x*w Bijna een geboren koningin PZC 02-02-02 Taken van Maxima NOS laat alle records sneuvelen 12 Wilhelmina en Hendrik dinsdag 22 januari 2002 Een dame met natuurlijke koninklijke allure. Een zegen voor de monarchie. De aanstaande van kroonprins Willem- Alexander heeft haar intrede gemaakt als een ware vedette. Iedereen is het erover eens: Maxima lijkt een geboren koningin. Toch vergt de functie aan de zijde van de kroonprins meer dan een innemende glimlach. Haar belangrijkste taak: haar echtgenoot onvoorwaardelijk steunen bij zijn 'bijzondere levensopdracht'. Een leven zonder eigen carrière, een strikt verbod om vrijelijk haar mening te uiten en continu in de schijnwerpers staan. Een be staan als echtgenote van de troonopvolger is geen gemakkelijke klus. Van Maxima wordt verwacht dat zij als toekomstige 'First Lady' haar leven in dienst stelt van Willem-Alexan- der. Hij wordt immers koning. Voor deze zware functie is een vrouw nodig die hem niet alleen onvoorwaardelijk steunt, maar hem ook sti muleert, adviseert en zo nodig corrigeert. Alexanders 'bijzondere levensopdracht' vergt een solide thuisbasis. Willem-Alexander liet bij de aankondiging van de verloving al geen misverstand bestaan over Maxima's rol, toen haar werd gevraagd of ze zou gaan werken voor een baas.Jawel, voor déze baas", aldus de kroonprins stellig. Maxima heeft echter een belangrijk voordeel: Willem-Alexander wordt koning en zij, zo zal de regering hoogstwaarschijnlijk besluiten, koningin. Zij kan voor een belangrijk deel zelf invulling geven aan de taak die in de afgelopen 112 jaar alleen door mannen werd uitgeoe fend. Maxima heeft de ervaringen van haar manne lijke voorgangers desondanks goed bestu deerd. Wilhelmina's echtgenoot Hendrik om schreef zijn rol spottend als 'Ik ben slechts bagage'. Prins Bernhard legde de basis voor een eigen functie met zijn alom geprezen in spanningen tijdens oorlog. „Zonder de oorlog was ik slechts een marionet op het toneel van mijn land geweest", zei hij daar zelf over. En prins Claus stapte een tikje naïef in het ko ninklijke huwelijk. Een ambassadeurspost zoals hij gehoopt had, zat er niet in. En op ont wikkelingssamenwerking, zijn geliefde ter rein, kwam hij pijnlijk in de knoop met de mi nisteriële verantwoordelijkheid. „Maxima is een intelligente vrouw met tot voor kort een kosmopolitisch bestaan en een In de Grote Kerk van Breda tijdens de kennismakingstournee in Noord-Brabant. foto Robert Vos/ANP eigen carrière", zegt Henk te Velde, historicus met speciale aandacht voor de monarchie. „Maar klassiek gezien is het voor een vrouw gemakkelijker dan voor een man om partner van het staatshoofd te zijn. Voor vrouwen zijn gewoonweg meer rollen beschikbaar, bijvoor beeld in het sociale werk of in de liefdadig heid. Dat was is de negentiende eeuw al zo en dat is nu niet anders." Hoewel zij met een jaarlijkse toelage van ruim 730.000 euro niet hóeft, zal Maxima als intelli gente, zelfstandige, jonge vrouw toch een ei gen werkterrein ambiëren. Liefdadigheid komt al snel in beeld, of zoals her en der al wordt geopperd, een functie waarin zij zich bezighoudt met minderheden. Of zal zij zich juist vol overgave storten op het 'veilige' moe derschap? „De plicht tot het voortbrengen van nage- Bezoek aan het kerkje op het voormalig eiland Schokland, provincie Flevoland. foto Robin Utrecht/ANP Tijdens familiebezoek in Buenos Aires, 9 november 2001. foto Ali Burafi/EPA slacht staat nergens in de Grondwet", zegt professor A. Postma, hoogleraar staatsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen, die on derzoek deed naar de staatsrechtelijke positie van de echtgenote van de kroonprins. „Net zo als er niets is vastgelegd over haar rechten en plichten. Bij alle taken die Maxima op zich neemt, geldt allereerst: ligt dit politiek niet ge voelig. Prinses Mathilde van België is logope diste en zou best een praktijk om de hoek kun nen beginnen voor een paar dagen in de week. Voor de econome Maxima ligt dat anders. Bij alles wat zij doet moet ze zich afvragen of het geen controverses zou kunnen veroorzaken. Tot nu toe doet ze het voortreffelijk, ze weet kennelijk als geen ander wat er van haar wordt verwacht." Met haar inmiddels gevleugelde uitspraak 'Jij was een beetje dom' liet Maxima zien al prima te voldoen aan de eis haar echtgenoot waar no dig te corrigeren. „In deze situatie was de uit spraak correctzegt PostmaAls het gaat om een verliefd stelletje, valt zo'n uitspraak na tuurlijk anders dan bij een koppel dat al dertig jaar getrouwd is. Maar ze zal dag in dag uit alert moeten zijn. Ze leeft letterlijk in een gou den kooi." Historicus Arnout van Cruyningen, auteur van het boek Trouwen met Oranje, raadt Maxima aan na het huwelijk een stapje terug te doen. „Om rustig een eigen inhoudelijke taak te zoeken, iets dat niet al te spectaculair is. Ze moet vooral niet op de loop gaan met de publiciteit die er nu is. Ze heeft haar intrede in het staatsbestel gemaakt als een vedette. Die sterrenrol bevalt haar duidelijk prima en het publiek geniet. Maar daarin schuilt tegelij kertijd het gevaar van vulgarisering van de monarchie. Het maakt een koningshuis De huwelijksuitzending kost de NOS ruim 1,2 miljoen euro. Daarvan hoopt de om roep 454.000 euro terug te verdienen met het doorleveren van beelden aan buitenlandse- en commerciële omroepen. De NOS zet voor de 'operatie huwelijksprogrammering' een klei ne 500 mensen (journalisten en technici) in, en zo'n zestig camera's, ruim 500 lichtspots, een kleine 300 microfoons, 25 reportagewagens, 25 hoogwerkers en, bij mooi weer, een heli kopter. De NOS treedt op als host-broadcaster en mag als enige de plechtigheden in de Beurs van Berlage en de Nieuwe Kerk filmen. Daarte genover staat de verplichting dat de omroep deze beelden moet doorgeven aan andere omroepen uit binnen- en buitenland. Deze af nemers betalen een bijdrage in de productie kosten, een bedrag dat de NOS niet nader wil specificeren. De NOS schat dat zo'n twintig buitenlandse tv-stations in Amsterdam aanwezig zullen zijn. Dertig a veertig landen zullen delen van het huwelijk uitzenden. De Duitse televisie is ruim oververtegenwoordigd. Maarliefst drie tv-stations zenden het huwelijk live uit. Tot nu toe heeft één Argentijnse omroep zich gemeld. De NOS wijt dat aan de ongewisse economische situatie in het land van Maxima. De Argentijnen krijgen op prime-time een twee uur durende compilatie te zien van de trouwerij van 'hun' Maxima met de Hollandse prins. Wegens het tijdsverschil heeft het geen zin de huwelijksvoltrekking in Argentinië live uit de zenden, het is daar dan nog nacht. De belangstelling van de media voor de f eeste- lijkheden verloopt volgens verwachting. Zo'n 1300 journalisten, regisseurs, producenten en technici hebben zich aangemeld bij de Rijks voorlichtingsdienst. De NOS verwacht met negen miljoen kijkers in Nederland het oude record, dat met 8,4 mil joen op naam staat van de Elfstedentocht in 1997te verbeteren. Naar het huwelijk van Beatrix en Claus in 1966 keken bijna acht mil joen mensen. GPD kwetsbaar als j e van zulke sentimenten afhan kelijk bent." Het gevaar dreigt ook dat Maxima met haar enorme uitstraling en charme haar echtgenoot in populariteit zal gaan overschaduwen. Alexanders adviseurs en koningin Beatrix zullen dat koste wat kost willen voorkomen. De kroonprins heeft er niet voor niets voor ge kozen met het specialisme watermanagement juist inhoudelijk goede sier te maken. „Hij zal na het huwelijk weer wat meer op de voor grond moeten treden", vindt Van Cruyningen. „Móxima moet op haar beurt beseffen dat zij haar status ontleent aan Willem-Alexander. Nu is hij nog verliefd en geniet hij vol trots van alle aandacht voor haar. Maar ik vraag me af of hij het leuk blijft vinden dat, zodra hij iets inhoudelijks naar voren wil brengen, alle aan dacht steevast is gericht op het pakje en de haardracht van zijn echtgenote." Maar is Maxima er wel de persoon voor om een stapje terug te doen, vraagt historicus Te Velde zich af.,Het publieke optreden gaat haar goed af en ze vindt die rol duidelijk aantrekkelijk. Ze begeeft zich in een mijnenveld, maar ze be zit de natuurlijke flair om het er goed vanaf te brengen. Ze heeft al een sterke positie, dus ik zou Maxima aanraden het na het huwelijk een tijdje rustig aan te doen. Kijk de kat uit de boom. Het is in niemands belang om het Bij de voorbereiding van het huwelijk van Wilhelmina werd onontgonnen terrein be treden. Bij koninklijke huwelij ken was het gebruikelijk dat de vrouw zich voegde naar het land en het Huis van de echtgenoot, maar daar kon bij de koningin van Nederland natuurlijk geen sprake van zijn. De uitverkoren partner zou Huis en haard moe ten opgeven, en zelfs de eventu ele nakomelingen zouden niet zo maar zijn familienaam krij gen. Alleen op die manier kon worden voorkomen dat de naam Oranje-Nassau zou uitsterven. Koningin Emma vond in het voorjaar van 1900 een geschikte huwelijkskandidaat voor haar inmiddels bijna twintigjarige dochter. Gelukkig was die het met de keuze van haar moeder eens en toen de onderhandelin gen met goed gevolg waren af gesloten werd in oktober van dat jaar de verloving van de ko ningin met Hendrik van Meck- lenburg-Schwerin bekend ge maakt. In de Tweede Kamer redetwistte Abraham Kuyper nog over de vraag of het parle ment 'goedkeuring' dan wel 'toestemming' moest geven voor dit huwelijk - goedkeuring im mers vereiste ook instemming met de partnerkeuze. Het huwelijk werd op 7 februari 1901 - de Oranjes hebben door de geschiedenis heen een voor keur getoond voor trouwdata in de koude wintermaanden - in Den Haag gesloten. Voor het eerst deed de Gouden Koets daarbij dienst als koninklijk vervoermiddel. Het destijds ge bruikte knielbankje staat op 2 februari ook klaar voor Willem- Alexander en Maxima. Het duurde daarna nog acht jaar alvorens een troonopvolg ster werd geboren. Wilhelmina en Hendrik hadden elkaar steeds minder te vertellen en leidden uiteindelijk gescheiden levens, waarbij meespeelde dat de prins-gemaal zijn vertier re gelmatig buiten de deur zocht. Hans Jacobs sprookje te veel op te kloppen." Maxima heeft er voor gezorgd dat alle kritiek op de monarchie is verstomd. „Daar zit tege lijkertijd een groot risico", aldus Te Velde. „Het is journalisten eigen zich een beetje te schamen als ze beseffen dat ze een prinses zo aanbidden. En dan kan de toon bij het minste of geringste drastisch omslaan." De historicus is benieuwd hoe de koninklijke rol Maxima na het huwelijk zal bevallen. „Als straks de aandacht geluwd is, kan het gevoel ontstaan van: 'daar zit ik dan'. Dan komt wel licht het besef datze bijvoorbeeld nooit meer een betaalde baan kan aannemen." Aan het einde van de kennismakingstour zei Maxima dat zij het af en toe moeilij k heeft met de beperking van haar privé-leven. In kleine kring zou zij zich onlangs hebben laten ont vallen dat ze met enige nostalgie terugdenkt aan haar leven in New York. Te Velde: „Dat kan ik mij voorstellen. Er gloort haar nu een toekomst van linten doorknippen." Het hangt vooral van haarzelf af hoe ze om gaat met de kleine ruimte die er is. „Ze zal mis schien gevraagd worden iets terug te treden. Maar door wie? Willem-Alexander en Maxima zijn volwassen mensen. Ze zullen niet zomaar alles klakkeloos aannemen van koningin Bea trix." Berrit de Lange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12