Grote interesse voor Stadszicht Lift wordt nu al gemist in vernieuwd dorpshuis 7 PZC Terreur en geweld verrassen dominee Visser niet meer Axelse flatbewoner sprenkelt zoutzuur in brievenbussen Eerste huizen wijk Tholen te koop Sporten met darmziekte agenda Verenigingen vieren Kwartettenbal Particulier met zwaailicht Bromfietser thuis afgezet Snelheidsduivel op de A58 Automobilist caramboleert op A58 Klap van een bekende Helikopter redt mannen zeeuwse almanak Beschuitje PZC MIDDEN maandag 21 januari 2002 door Ron Magnée THOLEN - Zeker 150 geïnteres seerden hebben ingetekend op een huis in de Thoolse nieuw bouwwijk Stadszicht. Dat ge beurde zaterdag tijdens een spe ciale presentatie in Meulvliet. Met de open dag ging de verkoop van de eerste 48 huizen van start. In totaal bezochten enkele hon derden belangstellenden de open dag. Vanaf half elf 's och tends tot drie uur 's middags konden de mensen zich verga pen aan de verschillende soorten panden. De eerste fase bestaat uit rijtjeshuizen vanaf een ver koopprijs van 175 duizend euro, twee-onder-één-kapwoningen die voor 275 duizend euro van de hand gaan en geschakelde wo ningen die voor 345 duizend eu- BERGEN OP ZOOM - De Crohn en Colitis Ulcerosa Vereniging houdt zater dag 26 januari een middag met als thema 'Chroni sche darmziekte en sport'. De informatiedag is met name bedoeld voor de leeftijdsgroep 18 tot en met 35 jaar en wordt ge houden in zalencentrum De Raayberg te Bergen op Zoom en vangt aan om 13.00 uur. Gastspreker-s dr. A.C. Hoek, internist uit ziekenhuis Dirksland en Corrie van 't Zelfde, ama teur sportster en zelf Colitis Ulcerosa patiënt, geven lezingen. Daarna is er gelegenheid tot vragen stellen en napraten. ro van eigenaar wisselen. Makelaar Vast Goed en Pro jectontwikkelaar Aan de Stegge pakten flink uit. Boven cle Thoolse binnenstad cirkelde een reclamevliegtuigje met een spandoek van de betrokken ma kelaar. En eenmaal binnen was er koffie en stond een tiental me dewerkers de potentiële kopers te woord. Midden in de zaal van Meulvliet schuifelden de geïnte resseerden rondom een grote maquette van het project. Variatie Het plan is vrij omvangrijk. De komende vijf jaar verrijzen een kleine driehonderd woningen op het Thoolse grondgebied. Er worden verschillende soorten huizen gebouwd: vrijstaande woningen en rijtjeshuizen, ap partementen en seniorenwonin gen. Het project ligt pal naast rijksmonument Stadszicht. Naar deze uit 1909 stammende, vrijstaande Jugendstil villa is de nieuwbouwwijk vernoemd. De eerste paal van de 48 wonin gen gaat waarschijnlijk in mei al de grond inEen j aar later zullen de eerste woningen worden op geleverd. Voor de vormgeving van de woningen tekende Sturm Architecten. Zij kozen, samen met stedenbouwkundig bureau RBOI, voor huizen met subtiele Zeeuwse kenmerken. C. Vissers van projectontwikkelaar Aan de Stegge legt uit: „Rode stenen met witte spekbanden en an dersom. Dat zijn Zeeuwse ele menten die je terug ziet in de architectuur van deze nieuw bouwwijk." Animo Geïnteresseerden konden zater dag ter plekke met een formulier hun keuze aangeven voor een woning. Rond twee uur 's middags hadden al zo'n 130 ge- interesseerden dat gedaan, af komstig uit Bergen op Zoom, Steenbergen, Rilland, de Zuid- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Hel is al vaak gezegd: de wereld zal na 11 sep tember nooit meer hetzelfde zijn. Voor dominee Hans Visser uit Rotterdam - hij kreeg be kendheid door zijn inzet voor daklozen, druggebruikers, ille galen en uitgeprocedeerde asielzoekers - was de gewelds uitbarsting niet echt verras send. De mens, zei hij gisteren tijdens een lezing in Middelburg voor de Spirituele Sociëteit Zeeland, is het meest geweldda dige wezen in het universum. Visser heeft in zijn dagelijkse werk veel met gewelddadigheid te maken. Hij verdiepte zich in de loop der jaren wat mensen aanzet tot geweld. ,,Ik heb wel 's meegedaan aan een tocht tegen zinloos geweld. Een drugge bruiker was in Rotterdam doodgestoken en een andere ge bruiker had een tocht georgani seerd. Ik was gevraagd een toe spraak te houden. Nog geen maand later bleek dat de drug- redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Hollandse eilanden en uit Tho len zelf. „Uiteindelijk verwacht ik aan het einde van de middag zeker 150, wellicht zelfs 200 man die het formulier inleveren aldus Vissers. De komende weken zal iedereen die zich heeft aangemeld benaderd wor den voor een nader gesprek. Mochten er meerdere geïnteres seerden voor één woningen zijn, dan geldt het principe wie het eerst komt, het eerst maalt. Vis sers: „Degenen die het langst bij ons staan ingeschreven, hebben eerste keus." Bezoekers konden een maquette van het plan Stadszicht bekijken. foto Willem Mieras gebruiker die de tocht had geor ganiseerd, opgepakt werd om dat hijzelf iemand doodstak. Ik wil daarmee maar zeggen dat gewelddadigheid ondex-deel is van onszelf. De mens overtreft werkelijk alles." Visser is net terug uit Indonesië waar al jaren een bloedige gods dienstoorlog woedt tussen christenen en moslims. Volgens hem is de strijd het gevolg van sentimenten en sociale spannin gen. Van een 'jihad', een heilige oorlog, is geen sprake. „Een ji had wil niets meer zeggen dan een uiterst inspannende geeste lijke strijd voei'en. Dat heeft niets te maken met gekaapte vliegtuigen of het gooien van bommen. Maar mensen zoeken in de heilige boeken naar tek sten om zowel de jihad als de kruistochten van de christenen te rechtvaai'digen." Er moet ook, zei Visser, meer ge sproken worden over het grote aantal illegalen in Nederland. Jeugdige illegale criminelen, krijgen nooit een verblijfsver gunning. Zij zijn veroordeeld door een eeuwigdurende illega liteit. Zij zijn ook onuitzetbaar. De familie uit Noord-Afrika is weg, de jongeren spreken de taal niet en zijn volledig gedesinte greerd. Ze naar de gevangenis sturen heeft geen zin. Sommige jongeren plannen hun gevange nistijd. „Met kerst bijvoorbeeld, want dan zitten ze lekker warm en krijgen ze eten en drinken." STREEKACTIVITEITEN: GOES - Maria-Magdalena-Kapel van de Rooms Katholieke kerk, 12.00-12.30 uur. Middagpauzedienst ds. G.M. Rosber gen; Magdalenazaal, Singelstraat, 14.00 uur: Voordrachtmiddag over de kerkgeschie denis van de stad Goes voor senioren door de Katholieke Bond van Ouderen; Korpsgebouw van het Leger des Heils, 18.45-19.45 uur: Gezamenlijk ge bedsuur; HEINKENSZAND - Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prïjsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; SCHORE - Dorpshuis, 13.00 uur: Ouderensoos; 14.15 uur Welfarewerk; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Sporthal, Ericalaan, 16.00-16.45 uur: Be ginselen Bal- en slagvaardigheid voor de basisschooljeugd door tennisvereni ging Yerseke. door Ron Magnée LEWEDORP - Afgeladen was het er, afgelopen zaterdagavond in het vereni gingsgebouw in Lewedorp. Vier carna valsverenigingen in de Zak van Zuid- Beveland hielden hun er jaarlijkse Kwartettenbal. Het thema was dit jaar 't Is een een groot circus. Speciaal voor de gelegenheid was het ver enigingsgebouw omgetoverd tot circus tent. Bij de ingang liepen bezoekers door een met circusgordijnen versierde entree. Binnen wist Jan Pul met zijn begelei dingsband binnen de kortste keren het massaal aanwezige publiek te verleiden tot de polonaise. Elk jaar vieren de Bevelandse carnavals verenigingen gezamelijk carnaval. De vier prinsen en de raden van elf uit Hanze- hat (Goes), Pikpot (Kwadendamme), Pae- rehat fs-Heerenhoek) en 't Kraaienist (Lewedorp) kiezen elk jaar een andere lo catie. Dit keer was Prins Roel en zijn Raad van Elf van 't Ki-aainest de gastheer van het feest. Al met al vierden enkele honder den carnavalliefhebbers tot in de late uur tjes het Lewedorpse festival. foto Willem Mieras door Ron Magnée KRUININGEN - Het compleet gerenoveerde dorpshuis in Kruiningen heeft alsnog een lift nodig. Dat was de opinie van de sprekei's tijdens de heropening van het dorpscentrum. De reno vatie van het dorpshuis is afge rond - zónder lift. Volgens de architect kan een dergelijke voorziening nog altijd worden ingebouwd. Volgens de Goese architect J. Fierloos is het mogelijk om in Ons Dorpshuis alsnog het 'ver- ticale vervoei-middel' te plaat sen. Dat een lift nog altijd px-o- minent op het vei'langlijstje van velen prijkt, bleek zatei'dag- middag wel bij de opening van het gebouw. Niet alleen is de be trokken architect van mening dat er alsnog een lift moet ko men, dat gold ook voor A. Quaak, voorzitter van de stich ting Ons Dorpshuis. Nadat bur gemeester A. Verbree warme woorden over de verbouwing had gesproken, eindigde Quaak met enkele opmerking aan het adi-es van het Reimerswaalse college. Het college nam 'met beide benen op de gi-ond staan' wel heel lettexdijk, zo sprak de vooi'Zitter. En Quaak voorzag dat -we mensen achter op de rug naar boven moeten gaan dragen." De uitspraken van Quaak zijn opvallend. Het bestuur van Ons Dorpshuis kwam immers pas te elfder ure met het verzoek om een lift, namelijk toen de reno vatie van het dorpshuis ter spra ke kwam in Reimerswaalse raad. Voor die vergadering had den Quaak cum suis juist aange geven dat ze het geld voor de lift, een bedi'ag van 57 duizend euro, Belangstellenden bekijken het interieur van het nieuwe dorpshuis. voor andere doeleinden wilden besteden. In de ï-aadsvergade- ring zegde burgemeester Ver bree destijds toe dat er in de toe komst nog naar een lift wox-dt gekeken. Afgelopen zaterdag zei hij echter dat de situatie voorlopig blijft zoals-ie is: „Wemoeten maar lei-en leven met het gemis. Uit het lood Maar er was nog meer commen taar. Ook het steeni-ode muurtje van de nieuw aangebouwde keuken kreeg veel kritiek. Het gaat om een stuk buitenwand dat bewust uit het lood hangt. Burgemeester had er nog een te lefoontje over gekregen, grapte hij. Of tijdens de hevige x-egen- val het muurtje niet was inge zakt. Het vermaledijde muurtje zal overigens binnenkoi*t niet meer zichtbaar zijn: tegen de wand wordt klimop geplant. Iemand die zich niet waagde aan kx-itiek op het gerenoveex-de dorpshuis was B. Leijs. Hij be hoorde tot de allex-eex-ste podi umact van Ons Dorpshuis. Op 12 november 1954 gaf zijn man doline-orkest een concert voor een volle zaal van meer dan vijf- GOES - Een blauw zwaailicht is alleen voorbehouden aan po litie, ambulance en brandweer Dat weet een 54-jaxdge auto mobilist uit de gemeente Box-sele sinds de nacht van vrijdag op zaterdag ook. Rond een uur reed hij door het centi-um van Goes met een blauw zwaailicht op het dasboax-d. In de Piet Heinstraat werd hij door de politie staande gehouden. De man deed vrijwillig afstand van zijn zwaailicht en wist zo een be keuring te vooi'komen. KRUININGEN - Een 16-jaxdge bromfietser uit de gemeente Reimerswaal is even na twaalf uur in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden. De jongen x-eed op dat moment over de Hogenakkex-weg in Kruiningen. Hij had te veel gedronken. De jongen kreeg een proces-vex'baal en een rijverbod van drie uur. De Reimerswaler en zijn brommer zijn door de politie thuis afgezet. KRUININGEN - Een 43-jarige motoi'rijder uit de gemeente Gilze-Rijen is zondagochtend omstx-eeks half twaalf betx-apt op te snel rijden. Ter hoogte van Kruiningen reed de motorrij der 187 kilometer per uur: Er geldt een maximum van 120 ki lometer per uur-. De man moest ter plekke zijn rijbewijs inle veren. WAARDE - Een 30-jarige automobilist uit Leerdam is zater dagmiddag om 12.15 uur tegen de vangrail van de A58 ge botst. De man kwam uit de richting Middelburg toen hij ter hoogte van Waai'de tijdens een inhaalmanoeuvre de midden vangrail schampte. Hiex-op stuux-de hij naar rechts en beland de aan de andere kant van de weg tegen de vangx-ail. De man kwam met de schrik vrij, het voei'tuig had blikschade. HEINKENSZAND - Een 64-jaxdge Goesenaar heeft vrijdag avond een klap in het gezicht gekregen. In de Dorpsstraat in Heinkenszand zag hij een bekende man een sigaret tegen zijn auto gooien. Nog voordat hij goed en wel was uitgestapt, kreeg hij een mep tegen zijn hoofd. Een arts heeft een wond aan zijn mondhoek gehecht. OUDDORP - Een helikopter heeft er zatermiddag aan te pas moeten komen om twee bezoekers van het natuux-gebied De Kwade Hoek op de Kop van Goeree te redden van het opko mende water Tijdens hun wandeling door het Goereese natuurreservaat werden een 41-jarige man uit Spijkenisse en 49-jarige man uit Gouda overrompeld door de snelle opkomst van het water. In eei-ste instantie probeerden zij nog op eigen houtje weg te ko men, maar riet en water versperden hen de weg naar het dro ge. Met behulp van een mobiele telefoon hebben ze zelf de politie gebeld. Op dat moment konden ze geen kant meer op en ston den totaan hun middel in het water. Nadat ze teruggewaad wai'en naar de duinen heeft een helikopter van de politie Rijn mond het duo opgepikt en aan wal gezet. Ambulanceperso neel heeft het tweetal daar verder behandeld. door Pascalle Cappetti AXEL - Een 69-jarige bewoner van een bejaardenflat aan de Singelweg in Axel heeft zater dag de brievenbussen van het complex besprenkeld met zout zuur. De man zorgt al enige maanden voor overlast in de flat. Het bestuur van stichting 't Trefpunt, eigenaar van de wo ningen, wil de man laten uitzet ten. De bewonex-s van de bovenvex- dieping kwamen er zaterdagmi- dag achter dat iemand met hun brievenbussen aan het romme len was geweest. Zij werden op geschrikt door een doordrin gende lucht, waarneembaar vanuit de bussen in de vrij toe gankelijke hal. Enkele bewo ners hadden inmiddels hun post verwijderd, maar niemand raakte gewond door de aanra king met het zoutzuur. De brandweer moest er aan te pas komen om, gehuld in speciale pakken en gasmaskex-s, de bus sen schoon te maken met absor berende korrels. Daarna werd alles schoongespoten. Al met al is de bandweer een uur bezig ge weest, vertelt commandant C. de Pooter. Overlast Secretaris A. van Harn van 't Trefpunt, protestants-christe lijke bejaax-denzorg, vexdelt dat de dader net ontslagen was uit de gevangenis. Hij veroox-zaakt sinds lange tijd ovexlast, voox-al voor de buren. Volgens Van Hax-n zijn er al tientallen voor vallen geweest, variëx-end van bedreigingen, geluidsoverlast tot het omveiAverpen van alle afvalcontainers; steeds in be schonken toestand. Bij thuis komst draaide de man ook regelmatig harde muziek. „Als hij nuchter was, was het best een aardige man, kon je er ook fat soenlijk mee praten. Maar zodra hij gedi-onken had, sloegen alle stoppen door." Sinds anderhal ve maand heeft het bestuur een gerechtelijke px-ocedure in gang gezet'om de huur te kunnen op zeggen. „Je probeert eerst te praten en te sussen, maar dan moet je toch ingrijpen. Dat is ook tegen onze zin. Maar dit ging zo niet meer." De aanleiding voor de actie van zaterdagmiddag ligt waar schijnlijk in boosheid over het bestuursbesluit. Van Harn denkt dat het 'px-oblemen in de persoonlijke x-elatie zijn'. Vol gens hem had de man het niet gemunt op één persoon. Geen van de buren had een conflict met hem. De bewoners hopen dat aan de treiteringen nu een einde komt. Voorlopig zit de man opnieuw achter de tx-alies. Van Hax-n: „Als iemand een huurschuld had, dan ligt het anders. Maar als ie mand ovexdast vex-oorzaakt, dan moet de rechter uitspraak doen over de vraag of wij de huur mo gen opzeggen." Het bestuur van 't Trefpunt heeft een advocaat op de zaak gezet. foto Willem Mieras hondex-d man. Leijs memoreer de hoe snel het gebouw destijds uit de grond werd gestampt. In oktober 1953 was het geld bij een - afkomstig uit Nedexdand, maar ook uit Scandinavië en zelfs Australië. Een jaar later, in oktober 1954 was het gebouw klaar Als het gebouw anno 2002 met hetzelfde geld zou moeten worden gebouwd, ging dat wel wat anders, zo voorspelde hij. „Eerst komt er een zware com missie, dan schakelen we nog eens een adviesbureau in. Als we dan eindelijk kunnen gaan bouwen, is het geld op." De Middelburgse had al haar boodschappen voor het weekeinde gedaan. Ze wilde net onderuitgezakt een bak kie troost nemen, toen haar te binnen schoot dat ze de be schuiten was vergeten. Geen nood. Dochterlief werkt in een supermarkt en met de moderne techniek is een be richtje zo ge-es-em-est. Nu is deze medewerkster van het grootwinkelbedrijf sinds een paar weken stapelverliefd. Zonder naar de afzender te kijken stuurt ze een berichtje terug. „Voor je beschuitjes wordt gezorgd", meldt ze gie chelend aan haar vriendje- Als ze na werktijd met twee rollen beschuit onder haar arm thuiskomt, wordt ze tot haar verbazing door moeder bedankt. Dochter krijgt een rode kleur en stamelt: Oh, ik dacht dat mijn vriend er om had gevraagd." Een uur later komt er een ongerust bericht je terug van haar vriend of het bericht een 'hint' was of zo? Voor over negen maan den..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23