Spionageschandaal VS-China Ami surft op suft PZC Argentijnen zijn hun gespaarde dollars ondanks beloften kwijt Palestijnen betuigen steun aan Arafat Door Amerika geleverde Boeing voor Jiang vol afluisterapparatuur Scheiden in supermarkt Kaper met bomsehoen kreeg hulp netwerk van Osama bin Laden Portugese socialisten kiezen nieuwe voorman Rijverbod in Noord-Italiaanse steden Zesvoudige moord in Brussel Illegaal op trein geëlektrocuteerd Zoektocht Australiërs in Spanje Aanslagen FARC in Colombia Tussenlanding na bommelding Britse spoorwegen vertrouwen nog altijd op de oude olielamp mt beschermende filters maandag 21 januari 2002 van orize redactie buitenland RAMALLAH - Duizenden Palestijnen zijn giste ren de straat op gegaan om hun steun te betuigen aan Jasser Arafat. De Palestijnse leider zit, min of meer omsingeld door Israëlische tanks, vast in zijn hoofdkwartier in de stad Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. In Ramallah betoogden honderden Palestijnse aanhangers van Arafats Fatah-beweging, onder wie veel journalisten, voor het officiële gebouw van de Palestijnse omroep dat zaterdag door Isra ëlische troepen werd opgeblazen. Volgens de Isra ëlische regering betrof het een tegenmaatregel als antwoord op de donderdagavond gepleegde aan slag op een feestend gezelschap in het Noord-Is raëlische Hadera, waarbij zes Israëliërs en de Pa lestijnse dader omkwamen. Vrijdag verstevigden de Israëlische troepen hun greep op Ramallah. Vlak voor de poorten van Ara fats hoofdkwartier werden tanks, pantservoer tuigen en jeeps geposteerd. De Palestijnse leider verkeert daardoor in een positie die veel weg heeft van huisarrest. Bij confrontaties tussen Israëlische militairen en stenengooiende Palestijnen die tegen de acties in Ramallah protesteerden raakten vrij dag en zater dag 22 Palestijnen gewond. Gisteren kwam een Israëlische tank in een van de smalle straatjes van Ramallah vast te zitten. De tankbemanning raakte daarop in een vuurge vecht met gewapende Palestijnen. Twaalf Pales tijnen en een Israëlische militair raakten gewond. In Damascus verklaarde de militaire vleugel van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina de aanvallen op Israël te zullen hervat ten. AP Israëlische, militairen zoeken dekking tijdens een vuurgevecht in Ramallah. foto Am mar Awad/RTR doorGert-Jan Broere PEKING - Het in Amerika aan geschafte vliegtuig van de Chi nese president Jiang Zemin blijkt voor de aflevering ruim voorzien te zijn van afluisterap paratuur. De kwetsbare relatie tussen China en de Verenigde Staten heeft door een nieuw spionage schandaal opnieuw een deuk opgelopen, maar zal geen blij vende schade oplopen, zeggen politici in Peking en Washing- LONDEN - De Britse super marktketen Tesco gaat klanten de gelegenheid bieden hun echt scheiding of testament te rege len op dezelfde plaats waar zij hun inkopen doen. Komende herfst is dat mogelijk als gevolg van een wijziging van de regels voor de advocatuur. Die maakt het advocaten moge lijk elders te werken dan op advocatenkantoren of op de ju ridische afdeling van grote be drijven. Dat maakt het ook mo gelijk dat makelaars juristen in dienst nemen om de koop, ver koop en overdracht van een huis met hun klant te kunnen afhan delen zonder dat die naar een advocatenkantoor hoeft. ANP ton. Maar beide landen zitten wel met de affaire in hun maag. Het nieuwe toestel van presi dent Jiang Zemin, aangekocht bij Boeing, bleek bij inspectie in China behalve van een luxueus interieur ook 27 zeer geavan ceerde afluisterapparaatjes te bevatten. DeBoeing767-300ER is na de ontdekking niet meer gebruikt en staat half gesloopt op een militair vliegveld bij Pe- king. Reden om aan te nemen dat het schandaal nauwelijks invloed zal hebben op de onderlinge verhoudingen is volgens analis ten dat de apparatuur al vorig jaar oktober door een speciale eenheid van het Chinese Volks bevrijdingsleger werd ontdekt. Hoewel alle betrokken partijen zwijgen, meldde de Washington Post dat China de zaak niet aan hangig heeft gemaakt bij de Amerikaanse autoriteiten. China heeft ook niet echt schade geleden door het voorval omdat de apparaatjes zijn ontdekt voordat Jiang Zemin het toestel in gebruik nam. „Spionage is nu eenmaal iets dat je kunt ver wachten", aldus een Chinese veiligheidsspecialist in de Post. Woedend Toch schijnt Jiang volgens Chi nese bronnen woedend te zijn geweest toen hij op de hoogte werd gesteld van de vondst. Maar het is goed mogelijk dat de woede meer gericht was op de door Henk Glimmerveen PARIJS - Volgens de Franse ge heime dienst DST heeft Richard Reid, de Brit die in december met een bom in de hak van zijn sportschoen een Boeing wilde opblazen, hulp gehad van een netwerk van Bin Laden. De dienst is zeer bezorgd over deze ontdekking. Ondanks wekenlang speurwerk is de DST er niet in geslaagd te achterhalen waar Reid van 17 tot 22 december heeft geslapen. Het enige wat men over hem te weten is gekomen is dat hij via internet allerlei boodschappen heeft uitgewisseld, met name vanuit het internetcafé Happy Call in de wijk Goutte-d'Or in Montmartre en via een inf orma- tiepaal in de Parijse metro. De opzienbarendste'boodschap was een e-mailcontact met Pa kistan. Reid vroeg daarin om raad nadat hij bij een controle op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle was tegengehouden. „Wat moet ik doen?", vroeg Reid. „Doorgaan met waar je mee bezig bent", luidde het ant woord. Reid werd tijdens de vlucht door medepassagiers overmeesterd toen duidelijk werd dat hij zijn schoen in brand wilde steken. In de hak zat een explosief mengsel waarmee hij mogelijk het toe stel had kunnen laten ontplof fen. Essentieel onderdeel in het van onze redactie buitenland LISSABON - De demissionaire Portugese minister van Publie ke Werken, Eduardo Ferro Ro- drigues, is zaterdag door zijn Socialistische Partij (PS) met grote meerderheid tot secreta ris-generaal gekozen. Hij kreeg bijna alle stemmen van de 120.000 stemmende socialisten (97,76 procent). De nieuwe voorman volgt pre mier Antonio Guterres op als leider van de PS. Hij moet de partij bij de verkiezingen van 17 maart aan een overwinning hel pen. De PS leed een smadelijke nederlaag bij de gemeentelijke verkiezingen in december. De regering trad daarop af. Veel so cialistische kiezers bleken meer Chinese diensten, die juist had den moeten voorkomen dat Amerikaanse inlichtingendien sten in de buurt van het toestel konden komen. Volgens de Post zijn naar aanleiding van de ont dekking twintig luchtmachtof ficieren en twee ambtenaren aangehouden wegens nalatig heid en corruptie. Een hoge luchtmachtofficier zou onder huisairest zijn geplaatst. China kocht de Boeing 767 voor 120 miljoen dollar in juni 2000 aan. Na de assemblage in Seatt le is het toestel overgebracht naar San Antonio in Texas voor het inbouwen van de luxueuze inrichting door drie Ameri kaanse en een Singaporese maatschappij. Gedurende de werkzaamheden werd het toe stel 24 uur per dag bewaakt door Chinese militairen. Het vliegtuig werd uitgerust met een speciale presidentiële suite, compleet met zit-, slaap- en badkamer. Zowel aan het hoofdeinde van het bed als in de badkamer werd een afluister apparaatje ontdekt. President Bush brengt over een maand een staatsbezoek aan Peking. Dat bezoek werd eerder uitgesteld in verband met 11 september. Maar juist de strijd tegen het terrorisme heeft de twee landen weer dichter bij el kaar gebracht. Het begin van het presidentschap van Bush werd vooral gekenmerkt door een ijzige verhouding met Chi na, nadat de bemanning van een Amerikaanse spionagevliegtuig na een botsing met een Chinees jachtvliegtuig elf dagen op het eiland Hainan werd vastgehou den. GPD explosieve mengsel was hel zo geheten TATP. dat uiterst brandbaar is. Tfet mengsel is al eerder door Bin Laden-handlangers ge bruik:. De Algerijn Ahmed Res- sam, die ir. december 1999 aan de Amerikaans-Canadese grens werd gearresteerd, had precies hetzelfde mengsel bij zich. Zijn opdracht was een aanslag te plegen op het vliegveld van Los Angeles, zo verklaarde hij bij zijn verhoor. De chemische for mule van TATP werd ook gevon den bij de terroristen uit Frank furt die in december 2000 een aanslag op de binnenstad van Straatsburg wilden plegen en bij de in Brussel woonachtige Tunesische voetballer Nizar Trabelsi, in september vorig jaar, die van plan was een aan val te plegen op de Amerikaanse ambassade in Parijs. Arrestaties In de nasleep van de arrestatie van Reid zijn de afgelopen da gen in het Britse Leicester ze ventien moslims aangehouden, het afgelopen weekeinde in Barcelona een Algerijn en een Marokkaan en in Bosnië vijf Al gerijnen en een Jemeniet. Vol gens de Franse geheime dienst zijn deze arrestaties evenwel het topje van de ijsberg. Wat de Fransen vooral zorgen baart is het grote aantal jonge Algerij nen uit de Parijse voorsteden onder de arrestanten. GPD Twee kinderen spelen met een autootje op straat in het centrum van Milaan. van onze redactie buitenland MILAAN - Bijna honderd steden in Noord- Italië waren gisteren gesloten voor auto's. De burgemeesters besloten tot de ingrijpen de maatregel wegens de zware luchtvervui ling die de gezondheid van de burgers be dreigt. In Milaan gold het verbod gisteren tot acht uur 's avonds. Onder de andere steden waar het autoverkeer is stilgelegd zijn Bologna, Bergamo, Pavia, Turijn, Parma en Novara. Terwijl de zon scheen, gingen de meeste mensen te voet of op de fiets de straat op. De gemeentebesturen brachten honderden agenten extra op de been. Wie het rijverbod overtrad, kon rekenen op een bekeuring van 65 euro. De luchtvervuiling is het gevolg van een combinatie van koud en droog weer in Noord-Italië, dat al weken duurt. In veel plaatsen is de luchtvervuiling vijf keer zo hoog als toegestaan. Er is niet alleen te veel stof in de lucht, maar ook te veel zwaveldi oxide, stikstofdioxide en koolmonoxide. Ouders werd aangeraden zich niet met ba by's op straat te begeven. Ook ouderen kre gen het advies thuis te blijven. Veel ouders in Milaan en Turijn durven hun kinderen trouwens al een paar weken lang niet meer op straat te laten spelen. Een deskundige foto Luca Bruno/AP van de Wereldgezondheidsorganisatie schat dat de smog honderden mensen, voor al ouderen en kinderen, het leven kan kos ten. De weersvoorspellingen bieden weinig hoopNiet alleen zal het voorlopig niet rege nen, maar bovendien is het de komende da gen windstil. Als deze voorspelling uitkomt, dan zullen de inwoners van de regio Lom- bardije, waarvan Milaan de hoofdstad is, hun auto vrijdag en zondag opnieuw moe ten laten staan. Als ook op werkdagen rijverboden worden ingevoerd, dan zullen fabrieken en over heidskantoren waarschijnlijk dicht blijven. AFP/ANP vertrouwen te hebben in de So ciaal-Democratische Partij. De 52-jarige Ferro Rodrigues wordt beschouwd als het ge zicht van de linkervleugel van de PS. Hij is professor in de eco nomie uit Lissabon en was mi nister van Solidariteit en Socia le Zekerheid onder Guterres van 1995 tot maart vorig jaar. Hij werd vooral populair door sociale maatregelen als financi ële garanties aan de armste ge zinnen. Ferro Rodrigues werd minister van Publieke Werken na het af treden in maart 2001 van de toenmalige minister Jorge Coel- ho. De laatste stapte op na het instorten van een brug over de rivier de Douro. Coelho verloor ook zijn status als de tweede man van de PS. EFE door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De Argentijnen kunnen naar hun dollars flui ten. De ruim 46 miljard dollar die spaarders de afgelopen tien jaar aan banken in bewa ring hebben gegeven, kunnen onmogelijk in de Amerikaanse valuta uitbetaald worden. Dit heeft president Eduardo Duhalde in het weekeinde toe gegeven. „De realiteit is dat er geen dol lars zijn", erkende het staats hoofd in een interview met Argentijnse journalisten. De dollartegoeden zullen nu in sterk gedevalueerde peso's uit gekeerd worden. Daarmee breekt Duhalde zijn belofte, gedaan bij zijn aantreden drie weken geleden. Hij verzekerde toen dat de spaartegoeden in dollars op middellange ter mijn wel in die valuta opgeno men kunnen worden. Om de pijn van zijn nieuwe maatregel te verzachten be looft Duhalde nu dat eerder dan gepland begonnen zal worden met de terugbetaling van spaartegoeden. Deze zijn sinds december bevroren. Ook verzekert Duhalde dat spaar ders schadeloos gesteld zullen worden voor de devaluatie van de peso. Details heeft hij ech ter tot dusver niet gegeven. Het geld voor de vergoeding hoopt Duhalde vrij te maken uit de besparing die het staken van terugbetaling van de bui tenlandse schuld van 140 mil jard dollar oplevert. Grote vraag blijft of het volk de de 'pesofisering' van hun dollarrekeningen slikt. Veel zal afhangen tegen welke koers zij over hun spaargeld kunnen gaan beschikken. Waarschijnlijk wordt het de officiële koers van 1,40 peso voor een dollar. In dat geval worden de Argentijnen fors armer gemaakt. Maar jongst leden vrijdag raakte de peso in een vrije val en moest voor een dollar al 2,05 peso betaald worden. Economen waarschu wen dat de nieuwe maatregel aanzet tot scherp oplopende inflatie. Duhalde ontsnapt er niet aan de bankbiljettenpers te laten rollen, want het aantal peso's in omloop is te klein voor alle uitbetalingen. Stormloop Voor de devaluatie was de peso tien jaar lang evenveel waard als de dollar. De doorsnee Ar gentijn spaarde het afgelopen decennium in dollars. In no vember vorig jaar viel de bo dem weg onder de kunstmati ge monetaire stabiliteit nadat een stormloop op de banken was ontstaan. Deze ontwikke ling leidde tot de bevriezing van de spaartegoeden. Buurland Filialen van buitenlandse banken in Argentinië schijnen de afgelopen maanden veel dollars naar veiliger oorden te hebben weggesluisd. Gespro- ken wordt over minstens 15 miljard dollar. Dit gebeurde naar aanleiding van geruchten over een op handen zijnde bevriezing van spaartegoeden. Er bestaan sterke vermoedens dat met geldauto's dollars naar buur land Uruguay vervoerd zijn. Het Openbaar Ministerie on derzoekt dit. GPD BRUSSEL - Een man heeft vrijdagnacht zes mensen ver moord, onder wie zijn vijf eigen kinderen. Het drama gebeur de in de Brusselse deelgemeente Ganshoren. Volgens de poli tie heeft de man, die van Turkse afkomst is, kennelijk niet kunnen verkroppen dat zijn ex-vrouw een nieuwe relatie was aangegaan. De dader is aangehouden in een café in de buurt. Zijn ex- vrouw heeft het drama overleefd. Twee kinderen en de vriend van de vrouw zijn doodgeschoten. De drie overige kinderen zijn gewurgd. ANP CALAIS - Een illegale immigrant die op een vrachttrein was geklommen en zo probeerde via de Kanaaltunnel Groot-Brit- tannië binnen te komen, is zaterdag nog voordat de trein de tunnel had bereikt geëlektrocuteerd door een bovenleiding. De man bezweek toen de trein zich bevond in de buurt van het Noord-Franse Fréthun. De identiteit en nationaliteit van het slachtoffer zijn niet be kendgemaakt. Wel werd gemeld dat hij afkomstig was uit het opvangcentrum van het Rode Kruis in Sangatte. Sangatte staat bekend als een plek waar Afghanen, Koerden en andere illegale immigranten naartoe komen om vandaar uit te probe ren door de Kanaaltunnel in Groot-Brittannië te geraken. AP SYDNEY - Drie Australiërs, geholpen door een groep kennis sen hebben na een uitgebreide zoektocht zaterdag hun ver dwenen broer dood aangetroffen langs een spoorweg in Span- je. Dit heeft de familie gisteren in Australië bericht. De broer, de 26-jarige Tom Powell, werd vermist sinds 4 janu ari, nadat hij de nachttrein Algéciras - Madrid had genomen. Powell, geboren in Melbourne, werkte in Londen. Zijn drie oudere broers vlogen vijf dagen later naar Spanje. Ze begonnen langs het traject te zoeken. Zaterdag kregen ze ver sterking van kennissen uit Londen. Het lijk is 43 kilometer ten zuiden van Cordoba in een greppel gevonden. De Guardia Civil gaat ervan uit dat de Australiër uit de rijdende trein is gegooid. AFP BOGOTA - Terwijl het overleg met de Colombiaanse regering over een bestand nog voorduurt, hebben aanhangers van de marxistische rebellenbeweging FARC zaterdag een aantal agenten en militairen gedood. In de buurt van de stad Cali verloren vijftien militairen door een bomaanslag het leven. In Curillo kwamen vijf politie agenten om, toen rebellen helikopters beschoten die cocaïne- planten met gif bespoten. Afgelopen nacht liep het ultimatum af dat president Pastrana de rebellen stelde om in te stemmen met een staakt-het-vuren. Anders zal hij het gebied dat de regering in januari 1999 aan de FARC overdroeg, terugnemen. EFE/DPA REYKJAVIK - Een toestel van de luchtvaartmaatschappij Virgin dat op weg was van Groot-Brittannië naar Florida is zaterdag uitgeweken naar IJsland nadat de bemanning op een spiegel in het toilet een met zeep geschreven tekst had ont dekt, waarin werd gedreigd met een bomaanslag. De tekst bevatte ook anti-Amerikaanse leuzen. Aan boord van het toestel zijn geen explosieven gevonden en de politie gaat ervan uit dat het om een misplaatste grap gaat. Ondervraging van de 322 passagiers en achttien bemannings leden leverde geen aanwijzingen op over de dader. AP eens het personeel in gevaar. De afgelopen week kondigde de Britse regering aan dat zij 4,4 miljard pond (7 miljard euro) per jaar extra in de verbetering van het spoorwegnet wil steken. Dat betekent dat er in de perio de tot 2010 ongeveer 33,5 mil jard pond (5 58 milj ard euro) be schikbaar is. Voor het welslagen van de plannen zijn investerin gen door de particuliere sector van 23,4 miljard pond nodig. Maar volgens de woordvoerder van Railtrack kan het nog wel vijf jaar duren voor de seinen met olielampen niet meer nodig zijn. De regering stelde de extra mid delen beschikbaar na stevige kritiek op premier Blair dat hij meer aandacht besteedt aan het buitenland dan aan binnen landse problemen. Eerder noemde minister Hain van Eu ropese Zaken het spoorwegnet in zijn land het slechtste van Eu ropa. Groot-Brittannië is overigens niet het enige land met dergelij ke ouderwetse spoorwegvoor zieningen, Maar dan gaat het om het straatarme Albanië en afgelegen delen van India. ANP door Jessica Smeenk LONDEN - Hoe hard de Britse spoorwegen aan modernisering toe zijn, blijkt uit het feit dat aan sommige voorzieningen in geen 170 jaar iets is veranderd. In de graafschappen Cumbria, Oxfordshire, West Yorkshire, Somerset, Worcestershire en South Wales gebruikt Rail- track, de onder overheidstoe zicht gestelde beheerder van het railnetwerk, nog negentiende- eeuwse olielampen voor de sei nen. Dit onthulde de krant The Sunday Telegraph. Een woordvoerder van Rail track zei tegen de krant dat de olielampen het nog steeds goed doen. Wel geeft het veel werk, tekende de krant aan: de lampen moeten iedere week door een 'lampman' worden bijgevuld en bovendien is voortdurende con trole nodig. Zodra de wind een lamp uitblaast, moet Railtrack het treinverkeer op het traject stilleggen. Dan moet er een me dewerker op pad die na het be klimmen van een ladder het licht aan de seinpaal weer aan steekt. En dat brengt ook nog (Advertentie) Anne mag op internet alles opzoeken over Destiny's Child. Maar niet zomaar. Haar vader heeft haar laten zien waar ze het best kan zoeken. Ook heeft hij beschermende filters op de computer gezet. Anne komt niet op sites waar ze veel te jong voor is. Anne surft op safe. Kijk voor meer tips over veilig internetgebruik op www.surfopsafe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5