Baud valt over uitspraak prins Ophef over Guantanamo Bay PROVINClAi Congolezen keren terug naar verwoest Goma Econoom pleit voor meer werknemers in vaste dienst Warm aanbevolen! 822 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Jacht op Karadzic en Mladic verscherpt Kleuter bedreigt volwassen man Morgen Het verhaal van Maxima en Willem-Alexander D66-leider De Graaf noemt uitlating Willem-Alexander in tv-interview dom Krasse knarren wachten op actie ll.22 Topklassering Hoek en Kloetinge Zeehonden wennen aan bezoek 9 euro voordeel! 10° ZW6 1 7° Bewolkt Bewolkt, maar wel meest droog. Temperaturen rond 10 graden. Vannacht af en toe regen. 245e jaargang no. 17 maandag 21 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) voorletters:mVv D noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:c noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- i i i ii ii i n handtekening: 713214 000002 twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25). G per kwartaal met automatische incasso 52,-). G per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) SARAJEVO - De posters waarin vijf miljoen dollar wordt uitge loofd voor tips die tot de aan houding van de vroegere Bos- nisch-Servische leider Radovan Karadzic en generaal Ratko Mladic leiden, zijn sinds zater dag ook in de Bosnische hoofd stad Sarajevo te zien. De Ver enigde Staten hopen zo de druk te verhogen op de twee, die door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag zijn aangeklaagd. Volgens een woordvoerster van de Amerikaanse ambassade in Sarajevo zullen de posters over al in Bosnië worden opgehan gen. In Pale, het vroegere bol werk van de Bosnische Serviërs, en in Banja Luka, de feitelijke hoofdstad van de Bosnisch-Ser- vische republiek, was echter nog niets te zien. Een voormalige bondgenoot van de Joegoslavische ex-presi dent Milosevic is bereid tegen hem te getuigen. Met deze me dedeling verbrak Branko Kostic gisteren het zwijgen van de nauwste bondgenoten van Milosevic. Zijn getuigenis is vooral van belang als het gaat om de aanklacht tegen Milose vic over de oorlogen in Kroatië en Bosnië omdat Kostic tot 1992 in het Joegoslavische collectie ve staatspresidium zat. RTR Een Congolese vrouw keert met haar kinderen en bezittingen terug naar Goma. foto GeorgeMulala/RTR door Eelco van der Linden GOMA - Inwoners van de deels door lava vernietigde stad Goma in het oosten van Congo keren massaal terug. Ze doen dat tegen het advies in van hulpverleners, die het uitbreken van ziekten als cholera vrezen en moeilijkheden voorzien met de distributie van schoon water en hulpgoe deren. De sinds donderdag actieve Ny iragongo- vulkaan zou volgens deskundigen wat tot rust zijn gekomen. De terugkerende inwoners treffen een bizarre situatie aan. Goma ligt onder een sluier van giftige dampen. Zeker de helft van de stad is vernield door lavastromen van vijftig meter breed en twee tot drie meter hoog. Van tijd tot tijd zijn er nog aardbevingen met een kracht van ruim vier op de schaal van Richter. Zeker 10.000 huizen zijn uit gebrand. De meeste schade is veroor zaakt in het centrum, waar het bedrijfs leven zich concentreerde. In het goed deels gespaarde westelijk deel van de stad, dat gisteren weer bereikbaar werd dankzij een brug van gestolde lava, keer de het normale leven wat terug. Zo'n 300.000 van de 500.000 inwoners ontvluchtten donderdag en vrijdag de stad en staken de nabijgelegen grens met Rwanda over. De Rwandese regering heeft samen met de VN en andere hulpor ganisaties drie kampen ingericht, maar echte voedselhulp liet op zich wachten. Dit kwam deels doordat het vliegveld van Goma onbruikbaar is door de lava. Hulp De eerste hulpgoederen werden gisteren afgeleverd op het vliegveld van Rwanda's hoofdstad Kigali, waarna ze met vrachtwagens naar het 120 kilome ter verderop liggende rampgebied moes ten worden gebracht. Gisteravond kon den hulporganisaties beginnen met het uitdelen van maïs, bonen en olie, en het opzetten van plastic onderkomens. Waterzuiveringsinstallaties zijn het hardst nodig, temeer daar het (toch al vervuilde) water van het Kivu-meer on drinkbaar is geworden sinds de lava erin is gestroomd. Groot-Brittannië, België, Duitsland en de VS hebben al hulp geboden voor bijna vijf miljoen dollar. De Europese Com missie stelde gisteren vijf miljoen euro voor noodhulp beschikbaar. Het geld gaat naar de VN, het Rode Kruis en ngo's. Hoewel de hulp aan de Rwandese kant van de grens op gang komt, blijken veel Congolezen de voorkeur te geven terug te keren naar hun eigen land. De Rwandese regering, die de rebellenbeweging RCD steunt, wordt gewantrouwd. De RCD controleert het gebied rond Goma en de stad zelf. GPD door Sylvia Marmelstein DELFT - Werkgevers moeten hun werknemers weer in vaste dienst nemen. Het veelvuldig inschakelen van uitzendkrach ten en mensen met een tijdelijk contract is slecht voor de ar beidsproductiviteit. Dat zegt econoom Alfred Kleinknecht. De lage arbeidsproductiviteit is één van de grootste proble men van de Nederlandse econo mie. Ambtenaren van Economische Zaken buigen zich over de vraag waarom het Nederland niet lukt om veel meer te produceren, ter wijl er steeds meer mensen op de arbeidsmarkt komen. Vergele ken met de landen om ons heen neemt de arbeidsproductiviteit te langzaam toe. Kleinknecht heeft een verkla ring: „Werkgevers steken min der geld in scholing van werk nemers die niet bij hen in vaste dienst zijn. Het kennisniveau in die bedrijven komt dus tot stil stand. Vooral bij bedrijven die het moeten hebben van kennis (bijvoorbeeld bedrijven die nieuwe technieken uitvinden) zet dat een rem op de arbeids productiviteit." Kleinknecht werd zeven jaar geleden beroemd en berucht na zijn pleidooi om de loonmati ging op te geven. Flinke loons verhogingen zouden goed zijn voor het verhogen van de ar beidsproductiviteit. Klein- knechts provocatie werd niet gewaardeerd in een land waar loonmatiging heilig is. Haagse ambtenaren en vakbonden ver sleten hem voor gek. De laatste tijd duiken echter steeds meer economen en amb tenaren op die zijn theorie on dersteunen. GPD (Advertentie) door Ans Bouwmans WASHINGTON - Foto's van Af ghaanse gevangenen in het cel lencomplex op de Amerikaanse marinebasis Guantanamo Bay in Cuba hebben in Groot-Brit- tannië voor hernieuwd protest gezorgd. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Straw, heeft Washington om ophelde ring gevraagd. Op de foto's droegen de gevangenen onder meer oorbeschermers, blind doeken en maskers. Ze waren geboeid aan handen en voeten. Ondanks de aanzwellende in ternationale kritiek blijft de Amerikaanse regering de be handeling van de verdachte Ta liban- en Al Qaeda-strijders verdedigen. Volgens de VS wor den de gevangenen goed behan deld, ook al hebben ze niet de of ficiële status van krijgsgevan gene. Minister Rumsfeld van Defensie wees gisteren alle kri tiek van de hand. Hij vindt de klacht dat deze 'geharde terro risten' inhumaan behandeld worden oneerlijk. „Ik twijfel er niet aan dat ze humaan, passend en voor het grootste deel over eenkomstig de Geneefse Con venties worden behandeld", al dus Rumsfeld. Groot-Brittannië heeft afge vaardigden naar Guantanamo Bay gestuurd omdat er zich drie Engelsen onder de gevangenen zouden bevinden. De Britse re gering heeft de handelwijze van de VS vorige week verdedigd, na protesten van Britse politici en mensenrechtenorganisaties. Straw wil nu weten in welke omstandigheden de foto's zijn gemaakt. Volgens de militaire leiding van de marinebasis, was de gefotografeerde groep net geland, en geven de foto's geen reëel beeld van het dagelijks le ven in het kamp. De gevangenen kunnen zich vrij in hun cel be wegen en worden dan ook niet geblinddoekt. Ze worden alleen geboeid op weg naar medische controles of de douches, zo werd gezegd, benadrukkend dat de gevangenen extreem gevaarlijk zijn. Rode Kruis Vertegenwoordigers van het In ternationale Comité van het Ro de Kruis zijn aanwezig in het ge vangenkamp voor gesprekken met de ruim honderd gevange nen en een inspectie van de voorzieningen. Volgens de kampcommandant heeft het team al enkele aanbevelingen gedaan, die voorzover mogelijk worden uitgevoerd. Het eind rapport blijft vertrouwelijk, al dus het Rode Kruis. De foto's zijn door de Ameri kaanse autoriteiten verstrekt en waren gisteren te zien in ver schillende Britse kranten. Een woordvoerder van Amnesty toonde zich geschokt over het gebruik van de desoriënterende bedekking van ogen en oren. Er is ve:-der kritiek op de kleine cellen, die niet waterdicht zijn, en op de gedwongen scheer beurt die de gevangenen hebben ondergaan.In de VS zelf is wei nig kritiek te horen op de behan deling van de gevangenen. Volgens de Amerikaanse rege ring moet nog worden besloten wat er precies met de gevange nen gebeurt. Ze kunnen na on dervraging worden terugge stuurd naar hun eigen land, of worden berecht, eventueel door de nog op te richten militaire tribunalen. Het cellencomplex op Guantanamo moet uiteinde lijk tweeduizend gevangenen kunnen herbergen. GPD CULEMBORG - Een 4-jarige kleuter heeft dit weekeinde in Culemborg de beheerder (43) van een sportcomplex bedreigd met een pak slaag. Hij deed dat omdat de man hem verbood in de kapstokken te klimmen. De moeder gaf haar zoontje groot gelijk. Zij bedreigde de beheerder eveneens. Later kwam er een man binnen die de beheerder mishandelde. ANP Hoek (foto) en Kloetinge lijken in de winterstop niets aan kracht te hebben ingeboet. Beide hoofdklassers kwamen bij de hervatting van de competitie uitstekend voor de dag. Hoek versloeg op eigen veld Deltasport (4-2), terwijl Kloetinge in Spakenburg IJsselmeervogels kansloos liet (2-0). Beide clubs staan nu op een gedeelde tweede plaats 1 in de hoofdklasse. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport. 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. (Advertentie) Fleece sweater maat S t/m XXL diverse kleuren van 23.99 naar maat 122 t/m 164 diverse kleuren van 17.99 naar door Peet Vogels enSimone van Priel DEN HAAG - Onderzoe ker Baud vindt het onte recht dat zijn rapport over het verleden van Jorge Zorreguieta door prins Willem-Alexander en Maxima is bestempeld als 'een' mening. In de Tweede Kamer is enigszins gela ten gereageerd op de uit spraak van de prins. D66- fractieleider De Graaf port is, 'is alleen aan te vechten wanneer je aan kan tonen dat verkeerde argumenten zijn ge bruikt', aldus Baud. In een schriftelijke reactie liet hij we ten: 'In Nederland noch Argen tinië is er kritiek geweest op de essentiële onderdelen. Het zou dan ook een misverstand zijn het rapport als een tamelijk wil lekeurige mening te beschou wen.' In de verklaring herhaalt Baud waarom hij tot de conclusie kwam dat het 'ondenkbaar' is dat Zorreguieta niets zou heb ben geweten van de repressie onder het Videla-regime: Maxi ma's vader zat vijf jaar op een hoge post, reisde veel naar het buitenland, had te maken met openlijke protesten tegen de mensenrechtenschendingen in eigen land en die rond het WK voetbal in 1978 'zodanige vor men aannamen dat ze zelfs door de Argentijnse regering niet meer te negeren waren'. Baud wijst verder op het al in 1979 geschreven 'vernietigende' rapport van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), en op de herhaaldelijke veroorde ling van Argentinië door onder meer de Verenigde Naties. Ook hoogleraar Volkenrecht Theo van Boven heeft zich opge wonden over de uitspraak van de prins en noemt diens optre den zelfs 'een stap terug' ten op zichte van wat vorig jaar bij de verlovingsaankondiging werd gezegd. „Hieruit blijkt toch wel dat hij weinig loyaal is, ik zou zo graag eens een handreiking zien, dat hij in contact zou tre den met moeders of grootmoe ders van verdwenen Argentij nen. Heel Nederland trouwt toch een beetje met Argentinië en het is niet alleen maar suiker liefde. Zijn aanstaande schoon vader heeft een aandeel gehad in de littekens die mensen daar hebben opgelopen." Van Boven kan zich wel voor stellen dat Willem-Alexander als mens zijn schoonvader wil verdedigen. „Maar hij zit in een andere positie dan gewone men sen. Het gaat bijna om een staatszaak." Discussie „Het is niet verstandig, dat kun je wel zeggen. De prins moet we ten dat uitspraken over dit on derwerp steeds weer discussie uitlokken", meent WD'er Te Veldhuis. „Het is inderdaad een mening van Baud. Bovendien: als de minister-president zich niet stoort aan de uitlating, waarom zou ik dat dan wel doen?" PvdA-Kamerlid Rehwinkel noemt de uitspraak van de prins in het vraaggesprek met Paul Witteman en Maartje van Weegen, 'op zich juist, maar on volledig'. Hij wees er op dat de regering de conclusie van Baud heeft overgenomen. Een kwali ficatie aan de uitspraak van de prins wilde hij niet geven. GPD noemde de uitlating van de kroonprins in een vrij dag uitgezonden tv-inter view 'dom', maar die kwa lificatie wil niemand overnemen. Professor Baud zei zaterdag dat aan zijn rapport duizenden pa gina's literatuur en onderzoek ten grondslag liggen. Dehistori- sche interpretatie die zijn rap- Honderden 'fitte vutters' houden al weken toezicht bij het uitrijden van de nieuwe euromunten en de inname van afgedankte guldens. Ze zijn daarbij nog steeds op alles voor bereid. Spannend? Nee, niet echt, want er is geen enkel noemens waardig incident geweest. Om de zeehonden weer te laten wennen aan vreem de ogen houdt Waterland Neeltje Jans in de week enden twee keer per dag een excursie naar het ver nieuwde bassin. Zaterdag mochten bezoe kers er voor het O eerst bij. internet: www.pzc.nl 'MAM Waar haal je I. de energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1