Verdurmen verrassend naar titel PZC Ook Duits voetbal heeft liefdesaffaire Melden aan de finish De Zeeuw gedijt niet op Zeeuwse bodem 22 Hulstenaar verslaat Jan Henk Bomhof op Zeeuws tafeltenniskampioenschap Meisjes SAR zetten alle clubs op achterstand Titelstrijd op twee manieren ©J© v@rü©DT)ggp§ winnaars verliezers Eetgedrag Buren terugblik maandag 21 januari 2002 door Koen de Vries BRESKENS - Jan Henk Bomhof werd gisteren twee keer eerste en een keer tweede op de Zeeuwse kaampioen- schappen tafeltennis, maar toch was de Midelburger de grote verliezer van het toernooi. In de klasse waar de Zeeuwse titel te verdienen was, ging hij verras send onderuit tegen de 25-:jarige Hul stenaar Dennis Verdurmen. Bij de vrouwen werd Kapo Yu kampioen. Voor de 38-jarige Bomhof, vijfvoudig Zeeuws kampioen en bezig aan zijn dertigste titeltoernooi, duurde het toernooi één wedstrijd te lang. Zater dag had hij met zijn Antwerpse club Kobelco in Wallonië een competitie wedstrijd gespeeld, waardoor hij pas om drie uur zijn bed indook. De volgen de morgen stond hij al weer vroeg in de Breskense sporthal Scheldeveste voor de Zeeuwse titelstrijd. Samen met Wim Wegman greep hij de dubbeltitel en in het enkelspel won hij het bijnummer, deSl-klasse. Toen het er aan het eind van de middag op aankwam, was Bomhof echter over zijn hoogtepunt heen. 's Morgens had hij het duel met Dennis Verdurmen van begin tot eind gedomineerd, nu waren de rollen omgekeerd. Verdurmen greep met effectvolle sla gen het initiatief en gaf dat niet meer uit handen. Bomhof verkrampte, ook al omdat een rubbertje op zijn bat niet goed vastzat. Bij 10-6 in de vierde game kreeg Verdurmen vier matchpoints, maar hij verspeelde ze allemaal. Bij 10- 10 overwon de Zeeuws-Vlaming zijn zenuwen en greep met 13-11 voor het eerst in zijn carrière een Zeeuwse seni- orentitel. Hij maakte daarmee een eind aan de hegemonie van spelers als Jan Henk Bomhof, Kalun Yu en Wim Wegman, die de laatste jaren met de titel aan de haal gingen. „Ik had beter 's morgens niet kunnen meedoen", concludeerde Bomhof na zijn nederlaag. „Ik had he lemaal niet ingeschreven in de S1-klas- se, maar stond wel op de deelnemers lijst." Een soortgelijke gedachte had topfavoriet Wim Wegman, al was het een stuk vroeger op de dag dan Bomhof. Tijdens de ochtend wedstrijden kreeg de 40-jarige Souburger weer last van een slepende armblessure. Daardoor moest hij opgeven. Vijfkamp Het omgekeerde was met Dennis Ver durmen het geval. Hij begon 's morgens met weinig zelfvertrouwen aan het toernooi en liet dan ook weinig fraai ta feltennis zien. En ook in de vijf kamp, die 's middags de Zeeuwse kampioen moest aanwijzen, ging het moeizaam. Verdurmen had het in geen enkele wed- strijd gemakkelijk, maar bracht ze wel allemaal tot een goed eind. De speler die vorig seizoen is overgestapt van SAR uit Kloosterzande naar 't Zand in Middelburg versloeg achtereenvolgens Johan 't Hooft (3-1), Lennard Roden burg (3-2, 12-10 in de vijfde game), Ma- rijn Veijgen (3-1) en, tot zijn eigen ver rassing, Jan Henk Bomhof. Verdurmen: „Ik had vanmiddag veel meer grip op de bal, maakte veel min- derfouten. Deze wedstrijd was ook veel leuker om te zien dan die van vanmor gen. Vooraf was elk partijtje dat ik hier zou winnen meegenomen. In de compe titie heb ik tegenvallend gepresteerd en ook op de trainingen liep het de laatse tijd niet best." Bij de vrouwen moest de torenhoge fa voriet Kapo Yu alle zeilen bijzetten om de titel in de wacht te slepen, 's Morgens had ze zich in de Sl-klasse met 3-0 la ten verrassen door de frank en vrij spe lende Naomi Schelfhout van SAR. De Zeeuws-Vlaamse had sinds november welgeteld één traininkje afgewerkt. Op basis van haar perfecte timing en een goed balgevoel behaalde ze het verras sende resultaat. Het tweede en belang rijkste duel was dan wel voor de 16-ja rige Midddelburgse, maar echt soepel ging het niet. Een kleine tactische ver andering was echter wel voldoende voor de titel: 11-9 11-8 7-1111-7. Slovenië ,Ik was moe", was het excuus van Kapo Yu. „Het was hier warm, daar heb ik al tijd last van." Een echt geïnspireerde indruk maakte Yu, die zaterdag ook aan het jeugdtoernooi deelnam en daar vanzelfsprekend alle titels opeiste, niet. Haar trainer Peter Boon sloot niet uit dat ze met haar gedachten in Slove nië zat: „De jeugdselectie speelt mo menteel in Slovenië. Normaal gespro ken had Kapo daar ook bijgezeten. Ze moet dit jaar echter haar mavo-diplo ma halen, waardoor ze niet aan de trai- ningseisen van de bond kan voldoen." door Koen de Vries BRESKENS - SAR was zater dag de grootverdiener bij de Zeeuwse tafeltenniskampioen schappen voor de jeugd. De club uit Kloosterzande haalde 22 punten voor de verenigingsbe ker, veel meer dan 't Zand uit Middelburg (16), Arnemuiden (14) en het verrassende Yerseke (11). Zoals gebruikelijk zorgden bij SAR de meisjes voor het meren deel van de punten. Alleen Bart de Clerck en Koen Seghers zorg den in de kadetten 3-klasse voor inbreng van de jongens. In de ja ren zeventig begon SAR aan de weg te timmeren met een goede lichting jongens. Daarna namen de meisjes het vaandel over om dat niet meer uit handen te ge ven. Volgens trainer Joop Maas heeft het te maken met de onderlinge concurrentie die zijn speelsters opzweept naar een hoger niveau en met het feit dat de meest ge talenteerde sporters van het mannelij k geslacht voor voetbal kiezen. Hij was echter ook zo eerlijk te erkennen dat zijn club zaterdag een aantal punten pakte die alleen SAR konden toekomen. „In de kadetten AB- klasse zaten vier dubbels die al lemaal van SAR waren en ook in het enkelspel zaten alleen spe lers van mijn club." Het zou echter van valse be scheidenheid getuigen wanneer Maas zou ontkennen dat er geen talenten in zijn club lopen. Een aantal van hen is inmiddels doorgestroomd naar de senio ren, maar er zijn ook jonkies. Naast bijvoorbeeld de zusjes Audrey en Lacey Koole is de 11-jarige Simone de Klerk een groot talent. Zij wordt door de NTTB zelden overgeslagen wanneer er trainingskampen gehouden worden. De resulta ten zijn er naar. De twee turven hoge De Klerk won zaterdag niet alleen de pupillen-klasse, maar bleef zondag ook in de C- klasse al haar - veel oudere - te genstanders de baas. In de Sl- klasse versloeg ze verrassend Sterra Blanckaert. Joop Maas denkt dat de bron van beloften bij SAR nog niet is opgedroogd. „We hebben op het ogenblik vijftig jonge kinderen rondlopen er. daar zitten aardi ge talenten bij." De vraag of het jongens of meisjes zijn, lijkt overbodig. Maas: „Het grootste talent is een meisje." In de hoogste klassen van de jeugd heersten zaterdag spelers van 't Zand. Arjan Jonkman won bij de jongens-top en de jongensjunioren 1, met twee keer MZ'er Thomas Groene- woud op de tweede plaats. Bij de meisjes versloeg Kapo Yu met speels gemak twee keer SAR- speelster Kimberley 't Hooft. BRESKENS - Veel toeschou wers op de Zeeuwse tafeltennis kampioenschappen, georgani seerd door de verenigingen ONA uit Oostburg en Effect uit Terneuzen, moeten het verwar rend hebben gevonden. Niet alleen zorgden de 350 deel- nemei's zaterdag en zondag op 41 tafels voor een krioelende mierenhoop, ze speelden ook nog eens op twee verschillende manieren. Het overgrote mee- rendeel tafeltenniste op de ver trouwde manier: om twee ge wonnen games tot de 21Een se lect gezelschap, de spelers op landelijk niveau, bestreed el kaar in het systeem van de toe komst: om drie gewonnen games tot de elf. Het heeft te maken met de gefa seerde invoer van het nieuwe telsysteem waarvoor de Neder landse tafeltennisbond (NTTB) heeft gekozen. De landelijke klassen beginnen de komende competitie met het spelen van wedstrijden tot de elf, de afde lingen doen dat pas per 1 sep tember. Het leidde zaterdag tot merk waardige toestanden. Wesley Wegman, het gatalenteerde zoontje van veelvoudig Zeeuws kampioen Wim Wegman, had in de open klasse zijn game al ge wonnen wanneer hij de elf had bereikt. In de andere klasse waarin hij uitkwam, de pupillen met voornamelijk afdelingsspe lers, kon hij de felicitaties pas na 21 punten in ontvangst nemen. Over het materiaal waren in sporthal Scheldeveste geen mis verstanden. De NTTB voerde ook de nieuwe speelbal - 40 mil limeter in doorsnee in plaats van 38 millimeter, ook gefa seerd in, maar inmiddels is die operatie in alle klassen en op al le niveaus doorgevoerd. WINNAARS De twee Zeeuwse hoofdklassers in het za terdagvoetbal, die na de overwinningen van dit weekeinde volop meestrijden om het kampioenschap. Kloetinge en Hoek hebben zelfs betere papieren dan koploper Huizen. De korfballers van Fortis uit Oost-Sou burg poetsten zaterdag een vlekje weg. Ze versloegen Swift op eigen bodem met 20-9 en lieten zien dat de remise in de eerste ont moeting een schoonheidsfoutje is geweest. Jean Paul de Bruijn groeit zo langzamer hand uit tot een geboren winnaar op het groene laken. De Hulster biljarter werd gisteren voor de derde keer nationaal kam pioen in de spelsoort bandstoten en mag met de titel op zak naar het EK en het WK. Het vrouwenvoetbalteam van Zaamslag, dat zaterdag in zijn veertiende competitie duel in de vierde klasse het eerste doelpunt maakte. Het leverde meteen ook het aller eerste competitiepunt op, omdat tegen stander SVD ook niet verder kwam dan één treffer. Dat was het enige vlekje op het bla zoen van Zaamslag. Het was de honderdste tegentreffer voor Zaamslag. Dat was nog eens een mooie conversatie tussen jong en oud, gisteren in Hulst. Honoré Neefs, voormalig HW'er en in een roemrijk verleden prof bij Willem II in Til burg, sprak de kleine Joris Blommaert aan op zijn eetgedrag. Joris, amper tweeënhalf jaar oud, weet al vroeg wat er van hem verlangd wordt. Hij wil in de voetsporen treden van vader Car lo, die voor HW'24 elk seizoen goed was voor veel treffers. Joris, die tegen alles wat kan bewegen maar al te graag trapt, heeft zijn lesje al vroeg geleerd. Natuurlijk: hij wordt lid van HW'24, zodra hij speelge rechtigd is. „En als gij uw korstjes brood niet opeet?", luidde de vraag van Honoré Neefs in dat mooie Hulsterse dialect. „Dan moet ik naar Steen", antwoordde de kleine. Ze leven naast elkaar en ze dulden el kaar, maar echte goede buren zullen Llsselmeervogels en Spakenburg nooit worden. Dat bleek zaterdag toen tijdens de wedstrijd IJsselmeervogels-Kloetinge een bal over de ballenvanger verdween en in de 'tuin' van Spakenburg terechtkwam. De materiaalman van de 'Vogels' rende als een speer naar het nabijgelegen terrein, maar kwam even later onverrichterzake terug. Bijna hulpeloos schreeuwde hij het uit voor de volle zittribune: „Ze willen die bal niet teruggeven. Ik heb van alles geprobeerd, maar ze vertikken het." VERLIEZERS De ex-profkeeper Erik de Koeyer grossiert in de laatste optredens van zondag hoofd klasser Terneuzen in foutjes. In de thuis wedstrijd tegen het Brabantse Schijndel maakte de doelman het nog bonter. Hij blunderde in de tweede helft, waardoor Terneuzen op een 2-1-achterstand kwam. De Zeeuwse zaterdag-eersteklassers ver loren zaterdag allemaal. Dat Kapelle de uitwedstrijd van Wilhelmina '26 verloor was tot daar aan toe. De Bevelandse ploeg draait een moeizaam seizoen en ging ten onder bij de koploper. Het verlies van Oost- kapelle was smadelijker. De winnaar van de eerste periodetitel ging ten onder bij LRC, de rodelantaarndrager. Als klap op de vuurpijl verloor ook SSV'65. De Goese ploeg was dit seizoen nog ongeslagen en verloor op eigen veld roemloos van het po vere Rijsoord. door Wierd Puk Ajax-trainer Ronald Koeman mag zijn buitenechtelijke liefdesaffaire heb ben, zoveel problemen als Ottmar Hitzfeld (53), coach van wereldkampioen Bayern München, heeft hij niet. Nog niet. De streng ogende Hitzfeld, normaal gespro ken een toonbeeld van zelfdiscipline, kijkt deze maand met gepaste gêne naar de Duitse Playboy. Daar poseert in vol ornaat zijn veel jongere voormalige geliefde, de Braziliaanse Rosi Salioni. Hitzfeld, sinds 26 jaar getrouwd met zijn Beatrix, moest enige tijd geleden de affaire met Rosi opbiechten. Niet slechts enkele van onze sportredactie De toeschouwers van de Grote Prijs van Zwitserland in Wetzikon voor de wereldbeker veldrijden hadden het allemaal in de gaten. Daar ging de winnaar over de streep. Maar wie was het nu precies? Door de smurrie die zich meester had gemaakt van de ren ners, waren ze niet meer te herkennen. Het scheelde niet veel of de microf onist had moeten roepen 'Wil de winnaar zich melden aan de finish?' Gelukkig was aan het frameplaatje nog te zien dat de Belg Sven Nijs zich in de laatste ron de had ontdaan van zijn landgenoot Mario de Clercq. Richard Groenendaal, die in het be gin vooraan meestreed, eindigde als beste Nederlander op de vierde plaats. malen, maar gedurende een periode van drie jaar hadden de twee geliefden elkaar regelmatig in hotels ontmoet. Ottmar werd door zijn echtgenote betrapt toen hij voor Salioni een hotelkamer boekte. In een interview met het weekblad Stern zegt Hitzfeld nu liever niet 'over het verle den te willen piekeren'. De affaire is beëin digd. Beatrix probeert haar man te verge ven en daarmee uit. „Na een verloren voet balwedstrijd moet je ook snel weer aan de toekomst denken", doceert de trainer, die ooit leraar was. Maar Rosi Salioni doet niets liever dan het Duitse volk aan haar met Hitzfeld gedeelde verleden herinneren. Ze gaf een tranen trekkend interview bij RTL en toont zich nu dus naakt in de Playboy. Kassa voor de versmade minnares, die zo graag had ge wild dat Ottmar zijn gezin voor haar had opgegeven. Bezemkast Buitenechtelijke affaires van Duitse pro minenten - al dan niet met buitenechtelijke nakomelingen - worden door de Duitse schandaalpers flink uitgemeten. Boris Becker, de Russische Jermakova en hun gezamenlijke kind, verwekt in een Lon- dense bezemkast, vulden maandenlang de kolommen. Alleen de bijkans onaantastbare 'Heilige Franz' Beckenbauer, komt er veel gemak kelijker vanaf. Hij verwekte een kind bij een vroegere secretaresse die hij, naar ver luidt, met een miljoen mark wilde afkopen. Toen de media lucht kregen van de zaak, bekende Beckenbauer luchthartig, in de trant van 'ach ja, een ongeluk zit nu een maal in een klein hoekje'. En daarna werd het stil rond het liefdesleven van de goed lachse legende uit Beieren. Zowel Becker als Beckenbauer moeten flink in de buidel tasten voor hun buiten echtelijke spruiten. Wat dat betreft is Ott mar Hitzfeld de dans ontsprongen. Hij krijgt vooral hoon over zich heen omdat hij zich heeft ingelaten met een aantoonbaar leeghoofd, dat kennelijk uit is op publici teit en geld. Groupies De 'zaak Koeman' wekt in Duitse voetbal kringen weinig verrassing. „Bekende spe lers en trainers staan nu eenmaal perma nent in de belangstelling, daar komen hordes groupies op af", aldus een Duitse sportjournalist die niet met naam wil wor den genoemd. „Als je alle roddels over die mensen zou willen natrekken, ben je dag en nacht bezig." Van Rosi Salioni zal Ronald Koeman overi gens weinig last hebben. Haar pijlen rich ten zich inmiddels op LotharMatthaus, die 'Spitze' is en 'geweldig voetbalt'. Matthaus is trainer bij Rapid Wien. Fred de Zeeuw: harde schreeuwen, kleine ruzietjes, rare sprongen en geen overwin ningen. foto archief PZC van onze sportredactie A fgaande op zijn naam had Leide- xAnaar Fred de Zeeuw een versterking moeten zijn voor de tafeltennissers van Middelburg-Zuid. In de praktijk kwam daar echter weinig van terecht. Op 17 september 1983 debuteerde De Zeeuw voor MZ, destijds nog lichtjaren sterker dan plaatsgenoot 't Zand. Doel was te promoveren naar de eredivisie, de hoogste klasse van Nederland, en daaruit niet te degraderen. De eerste opzet slaagde met vlag en wimpel, de tweede mislukte hopeloos. Van door slaggevende betekenis was dat De Zeeuw eerder een stoorzender was dan een ploeggenoot. Hij was gehaald vanwege zijn verwoes tende forehand en zijn over-mijn-lijk- mentaliteit. Wanneer Fred van de Zeeuw, altijd en overal vergezeld door zijn vriendin Astrid, in sportcentrum Slaghvaert aan de Kruitmolenlaan te Middelburg speelde, stond er echter een onzeker ventje achter de tafel die alleen opviel door zijn excentrieke gedrag. In de eerste divisie viel het nog wel mee, maar na het verwachte kampioenschap grossierde de Leidenaar in nederlagen. Niet één keer werd hij gefeliciteerd door een tegenstander. Het was steeds an dersom. Het enige dat opviel, waren de woede uitbarstingen tijdens de wedstrijd, de ruzietjes die hij maakte met zijn tegen stander, de onenigheid die hij had met de arbiters, zijn gebaren vol wanhoop en zijn rare sprongen achter de tafel. Achter de schermen probeerden zijn teamgenoten J an Henk Bomhof en Koen de Vries hem op te peppen tijdens ellen lange gesprekken en probeerde trainer Peter Boon hem het zelfvertrouwen te rug te bezorgen dat het branie-ventje uit Leiden altijd had gehad. Tevergeefs. In maart 1984 degradeerde MZ als een baksteen uit de eredivisie. Fred de Zeeuw keerde met zijn vriendin terug naar Leiden en stopte met tafel tennis. In Zeeland is sindsdien nooit meer iets van hem vernomen. Dennis Verdurmen de verrassende Zeeuwse tafeltenniskampioen. foto's Peter Nicolai Jan Henk Bomhof greep in Breskens naast zijn zesde Zeeuwse titel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22