Amsterdam even geen republiek PZC f 02-02-02 De Oranjes en de hoofdstad Nog tien monarchieën 13 Juliana en Bernhard dinsdag 22 januari 2002 Amsterdam en de Oranjes hebben een gepassioneerde haat-liefde-verhou ding. Al eeuwenlang. Stadhouder Willem III sprak over 'die schurken van Amster dam', de dichter Joost van den Vondel he kelde de koninklijke familie in zijn poë zie. De hoofdstad staat echter aan de vooravond van een historisch wonder: Maxima helpt de 'Republiek Amsterdam' om zeep. Zelfs verstokte republikeinen zijn door de charme van Maxima betoverd. Met het on gelofelijke gemak waarmee deze vrouw zich presenteert, wekt ze de indruk alsof ze haar le ven lang niet anders heeft gedaan dan mensen charmeren. Niemand verzet zich tegen 'Het Huwelijk'. Dit is historisch gezien uniek! Stadshistoricus Richter Roegholt (76) is vast beraden: de Republiek Amsterdam bestaat niet meer. Met de komst van de charismatische Argentijnse zijn de laatste anti-monarchisten gezwicht. Overigens bespeurde Roegholt, schrijver van het tweedelige boekwerk Am sterdam in de twintigste eeuw, al eerder dat ook de hoofdstad Oranje-gezinde inwoners kent. ,,Denk aan de Jordanezen en joden. Ar beiders in de Jordaan zien de Oranjes van oudsher als een onbaatzuchtige familie, die boven de partijen staat om haar onderdanen te beschermen. Datzelfde geldt voor veel joden. Voor een minderheidsgroep is het adellijk ge slacht Oranje een belangrijk houvast." Toch schrok hij toen kroonprins Willem- Alexander en Maxima ruim een half jaar gele den lieten weten dat de trouwpartij hier zou plaats vinden. „Ik vond het riskant. Amster dam heeft drie hoogtijdagen van Beatrix ver pest." Behalve haar huwelijk in 1966 liep een jaar eerder ook het kennismakingsbezoek met haar verloofde Claus von Amsberg uit op een drama.,De spanning in de stad was om te snij den. 'Ik wil mijn fiets terug' stond er op het spandoek van wijlen journalist Joop van Tijn en schrijfster Renate Rubinstein. Ze verwezen naar de Duitse bezetters die tijdens de oorlog alle fietsen in beslag hadden genomen. J oop en Renate, beiden joods, legden die dag bloemen bij het Nationaal Monument op de Dam. Hun Versierde gevel in Amsterdam. foto Roland de Bruin/GPD strijd was ongekend fel. Dat Beatrix uitgere kend met een Duitser moest trouwen, was on acceptabel. Jaren later heeft Rubinstein toe gegeven dat haar verzet tegen de persoon Claus volstrekt onterecht was. Ter gelegen heid van de achttiende verjaardag van Wil- lem-Alexander aanvaardde zij de opdracht van koningin Beatrix om een boekje over de kroonprins te schrijven. Kennelijk wilde zij iets goed maken." Een week voor 30 april 1980, de dag waarop Beatrix werd ingehuldigd als koningin, werd Roegholt ontboden in de ambtswoning van toenmalig burgemeester Wim Polak. „We wa ren met een select gezelschap. Polak vroeg: 'Ik Rookbom tijdens de rijtoer van Beatrix en Claus in Amsterdam, 10 maart 1966. foto archief Spaarnestad Op de stormvloedkering. foto Robin Utrecht/ANP wil van jullie horen waarom ik volgende week geen burgemeester meer ben'. Niemand gaf een zinnig antwoord. Het geeft aan dat een stadsguerrilla absoluut niet te voorspellen is." De kroningsrellen die volgden waren veel he viger dan de ongeregeldheden tijdens het hu welijk, vertelt de stadshistoricus. „Het was echt erg, heel erg. Die golvende beweging van mensenmassa's die niet wisten waar ze nou voorof tegen waren. Angstaanjagend. De ac ties hadden weinig te maken met haat jegens de Oranjes. Krakers verzetten zich tegen de oneerlijke verdeling van welvaart. Het ko ningshuis is één van de vele symbolen voor rijkdom. Met de strijdkreet 'Geen woning, Aanhet begin van de twintigste eeuw was bijia elk land in Europa nog een monar chie. Alleen Zwitserland en Frankrijk waren republieken. Nu zijn er, Nederland meegere kend, nog slechts tien monarchieën over. De langstzittende en ongetwijfeld meest be sproken koninklijke familie is die van Groot- Brittannié, waar sinds 1952 koningin Eliza beth II de scepter zwaait. Het gedrag van kroonprins Charles, vooral zijn buitenechtelijke relatie met Camilla Par ker-Bowles en de daarop volgende scheiding van prinses Diana, heeft de populariteit van het Britse vorstenhuis geen goed gedaan. Die van Charles' zonen William en Harry kent ech ter haast geen grenzen, zeker sinds de dood van hun moeder. Prinses Diana kwam in sep tember 1997 om het leven door een verkeers ongeluk in Parijs. Het vorstenhuis van Monaco biedt de boule vardbladen bijna net zo veel stof tot schrijven als het Britse. Prins Rainier wordt een dagje ouder, maar zijn kinderen weten keer op keer de roddelpers te halen met hun onstuimige liefdesleven en mondaine levensstijl, vooral de prinsessen Caroline en Stéphanie. De leden van het Belgische koningshuis hou den zich een stuk rustiger dan die van het Brit se en het Monegaskische. Sinds de dood van de populaii-e koning Boudewijn bezet diens broer Albert II de troon, geflankeerd door koningin Paola. Kroonprins Filip is wel een veel bespro ken figuur in België. Sinds zijn huwelijk met Mathilde d'Udekem d'Acoz in 1999, en hele maal sinds de geboorte van hun dochter Elisa beth vorig jaar, kan Filip echter niet meer stuk bij de meeste Belgen. In Spanje werd de monarchie in 1931 opgehe ven. De Spaanse burgeroorlog en het daarop volgende schrikbewind van generalissimo Franco brachten de Spanjaarden tot het in zicht dat een republiek ook niet zaligmakend is. Na de dood van Franco in 1975 werd de mo narchie in ere hersteld. Juan Carlos van Bour bon werd koning, zijn vrouw Sofia koningin. Hun zoon Félipe is sinds kort weer vrijgezel. Vorig jaar december verbrak hij na vier jaar zijn relatie met het Noorse fotomodel Eva Sannum, naar verluidt onder druk van het Spaanse hof. De twee waren eerder vorig jaar nog samen te gast geweest op de bruiloft van de Noorse kroonprins Haakon en Mette-Marit Tjessem Hoiby. Haakon is de zoon van koning Harald V en koningin Sonja. Prinses Mette-Marit was omstreden in Noorwegen wegens haarwilde verleden. Zij heeft al een kind uit een eerdere relatie met een veroordeelde drugsdealer. Scandinavië kent naast Noorwegen nog twee monarchieën, waarvan die van Denemarken de oudste is. Denemarken heeft, net als Neder land, alleen een koningin, Margrethe II. Haar echtgenoot Henrik heeft geen koningstitel. Het Deense koninklijke paar heeft twee zoons, kroonprins Frederik en prins Joachim. Het Zweedse koningshuis is een verhaal apart. Het stamt af van een Franse maarschalk uit het leger van Napoleon, Jean-Baptiste Berna- dotte, en is derhalve niet van adellijke af komst. Bernadotte werd in 1810 aangewezen als opvolger van de kinderloze koning Karei XIII en besteeg de troon in 1818. Momenteel zitten koning Karl Gustaf en koningin Silvia op de troon. Hun dochter Victoria is kroon prinses, de enige in Europa. ANP geen kroning' kwam de kraakbeweging in op stand tegen de woningnood. Zo werd ook het derde feestje van Beatrix verknald." De zogenaamde republikeinse geest van de Amsterdammer is nooit de inspiratiebron ge weest voor alle verzet, stelt de stadshistoricus. Het waren de moeilijke, naoorlogse periode en de maatschappelijke onvrede in de jaren tach tig, die protesten uitlokten. De echte haat-liefde-verhouding tussen Am sterdam en de Oranjes dateert van een paar eeuwen geleden. „De diepe, fundamentele te genstelling is ontstaan onder de stadhouders Maurits, Willem II en Willem III. Het draaide allemaal om geld. Amsterdam was een belang rijk handelscentrum en investeerde daar flin ke bedragen in. Willem III was op dat moment militair bevelhebber en had geld van de stad nodig om zijn leger te onderhouden. Amster dam verdomde het om daar ook maar een cent aan uit te geven. De emoties liepen hoog op. Uit alle lagen van de bevolking kwam verzet. De dichter J oost van den Vondel hekelde de fa milie in zijn toneelstukken en poëzie. Op zijn beurt sprak stadhouder Willem III over 'die schurken van Amsterdam' en vertrok uitein delijk naar Engeland. Pikant detail is dat de joodse familie De Pinto de overtocht van de gehate stadhouder financierde." Het moment van verzoening kwam toen Nederland in 1815 een koninkrijk werd. „Koning Willem I liet in de grondwet vastleggen dat Amsterdam als hoofdstad de plek moest zijn waar het staats hoofd wordt ingehuldigd. Dat was een politie ke beslissing." Geen Oranje-huwelijk heeft zo lang stand gehouden als de nog steeds bestaande echt verbintenis tussen Juliana en Bernhard, die op 7 januari van dit jaar hun briljanten (65 jaar) huwelijksfeest herdachten. En dat is niet alleen vanwege de tijdsduur bijzonder, maar ook omdat hun huwelijk zich veel meer dan dat van de eerdere ge neraties in de openbaarheid heeft afgespeeld. Koning Wil lem III bijvoorbeeld heeft zich regelmatig liederlijk gedragen, maar in zijn tijd waren er geen fotografen met telelenzen die zijn behoefte tot exhibitionisme nauwkeurig wilden of konden vastleggen. Juliana en Bern- hard hebben echter na de woeli ge jaren zestig moeten ervaren dat ze daadwerkelijk in een gla zen huis woonden, met alle be perkingen van dien. Het paar heeft elkaar in 1936 in het kader van de Olympische Winterspelen echter in het na burige Tirol nog onbespied kun nen ontmoeten. Voor koningin Wilhelmina was er ook wel eni ge haast geboden want haar eni ge dochter was met haar 2 6 jaar niet meer een van de jongsten, en de Oranje-dynastie bestond op dat moment slechts uit twee vrouwen. De via diplomatieke kanalen opgetrommelde prins Bernhard uit het verder onbe duidende voormalige vorsten dom Lippe-Biesterfeld, was daarom een welkome gast in het Oostenrijkse Igls. Dat het vrij wel meteen klikte was mooi meegenomen. Begin september werd de verlo ving bekendgemaakt, en op een koude januaridag in 1937 volg de het huwelijk in Den Haag. Juliana droeg een ivoren satij nen bruidsjurk naar Neder lands ontwerp. In de lange tule sluier waren in zilverdraad ro zen en oranjebloesem gebor duurd. H. J. De Oranjes zijn vasthoudend als het om Am sterdam gaat. Volgens de wet moeten ze hier worden ingehuldigd, maar nergens staat be schreven dat ze hier ook moeten trouwen, laat staan hun verjaardag vieren. „Toen Beatrix besloot ter gelegenheid van haar zestigste ver jaardag de hele stad af te zetten, wist ik niet meer hoe ik het had. Het was verschrikkelijk! Ik had echt het gevoel dat er een rekening werd vereffend piet de kroningsrellen. Zo van: 'Jul lie willen met mij geen feestje bouwen? Dan doe ik het zelf welBeatrix negeerde het Am sterdamse vólk volledig. Ik zie nog het'beeld op de Dam voor me waar een vrij willigerskoor de jarige vorstin probeerde toe te zingen. De koningin keek niet op of om en snelde met haar gasten, gehuld in prachtige baljurken, hup het paleis in. Het was een genante vertoning." Rellen bleven uit, de Oranjes kunnen inmid dels een potje breken. Roegholt ziet het huwe lijksfeest van Willem-Alexander en Maxima dan ook met een gerust hart tegemoet. Van het handjevol demonstranten dat het Spui om doopt tot het actieplein, verwacht hij geen oorlogszuchtige opstanden. En van het Repu blikeins Genootschap? De stadshistoricus schampert: „Ach, deze heren vormen de intel lectuele elite die hoort bij Amsterdam. De stad is een voedingsbodem voor experimenten en gewaagde gedachten. Maar echt, geloof me, op de trouwdag zullen ook de laatste der Mohika nen onder de indruk zijn van onze toekomstige koningin. Uiteindelijk gaat iedereen plat voor Maxima!" Carine Neefjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13