Ze blijft zichzelf, dat is knap '02-02-02 Maxima Zorreguieta Willem III en Emma f wsmm PZC |k dinsdag 22 januari 2002 1 1 Of Maxima Zorreguieta werkelijk 'meer dan spontaan' is, zoals half Nederland na afloop van de kennisma kingstournee zwijmelend oordeelde, valt te bezien. Een toekomstig koningin draagt het hart trouwens liever niet op de tong. Slim, aantrekkelijk, zelfbewust, ondernemend en vastberaden: de Argen tijnse heeft betere kwaliteiten die haar geknipt maken voor 'baas' Willem- Alexander. Alexander narrig reageerde op een vraag van een roddeljournalist over gezinsuitbreiding, onderbrak Maxima hem door te roepen dat ze 'heel graag kinderen wilde.' Het zijn dergelijke uitlatingen die haar het predikaat 'spontaan' opleverde. Ook veel ge sprekspartners tijdens de kennismakingstour gebruikten deze omschrijving. Maar ze is eer der verfrissend. Juist tijdens het 'Rondje Ne derland' bleek dat ze al heel goed weet wat ze wel en niet kan zeggen. Ze was nooit te beroerd om het Oranje-publiek enthousiast te begroe ten en te lachen naar de camera's. Ook voor minder opwindende programma-onderdelen had ze een luisterend oor. Maar voor onwelge vallige vragen van j ournalisten sloot ze zich af en bij een enkele demonstratie van tegenstan ders keek ze net als Willem-Alexander 'toeval lig' de andere kant op. Intellectueel gezien had Maxima elders op de aardbol meer van haar leven kunnen maken. Met misschien minder weelde, maar met be houd van privacy. Maar ze heeft haar zinnen gezet op een baan bij 'baas Alexander', zoals de kroonprins haar toekomst ooit lachend ver woordde. Ze verlangt naar rust, volgens een goede Argentijnse vriendin hoopt ze dat de 'Maxi-mania' na het huwelijk zal afnemen. Toch lijkt de toekomstige koningin de klus wel aan te kunnen. Met misschien wel in het ach terhoofd het motto dat ze als 17-jarige al in haar jaarboek schreef: 'Er zijn geen doornen zonder rozen. Er zijn geen rozen zonder door nen.' Bernice Breure Ze levert haar privacy in, geeft haar carrière op, is verplicht de rest van haar leven in Nederland te wonen, mist haar vader op haar trouwerij en kan haar kinderen niet opvoeden in de geest van de katholieke kerk die haar zo vertrouwd is. Als het accepteren van een hu welijksaanzoek van een kroonprins een puur verstandelijke beslissing is, zou het er slecht hebben uitgezien voor Willem-Alexander. Tenzij de toekomstige koningin een onzeker, naar luxe verlangend type is dat door zo'n ver bintenis eindelijk weet wat ze met het leven aan moet. Maar dat is bij deze bruid bepaald niet het geval. Door haar afkomst, intelligen tie en uiterlijk was Maxima Zorreguieta al verzekerd van een boeiend, mondain leven. Maxima werd op 17 mei 1971 geboren in de chique buitenwijk La Lucilla van Buenos Ai res. Zij is de oudste dochter van Jorge Horacio Zorreguieta en diens tweede vrouw Maria del Carmen Cerruti. Zox-reguieta heeft nog drie dochters uit zijn eerste huwelijk met Marta López Gil. Thuis was Maxima de oudste, haar ouders kregen na haar nog drie kinderen, Mar tin (1972), Juan (1982) en Inès (1984). Het gezin behoort niet tot de allerhoogste Ar gentijnse klasse, maar schurkt er wel tegen aan. Van oudsher was de Baskische familie Zorreguieta steenrijk, maar van dat fortuin was bij de geboorte van Jorge niet veel meer over. Hij maakte carrière door op te klimmen als bestuurder in de agrarische sector. Tussen 1976 en 1981 bekleedde hij zijn meest omstre den functies als staatssecretaris en ondermi nister voor landbouw onder het schrikbewind van generaal Videla. Tegenwoordig is hij voor zitter van de Vereniging van Suikerproducen ten in Argentinië. Moeder Maria del Carmen Cerruti komt uit een welgestelde familie van grootgrondbezitters. Maxima groeide op in een bescheiden deel van de dure wijk Recoleta; ir. een onopvallend ap partementencomplex ingeklemd tussen een parkeergarage en een supermarkt. Haar ou ders wonen daar nog steeds met hun twee jongste kinderen. In tegenstelling tot haar halfzussen bezocht Maxima, vernoemd naar Jorge's grootmoeder, louter particuliere scholen. Na een kleuter- Zwaaien naar de Gouden Koets in Den Haag, Prinsjesdag 2001. Maxima in Buenos Aires, augustus 1979; rechts vader Zorreguieta. foto La Nacion/AP school geleid door Duitse nonnen ging ze op haar zesde naar het Northlands College, een peperdure school waar Spaans en Engels de voertaal zijn. Maxima verscheen daar elke dag in schooluniform, een groen of blauw truitje met een geruit rokje. Ze was 'een goede, intel ligente' leerling, en vooral 'heel aardig en ge woon', liet het toenmalig hoofd zich eens ont vallen. Ambitieus De aanstaande koningin was ambitieus, maar zeker geen meisje dat altijd met de neus in de boeken zat. Buiten schooltijd leidde ze het ty pische leven van de jongeren uit de jetset die zich vermaken in eigen zwembaden, spelen op de privé-tennisbaan en zijn opgegroeid met dienstmeisjes en koks. Vakanties werden vaak doorgebracht in het wintersportoord Barilo- che, waar de familie Zorreguieta lange tijd be schikte over een eigen huis. In de weekeinden was Maxima een graag geziene gast op de es- tancia (grote veeboerderij) op de pampa's van een bevriende familie. DeBrits-Argentijnse schrijfster Santa Monte- fiore, die daar een jaar verbleef, kwam Maxi ma er geregeld tegen. Beide vrouwen waren toen begin twintig. „Ze had een erg Europees gevoel voor humor", herinnert Montefiore Jorge Zorreguieta en Maria del Carmen Cerruti, 14 september 2001 in Buenos Aires. archieffoto Caras/GPD zich. Bovendien beschikte ze over 'een hele sterke persoonlijkheid, een overrompelende kosmopolitische uitstraling en was ze vroeg wereldwijs'. Het is ook de Argentijnse Trina Lopez opgevallen dat Maxima niet alleen zui delijke trekjes heeft. Ze vex-bleef in hetzelfde hotel waar haar landgenote vorig jaar met Willem-Alexander en haar familie de vakan tie doorbracht in Lago Cholila, Zuid- Argenti nië. De vrouwen maakten dagelijks een px-aat- je over het weer en de natuur. „Wat mij opviel, is dat ze in haar doen en laten heel Angelsak sisch is. Ik heb nog nooit een Ai'gentijnse ont moet die whisky drinkt. Maar zij doet het." Volgens de schrijfster Montefiore was Maxima op haar twintigste al aantrekkelijk, 'maar ze ker niet de schoonheid die ze nu is'. In het 'di- eetzieke' Argentinië werd de geblondeerde Maxi, haar koosnaam, door sommigen voor 'een beetje dikkig' uitgemaakt. Desalniette min was Maxima een graag geziene figuur in het uitgaansleven van Buenos Aires. Video beelden die SBS6 in het najaar 1999 uitzond, tonen 'party animal' Maxima rokend en drin kend tijdens een feest in de hoofdstad. En over belangstelling van mannen had ze niet te kla gen. Maxima kan gebrek aan ambitie niet worden verweten. Op haar achttiende ging ze econo mie studeren aan de Katholieke Universiteit van Argentinië. Vanaf het eerste studiejaar had ze bijbanen, onder meer bij de Bank of Boston in Buenos Aires. Over haar liefdesle ven in die tijd is niet veel bekend. Volgens som mige bladen had Maxima gedurende zeven jaar een vaste vriend, een Italiaan die in Ar gentinië woonde. Ze was in ieder geval vrijge zel toen ze op haar 25ste de studie afi'ondde en naar New York vertrok. Maxima's halfzus, de performance-kunstena- res Dolores, woonde al in de 'Big Apple', maar moeder Zorreguieta huurde een eigen appar- tement voor haar oudste dochter. Na nog en kele verhuizingen streek ze neer in de trendy wijk Chelsea. Net als elke nieuwkomer in deze stad moest ze een t ij dj e lobbyen om een baan te vinden, maar al vrij snel wist ze een Ameri kaanse verblijfsvergunning te bemachtigen. Maxima werkte tijdens haar vierjarig verblijf in New York voor drie banken. Ze begon bij HSBC (Hongkong Shanghai Banking Corp), stapte over naar Dresdner Kleinwort Benson en haar laatste werkgever was Deutsche Bank. Daar was Maxima 'manager internatio nal sales', en hield ze zich bezig met beleg gingsportefeuilles van Latijns-Amerikaanse bankrelaties. Regelmatig vloog ze voor haar werk naar Boston, Texas of Florida. Hoewel ze tussendoor enkele periodes zonder werk zat, leidde Maxima ook in New York be paald geen doorsnee leven. Ze winkelde graag in exclusieve zaken en had een abonnement op een dure sportschool. Na werktijd werd ze ge regeld per limousine opgehaald voor een 'da te'. In 1999 deelde ze haar woning met de Ame rikaan Dieter Zimmerman die vermoedelijk enige tijd haar vaste vriend was. Zijn achter naam stond nog bij de bel van Maxima's appartement toen zich daar in het najaar de eerste Nederlandse journalisten meldden. Zimmerman had waarschijnlijk al enige tijd daarvoor zijn boeltje gepakt. Tegen een rod- delblad vertelde hij later 'veel verdriet' te heb ben gehad toen de relatie werd verbroken. In mei 1999 liep Maxima kroonprins Willem- Alexander in het Spaanse Sevilla tegen het lijf tijdens een exclusief feest tijdens de jaarlijkse 'Feria'. Ze was daar met een aantal vrienden, onder wie enkele adellijke mannen. Rijke za kenlieden was ze in haar leven inmiddels ook veelvuldig tegengekomen. Het lijkt aanneme lijk dat het 'liefde op het eerste gezicht' was tussen haar en de prins. Betrokkenen prijzen de manier waarop Maxi ma vanaf het begin is omgegaan met het circus waarin ze door haar nieuwe relatie belandde. Haar houding tegenover de pers, die haar na enkele maanden in New York belaagde, was professioneel. Toen fotograaf Edwin Smul ders in september 1999 bij de uitgang van haar kantoor stond te posten, weigerde ze op vrien delijke toon voor hem te poseren. Maar ze liet hem wel weten op welk tijdstip ze het gebouw van Deutsche Bank zou verlaten, zodat hij fo to's kon maken van haar vertrek.,Ze is aardig, maar gereserveerd, georganiseerd. Ze weet wie ze is", was de eerste indruk van docente Hanny Veenendaal die door Maxima zelf werd gebeld met het verzoek haar Nederlands te le ren. Uit Veenendaals gepubliceerde dagboek blijkt dat haar pupil eerst de kat uit de boom keek. Later nam Maxima een pond drop voor haar mee uit het land van haar prins. Veenen daal concludeerde: 'Ze is een lieverd'. 'Echt koninginnemateriaal', vertelde ze in een in- texview. Maxima hield zich volgens de docente goed staande onder alle druk. „Knap dat ze zichzelf blijft. Dat al die aandacht haar niet naar het hoofd stijgt." In het voorjaar 2000 koos Maxima duidelijk voor Willem-Alexander door naar Brussel te verhuizen. Voor de vorm werkte ze daar nog een tij dje voor de Belgische afdeling van Deut sche Bank, maar het einde van haar eigen loopbaan was al in zicht. Vastberaden leek ze zich vanaf dit moment te richten op een toe komst met Willem-Alexander. Diana Maxima is weieens een tweede Diana ge noemd, maar die vergelijking gaat volledig mank. Niet alleen heeft Maxima voor haar hu welijk veel meer levenservaring opgedaan dan de verongelukte Britse prinses, ze is vooral veel zelfbewuster. Van haar gezonde portie zelfvertrouwen gaf Maxima al blijk tijdens haar eerste officiële optreden in Nederland, de aankondiging van de verloving op 30 maart 2001. Er viel geen Lady Di-achtige verlegen blik te bespeuren toen ze pers en publiek tege moet trad. Ze keek eerder nieuwsgierig en ge streeld door de aandacht. Ze verschool zich, ook bij pijnlijke vragen, niet achter haar ver loofde. „Dat vind ik heel erg, meneer", zei ze rustig toen de zoveelste journalist viste naar haar gevoelens over de afwezigheid van vader Jorge op het huwelijk. En terwijl Willem- SchandeVan eerbied en te rughoudendheid was in een deel van de vaderlandse pers geen sprake toen in 1878 het voornemen bekend werd van de 62-jarige koning Willem III met de slechts twintigjarige prinses Emma van Waldeck-Pyrmont. „Wat moest zo'n oude viespeuk met zo'n jong onschuldig wicht?", werd hardop gewaagd. Voor de niet als een fijnzinnig en beschaafd man bekend staande vorst was het antwoord simpel: hij wilde zijn dynastie redden. Zijn eerdere huwelijk, in 1839, met zijn nichtje Sophie van Wurtemberg, was op een mis lukking uitgedraaid. Sophie, die zich ver verheven voelde bo ven de in haar ogen 'boerse' Wil lem, wilde na een paar jaar al scheiden, maar verder dan een in 1855 overeengekomen, en verder geheim gehouden schei ding van tafel en bed, kwam het niet. Sophie stierf in 1877 en liet zich opbaren in haar trouwjurk, waarmee ze wilde aangeven dat in feite al op haar trouwdag aan haar leven een einde was geko men. De drie kinderen uit het huwelijk stierven ongehuwd en kinderloos, zodat Emma voor redding moest zorgen. Op 7 januari 1879 werd op slot Arolsen het huwelijk tussen Willem III en Emma gesloten - pas in 1964 zou er weer een Oranje in het buitenland trou wen. De bruid droeg een gecom pliceerd geplooide sleepjapon van crème satijn dat met zilver draad was geborduurd, de ko- ning had zijn admiraalsuniform aan. Emma kreeg daarna de kunst van het op eieren lopen naast de nurkse Willem snel on der de knie, en schonk hem in de elf jaar van hun huwelijk in au gustus 1880 één kind: Wilhelmi- na. Hans Jacobs foto Marco de Swart/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11