Jacob Cats weg moet veiliger PZC De mens overtreft echt alles 7 Weinig gegadigden voor trouwen op 02-02-02 Met één pilsje achter de kiezen toch al aan de kant Axelse flatbewoner sprenkelt zoutzuur in brievenbussen Fietsers in gevaar bij Grijpskerke Automobilist caramboleert op snelweg A58 JazzSessie in Desafinado agenda Wielrenner over de kop Actie SP voor dertig-km zone Auto opengebroken Winkeldief (17) aangehouden Diefstal uit woning Helikopter redt mannen zeeuwse almanak Beschuitje PZC MIDDEIM maandag 21 januari 2002 door Ab van der Sluis GRIJPSKERKE - De Dorps raad Grijpskerke wil snelheids- beperkende maatregelen op de Jacob Calsweg. De weg wordt door veel fietsers gebruikt als de snelste verbindingnaar Middel burg. Volgens de dorpsraad voe len fietsers zich vaak onveilig op de Jacob Catsweg door racende automobilisten. Op verzoek van de Dorpsraad Grijpskerke heeft het Water schap Zeeuwse Eilanden, de wegbeheerder, vorig jaar okto ber tellingen verricht op de Jacob Catsweg. Aanleiding daarvoor waren geluiden van fietsers uit zowel Grijpskerke als Oostkapelle over hard rij dende automobilisten. De weg wordt niet alleen gebruikt door fietsers om naar Middelburg te rijden, maar in de zomermaan den maken ook veel toeristen gebruik van de Jacob Catsweg. „Men ervaart", aldus de dorps raad in een brief aan het water schap, „een toenemend onbeha gen door langsracende auto's en een aantal (bijna) ongelukken als gevolg van het in de weg berm gedrukt worden door deze voertuigen." Bochtig Volgens de tellingen valt het wel mee met het aantal auto's dat gebruikt maakt van de Jacob Catsweg. De dorpsraad stelt in zijn brief dat elke auto er één te veel is. „De Jacob Catsweg is met zijn beperkte verhardings breedte, door zijn bochtige ka rakter en de gesloten bermbe planting niet geschikt voor het snelle autoverkeer. De weg heeft in feite een ontsluitingsfunctie voor erven, bedrijven en parti culieren." De dorpsraad vindt dat auto's maar gebruik moeten maken van de vijfhonderd meter ver derop gelegen Middelburgse- WAARDE - Een dertigjarige au tomobilist is zaterdagmiddag om kwart over twaalf tegen de vangrails van de A58 gebotst. De man schampte ter hoogte van Waarde bij het inhalen cle vangrail. Hierop stuurde hij naar rechts en belandde aan de rechterzijde van de weg tegen de andere vangrail. De man kwam met de schrik vrij. MIDDELBURG - In eetcafé Desafinado in Middelburg wordt woensdag 23 januari vanaf 20.30 uur een jazzsessie gehouden. Onder auspiciën van de Stich ting Home of Jazz and Blues wordt in Desafinado elke vierde woensdagavond van de maand levende muziek gepresenteerd, lederen die een instrument be speelt in deze stijlen of die zingt is welkom om mee te jammen. De jazzsessie is niet bedoeld voor beginners. Microfoon, pia no en gitaarversterking zijn aanwezig. Belangstellenden dienen zich tevoren aan te mel den en om 20 uur present te zijn. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl weg. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft in een beleids plan vastgelegd welke platte landswegen in aanmerking ko men voor verkeersremmende maatregelen. De Jacob Catsweg hoort daar niet bij. De dorpsraad heeft het water schap nu voorgesteld om een verbod in te voeren voor motor voertuigen, behalve bestem- mings- en landbouwverkeer. Daarnaast wil de raad dat er op de Jacob Catsweg een maxi mumsnelheid komt van zestig kilometer per uur. De dorpsraad wijst er in zijn brief op dat in het verleden ook maatregelen genomen zijn voor fietsers op de Laurens Stom- mesweg in Middelburg en een zelfde pakket aan snelheidsbe perkingen ook voordelig kunnen uitpakken voor fietsers op de route Meinersweg/Zwa- germanweg. door Anja Bimmel VLISSINGEN - De stelling om op dezelfde datum te trouwen als Prins-Willem Alexander en zijn verloofde Maxima is zeer laag op Wal cheren. De gemeenten Vlis- singen en Middelburg hebben zelfs helemaal geen bruiloften op de planning staan. Veere heeft, op de tweede van de tweede in 2002, twee bruilof ten. De gemeenten denken niet dat de lage opkomst iets te maken heeft met het koninklijk hu welijk. Volgens R. de Witte, woordvoerder van de gemeen te Vlissingen, is het normaal dat er geen of weing huwelij ken worden voltrokken op za terdag. Ter gelegenheid van het hu welijk heeft de Oranjevereni ging Arnemuiden twee activi teiten georganiseerd. Op vrijdagavond 1 februari speelt in verenigingsgebouw De Arne toneelvereniging Tot Leringhe ende Vermaeck uit Veere de klucht 'Ik voel nat tigheid'. De voorstelling be gint om acht uur, de zaal is een half uur eerder open. Op de zaterdagavond van het huwelijk zelf wordt een fak kel- en lampionnenoptocht gehouden, met muzikale be geleiding van de muziekkorp sen Onda en Excelsior. De op tocht begint om zeven uur vanaf de Markt. De Oranje vereniging roept de bewoners van Arnemuiden op om hun woningen op 2 februari fees telijk te verlichten. In de bi bliotheek 't Spui in Vlissingen is op 25 januari een trouwhap- pening. De happening is de af sluiting van de expositie 'Bruidsparen in de etalage'. De avond begint om zeven uur met de metamorfose van een bruid. Verder is een aantal be drijven en instellingen aan wezig die iets met het feno meen trouwen te maken hebben. Zij showen kleding, foto's en juwelen. Er is live muziek en een hapje en een drankje. Schouwse jongeren testen hun kennis van alcohol tijdens het Zotte Zuipspel van de Plattelands Jongeren Zuid. Ml fotoPieterHonhoff door Famke van Loon RENESSE - De vraag is anders dan menig automobilist zich zal herinneren. 'Wie wil er blazen?' Ook anders dan de praktijk is de populariteit van de blaastest. Na een paar biertjes zijn de Schouwse jongeren nieuwsgie rig naar het oordeel van de pro millagemeter. Verbaasd ont dekken ze dat de één met drie biertjes achter zijn kiezen nog groen licht krijgt, terwijl de an der na één glas al aan de kant ge houden wordt. Met zijn zessen zitten ze rond het triviantbord. Jeroen (21), Karst (19), Jerome (22), Johan (18) en Kees-Jan (19) luisteren naar spelleider Hans (16), die de vragen van het Zotte Zuipspel voorleest. Of je - eenmaal echt dronken geweest - je les geleerd hebt en je niet nog een keer zo laat vollopen, wordt grinnikend ontvangen. „De volgende dag denk je in ieder geval: vandaag even niet", reageert Kees-Jan. Het antwoord volstaat: in de ca tegorie 'mening' kunnen de spe lers geen fouten maken. Keer op keer wordt het her haald: jongeren kantelen tij dens een avondje stappen of vakantie flink door. Via cam pagnes, enquêtes en tv-recla- mes wordt al jaren getracht deze groep te wijzen op de gevolgen van het drinkgedrag te wijzen, in de hoop ze op andere gedach ten te brengen. Het drinken is er volgens de cijfers echter niet minder om geworden. „Jonge ren weten het wel. Ze zien al die campagnes, maar het is zo weer weg", stelt Dominic van de Vel de (19), secretaris van de Platte lands Jongeren Zuid (PJZ). Toch heeft de Schouwse PJZ in samenwerking met de politie en verkeersveiligheid organisatie 3VO haar leden uitgenodigd in restaurant Schouwer Hoek een avondje het Zotte Zuipspel te komen spelen. Het spel, opgezet naar voorbeeld van triviant, legt de spelers vragen voor in vijf categorieën: wetgeving, me ning, kennis, persoonlijken ver rassing. „Jongeren leren zo op een speelse wijze van de goede en slechte kanten van alcohol gebruik. Ze zien een vraag en denken er dan over na." Domi nic benadrukt dat het zeker niet de bedoeling van de avond is de spelers ervan te weerhouden al cohol te drinken. Rond het speelbord staan de glazen bier. Want wie op deze PJZ-avond drinkt, kan zelfs nog meer over zichzelf en alcohol le ren. Geregeld krijgen ze de kans een blaastest te ondergaan, zo als de politie die bij de alcohol controles afneemt. Een gevoel van triomf steekt de kop op als de blazer van de test mag 'door rijden' terwijl hij drie biertjes op heeft. Maar andere spelers zijn aan het begin van de avond al minder fortuinlijk en slagen met minder drank op niet voor de test. Jerome is nieuwsgierig naar de blaastesten - 'om te zien wat kan' - en volgt de resultaten van zijn medespelers nauwge zet. Maar hoewel hij zelf de test doorstaat zal hij straks niet ach ter het stuur stappen. Jerome: „Gewoon gezellig wat drinken hoort erbij. Maar ik ben tegen rijden met alcohol op. Ik ga straks gewoon met de bus te rug." 1 STREEKACTIVITEITEN: BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: ta feltennis voor 55-plussers; MELISKERKE - Ons Huis. 13.30 uur bil jart; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 09 00 - 10.00 uur en 10.00 - 11.00 uur Tai Chi voor 50-plussers met chronische aan doeningen; Oostkerkplein 22, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; OOST-SOUBURG-Buurthuis De Schuur, 19.30 uur: klaverjasavond; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: bil jarten; VLISSINGEN - De Oude Stad, 13.30 uur: damesgym en 20.00 uur: dart, biljart en klaverjassen; Wijkcentrum Scheldebuurt, 13.30 uur: soosmiddag; - ZOUTELANDE - De Tienden, 14.30 uur: koersbal. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het is al vaak gezegd: de wereld zal na 11 september nooit meer hetzelfde zijn. Voor ds Hans Visser uit Rotterdam - hij kreeg nationale bekend heid door zijn inzet voor daklozen, drug gebruikers, illegalen en uitgeprocedeerde asielzoekers - was de geweldsuitbarsting niet echt verrassend. De mens, zei hij gis teren tijdens een lezing in Middelburg voor de Spirituele Sociëteit Zeeland, is het meest gewelddadige wezen in het uni- Visser heeft in zijn dagelijkse werk veel met gewelddadigheid te maken. Hij ver diepte zich in de loop der jaren wat men sen aanzet tot geweld. „Ik heb wel 's mee gedaan aan een tocht tegen zinloos geweld. Een druggebruiker was in Rotter dam doodgestoken en een andere gebrui ker had een tocht georganiseerd. Ik was gevraagd een toespraak te houden. Nog geen maand later bleek dat de drugge bruiker die de tocht had georganiseerd, opgepakt werd omdat hijzelf iemand doodstak. Ik wil daarmee maar zeggen dat gewelddadigheid onderdeel is van onszelf. De mens overtreft werkelijk al les." Jihad Visser is net terug uit Indonesië waar al ja ren een bloedige godsdienstoorlog woedt tussen christenen en moslims. Volgens hem is de strijd het gevolg van sentimen ten en sociale spanningen. Van een 'jihad', een heilige oorlog, is geen sprake. „Een ji had wil niets meer zeggen dan een uiterst inspannende geestelijke strijd voeren. Dat heeft niets te maken met gekaapte vliegtuigen of het gooien van bommen. Maar mensen zoeken in de heilige boeken naar teksten om zowel de jihad als de kruistochten van de christenen te recht vaardigen." Dominee Hans Visser uit Rotterdam gaf gisteren een lezing in Middelburg. foto Ruben Oreel De Rotterdamse dominee ging ook in de op de actualiteit. Hij snapt helemaal niets van de discussie over heengezonden bol letjesslikkers op Schiphol en minister Korthals die daarvoor moet hangen. „Slikkers zijn gebruikers met schulden. Nu deze mensen gepakt heengezonden worden, moet opeens het leger worden in gezet. Maar verdwijnt daarmee de cocaï- nemarkt? We mogen vrij alcohol en tabak gebruiken. Deze stoffen kosten jaarlijks meer slachtoffers dan verdovende midde len. In Nederland zijn we daar wel ver standig mee omgegaan door voorlichting te geven en reclame te verbieden. We heb ben, kortom, verstandig beleid gevoerd. Er wordt minder gerookt en minder ge destilleerd gedronken. Met het inzetten van het leger, los je het probleem van de slikkers niet op. Je moet aan het sociale probleem werken. Daar moetje een debat over voeren." Er moet ook, zei Visser, meer gesproken worden over het grote aantal illegalen in Nederland. Jeugdige illegale criminelen, krijgen nooit een verblijfsvergunning. Zij zijn veroordeeld door een eeuwigdurende illegaliteit. Zij zijn ook onuitzetbaar. De familie uit Noord-Afrika is weg, de jonge ren spreken de taal niet en zijn volledig gedesintegreerd. Ze naar cle gevangenis sturen heeft geen zin. Sommige jongeren plannen hun gevangenistijd. „Met kerst bijvoorbeeld, want dan zitten ze lekker warm en krijgen ze eten en drinken." Vis ser riep op te investeren in mensen. Want mets doen, is ook een voi-m van geweldda digheid. VROUWENPOLDER - Een 54-jarige wielrenner uit de ge meente Noord-Beveland is zaterdagmiddag lelijk ten val ge komen. De fietser reed rond kwart voor drie over de kruising Munnikweg/Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder. Met be tonplaten is de weg daar opgehoogd. De man kwam met zijn voorwiel tussen twee platen en sloeg over de kop. Met ernstig hoofdletsel is de wielrenner overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. MIDDELBURG - De SP in Middelburg begint vandaag (maandag) opnieuw een actie om een dertig-km zone in te voeren op de Roozenburglaan in cle Magistraatwijk. Op cle website van de partij staat een tekening van de zevenjarige Tianda, die medestanders van de dertig-km zone kunnen in vullen. De SP wil vervolgens wethouder L. M. Luitwieler (Verkeer) bedelven onder bezwaarschriften. Eerdere acties van de partij voor snelheidsbeperkende maatregelen op de Roozenburglaan hadden geen succes. VLISSINGEN - Onbekenden hebben tussen vrijdagavond zeven uur en zaterdagmiddag twaalf uur ingebroken in een auto aan de Kenau Hasselaarstraat. De eigenaar mist twintig mini-discs, een voetpomp en een zaklantaarn. De waarde van de gestolen spullen bedraagt enkele tientallen euro's. MIDDELBURG - De politie heeft zaterdagmiddag een 17-ja- rige jongen uit Middelburg aangehouden voor winkeldiefstal. De jongen had in een parfumeriezaak in de Segeersstraat een flesje lotion van 25,41 euro meegenomen. De politie heeft de jeugdige winkeldief meegenomen naar het politiebureau en hem een dagvaarding gegeven. VLISSINGEN - Uit een woning aan de Westerzicht in Vlissin gen is tussen vrijdagmiddag half twee en zaterdagochtend half een tas gestolen. In de portemonnee zat een bedrag van enkele honderden euro's. Verder werd er niets meegenomen. Hoe de inbrekers zijn binnengekomen, is een raadsel. Er wer den geen inbraaksporen gevonden. OUDDORP - Een helikopter heeft er zatermiddag aan te pas moeten komen om twee bezoekers van het natuurgebied de Kwade Hoek op de Kop van Goeree te redden van het opko mende water. Tijdens hun wandeling door het Goereese natuurreservaat werden een 41-jarige man uit Spijkenisse en 49-jarige man uit Gouda overrompeld door de snelle opkomst van het water. In eerste instantie probeerden zij nog op eigen houtje weg te ko men, maar riet en water versperden hen de weg naar het dro- ge- Met behulp van een mobiele telefoon hebben ze zelf de politie gebeld. Op dat moment konden ze geen kant meer op en ston den totaan hun middel in het water. Nadat zij teruggewaacl waren naar de duinen heeft een helikopter van de politie Rijn mond het duo opgepikt en aan wal gezet. Ambulanceperso neel heeft het tweetal daar verder behandeld. wtmmKmmmmammmmmmm door Pascalle Cappetti AXEL - Een 69-jarige bewoner van een bejaardenflat aan de Singelweg in Axel heeft zater dag de brievenbussen van het complex besprenkeld met zout zuur. De man zorgt al enige maanden voor overlast in de flat. Het bestuur van stichting 't Trefpunt, eigenaar van de wo ningen, wil de man laten uitzet ten. De bewoners van de bovenver dieping kwamen er zaterdagmi- clag achter dat iemand met hun brievenbussen aan het romme len was geweest. Zij werden op geschrikt door een doordrin gende lucht, waarneembaar vanuit de bussen in de vrij toe gankelijke hal. Enkele bewo ners hadden inmiddels hun post verwijderd, maar niemand raakte gewond door de aanra king met het zoutzuur. De brandweer moest er aan te pas komen om, gehuld in speciale pakken en gasmaskers, de bus sen schoon te maken met absor berende korrels. Daarna werd alles schoongespoten. Al met al is de bandweer een uur bezig ge weest, vertelt commandant C. de Pooter. Overlast Secretaris A. van Harn van 't Trefpunt, protestants-christe lijke bejaardenzorg, vertelt dat de dader net ontslagen was uit de gevangenis. Hij veroorzaakt sinds lange tijd overlast, vooral voor de buren. Volgens Van Harn zijn er al tientallen voor vallen geweest, variërend van bedreigingen, geluidsoverlast tot het omverwerpen van alle afvalcontainers; steeds in be schonken toestand. Bij thuis komst draaide de man ook regelmatig harde muziek. „Als hij nuchter was, was het best een aardige man, kon je er ook fat soenlijk mee pi-aten. Maar zodra hij gedronken had, sloegen alle stoppen door." Sinds anderhal ve maand heeft het bestuur een gerechtelijke procedure in gang gezet om de huur te kunnen op zeggen. „Je probeert eerst te praten en te sussen, maar dan moet je toch ingrijpen. Dat is ook tegen onze zin. Maar dit ging zo niet meer." De aanleiding voor de actie van zaterdagmiddag ligt waar schijnlijk in boosheid over het bestuursbesluit. Van Harn denkt dat het 'problemen in cle persoonlijke relatie zijn'. Vol gens hem had de man het niet gemunt op één persoon. Geen van cle buren had een conflict met hem. De bewoners hopen dat aan de treiteringen nu een einde komt. Voorlopig zit de man opnieuw achter de tralies. VanHarn: „Als iemand een huurschuld had, dan ligt het anders. Maar als ie mand overlast veroorzaakt, dan moet de rechter uitspraak doen over de vraag of wij de huur mo gen opzeggen." Het bestuur van 't Trefpunt heeft een advocaat op de zaak gezet. De Middelburgse had al haar boodschappen voor het weekeinde gedaan. Ze ivilde net onderuitgezakt een bak kie troost nemen, toen haar te binnen schoot dat ze de be schuiten was vergeten. Geen nood. Dochterlief werkt in een supermarkt en met de moderne techniek is een be richtje zo ge-es-em-est. Nu is deze medewerkster van het grootwinkelbedrijf sinds een paar weken stapelverliefd. Zonder naar de afzender te kijken stuurt ze een berichtje terug. „Voor je beschuitjes wordt gezorgd", meldt ze gie chelend aan haar vriendje. Als ze na werktijd met twee rollen beschuit onder haar arm thuiskomt, wordt ze tot haar verbazing door moeder bedankt. Dochter krijgt een rode kleur en stamelt: „Oh, ik dacht dat mijn vriend er om had gevraagd.Ee?i uur later komt er een ongerust bericht je terug van haar vriend of het bericht een 'hint' was of zo? Voor over negen maan den..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7