Herfkens schrik top Afghanistan Duitse oppositie eist hoofd minister Jakarta actiever in strijd tegen leden Al Qaeda Israël bombardeert Palestijnse doelen als vergelding Portugese jaren cel in wegens abortus Minister kwaad over bezoek aan Dutroux VS en Japan bezorgd over opstelling van Nederland over hulpgelden Drie zetels voor oppositie Gambia Vliegverkeer in Italië chaos Japanner ter dood veroordeeld Noorse prinses geeft titel op N-Korea wil onderzoek naar VS Pakistan schiet spionerend vliegtuigje neer Tientallen verdachten terrorisme opgepakt Schoten op school Verontwaardiging over gebrekkige communicatie in kwestie besmette garnalen zaterdag 19 januari 2002 Palestijnen bekijken de ravage in Tulkarem, waar Israël het hoofdkwartier van de Palestijnse veiligheidsdienst bombardeerde. BANJUL - Bij de door het grootste deel van de oppositie ge boycotte parlementsverkiezingen in Gambia heeft de partij van president Yahya Jammeh zoals verwacht vrijwel alle ze tels in de wacht gesleept. Van de 48 zetels die op het spel stonden, zijn er maar drie naar de oppositie gegaan, maakte de kiesraad gisteren bekend. On danks de boycot was de opkomst onder de kiezers volgens kiesraadvoorzitter Gabriel Roberts gemiddeld 70 procent. Jammeh (36) is in Gambia aan de macht sinds een militaire staatsgreep in 1994. Hij nam ontslag uit de militaire dienst om twee jaar later te kunnen deelnemen aan verkiezingen die plaatshadden onder internationale druk. Hij won de verkie zingen, nadat hij dein 1994 door hem afgezette Dawda Jawa- ra had uitgesloten. AP ROME - In Italië zijn gisteren honderden vluchten afgelast of vertraagd door een achtuursstaking van luchtvaartperso- neel. De stakers - zowel piloten als cabinepersoneel en grond- medewerkers - ageren tegen plannen van Alitalia om vanwe ge de problemen in de luchtvaartsector 2500 personeelsleden (15 procent van het totaal) op straat te zetten. Alitalia zei in te schatten dat in totaal zo'n driehonderd vluchten moesten worden geschrapt. Lufthansa liet weten 47 vluchten op Italië te hebben afgelast en andere buitenlandse maatschappijen meldden ook tiental len afgelastingen. AP TOKIO - Een man die ruim twee jaar geleden in het centrum van Tokio twee vrouwen doodstak en zes andere mensen ver wondde is gisteren ter dood veroordeeld. De veroordeelde zei dat hij willekeurige voorbijgangers met een mes en een hamer te lijf was gegaan uit frustratie omdat hij geen betere baan kon vinden dan die van krantenjongen. Zijn verdedigers voerden aan dat de man schizofreen was, maar volgens de rechter heeft onderzoek aangetoond dat hij geestelijk in staat is om terecht te staan. De doodstraf wordt in Japan voltrokken door ophanging. AP OSLO - De Noorse prinses Martha Louise (30) hangt haar titel van koninklijke hoogheid per 1 februari aan de wilgen. Dat heeft ze gezamenlijk met haar vader, koning Harald, beslo ten. Martha wil haar handen vrij hebben om een eigen bedrijfje op te zetten. Ze is gespecialiseerd als psychotherapeute en ver- halenvertelster. Dat laatste beroep gaat ze voor de televisie uitoefenen. Martha Louises broer Haakon is troonopvolger. Hij trouwde afgelopen zomer met de omstreden Mette-Marit, die een kind heeft van een veroordeelde drugshandelaar. RTR NEW YORK - Noord-Korea heeft de VN-Veiligheidsraad op- gex-oepen een onderzoek in te stellen naar de wreedheden die het Amerikaanse leger zou hebben begaan in de Korea Oor log. De Noord-Koreaanse VN-ambassadeur Pak Gil Yon be schuldigde Amerikaanse militairen ervan veelmeer wreedhe den te hebben begaan dan Hitler in de Tweede Wereldoorlog. In een brief aan de VN-Veiligheidsraad dringt de Koreaanse ambassadeur aan op maatregelen 'om te voorkomen dat zulke misdaden tegen de menselijkheid zich opnieuw voordoen'. Hij doet een beroep om de Verenigde Naties omdat de Verenig de Staten in Korea vochten onder de vlag van de VN. AP door Peter van Nuijsenburg TOKIO - De VS en Japan maken zich zorgen over de opstelling van Nederland tijdens de do norconferentie voor Afghanis tan, die maandag en dinsdag in Tokio wordt gehouden. Beide landen vrezen dat minister Herfkens van Ontwikkelingssa menwerking het succes van de conferentie in de weg zal staan, als zij haar standpunt over me dezeggenschap van de Afgha- nen bij de besteding van de hulpgelden niet bijstelt. Tijdens de conferentie moet het financiële fundament gelegd worden voor de wederopbouw van Afghanistan, dat ruim twintig jaar door (burgeroorlo gen is geteisterd. Delegaties uit ruim vijftig landen en vertegen woordigers van de Verenigde Naties komen daarvoor naar Tokio. Het belang van de bijeenkomst wordt aangegeven door de aan wezigheid van kopstukken als VN-secretaris-generaal Kofi Annan en de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Colin Powell. Na de conferentie van begin december in Bonn, waar de overgangsregering in ISLAMABAD - Pakistan heeft donderdag in de omstreden re gio Kashmir een onbemand spi- onagevliegtuig neergeschoten. Het toestel stortte neer in het In diase deel van het gebied. India spreekt het bericht tegen. Het vliegtuig werd neergehaald toen het boven de grensplaats Sialkot was waargenomen, zo meldde het Pakistaanse persbu reau AAP gisteren. In een reactie heeft India gezegd dat de Pakistaanse melding met klopt. Het bericht mist elke grond en is een doelbewuste po ging om de spanningen aan de grens tussen beide landen te verhogen, aldus een woordvoer der van Defensie. RTR/ANP van onze redactie buitenland LONDEN - In zeker drie landen zijn gisteren mensen aangehou den die worden verdacht van betrokkenheid bij het terroris tennetwerk Al Qaeda van Osa ma bin Laden. De Bosnische po litie leverde ondanks protesten van de bevolking zes Arabische verdachten van terrorisme uit aan de Amerikanen. De Britse politie pakte in Lon den en Leicester vier mannen en twee vrouwen op. Allen zouden uit Noord-Afrika afkomstig zijn. Donderdag werden in Lei- cester en omgeving al dertien aanhoudingen verricht. De ar restanten worden ervan ver dacht dat zij aanslagen op de Amerikaanse ambassade in Pa rijs en andere doelen in Europe se steden wilden plegen. De Pakistaanse politie pakte vijf vermoedelijke aanhangers van Bin Laden op. Zij hadden zich gehuld in de burqa, het tra ditionele gewaad van moslim vrouwen dat alleen enige ruimte voor de ogen laat. Volgens de Pakistaanse krant Jang zijn on der de verdachten Pakistaanse, Ma-okkaanse en Jemenitische staatsburgers. De Filipi jnse politie maakte gis teren bekend dat dinsdag een dertigjarige Indonesiër is aan gehouden die als belangrijk lid van het terreurnetwerk van Bin Laden wordt beschreven. De man stond op het punt naar Bangkok te vertrekken. Hij be kende dat hij vorig jaar meer dan duizend kilogram explosie- ven had gekocht. De Indonesiër- zou hebben meegewerkt aan plannen voor aanslagen op Amerikaanse doelen in Singa pore. De politie van die staat hield onlangs al veertien Singa- porezen en een Maleisiër aan. De Filipijnse politie vond de ex plosieven van de Indonesiër donderdag in de stad General Santos City. De overdracht van de zes Ara bieren in Bosnië liep uren ver traging op, doordat tweehon derd mensen bij de gevangenis hadden postgevat om het trans port van de verdachten, vijf Al gerijnen en een Jemeniet, onmo gelijk te maken. De betogers hadden barricades opgericht en raakten slaags met de politie. De zes worden overgebracht naar de Amerikaanse marine basis Guantanamo Bay op Cu ba. DPA/RTR/AFP Kaboel in de steigers werd ge zet, is dit de tweede grote Af- ghanistanconferentie. Voor de Japanse gastheren staat veel op het spel. Plet welslagen van de conferentie moet Tokio de status en het prestige van een hoofdrolspeler op het wereldto neel verlenen. De Japanners vrezen dat Herfkens hun plan nen zal dwarsbomen. De Japan se ambassadeur in Den Haag is van onze redactie buitenland TULKAREM - Israëlische vliegtuigen hebben gisteroch tend in de Palestijnse stad Tul karem op de Westelijke Jor- daanoever een hoofdkwartier van de Palestijnse politie vernield. De aanval is een ver- door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse minister van Landbouw Renate Künast (Biindnis'90/De Groenen) ver bergt nauwelijks haar veront waardiging over de gebrekkige communicatie tussen de Neder landse Keuringsdienst van Wa ren, haar eigen ambtenaren en de autoriteiten in de deelstaat Nedersaksen. „Alsof e-mail, te lefoon en fax nog uitgevonden moeten worden." Maar de oppo sitie eist toch haar aftreden. Per briefpost hebben de ver schillende instanties met elkaar al bij de minister op bezoek ge weest om haar op andere ge dachten te brengen. Maar ook de VS zouden niet gelukkig zijn met de opstelling van Neder land. Naar verluidt wil minister Powell voor het begin van de conferentie met Herfkens spre ken om haar tot meer inschikke lijkheid te bewegen. Het conflict gaat volgens de Ja panners vooral over het beheer geldingsactie voor een zelf moordaanslag van een Palestijn donderdag in de Noord-Israëli sche plaats Hadera. Daarbij kwamen zes Israëliërs om. Bij de Israëlische actie is zeker een Palestijnse politieman ge dood en raakten veertig mensen gecommuniceerd over een partij uit Volendam afkomstige, met een giftige stof besmette, garna len die opdook bij een visver- werkingsbedrijf in het Duitse Cuxhaven. Deze week werd be kend dat het afval daar was verwerkt en als diervoer was doorverkocht aan een zevental afnemers. Hoewel de Nederlandse Keu ringsdienst van Waren al langer wist dat in de garnalen het anti bioticum chloramphenicol was aangetroffen, dat bij mensen het immuunsysteem kan aantasten, ontving Künasts ministerie pas op 27 december een waarschu- van het fonds waarin de donors him bijdrage voor de wederop bouw zullen storten. De Ameri kanen en de Japanners willen dat de Wereldbank, de zusteror ganisatie van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF), dit fonds gaat beheren. Herfkens wil dat de VN meedoen aan het beheer van het fonds en dat de Afghaanse overgangsregering kan meebeslissen over het be- gewond. Ongeveer tegelijker tijd trokken Israëlische tanks en pantserwagens de Palestijnse stad Ramallah binnen, waar de Palestijnse leider Jasser Arafat verblijft. Een woordvoerder van de regering kondigde giste ren meer aanvallen op Pales tijnse doelen aan. wingsbrief. Die slingerde ver volgens dagenlang op allerlei bureaus rond. Pas op 8 januari ondernamen de gealarmeerde Duitse autoriteiten de eerste stappen. Voorschriften „De haren rijzen mij te berge", bekende Künast. Volgens de mi nister bestaan op haar departe ment sinds de bse-crisis en de uitbraak van mond- en klauw zeer voorschriften om bij waar schuwingen onmiddellijk aan de bel te trekken. Woordvoerder Bert Hendriks van de Nederlandse Keurings steden van de ruim twee miljard euro, die de donors naar ver wachting zullen toezeggen. De Japanners en Amerikanen vinden het nog te vroeg om de Afghanen een belangrijke stem te geven bij de keuze van projec ten. De regering in Kaboel is volgens hen nog niet stabiel ge noeg en de politieke situatie nog te onoverzichtelijk. Een groot deel van het land wordt be- Bij de de aanslag in Hadera wer den tijdens een feest ter gele genheid van een 12-jarige jon gen in een volle zaal zeker zes Israëliërs doodgeschoten. Der tig mensen raakten gewond. De politie schoot de overvaller dood, aldus een ooggetuige. De Al-Aksa Martelaren Briga- dienst van Waren noemt het ver wijt dat de dienst traag zou heb ben gehandeld 'flauwekul'. De eerste melding over de besmet ting kwam op 6 december bij de dienst binnen. Met het controle ren van onder meer documenten ging veertien dagen heen, vol gens Hendriks een normale ter mijn. „Op 20 december waren we zeker van onze zaak en heb ben we een brief gestuurd, naar ons gewone, reguliere contact punt voor EU-zaken in Bonn. Aan de Keuringsdienst ligt het volgens hem daarom niet dat de brief pas op 8 januari op het juiste bureau belandde. Hen- heerst door regionale potenta ten die het geld voor hun eigen doeleinden zouden kunnen ge bruiken. Een afwijkend standpunt van Nederland zouden de Japanners 'niet aangenaam' vinden, maar nog wel kunnen verteren. Ze vrezen echter dat Herfkens de steun van landen als Duitsland, Groot-Brittannië en Noorwe gen kan mobiliseren. GPD foto Abed OmarQusini/RTR des, een radicale splintergroep binnen de partij al-Fatah, heb ben de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Die zou een vergelding zijn voor de dood van een van hun leiders, Al-Karmi, die maandag door Is raëliërs in Tulkarem werd dood geschoten. RTR/AFP/RTR driks beaamt dat met een tele foontje, fax of e-mail tijd was bespaard. „Maar alleen een brief heeft een officiële status." Aftreden Naar aanleiding van de affaire heeft Künast twee lagere amb tenaren overgeplaatst. Maar de oppositie verwijt het ministerie 'ernstige nalatigheid'. In een speciale zitting van de Bonds dagcommissie eisten oppositie woordvoerders gisteren het af treden van Künast, omdat haar ministerie nog net zo zou blun deren als ten tijde van de bse- crisis vorig jaar, toen het 'crisis management' zou hebben ge faald. Naar aanleiding van die affaire moesten toen de minsters van Landbouw en van Volksgezond heid aftreden. GPD (Advertentie) DAVIE - De derde schietpartij in een Amerikaanse school bin nen een week kostte gisteren aan twee studenten het leven. Een student van ongeveer twin tig jaar doodde in Davie (Flori da) zijn vriendin en pleegde daarop zelfmoord. Dinsdag ver wondde een leerlingin New York twee medescholieren. Een dag later kwamen drie mensen om op een universiteit in de staat Virginia. ANP doorTheo Haerkens JAKARTA - Indonesië gaat seri euzer werk maken van terroris mebestrijding. Het land staat onder grote Amerikaanse druk de handen uit de mouwen te ste ken, zo liet minister van Buiten landse Zaken Hasan Wirayuda gisteren doorschemeren. Bij het bezoek van de Thaise premier deze week werd afge sproken dat de inlichtingen diensten informatie gaan uit wisselen, wat met Singapore al gebeurt. Maandenlang wordt al gespecu leerd over de vraag of radicale moslimgroepen in Indonesië sa menwerken met Bin Laden, en of diens terreurnetwerk Al Qae da het gemakkelijk binnen te dringen eilandenrijk gebruikt voor trainingskampen. De radi calen van Laskar Jihad ontken nen dat, maar geruchten van het tegendeel zijn hardnekkig. Be wijzen dat Indonesië een broei nest is van Bin Laden-volgelin gen kwamen tot nog toe echter niet op tafel. De concurrerende moslimorga nisaties Muhammadiyah en Nahdlatul Ulama proberen el kaar te vinden om stelling te ne- van onze redactie buitenland BRUSSEL - Een journalist van de Vlaamse commerciële televi siezender VTM heeft 3 januari Mare Dutroux, die van het ver krachten en vermoorden van een onbekend aantal meisjes wordt verdacht, opgezocht in zijn cel. Hij deed dat samen met de liberale senator Dedecker. De Belgische minister van Justi tie Verwilghen vindt dit bezoek onaanvaardbaar. Hij heeft een administratief en disciplinair onderzoek gelast tegen de ge vangenisdirectie, die de senator toestemming had gegeven voor het bezoek, zo liet zijn woord voerdergisteren weten. Dutroux zit al bijna 5,5 jaar in voorarrest in de gevangenis van Aarlen. Dedecker zei in het VTM-jour- men tegen het radicalisme dat het imago van het land bezoe delt. Terwijl de buitenlandse druk groeit - de VS willen zelfs mili tair helpen - neemt de publieke weerstand tegen terreurbestrij ding af. Kort voor de jaarwisse ling werden in Oost-Java ruim honderd radicalen opgepakt zonder dat dit leidde tot reper cussies. Ook zijn leden van de radicale Laskar Jihad-militie verwijderd uit Poso in Midden- Sulawesiwaar zij zich net als in de Molukken mengden in een religieus conflict. Gymschoen Vorige week leverde Indonesië in stilte de Pakistaan Havis Muhammad Sasa Iqbal uit aan Egypte. Hij wordt verdacht van samenwerking met de Britse gymschoenterrorist Richard Reid, die vergeefs poogde een American Airlines-toestel op te blazen. Minister Wirayuda zei gisteren in reactie op de buitenlandse druk dat zijn land wel deel uit maakt van de wereldwijde anti- terreurcoalitie 'maar dat we in actie komen als wij de tijd daar voor rijp achten en op een ma nier die óns uitkomt'. GPD naai dat hij vorig jaar een brief van Dutroux had gekregen waarin stond dat hij een belang rijke verklaring wilde afleggen. Volgens de senator heeft hij de minister van Justitie toestem ming gevraagd en gekregen voor het bezoek. Hij mocht een getuige meenemen. Dedecker nam een medewerkster mee, plus de VTM-journalist Thomas Van Hemeledonck. De laatste deed zich voor als De- deckers chauffeur, waarop ook hij werd binnengelaten. Volgens de journalist vroeg de directeur hem of hij ook Dutroux wilde bezoeken. De VTM-man hoefde alleen zijn identiteitsbewijs te tonen. Hij werd niet gefouil leerd en hoefde alleen een me taaldetector te passeren, terwijl Aarlen de zwaarst bewaakte ge vangenis van België heet te zijn. ANP/Belga van onze redactie buitenland MAIA - Een Portugese rechtbank heeft gisteren een verpleegster veroordeeld tot acht jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens het uitvoeren van illegale abor tussen. De vrouw stond terecht in een massapro ces in de noordelijke plaats Maia. Ze werd ook schuldig bevonden aan het vervalsen van documenten en het smokkelen van verdovende middelen. In deze zaak stonden 42 vrouwen terecht. De verpleegster kreeg de zwaarste straf. Ze voerde de ingrepen bij haar thuis uit. Volgens de rechtbank maakte ze deel uit van een illegaal abortusnetwerk, samen met 24 andere wouwen. De overige zeven tien stonden terecht omdat ze een abortus hadden laten uitvoeren. Zestien van hen kregen een celstraf die is omgezet in een boete. Eén vrouw ging vrijuit. Abortus is in Portugal streng verboden. Het mag alleen als een wouw zwanger is door een verkrachting of wanneer haar gezondheid in gevaar is. Voorvechters van abortus vinden dat de Portugese wetten niet reëel zijn. Zij wijzen erop dat er jaar lijks 40.000 illegale abortussen worden uitgevoerd. Bovendien zoeken duizenden vrouwen hun toevlucht in het buitenland. RTR Een vrouw staat voor het gerechtsgebouw in Lissabon met een pamflet tegen het verbod op abortus. In de Portugese hoofdstad werd gisteren gedemonstreerd tegen het proces in Maia. foto Manuel Moura/EPA GANT Wille Paardstr. 1 -3 (0113)21 27 29 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5