Zorg vaker bij ouderen thuis Helpen waar hulp nog nodig is 13 Valpartijen leiden tot beveiligen van veekerend rooster Leerlingen Pontes blijken topfotografes Jarig Borrendamme blikt vooruit Jongen (10) urenlang vermist Felle brand in Goese garage Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- mn Gasflessen over de weg Bluswater voor brand op A58 zeeuwse almanak Klaar PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 19 januari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Borrendamme Zorgcentrum in Zierikzee maakt zich de volgende vijf ja ren klaar voor de komende ge neraties ouderen. Dat stelt A. Schouw, directeur van Arcus Zorgcentra. De toekomstige zorg, die steeds meer aan huis geleverd gaat worden, vraagt om aanpassingen. Daarnaast uil Borrendamme een grotere rol voor zelfstandige ouderen in de wijk gaan spelen. Het Zierikzeese zorgcentrum Borrendamme bestaat vandaag dertig jaar. Gisteren hebben be woners, personeel en directie dit jubilieum groots gevierd met een Verwendag'. 's Ochtends staan in de beautysalon twee kappers en twee visagisten klaar om de bewoners in de wat ten te leggen. Eenmaal opge dirkt wacht de fotograaf. En wanneer de tafels tussen de middag worden gedekt voor het feestmaal, staan de bewoners ongeduldig bij de deuren van de recreatiezaal te wachten. Ze la ten de kans niet aan zich voorbij gaan het jubileum van hun thuis te vieren. Dertig jaar geleden werd Bor rendamme opgetrokken als een 'klassiek' bejaardenhuis. Nu zijn er veranderingen in aan tocht. De Schouwse zorgkoepel Arcus buigt zich al lange tijd over het voorland van Borren damme. Het zorgcentrum, zoals het er nu staat, moet met het oog op de toekomst aangepast worden. Mensen blijven langer zelfstan dig wonen. De zorg zal hierdoor steeds meer aan huis geleverd gaan worden, waar ouderen nu juist naar een zorgcentrum toe komen. ,,In een vernieuwd Bor rendamme proberen we te be reiken dat Borrendamme naar u toekomt", legt directeur Schouw uit aan de bewoners tij dens de jubileumbijeenkomst. Tegenvaller Deze vernieuwde zorg, die in het teken staat van de scheiding van wonen en zorg, vraagt om een eigentijdse opzet. Op de huidige plek van Borrendamme zal daarom een nieuw complex ven-ijzen. Verschillende appartementen gebouwen zullen rondom een centraal dienstencentrum ge bouwd worden. Aanvankelijk had Arcus ook graag in het ka der van deze vernieuwingsplan nen gebouwd in de nieuwe wijk Poortambacht 11, maar die gunst is vergeven aan Woning corporatie Zeeuwland. On danks deze tegenvaller kijkt de directeur met vertrouwen naar de nabije toekomst. „Er komt, hoe dan ook, vóór 2006 een nieuw Borrendamme", verze kert Schouw. In die nieuwe opzet wil Borren damme ook een grotere rol in de wijk Poortambacht gaan spe len. Met een internetcafé in de recreatiezaal en de 'open tafel' is deze koers volgens locatiema nager D. Deceunick al ingezet. De komende jaren moet die 'wijkfunctie' verder uitge bouwd worden. „We willen veel meer activiteiten gaan ont plooien voor mensen uit de wijk." Ook mensen van buiten het zorgcentrum moeten vol gens hem terecht kunnen bij de kaartclub of een koersbalmid- dag. Zoals het hoort bij een jubileum wordt ook veelvuldig terugge keken op de achterliggende ja ren. „Toen ik hier begon in 1971 was het alleen maar een blok be- GOES - De politie heeft gister middag in Goes en Vlissingen uren gezocht naar een tienjarige jongen uit Ritthem. De jongen zou om half twee van uit Goes met een taxi naar een oppasadres in Vlissingen wor den gebracht. Toen hij daar niet arriveerde en hij ook niet meer op school bleek te zijn, werd de politie gewaarschuwd. Een luisteraar van Omroep Zeeland zag hem rond half zes bij de Scheldepoort lopen nadat hij op de radio van de vermissing had gehoord. Het kind is daarna naar huis gebracht. Volgens de politie is de jongen aan de wan del gegaan en is ontvoering of een ander misdrijf uitgesloten. GOES - Bij een autodealer aan de Westhavendijk in Goes heeft gisteravond rond kwart over zes een felle brand gewoed. Eén van de personeelsleden van het be drijf moest ter observatie naar het ziekenhuis omdat hij veel rook had binnengekregen. Hij kon dezelfde avond nog naar huis. De brand ontstond in één van de auto's die in een garage onder het bedrijf stonden geparkeerd. Het vuur sloeg over naar de an dere wagens. In de zeshonderd vierkante meter grote onder grondse parking stonden in to taal ongeveer 25 voertuigen ge parkeerd. Een medewex-ker van het bedrijf trachtte tevex-geefs met een poe- dei-blusserhet vuurte doven. De politie zette de straat af omdat er in de garage gasflessen ston den die zorgden voor ontplof fingsgevaar. Tegen zeven uur was de brand bedwongen. Over de oorzaak was gisterenavond nog niets be kend. De schade bedraagt ruim 200.000 euro. Echtpaar Mulder gaat zich drie maanden inzetten voor vrede in Israël door Ali Pankow RENESSE - Ze beseffen best dat afzien van 'oog om oog en tand om tand' niet eenvoudig is. Wie leed wordt aangedaan, wil wraak nemen. Zo zit de mens nou eenmaal in elkaar. Toch zijn ze ervan overtuigd, dat alleen met het doorbreken van de ge weldsspiraal ooit vrede moge lijk zal zijn in Israël en de Pales tijnse bezette gebieden. Date en (Advertentie) voorletters: m/v noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- P'aats:nen zes maanden) straat:.. postcode: Elly Mulder uit Renesse gaan daar binnenkort naar toe. Ze willen zich drie maanden inzet ten 0111 te observeren, te regi streren en zo mogelijk te over tuigen dat wraak niet de weg naar vrede is. Het echtpaar wordt uitgezon den door het samenwerkings verband van Cordaid, ICCO, IKV, Novib, Kerken in Actie en Pax Christi en werken daar ter plekke voor de United Civilians for Peace (UCP). Bloedige aan slagen over en weer de afgelo pen anderhalfjaar tijdens de in tifada eisten talloze doden en gewonden. Met het zien en door geven van schendingén van de mensenrechten in de bezette ge bieden willen Date en Elly Mul der hun bijdrage leveren aan het doen beseffen wat er in de dage lijkse praktijk daar gaande is. Beiden hopen op de Westbank of in de Gazastrook te worden in gezet. Dat gebeui-t in elk geval los van elkaar. UCP zet geen echtpai-en op één plaats in. Zij behoren tot de tweede groep van acht Nederlanders die voor drie maanden worden uitgezonden. Ze i-eageei'den op een oproep omdat ze werkelijk vinden dat het geweld moet stoppen tussen de Palestijnen en de Israëli's. Op vrijdag 8 febr-uari vertrekken ze en op woensdag 8 mei hopen ze weer terug te keren. „Het is niet geheel risicoloos", erkent Date Mulder. Hij heeft er echter vertrouwen in dat mede werkers van internationale or ganisaties minder gevaar lopen. De publieke opinie is immers voor beide partijen van belang. De Mulders kozen destijds op jonge leeftijd al voor verbieding van hun horizon. Zuid-Korea Direct na hun studietijd in 1964 togen ze naar Zuid-Korea. Om te helpen op plekken waar het nodig was. Ze bleven er tot 1971 en legden er de basis voor hun gezin met vier kinderen. Toen de oudste acht jaar was, keerden ze terug naar Nederland om hier vooitopig te blijven. Date werd GGD-ax-ts sociale geneeskunde in Rotterdam enElly werd wijk verpleegkundige. De ervaring in Zuid-Korea had hen echter doen besluiten ooit weer tei'ug te gaan naar een plek op de we reld waar hun inzet van wezen lijk belang zou zijn. „Het klinkt gek, maar als je dat eenmaal hebt gedaan, dan heb je de smaak te pakken", aldus Elly. Toen de kinderen de deur uit waren, vertrokken ze in 1993 naar Cambodja. Ze werkten er voor de organisatie van de doopsgezinde Mennonieten. Er wasdaarveel werkte doen. Vrij wel alle deskundigheid was ver nietigd tijdens de genocide on der het bewind van Pol Pot. Ook daar was nog steeds g'evaai'. Het land lag vol mijnen. In elk gezin was daai'door wel iemand dode lijk getroffen of invalide gewor- den. „Eén op de drie mensen miste er een deel van de ledematen", al dus Elly. Ze bleven er vijf jaax*. In 1998 kwamen ze terug naar Ne derland om zich permanent te vestigen in wat eei'st hun xecxea- tiewoning was aan de Kromme Reke in Renesse. Nu zijn ze er weer aan toe om weg te gaan. Niet meer voor ja- ren achtereen. Drie maanden in het Midden-Oosten is goed te overzien. Bovendien xeageer- den ze vooral op de oproep van uit hun pei'soonlijke motivatie. Natuurlijk hebben ze niet de il lusie meer te kunnen dan wat de knapste diplomaten in veex-tig jaartijd ook niet is gelukt. Maar misschien moet het ook wel an ders, denken Date en Elly Mul- dei\ Ze willen in elk geval hun bijdrage leveren. Door te pra ten, te kijken en te rapporteren wat ze dagelijks zullen zien in die omstreden bezette gebieden. Advertentie telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j J~j handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 713214 000019 krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). a per kwartaal met automatische incasso 52,-). o per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) (Advertentie) Reserveer snel, want VOL VOL Tel. 0118-588299/276 Beautydag Lumia Nu voor 68,= Boekingsperiode tot 30/04/2002 NTER OPKIKKERTJE! ontvangst met koffie, thee en iets lekkers massage (±30 min.) lichaamspakking of gezichtsbehandeling (±40 min.) parrafinebadje voor de handen gezonde lunch gebruik van sauna en kuurbaden gebruik van badjas en handdoekenset U wordt om 09.15 uur verwacht. De behandelingen eindigen om 17.00 uur. Op dinsdag en woensdag is het ook mogelijk om 12.30 uur te beginnen, u betaalt dan 6,50 bij voor een diner i.p.v. lunch. De sauna blijft open tot 22.30 uur. Zelf evt. meenemen badkleding voor het zwemparadijs en slippers (sauna zonder badkleding). Nieuw in de sauna! Infrarood sauna. Iedere 1' dinsdag van de maand (m.u.v. de feestdagen) damesdag. Nieuw in het kuurcentrum Op dinsdag en woensdag zijn wij nu ook s'avonds geopend voor diverse behandelingen. Fax: 0118-583668 E-ma.il: info@hofdomburg. nl Internet: www.roompot.nl De bewoners van Borrendamme worden getrakteerd op een feestje ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan. foto PieterHonhoff ton", vertelt L. de Kok, de eerste directrice van Borrendamme. Ook J. Padmos, voorzitter van de cliëntenraad, kan zich de komst van het (destijds) moder ne zorgcentrum nog goed hexin- neren. Toen vroeg hij zich ge tergd af hoe de gemeente het in zijn kop kon halen op die plek een bejaardenhuis neer te zet ten. „Maar ik ben nu ergBoi'ren- damme-minnend geworden, hoor." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Annemarije Goudzwaard uit Zonnemaire en Gaby Heiligers uit Zierikzee, twee VMBO-leerlingen van de Zierikzeese Pontes-scholen- groep, hebben twee van de drie hoofdprijzen in de wacht ge sleept van de internationale monumenten-fotowedstrijd. Het gaat om bijzondere afbeel dingen van de Nobelpoort en van een zuil van de Nieuwe Kerk. Hun winnende foto's gaan deel uitmaken van een reizende we reldexpositie. Verder worden ze ook afgedrukt in een catagolus die voorafgaand aan de Open Monumentendag 2002 ver schijnt. Tenslotte krijgen Goud zwaard en Heiligers beiden een digitale camera én een diploma van de Raad van Europa. De of ficiële uitreiking van die diplo ma's vindt te zijner tijd plaats in Straatsburg. Docente Maria Coolen voor Culturele en Kunstzinnige Vorming (CKV) wil zich er sterk voor maken dat de twee pi-ijs winnaressen daar pei-soonlijk bij aanwezig kun nen zijn. Coolen is niet alleen trots op het succes van Goudszwaard en Pleiligers, maar vooral op de in zet van alle negentig VMBO- leerlingen die intensief in de weer zijn geweest tijdens het monumentenpi-oject. Bij wijze van proef wordt CKV dit school jaar voor het eerst gedoceerd aan derdejaars leerlingen van het VMBO. Project Coolen zag in de uitnodiging van de gemeente om mee te doen aan een fotowedstxüjd in het ka der van de Open Monumenten dag een mooie aanleiding er een groter project aan te wijden. De gemeente kwam over de brug met negentig wegwerp-came- ra's, zodat de leerlingen in klei ne groepjes aan de slag konden. Zij kregen de opdracht zestien foto's van een monument te ma ken. Vijf mooie foto's, vijf bij- zondere opnamen bijvoorbeeld vanuit een opmerkelijke hoek of via een spiegeling in het water, vijf detailopnamen en één foto met alle leden van het subgroep je erbij. Uit de enorme hoeveel heid foto's maakte Coolen sa men met de leerlingen een selectie voor deelname aan zo wel de eilandelijke als de inter- nationale wedstrijd. Dat laatste gebeurde op eigen initiatief vanuit de school. Overigens bleef het niet bij fo to's. Er moest ook een beschrij ving worden gemaakt van het gekozen monument, er moesten vooiwei'pen of kledingstukken uit een bepaalde periode uit de historie van het gebouw woi-den gemaakt. Ook werd er een deskundige in gehuurd om met de foto's van de monumenten als achtergrond de hedendaagse scholieren in een flitsende videoclip te pre senteren. Volgens Coolen is ie dereen blij met de resultaten van dit project. Dat Goudzwaard en Heiligers ook nog eens twee van de drie landelijke hoofdprijzen in de wacht slepen, is een extra ver rassing. In de hal van de school is een tentoonstelling ingericht met de mooiste foto's van de ei- landelijke wedstrijd. KRUININGEN - Bij een onge val op de Oude Rijksweg in Kruiningen heeft een gekantel de vrachtwagen tientallen gas flessen verloren. Rond half twaalf moest een 36- jarige vrachtwagenchauffeur uit Woubi'ugge uitwijken toen hij schrok van een auto die hem inhaalde. De wagen kwam met één wiel in de berm terecht en kantelde hierdoor op het mid den van de rijbaan. De gasfles sen vielen van de vrachtwagen en kwamen op de weg en in de berm terecht. In één van de gas flessen, die met stikstof was ge vuld, ontstond hierdoor een lek. Volgens hen ontstond hierbij geen gevaar voor de omgeving. Beide rijbanen waren door het ongeluk urenlang gestremd. Het verkeer voor het veer Kruinin- gen-Perkpolder werd via de af rit Yerseke omgeleid. door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN Staatsbosbeheer heeft het vee- kerende rooster aan het begin van de Adriaan van der Weij de- weg, de toegangsweg tot uit zichttoren, pompstation De Blinkert en de Boswachterij Westenschouwen beveiligd met een elektrisch schuifhek. Dit ge beurde na verschillende valpar tijen van fietsers. In de boswachterij loopt een kudde shetlandpony's rond. Om te voorkomen dat de dieren bui ten het natuurgebied komen, heeft Staatsbosbeheer een vee- kex'end rooster aangelegd. Het rooster was echter geen onover komelijke hindernis voor de po ny's. Staatsbosbeheer bracht een grover rooster aan, dat de viervoetei-s wel tegenhield. Een nadeel was echter dat fiet sers en voetgangers problemen hadden met het nieuwe roostex-. Verschillende fietsers kwamen ten val en wandelaars klaagden over de voor hen ongemakkelij ke passage. Waarschuwings borden hielpen niet. De oplossing voor de problemen werd uiteindelijk gevonden in het aanbrengen van een elek trisch schuifhek. Daarmee kan tevens voorkomen worden dat automobilisten die er niets te zoeken hebben de weg oprijden. Medewerkers van Staatsbosbe heer en Delta Nutsbedrijven krijgen een sleutel van het hek. Voor de fietsers is een aparte - ongeveer 1.20 meter brede - in gang gemaakt. Ter plaatse is een bescheiden maar volgens bos wachter L. van der Weele af doende veerooster geplaatst. Dat x-ooster houdt de pony's bui ten maar is voor fietser geen echt hinderlijk obstakel. „Al leen is het niet geschikt om het andere veekerende rooster te vex-vangen. We moeten met zwaar transport over de Adri aan van der Weijweg kunnen rijden en dit kleine rooster is daar niet op berekend. Vandaar het schuifhek", legt Van der Weele uit. Het hek is inmiddels geplaatst. Staatsbosbeheer investeerde 25.000 gulden in de beveiliging van het x-ooster. MIDDELBURG - De Regionale Brandweer Zeeland (RBZ) wil twee bluswatercontainers ko pen om het tekort aan bluswater op de A58 en in Zeeuws-Vlaan- deren op te heffen. De containers, die elk een in houd hebben van twaalf- tot vijftienduizend liter water, ko men te staan in Goes en Terneu- zen. Bij het opstellen van een rampenbestrijdingsplan voor de rijksweg A58 werd duidelijk dat er bij een brand op de weg onvoldoende water is, zeker met het oog op de opening van de Westerscheldetunnel en de plannen voor een containerter- minal in de Vlissingse haven. Vanaf 28 januari kunt u meedoen met onze cur sus voetreflexologie. Bel voor meer informatie! - Ook de spaarpot van Thim uit Middelburg moest aan de muntconversie geloven. Om dat hij al negen is, besloot zijn moeder dat zijn kleine fortuin maar gelijk op een echte spaarrekening moest, mét pinpasje. Het bankge bouw stond die middag vol mensen met ouderwetse gul dens en wisselwensen, maar de nieuwe rekeninghouder hoefde gelukkig niet achter aan te sluiten. Een aardige bankmevrouw loodste hem en zijn moeder fluks naar een tafeltje opzij van de rijen wachtenden. Ze moest van alles van Thim weten, en overal luist de schrandere jongeman een klaar antwoord op. „En u bent zeker de ouder?" richtte de medewerkster uiteinde lijk het woord tot moeder. „Ja, natuurlijk!", schalde Thim de bankhal door. „Dat zie je toch zo: ik ben negen en zij is al eenenveertig, hoor!" Tja, domme vraag.... Date en Elly Mulder uit Renesse gaan voor United Civilians for Peace observeren in de Palestijnse gebieden. foto PieterHonhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63