Tunnel spekt Goes en Middelburg PZC Schoondijkse jeugdsoos nog steeds dakloos Brand Hulst vermoedelijk aangestoken Alleen voor vis komt Bobby eruit Motorboot zorgt voor storm in glas water Oranj esou venirs in Zeeuws Museum Tholen pakt uit bij koninklijk huwelijk Voorspeelavond Iaat jeugd aan publiek wennen Molukkers staan stil bij geweld Onderzoek Kamer van Koophandel minder positief voor Vlissingen en Terneuzen Scheepvaartdag in teken berging Koersk maandag 21 januari 2002 door Pascalle Cappetti HULST - De brand, die vrijdag in een winkelpand in de Kleine Bagijnestraat in Hulst woedde, is vermoedelijk aangestoken. Het vuur was in korte ti jd zo he vig, dat het onwaarschijnlijk is dat bijvoorbeeld kortsluiting de brand heeft veroorzaakt. Dat zegt brandweercomman dant A. der Weduwe van het door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Van de steden in Zeeland profiteren de bin nensteden van Goes en Middel burg het meest van de Wester- scheldetunnel. In het geval van de Zeeuwse hoofdstad komt dat onder meer door het winkelaan bod, specialistische zaken en de horeca. Goes scoort ook goed wat betreft aantal (specialisti sche) winkels. Dat blijkt uit een verkennend onderzoek van de Kamer van Koophandel. De opening van de Westerschel- detunnel heeft grote gevolgen voor de binnensteden in Mid den-Zeeland. Mensen kunnen makkelijker van de ene naar de andere stad rijden. Reistijd en gemak zijn dan belangrijker dan de afgelegde afstand. Dooi de aanleg van de tunnel komt daarin drastisch verandering. Het onderzoeksbureau Droogh- Trommelen-Broekhuis conclu deert dat Zeeuws-Vlamingen sneller naar de overkant kun nen, de winkelstand in Terneu zen verliest en dat Middelburg en Goes profiteren. Ook de Vlis- singse middenstand zal aan om zet verliezen. Wat parkeermo- gelijkheden betreft, komen de drie steden in Midden-Zeeland, inclusief Vlissingen, slecht uit de bus. Uit het onderzoek blijkt dat het koopgedrag van de inwoners van Midden-Zeeland niet erg drastisch verandert. Het win kelassortiment in Terneuzen is beperkter dan bijvoorbeeld in Middelburg, Goes en Vlissin gen. Het onderzoeksbureau Droogh-Trommelen-Broekhuis verwacht wel dat inwoners ten noorden van de Westerschelde wat vaker een dagje naar Brug- HULST - De regio Zeeuws Vlaanderen van de Zeeuwse Muziekschool start vanavond op diverse locaties in de regio met een cyclus van tien voor speelavonden. De voorspeelavonden zijn tot en met vrijdag 25 januari in de mu ziekscholen in Sluis, Oostburg en Axel. De week daarna ver plaatst het muzikale gebeuren zich van maandag tot en met vrijdag naar de Baudeloo-zaal in Hulst. Voorspeelavonden maken deel uit van het lesprogramma van de muziekschool. Leerlingen krijgen de kans om te wennen aan het musiceren voor publiek. Per avond krijgt een aantal in strumenten de nadruk. De leerlingen stappen tussen 19.00 en 20.15 uur op het podi um. Zij brengen voor medeleer lingen, familie en andere be langstellenden een gevarieerd programma ten gehore. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een bergings- inspecteur van Smit Internatio nale komt zaterdag 26 januari tijdens de jaarlijkse Scheep vaartdag naar Vlissingen om te vertellen over de berging van de Koersk. De Russische onderzee- er verging in augustus 2000 in de Barentsz-zee met man en muis. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een film over de berging. De Nederlandse gelegenheids combinatie Mammoet/Smit slaagde er vorig jaar in de ge zonken onderzeeër van een diepte van 108 meter op te take len. Daarna werd het schip vast gezet onder de hijsponton Giant 4. De 'SmitWijs Singapore' sleepte het gevaarte met de Koersk vervolgens naar Moer- mansk. Daar hadden zich veel nabe staanden verzameld, omdat de stoffelijke overschotten van de 106 bemanningsleden zich nog in de kern-onderzeeër bevon den. Vertraging De berging verliep niet altijd even gladjes. Het slechte weer in de Barentsz-zee zorgde voor vertraging. Omdat altijd het ge vaar bestond dat de kernreacto ren in de Koersk zouden gaan Hulster korps. De brand kon. zich zo snel verspreiden, omdat er een rieten bekleding aan de onderkant van het dak was aan gebracht. Bij de brand kwam de eigenaar van de tegelhandel om het le ven. Hij lag op de zolderverdie ping, toen de brand uitbrak. De ge of Gent gaan. Middelburg heeft ten opzichte van Goes en Vlissingen verreweg het groot ste aanbod. De Zeeuwse hoofd stad telt maar liefst vijftigdui zend vierkante meter aan vloeroppervlakte. Het aanbod in Terneuzen en Vlissingen is half zo groot. De binnenstad van lekken, moesten voortdurend metingen veiTicht worden. Zee varenden aan boord van het bergingsschip deden dienst op basis van vrijwilligheid. Toen het schip eenmaal los was van de bodem en met een snel heid van tien kilometer per uur omhoog kwam, werden de an kers van de Giant binnenge haald en hield de 'SmitWijs Sin gapore' het ponton in positie. Nadat de klus was geklaard, werden de bergers met bloemen op Schiphol onthaald. De presentatie van de berging van de Koersk vindt plaats om 12.30 en 14.30 uur. Kaarten voor de presentatie kunnen op 26 ja nuari vanaf 10.00 uur worden afgehaald bij de receptie van het Maritiem Instituut De Ruyter aan de Boulevard Bankert 156. Op deze locatie vindt voor het twaalfde achtereenvolgende jaar de Scheepvaartdag plaats. Deze dag is georganiseerd door het Regionaal Opleidingen Cen trum Zeeland (ROC) en de Hogeschool Zeeland. Vijftig maritieme bedrijven - zowel re derijen als logistieke bedrijven - zijn aanwezig. Verder wordt op deze dag door het ROC een nieuw radarsys teem in gebruik genomen. Het bijzondere daarvan is dat alle scheepsbewegingen op de rede van Vlissingen gevolgd kunnen worden. man bleek niet meer te redden. De brandweer kon het pand met geen mogelijkheid meer betre den. Op het moment dat de brand weer arriveerde, kort na de eerste melding, was nog niet duidelijk dat iemand zich in de bovenwoning bevond. Buren Goes is met 37.000 vierkante meter het tweede centrum van Zeeland. De bovenregionale functie van een winkelcentrum wordt mede bepaald door het aanbod aan kleding- en schoe nenzaken en de zogeheten re creatieve winkels, waaronder cd-zaken, warenhuizen, boeken door Pascalle Cappetti BRESKENS - Is er nu een dief aan de haal gegaan met een jacht van zeven ton of niet? In Breskens zijn de gemoederen danig in beroering gebracht door de mysterieuze verdwij ning van een twaalf meter lange motorboot. Technisch directeur D. Lipjes van Exclusive Yachts, distributeur van de boot, spreekt van 'een storm in een glas water'. De boot is eenvou dig meegenomen voor een proefvaart. De kapotgereden bestrating op de Middenhavendam, tegen over jachtbouwer Standfast Yachts, herinnert aan de ge beurtenissen van vorige week. Donderdag werd ontdekt dat die nacht een van de boten op de kade was verdwenen. Diefstal, denkt directeur F. Maas van Standfast. Onzin, stelt Lipjes. De daders moeten volgens Maas groot materieel hebben ge bruikt om het jacht - zo'n twaalf ton zwaar - weg te halen uit het havengebied van Breskens. Hij stelt dat de boot met een kraan moet zijn weggesleept. Hij kan zich dan ook niet voorstellen dat niemand heeft gezien dat er een kraan aan het werk is geweest. „Het moet 's nachts gebeurd zijn, dan is het natuurlijk stil op straat." Lipjes wuift de onrust weg. Het jacht is 's morgens in alle vroegte die volgens Der Weduwe 'geluk kig' thuis waren, maakten de commandant er op attent dat de auto van de man in de straat stond. Wanneer ook de hond aanwezig zou zijn, was de kans groot dat ook zijn baasje thuis was, opperden zij. Het beestje werd ongedeerd in de berging en sport en spel vallen. Middel burg heeft daarin met dertig duizend vierkante meter het grootste aanbod, gevolgd door Goes. Vlissingen en Terneuzen hebben elk de helft van het Mid delburgse aanbod. De grootste veranderingen doen zich straks voor in Zeeuws door medewerkers van het be drijf zelf in het water getakeld en weggevaren voor een proef vaart. Het moest in allerijl naar een beurs in Düsseldorf worden gebracht. „We hadden hem dringend nodig, vandaar dat we al zo vroeg op pad waren." De aangetroffen. De technische re cherche stelde vrijdag direct een onderzoek in. Ook zaterdag was zij de hele dag bezig. De brand weer moest zondag nog even te rug om het smeulende vuur na te blussen. Volgens Der Weduwe had de brandweer vrijdagmiddag geen Vlaanderen. Op dit moment zijn de Zeeuws-Vlamingen vooral gericht op Terneuzen. Of zij va ker naar Middelburg of Goes gaan, hangt af van de ontwikke ling van beide steden. Het on derzoeksbureau wijst erop dat Antwerpen, Gent en Brugge nu al belangrijk zijn voor de inwo- schade aan het trottoir - eigen dom van Rijkswaterstaat - is ze ker niet door Exclusive Yachts veroorzaakt, stelt hij. Evenmin weet hij hoe het komt dat de stoep kapot is. De politie heeft de melding van de verdwijning binnengekre- vijf minuten later moeten ko men, of er was veel meer schade ontstaan aan de naburige pan den. „De ruiten van de overbu ren waren al gesprongen. Ge lukkig zat het glas er nog in, anders waren de vlammen zo binnen geweest." Ook het naastgelegen pand liep behoor lijke rookschade op. De technische recherche had haar onderzoek zondag nog niet afgerond. ners van Zeeuws-Vlaanderen. De reisafstand tussen Zeeuws- Vlaanderen en bijvoorbeeld Goes of Middelburg bedraagt nu tussen de veertig minuten en ruim een uur. Na de opening van de Westerscheldetunnel kost het met de auto nog maar twin tig tot veertig minuten. gen, maar heeft geen aangifte genoteerd. De eigenaar heeft de politie meegedeeld dat er niets aan de hand is. „Als er geen aan gifte ligt, kunnen wij niets", reageert een woordvoerster, die erkent dat het al met al een vreemd verhaal is. door Pascalle Cappetti SCHOONDIJKE - De gemeente Oostburg moet snel met een op lossing komen voor de jeugd soos Rainbow in Schoondijke. De stichting Welzijn Wesl- Zeeuws-VIaanderen heeft de jeugdsoos aan de Van der Slik- kestraat ontruimd, omdat de onderhoudstoestand van het gebouw activiteiten niet langer toelaat. Het bestuur was de stil te rondom een eventuele nieuw bouw zo beu, dat de leden zijn opgestapt. Ze wachtten al te lang op een reactie van de ge meente. In een brandbrief aan de ge meente schrijft de stichting dat de onderhoudstoestand van het jeugdgebouw op de vroegere voetvalvelden zo beroerd is, dat activiteiten er niet meer kunnen worden gehouden. De jeugd is noodgedwongen uitgeweken naar een ruimte van de gerefor meerde kerk of de sportzaal van Schoondijke. C. Provo van de stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen zegt dat het niet langer verant woord was om nog activiteiten in het gebouw te organiseren. Elektra, keukeninrichting en sanitair zijn niet meer van deze tijd en daarbij is het houten ge bouw is zeer inbraakgevoelig, zodat geluidsapparatuur en te levisie er niet kunnen blijven staan. „Het heeft geen zin om er- weer eens enkele potten verf te genaan te gooien." Noodkreet De noodkreet werd al meerma len geslaakt door de stichting en het bestuur van de jeugdsoos. Twee jaar geleden namen zij zelf het heft in handen en zochten contact met het projectbureau Jeugdruimte. Die ontwierp voor de jeugd een nieuwe accommo datie ontwierp, die ook door de basisscholen, kinderclub, acti viteitencommissie en dorpsraad te gebruiken was. Gekozen werd voor een locatie aan de Kattenkreek, in het verlengde van de Dr. Huizingastraat. De nieuwbouw zou neerkomen op een bedrag van ongeveer twee door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Ook het Zeeuws Museum haakt in op de gekte rond het huwelijk van prins Willem Alexander met Maxima Zorreguieta. Van 24 ja nuari tot en met 18 maart wor den in de Zeeuwse Bibliotheek, het Zeeuws Archief en de Druk ken,' in Middelburg Oranjesou venirs tentoongesteld. Sinds het huwelijk werd aange kondigd, wordt Nederland overstelpt met prullaria, zoals Oranjebekers, -aanstekers, - vlaggetjes en -kaarten. Het Nederlandse vorstenhuis ontleent zijn naam aan Orange, een vorstendom in de Provence met een gelijknamige hoofd stad. Willem de Zwijger (1533 - 1584) erfde Orange en droeg vanaf dat moment de naam prins van Oranje. Kapers Oranje betekent voor de gemid delde Nederlander meer dan al leen het vorstenhuis. Het Ne derlands elftal draagt oranje shirts, de uitroep Oranje Boven is vierhonderd jaar oud. De kreet werd geroepen door Duin kerker kapers bij het omkeren van de vlag van een tot buit ge maakt schip. Oranje Boven door Ron Magnée THOLEN - Een mok met op druk voor elke basisscholier, een tekenwedstrijd voor kinde ren, een felicitatieregister voor geïnteresseerden én vijftig Thoolse afgevaardigden in de Arena. Voor het koninklijk hu welijk op 2 februari trekt de ge meente Tholen alles uit de kast. Ze krijgen allemaal een mok met een opdruk van het konink lijk paar: leerlingen van het Thoolse basisonderwijs zowel als peuters en kinderen die bui ten het eiland een school bezoe ken. Daarnaast organiseert de gemeente een tekenwedstrijd voor Thoolse scholieren. Tot slot komt er een felicitatieregister voor degenen die het koninklijk paar willen gelukwensen. Bo vendien besloot de gemeente al eerder vijftig inwoners naar het grote feest in de Amsterdamse Arena te sturen. De kosten voor ton, een bedrag dat zou worden betaald door het Techno Park Zeeland, die het terrein van de jeugdsoos nodig heeft voor zijn uitbreidingsplannen. Vervol gens werd het opnieuw stil rondom de verhuizing van de jeugdsoos. Voor oud-voorzitter A. van Houte was de animo om nog aan te blijven als bestuurslid, ver gezakt. Bovendien vond hij zich iets te oud worden voor het soos- werk. Het bestuur heeft het boeltje overgedragen aan de stichting. Wethouder R. Leent- faar bevestigt dat het geen zin heeft om geld te steken in de jeugdsoos, omdat duidelijk is dat het gebouw niet op de huidi ge plek kan blijven staan. „Dat is trekken aan een dood paard." Hij is bereid mee te werken aan de inrichting van de ruimte bij het kerkgebouw, zodat de jeugd in elk geval tijdelijk onderdak heeft. Een definitieve oplossing verwacht hij voor de zomer te kunnen presenteren. Gedacht wordt aan een locatie bij de hui dige voetbalvelden. Maar dat is een van de mogelijkheden, zegt hij. „Er komt een andere ruimte, maar de jeugdsoos vormt de schakel in een groter geheel." OOST-SOUBURG - Molukse organisaties in Zeeland hebben zaterdag stil gestaan bij het ge welddadige conflict op de Mo- lukken. Vertegenwoordigers, maar ook individuele Molukkers, vertel den elkaar wat zij sinds het be gin van de bloedige strijd in ja nuari 1999 hebben gedaan. Op de bijeenkomst in het Moluks Centrum Mae Uku in Oost-Sou burg kwam een directe tele foonverbinding tot stand met de Molukken om geïnformeerd te worden over de actuele situatie. De informatiebijeenkomst stond voor een deel in het teken van het uitblijven van vrede en verzoening op de Molukken. werd vooral in de Tweede We reldoorlog gescandeerd om de aanhankelijkheid aan koningin Wilhelmina te betuigen. Verschillende Oranjesouvenirs zijn in de verzamelingen van het Zeeuws Museum bewaard ge bleven. Munten en penningen herinneren aan personen en fes tiviteiten van het koningshuis. Maar het museum heeft veel meer, zoals Oranjeborden, - doeken en foto's. In het kader van het project Zeeuws Museum op reis zijn en kele bijzondere voorwerpen ge selecteerd. Zo is de foto te zien van prins Hendrik en koningin Wilhelmina in Fries kostuum. Verder worden Oranjeborden tentoongesteld met onder ande re een portret van Willem V en Wilhemina van Pruisen en een oranjeboom. In alle vitrines zijn gedenkdoeken uit de achttiende en negentiende eeuw te zien. Deze gedenkdoeken werden als halsdoek gedragen tijdens de Oranjefeesten, Eind achttiende eeuw was de politieke spanning tussen patriotten en koningsge- zinden (Oranjepartij) erg groot. Het dragen van de Oranjedoek was een propagandamiddel. De Oranjedoeken van latere datum zijn vooral een herinnering aan de Oranjefeesten bij huwelijken en kroningen. de tickets, in totaal 2250 euro, betaalt Tholen uit eigen zak. De activiteiten van de gemeente Tholen passen in de band die de gemeente met het koninklijk huis heeft en die teruggaat tot in de 17e eeuw. De koningin draagt immers de titel Vrouwe van Sint-Maartensdijk, legt verant woordelijk wethouder W. van Kempen uit. „Die titel heeft ze na jarenlange vererving van het geslacht Van Borselen gekre gen", legt hij uit. Het gemeente huis van Sint-Maartensdijk is zelfs met financiële steun van prins Frederik Hendrik ge bouwd. Er hangen nog steeds portretten van de Oranjes. Het is hetzelfde gemeentehuis waar anno 2002 eerst nog de plannen rondom 2 februari moeten wor den goedgekeurd, en wel op 28 januari tijdens de gemeente raadsvergadering. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Het gemeentehuis is geves tigd aan de Markt 1-5. Voor vis is iedere zeehond wel uit zijn bassin te lokken. door Famke van Loon NEELTJE JANS - Zodra de eerste be zoekers zich rond het bassin verzame len steken ze nieuwsgierig hun snuiten boven water. Ontwend van deze publie ke aandacht zwemmen de zeehonden nerveus heen en weer door het bassin. Bobby wil nog wel uit het water sprin gen voor een high five met zijn verzorg ster, maar Jules, Robbie en Olaf halen snel hun vissen op om rap weer de be scherming van het water op te zoeken. Vorig voorjaar kreeg Waterland Neeltje Jans er een nieuwe attractie bij: een zeehondenverblijf. Bezoekers zouden zo de gelegenheid krijgen de dieren, die ook in de Zeeuwse wateren vertoeven, van dichtbij te bekijken. Maar na een paar maanden ging de attractie al in de revisie. In het bassin kreeg Waterland te kampen met fikse algengroei. De algen zetten zich af op de betonnen wanden van het bad en de zeehonden waren minder goed te zien. Dat probleem is nu opgelost. Het bassin is voorzien van een blauwe coating, die de afzet van de algen tegengaat, en een ozon-waterzuiveringssysteem. Deze installatie maakt het water helder, maar houdt het zeewater in de juiste conditie, legt Marjolijn Essenburg uit. Zij verzorgt samen met Britta Baart- man de vier zeehonden van Neeltje Jans. „Het blijft natuurlijk zeewater en de zeehonden zijn beter te zien." Na de renovatie in november zijn de zeehonden - na een logeerpartij bij Ou wehands Dierenpark in Rhenen - half december terug naar Neeltje Jans geko men. Het park is sinds die tijd gesloten geweest voor publiek. De enige mensen die de dieren in lange tijd gezien hebben zijn hun twee verzorgers. Om de zee honden weer te laten wennen aan de vreemde ogen organiseert Waterland in de weekenden twee keer per dag een ex cursie naar het vernieuwde bassin. Voeren Bij de eerste excursie is het zowel voor de zeehonden, verzorgsters als bezoe kers even wennen. „Normaal als we ze gaan voeren gaan ze alle vier op hun ei gen plekje zitten. Nu was het lichtelijk een zooitje", aldus Essenburg. Jules, Bob, Robbie en de half-jaar oude Olaf blijven deze keer aan de rand van het bassin hangen en wanneer een vis ver foto PieterHonhoff overd is duiken ze snel het water weer in. Toch is er genoeg te beleven voor de veertig bezoekers, die kleumend in de frisse wind het voeren van de zeehon den gadeslaan. Essenburg vertelt wat over het leven van de dieren terwijl één van de gasten Olaf een haring voor houdt. Voor een vis wil Bobby wel uit het water springen, terwijl Jules met veel bombarrie het bassin rondzwemt en voor de nodige natte voeten langs de kant zorgt. Essenburg: „Het is niet een showzoalsbij dolfijnen. Het is een com binatie van educatie en entertainment. We laten zien hoe de zeehonden zijn." Op zaterdag en zondag is het zeehondenver blijf onder begeleiding te bezoeken om twee uur en vier uur 's middags. De kapotte stoep in de haven van Breskens zorgde voor veel vraagtekens rondom het verdwenen schip. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9