T -- 02-02-02 <j \tr Koning in spe gaat voor de inhoud PZC Willem-Alexander 10 Willem II en Anna Paulowna dinsdag 22 januari 2002 Welkom Maxima! En oh ja, Willem- Alexander natuurlijk ook', kopt een van de spandoeken die de kroonprins en zijn verloofde tijdens hun kennisma kingstournee onder ogen krijgen. De on schuldige tekst schetst ondubbelzinnig het dilemma waar de prins al zijn hele le ven mee worstelt. Natuurlijk is hij trots op zijn charismatische verloofde en de wijze waarop zij Nederland heeft ver overd. Maar Willem-Alexander is opge voed en opgeleid om zijn functie te laten uitstijgen boven uiterlijk vertoon. Lange tijd heeft Willem-Alexander naar ei gen zeggen getwijfeld of hij het Maxima kon aandoen zijn levensgezellin te worden. Uiteindelijk concludeert hij dat zij dé vrouw is ,met het juiste en sterke karakter om aan mi j n zijde een uitermate belangrijke rol te vervul len." „Zij kan met haar brede visie, haar ge voel voor humor, haar intelligentie en relati veringsvermogen mij de steun geven die voor mij in de toekomst onontbeerlijk is." En dus voltrekt zich op 19 januari 2001 op de bevro ren hofvijver van paleis Huis ten Bosch in alle privacy het belangrijkste moment van zijn le ven: de Prins van Oranje vraagt Maxima Zor- reguieta zijn echtgenote te worden. Willem-Alexander heeft altijd gezegd dat hij zijn toekomstige levenspartner „absoluut zelf en in alle vrijheid" zou kiezen. Hij zou de vrouw van zijn hart zelfs verkiezen boven de troon. Die schier onmogelijke keuze wordt ternauwernood voorkomen als de gevoelighe den rond het juntaverleden van Maxima's va der vakkundig uit de weg worden geruimd. „Diverse publicaties hebben soms een zware druk op onze relatie gelegd, waar we tot op he den sterker uitgekomen zijn", aldus Willem- Alexander bij de aankondiging van de verlo ving op 30 maart 2001. Niet alleen zijn keuze voor Maxima met haar dubieuze afkomst, maar ook de soms overdui delijke worsteling met de ministeriële verant woordelijkheid roepen in de periode voor de verlovingsaankondiging de vraag of op Wil- lem-Alexander wel geschikt is voor het ko ningschap. In maart, amper een maand voor de presentatie van het verloofde paar, begaat Alexander, naar later blijkt onder enorme druk, 'ajdens een werkbezoek aan New York Kinderdijk, 8 oktober 2001. foto Robert Vos/ANP een enorme blunder. Gevraagd naar de kwes- tie-Zorreguieta wijst hij de meegereisde jour nalisten vrijmoedig op een 'open bron'. Het betreft een ingezonden brief van juntaleider Videla in een Argentijnse krant. De breed uit gemeten faux pas komt de kroonprins op een fikse berisping van premier Kok te staan. Zijn aanstaande maakte zo'n drie weken later ont wapenend voorgoed verleden tijd van de New- Yorkse uitglijder: „Je was een beetje dom." Willem-Alexander heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij het soms moeilijk heeft met de regels die hem de vrijheid van menings uiting nagenoeg onmogelijk maken: „Ik kan niet zomaar zeggen wat ik wil. Als ik het er gens mee oneens ben, moet ik mijn mond hou den en dat is vaak heel moeilijk." Over de spaarzame protesten tijdens de rondreis langs de provincies, zegt de prins vol zelfspot: „In Willem-Alexander tijdens de Elfstedentocht van 1986. foto Theo Bohmers/GPD Willem-Alexander in 1972. foto Stef Breukel/GPD Nederland heeft iedereen vrijheid van me ningsuiting. Althans, bijna iedereen." De relatie met Maxima Zorreguieta bloeit op in een periode waarin de kroonprins afrekent met zijn imago van 'prins Pils' en serieus ko ning in spe wordt. Zijn dertigste verjaardag in 1997 vormt een duidelijke kentering. Het jaar daarvoor host Willem-Alexander nog vrolijk mee met de Nederlandse Olympische sporters in Atlanta. Hij wordt regelmatig vastgelegd met een pilsje in de hand of ingetogen mee- swingend op de melodieën van René Froger in een voetbalstadion. Op de Duitse snelweg rijdt de prins in 1995 roekeloos met hoge snelheid de vangrail in. Op de passagiersstoel zit een dame: Emily Bre- mers. In het najaar van 1998 is vrijwel ieder een er zeker van dat er een verloving met de Nijmeegse tandartsdochter op handen is. Maar in september van dat jaar wordt de vier jaar durende relatie, die was begonnen op een studentenfeestje in Leiden, plotsklaps beëin digd. De verhouding met Emily ontstaat vlak nadat Alexander zijn studie geschiedenis aan de uni versiteit van Leiden na zes jaar 'met genoegen heeft afgerond. De prins bewoont een studen tenhuis op het Rapenburg en wordt regelmatig in het Leidse uitgaansleven gesignaleerd. Na zijn afstuderen betrekt Alexander het heren huis Noordeinde 66 in Den Haag, vlak naast paleis Noordeinde. Als student kan Alexander zich nog in de luw te studentikoze uitspattingen veroorloven. Desondanks gloort ook dan al onafgebroken zijn toekomst als koning. Vlak na zijn dertig ste verjaardag zegt Willem-Alexander dat hij als opgroeiende jongen lang weerstand heeft gekoesterd tegen het koningschap. „Pas toen ik de universiteit verliet, heb ik mij verzoend met mijn taak. Nu zie ik het als een uitdaging waar ik zin in heb, ik kan mezelf overtreffen. Ik zal het waarmaken dat ik recht heb op deze functie. Alle twijfel is weg." Dwarse puber Willem-Alexander Claus George Ferdinand, geboren op 27 april 1967 in Utrecht, brengt zijn kinderjaren door op kasteel Drakesteijn in de bossen van Lage Vuursche. Hij gaat naar school inBaarn, vlakbij paleis Soestdijk. In die jaren worden tijdens een vakantie ook zijn eerste woorden van belang opgetekend: 'Ne derlandse pers, opgerot Als Beatrix in 1980 koningin wordt, verhuist het gezin naar Den Haag, waar Alexander zijn schoolloopbaan voorzet aan het Eerste Vrij zinnig Christelijk Lyceum. Met de troonsbe stijging van zijn moeder valt hem officieel de titel Prins van Oranje ten deel. De kroonprins is een dwarse puber, regelma tig ligt hij met zijn ouders overhoop. De over stap na de derde klas naar de prestigieuze kostschool Atlantic College in Wales, is zijn ei gen keuze, vertelt hij later. „Ik wilde gewoon het huis uit." In 1985, hij is dan achttien jaar, vervult Alexander zijn dienstplicht bij de Koninklijke Marine. Een jaar later wordt hij officier. Op zijn 23ste wordt de prins benoemd tot adju dant in bijzondere dienst van zijn moeder. De kroonprins is een fervent sportliefhebber. Zo rijdt hij in 1986 de Elf stedentocht uit en loopt hij zes jaar later de marathon van New York. Daarnaast skiet hij graag en staat hij 's ochtends regelmatig een uurtje eerder op om voordat zijn werkdag begint even te gaan ten nissen. Zijn liefde voor sport zorgt ook voor een hevi ge controverse rond zijn persoon. De prins kondigt zijn lidmaatschap van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) aan in 1998, hetzelfde jaar waarin er ernstige corruptie schandalen rond het sportbolwerk naar bui ten komen. Premier Kok adviseert de prins zijn lidmaatschap op te schorten. Als de orga nisatie uiteindelijk schoon schip maakt bin nen de gelederen, mag Alexander alsnog de Olympische eed afleggen. Binnen het IOC houdt de prins zich onder meer bezig met het stimuleren van sport in Afrika. Waterbeheer In ieder geval totdat de troon roept, zal Alexander zich intensief bezig blijven houden met waterbeheer. Die specialiteit, aangeraden door prins Claus, heeft hem in binnen- en bui tenland al veel aanzien opgeleverd. Een reis naar Brazilië in het voorjaar van 1998 is de eerste serieuze test voor de koninklijke water manager. Willem-Alexander neemt gretig deel aan discussies met deskundigen en houdt ster ke speeches waaruit een gedegen kennis over het onderwerp blijkt. Hij is voorzitter van het tweede Wereld Water Forum dat in 2000 in Den Haag wordt gehouden en op officiële rei zen is er in het programma altijd tijd inge ruimd voor waterproblematiek. Ter voorbereiding op de staatsbezoeken die de prins samen met Maxima in toekomst zal af leggen, maakte hij de afgelopen jaren officiële reizen naar onder meer Australië, Nepal, Ja pan en MarokkoDoor zijn adviseurs wordt hij dan steevast als 'de prins van de inhoud' aan geduid. Naast zijn officiële plichtplegingen ruimt Wil lem-Alexander zo veel mogelijk tijd in voor zijn grote hobby: vliegen. De prins hanteert re gelmatig de stuurknuppel van het regerings toestel KBX, ook tijdens officiële bezoeken en met Beatrix aan boord. Willem-Alexander zegt in het televisie-inter- view ter gelegenheid van zijn dertigste ver jaardag dat hij na zijn inhuldiging graag ko ning Willem IV genoemd wil worden. Hij ziet het koningschap voor zich zoals zijn oma Juli ana dat invulde. De koning in spe heeft wel duidelijk gesteld dat hij net als zijn moeder niets voelt voor een louter ceremoniële func tie. „Als de inhoud ontbreekt, heb ik er meteen een stuk minder zin in." Het zal overigens nog jaren duren voordat Beatrix troonsafstand doet ten behoeve van haar oudste zoon, zei de koningin tijdens haar staatsbezoek aan Roemenië in oktober. Voor Willem-Alexander komt deze mededeling niet als een verrassing: „Ik ben blij dat die tijd om ons eig'en leven op te bouwen en wellicht een gezin te stichten ons is gegund. Ik weet uit ei gen ervaring van de tijd op Drakesteijn dat zo'n periode heel essentieel is." Berrit de Lange De ambitieuze en knappe erf prins van Oranje was aan het begin van de negentiende eeuw een goede huwelijkspartij maar dat betekende nog niet dat hij bij alle meisjes gewild was. Vader Willem I meldde vol trots de verloving met prinses Char lotte van Groot-Brittannië en Ierland, maar Charlotte zelf zag een eventueel verblijf in het koude, kille, en onaanzienlijke Den Haag helemaal niet zitten en verzette zich hevig tegen de verbintenis. Ze schroefde haar voorwaarden op - alleen onder heel bijzondere omstandighe den zou ze ooit eens een keertje in Nederland langs hoeven te komen - om Willem uiteindelijk toch af te wijzen. Gelukkig duurde het gezichts verlies voor de 'held van Water loo' maar kort. De Russische tsaar Alexander I deed zijn jongste zus, groothertogin An na, in de aanbieding en de Oran jes hapten toe. In het huwelijks contract - fraai versierd met zilveren zegelhouders - werd onder andere vastgelegd dat Anna Paulowna aan het hof haar eigen Russisch-orthodoxe kapel en priesters zou krijgen. De kinderen echter zouden in het geloof van hun vader wor den opgevoed. Op 21 februari 1816 trouwde het paar in St. Pe tersburg, maar de feestelijkhe den gingen daarna nog lange tijd door. Pas zes maanden later kwamen Willem en Anna naar Neder land. De tussentijd was overi gens goed besteed. Toen Anna Paulowna eind augustus haar intrede maakte, was zij reeds in verwachting. Met Charlotte liep het minder goed af. Zij trouwde in 1816 met Leopold van Sak- sen-Coburg (de latere eerste ko ning van België)maar stierf een jaar later in het kraambed. Hans Jacobs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10