PZC Nuyt is klaar voor de Spelen Terneuzen kraakt, maar breekt net niet 13 I I I Van Nistelrooy trots op record Jan Timman wil alternatief NK De Bruijn opnieuw kampioen bandstoten 14 15 15 Wijsman rekent af met tegenslag Tweede plaats op WK sprint achter Catriona LeMay-Doan Van Bommel onderscheiden i DE VIN i rneuzen maandag 21 januari 2002 SSV'65 valt van zijn voetstuk Kloetinge haalt Vogels uit slaap Rieno van Oost is goud waard Fortis walst over Swift heen 18 EMM verslaat ook koploper Arend Glas haalt zijn gram Favoriet geveld in tafeltennis HAMAR - Toen ze in de zomer uit de kernploeg van Ingrid Paul werd gezet, leek haar carrière ten einde. Maar Marieke Wijs man was nog niet klaar met het schaatsen, vocht terug en kreeg zaterdag op het WK sprint in Hamar de beloning: een retour tje Salt Lake City met de Olym pische equipe. Marieke Wijsman (27) kreeg de voorbije jaren veel tegenslagen te verwerken. Ze kampte met mentale en fysieke problemen en had een overdosis aan pech. Zoals vorig jaar februari. Tij dens een training op de Olympic oval in Calgary ging ze onderuit door een vallende Jeroen Hair- wassers. Wijsman viel met haar hoofd op het ijs en liep een sche- delbasisfractuur op. Op de in tensive care van het ziekenhuis in Calgary beleefde ze angstige momenten. Lichamelijk kwam ze die klap te boven, haar schaatsloopbaan raakte in het slop. De terugkeer van Tonny de Jong bij de KNSB kostte Wijsman haar plaats in de kernploeg van Ingrid Paul. Samen met Yvonne Leever vond ze onderdak in Team Timmer bv, de nieuwe ploeg die een kort leven beschoren was. Nadat Marianne Timmer had gekozen voor Spaar Select en echtgenoot Peter Mueller probeerden Wijs man, Leever en trainer Wopke de Vegt er op de resten van het project het beste van te maken. Op het WK sprint in het Noorse Hamar moest Wijsman zich twee keer bij de beste twaalf of één keer bij de top acht van de 1000 meter rijden om haar no minatie op die afstand te verzil veren. In het Vikingskipet vloog ze zaterdagmiddag naar eigen zeggen over het ijs. Haar sterke 1.17.23 was goed voor een acht ste plaats. In het totaalklasse ment werd ze uiteindelijk elfde. Wijsman was er superblij mee. Vier jaar geleden deed ze mee op de 500 en 1000 meter in Nagano, volgende maand is er er weer bij in Salt Lake City. ,,De laatste ja ren heb ik er een beetje bijge hangen, het is mooi dat ik er nu, zo kort voor de Olympische Spe len, weer bijzit." GPD door Frank van den Heuvel HAMAR - De laatste keer dat een Nederlandse schaatsster zo hoog reikte op een WK sprint was in 1974, toen Atje Keulen een zilveren medaille won in Innsbruck. Andrea Nuyt genoot dan ook intens van de verras sende tweede plek achter de nieuwe wereldkampioene Ca triona LeMay-Doan en - wel licht belangrijker nog - van het nieuwe perspectief op olym pisch eremetaal. Tijdens de World Cup in Hee renveen was Andrea Nuyt (27) vorige week al sterk, resulte rend in drie tweede plaatsen. Na het WK sprint in Hamar weet de pupil van Gerard Kemkers dat ze op zowel de 500 als de 1000 meter zeer serieuze kansen heeft op een medaille. Kemkers: ,,Op de 500 meter zeker, op die afstand is ze alleen maar sterker geworden. Pas als de uitslag daarvan bekend is, kun je iets zeggen over haar kansen op de 1000 meter." Nuyt vliegt vandaag na slechts een korte tussenstop in Amster dam door naar Calgary, waar de finale voorbereiding begint voor de Olympische Spelen. Ze zal met een heerlijk gevoel de vele uren in het vliegtuig door brengen. Haar zelfvertrouwen heeft door twee dagen schaat sen in het Vikingskipet een flin ke impuls gekregen. Kemkers loofde vooral de manier waarop Nuyt met het toernooi omging. Gisterochtend stelde ze zelfs haar coach gerust. Kemkers: „Na de tweede 500 meter had ik voor het eerst wat last van span ning. Maar Andrea straalde zo veel vertrouwen uit, dat ook ik weer ontspannen werd." Die innerlijke rust resulteerde onder meer in een bijzonder enerverende kilometer, waarin Nuyt en LeMay-Doan gister middag tot op de bodem gingen. LeMay won het onderonsje met een kleine halve seconde ver schil (1.16.28 tegen 1.16.71). Op de tweede 500 meter, een paar uurtjes eerder, had de Canadese Nuyt met 23 honderdsten ver slagen (38.10 tegen 3 83 3In het voorseizoen was de marge nog telkens een halve seconde. „Dus dat biedt hoop", concludeerde Kemkers. Progressie Vooral op de 500 meter van gis terochtend kwam tot uiting dat Nuyt mentaal veel progressie heeft geboekt. Kemkers: „Ze laat zich niet meer in de luren leggen." Nuyt: „Die 500 meter was heel gaaf. Dat ik tegen Le May reed, werkte extra stimule rend. Een gevaar is dan datje je zelf dan voorbij rijdt, dat je je laat opjagen. Ik ben rustig ge bleven, daar ligt misschien wel de grootste winst voor mezelf. We hebben dit toernooi bena derd als vier losse afstanden en dat heeft positief uitgepakt. Ik was niet bezig met het klasse ment, niet met de ritten die nog moesten komen." Op de tweede Olympische Spe len in haar carrière behoort Nuyt tot een klein groepje favo rieten dat strijdt voor de tweede plaats. De gouden medaille, op de 500 meter, lijkt immers al vergeven. Catriona LeMay-Do an was in Noorwegen een klasse apart. Ze legde als vanouds de basis op de kortste sprintaf stand, die ze twee keer won. Op de 1000 meter is de concur rentie scherper. Ook Marianne Timmer kan zich, als regerend olympisch kampioene, normaal gesproken in het strijdgewoel mengen op die afstand. Maar hoe de Spaar Select-rijdster er met nog ruim twee weken te gaan precies voorstaat weet nie mand. Afgelopen weekeinde trok de Sappemeerse weer eens een rookgordijn op. Vorige week in Heerenveen zei ze dat lang zaam 'het gevoel' terugkwam, doelend op haar vorm, in Hamar eindigde ze zwaar teleurstel lend op een tiende plaats. Vol gens Timmer is met de conditie niets mis. „Ik was dit weekeinde niet scherp. Er is een aantal za ken dat me bezighoudt. Ik moet in de komende dagen een paar dingen voor mezelf op een rijtje zetten." De grillige schaatsster sprak van problemen op het persoonlijke vlak, maar wilde daar niet over uitweiden. „Ik hoop dat het opgelost is voordat de Spelen beginnen." GPD pagina 21: Gerard van Velde net naast podium ZEIST - Mark van Bommel is op het gala van de spelersvakbond WCS in Zeist tot Speler van het seizoen 2000-2001 gekozen. Van Bommel ontving de prijs uit handen van zijn schoonvader en Feyenoord-trainer Bert van Marwijk. Martin Jol werd trainer van het jaar. Hij bleef Sef Vergoossen (ex-Roda JC) en Erik Gerets (PSV) voor. Ronald Waterreus mag zich doelman van het jaar noemen. De winnaar van de prijs voor ta lent van het jaar ging naar Ra fael van der Vaart van Ajax. Thomas Buffel van Excelsior werd de beste speler van de eer ste divisie. Ruud van Nistelrooy viert zijn doelpunt. door Gert Hendriksen MANCHESTER - Ruud van Nistelrooy heeft zaterdag voor de achtste opeen volgende keer een doelpunt gemaakt in de Premier League. Dat betekende een record. De Nederlander benutte in de blessuretijd van de eerste helft een strafschop voor Manchester United in het duel met Blackburn. Het was al weer zijn 24e doelpunt van het seizoen. De Mancunians wonnen het duel: 2-1. De oud-PSV'er bedankte na afloop Da vid Beckham. „Hij zou vandaag de pe nalty's eigenlijk nemen. Maar hij keek me aan en zei 'Ruud, als je wilt, ga je gang'Ik heb geen seconde geaarzeld en hem genomen, ook al had ik de laatste keer tegen Olympiakos van elf meter gemist. Ik stond dus wel onder druk, maar heb me extra goed geconcen treerd. Ik heb de bal een paar keer goed gelegd op de stip." Mark Stein (Chelsea), Alan Shearer (Newcastle) en Thierry Henry (Arsenal) slaagden er eerder in te scoren in zeven opeenvolgende duels in de Premier foto Alastair Grant/AP ship. „Dat zijn toch niet de minsten. Ik mag dus best trots zijn." Met zijn doel punt tegen Blackburn evenaarde Van Nistelrooy tevens het clubrecord van Liam Whelan die in het seizoen 1956/57 ook acht competitieduels op rij een doelpunt maakte. Van Nistelrooys re cord geldt alleen voor de Premier Lea gue, ingevoerd in 1992. ANP door Frits Bakker TERNEUZEN - Het bloed sij pelde zachtjes uit een wondje op zijn voorhoofd. Hij had gevoch ten voor wat hij waard was, ging heel vaak voorop in de strijd, maar kon Terneuzen ook niet helpen aan de zo kostbare winstpunten. Matty Buysse werd gisteren in het thuisduel met Schijndel (2-2) tot man van de wedstrijd benoemd. De jonge Belg zou de titel wat graag heb ben geruild voor de eerste thuisoverwinning van zijn elf tal. De jongste speler op het veld (18) werd beloond voor zijn vechtlust en inzet. De oudste had het misschien ook wel ver diend. Ronald van Sliedregt (36) miste de laatste weken wat scherpte, werd gekweld door een pijnlijke rug en was door zijn trainer in de eerste wed strijd na de winterstop op de bank gezet. Diep in de tweede helft (76e minuut), bij een 2-1- achterstand, mocht hij toch nog even opdraven om Terneuzen van de knock-out te redden. De sluipschutter deed wat van hem werd gevraagd. Terneuzen kraakte, maar brak niet, in de wedstrijd die de aan zet voor een mooie inhaalrace had moeten geven. Het was een ideaal moment geweest om het doembeeld omver te halen. Ter neuzen heeft in deze competitie nog geen thuiswedstrijd in winst kunnen omzetten en kreeg gisteren de tegenstander op be zoek die in de eerste wedstrijd in de hoofdklasse met 3-1 was ver slagen. De opdracht was dwingend op gelegd, de uitvoering in de prak tijk weer net zo stuntelig als in al die voorgaande wedstrijden waarin de winst voor het grijpen lag. Jacky Lambert, die de voor keur kreeg boven Ronald van Sliedregt in de spits, schoot zes minuten voor rust eindelijk de 1-0-voorsprong op het score bord. Terneuzen domineerde die hele helft met een strakke wind in de rug, maar verspeelde die marge na de pauze weer door blunders en misverstanden in de verdediging. Voor de rust heer en meester (met vier, vijf opgelegde kansen en maar één goal), na de rust een karikatuur van zichzelf. Hoe vaak heeft Paul Telussa zich aan de zijlijn al niet groen en geel ge- ergerd aan die plotselinge meta morfose van zijn elftal? Het was haast voorspelbaar dat het gis teren weer zou gebeuren, want het Temeuzense offensief met de wind mee leverde een mini male voorsprong op. En Schijn del, met acht mislukte of afge dankte ex-profspelers van PSV, Helmond Sport en Den Bosch in de gelederen, maakte na rust dankbaar gebruik van de gerin ge slagvaardigheid bij de thuis club. Verwarring Waar Terneuzen verzaakte, om dat Mike But, Jacky Lambert, Matty Buysse en Danny Magito altijd net een hand van de kee per of een voet van een verdedi ger op him weg troffen, sloeg de Brabantse counterploeg in één onbewaakt moment wel toe. De tiende en de elfde minuut na rust werden Terneuzen bijna fa taal. Jorco de Kok kreeg op rechts eerst alle vrijheid van Michel de Vries om rustig een voorzet af te geven. Voor de goal keek alles van Terneuzen in opperste ver warring toe en vervolgens kon Arno van Liempd de bal handig achter Erik de Koeyer werken (1-1). Het noodlot sloeg onmiddellijk daarna nog eens toe. Vlakbij de middenstip raakte Dominique Vexiinde in zijn eigen solo ver strikt. Klaas Wels passte afge meten op Jorco de Kok. De aan valler op rechts moest Michel de Vries nog omspelen, maar zag tot zijn verbazing ineens een le ge goal voor zich opdoemen, omdat De Koeyer onnodig uit zijn doel was gekomen. De Bra bander kon moeiteloos scoren: 1-2. Het zou de doodsteek voor Ter- neuzen zijn geweest, ware het niet dat Paul Telussa nog een sterk wapen achter de hand had Ronald van Sliedregt, die van zichzelf zegt dat hij is wegge zakt in het magere niveau van Jean-Paul de Bruijn, hier op archieffoto, won gisteren op karaktei\ foto Charles Strijd door Frits Bakker NIJKERK - De weg naar de titel lag vol obstakels, maar toch schreef Jean Paul de Bruijn uit Hulst gisteren in Nijkerk het na tionaal kampioenschap band stoten op zijn naam. De Zeeuws-Vlaamse biljarter won de finale van Ad Klein (125-63) en liet daardoor op de slotdag van het toernooi de concurren tie achter zich. Het was de derde nationale titel in deze spelsoort voor De Bruijn, die voi*ig jaar in Duis burg ook Europees kampioen bandstoten wex-d. „Ik heb er hard voor moeten knokken", zei hij na de finalepartij in Nijkerk, waar de spanning in de laatste ronde om te snijden was. Drie van de acht deelnemers hadden nog kans op de titel, toen Jean Paul de Bruijn aan de slotpai*tij tegen Ad Klein begon. De Hulstenaar bleek over de sterkste zenuwen te beschik ken. Hij tikte de partij uit in acht beuxten met kleine, technisch goed vezorgde series. De titel over band, die hij ook in 1996 en 1997 opeiste, geeft recht op deelname aan het EK, dat in april in Wychen wordt gespeeld. De Bruijn is titelverdediger. Hij is van de huidige lichting een van de meest gelouterde spelers in deze spelsoort. In acht Euro pese optredens haalde hij vijf keer het podium: één keer als eei'ste, vier keer als derde. „Ik heb in Nijkerk gehoord dat er ook weer een wereldkampi oenschap op komst is. Dat zou volgend jaar in Frankrijk wor den gehouden. Met deze natio nale titel ben ik ook gerechtigd om daaraan mee te doen." Het toernooi in Nijkei'k gaat de boeken in als een slijtageslag met wisselende kansen. Jean Paul de Bruijn won zijn twee eei'ste partijen, maar ging ver volgens twee keer in de fout tegen Peter Volleberg en Ferdi nand Polleman. Het herstel zet te zich in met degelijke ovei*winningen op Michel van Schilfout en Jos Bongers. „Ik heb niet goed gespeeld, maar gewonnen op karakter", vond de Zeeuws-Vlaming, die op een totaalmoyenne van 11.52 uitkwam en in de eindstand het zelfde puntentotaal had als Mi chel van Silfhout. Dave Christi- ani maakte als enige van de acht finalisten de volle partij van 125 carmaboles in één beurt uit. De Bruijn kwam tot een hoogste se rie van 67. Jos Bongers, door gaans een gevreesde concurrent van de Hulstenaar, werd teleur stellende zevende. Jacky Lambert schiet de 1-0 binnen in de wedstrijd tegen Schijndel. foto Wim Kooyman het hele elftal, heeft door een verbouwing van zijn huis wat minder getraind in de winter en liep ook nog een i'ugblessure op. ,Ik had wel verwacht dat ik niet zou spelen", rechtvaardigde hij de beslissing van Telussa om de spits te passeren ten koste van Lambert. De invalbeui*t was kort, maar indrukwekkend. Bij zijn eerste balcontact trof Van Sliedregt gelijk doel. Danny Magito bracht een vrije trap hoog in het strafschopgebied van Schijn del, de bal werd eerst wegge- kopt, maar door een handige be weging van Mike But toch weer voor de goal gebracht. „Ik kreeg hem op maat aangespeeld", ver telde Van Sliedregt latex-. De aanvaller controleerde feilloos met de borst en schoot de val lende bal onhoudbaar achter de Bx-abantse keeper: 2-2. ,Het is niet veelmaar beter dan niets", zei hij na afloop over de opnieuw tegenvallende score. En een excuus had hij ook niet vooi'handen. „We moeten de zwakte bij onszelf zoeken. Het loopt niet zoals we willen en we maken kostbai'e fouten. Van daag is het de keeper, morgen ie mand anders. Zo kun je nooit een wedstrijd winnen." Terneuzen-Schijndel 2-2 (1-0). 39. Jacky Lambert. 1-0, 55 Arno van Liempd 1-1, 56'. Jorco de Kok 1-2, 76 Ronald van Sliedregt 2-2. Scheidsrechter: J. Tempelaar (Dor drecht). Gele kaart: Niels Vreven (Schijndel). Aantal toeschouwers 385. Terneuzen: Erik de Koeyer, Geert Bosschaart, Danny Magito, RoelAl- berti, Michel de Vries, Matty Buysse, Dennis de Kraker, Jos Kayser: Do minique Verlinde, Jacky Lambert (75. Ronald van Sliedregt), Mike But. door Marc Kok WIJK AAN ZEE - De ruzie tus sen Jan Timman en de Neder landse schaakbond krijgt een verrassende wending. Timman, die vanwege de afschaffing van startgelden en introductie van de dopingcontrole het NK al ja ren mijdt, wil dit najaar een toernooi voor de beste zes spe lers van Nederland organiseren. „Een alternatief schaakkampi oenschap van Nederland", zegt Timman. „Een toernooi zonder dopingcontroles en met start- geld." Na het Corus Chess Tournament zal Timman bondsvoorzitter Herman Hamers op de hoogte stellen van zijn opmerkelijke plan. De 50-jarige nestor van het vaderlandse schaak heeft het idee een dubbelrondige zes kamp op poten te zetten. Naast zichzelf wil Timman Loek van WelyJeroen Piket, Erik van den Doel en de al jaren in Nederland woonachtige Bosniërs Ivan So- kolov en Predrag Nikolic invite ren. „Of de KNSB raar zal op kijken van mijn idee? Eén ding is zeker: de schaakbond kan hier absoluut niet over mopperen", zegt Timman met grote nadruk. „Ze hebben het aan zichzelf te wijten." Er zijn volgens Timman drie im populaire maatregelen van KNSB-zijde waarom hij en de schaakbond in onmin leven. Ten eerste worden de voormalige Nederlands kampioenen Soko- lov en Nikolic van het NK ge weerd, omdat de Bosniëi-s niet voor het Nederlands team wil len uitkomen. „De bond heeft die Bosniërs eruit gegooid, ter wijl Jeroen Piket en ik daar erg op tegen waren", zegt Timman. Hopeloos Bovendien heeft de KNSB in 1999 de stailgelden afgeschaft. Timman: „Ook zo'n reden dat de situatie x-ond het Nederlandse schaak vrij hopeloos is. Start- geld was een venvoxwenheid die met het professionele schaak sa menhing. De afschaffing daar van betekent dat we terug bij af zijn. We zijn weer amateuris tisch bezig. Dat is vreselijk jam mer, want ik had het heel leuk gevonden te proberen om Max Euwes record van het aantal na tionale kampioenschappen te breken. Maar ik pieker er niet over om zonder startgeld mee te schaken. Ik zal nooit water bij de wijn doen. Ik ben een man vanpx-incipes." Daar komt nog eens bi j dat sinds kort de dopingcontroles hun in trede hebben gedaan. Op het FI- DE-WK in Moskou moesten grootmeesters voor het eerst hun plasje inleveren. Tijdens het komende NK zullen ook de Nederlandse topschakei's eraan moeten geloven. „Absoluut on aanvaardbaar", zegt Timman. „Dopingcontroles zijn vernede- x-end. Schaken is een spoil die geen hogere instanties boven zich duldt. Het hoort niet en is absoluut uit den boze." „Dopingcontroles in het schaak zijn totaal onnodig, nutteloos en zonde van moeite en tijd. En als er al middelen zouden zijn waax'door je beter kunt spelen, zou er niks op tegen zijn om die tot je te nemen. Schaken is geen fysieke sport. Het enige waar een schaker last van kan heb ben, zijn zenuwen. Om die te be dwingen helpt een niet te grote hoeveelheid rode wijn. Dat is goed voor je zenuwgestel en daar slaap je goed dooi-. Maar dat staat niet eens op de verbo den lijst." Regime Timman weet dat de KNSB van de overheid een dopingregime moet hanteren omdat anders de subsidiekraan wordt dichtge draaid. „Zeer teleurstellend dat de Nederlandse schaakbond ge zwicht is voor deze onzin. Tïeu- rig. Wat mij betreft moet de KNSB overwegen op te houden een sportbond te zijn. Je kunt toch proberen op andere manie ren subsidie te krijgen. Schaken is bijvoorbeeld ook een culture le uiting. Er zijn allerlei moge lijkheden wat dat betx-eft." „Die dopingcontx'ole is gewoon terreur, niets anders. Zo staan bijvoorbeeld cocaïne en amfe tamine op de dopinglijst. Top- schakers gebruiken dat hele maal niet, maar het wordt wel geïnsinueerd dat spelers dat eventueel zouden gebruiken. Maar iemand zou niet goed bij zijn hoofd zijn als hij cocaïne zou snuiven om te schaken. Dus het slaat nergens op." Timman is allerminst te spreken over het denksport dopingx-ap- port dat het NeCeDo heeft uit gebracht- „Heel slecht werk. Zonder enig inzicht. Ze hebben daar wat mensen op gezet die dachten dat ze er iets van begre pen. Maar dat was niet het ge val. Er wordt maar wat aange modderd. Ze hadden op zijn minst naar mijn mening kunnen vragen om zich zodoende een goed inzicht te kunnen verkrij gen hoe het topschaak in elkaar zit. Maar dat hebben ze blijk baar niet nodig gevonden." GPD AUTOSCHADE JH|NEUZE„'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13