Korthals krijgt steun Kamer EIGENZINNIGE PZC Deskundigen zien geen gevaar in nieuwe antirookpil Zyban Lapjes grond als wapen tegen transportcentrum Minder zelfmoord in kerkse regio Zes illegalen in vrachtwagen Schafthuizen spoedig voor rechter Gedetineerden eisen hoger loon Zwerver overlijdt in politiecel Vriend moeder meisje van Nulde uitgeleverd Staat moet proceskosten Herculesramp betalen PemPoBoe €35,- Molukse vrouwen betogen tegen terreur Leger heeft meer materiaal nodig voor bestrijding van terrorisme Arnhem bouwt schuilplaatsjes voor daklozen Controle van alle passagiers op vluchten vanuit Antillen Geen verdere inpoldering IJsselmeer Serieus topmerk doet één keer gek. zaterdag 19 januari 2002 UTRECHT - Hoe kerkelijker een regio is, hoe lager het aantal zelfdodingen. In een kerkelijke omgeving plegen ook minder onkerkelijken zelfmoord, zo concluderen universitaire on derzoekers uit Utrecht en Nijmegen. De resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd in het tijd schrift voor sociale wetenschappen Mens en Maatschappij. De onderzoekers hebben zelfdodingen in Nederland onder zocht tussen 1936 en 1973. Waarom het percentage onkerkelijken dat zelfmoord pleegt ook lager is, is niet duidelijk. Volgens onderzoeker F. van Tu- bergen zou sprake kunnen zijn van een 'onbewust gedeelde moraal'. GPD ARNHEM - Een 37-jarige Duitse chauffeur heeft gisteroch tend op een parkeerplaats langs de snelweg A12 ter hoogte van Arnhem zes illegalen aangetroffen in de laadruimte van zijn vrachtwagen. Het gaat om drie Srilankese en drie Chine se mannen, allen rond de 18 jaar oud. De vrachtwagen was vanuit Duitsland via Vlissingen onderweg naar Engeland. De vrachtwagenchauffeur, die voor een bedrijf in IJmuiden werkt, ontdekte dat de vergrendeling van de laadklep van de vrachtwagen los was. De chauffeur had op de parkeerplaats de nacht doorgebracht. Ook hij is aangehouden, omdat zijn rol nog niet helemaal duidelijk is. ANP GENT-Joop Schafthuizen, de partner van Gerard Reve, moet begin februari voor de zogeheten raadkamer van de Gentse rechtbank verschijnen. Een woordvoerder van het Gentse parket zei gisteren dat nog geen precieze datum is vastgesteld. Schafthuizen wordt beschuldigd van aanranding van een 13- jarige jongen en van het bezit van kinderporno. Dat bracht af gelopen najaar ook Reve in opspraak, hoewel de 'katholieke volksschrijver' nergens van wordt beschuldigd. De officiële uitreiking van de Prijs der Nederlandse letteren door de ko ning van Belgie werd om die reden geschrapt. ANP DOETINCHEM - Gedetineerden in de Nederlandse strafin richtingen eisen in een petitie aan minister Korthals van Jus titie een hoger loon voor het werk dat ze in de gevangenissen doen. Een gedetineerde die in een gevangenis werkzaamheden ver richt, krijgt hiervoor een uurloon van 0,64 euro. Maximaal mag een gevangene per week 20 uur werken, wat betekent dat hij hoogstens 12,80 euro verdient. Volgens de gedetineerden is dit te weinig om alle kosten te dekken. Zo zijn de vaste uitgaven voor zaken als tv en koel kast al 4,87 euro per week. Dat betekent dat voor overige uit gaven als telefoonkaarten (4,54 euro voor 16 minuten bellen) minder dan 8 euro overblijft. Ruim 3700 gedetineerden uit het hele land hebben hun handtekening gezet. ANP LEEUWARDEN - Een zwerver is in de nacht van donderdag op vrijdag in een Leeuwarder politiecel overleden. De politie vond de 41-jarige man gisterochtend. De doodsoorzaak is nog onbekend. De man was een alcoholist. Donderdag moest hij de cel in, om dat hij overlast veroorzaakte. Toen de politie hem binnen bracht, bleek dat de zwerver een kleine hoofdwond had. Een arts van de GGD heeft daar naar gekeken. Volgens hem kon de man de cel in als hij 's nachts regelmatig gecontroleerd zou worden. ANP van onze redactie binnenland PUTTEN - De 32-jarige vriend van de moeder van de vermoor de Rowena Kikkers (het meisje van Nulde) is door Spanje aan de Nederlandse justitie uitgele verd. De moeder is nog in Span je. Het is niet bekend wanneer zij naar Nederland komt. De man, die samen met de 25-ja- rige moeder als belangrijkste verdachte van de moord op 4-ja- rige Rowena wordt gezien, be vindt zich 'ergens in Nederland' in een politiebureau, waar hij geregeld wordt verhoord. Justi tie wil niet bekendmaken waai de verhoren plaatsvinden. Maandag wordt de verdachte voorgeleid aan de rechter-com- missaris die moet beslissen of de man in voorlopige hechtenis blijft. Het rompje van het lichaam van Rowena werd op 27 augustus vorig jaar aangetroffen in het water bij Strand Nulde (ge meente Putten). Enkele dagen later werd het hoofdje gevonden langs de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland. Een hand werd op 13 oktober aangetrof fen in het Veluwemeer in Har derwijk. De politie heeft lange tijd in onzekerheid verkeerd over de identiteit van Rowena, met name omdat de moeder en haar vriend geen aangifte van de verdwijning hadden gedaan. Bovendien waren zij kort daar voor van Dordrecht naar Rot terdam verhuisd waardoor ook de omgeving van Rowena geen argwaan kreeg. Het meisje had al enige tijd geen contact meer met haar biologische vader waardoor ook die haar niet mis te. Het contact tussen de vader en het zusje van Rowena, de 3- jarige Rochelle, is inmiddels wel hersteld. De moeder en haar vriend werden op 18 december in Murcia in Spanje aangehou den. Rochelle was bij hen. GPD van onze redactie binnenland ARNHEM - De Nederlandse staat moet de proceskosten be talen van twee luchtmachtoffi cieren die jarenlang zijn ver volgd voor hun aandeel in de Herculesramp. Dat heeft de mi litaire kamer van de rechtbank in Arnhem gisteren bepaald. In totaal gaat het om 350.000 euro: 250.000 euro voor advoca ten en 100.000 euro voor het in huren van deskundigen. Een luchtverkeersleider en een brandweercommandant wer den vorig jaar maart, ruim meer dan vier jaar na de Hercules ramp, door de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem vrijgesproken. Volgens de ka mer was het niet aannemelijk dat zij de hulpverlening hadden vertraagd of belemmerd. Bij de Herculesramp op 15 juli 1996 op vliegbasis Eindhoven kwamen 34 van de 41 inzitten den om het leven. Het ging om leden van de fanfare van de Ko ninklijke Landmacht en de Bel gische bemanning. De luchtverkeersleider en brandweercommandant heb ben zich jarenlang met hand en tand verzet tegen de beschuldi gingen. Toen zij uiteindelijk wa ren vrijgesproken begonnen hun verdedigers een procedux-e om de pi-oceskosten op de staat te vei'halen. Justitie in Arnhem wilde in 1999 afzien van vex*volging van de twee officieren. Het college van px'ocui-eurs-genei-aal, het hoog ste ox-gaan van het OM, vond het echter ongewenst dat geen en kele ï-echter zich over de zaak zou buigen en stuurde aan op een proces. ANP (Advertentie) KINDERSCHOENEN LAATSTE WINTERRESTANTEN dames-, heren- en kinderschoenen PALAZZO SHOES VLISSINGEN DEN HAAG - Een vrouw laat haar tranen de vrije loop tijdens de demonstratie 'Stop terreur op de Molukken' van Molukse vrouwen en kinderen op het Malieveld in Den Haag. De Sa menwerkende Molukse Vrouwenorganisties hebben gisteren aan verschillende ambassades een gezamenlijke petitie aan geboden. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - De bestrijding van het terrorisme hoeft geen aparte hoofdtaak te worden van de krijgsmacht. Wel moeten de bestaande taken beter worden ingericht om terrorisme aan te pakken. Dat meent de commissie-Barth, een werkgroep van het ministe rie van Defensie die de gevolgen van de terreuraanslagen van 11 september voor het militaire ap- pai-aat moest onderzoeken. Volgens de commissie zijn er geen drastische ingrepen nodig in de drie hoofdtaken van de krijgsmacht; de algemene vei-- dediging, vredesmissies en ci viele hulpverlening. Een van de belangrijkste aanbe velingen is het versterken van de mogelijkheden om (elektro nische) informatie te verzame len. Dat vergt uitbreiding van gespecialiseerd personeel. Ook is de aanschaf nodig van ge avanceerde computerappara tuur, die ook geschikt is voor het 'hacken' van verdachte compu ternetwerken. Verder pleit de commissie voor nauwere samenwerking tussen specialistische eenheden bin nen de krijgsmacht, zoals het Korps Mariniers en het Korps Commando's. Ook zal extra mankracht moeten worden in gezet die om kan gaan met de ge varen die zijn verbonden aan een aanval met chemische, bio logische of nucleaire wapens. ANP ARNHEM - De gemeente Arn hem wil in de stad containers of afdakjes plaatsen, waar dak- en thuislozen de nacht kunnen doorbrengen. De basisvoorziening is bedoeld voor mensen die zich helemaal onttrekken aan de bestaande hulpverlening. Op korte tex-mijn komen er op vijf plekken afdak jes. Het idee is in een stroomver snelling geraakt, omdat vorig weekeinde in Arnhem een 53- jarige dakloze vrouw midden in het centrum op straat overleed. ANP door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie heeft gisteren een flink aantal noodmaatregelen gepresenteerd om de stroom drugskoeriers naar Schiphol in te dammen. De grote Kamer fracties steunen dat plan van aanpak in grote lijnen. Een meerderheid van PvdA, CDA en D66 wil echter van de minister de spijkerharde garantie dat er geen betrapte drugskoeriers meer worden vrijgelaten. Korthals verklaarde gisteren na het kabinetsberaad dat zijn 'be leid erop gericht is dat heenzen dingen niet gebeuren'. „Maar er kunnen zich altijd bijzondere omstandigheden vooi'doen", al dus de minister. Voor PvdA, CDA en D66 is dat onvoldoende. „Er is te veel ge beurd. We willen nu de zeker heid dat het niet meer voor komt", aldus PvdA'er Van Oven. „Er zijn geen bijzondere om standigheden meer", vindt ook CD A-Kamerlid Rietkerk. De WD steunt de eigen minis ter. De Tweede Kamer spreekt dinsdag over het plan van aan pak. In december was de toestroom van drugskoeriers naar Schip hol zo groot dat elf mensen die harddrugs bij zich hadden, zijn doorgelaten, gaf Koi*thals giste ren toe. Er wai-en geen cellen meer voor hen. Twee van de smokkelaars hadden meer dan negen kilogram cocaïne bij zich. Zes van hen liet de douane gaan zonder ruggespraak met justi tie, wat niet mag. Korthals be treurt deze gang van zaken. Bolletjesslikkers Het kabinet stemde gisteren in met een groot pakket aan ver gaande maatregelen om het doorlaten van bolletjesslikkers te voorkomen. Zo moeten op de Antillen en Aruba, waar de meeste smokkelaars vandaan komen, alle passagiers op alle vluchten naar Nederland ge controleerd worden. Vanaf 1 maart komen er 350 ex tra noodplaatsen bij voor drugskoeriers die op Schiphol worden aangehouden. Zij zul len in groepsruimtes worden vastgezet, mogelijk met tien mensen bij elkaar. Daarmee doorbreekt de minister de be staande px-aktijk van één per soon per cel. Hij verzekerde gis tel-en dat dit i-egime alleen voor bolletjesslikkers geldt, niet voor andere gedetineerden. In de kazerne in het Brabantse Ossendrecht zouden per 1 fe bruari al smokkelaars opgeslo ten kunnen worden, denkt Korthals. Landmacht en mare chaussee bewaken deze arres- tanten. Op Schiphol zelf komen er honderd extx-a cellen bij Douane, marechaussee, Open baar Ministerie en de rechtban- ken krijgen er hondex-d mensen bij om de toeloop van drugskoe riers het hoofd te bieden. Om de druk op de rechtbanken te ver lichten mogen rechters in het vervolg in hun eentje rechtsza ken tegen bolletjesslikker-s be handelen, bij delicten waar maximaal zes maanden celstx'af op staat. Nu komen drugszaken vaak nog voor de meervoudige kamer. „Het zijn zeer vergaande maat regelen", betoogde Kox-thals. Hij bestreed dat hij te traag zou zijn geweest bij de aanpak van drugskoeriers. „Ik heb vanaf ju ni gepx-obeei-d het binnen de be staande mogelijkheden te rege len." GPD pagina 2: brekebeen Korthals Advertentie Maar één keer per jaar verkopen wij enkele originele SieMatic keukens tegen een 'afbraak- prijs'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is helaas op. Kom dus snel kijken en bespaar duizenden euro's! 't Liefst een SieMatic Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89 Goes Plieger B.V. (voorheen Massee), Nansenbaan 15 Middelburg Woonstudio Middelburg. Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a Terneuzen BouwCenter De Hoop. Kennedylaan 32 www.siematic.com uICIÏÏUUl/ keling Combinatie (VOC), zijn met de betrokken overheden een publiek-private samenwer king aangegaan en hebben al tientallen miljoenen euro's ge ïnvesteerd. Natuur- en milieuorganisaties en omwonenden hebben zich vanaf het begin verzet tegen het MTC, omdat het transportcen- tx-um naar hun mening een on aanvaardbare aantasting van het uitex-waardengebied langs de Waal is. De uiterwaarden zijn beschermd nationaal land schap. Vorig jaar kwamen er zo veel bezwaren tegen het ont- werp-bestemmingsplan voor het MTC binnen, dat de organi satie moest besluiten het hele milieuondex-zoek over te doen. Bij enkele gemeentebesturen is inmiddels ook twijfel ontstaan over nut en noodzaak van het transportcentrum. Directeur L. de Jong van het Ontwikkelingsbedrijf MTC zei gisteren dat zijn organisatie al rekening had gehouden met grondaankopen als vorm van actievoeren en op onteigenings procedures. Hij denkt niet dat de Betuwse Bongex-d en de twee andere lap jes het MTC lang kunnen tegen houden. ANP DEN HAAG - Landaanwinning in het IJsselmeergebied behoort tot het verleden. Het kabinet heeft gisteren een streep gezet onder een lange historie van inpolderen. Het IJsselmeer, Markermeer, IJmeer en de randmeren blijven in de toe komst ongemoeid. De Koers Verlegd luidt dan ook de titel van de visie op het IJssel- meergebied tot 2030, die de mi nisterraad heeft vastgesteld. Om te voorkomen dat het wa terbeheer in het IJsselmeex-ge- bied in de toekomst in het hon derd loopt, zijn nu maati-egelen noodzakelijk. Zo stelt het kabi net bij de dijken een zone in, waarin bouwen taboe is. De be trokken provincies moeten de grenzen vastleggen. Het kabinet hoopt met de voor stellen adequaat te reageren op de stijging van de waterspiegel door de klimaatverandering, de toenemende vraag naar zoet water en de druk om bebouwing in het water toe te staan. ANP Kinderen spelen in de boomgaard in de Over-Betuwe die door Milieudefensie is aangekocht om de aanleg van het transportcentrum MTC te dwarsbomen. foto Koen Verheyden/ANP van onze redactie binnenland SLIJK-EWIJK - Milieudefensie heeft op drie plaatsen in het toe komstige gebied van het over slag- en transportcentrum MTC' in de Over-Betuwe grond aan gekocht. De organisatie wil daarmee de aanleg van het lo gistieke centrum voor weg, wa ter en spoor dwai'sbomen, net zoals dat zeven jaar lang gelukt is met het Bulderbos tegen de vijfde baan van Schiphol. Dat heeft voorzitter W. Duyven- dak van Milieudefensie gister middag gezegd bij de opening van de zogenoemde Betuwse Bongerd in Slijk-Ewijk, een ap pel- en perenboomgaard van een halve hectaie. De boomgaard ligt precies op de plek waar de verbindingsweg tussen haven, bedrijventerrein en Betuwelijn is getekend. Mi lieudefensie heeft bovendien op de plaats waar de haven moet komen en op de toekomstige weg voor het bouwverkeer een viei'kante meter grond aange kocht. Volgens de organisatie kan door deze grondaankopen geen korrel aai'de voor het transportcentrum woi-den ver plaatst zonder langdurige ont eigeningsprocedures. Betuwelijn Het MTC is een aan de Betuwe lijn gekoppeld miljardenpxeject van onder meer de provincie Gelderland, het stedelijk sa menwerkingsverband Knoop punt Amhem-Nijmegen (KAN), vier ministeries en het Haven bedrijf Rotterdam. Grote bouw ondernemingen en beleggers, verenigd in de Valburg Ontwik- (Advertentie) Alleen al in Nederland sterven jaaxiijksruim 23.000 mensen als gevolg van tabaksgebruik. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het College ter Beoordeling van Geneesmidde len (CBG) in Den Haag ziet geen enkele reden tot paniek over Zy ban, een pil die helpt bij het stoppen met roken. Sinds de in voering van het middel in Euro pa, meer dan twee jaar geleden, zijn in heel Europa ongeveer tachtig mensen gestorven die Zyban gebruikten. In Neder land gaat het om twee mensen. Het is niet aangetoond dat zij overleden door gebruik van Zy ban, stellen het CBG en andexe Europese instellingen voor de contx-ole op medicijnen. Veel waarschijnlijker is dat ze over leden omdat ze al een slechte li chamelijke conditie hadden, vooral juist door jarenlang ro ken, of ook andere medicijnen gebruikten. „Voor Zyban moetje in een goe de fysieke conditie zijn. Voor bijwerkingen als epilepsie en hartklachten wordt gewaar schuwd. De regels voor dosex-ing en de bijsluiters zijn medio vo rig jaar nog verscherpt, in ver- band met de tot dan toe opgeda ne ervaringen. In Nedei'land houden de artsen zich daar goed aan", zegt een woordvoerder van het CBG. In Groot-Brittannië overleden al 57 mensen die de antirookpil slikten sinds het middel daar medio 2000 op de markt kwam. De woordvoerder van het CBG vermoedt dat dit komt omdat daar in een antirookcampagne Zyban er nogal is 'doorgedrukt'. Mogelijk is daardoor minder ge let op de beperkingen in gebruik en op bijwerkingen. Die varië ren van misselijkheid, hoofd pijn, een epileptische aanval tot hailklachten. In Nederland kregen sinds de introductie eind 1999 ongeveer 85.000 mensen Zyban voorge schreven. Bij Lareb, de stichting die bijwerkingen registreert, kwamen in totaal 590 meldin gen binnen afkomstig van zo'n driehonderd mensen. Veertig meldingen betroffen cardiale bijwerkingen zoals hartklop pingen en dertien gingen over epilepsie. Van de Nederlandse doden stierf een na een hersen bloeding en de ander na een hartinfarct. Ontwenning Volgens het CBG is moeilijk aan te tonen of klachten werkelijk worden veroorzaakt door het medicijngebruik of dat ze ont staan doordat mensen de ont wenningsverschijnselen van niet meer roken ervaren. „Zoge ven mensen aan dat ze nerveus zijn of pijn op de borst hebben. Maar dat is niet perse te wijten aan Zyban." Dat de doden in verband wor- den gebracht met Zyban, zegt volgens het CBG niet veel. Want huisartsen melden standaard bij een overlijden wat de overle- dene voor medicijnen gebruikte of eerder had gebruikt, onge acht of dit verband kan houden met het overlijden. Fabrikant GlaxoWellcome meldt dat Zyban wel veilig is bij juist gebruik. Verder wijst het concern er op dat roken grote gevolgen voor de gezondheid heeft. GREVELINGENSTRAATIDH PORS K E UK f N S TEL. 0111 - 45 07 18 ZIERIK2EE I 1 A I I A A II S DESIGN WWW.PORSKEUKENS.Nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3