Binnenstad worstelt met risico's Parijs-Dakar in Vlaanderen PZC Beddenwinkel ruimt veld door facelift 1 Oosterscheldekreeft steeds vaker op menu Bouwprojecten stokken 17 mmrj I I Fietsers gewond bij val Man rijdt van dijk Twee auto's spontaan in brand Automobilist rijdt tuin in Gemaal Lewedorp opgeknapt Diefstal uit bedrijfsloods Euphonia scoort met vijfde plek Parkeergarage krijgt lik verf PvdA wil snel verbetering Sloeweg agenda geslaagd door Edith Ramakers VLISSINGEN - Veel meer wo ningen dan het huidige aantal mogen eruit veiligheidsoverwe gingen in de Vlissingse binnen stad niet gebouwd worden. Het aantal mensen dat binnen de zo geheten risicocontour - het ge bied dat risico loopt bij een eventuele ramp- woont, zou dan te groot worden. Maar de men sen die daar nu wonen, mogen blijven zitten. „Alsof die geen gevaar lopen. De risicocontour is moeilijk uit te leggen", zegt wethouder H. de Haas van Vlis- singen. Lastig is de risicocontour wel voor een wethouder die 'de bin nenstad op wil knappen en die weet dat er een markt is voor Jnieuwe appartementen'. „Het concreet gevolg van de risico contour is dat we op de plaats van de voormalige bioscoop Al- hambra 23 nieuwe appartemen ten mogen bouwen, maar geen 26. Daar ligt voor het Rijk de grens." De projectontwikkelaar heeft een berekening voor 26 appartementen gemaakt. Een patstelling is ontstaan, waar door het terrein sinds de winter vorig jaar braakligt. Het project Alhambra valt bin nen de zogenoemde risicocon tour Westerschelde. Dat is een gebied waar het aantal inwo ners in de binnenstad uit veilig heidsoverwegingen met niet meer dan tien procent mag groeien. De risicocontouren zijn vastgesteld door het Rijk. Bin nen die grenzen wordt de kans op letsel bij een scheepsramp groot geacht. In Vlissingen val len drieduizend huizen binnen het gebied, dat begrensd wordt door cle Boulevard Bankert en de Coosje Buskenstraat. Vanaf daar loopt de lijn over het ter rein van de Koninklijke Schelde Groep tot aan het NS-station. DeHaas merkt op dat Alhambra dinsdag 22 januari 2002 een van de weinige bouwprojec ten is die weinig tot geen tegen stand van omwonenden heeft opgeleverd. „Maar nu ligt het Rijk dwars." De gemeente verwacht dat er in maart iets meer helderheid rond het project is. „We hebben een verzoek tot vrijstelling voor de bouw ingediend bij de provin cie. De provincie snapt ons pro bleem, maar kan niet zo maar toestemming geven. Zij moet van het Rijk externe pdviseurs inschakelen voor de berekening van de gevaren." De Haas heeft de provincie gevraagd om in maart een besluit voor Alham bra te nemen. Ongeveer twee jaar geleden kreeg de gemeente Vlissingen van het ministerie van VROM het advies om een inventarisatie van de bouwprojecten en het in wonersbestand in cle binnen stad tot 2010 te maken. Het ministerie zou aan de hand daarvan beoordelen of Vlissin gen een eenmalige goedkeuring voor bouwprojecten binnen de risicocontour kon krijgen. De notitie is enige tijd geleden af gerond. „Maar nu heeft het mi nisterie geadviseerd gedie op somming voorlopig niet in te dienen. Na Volendam en En schede heeft deze nota weinig kans om behandeld te worden." De Haas richt zijn hoop op een derde traject: de aanpak van het gevaar bij de bron. Door het nemen van maritieme maatre gelen of de aanleg van pijplei dingen zou het transport van schepen met gevaarlijke stoffen afnemen. Daardoor kan de risi cocontour iets opschuiven naai de waterlijn. Naast het project op het terrein van Alhambra vallen ook het bouwproject Lange Zeik e/- Spuistraat/Oude Markt binnen de risicocontour en kan er ook niet zondermeer een woonlaag bovenop de flat aan de Schut terijstraat gebouwd worden. ij ijj ..«st De Marktstraat en de winkel van Vis verdwijnen van de kaart. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse winkelier H. Vis kan er 'alleen maar spijt van hebben' dat hij bijna drie jaar geleden zijn win kel twee deuren verder ver plaatste: van de Oude Markt in Vlissingen naar de Marktstraat. In de plannen voor de facelift van de Lange Zelke/Spuistraat- /Oude Markt is de Marktstraat van de kaart verdwenen. „Voor mijn winkel is geen plaats meer. Ik pak mijn biezen en ga weg uit Vlissingen", zegt hij. De projectontwikkelaar, de Ba- taafsche Aannemings Maat schappij BAM/NBM Vastgoed, heeft de winkelier andere ruim ten aangeboden. „Maar die al ternatieven waren veel te duur of waren niet goed bereikbaar", vindt hij. „Na de opknapbeurt is er aan de Oude Markt alleen maar plaats voor luxe winkels. Ik heb juist geen luxueuze arti kelen. Als ik was blijven zitten, had ik in de plannen opgenomen moeten worden." Vis, van Visto, verkoopt matrassen, ledikanten of bootkussens op maat. „We drijven op opdrachten van on der andere hotels, campings. Buiten het seizoen houden par ticulieren ons bezig. Die ko pen weieens een matrasje op maat." Hij heeft naast een winkel in Vlissingen ook nog vestigingen in Amsterdam en Zaandam. „We zijn meer dan 27 jaar actief in Vlissingen. Ik verwacht niet dat we er met de BAM uitko men." G. Veldkamp van de BAM rea geert dat er geen reden is om aan te nemen dat de projectontwik kelaar geen oplossing heeft voor Vis. „Dat is ons toch ook gelukt met de andere ondernemers die deel uitmaken van het project? Als de heer Vis nu weg wil uit Vlissingen, ligt dat waarschijn lijk ergens anders aan dan aan onze bouwplannen." De projectleider beseft dat de ondernemers in het centrum op de hoogte gebracht willen wor den van de plannen. Datwaseen ander punt van kritiek van een aantal ondernemers. „Maar het heeft weinig zin om voor elke stap naar de ondernemers te gaan. We zijn nog niet zo ver. Het jongste plan moet nog goedge keurd worden door de wel standscommissie en ook nog op stedenbouwkundige onderde len getoetst worden." Informatie Hij verwacht dat winkeliers en andere betrokkenen in maart over het plan geïnformeerd kunnen worden. Als dat gebeurt zal dit najaar aan de facelift kunnen worden begonnen. Daarvoor wordt het complex aan de Spuistraat uitgebreid van 24 huurappartementen naar 5 5D e huidige Hema wordt gesloopt en onder de Oude Markt komt een parkeerkelder van ruim driehonderd openbare parkeerplaatsen en tachtig VLISSINGEN - Bij een ongeval op de Rembrandtlaan in Vlis singen zijn gisterochtend twee fietsers'gevallen. Zij liepen allebei verwondingen op aan elleboog en knie. De twee 14-ja- rige Vlissingse meisjes fietsten naast elkaar over de Rem brandtlaan, uit de richting van de Bloemenlaan. Beiden ver leenden geen voorrang aan een auto, die van rechts kwam. Hierbij kwamen ze ten val. De bestuurder van de personenau to is doorgereden. foto Ruben Oreel plaatsen voor de toekomstige bewoners. In de parkeerkelder komt een supermarkt. Welke dat wordt, is nog onduidelijk. Volgens de gemeente wordt er met de Aldi onderhandeld. Niet alleen de Marktstraat wordt opgeheven, ook de Toren straat verdwijnt. Er komt een nieuwe passage tussen het hoofdcomplex op de hoek van de Spuistraat en Lange Zelke en een kleiner gebouw dat grenst aan de bibliotheek 't Spui aan de Spuistraat. De passage wordt toegankelijk voor voetgangers en hulpdiensten en de Oude Markt verliest haar parkeer- functie. Een intiem stedelijk pleintje moet ervoor in de plaats komen. De Hema schuift op richting Spuistraat. Er komen twee la gen voor winkels, en 'commerci ële ruimte'. Het ontwerp is van Architecten en Ingenieurs Ko- kon uit Rotterdam. Het hoofd gebouw aan de Spuistraat zal vijf verdiepingen gaan tellen. VROUWENPOLDER - Een dertigjarige man is zondagmid dag om half vijf met zijn auto van de Polredi jk in Vrouwenpol der gereden. Hij raakte in de bocht bij de Liebertsweg in de berm. Na een stuurcorrectie ging hij aan de overkant van de weg door een hek en kwam daar tot stilstand. De auto raakte aan de voorkant beschadigd. De man bleef ongedeerd. GOES - De Goese brandweer moest gisteren twee keer in actie komen om autobranden te blussen, 's Ochtends vroeg kwam op de Van Hogendorplaan een bestuurster van een auto met de schrik vrij toen haar auto door kortsluiting onder de motor kap in brand vloog. De brandweer was snel ter plaatse maar kon niet voorkomen dat de auto onherstelbaar werd vernield. De vrouw kon de auto zelf verlaten. Later op de dag, roncl half vier, raakte bij het starten een auto op de Populierenstraat in brand. De bestuurder sloeg meteen alarm en omdat de brand weer vlakbij bezig was, kon er binnen een minuut worden ge blust. De schade bleef beperkt tot het luchtkoelingssysteem. GOES - Bewoners van een pand aan de Westsingel in Goes kregen gistermiddag de schrik van hun leven toen een 22-jari- ge automobilist uit Goes hun tuin iri reed. De man raakte door onbekende oorzaak in een slip en reed zes coniferen plat om vervolgens tegen het tuinhuisje tot stilstand te komen. De au to raakte licht beschadigd. LEWEDORP - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden is gisteren begonnen met het opknappen van het rioolpersgemaal aan de Oostketelaarweg in Lewedorp. Bij de werkzaamheden kan geluidsoverlast ontstaan. De kelder van het gemaal is aange tast door betronrot. Om nu deze ruimte op te knappen, moeten de pompen worden stopgezet. Tijdelijk wordt de klus ge klaard door een noodpomp die voor wat oveiiast kan zorgen. De reparatiewerkzaamheden nemen drie weken in beslag. BAARLAND - Uit een bedrijfsloods aan cle Delischeweg in Baarland is in de nacht van zondag op maandag een groot aantal goederen, met een totale waarde van ruim 10.000 euro, gestolen, De buit bestond uit een aanhangwagen en diverse gereedschappen, waaronder een compressor. SCHOONHOVEN - Het jeugdorkest van muziekvereniging Euphonia uit Goes heeft afgelopen weekeinde een gedeelde vijfde plaats behaald op het jaarlijkse jeugdfestival in Schoonhoven. Het festival, waaraan negentien orkesten deel namen, werd gewonnen door Ons Genoegen uit Rockanje. MIDDELBURG - De parkeer garage aan de Geere in Middel burg moet een vriendelijker uit straling krijgen. Daarom wordt de kelder de komende weken opnieuw geverfd. Het plafond, de wanden en de pilaren krijgen een nieuw kleurtje. De werkzaamheden aan de par keerkelder duren ongeveer zes weken. De onderste parkeer- laag is het eerst aan cle beurt en is daarom de komende weken gesloten. Mensen die bood schappen hebben gedaan bij Al- bert Heijn kunnen wel met de üft naar de onderste laag, maar moeten dan via de hellingbaan naar hun auto. Wanneer cle bo venste laag worclt geschilderd, kunnen automobilisten daar wel gewoon hun auto kwijt. Door cle garage in lichte en felle kleuren te schilderen wil de ge meente er een vriendelijker uit straling aan te geven. Boven dien moet het kleurgebruik parkeerders helpen met het te rugvinden van hun auto. De be wegwijzering in de garage wordt ook vernieuwd. Blauwe en gele bordjes moeten respec tievelijk automobilisten en voetgangers de beste route door de garage wijzen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De belangstel ling voor de kreeft als lekkernij groeit. De Stichting Promotie Oosterscheldekreeft wil dat graag zo houden en daarom gaat de officiële opening van het kreeftenseizoen 2002 op don derdag 28 maart gepaard met enig feestgedruis. De kreeft is het zeker waard vol gens restauranthouder en lid van het bestuur van de stichting J. Brongers. „Het is een prachtig product. En de kwaliteit van de Oosterscheldekreeft staat al de cennia te boek als zeer goed." Brongers voegt er aan toe dat het de laatste jaren weer goed gaat met de kreeftenstand in de Oosterschelde. „In het verleden zijn er nogal wat kreeften ge sneuveld door strenge winters, maar de stand is nu weer goed op peil." Kreeftenvisser en medebe stuurslid van de stichting J. van Westenbrugge bevestigt de woorden van Brongers. „Er gel den vangstbeperkingen voor. Zolang iedereen zich aan de toe gestane quota houdt blijft de kreeftenstand ook goed." Van Westenbrugge vist al zo'n 20 jaar op kreeft en heeft voor wat betreft de kreeftenstand ups en clowns meegemaakt. „De laatste jaren gaat het erg goed. Er zit veel jonge kreeft in de Oosterschelde en ijs en weder dienende kan het kreeftensei zoen 2002 zeker een goed sei zoen worden. Maar zeker weten HEINKENSZAND - Er moeten op korte termijn maatregelen worden genomen om de ver keersveiligheid op de Sloeweg, tussen Heinkenszand en het Sloegebied, te verbeteren. Daar dringt de PvdA-fractie in de ge meenteraad van Borsele op aan in een brief aan het gemeentebe stuur. Aanleiding is het ernstige onge val dat zich vorige week maan dag op de weg voordeed. Toen kwamen twee vrachtauto's met elkaar in botsing, waarbij een van de chauffeurs zwaarge wond raakte. Volgens de PvdA- fractie is al eerder uit een onder zoek van de provincie, in dit ge val de wegbeheerder, gebleken dat het wegvak onveilig is. doe je het nooit, want je bent en blijft afhankelijk van de na tuur." De kreeft komt in verschillende plaatsen in cle Oosterschelde voor, met name daar waar een steenachtige bodem aanwezig is. De kreeft zit graag verscho len tussen stenen om van daar uit zijn prooi te bemachtigen. De kreeftenvangst is toegestaan van 1 april tot 15 juli. Van Wes tenbrugge heeft samen met col lega's Schot (ZZ18) en Verwijs (Brul8) speciaal voor de officië le opening van het seizoen van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) ontheffing gekregen om - een malig - eerder kreeften te van gen. De eerst kreeft die donderdag 28 maart wordt gevangen wordt aangeboden aan commissaris van de koningin in Zeeland W. van Gelder. Chefkoks van res taurants de Brouwerie (Brouwershaven); Brasserie de Vluchthaven (Bruinisse), Auberge Maritime (Zierikzee) hostellerie Schud- debeurs (Schuddebeurs) en Are Hotel Zeeland (Renesse) berei den de kreeft ter plaatse. Onder leiding van gastronomisch vi noloog D. Deguelle kiezen wijn deskundigen de beste kreeften wijn van 2002. I STREEKACTIVITEiTEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20.00 - 21.00 uur: Tai Chi voor beginners; Thuiszorg, Mastgatstraat 25, 10.00 - II 00 uur: Babymassage; Oostkerkplein 22, 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Onlmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur; Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; Marleen Vermeulen uit Oostka- pelle is afgestuurd aan de Ka tholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Zij volgde de opleiding Psychologie, afstudeerrichting Economische Psychologie. door Wout Bareman Nu hébben de Stekenaren een via duct over de Expres weg en dan lij ken de aan- en af voerwegen meer op het traject Parijs-Dakar dan een normale ontsluitingsweg. Geen vers, zwart as falt en mooie witte strepen in ieder ge val. Erger nog, de laatste asfaltlaag is - vanwege de lage temperaturen van de laatste weken - nog niet eens aangebracht, dus van wegmarke ring kan voorlopig ook geen sprake zijn. De f ietstunnels monden uit in modderi ge weggetjes, waar een veldrijder nau welijks overeind zou blijven. Uit één van de tunnels is bovendien net een hal ve meter water weggepompt. Er is één groot probleem: wie na het viaduct de doorgaande Expres weg wil oprijden, moet eerst negen kilometer om rich ting Moerbeke of Kemzeke. Dat is nu eenmaal het noodlot waartegen de Stekenaren zich aanvankelijk fel ver zetten, maar waar ze zich inmiddels morrend bij hebben neergelegd. Trou wens, ook de mensen uit grensgemeen te Stekene zelf rijden de laatste tijd nog regelmatig verloren in hun eigen streek. Schandalig Honoré Van der Aa, die zich de afgelo pen jaren intensief bezighield met de verkeersproblematiek rond Stekene noemt de situatie 'schandalig'. De afgelopen jaren werd het begin van de aanleg van het viaduct bij Stekene ver schillende keren uitgesteld. Na de aan besteding op 7 december '98 werd de bouw opnieuw op de lange baan ge schoven. Wat dat betreft verdient het dossier een vermelding in de jaarlijkse Blunderboek van de Belgische over heid, waarin ook dijenkletsers voorko men zoals afgewerkte viaducten zon der toeleidende wegen - een eenzaam viaduct in het landschap - en bijvoor beeld ook het wel gegraven maar nooit gebruikte Doeldok in de Waaslandha ven bij het bedreigde polderdorp Doel. Wat dat dok betreft ligt er nu een voor stel om de baggerspecie die vrijkomt bij de aanleg van de containerhaven Het Deurganckdok nu in het Doeldok te storten. En zo zijn er tientallen andere voorbeelden van Belgische blunders. Actievoerder Van der Aa in Stekene stelt nu gelaten vast dat, nu alle drei gingen van totale onbereikbaarheid zijn afgewend, toch nog geen enkele aansluiting op de twee fietstunnels of het viaduct is afgewerkt. Automobilis ten die gebruik willen maken van het De aan- en afvoerwegen bij het viaduct over de Expresweg bij Stekene zijn nog niet voltooid. nieuwe viaduct zoeken hortend en stotend hun weg door de kapotgere- den bermen en putten van de Polder straat en de Voorthoekstraat, die ook meer weg heeft van een circuit voor crossauto's, dan van een normale rij weg. Heel gebrekkig Vrachtwagens boven de 3,5 ton mogen niet over het viaduct, maar de streek bus weer wel. Die móet door. Van der Aa: „We begrij pen niet dat de brug, die toch al maan den te laat werd opgeleverd, nu op stel en sprong open moet worden gesteld voor het verkeer. Terwijl alles nog heel gebrekkig in elkaar steekt." Bij Moer beke, iets verderop werden vorig jaar juli ook inschattingsfouten gemaakt. Daar wachten ze nog steeds op de ver breding van de weg. Dit jaar nog wordt begonnen met de ombouw tot autoweg van de Expres- weg tussen Zelzate en Knokke, Gelijk vloerse kruisingen worden zoveel mo gelijk vervangen door viaducten, al levert dat vooral in het Meetjesland problemen op. Gemeenten als Malde- gem en Eeklo willen een directe verbin ding met de Expresweg en krijgen die deels ook. Andere, kleinere gemeenten moeten het doen met een verbinding op afstand. Tegen 2006 moet de hele Ex presweg autoweg zijn. Weggebruikers werden de afgelopen jaren op het weg vak Antwerpen-Zelzate dag in, dag uit geconfronteerd met 'wegeniswerken', foto Charles Strijd omleidingen en vertraging. Tussen Antwerpen, de afslag Liefkenshoek- tunnel en de afslag Hulst zijn nagenoeg alle gelijkvloerse kruisingen nu wegge werkt. Nu wordt de Expresweg, die veelvuldig wordt gebruikt door Zeeuws-Vlamin gen, tussen de afslag Hulst en Zelzate aangepakt. Daarna volgt het verkeers knooppunt bij Zelzate, waar onder meer oplossingen moeten worden ge vonden voor het extra verkeersaanbod na de ingebruikname van de Wester- scheldetunnel. En vervolgens trekken de wegenbouwers in westelijke rich ting, waar hier en daar al wat aanpas singen zijn uitgevoerd. Juist de kruis punten in het Meetjesland staan be kend als 'dodenkruisingen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17