Borsele lost snel problemen op PZC Noorse woningen inzet conflict Wethouder vindt tarief stapperstaxi aan de hoge kant Museum wacht op jawoord provincie Gehandicapten openen nieuw werkcentrum 15 Brede school krijgt beeld Tavares Nieuwe glijbaan Den Inkel Rijverbod voor drankrijder Rijbewijs drankrijder ingevorderd Tracébesluit Zoomweg-Noord Officiële opening van rotondes Sas Maandelijks spreekuur over onderhoud Yersekse mosselkweker geridderd Inloopochtend over whiplash Ouderendebat gaat door zaterdag 19 januari 2002 MIDDELBURG - De Braziliaanse kunstenares Ana Maria Tavares mag een beeld ontwerpen voor bij de Brede School in de Middelburgse Magistraatwijk. B en W van Middelburg hebben daarvoor geld uitgetrokken. Tavares exposeerde in de herfst van vorig jaar in De Vleeshal. Directeur R. Wolfson van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) hoopt dat het beeld voor de zomer klaar is. Hij heeft nog geen idee wat Tavares gaat maken. De kunstenares maakt pas een schets ontwerp, zodra zij de definitieve opdracht binnenheeft. Tij dens een bezoek aan Middelburg heeft zij de locatie van de Brede School alvast bezocht en gesproken met de architect van het gebouw. KRUININGEN - Zwembad Den Inkel in Kruiningen krijgt een nieuwe waterglijbaan. De stichting heeft daarvoor een bouwaanvraag ingediend bij de gemeente Reimerswaal. De glijbaan van ruim vijf meter hoog past niet in het onlangs vastgestelde bestemmingsplan buitengebied, dat voor recre atiedoeleinden een maximale hoogte van slechts drie meter toestaat. Toch willen burgemeester en wethouders aan de plannen meewerken, omdat de nieuwe glijbaan grotendeels verscho len ligt achter het overdekte zwembad en hoog opgaand groen. Om de komst van de glijbaan mogelijk te maken zal de gemeente een artikel-19 procedure volgen. GOES - Een 35-jarige man uit de gemeente Goes is gister nacht op de Middelburgsestraat in Goes aangehouden we gens het rijden onder invloed. Hij had twee maal de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. TERNEUZEN - Een 53-jarige Terneuzenaar moest gister avond op de Bachlaan in zijn woonplaats zijn rijbewijs inle veren voor rijden onder invloed van alcohol. Uit een blaastest bleek dat de man ruim 3 maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. Hij ontving tevens een dagvaarding. DEN HAAG - De aanleg van de Zoomweg-Noord, het nog ontbrekende stukje Rijksweg A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord, is procedureel een stapje dichterbij gekomen. Mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat maakte gisteren bekend dat zij een tracébesluit heeft genomen voor twee delen van de Zoomweg-Noord, bij Bergen op Zoom en Klutsdorp, die eerder via een gerechtelijke procedure waren vernietigd. Tegen het nieuwe tracébesluit kan nog bezwaar worden aan getekend. Voor het belangrijkste knelpunt in het tracé, bij Steenbergen, verwacht Netelenbos in de loop van dit jaar een besluit te kunnen nemen. Verkeer en Waterstaat wilde de weg bij Steen bergen aan de oostzijde leggen, maar bewonersgroepen maakten daar met succes bezwaar tegen. Zij willen de weg aan de westzijde van de plaats. Netelenbos laat daar nog on derzoek naar doen. De bedoeling is de Zoomweg-Noord aan te leggen als tolweg, als onderdeel van een doorstroomroute tussen Zaandam en de Belgische grens. Alleen dan kan de Zoomweg-Noord nog voor 2010 worden gerealiseerd, want. het Rijk heeft tot die tijd geen geld gereserveerd voor dit stukje A4, dat bij Bergen op Zoom aansluit op de A58 richting Zeeland. door Ron Magnée GOES - De tarieven voor de stapperstaxi zijn veel te hoog. Zeker de langere ritten moeten zakken in prijs. Dat zei de Bor- selse wethouder P. Vollaard gis terenavond toen hij met zijn col lege F. Tollenaar een ritje met de taxi maakte. Gisterenavond even na elven namen de wethouders Vollaard (vervoer) en Tollenaar (jeugdza ken) de proef op de som. Beiden betaalden meer dan twintig eu ro om van het Goese café Pub bles naar hun Borselse woon plaatsen te komen. Te veel, zo oordelen de betuurders. Het ta rief van de stapperstaxi is het Borselse college al langer een doorn in het oog. Zeker nu het alternatief voor de stap perstaxi, de discobus, niet meer rijdt. „Vooreen ritje naar 's Gra venpolder betaal je slechts tien euro. Maar naar Nieuwdorp is het al 21 euro 5 0Dat is voor jon- geren veel geld", aldus wethou der Vollaard. Het idee van de stapperstaxi is eenvoudig. De caféganger koopt het kaartje voor de taxi in het café zelf. Hiermee krijgt hij een korting van 25 procent op het normale tarief. Over de prijs valt niet te marchanderen: voor alle gemeenten zijn vaste bedra gen voorgeschreven. De kosten zijn echter een stuk hoger dan die van de vroegere discobus. Niet alleen de taxitarieven, ook de gebrekkige communicatie van busvervoerder Connexxion heeft de ergernis van de Borsel se bestuurders gewekt. Na twaalf jaar trouwe dienst werd de discobus begin van dit jaar afgeschaft, nagenoeg zonder enige ruchtbaarheid. Als het aan wethouder Vollaard ligt, gaat de busmaatschappij alsnog de klanten over het einde van de discobus informeren. Nu is het zo dat veel jongeren 's nachts na sluitingstijd nog lang ronddolen in de Goese binnenstad, zo weet D. van der Velde, uitbater van café Pubbles. ,,En zeker waar groepen jongeren elkaar tegen komen, kan het misgaan." Met het einde van de discobus zijn enkele honderden stappers op alternatief vervoer aangewe zen. Op hoogtijdagen bracht de busdienst vier- tot vijfhonderd jongeren thuis. De afgelopen ja ren was het aantal echter gedaald tot ongeveer tweehon derd per avond. Naar eigen zeg gen legde Connexxion Citax ruim dertig duizend euro op toe. Nog een tijd werd geprobeerd de busdienst in afgeslankte vorm te handhaven. Routes werden geschrapt en het aantal buslij nen werd ingekrompen van vijf naar drie. Uiteindelijk werd de bus, die ook in de laatste maan den nog werd gesponsord dooi de horeca, begin dit jaar afge schaft. Het CDA in de gemeenteraad van Borsele bekritiseerde al eer der het besluit om de discobus te schrappen. Dat er zo weinig stappers gebruik maakten van de dienst was logisch, zo sprak raadslid M. Vermue. Stappers uit 's-Gravenpolder deden er vanuit Goes liefst anderhalf uur over om thuis te komen. Teletaxi Overigens is ook de teletaxi een mogelijk alternatief om thuis te komen. Die rijdt sinds begin dit jaar voor iedereen - ook voor stappers. De vervoersvorm is duurder dan het openbaar ver voer, maar goedkoper dan de taxi. De stapper moet dan wel ruim van tevoren weten wan neer hij naar huis gaat. Het bus je moet immers minimaal een uur eerder worden besteld. Bo vendien is het voor uitgaande wethouders wellicht wel, maar voor échte stapper geen alterna tief: de teletaxi rijdt maar tot twaalf uur 's nachts. SAS VAN GENT - Wet houder R. Noët van de ge meente Sas van Gent en gedeputeerde J. Hennek- eij (Verkeer) verrichten donderdag 24 januari de officiële opening van de twee rotondes aan weers zijden van de brug over het kanaal van Gent naar Terneuzen in Sas. Noët en Hennekeij gaan na een ontvangst in het gemeen tehuis op de sportieve toer en gaan per tandem naar de plaats waar de ope ningshandeling plaats vindt. YERSEKE - Yersekenaar André Verschuure is gisteren benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De 5 7 -j arige mosselkweker nam na dertig jaar afscheid als be stuurslid van de Vissers vereni ging, waarvan hij de laatste tien jaar voorzitter was. Diezelfde functie vervulde hij van 1987 tot 1992 ook bij de tennisvereni ging van Yerseke. Verder heeft Verschuure zich ingezet voor onder meer het Comité Zeeland Presenteert, de Mossel Advies Commissie (MAC), de Advies commissie Uitgifte Mosselper celen, Zevibel en de Promotie commissie van de MAC. BERGEN OP ZOOM - De Whip lash Stichting Nederland houdt op woensdag 6 februari een inloopchtend voor whiplashpa- tiënten. Deze wordt gehouden in het ziekenhuis De Lievens- berg in Bergen op Zoom en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. redactie middeim-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl politieke partijen die wel dege lijk van plan waren te komen. Maar omdat op de uitnodiging juist stond dat ze moesten rea geren als ze niet kwamen, heb ben zij niets laten weten. Enkele dagen geleden liet secretaris A. Hennekij van het bondenbe- raad weten dat het debat, on danks het feit dat bijna alle par tijen willen komen, toch niet Vlnr: een originele Noorse woning, één waarbij de houten muren inmiddels schuil gaan achter steen en de wat gematigder gerestaureerde woning van H. de Vos. door Jeanne de Nijs STAVENISSE - Veel dorpen kennen nog van die monumenten, al zijn ze niet officieel als zodanig benoemd: de Noor se, Zweedse of Deense woningen. Me nigeen herkent ze van een afstand als herinnering aan de watersnoodramp in 1953. De Scandinavische landen schonken de woningen toen aan de ge troffen gebieden. Twee van die wonin gen in Stavenisse vormen inmiddels een flink punt van discussie. Met aan beide zijden partijen die de geschenken voor het nageslacht willen bewaren. Een ritje in de omgeving van de Koning Haakonstraat in Stavenisse maakt dui delijk dat de échte Noorse woning dreigt te verdwijnen. Op een van de ge vels wijst een bordje nog de waterhoog te van destijds: 3,26 meter. Dat de mees te originele kozijnen zijn vervangen valt nog niet eens zo op. Wel dat huisei genaren met 'een steentje rondom' het typerende houten uiterlijk van hun wo ning totaal hebben weggemetseld. De enige manier om de woningen te behou den en de onderhoudskosten binnen de perken te houden, zegt directeur J. Kloet van de Stichting Beter Wonen be- grijpend over die aanpak. De stichting bezit twee Noorse woningen. Die staan inmiddels leeg en worden niet meer ver huurd. Enkele jaren geleden toonde het Open luchtmuseum in Arnhem belangstel ling voor de panden. Het plan om een Noorse woning op het museumterrein te bouwen, ging echter niet door. Maar het bij de zaak betrokken Streekmuse um De Meestoof had de smaak te pak ken en begon met de voorbereidingen voor plaatsing van een Noorse woning op haar terrein in Sint-Annaland. Bewoner H. de Vos van een van de Noor se woningen in Stavenisse maakt zich intussen boos. „Als alles doorgaat, zul len bij de herdenking van de ramp in 2003 twee van de negentien geschonken Noorse woningen niet meer in het beeldbepalende gezicht van een, laten we maar zeggen, Noors straatbeeld aanwezig zijn." Schaamte De overheid moet zich daarvoor diep schamen, oordeelt De Vos. Hij heeft en kele van zijn gevels voorzien van dam- wandplaten, die wel wat lijken op de bruine houten planken van de overige muren. Ook heeft hij de kozijnen ver vangen, en de originele keukenkastjes met granieten blad en gootsteen heb ben plaats gemaakt voor een eiken keukenhoek. Verder heeft hij de slaap kamer beneden bij de woonkamer be trokken, om het geheel meer aan de ei sen des tijds te laten voldoen. Maar boven, laat hij zien, is alles nog zoals vanouds, vier slaapkamers onder het schuine, houtbetimmerde dak, plus een door Jeanne de Nijs SINT-ANNALAND - Wanneer streek museum De Meestoof in Sint-Anna land binnen anderhalve maand geen zekerheid heeft over een provinciale bijdrage voor het plan een Noorse wo ning te verplaatsen en als museum in te richten, kan het hele idee wel vergeten worden. Dat zegt voorzitter T. Wester- veld van het museum. Het is de bedoeling de woning bij de herdenking van de watersnoodramp in 2003 als museum te openen. De ver plaatsing kost circa 150.000 gulden. De gemeente Tholen wil daar eenderde van bijdragen. De provincie Zeeland is om eenzelfde bedrag gevraagd, de rest moet het museum door sponsoring bij elkaar zien te krijgen. Volgens een woordvoerster van de provincie staat het bestuurlijk overleg Delta 2003, dat activiteiten rond de vijftigjarige her denking van de watersnoodramp coör dineert, in principe positief tegenover het plan van het museum. Het wachten is echter op een besluit van Gedepu teerde Staten. Westerveld benadrukt dat een kleine vrijwilligersorganisatie als het muse um niet aan het werk kan op basis van enthousiaste reacties. „Daar koop ik niets voor. We hebben net geld genoeg om operationeel te blijven, dat is op zich al een hele prestatie. We hebben onze aanvraag bewust twee jaar voor de herdenking in 2 003 ingediend. "Wes terveld wijst de verantwoording voor het mogelijk niet doorgaan van het pro ject naar de provincie. „Wij hebben er alles aan gedaan, dat doe je voor de be volking. Maar als het provinciebestuur die kans laat liggen kunnen wij er niets meer aan doen. Dan moet de bevolking ook maar weten hoe slordig bestuur ders met dit soort zaken omgaan, op wie ze hun pijlen dus moeten richten. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De voor mannen van de onderhouds ploegen in de gemeente Borsele gaan elke maand een keer spreekuur houden in alle Bor selse kernen. Burgers met een klacht of een opmerking over iets in de woonomgeving, kun nen voortaan rechtstreeks met de mannen die het werk doen, overleggen over oplossingen. De gemeente hoopt dat op die manier problemen die nu nog onnodig lang op een oplossing wachten, snel uit de wereld wor den geholpen. Al eerder riep het college van burgemeester en wethouders in Borsele de burgers op om van hun hart geen moordkuil te ma ken en eventuele grieven telefo nisch bij het gemeentehuis te melden. Ook bij de dorpsraden konden de burgers terecht, die dan weer een snelle ingang had den bij het gemeentebestuur. Dat alles ging toch weer over veel meer schijven dan echt noodzakelijk was. Bovendien bleven er toch nog snel op te los sen problemen liggen totdat het college op werkbezoek kwam. B en W van Borsele hebben daar om 11.500 euro beschikbaar ge steld om bij wijze van proef een spreekuur in te voeren. Zitting De voormannen van de gemeen telijke werkploegen die de woonomgeving in vijftien dor pen onderhouden, zullen een uur per maand zitting houden in de gemeentewerkplaats of in het dorpshuis. De spreekuren door zou gaan. Daar komt het bondenberaacl nu op terug, maar er is wel een nieuwe datum bepaald voor het debat. Dat zal in plaats van 22 januari nu plaatsvinden op dinsdag 12 fe bruari. De discussie begint om 14.00 uur in het gemeentehuis van Reimerswaal in Kruinin gen. KRUININGEN - Het ouderen- debat voor de gemeenten Rei merswaal en Kapelle gaat toch door. Het bondenberaad Kap- Reim constateerde eerder ten onrechte dat de meeste politieke partijen geen interesse hebben in het debat. Eind december verstuurde het bondenberaad alle politieke partijen uit Kapelle en Reimers waal een uitnodiging om deel te nemen aan het ouderendebat. Maar omdat slechts twee partij en reageerden, besloot de oude renbond de discussiemiddag niet door te laten gaan. Dat leidde tot veel reacties van duren van half vijf tot half zes en zullen in de meeste gevallen op dinsdagen worden gehouden. De grieven waarmee burgers en dorpsraden naar de voorman nen kunnen komen, variëren van groenonderhoud tot schade aan gemeentelijke eigendom men. De voormannen hebben voor ie der dorp een overzicht van de werkplanning. Sommige zaken zullen meteen kunnen worden opgelost en andere moeten wel licht wachten tot ze in een groter werk kunnen worden meegeno men. Door het directe contact met de voormannen kunnen burgers in ieder geval te weten komen hoe lang het duurt voordat een pro bleem wordt opgelost en waar om. Als tijdens het spreekuur zaken aan de orde komen die een beleidsbeslissing vragen, spelen de voormannen die door naar het gemeentebestuur. In sommige Borselse dorpen wordt de woonomgeving en met name het groen, onderhouden door ploegen van de Betho. In die dorpen komt cle voorman van de Betho in gezelschap van een gemeentevoorman spreek uur houden. Ook de dorpsraden zullen in de meeste gevallen tij dens het spreekuur aan tafel schuiven. De gehandicapten verzorgden gisteren zelf een deel van de catering bij de opening van Het Werkcen trum, onderdeel van Het Gors in Goes. foto Willem Mieras door Harold van Ginkel GOES - Het kostte enige moeite om het doek naar beneden te ha len, maar uiteindelijk lukte het toch. Met de onthulling van het bord werd gistermiddag Het Werkcentrum van stichting Het Gors in Goes geopend. Niet door de directie, maar door de gehan dicapten zelf. De gehandicapten verzorgden zelfde opening. „Omdat wij erin werken, verzorgen wij ook de opening", meldde Arnout de Munck in zijn toespraak. Samen met Nel op 't Hof sprak hij de tientallen familieleden, kennis sen en vrienden toe, die op de opening waren afgekomen. Ze verzorgden samen met de onge veer twintig andere gehandi capten van het Werkcentrum ook een deel van de catering. Het pand van stichting Het Gors staat aan de Dr. A. F. Philips- straat in Goes en maakt deel uit van Bedrijvencentrum Nivo. In het nieuwe onderkomen zijn het atelier en de zagerij te vinden. Debakkerij verhuist naar Nisse. Op de vorige locatie aan de Le liestraat waren de drie onderde len nog in één pand te vinden. De werknemers van het Werk centrum maken onder meer houten poppetjes, betonnen beelden en kaarsen. Het atelier staat er vol mee en alles is met de hand gemaakt. De producten worden verkocht in Kadoshop Nummer 9, geves tigd in hetzelfde pand. De familie Smits in hun nog geheel originele keuken. foto's Dirk-Jan Gjeltema vliering. Vos is ervan overtuigd dat de Noorse woningen ook nu nog goed in de markt liggen. „Als je er vanochtend 'te koop' op zet, zijn ze vanmiddag ver kocht", wijst Vos' partner C. Nagtzaam naar de twee leegstaande woningen. De Vos maakte de ramp als achtjarige bewust mee. Hij zag en voelde het ver driet en de ellende van mensen die uit lager gelegen gebieden naar de dijkwo ning van zijn ouders kwamen. Stave nisse werd bijzonder zwaar getroffen. Zo'n tien procent van de dorpsbevol king, 153 mensen, overleefde de ramp niet. Van de 450 woningen werden er 125 verwoest. Nagtzaam bladert in een van de boeken over Stavenisse en de ramp, wijst op foto's van het bezoek van koningin Juliana en de Noorse koning Haakon aan de Noorse woningen in het dorp in 1954. „Het heeft ook allemaal met emoties te maken", erkent De Vos, die zich in zijn opvatting over de Noor se woningen gesteund weet door andere dorpsbewoners. Nieuwbouw' Hij schampert over het plan van Beter Wonen om op de plaats van de Noorse woningen zogeheten levensloopbe- stendige woningen te bouwen. „De Noorse woningen staan er al vijftig jaar, en ik kan garanderen dat ze er bij normaal onderhoud over nog eens vijf tig jaar nog even goed bijstaan. Die nieuwe woningen brengen de woningstichting natuurlijk meer op. Maar ik vind dat niet fideel tegenover degene die de woningen geschonken heeft." Directeur Kloet van de woning stichting kan zich de gevoelens van de Stavenissenaren voorstellen. Hij bena drukt dat de plannen voor verhuizing naar De Meestoof juist bedoeld zijn om een Noorse woning zo authentiek mo gelijk te plaatsen. Om de woning zo ori gineel mogelijk te houden, zijn twee woningen gereserveerd, waarvan on derdelen gebruikt kunnen worden. „Fi nancieel en technisch is het gewoon niet mogelijk om de huizen in stand te hou den zoals ze nu zijn", aldus Kloet. Museum Museum De Meestoof wil in de Noorse woning een museum inrichten. Het ver zamelen van allerlei spullen uit de jaren vijftig voor dat doel loopt voorspoedig. Voorzitter T. Westerveld is echter onge rust over de financiële kant van het ver haal. Over de bezwaren in Stavenisse kan hij kort zijn. „Daar had ook een club kunnen opstaan om die woningen op een of andere manier te behouden. Wij hebben heel tijdig gezegd dat een deel van de Noorse woningen nu al geen Noorse woningen meer zijn. Met dat hout houdt het in een zeeklimaat op een gegeven moment ook op. Mensen zetten er dan een steen rondmaar dat gaat wel ten koste van de authenticiteit. Stave nisse zou juist blij moeten zijn. Door de Noorse woning zo origineel mogelijk te herplaatsen zorgen we ervoor dat niet vergeten wordt wie ons in de ram pnacht en daarna hebben geholpen." H. de Vos heeft zijn woning gerestaureerd met damwandplaten, die niet al te zeer detoneren met de originele houten planken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59