ROVIN Eerste hoor bereikt Ellewoutsdijk Goes wil extra kinderbedden Ziekenhuis amputeert verkeerde been TU Delft ziet vliegende auto wel zitten Maxima en Willem- Alexander Neeltje Suzanna voltooit westbuis van tunnel onder Westerschelde Gebruik van Lasershield is toch strafbaar HR-Dubbelglas i i A\ Glashandel I j W MELIESTE Zwervers balen van Het Huwelijk Ambonese verpleegkundigen Safin stuurt Sampras naar huis Donorconferentie voor Afghanistan levert drie miljard dollar op Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- B 9° §6° ZW 5 Beetje zon 's Ochtends nog een beetje regen, in de middag opklaringen. Zuidwestenwind, windkracht 5 tot 6 Beaufort. 245e jaargang no. 18 dinsdag 22 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) mternet: www.pzc.nl doorClaudia Sondervan VLISSINGEN - Bij een bejaar de vrouw uit Zoutelande is in het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen vorige week dinsdag het verkeerde been geampu- De fout is volgens het zieken huis het gevolg van een 'com plex van factoren'. „In het zie kenhuis is iedereen geschokt", reageerde directeur J. van den Blink gisteren. De medische fout is door het zie kenhuis gemeld bij de Inspectie voor de Volksgezondheid. „Alle betrokken medewerkers wor den op dit moment gehoord over de toedracht", zegt Van den Blink. Volgens de directeur is de betrokken chirurg zeer aange slagen. Gevolgen voor het func tioneren van de arts zijn volgens Van den Blink 'op dit moment niet aan de orde'. De inspectie wacht het interne onderzoek van het ziekenhuis af. Daarna beoordeelt de inspectie of het onderzoek, eventuele maatre gelen en de handelswijze rich ting het slachtoffer voldoende is, aldus woordvoerster F. van ter Beek van de inspectie. Medeleven „We hebben de familie ons me deleven betuigd en aangeboden hen op alle mogelijke wijzen bij te staan In het vinden van een zo goed mogelijke toekomst. Ui teraard is een materiële schade vergoeding daar onderdeel van." De vrouw van omstreeks zeven tig jaar lijdt volgens haar famr- lie aan een vergevorderde vorm van gangreen, of wondkoorts, aan een been waardoor amputa tie noodzakelijk was. In plaats van het aangetaste been is ech ter haar andere been afgezet. Van den Blink zegt niet medisch inhoudelijk op de zaak te kun nen ingaan. In een verklaring stelt het ziekenhuis dat 'de eer ste indruk is dat het om een toe vallige samenloop van omstan digheden gaat en dat er geen ge vaar is dat een dergelijke fout zich opnieuw kan voordoen'. door Wout Bareman en Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK Neeltje Suzanna is gearri veerd. Gistermorgen brak het snijrad van de tunnel boormachine door de schijf zacht beton in de wand van de caisson bij Ellewoutsdijk. Een histo rische gebeurtenis; sinds de jaren 30 van de vorige eeuw is al voor een vaste oeververbinding geijverd. De kop van de boormachine was gisteren nog maar gedeeltelijk te zien. Het gevaarte stak in het zand waarmee de in de grond verzonken caisson gedeeltelijk is gevuld. Morgen is beter waar neembaar dat Neeltje Suzanna, die de westbuis van de Wester- scheldetunnel heeft geboord, haar 6,6 kilometer lange tocht onder de bodem van de rivier heeft voltooid. Dan heeft de boor zich vier meter verder uit de opening in de wand van de caisson gewerkt en is een veili ge, waterdichte afsluiting ge- DEN HAAG - De laser echo of lasershield belem mert wel degelijk de snel heidscontroles. Ook kan de apparatuur oogletsel veroorzaken. Tot die conclusie komt het onderzoeksinstituut TNO, dat de laserecho op verzoek van het Openbaar Ministerie heeft onder zocht. Tot nu toe verklaar den weggebruikers die de laserecho in hun bezit hadden, dat het apparaat diende als garagedeur opener. Zij zeiden niet op zettelijk de politiecontro le te belemmeren. Het OM besloot daarom in af wachting van het onder zoek de 'laserzaken' aan te houden. Maar uit het onderzoek blijkt nu dat de laserecho's niet als gara gedeuropener kunnen worden gebruikt. Die be staat namelijk uit een zen der, een ontvanger en het mechaniek om de deur te openen. Bij de laserecho's die worden verkocht, ont breekt echter een aantal onderdelen van het sys teem. Daarbij komt nog dat geen enkele verkoper van garagedeuren het ap paraat verkoopt. „Het onderzoek maakt korte metten met de ge voerde verweren", aldus J. Spee, hoofd Bureau Ver keershandhaving van het OM. Volgens hem worden de aangehouden zaken alsnog aan de rechter voorgelegd. Automobilisten die een lasershield gebruiken, moeten volgens Spee re kenen op een boete van 226 tot 450 euro en inbe slagname. ANP Advertentie I Bezoek onze showroom! Uvingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854J maakt. Ook kan dan meer zand worden weggegraven, zodat meer van Neeltje Suzanna zichtbaar wordt. De ministers T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat en G. Zalm van Fi nanciën komen zich er morgen persoonlijk van op de hoogte stellen dat de tunnelboormachi ne de overkant heeft gehaald. De komst van beide bewindslie den was voor opdrachtgever NV Westerscheldetunnel en aanne mer Kombinatie Middelplaat Westerschelde aanleiding giste ren nog geen ruchtbaarheid te geven aan de mijlpaal in de bouw van de tunnel. Zo blijft ook tot morgen onduidelijk wie van de bouwers het moment van doorbraak het nauwkeurigst heeft voorspeld. Daar is in de cember tijdens het feest van tunnelbeschermheilige Barba ra een wedstrijd voor op touw gezet. Hoewel het officiële moment voor de aankomst van Neeltje Suzanna op woensdag is gezet, konden verscheidene functio narissen van opdrachtgever en aannemer hun nieuwsgierig heid gisteren niet bedwingen en kwamen een kijkje nemen in de caisson. De westelijke tunnelboor heeft 3299 ringen van 2 meter breed nodig gehad om de verbinding tussen de tunneltoerit in Ter- neuzen en de aankomstcaisson Het boorschild van Neeltje Suzanna is door de schijf zacht beton van de caisson in Ellewoutsdijk gekomen. foto Willem Woznitza doorClaudia Sondervan en Koos van Wees VLISSINGEN - De Zeeuwse ziekenhuizen inaken aanspraak op enkele van de 23 extra kin derbedden met intensieve zorg die minister Borst op korte termijn wil financieren. De extra intensive care-bedden voor kinderen kunnen deel uitmaken van de nieuwe afdeling kindergeneeskunde in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. In Goes willen de twee zieken huizen een nieuwe onderafde ling neonatologie oprichten, die speciale zorg verstrekt aan pas geborenen. Zo'n afdeling kan pas over vijf jaar ontstaan, wan neer er nieuwe kinderartsen zij n aangetrokken. Een acuut ge brek aan kinderartsen is voor de ziekenhuizen in Goes en Vlis singen aanleiding om medio dit jaar de afdeling klinische kin dergeneeskunde te concentre ren in Goes. Op dit moment kennen de zie kenhuizen geen speciale inten sive care-zorg voor kinderen. Met name voor pasgeborenen wordt een beroep gedaan op het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Omdat dit zieken huis kampt met capaciteitste korten, wordt vanuit Zeeland ook uitgeweken naar andere academische ziekenhuizen in NedeiiandBelgië en Duitsland Extra geld Minister Borst maakt extra geld vrij voor ic-bedden voor ernstig zieke kinderen, nadat de In spectie voor de Volksgezond heid gisteren meldde dat per jaar duizend kinderen niet de intensieve zorg krijgen die zij nodig hebben. Volgens de in spectie beloopt het tekort mini maal 23 bedden. Voor de helft daarvan hebben de ziekenhui zen wel het geld, maar niet de verpleegkundigen en artsen. Eén van de door geld- en personeelsgebrek leegstaande kinder ic-bedden van het Amsterdam Medisch Centrum. foto Koen Suyk/ANP Voor de andere helft was tot gis teren geen geld beschikbaar. Ondanks het exji-a geld bleef de Tweede Kamer gisteren boos op Borst. Al in mei beloofde de mi nister meer geld en bedden voor de intensive care, maar er ge beurde niets. „Ik vind het heel ernstig dat ze die toezegging niet is nagekomen", aldus PvdA-Kamerlid Arib. Kamerleden van PvdA, CDA en SP herinneren aan een reeks van debatten vorig jaar waarin Borst al beterschap beloofde. „Inzet was dat aan het gezeul met kinderen een einde moest komen. Maar dat is blijkbaar nog steeds niet gelukt", aldus CDA'er Buys. De SP heeft een interpellatiede bat aangevraagd over het tekort aan ic-bedden. Eind vorig jaar vroeg de SP om het aftreden van de minister, omdat het bedden tekort zou hebben geleid tot on nodige sterfgevallen. Borst ont kende dat.,De minister heeft te weinig verantwoordelijkheid getoond. Dit speelt al zolang en we schieten niets op", aldus SP- kamerlid Kant. GPD door Arthur't Hart DELFT - Zakenman John Bakker uit 's Gra venmoer wil in maart beginnen met de bouw van twee auto's die ook kunnen vliegen. Als de proeven met de twee prototypen in 2004 slagen, brengt Bakker de auto op de markt. Bakker (43) heeft het concept voor de 'Heli os' zelf bedacht. Het vastgelopen wegver keer maakt het volgens hem onvermijdelijk een verkeersoplossing in de lucht te zoeken. Als afnemers denkt hij aan ondernemers, hulpdiensten of de douane. Voor de bouw van de prototypes heeft Bakker drie miljoen euro nodig. Hij zegt voldoende geldschie ters te hebben. De Helios - een kleine heli kopter op wielen - moet 120 kilometer per uur op de weg kunnen halen en 180 kilome ter in de lucht. De vliegende auto zal zo'n 70.000 tot 90.000 euro kosten, maar later Als zwerver in Amsterdam heb j e het dezer dagen nog moeil ij - ker dan anders. Door de voorbereidingen op het ko ninklijke huwelijk voelen daklozen in de hoofdstad zich opgejaagd. in Ellewoutsdijk te maken. Sa ra, die de oostelijke buis boort, wordt over enkele weken ver wacht. Kort daarop zal KMW een nieuwe streefdatum bekend maken voor de oplevering van de tunnel in de zomer van 2003. Zie ook de Tunnelbijlage, pagina 23,24 en 25 Vijf Ambonese verpleegkundigen zijn gisteren in Zeeland aangekomen. Twee jaar gaan ze hier werken in ziekenhuizen om ervaring op te doen. Daarna keren ze terug naar hun vaderland om de nieuwe kennis over te dragen 1 Q op collega's. De weg naar zijn veertiende grandslamtitel lag open. Maar Pete Sampras bleek in de vierde ronde van de Australian Open opnieuw niet opgewassen tegen Marat Safin. De 21-ja- rige Rus versloeg zijn negen jaar oudere opponent in drie uur en 33 minuten met 6-2 6-4 6-7 7-6. Safin is de enige speler bij de laatste acht die ooit een grandslamtoer- ,r f O nooi op zijn naam wist te brengen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; willem-alexander en maxi ma: 9,10,11,12,13 en 14; zeeland. 15,16,17,19 en 21; tunnel. 23,24 en 25; sport: 27 en 28. van onze redactie buitenland TOKIO - De internationale ge meenschap heeft gisteren op de eerste dag van de donorconfe rentie voor Afghanistan al rond de drie miljard dollar (3,4 mil jard euro) financiële steun toe gezegd voor de wederopbouw van het door oorlog verscheurde land. De situatie in Afghanistan is nog steeds precair. Twee rivali serende facties in het noorden zijn slaags geraakt, terwijl in het zuiden stamleiders dreigen met een aanval op de stad Herat. De Verenigde Naties maakten gisteren bekend dat gewapende bendes opnieuw voedsel hebben gestolen. In Tokio hopen vertegenwoor digers van meer dan zestig lan den en groepen in totaal 5 mil jard dollar (5,65 miljard euro) voor de komende dertig maan den bijeen te sprokkelen voor de wederopbouw van Afghanis tan. De Nederlandse minister van Ontwikkelingssamenwer king Herfkens noemde in de Ja panse hoofdstad de conferentie al een succes. Nederland trekt dit jaar zeventig miljoen euro uit voor Afghanistan. Het be drag komt bovenop de 44 mil joen euro die de regering vorig jaar al voor hulp aan het land had uitgetrokken. Van het Nederlandse geld is veertig miljoen bestemd voor wederopbouw en dertig miljoen voor humanitaire hulp. Herf kens zal de helft van het bedrag direct overmaken. De andere helft volgt als zij tevreden is over de internationale coördi natie van de hulp, de betrokken heid van Afghanistan en het eerbiedigen van de mensen rechten in het land.De komende vier jaar trekt de EU in totaal één miljard euro uit om het lij den in Afghanistan te verlich ten. ANP/AFP/DPA/RTR (Advertentie) kan de prijs volgens Bakker dalen tot die van een middenklasse-auto. Bakker werkt samen met de de Technische Universiteit Delft. Volgens een woordvoer ster van de TU gaat het om een serieus, tech nisch haalbaar project. De 'dubbele' ver gunningen - voor een wegvoertuig en een vliegtuig - vormen volgens haar de zwaai'ste ldus. „Dat gaat zeker een paar jaar duren, maar wij zien wel mogelijkheden." GPD naam;noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand reken ingnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- n per maand met nummer: j automatische incasso 19,25). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 52,-). r,-»^ u d Per jaar met PZC bv gaat zorg.u d,g om met persoonsgege- automa,ische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (€198 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 1171 QÖV/IInnnnnol' Antwoordnummer 123 I I UUUUU^ 4380 VB Vlissingen tti wo do vr ia (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1