11 januari geboren Laureis de 3 0-jarige Nederland se Jeannette van den Brand. Lemerre kreeg een relatie met haar tijdens het EK voetbal in Nederland en België in 2000. RTR MOSKOU - Ruslan Ponomariov kan de wereldtitel schaken nauwelijks nog ontgaan. De 18-jarige grootmeester uit Oe kraïne nam maandag in Moskou twee punten voorsprong op zijn landgenoot Vassili Ivantsjoek door hem in de vijfde partij in 64 zetten te verslaan. Door de overwinning gaat Ponomari ov met 3,5-1,5 aan de leiding. Uit de resterende drie partijen in de tweekamp heeft hij één punt nodig voor de wereldtitel. DPA RYAD - Berti Vogts (55) keert terug in het Europese topvoet bal. De voormalige teamchef van Duitsland treedt als bonds coach in dienst van de Schotse voetbalbond. Zijn contract als hoofdtrainer van de nationale ploeg van Koeweit, dat op 30 juni dit jaar zou aflopen, werd gisteren ontbonden. De voor zitter van de voetbalbond van Koeweit, sjeik Ahmad Al-Fa- had, maakte het onmiddellijke vertrek van Vogts bekend in Ryad. Daar neemt de nationale ploeg van de oliestaat deel aan het toernooi om de Golf Cup. Volgens de voetbalsjeik had Vogts zelf om de ontbinding van zijn contract gevraagd. RTR/DPA van onze sportredactie DOHA - Perzische tapijten vro lijken de startentourage op, een dromedaris houdt het peloton tegen. Publiek laat zich niet zien en onderweg komt het peloton slechts een knul op een moun tainbike tegen. De Ronde van Qatar is begonnen. De histori sche eerste rit van de eerste Ron de van Qatar eindigde in een massaspurt en werd gewonnen door Ivan Quaranta, de Itali aanse hazewind die als junior nog wereldkampioen sprint werd. Historisch of niet, de start van de ronde van sjeik Khalid en or ganisator Eddy Marx, zoals de vijfvoudig Tourwinnaar in het officiële programma wordt ge noemd, kreeg een heel doorde weeks verloop. Een trage aan loop, een lange ontsnapping van negen (met Laurent Jalabert) en een massaspurt op een snelweg van drie rijstroken breed. Voor Quaranta de ideale gelegenheid om zijn eerste zege van 2002 te vieren, de eerste Italiaanse ook van dit jaar. Doedelzakspelers Het is allemaal nieuw, deze maandag in het land van emir Hamad Bin Khalifa Al-Thani. De start wordt gegeven ver bui ten het stadscentrum van Doha. Gevolg: geen toeschouwers, wel een koor van woestijnbewoners en een kapel doedelzakspelers. Plus een halfvolle tribune nieuwsgierig kijkende collega's van sjeik Khalid. Op een hoog werker schildert een man nog snel de startboog wit. Een met toeters en bellen uitgeruste BMW-motor maakt genoeg la waai om duizend toeschouwers te lokken, maar niemand komt zijn huis uit. Op de startstreep liggen 55 Perzische tapijten op het asfalt om het toch een beetje op een echt feest te doen lijken. Op kilometer 37 kilometer staat een eenzame dromedaris in de woestijn naar het fietsgedoe te kijken. Als de kopgroep voorbij is, stapt hij rustig naar de over kant van de weg, het peloton moet even vertragen. Voorsprong Backstedt, Laurent Jalabert, Kashechkin, Gerosa, Beneteau, Deramé, Mengin, Van der Kooy en Ralf Grabsch kunnen hun voorsprong zodoende nog iets vergroten. Ze lopen maximaal twee minuten weg, maar wor den desalniettemin enkele kilo meters voor de finish bijge haald. In de sprint verslaat Quaranta de Braziliaan Paglia- rini en Jean-PatrickNazon. Ru- die Kemna werd zevende, On derweg passeert het peloton welgeteld één knul op een mountainbike. Qatar heeft niet één echte wielrenner. Als het aan sheik Khalid ligt, komt daar snel verandering in. „Een ronde als deze is een dood kind als er geen eigen atleten meedoen. Nu hebben we ons uitgesloofd om deze wedstrijd rond te krijgen, straks span ik me in om een ster ke federatie op te bouwen. Dan is de taak: een ploeg i'enners bij elkaar brengen die in 2006 kan deelnemen aan de Aziatische Spelen." „In een land met slechts 600.000 inwoners moet je niet zitten wachten tot de sportlui zich aanmelden. Je moet ze zelf gaan zoeken, ze desnoods zelf maken. Dat duurt een tijdje, maar uit eindelijk lukt het ons altijd. Als we na 2006 nergens staan, gaan we misschien elders wielrenners ronselen om Qatari te worden. Waarom niet? Grenzen bestaan niet meer. Ook onze jongeren hebben behoefte aan sterren die hen stimuleren, sterren hebben behoefte aan bewonderaars. Als wij dat doel kunnen bereiken door import, waarom niet?" GPD MELBOURNE - Een top- speler van het ruige Au stralische rules football heeft voor een wel zeer ri goureuze ingreep gekozen om zijn sportcarrière te redden. Omdat zijn ringvinger tij dens wedstrijden voort durend uit de kom schoot, besloot Daniël Chick, middenvelder van Hawt horn, het vermaledijde li chaamsdeel maar te laten amputeren. Operaties hielpen nauwe lijks en op natuurlijke wijze genas de vinger niet. Chick moest elke keer weer met een scheve vin ger het veld verlaten. Hij had nog wel een andere optie: de kootjes aan el kaar vast laten zetten. De 25-jarige speler van 'aus- sie rules', een in Australië zeer populaire sport, vreesde dat hij dan de bal minder goed zou kunnen vangen en gooien. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28