Voorlopig streep door tankstation PZC Baatbelasting verhaal vol onwil en missers PZC Perrontunnel Goes bijna gereed Wethouder vindt tarief stapperstaxi aan de hoge kant Gemeentewerkplaats West mogelijk naar terrein bij brandweer Rechtbank schorst plannen Wandel voor aanleg bedrijfspomp in Nieuwerkerk 15 Tracébesluit Zoomweg-Noord Rijverbod voor drankrijder Brede school krijgt beeld Tavares Officiële opening rotondes Sas Geen huwelijken op 2 februari Rijbewijs drankrijder ingevorderd Stijldansen voor senioren Waterglijbaan voor Kruiningen Yersekse mosselkweker geridderd zaterdag'19 januari 2002 De perrontunnel van station Goes is met 41 meter verlengd. foto Willem Mieras door Harold van Ginkel GOES - Eindelijk is ook Goes- Zuid via de perrontunnel di rect verbonden met de binnen stad en het station. In de laatste dagen voor de opening op woensdag wordt de laatste hand gelegd aan het project, dat bijna acht maan den heeft geduurd. De peiTontunnel is nu 5 8 meter lang, 41 meter langer dan eerst. Bij de nieuwe tunneluit gang is gebruik gemaakt van basaltkeien vanwege de lig ging van Goes bij de kust. Om de sociale veiligheid te verbe teren is het nieuwe deel van de tunnel voorzien van twee grote lichtkoepels in het dak. Ook zijn er rijwielgoten aan gebracht, zodat fietsen beter kunnen worden meegenomen in de tunnel. De gemeente bouwt op dit moment een tij delijke rijwielstalling bij de zuidelijke uitgang van de tun nel. De bouwwerkzaamheden be gonnen vorig jaar in mei. Al lereerst moest de grond op de locatie worden gesaneerd, om dat uit bodemonderzoek was gebleken dat er zink in de grond zat. Aangezien deze niet al te diep in de grond terecht was gekomen, kon de uitbrei ding vrij snel beginnen. Begin juni zaagde wethouder S. Heijning het eerste stukje rail weg om ruimte te maken voor de uitbreiding van de tunnel. Hiervoormoesten twee tunnelsegmenten tegen elkaar worden gezet. Eén van 14 me ter lang en één van 27 meter. Het eerste segment van veer tien meter lang en een gewicht van 200.000 kilo werd eind au gustus geplaatst. Dat deel werd tegen het oude tunneltje aangezet. Het treinverkeer moest het gehele weekeinde worden stilgelegd, omdat ook in Middelburg een tunnel werd aangelegd. Voor de aanleg in Goes moest het hoofdspoor worden weggehaald. Een schuifinstallatie bracht het bouwwerk op zijn plek. Met de aanleg wordt ook het kantorengebied Stationspark beter bereikbaar voor treinrei zigers. De opening op 24 janu ari wordt verricht door wet houders. Heijning, samen met kinderen van de basisschool voor speciaal onderwijs, De Tweern in Goes. Vanaf 13.15 uur vinden de openingsplech tigheden plaats in hotel Ter minus. Hierna gaat het gezel schap naar de tunnel voor de opening. DEN HAAG - De aanleg van de Zoomweg-Noord, het nog ontbrekende stukje Rijksweg A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord, is procedureel een stapje dichterbij gekomen. Mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat maakte gisteren bekend dat zij een tracébesluit heeft genomen voor twee delen van de Zoomweg-Noord, bij Bergen op Zoom en Klutsdorp, die eerder via een gerechtelijke procedure waren vernietigd. Tegen het nieuwe tracébesluit kan nog bezwaar worden aan getekend. Voor het belangrijkste knelpunt in het tracé, bij Steenbergen, verwacht Netelenbos in de loop van dit jaar een besluit te kunnen nemen. Verkeer en Waterstaat wilde de weg bij Steenbergen aan de oostzijde leggen, maar bewonersgroe- pen maakten daar met succes bezwaar tegen. Zij willen de weg aan de westzijde van de plaats. Netelenbos laat daar nog onderzoek naar doen. De bedoeling is de Zoomweg-Noord aan te leggen als tolweg, als onderdeel van een doorstroom- route tussen Zaandam en de Belgische grens. Alleen dan kan de Zoomweg-Noord nog voor 2010 worden aangelegd, want het Rijk heeft tot dan geen geld gereserveerd voor dit stukje A4, dat bij Bergen op Zoom aansluit op de A58 naar Zeeland. GOES - Een 35-jarige man uit de gemeente Goes is gister nacht op de Middelburgsestraat in Goes aangehouden we gens het rijden onder invloed. Hij had twee maal de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken. De man kreeg een proces verbaal en een rijverbod van vijf uur, MIDDELBURG - De Braziliaanse kunstenares Ana Maria Tavares mag een beeld ontwerpen voor bij de Brede School in de Middelburgse Magistraatwijk. B en W van Middelburg hebben daarvoor geld uitgetrokken. Tavares exposeerde in de herfst van vorig jaar in De Vleeshal. Directeur R. Wolfson van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) hoopt dat het beeld voor de zomer klaar is. Hij heeft nog geen idee wat Tavares gaat maken. De kunstenares maakt pas een schets ontwerp, zodra zij de definitieve opdracht binnenheeft. Tij dens een bezoek aan Middelburg heeft zij de locatie van de Brede School bezocht en gesproken met de architect. SAS VAN GENT - Wethouder R. Noët van de gemeente Sas van Gent en gedeputeerde J. Hennekeij (Verkeer) verrichten donderdag 24 januari de officiële opening van de twee roton des aan weerszijden van de brug over het kanaal van Gent naar Terneuzen in Sas. Noët en Hennekeij gaan na een ont vangst in het gemeentehuis op de sportieve toer en gaan per tandem naar de plaats waar de openingshandeling plaats vindt. TERNEUZEN - De belangstelling om op dezelfde datum te trouwen als Prins-Willem Alexander en zijn verloofde Maxi ma is zeer laag. Niet één van de gemeenten in Zeeuws-Vlaan deren heeft op 2-2-2002 een trouwerij op de rol staan. TERNELTZEN - Een 53-jarige Terneuzenaar moest gister avond op de Bachlaan in zijn woonplaats zijn rijbewijs inle veren voorrijden onder invloed van alcohol. Uit eenblaastest bleek dat de man ruim 3 maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. Hij ontving tevens een dagvaarding. door Ron Maqnée GOES - De tarieven voor de stapperstaxi zijn veel te hoog. Zeker de langere ritten moeten zakken in prijs. Dat zei de Bor- selse wethouder P. Vollaard gis terenavond toen hij met zi jn col lege F. Tollenaar een ritje met de taxi maakte. Gisterenavond even na elven namen de wethouders Vollaard (vervoer) en Tollenaar (jeugdza ken) de proef op de som. Beiden betaalden meer dan twintig eu ro om van het Goese café Pub bles naar hun Borselse woon plaatsen te komen. Te veel, zo oordelen de betuurders. Het ta rief van de stapperstaxi is het Borselse college al langer een doorn in het oog. Zeker nu het alternatief, de discobus, niet meer rijdt. ,,Voor een ritje naar 's Gravenpolder betaal je slechts tien euro. Maar naar Nieuwdorp is het al 21 euro 50. Dat is voor jongeren veel geld", aldus wethouder Vollaard. Het idee van de stapperstaxi is eenvoudig. De caféganger koopt het kaartje voor de taxi in het café zelf. Hiermee krijgt hij een korting van 25 procent op het normale tarief. Over de prijs valt niet te marchanderen: voor alle gemeenten zijn vaste bedra gen voorgeschreven. De kosten zijn echter hoger dan die van de vroegere discobus. Niet alleen de taxitarieven, ook de gebrekkige communicatie van busvervoerder Connexxion heeft de ergernis van de Borsel- se bestuurders gewekt. Na twaalf jaar werd de discobus dit jaar afgeschaft, haast zonder enige ruchtbaarheid. Als het aan wethouder Vollaard ligt. gaat de busmaatschappij alsnog de klanten over het einde van de discobus inlichten. Jongeren dolen 's nachts na sluitingstijd nog steeds lang ronddolen in de Goese binnenstad, weet D. van der Velde van café Pubbles. Na de herinrichting van de ring in Renesse leverde de inning van de baatbelasting nog geen problemen op. fotoPieterHonhoff door Famke vari Loon NIEUWERKERK - De recht bank in Middelburg heeft op verzoek van Johs. Berkman BV de bouwvergunning voor een bedrijfstankstation in Nieu werkerk voorlopig geschorst. De gemeente Schouwen-Duive- land had Wandel Infrabouw BV toestemming gegeven om een dergelijk tankstation aan te leg gen, maar de rechter wil eerst bekijken of de vergunning wel past binnen het bestemmings plan. Het Nieuwerkerkse bedrijf - Wandel Infrabouw probeert al sinds 1996 op haar eigen terrein een tankstation te bouwen. De pomp is volgens directeur A. Wandel bedoeld om de eigen vrachtwagens en -andere be drijfswagens van brandstof te voorzien. Om te voorkomen dat particulieren ook komen tanken - wat tegen het bestaande be stemmingsplan zou zijn - wil WLC, die het tankstation gaat exploiteren, een pasjessysteem invoeren. Wandel heeft zijn pompstation ZIERIKZEE - De foxtrot, de en gelse wals en cha-cha-cha ko men in elk geval aan de orde tijdens de kennismaking met stijldansen voor senioren op maandagmiddag 21 januari in het Multifunctioneel Centurm in Zierikzee. Als er tijd over is, wordt ook een demonstratie van de tango ge geven. De bijeenkomst wordt verzorgd door dansleraar Ge rard Bras. Hij past zijn lessen specifiek aan op de wensen van de deelnemers. Volgens hem be leven senioren heel veel plezier aan het stijldansen. Hij heeft de ervaring dat deze hobby tot op hoge leeftijd te beoefenen is. Bij voldoende belangstelling be gint op maandag 28 januari een cursus stijldansen van tien les- sen in het MFC. De kennismakingsbijeenkomst op maandag 21 januari begint om 13.30 uur. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nog niet kunnen bouwen, door wat hij een 'concurrentiespelle- tje' noemt. De plannen stuiten namelijk op heftig verzet van een groepje pomphouders rond om Nieuwerkerk. Johs Berk man uit Barendrecht, die toele verancier is voor een aantal Schouwse tankstations voert al enkele jaren strijd met Wandel en de gemeente over de afgege ven milieuvergunning. Inmid dels buigt de Raad van State zich voor de derde keer over de ze kwestie. Deze strijd wordt nu op een tweede front gevoerd, omdat sinds kort ook de bouwvergun ning voor het tankstation onder vuur ligt. Een bedrijfspomp mag volgens het bestemmings plan voor het Nieuwerkerkse industrieterrein gebouwd wor den, maar detailhandel is niet toegestaan. Volgens wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke orde ning) heeft Wandel daarom 'goed moeten aantonen' dat het om een pompstation voor be drijven gaat, voordat de ge meente toestemming kon geven. Maar directeur P. Berkman stelt dat de gemeente niet kan garan deren dat het nieuwe tanksta tion ook daadwerkelijk alleen door bedrijven gebruikt zal worden. Navraag bij andere be- drijfspompen van WLC toont volgens hem aan, dat hij als par ticulier gewoon een pasje kan bemachtigen. De bouwvergun ning had niet afgegeven mogen worden, vindt Berkman, zolang de handhaving niet goed gere geld is. De bedenkingen tegen de ver gunning liggen nu bij de be zwaarschriftencommissie van de gemeente, maar tegelijk heeft Berkman bij de Middel burgse rechtbank een voorlopi ge voorziening aangevraagd. De rechter heeft Berkman in het gelijk gesteld en de afgegeven bouwvergunning voorlopig ge schorst. Tot zes weken nadat de gemeentelijke bezwaarschrif tenprocedure is afgelopen, moet Wandel opnieuw zijn voorberei dingen voor de bouw staken. Veerhoek wil lopende de proce dures niet inhoudelijk reageren op de uitspraak van de recht bank. Directeur Wandel was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De gemeente heeft de aan slag van de baatbelasting uiteindelijk tot 'nul euro' teruggebracht. Dat be richt stemt een deel van de ondernemers in Renesse en Burgh-Haamstede on getwijfeld tot grote tevre denheid. Misschien echter is het nog veel te vroeg om te juichen. Het feit dat hun bezwaren tegen de aan slag in het voorstadium al gegrond zijn verklaard, zou weieens een Pyrrhus- overwinning, oftewel een schijnsucces kunnen zijn. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het verhaal over cle baatbelasting is er één vol onwil en missers. Eén fatale misser werd in elk geval ge maakt door de toenmalige ge meente Westerschouwen. Zij verzuimde het besluit openbaar kenbaar te maken. Voorschrift is nou eenmaal dat elke verorde ning in een advertentie gepubli ceerd moet worden. Waarom dat in dit geval niet gebeurde, is niet duidelijk. Wellicht hadden de ambtenaren andere dingen aan hun hoofd aan de vooravond van de herindeling. Ook in an dere gemeenten ging er in de eindfase weieens iets mis met raadsbesluiten. Zo kwam in Nieuwerkerk een voorstel tot herinrichting van het terrein rond de Hervormde Kerk tussen wal en schip terecht en bleek in Brouwershaven een voorstel tot aanpak van de riolering in re creatiepark Den Osse nergens meer in de notulen terug te vin den. De baatbelasting had best een mooi voorbeeld kunnen zijn van goede samenwerking tussen overheid en ondernemers. De herinrichting van de Ring en de Hogezoom in Renesse en van de Ring en de Noordstraat in Burgh-Haamstede bleek een kostbaar karwei. Toeristen, in woners zelf en de ondernemers zouden er baat bij hebben. De projecten zouden gefinancierd worden uit de toeristenbelas ting, de algemene middelen én met een bijdrage van de betrok ken middenstanders. Het ge meentebestuur maakte er mon delinge afspraken over met de ondernemers. Een gentlemen's agreement heette het officieel. Dat klonk misschien mooi, maar er stond niks over op pa pier. Blijkbaar was het toenma lige gemeentebestuur wat te goed van vertrouwen en niet be rekend op de kruideniersmen taliteit. Weer een misser dus. Advocaat H. van Pijkeren die optrad namens de ondernemers in Burgh-Haamstede maakte daar dankbaar gebruik van. „Wanneer je iets dergelijks af spreekt, dan leg je dat vast in een overeenkomst", benadrukte hijEen groot deel van de onder nemers in Renesse en Burgh- Haamstede voelde zich er niet door gebonden. Alleen de win keliers in het eerste gedeelte van analyse het herinrichtingsproject aan de Ring in Renesse voldeden de aanslag. De Renesser midden standers betrokken bij de ande re twee fasen schakelden Ad- viesburo Second Opinion in bij hun strijd tegen de inmiddels nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland. De gemeente zou de rekening veel te laat gepresen teerd hebben, luidde het be zwaar. De ondernemers in Burgh- Haamstede kwamen met een ander bezwaar op de proppen. Zij waren achteraf helemaal niet tevreden over de herinrich ting van hun winkelgebied. „Dit is helemaal geen herinrichting, dit is gewoon groot onderhoud. Daar hebben we niet echt baat bij en daar hoeven we dus ook niet voor te betalen", vonden ze. Wethouder Van der Salm heeft nooit een goed woord over ge had voor deze opstelling van de Westhoek-ondernemers. „Tij dens de uitvoering van het werk hebben ze nooit bij mij op stoep gestaan dat het niet naar hun zin zou gebeuren", wierp hij di verse malen tegen. Hij heeft meermalen aangegeven zich 'zeer belazerd' te voelen door deze winkeliers. Tenslotte was hij destijds als wethouder van financiën van de gemeente Wes terschouwen zelf betrokken bij het overleg met hen over de baatbelasting. Van der Salm was dan ook niet van plan zo maar overstag te gaan toen er plotseling allerlei bezwaren werden aangedragen. Hij was graag bereid de juridische strijd aan te gaan. Vooral voor hem moet het een bittere pil zijn dat een procedurefout de hele boel onderuit haalt. Hij weet op basis van jurisprudentie dat de ge meente geen poot om op te staan heeft bij de rechter nu blijkt dat de verordening van de baatbe lasting niet werd gepubliceerd. Een misser overigens, die de beide raadsheren van de West hoek-ondernemers tot nu toe ook altijd over het hoofd hebben gezien. Van der Salm kiest eieren voor z'n geld en trekt de heffing van de baatbelasting in. Daarmee is de kous niet af. Voor hem blijven de mondelinge afspraken van kracht. Nog in de huidige raads periode wil de wethouder uitge zocht zien of de bijdragen via een privaatrechtelijke procedu re zijn af te dwingen of dat door middel van een forse aanslag van precariorechten het geld is binnen te halen. Terugbetaling aan de ondernemers die wel hun baatbelasting betaalden, is wat hem betreft tot zolang niet aan de orde. „Eerst onderzoeken wat onze mogelijkheden zijn en dan besluiten hoe we het verder afhandelen", aldus Van der Salm. Hij zegt er wel van geleerd te hebben. Volgens hem moet de gemeente met ondernemers eerst keiharde afspraken maken voor deze ooit nog eens ergens geld in stopt. En als dat niet kan, gewoon geen vinger meer naar hen uitsteken. De wethouder lijkt verbitterd. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De nieuw te bouwen gemeente werkplaats voor het Schouwse district West van de dienst ge meentewerken komt mogelijk bij de brandweerkazerne in Burgh-Haamstede. De gemeen te had voor de nieuwe werk plaats het nog aan te leggen bedrijventerrein aan de Kooij- mansweg bij Renesse op het oog, maar door dat plan heeft de pro vincie een streep gehaald. Dat maakte wethouder grond gebiedszaken en openbare wer ken van de gemeente Schou- wen-Duiveland G. van de Velde-de Wilde gisteren bekend in haar toespraak ter gelegen heid van de officiële opening van de nieuwe gemeentewerk plaats voor het district Oost in Oosterland. De provincie vindt dat het bedrijventerrein West uitsluitend gebruikt moet wor den om milieuhinderlijke be drijven uit de dorpskern van Renesse te halen door ze een an dere stek te bieden. Het veto van de provincie is de gemeente Schouwen-Duive- land rauw op het dak gevallen. „Triest dat de provincie dit blokkeert", zegt de Schouwse wethouder. „De stek bij de Kooijmansweg was een ideale geweest. Vlakbij een uitvalsweg en toch niet te ver van het dorp. Maar helaas." De wethouder haast zich te zeg gen dat de beoogde plek bij de brandweerkazerne in Burgh- -Haamstede ook helemaal niet verkeerd is. Een werkplaats daar ligt wat minder centraal in het werkgebied van district West, maar wel vlakbij een uit valsweg en vlakbij het dorp. Wanneer district West een nieu we werkplaats krijgt is nog niet bekend. Van de Velde-de Wilde houdt er rekening mee dat nieuwbouw nog wel een paar jaar op zich zal laten wachten. Nieuwe werkplaatsen De overige twee districten van de Schouwse dienst gemeente werken, Midden en Oost, beschikken al over nieuwe werkplaatsen. In 2000 werd de werkplaats van district Midden in Zierikzee in gebruik geno men en gisteren tekende wet houder Van de Velde-de Wilde dus voor de officiële opening van de nieuwe gemeentewerk plaats van het district Oost in Oosterland. Daarmee is de ge- meentewerf in Bruinisse defini tief voltooid verleden tijd, maar daar rouwt de wethouder niet om. „Ik ben daar geweest en werkelijk, de tranen sprongen in mijn ogen toen ik zag hoe mensen daar moesten werken. Het voldeed aan geen enkele eis." De nieuwe gemeentewerkplaats in Oosterland heeft de gemeente Schouwen-Duiveland ruim 1,1 miljoen euro gekost. De werk plaats ligt pal langs de N59, heeft een vloeroppervlakte van 825 vierkante meter, is uitge rust met een grijs watercircuit en biedt onderdak aan zestien medewerkers van de dienst ge meentewerken van District Oost. KRUININGEN - Zwembad Den Inkel in Kruiningen krijgt een nieuwe waterglijbaan. De stich ting heeft daarvoor een bouw- aanvraag ingediend bij de ge meente Reimerswaal. De glijbaan van ruim vijf meter hoog past niet in het onlangs vastgestelde bestemmingsplan buitengebied, dat voor recrea tiedoeleinden een maximale hoogte van slechts drie meter toestaat. Toch willen burge meester en wethouders aan de plannen meewerken, omdat de nieuwe glijbaan grotendeels verscholen ligt achter het over dekte zwembad en hoog op gaand groen. YERSEKE - Yersekenaar André Verschuure is gisteren benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De 5 7-j arige mosselkweker nam na dertig jaar afscheid als be stuurslid van de Vissersvereni ging, waarvan hij de laatste tien jaar voorzitter was. Diezelfde functie vervulde hij van 1987 tot 1992 ook bij de tennisvereni ging van Yerseke. Verder heeft Verschuure zich ingezet voor onder meer het Comité Zeeland Presenteert, de Mossel Advies Commissie (MAC), de Advies commissie Uitgifte Mosselper celen, Zevibel en de Promotie commissie van de MAC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65