Verknocht aan wijn en historie PZC In de ban van het wit gesteente M 34 Beaune Carrara ACSI-Gidsen Kroatië Denemarken Polen Antillen Internet zaterdag 19 januari 2002 Waar grote wijnen en historische stadsker nen in elkaar vloeien, ont staat dat specifieke zuidelij ke karakter, dat in het Fran se geval dichter bij huis te vinden is dan menig toerist zich realiseert. Waarom rijdt hij anders in zijn haast om naar het zuiden te komen een stad als Beaune voorbij? Over de tolweg naar het Franse zuiden ging net een wereld aan u voorbijZo kopt de fraaie folder Bourgondië-Le- venskunst en Levensvreugde. Inderdaad: voor je het weet ben je op de Route du Soleil de afsla gen Dijon en Beaune voorbij Maar dat geldt niet voor elke Nederlander. Auke Kroes uit Friesland, bijvoorbeeld, kwam 25 jaar geleden naar Bourgon- dië, 'omdat ik het zo idyllisch vond, en nog altijd vind'. Hij heeft alles gedaan wat bij de streek hoort, zoals de arbeid van wijngaard tot wijnkelder. Nog een jaar zal hij werkzaam zijn als (Nederlandse) gids in het wijnmuseum in Beaune. Dan houdt hij het werkzame deel van het leven voor gezien, zegt hij met een voldane glimlach. Rachel Koopmeiners kwam tien jaar geleden naar Beaune om stage te lopen bij het Office de Tourisme. Ze zit er nog steeds en vormt een vertrouwd beeld ach ter de balie. Het Bourgondische leven bevalt haar prima. „Al leen als ik met mijn kind naar de dokter moet, wil dat specialisti sche Frans mij af en toe nog par ten spelen", bekent ze tijdens de rondleiding in de gebouwen van de beroemde Hospices. Met na me voor Nederlanders die het Frans minder machtig zijn, kan ze in Beaune veel betekenen, stelt ze. Proeverijen Van Stéphane Kat zou je niet zeggen dat hij in Nederland is geboren. De vertegenwoordiger van Maison Camille Giroud, een bedevaartsoord voor liefheb bers van authentiek gemaakte Bourgogne, net even buiten de wallen van de oude stad, oogt als het prototype van een Frans man. De Nederl ander werd ooit door zijn wijn importerende werkgever voor een grondige opleiding naar Bordeaux ge stuurd, kwam nog wel even terug, maar vertrok twee maan den later definitief naar Bour- gondië. „Van huis-uit ben ik op gevoed met de ouderwetse stijl van Bordeaux, maar na proeve rijen met Bourgondische wijnen was ik verkocht. In 1977 heb ik mij hier gevestigd." Hij kwam in dienst bij Giroud en gaandeweg is hij tot de familie gaan beho ren. Zijn Nederlandse woord kennis laat hem af en toe in de steek, wat niet verheelt dat de liefde voor 'zijn' wijnen is uitge groeid tot hartstocht. Hun liefde voor Bourgondië in het algemeen en voor Beaune in het bijzonder laat zich gemak kelijk verklaren. Een dag of wat van die tolweg naar het zuiden af om een paar nachten in de stad of omgeving te verblijven leert dat al wat de Nederlander sinds decennia zoekt in Frank rijk in Beaune en omgeving te rug te vinden is. Op het azuur van de zee na dan. Is Dijon het grote dynamische bestuurscen trum van het departement en historisch gezien het middel punt van het eens zo machtige hertogdom, het veertig kilome ter zuidelijker gelegen Beaune is van oudsher het middelpunt van de wijn. Stadswallen Een relatief schone stad: geen fabrieksschoorsteen te zien, ook niet op de moderne bedrijven terreinen waar Frankrijk zo be rucht om is. Hier wordt het geld uitsluitend verdient met wi j n en toerisme. De oude stad is qua dynamiek weliswaar geheel van deze tijd, maar heeft zijn oude kern binnen de stadswallen met hun grote bastions goed weten te conserveren. Achter die vele oude gevels, maar ook in de zwart uitgeslagen gewelven on der de gebouwen, heerst het mo derne leven. Met als middel zowel als hoogtepunt, de be roemde gebouwen met hun kleurrijke geglazuurde daken van de Hospices de Beaune. Het oudste gedeelte, het voor malige ziekenhuis Hotel-Dieu, gaat terug tot het stichtingsjaar 1443. Maar er zijn nog oudere te bezoeken zoals delen van de stadswallen uit de veertiende eeuw, de Sint-Nicolaaskerk en Notre-Dame, beide romaanse kerken uit de twaalfde eeuw. Vanuit de Notre Dame loopt een Cisterciënzer kloostergang die de geschiedenis van de Notre Dame koppelt aan de beroemde abdij van het nabije Cluny. Bij de basiliek ligt ook de voorname hoge gevel van het voormalige parlement van de hertogen van Bourgondië, voor dat dezen naar Dijon verkasten. Het Office de Tourisme heeft veel materiaal ter beschikking, waaronder de folder Flaneries, ook in het Nederlands. Met een korte route langs de belangrijk ste historische bezienswaardig heden. En een route van langere adem, verdeelbaar over enkele dagen. Door de drukte in de stad en op de stadsring met drie rij stroken naast elkaar in éénrich tingsverkeer krijg je de indruk dat Beaune (nog geen 30.000 inwoners) groter is dan in wer kelijkheid het geval is. De brochure leert anders: alle be zienswaardigheden, met als middelpunt de Hospices de Beaune, liggen op twee tot hooguit vijf minuten lopen van elkaar. Wandelend ontdek je hoe overzichtelijk de oude stad binnen de wallen is. En gezellig. Beaune kent behalve het beken de vakantieseizoen rond de zo mermaanden nog één bijzonder weekeinde waarin de stad let terlijk en figuurlijk volloopt. Dat is het derde weekeinde van november. De Franse pers zowel als de wereldwijde wijnhandel zien daar reikhalzend naar uit, want in dat weekeinde worden de wijnen van de Hospices de Beaune geveild, in de grote hal naast de VVV. Het instituut heeft sinds de Middeleeuwen tal van wijngaai'den geërfd om het complex voor zieken en bejaar den te kunnen onderhouden. De veiling van die wijnen is het richtsnoer voor de prijsontwik keling van de prestigieuze wij nen. Gewelven Het was koud in Beaune, dit jaar rond dat hectische weekeinde. Het ijs lag op de vijvers in de stad. maar de zon scheen, en de duizenden in de straten genoten van de spectaculaire steltlopers waar het Franse braderiewezen beroemd om is. Elders in de stad proefden ande re duizenden tijdens de grote 'Exposition Générale des Vins de Bourgogne' of intiemer: in de vele caves van beroemde wijn huizen, die voor de gelegenheid feestelijke proeverijen aanbie den, zoals Maison Bouchard Ai- né Fils, waar je voor 156 francs de mooiste wijnen van de streek kon proeven en waar je aan de hand van een 'voeltest' met fluweel, leer, skai, etcetera het hele jaar door kunt vaststel len welke wijn (tot dan onbe wust?) jouw voorkeur heeft. Dat de verblijfsaccommodatie in en rond de stad groot is, zal niemand verbazen. Dat in de stad bourgondisch kan worden gegeten evenmin: zoals in Le Cellier de l'Abbaye de Maiziè- res. Het restaurant is gevestigd in de prachtige gewelven uit de twaalfde eeuw die van de abbij resten. Het is er altijd fris en in november extra fris, maar het geeft het diner de extra dimen sie van een traditie, met de his torie versmolten tot de tastbare cultuur waar de francof ielen uit noordelijker Europa zo dol op zijn. En zo is ook Beaune: eenmaal verliefd, altijd verliefd. Auke, Rachel en Stéphane zullen het desgevraagd onomwonden be amen. Alphons B. ter Brake Dijon mag dan wel de hoofdstad van Bourgondië zijn, Beaune is onbetwist de hoofdstad van de Bourgogne-wijnen. Toch wordt deze stad door de meeste toeris ten op weg naar het zuiden gepasseerd. Voor je het weet ben je op de Route du Soleil de af slagen Dijon en Beaune voorbij. Beaune ligt op het doorgaans drukke punt waar de A31 overgaat in A6. Beaune laat zich het beste te voet verkennen. Lopend door stegen en via binnenplaatsen en tuinen bereikt men spoe dig het oude hart van de stad, waar de Notre Dame domineert. In Beaune wemelt het van de wijnkelders, in kloosters of abdijen, in de stadswallen of in imposante herenhuizen. Veel van die kelders zijn toegankelijk voor het publiek. Hoogtepunt van de stad is het gasthuis Hospices de Beaune, waar elk na jaar een grote charitatieve wijnveiling plaatsheeft. Meer informatie: Maison de la France: 0900-1122.332 en www.franceguide.com Office de Tourisme de Beaune, Port Marie de Bourgogne, 6 Boulevard Perpreuil, 21200 Beaune, Frankrijk: 0033-3802.62135 en www.ot-beaune.fr Comité Régional de Tourisme de la Bour gogne, BP 1602,21035 Dijon Cedex, Frank rijk, tel. 0033-3802.80280, www.bourgogne-tourisme.com V Wie naar Carrara gaat, kan niet om het witte marmer heen waaraan de stad haar faam dankt. foto Frits de Vries Carrara is een stad met zo'n 66.000 inwoners in het Noorden van Toscane. Hier werd in de eeuwen voor Christus waarschijnlijk al marmer gedolven. De stad zelf is aardig om te bezoeken, vooral omdat de marmerwinning en marmerbewerking in alle hoeken en gaten terug te vinden is. De dom met zijn imposante roosvenster is bijna helemaal uit marmer opgetrokken. In de marmergroeve is een museumpje ingericht, een beetje aan doenlijk maar wel informatief. Daar staat een enorm beeld van de ossenwagens die het marmer in vroeger eeuwen vervoerden. Wie nu door Carrara rijdt ziet de moderne trucks af en aan rijden met blok ken van soms wel 30 ton per stuk. Bij het museum zijn winkeltjes, waar souvenirs in alle kleuren marmer kunnen worden gekocht, van beeldjes en asbakken tot marmeren kogels voor anti-stressoe fening met de hand. De bergen van Carrara in Toscane zijn altijd wit. Niet van eeuwige sneeuw, maar van het marmer dat hier aan de aar de wordt ontfutseld. Eeuwen lang ploeteren mensen hier al om het witte gesteente uit de berg te halen. Van Michelangelo tot Rodin, vele kunstenaars lie ten zich door dit witte natuur wonder inspireren. Het stadje Carrara is helemaal verknoopt met de mai'merwin- ning. Niet alleen door de sneeuwwitte toppen die boven het oude plaatsje uittorenen, maar ook door de talloze bedrij ven die het witte gesteente be werken en verkopen. Van wand en vloertegels voor luxe badka mers tot engelen in kerken, van strakke grafstenen tot beelden met tierelantijnen. Kenners zijn het erover eens: het witte marmer van Carrara is van een uitzonderlijke kwali teit. Vooral de zuiver witte brokken zijn in trek bij bekende beeldhouwers van over de hele wereld. In de Duomo di Sant' Andrea in het stadshart domineert het marmer ook. Niet alleen de bui tenkant van de kerk is hiervan gemaakt, ook binnen is het vol op te vinden. Voor de bewoners van het stadje moet marmer net zo gewoon zijn als bakstenen voor ons: tien procent van de in woners heeft er zijn boterham aan. hetzij bij de winning in de mijn, hetzij in de bewerking. Het marmer van Carrara is bij na altijd wit, slechts een enkele keer wordt zwart of roze ge steente uit de groeve gehaald. Italië heeft nog meer marmer groeven: het Italiaanse rode marmer komt uit Grosseto, het groene uit Prato. Ook uit die ste den wordt het kostbare spul naar Carrara gebracht om be werkt te worden. Door de eeu wenlange ervaring van de ste delingen wordt nergens kundi ger marmer bewerkt. Ook al lijkt het spul keihard, als het in de verkeerde richting gekapt wordt, is het broos en breek baar. In de Duomo is behalve de indrukwekkende hoeveelheid marmer ook klein menselijk moois te zien. In de vitrine bij de ingang hangen gebeden voor al le gelegenheid. De mystiek is hier praktisch verpakt: wie een kaarsje wil branden, kan een muntje in het bakje doen en het schakelaartje omdraaien van een lampje in kaarsmodel. Michelangelo Vlakbij de dom is het huis te zien waar Michelangelo verbleef als hij in de stad was. Hij kwam hoogstpersoonlijk naar de groe ve om de mooiste delen aan te wijzen. Voor de mooiste beelden werd het sneeuwwitte 'statua- rio' gebruikt, in de dom is van dat superieure marmer, wit als sneeuw, nog een prachtige man- nenbuste te vinden. Aan de ge vel van Michelangelo's huis hangen de gereedschappen die vroeger voor de bewerking wer den gebruikt. Imposante bouw en kunstwerken in Pisa, Lucca en Florence zijn in de Middel eeuwen gemaakt van het mar mer uit Carrara. Al sinds de Romeinen worstelen de mensen met de bergen rond om Carrara. Eerst stukje bij beetje met eenvoudige werktui gen. Zo bedachten de vorige ge neraties een simpele manier om een brok los te maken van het grote gesteente: in een natuur lijke spleet of kloof werden hou ten wiggen gestoken, die wer den natgemaakt. Doordat de wiggen gingen uitzetten, brak uiteindelij k het steenWie nu bij de marmerwinning rondloopt kan zich amper voorstellen dat hele generaties lang mensen het steen met pikhouweel en man kracht te lijf gingen. Kale vlakte Horen en zien vergaat je bij deze uitbarsting van machinaal ge weld van mens tegen natuur. De mens lijkt te winnen, een mil joen ton marmer per jaar wordt weggesleept uit Carrara. De berg lijkt er niet van te slinken, maar schijn bedriegt: als de winning in het huidige moor dende tempo doorgaat of verder wordt geïntensiveerd ligt Car rara over een eeuw of drie niet meer aan de voet van een berg maar op een kale vlakte. In het aandoenlijke museum bij de groeve, is te zien hoe mens en berg hier al eeuwen met elkaar worstelen. De berg gaf zijn witte goud niet zomaar prijs. In de loop der tijden lieten hier heel wat mensen het leven bij de win ning van het marmer. In vroeger dagen bij het transport bijvoor beeld, als mannen samen over houten balken een reuzenblok de helling lieten afzakken. Als het enorme blok ging schuiven, konden de sjouwers niet meer doen dan springen voor hun le ven. Strijd Of later, toen de eerste trucks met hun loodzware last de hel ling af tuften en de chauffeur bij weigerende remmen het vege lijf moest redden door uit de truck te springen. Ook nu is de strijd tussen man en steen niet van ge vaar ontbloot: de stalen draden die met water gekoeld centime ter voor centimeter het marmer klieven, kunnen breken. De seg menten van de zaagdraad wor den dan als kogels uit een mi trailleur door de omgeving ge spoten. Daarom moeten toeris ten veilig onderaan de berg blijven om het schouwspel van de marmerwinning gade te slaan. Niet alleen de grote brokken en platen marmer zijn bruikbaar. Uit de enorme stofwolken die bij het zagen vrijkomen, wordt ook munt geslagen: het mar- merstof wordt gemengd door cement, gebruikt bij de vervaar diging van keramiek en papier. Italiaanse kippetjes krijgen een beetje marmerstof door hun voer, zodat ze eieren in lekker stevige schalen leggen. Frederike Krommendijk Meer informatie: Nationaal Ita liaans Verkeersbureau 020- 6168246 en internet www.italie.starttips.com Zowel in traditionele boek vorm als in de modernere cd-romversie is onlangs de nieuwe ACSI Internationale Campinggids 2002 verschenen. Volgens eigen opgave zijn alle 8.000 campings in Europa ge controleerd en is de voorzienin- genlijst geheel her-zien. De inde ling is logischer, zeggen de sa menstellers en een aantal nieu we voorzieningen zoals inter- netplek, seniorenkorting, kin deropvang, miniclub en ver huur van mountainbikes en duikuitrusting is toegevoegd. Als extra bevat de cd-rom vi deofilmpjes, diashows, fotoru brieken en links naar internetsi tes van campings. De gids en cd- rom kunnen bij de boekhandel gekocht worden voor een geza menlijke prijs van €23,95 Los kosten de gids €17,95 en de cd- rom €13,95 Info: www.acsi-gids.com, e-mail: info@acsi-gids.com Vacanceselect heeft Kroatië toegevoegd aan haar activi teitenprogramma. Naast Italia- Select, FranceSelect, Select- camp en Dicht bij Huis, nu dus ook CroatiaSelect. De accom modaties van Vacanceselect va riëren van appartementen, compleet ingerichte bungalow tenten en kampeerplaatsen tot luxe villa's met zwembad. Vacanceselect meldt tevens dat haar aanbod voor Frankrijk is uitgebreid: vooral aan de Atlan tische kust, in Noord-Frankrijk en op Corsica zijn nieuwe cam pings en vakantiehuizen toege voegd. Info: tel. 072-5183183 of www.vacanceselect.nl Het Deens Verkeersbureau heeft een nieuwe gids ge presenteerd met allerhande we tenswaardigheden over Dene marken. Aan de hand van over zichtskaartjes worden diverse regio's beschreven. Achterin de gids praktische informatie, bij voorbeeld over de veerdiensten en brugverb in dingen, een over zicht van alle Deense VW-kan- toren en een lijst van reisorgani saties in Nederland en België die reizen naar Denemarken aanbieden. Info: tel 0900-2025280 (€0,45 per minuut, e-mail: denemarken@dt.dk of www.visitdenmark.com Het Pools Camping en Pen sion Bureau in Emmen bracht een nieuwe gids op de markt met twaalf campings, pensions, vakantiehuizen en appartementen. Tegelijkertijd ging een nieuwe website van start waar op een kaartje van Polen de adressen zijn weergegeven. Op deze site ook algemene informatie over Polen en een reserveringsfor mulier. Info: tel. 0591 -610519 of www.vakantiepolen.nl De Nederlandse Antillen krijgen van ons land 7,2 miljoen euro om het toerisme te stimuleren. Alle eilanden heb ben daartoe plannen ontwik keld, nu sinds 11 september het toerisme naar de Antillen is te ruggelopen. Curacao krijgt 3,6 miljoen euro, Bonaire 680.670 euro, Sint Maarten 2 miljoen euro, Sint Eustatius 363.024 euro en Saba 381.175 euro. Ook gaat er extra geld naar excursies voor tour operators en toeristenbureaus. Zilverberk, het samenwer kingsverband van vakan tieparken in Nederland en Bel gië, heeft een geheel nieuwe website. Om dat te vieren introduceert Zilverberk een nieuw midweek arrangement. Voor een verblijf van zes dagen wordt de weekeindeprijs bere kend. Info: www.zilverberk.nl Kwikfly.com biedt een snelle in ternetmethode aan om bestem mingen te vinden en te rang schikken. Zo'n 5200 bestemmingen zijn online beschikbaar. Info: www.kwikfly.com Suncamp Holidays speelt in op de wensen van steeds meer con sumenten hun vakantie per computer vanuit huis te boeken. Er kan 24 uur per dag, zeven da gen per week geboekt worden op beschikbaarheid. Info: www.suncamp.nl foto Office de tourisme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34