Politiek laat boer in de steek Molukse verplegers naar Zeeland Steunbetuigingen erkenning Zeeuws druppelen binnen Rijk handhaaft korting tehuizen Minister niet verrast door stop proeven bij Advanta Seeds H*?- A rjfe»-.; IBBMMHBiwJ? WaelS? IfigBBfihg - - Toekomst kernenergie opnieuw bekijken FNV: Onrust onder schoonmakers bij Philip Morris Aanrander aangehouden Kamerleden erkennen kloof tussen praktijk en kamerpluche Driehonderd reacties op actie zorgtekort N-Train houdt open dag in Sas door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De actie voor erkenning van het Zeeuws als streektaal komt langzaam op gang. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), die de actie coördineert, ontving tot nu toe zo'n tweeduizend steunbe tuigingen. Consulent streektaal Marjolein de Visser verwacht dat dit aantal snel op zal lopen. Ze hoopt uit te komen op ruim achtduizend reacties. Bij de SCEZ zijn alleen nog maar de kaarten, e-mails en an dere adhesiebetuigingen over de eerste helft van vorige week geteld. Volgens De Visser moet de 'grote klap' nog binnen ko men, onder meer de bonnen uit de advertentiebladen. Ook zijn er afgelopen week veel verzoe- ken ontvangen om actiekaar- ten. In totaal zijn er bijna 15.000 exemplaren uitgezet. „Bedrijven, verenigingen, cafés belden om kaarten aan te vra- gen. We hebben er nog 8000 de deur uit gedaan. Die moeten we allemaal nog terugkrijgen", vertelt De Visser. „Vooral in de tweede helft van vorige week begon de actie steeds meer op gang te komen. We verwachten dan ook dat de meeste reacties in de loop van deze week binnen komen". De consulent streek taal zegt overwegend positieve reacties te hebben gekregeix. „De jongste was 7, de oudste 97. Ook kwamen er veel gewone an sichtkaarten en brieven met aanmoedigingen binnen. Er waren maar een paar afwijzen de reacties, 99,99 procent is po sitief." Aardige score Een resultaat van 8000 tot 10.000 steunbetuigingen noemt De Visser een aardige score.,We hebben immers niet iedere Zeeuw persoonlijk kunnen be naderen. En met acties is het nu eenmaal vaak zo dat iemand het met de doelstelling wel eens is, maar er gewoon niet toe komt om een reactie te geven." Ze geeft aan dat de SCEZ deze week nog steunbetuigingen ver zamelt. Daarna wordt de blik semactie afgesloten. De reacties worden aangeboden aan staats secretaris De Vries van Binnen landse Zaken, die een besluit moet nemen over de aanvraag om het Zeeuws officieel te er kennen als streektaal volgens het Europees Handvest voor Re gionale Talen en Talen van Min derheden. Wanneer mensen niet aan een actiekaart kunnen komen (waarop het motto prijkt Jie praet we gaef of op zijn Zeeuws- Vlaams Jie praot we gaof) is het ook mogelijk om per brief (kaait of e-mail www.scez.nlte rea geren, beklemtoont De Visser. Ze wijst erop dat de erkenning er niet op gericht is om tweetali ge plaatsnaamborden of veil plicht onderwijs in het Zeeuws te krijgen, maar vooral bedoeld is om te zorgen dat de Zeeuwse dialecten meer aandacht krijgen. En ook dat er meer mo gelijkheden komen om het ge bruik van het Zeeuws te bevor deren. In de enkele negatieve reacties werd met name aangegeven dat hét Zeeuws niet bestaat, omdat sprake is van verschillende va rianten. De Visser merkt op dat de term 'het Zeeuws' gehan teerd wordt als verzamelnaam voor al deze varianten bij el kaar. Het gaat om dialecten die onderling wel verschillen verto nen, maar ook duidelijke over eenkomsten vertonen, die de Zeeuwse dialecten tot een dui delijk afgebakende taalgroep maken. Met de erkenning van het Zeeuws wordt niet beoogd het Nederlands te beconcurre ren, maar daarop een waarde volle aanvulling te zijn. Bergen op Zoom - De politie van Bergen op Zoom heeft een 18- jarige man aangehouden op ver denking van aanranding. De man heeft op 17 en 18 januari twee vrouwen lastiggevallen en betast. De man heeft beide aan randingen bekend en is ingeslo ten. Daarnaast bekende de man ook een aanranding in Bergen op Zoom. De politie vraagt het slachtoffer van dit voorval zich te melden bij de politie zeeland tel. 0900-8844 dinsdag 22 januari 2002 door Rinus Antonisse KAMPERLAND - „Niet eerder was er zoveel twijfel onder de boeren of ze wel gaan stemmen en zo ja, op welke partijNa acht jaar paars is de vervreemding tussen het platteland en de grachtengordel nooit zo groot geweest." De nieuwe voorzitter van de ZLTO Zeeland, P. de Koeijer, wond er maandag tij dens een verkiezingsdebat in Kamperland geen doekjes om. De boeren voelen zich in de steek gelaten. „Het gaat hele maal niet goed. De boeren lopen vast in de regels. Ze moeten dure advocaten en adviesdiensten inhuren. De problemen spelen al jarenlang en worden door de politiek niet opgelost", zei De Koeijer. Staande de bijeen komst haalde hij zijn gelijk. De drie landbouwspecialisten T. Meijer (CDA), E. Waalkens (PvdA) en J. Geluk (WD) maak ten vooral duidelijk dat er een enorme kloof gaapt tussen de boerenpraktijk en het kamer pluche. Meijer wist de in groot aantal opgekomen boeren nog het best te paaien. „Het imago van de land- en tuinbouw heeft de laat ste jaren een deuk gekregen. We maken ons enorm druk over dierwelzijn, het milieu en voed selveiligheid, maar we hebben te weinig gekeken naar de mens in de land- en tuinbouw. Die •heeft te wenig respect en waar dering gekregen en is te weinig aan bod gekomen." Een wen kend perspectief kon het CDA- kamerlid echter niet bieden. Begrip De PvdA-er Waalkens toonde er begrip voor dat de boeren steeds meer vastlopen in de regelbrij. „De regelgeving is te ver van het boerenbedrijf af komen te staan. Er is een bureaucratische moloch gemaakt waardoor boe ren en boerinnen door de bomen het bos niet meer zien. Het be leid moet praktischer vorm krij gen." Hij vond dat de overheid teveel terecht is gekomen in het voorschrijven van wat wel en niet geproduceerd mag worden en de wijze waarop dat moet ge beuren. Coalitiegenoot Geluk sloot zich door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuwse verzor gingshuizen hoeven er voorlo pig niet op te rekenen dat de Rijksoverheid de kortingen op hun budgetten ongedaan maakt. Staatssecretaris Vlie- genthart van Volksgezondheid heeft dit aan de provincie Zee land laten weten. Gedeputeerde G. de Kok is zwaar teleurge steld. Het gaat niet om niets wat de Zeeuwse verzorgingshuizen uiteindelijk 'kwijt' raken: elf miljoen gulden op jaarbasis. De forse korting is het gevolg van een wijziging van de financie ring van verzorgingshuizen. Tot voor enkele jaren kon de provin cie de budgetten voor de verzor gingshuizen zelf verdelen via de Wet op de Bejaardenoorden (Wbo). Nu gebeurt dat landelijk, via de Awbz, de Algemene wet bijzondere ziektekosten. „Het probleem is", vertelt gede puteerde De Kok, „dat Zeeland daardoor slecht wegkomt, zoals wel vaker het geval is met lan delijke regelingen. Die zijn niet op de Zeeuwse situatie toege sneden. In Zeeland is sprake van verdergaande vergrijzing. Men sen in verzorgingshuizen in Zeeland hebben meer hulp no dig. Wij hielden daar als provin cie rekening mee, nu gebeurt dat niet meer, met als gevolg: veel minder geld en dus minder zorg." Staatssecretaris Vliegenthart erkent het probleem. In het hui dige beleid wordt inderdaad geen rekening gehouden met bijzondere regionale omstan digheden, maar volgens haar kunnen de gevolgen nog niet zo ernstig zijn. Verzorgingshuizen krijgen niet in één klap minder geld. Er is een overgangsrege ling getroffen, die Vliegenthart 'nog steeds verantwoord' noemt. Het Rijk laat bovendien onderzoeken of er aanpassingen nodig in de budgetten, als er on gewenste effecten optreden. En de Awbz wordt aangepast, zo dat wél met de vraag naar zoi'g rekening kan worden gehouden. Gedeputeerde De Kok neemt geen genoegen met deze ant woorden. „Wij zullen op de trom moeten blijven roffelen, want wie weet hoelang die veranderingen op zich laten wachten. In de tus sentijd boert de zorg in de ver zorgingshuizen achteruit en dat kan natuurlijk nooit de bedoe ling zijn." daarbij aan. „We moeten de re gels tot een minimum terug brengen", aldus de WD-er. Hij betreurde het dat de platte landsontwikkeling stil staat en signaleerde het gevaar dat 'groen' voorrang krijgt boven ruimte voor de landbouw. „Zee land moet geen Arnhems open luchtmuseum worden", stelde Geluk. Hij pleitte voor ruimte voor glastuinbouw in de provin cie. „In Zeeland is tenslotte veel licht." In de discussie bleek weer eens dat tussen woord en daad heel wat obstakels staan. Waalkens en Geluk slaagden er niet in het wantrouwen weg te nemen dat bij de Zeeuwse boeren heerst over veranderingen in de pacht- regels. Geluks betoog dat het huidige rendement van pacht te laag is en ook de belangen van de ver pachter moeten meetellen, werd niet in dank afgenomen. Waal kens gaf aan dat zijn partij hecht aan bescherming van de pachter en die verzekerd wil zien via continuïteit van de be- drijfspacht en prijsbescher- ming. Met het overhandigen van zakjes zand en klei onderstreep te voorzitter R. van 't Westeinde van de afdeling Borsele dat er grote problemen zijn met de aanwijzing van zand- en klei gronden (van belang in verband met mestgebruik) en de basisre gistratie van percelen. Hij drong er bij de landbouwspecialisten op aan actie te ondernemen. Die lieten 'door hun antwoorden vooral blijken dat kamerleden vrijwel onmachtig zijn regels doorzichtiger te maken. De landbouw voelt zich in de kou gezet door Haagse p foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Jorrits- ma van Economische Zaken vindt het niet vei'bazingwek- kend dat het bedrijf Advanta Seeds, met een vestiging in Ril land, is gestopt met proeven met genetisch veranderde gewas- Het is een algem ene trend in. Eu ropa, zei Jorritsma gisteren in debat met de Tweede Kamer over biotechnologie, dat gene tisch veranderde gewassen in Europa niet aanslaan. Dat Ad vanta Seeds heeft besloten de veldproeven stop te zetten, is volgens haar dan ook logisch. „Die stap is een normaal gevolg van de opvattingen die in de Eu ropese Unie leven over de toe passing van genetisch gemodi ficeerde gewassen." Woordvoerder C. Noome van Advanta Seeds, die aanwezig was bij de uren durende discus sie in de.Kamerkon zich vinden in de woorden van Jorritsma. „Wij hebben dat ook gezegd. In Europa is geen markt voor za den voor genetisch veranderde gewassen. Dat is de hoofdzaak. En op de achtergrond speelt mee dat wij de laatste jaren, sinds VLISSINGEN - De telefonische meidactie over misstanden in verpleeghuizen door zorgtekor- ten van het comité 'Zorg voor Ie dereen' heeft meer dan driehon derd reacties opgeleverd. De meldingen van zorgverleners over de gebrekkige zorg die zij kunnen verlenen, worden zo snel mogelijk aangeboden aan staatsecretaris Vliegenthart. Het comité, een verband van SP, medewerkers en managers van verpleeghuizen, hield de meld- actie in de tweede week van ja nuari. „Helaas blijken onze ver wachtingen terecht", meldt woordvoerster Renske Helmer. „Onze inschatting, dat het zorg tekort waaronder patiënten in verpleeghuizen lijden de zorg verleners sterk belast, is uitge komen." Behalve verpleegkun digen en managers belden ook familieleden van zorgwerkne- mers, opleidingscoördinatoren en patiëntenorganisaties 1997, geen vergunningen meer hebben gekregen voor veld proeven." Naar het idee van Noome heeft minister Pronk daarin een grote rol gespeeld. Tijdens het debat met de Tweede Kamer gaf Pronk dat ook min of meer toe. „Wij hebben scherpe eisen gesteld, onder meer over de afstand tus sen de proefvelden en andere ge wassen, om kruisbestuiving te gen te gaan. Het bedrijfsleven voncl de eisen te scherp, maar onze eisen zijn wel volledig in overeenstemming met de Euro pese." Waarmee hij bevestigde wat Jorritsma zei: In Europa worden, in tegenstelling tot de Verenigde Staten, veel meer vraagtekens gezet bij de toepas sing van genetisch veranderde gewassen. Opinie Noome verwacht niet dat Ad vanta Seeds op korte termijn in Europa opnieuw de markt van genetisch vex-anderde gewassen betreedt. „Wellicht weer over vijf tot tien jaar, maar dat zal sterk afhangen van de publieke opinie." De deur voor de toepassing van genetisch veranderde gewassen in Nederland is door een Ka mermeerderheid en het kabinet gisteren overigens niet in het slot gegooid. Dit in tegenstel ling tot de commissie-Terlouw die een publieke discussie over biotechnologie leidde en twee weken geleden haar rapport presenteerde. Volgens de com missie-Terlouw zou Nederland te klein zijn om genetisch veran derde gewassen te verbouwen, omdat altijd de kans bestaat dat andere gewone gewassen en wilde planten erdoor 'besmet' raken. Minister Brinkhorst van Land bouw nam afstand van die con clusie. Onder strikte voorwaar den is het naar zijn mening mogelijk in Nederland gene tisch veranderde gewassen te telen. „Want", zei hij, „kruis bestuiving heeft altijd plaatsge vonden tussen planten. De dis cussie gaat ook niet over de vraag of wij biotechnologie wil len, maar onder welke rand voorwaarden wij biotechnolo gie willen toepassen. Die discussie is niet alleen een eco nomische, maar bovenal een ethische. In hoeverre willen wij ingrijpen in de natuur. Voor planten zeggen wij dan 'ja, mits', voordieren 'nee, tenzij' en voor mensen ronduit 'nee'." Sag? rrt-* ylw*. as»s j|Ps8k: Wethouder Poppe ontvangt de Molukse verpleegkundigen. foto Ruben Oreel door Anja Bimmel VLISSINGEN - Vijf Molukse verpleegkundigen zijix in Zee land aangekomen om in zie kenhuizen hun vakkexxnis bij te spijkeren. Gisterochtend werden ze officieel vexwel- komd in het stadhuis van Vlis- singen. De verpleegkundigen blijven twee jaar. „We hopen dat u zich een beet je Vlissinger gaat voelen", zei B. Latuheru gisteren. De voor zitter van de stichting Samen werking Vlissingen-Am b on heette de vijf van harte wel kom. De gediplomeerde ver pleegkundigen, C. Latuputty, L. Noya, C. Lekahena, M. Noya en R. Nuruwe maken deel uit van het International Health Training Project - Zee land (IHTP-Zeeland). Het pro ject heeft als doel Molukse ver plegers bekend te maken met Nederlandse werkmethoden zodat ze die bij terugkomst in de ziekenhuizen van hun eigen land kunnen toepassen. In der tien weken hebben de ver pleegkundigen, die in leeftijd variëren van 20 tot en met 29 jaar, Nederlands geleerd. Hoe wel ze zelf zeggen het Neder lands moeilijk te vinden, kun nen ze al bijzonder goed ver woorden wat hen motiveerde om naar Vlissingen te komen. „We willen ons land helpen met onze kennis en ervarin gen", zei M. Noya vol overtui ging. De kennis en ervaring gaan de Molukkers de komende twee jaar opdoen bij verschillende zorginstellingen in Zeeland. Twee Van hen gaan naar het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes, twee naar Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en de ander begint bij het Gasthuis in Middelburg. De verpleeg kundigen gaan één dag in de week naar het ROC. Daar wordt ook gekeken of het ni veau van de verpleegkundigen in orde is, Kennismaken Voordat het echte werk begint, hebben ze verpleegkundigen eerst een introductieweek. Ze kunnen kennismaken met hun nieuwe woonplaats Oost-Sou burg'. Ook wordt een bezoek gebracht aan de Neeltje Jans en wordt een welkomstfeest in het Molukse ontmoetingscen trum Mae Uku gehouden. E. Malawauw van de stichting Samenwerking Vlissingen- Ambon neemt samen met een aantal vrijwilligers de begelei ding van de studenten voor haar rekening. „De gehele Mo lukse gemeenschap heeft mee geholpen om de woning in Souburg in te richten", zei ze. De gemeente en de provincie hebben een financiële bijdrage geleverd om het project van de grond te krijgen. Als het aan de jonge verpleegkundigen ligt wordt het een succes We heb ben discipline en gaan hard werken en hard leren." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Algemene Energieraad, officieel adviesor gaan van de regering, vindt dat nog eens moet worden bekeken of het gebruik van kernenergie wel moet worden afgezworen. De raad doet deze aanbeveling in het advies Zorgen voor de energie van morgen aan minis ter Jorritsma van Economische Zaad. Dit rapport gaat over het ze kerstellen van de elektriciteits voorziening op de lange termij n Het adviesbureau Cap Gemini Ernst Young kwam vorige week in een eigen rapportage, 'Trends in Energy 2002, tot een zelfde soort conclusie, waarbij nadrukkelijk werd gewezen op het langer openhouden van de kerncentrale Borssele- De Alge mene Energieraad noemt Bors sele niet, maar bekijkt het ener gievraagstuk meer in Europees verband. Volgens de raad moeten consumenten ook de mogelijkheid krijgen hun elektriciteitsbron te kiezen, bij voorbeeld al dan niet uit het buitenland geïmporteerde kernstroom. „Momenteel", schrijft de raad, „wordt in Ne derland, onze negatieve hou ding ten spijt, veel kernenergie ingevoerd. De afnemer weet dat niet en heeft geen echte keus. Door het wél geven van die keu ze kan duidelijk worden hoe het draagvlak werkelijk is." WD-Kamerlid J. Klein Mole- kamp heeft dat ook al eens voor gesteld. Zeeuwen zouden voor kernstroom uit Borssele kunnen kiezen, was zijn idee. Wetsonwerp Los daarvan heeft GroenLinks onlangs een wetsontwerp inge diend, op basis waarvan consu menten die keuzevrijheid krij gen. Voor GroenLinks staat voorop, dat mensen die voor duurzame, niet vervuilende stroom kiezen, dat ook krijgen. door Jeffrey Kutterink BERGEN OP ZOOM - Sigaret- tenfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom behandelt schoonmakers als een jojo. Dat zegt vakbond FNV. De roosters zijn de afgelopen twaalf jaar zo vaak gewijzigd dat mensen er genoeg van krijgen. Hoewek werknemers volgens de vakbond met de laatste wijzi ging er roostertechnisch op vooruit zijn gegaan, zijn de in komens een paar procent ge daald. Het bedrijf stelt dat alle wijzigingen in overleg met het Terneuzense schoonmaakbe drijf Stoffels Cleaning worden ingevoerd. Al jaren werkt Philip Morris met Stoffels Cleaning uit Ter- neuzen. Van het bedrijf werken er ongeveer 80 schoonmakers bij de sigarettenfabriek in Ber gen op Zoom. De rol van schoonmakers is binnen de on derneming belangrijk omdat verontreinigde machines snel kunnen vastlopen. Ook zou de kwaliteit van de tabak achteruit kunnen gaan. Het probleem is, volgens de FNV, de vele roosterwijzigingen die het bedrijf doorvoert voor het schoonmaakpersoneel. „Kennelijk wisselen bij Philip Morris de ideeën over hoe en wanneer er moet worden schoongemaakt", zegt FNV-be- stuurder D. van Ewijk. „Bijko mend probleem is dat de schoonmaakploeg naadloos moet aansluiten bij de produc tie. Het is dus lastig voor het schoonmaakbedrijf, omdat die zich continue moet aanpassen." De laatste wijziging dateert van de zomer van vorig jaar. „In eer ste instantie is er een tijdelijk rooster ingevoerd. Die is na de vakantie een aantal keer ver lengd, waarna het als een defi nitief rooster is gaan gelden. De schoonmakers hebben 2,1 pro- cent loon moeten inleveren, maar zijn er, dat moet eerlijk ge zegd, roostertechnisch op voor uit gegaan, Ze draaien minder nacht- en gunstiger weekend diensten. Het probleem is de ve le wijzigingen, wat gevolgen heeft op het sociale leven en het inkomen van mensen. Schoon makers weten niet waar ze aan toe zijn." Volgens de vakbondsbestuurder zijn de roosters de afgelopen twaalf jaar 'zo vaak gewijzigd' dat mensen er genoeg van krij gen en er onrust is ontstaan on der het schoonmaakpersoneel. Van Ewijk zegt dat Philip Mor ris niet het enige bedrijf is waar problemen zijn met het schoon- maakbeleid. „Het bedrijf is slechts één van de vele voorbeel den. Er zijn heel veel opdracht gevers die zich niet realiseren wat het aanpassen van roosters betekent voor een schoonmaak bedrijf en de daarbij werkende mensen." Philip Morris stelt dat roosters pas na overleg met schoon maakbedrijf Stoffels Cleaning worden gewijzigd. „Binnen het bedrijf wordt continue gewerkt aan het verbeteren van het pro ductieproces", zegt B. Walraven van Philip Morris, „Als daar roosterwijzigingen uit voort vloeien, worden die uitgebreid doorgesproken met het schoon maakbedrijf. En dat gebeurt al tijd met respect voor de mensen die er werken. De laatste roos- terwijziging is door Stoffels Cleaning via een enquête onder de schoonmakers geëvalueerd. Daaruit is gebleken dat een meerderheid van de mensen te vreden is over het nieuwe roos ter" Dat de roosters in overleg wor den gewijzigd, bevestigt alge meen-directeur W. Butz van Stoffels Cleaning". „Het afgelo pen jaar is het rooster één keer gewijzigd en niet meer. Daar over is uitvoerig gesproken, waarna ruimschoots de tijd is genomen voor de invoering. Bo vendien heeft de meerderheid van het personeel aangegeven tevreden te zijn over de rooster- wijziging." SAS VAN GENT - De N-Train en Sceneryclub Zeeuws-Vlaan- deren houdt op zaterdag in cul tureel centrum De Speye aan de Wilhelminalaan in Sas van Gent een open dag en een ruil beurs. De modelspoorbouwvereniging houdt onder meer een presenta tie van het nieuwe gedeelte van haar N-baan en een demonstra tie hoe op verschillende manie ren miniatuur-spoorbomen kunnen worden gemaakt, Ook zijn er een verenigingsstand, een ruilbeurs van modeltreinen en een videopresentatie. De open dag duurt van 10.00 tot 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19