Amerikanen ziin blii met Bush ikanen zijn blij met B PZC PZC Brekebeen Korthals Families Flodder zijn een ware partij e°enkprobleem" nachtmerrie voor bestuurders Voor je gevoel maakt de euro leven duurder Strijd tegen terrorisme zorgt voor succesvol eerste jaar rorisme zorgt voor succesvol eerste jaar 19 januari 1952 zaterdag 19 januari 2002 zaterdag 19 januari 2002 President George W. Bush eind 2001, omringd door Congresleden. foto Eric Draper/EPA door Bengt van Zwol Met de inauguratie van Ge orge Walker Bush als 43e president van de Verenigde Sta ten kwam er op 20 januari vorig jaar een einde aan de meest tu multueus verlopen Amerikaan se verkiezingen tot nu toe. Een zwaar beschadigde politicus, die geen mandaat van de bevol king leek te hebben en over on voldoende verstandelijke ver mogens zou beschikken om Amerika te leiden, werd de nieuwe roerganger van de laat ste supermacht in de wereld. Een jaar later lijkt er van de aanvankelijke scepsis in de VS niet veel over te zijn. Op het vlak van buitenlandse politiek, een gevreesd onderwerp voor de on ervaren Bush, zijn de Amerika nen dik tevreden over hun presi dent. De aanslagen op het World Trade Center en het Pentagon op 11 september en de daarop volgende strijd tegen het inter nationale terrorisme hebben Bush bepaald geen windeieren gelegd. Het veronderstelde gebrek aan verstandelijke vermogens bij Bush, blijkt in oorlogstijd geen belemmering te zijn. „Gevoel voor nuances, complexiteit, subtiliteit en contradicties maakt geen deel uit van zijn mentale universum. Maar won derlijk genoeg lijkt juist deze geestelijke kwaliteit van hem een goede president in oorlogs tijd te maken", aldus de Ameri kaanse politiek commentator Jacob Weisberg. Met hulp van zijn ervaren vice- president Cheney, zijn minis ters en adviseurs smeedde Bush, die niet lang geleden nog dacht dat Taliban een rockband was, een internationale coalitie te gen terrorisme. Daarbij sloten zich ook Pakistan en India aan van wie Bush in november 1999 niet wist wie de politieke leiders waren. In tegenstelling tot wat alom ge dacht werd, loopt Bush echter niet aan het handje van zijn be windslieden. Het formuleren van nieuw beleid laat hij over aan anderen maar hij slikt niet alles wat ze hem voorleggen, al dus The Washington Post. Op het vlak van buitenlandse poli- doorPaul Koopman Kan een drugssyndicaat op de Caribische eilanden be palen wie de volgende premier van Nederland wordt'? Het is niet eens een vergezochte hypo these, nu de WD zo overduide lijk in zijn maag zit met wat in middels de 'bolletjesaffaire' is gaan heten. Een explosieve toename van het aantal bolita's slikkende Antil- lianen heeft er immers voor ge zorgd dat de douane op Schip hol drugskoeriers moest laten lopen. De voordeur van Nederland ging op een kier met als voor spelbaar gevolg dat de liberale minister Korthals van Justitie onder vuur kwam te liggen. De WD zou bij de verkiezingen op vijftien mei graag de grootste worden en het Torentje verove ren, maar dat wordt lastig nu de partij één van zijn belangrijkste troeven aan het verspelen is. Al sinds het tijdperk-Wiegel profi leert de club zich immers als een partij van 'law and order'. Met de 'alles moet kunnen'-mentali- teit moest maar eens afgerekend worden. Sinds de vuurwerkramp in En schede, de nieuwjaarsbrand in Volendam en de aanslagen op het World Trade Centre is vrij wel iedereen het daarmee eens. Er moet een eind komen aan de gedoogcultuur, roepen ook D66, PvdA en CDA al maanden om het hardst. Rem De liberale partij heeft in de frontlinie van de verkiezings campagne echter een minister staan die deze harde aanpak op geen enkele manier belichaamt. Minister Korthals trapt in de Tweede Kamer al sinds zij n aan treden op de rem als het parle ment vraagt om voortvarende maatregelen. Het siert de minister dat hij de rechtsorde bewaakt en zich niet van de wijs laat brengen door de waan van de dag. Maar zijn trage reactie op de 'bolletjesaffaire' bewijst dat zijn politiek gevoel grenst aan totale blindheid. Het met een proces-verbaal heenzenden van cocaïnesmokkelaars is nog geen gedoogbeleid, maar het valt aan onze buurlanden - en zeker de Nederlandse bevolking - niet uit te leggen. De PvdA - vastbesloten Melkert tiek en milieu floot hij meer maals zijn bewindsheden terug. Zijn optredens in het openbaar baren het Witte Huis echter wel zorgen. Nadat hij echter de kracht van beeldspraak had 'ontdekt' of ingefluisterd had gekregen, begon Bush te strooi en met soundbites en oneliners die van Amerikaanse media de naam 'Bushisms' hebben mee gekregen. Sheriff Als een sheriff uit het wilde wes ten verldaarde Bush dat Osama bin Laden 'is wanted dead or alive'. Terroristen in Afghanis- het Torentje in te manoeuvreren - i s dankbaar in het gat gespron - gen. Premier Kok, tot vijftien mei 'running mate' van Melkert, be nadrukte een week geleden dat het rechtsgevoel van de bevol king is geschonden en aan de bolletjesaffaire op de kortst mo gelijke termijn een eind moet worden gemaakt. Het was - ze ker voor de anders bedaarder formulerende Kok - een onge meen harde uithaal. Peilingen Het campagneteam van de PvdA kon dezelfde dag nog met genoegen vaststellen dat de PvdA in de peilingen een straat lengte vóór ligt op de WD. PvdA-fractieleider Ad Melkert heeft inmiddels blijkbaar be dacht dat een aangeschoten mi nister van Justitie de PvdA een betere dienst kan bewijzen dan een naar huis gestuurde be windsman. Donderdag verzekerde hij dat Korthals mag aanblijven, mits er geen buitenlandse bolletjes slikker meer wordt doorgelaten op Schiphol. Zo blijft de minis ter nog zeker tot de verkiezin gen bungelen. Het is niet verwonderlijk dat in WD-kring inmiddels héél voorzichtig afstand wordt ge nomen van brokkenmaker Korthals. Partijvoorzitter Een hoorn erkende dinsdag dat de minister wel iets sneller in actie had kunnen komen. Justitie- woordvoerder Niederer kwam met soortgelijke kritiek. Intussen rijst in liberale kring twij fel of de WD wel moet vast houden aan een campagnestra tegie waarbij niet één man - Dijkstal - maar een heel 'ster renteam' (inclusief Korthals) in de schijnwerpers zal worden ge zet. Wind uit zeilen Dijkstalnaarvoren schuiven als kandidaat-premier zou de riva len Melkert en Fortuyn de wind uit de zeilen kunnen nemen, veronderstelde partijvoorzitter Eenhoorn onlangs in een inter view met het Algemeen Dag blad. „Daarover zullen we op korte termijn een besluit moeten ne men." Het is een vlucht naar vo ren die de moeite waard kan zijn. Maar vooralsnog hebben drugskartels de afstand tussen de WTD en het Torentje aanzien lijk vergroot. GPD tanzouden 'worden uitgerookt'. Plannen van Democraten de be lastingverlaging die in 2001 werd aangenomen terug te draaien, werden door Bush ont vangen met 'over my dead body'. Het kleurrijke, maar ook simpe le, gekunstelde en duidelijk van tevoren ingestudeerde taalge bruik lijkt evenwel zijn uitwer king niet te missen. Amerikanen smullen ervan en het brengt de president dichter bij het volk. In de rest van de wereld ligt het anders. Kan hij inzake Afgha nistan nog rekenen op veel steun, andere acties van Bush Hoe ver moeten gemeen tebesturen en woning bouwverenigingen gaan om 'families Flodder' uit wijken te halen waar ze grote overlast veroorza ken? Maastricht heeft er miljoenen euro's voorover om een asociale familie naar de rand van de stad te laten verkassen. Woning bouwverenigingen elders in het land fronsen de wenkbrauwen. En de ge meente Kampen heeft het probleem op geheel eigen wijze opgelost. door Mark Langeslag Op een braakliggend terrein, ergens aan de rand van de gemeente Kampen, staan vijf containerwoningen. Ze worden sinds 1991 bewoond door men sen die niet langer in een woon wijk te handhaven waren. „Het is een zegen gebleken", zegt welzijnsambtenaar Van Dijk, die in Kampen over de 'moeilij ke gevallen' gaat. Hijzelf komt er nooit, maar Van Dijk zegt exact te weten hoe de containers er van binnen uit zien. „Die mensen die daar wo nen zijn compleet onaangepast; het is er een grote bende. Regel matig is er ruzie en soms gaan ze op de vuist. Dan gaat iemand van de gemeente of de politie weer eens langs om de boel te sussen. Het is heel goed geweest dat we die mensen uit de woon wijk hebben gehaald. Ze vinden het zelf ook wel best. Onze op lossing heeft het nodige gekost, maar heeft ons wel een hoop el- lende bespaard. Tja, hoever moet je gaan om onaangepaste mensen uit woonwijken te krij gen?" Die vraag is nu ook actueel in Maastricht. Daar wordt de 'aso ciale' familie Krijnen, die uit vijf gezinnen bestaat, uit een woonwijk gehaald. De buurt waarin zij wonen, wordt bin nenkort gesloopt en onder geen beding mogen zij terugkeren, vinden de woningbouwvereni ging en de gemeente. Daarom zijn er vier 'degelijke eengezins woningen' voor hen aangekocht aan de rand van de stad. Hun toekomstige buren kunnen hun huis tegen de huidige taxatie waarde verkopen aan de ge meente Maastricht als ze niet naast de onaangepaste Krijnens werden met minder enthousias me ontvangen. Zijn pertinente weigering in het voorjaar van 2001 de VS te bin den aan het milieuverdrag van Kyoto, zette veel kwaad bloed. Daarnaast hanteerde hij gedu rende de eerste maanden van zijn presidentschap op defen siegebied ook niet echt de flu welen handschoen. Bush schopte Peking voor de schenen door in niet mis te ver stane taal duidelijk te maken dat de VS Taiwan, dat door Chi na als een afvallige provincie wordt beschouwd, zullen verde digen. Ook zegde hij de levering willen wonen. Totale kosten van de operatie: zo'n twee miljoen euro. Buurtoverlast bestaat in alle steden en komt ook steeds vaker voor in kleinere gemeenten. Een standaardaanpak van veroor zakers van overlast is moeilijk, vertelt Erik Wilke, adjunct-di recteur van Aedes, de vereni ging van woningcorporaties. Met een drugsverslaafde ga je nu eenmaal anders om dan met een psychiatrisch patiënt. Hulptroepen De meeste woningbouwvereni gingen schakelen hulptroepen als politie en GGD in als er pro blemen zijn. Huurders die na twee waarschuwingen hun le ven niet hebben gebeterd, wor den hun huis uitgezet. Of dat mag, beslist uiteindelijk de kan tonrechter. Huurders zijn in Ne derland goed beschermd; toch worden in Nederland elk jaar weer zo'n 360 woningen wegens overlast ontruimd. In de meeste gevallen spande de woningcor poratie zelf een zaak aan tegen de lastpak. Maar ook de wijk kan de corporatie via een juridi sche procedure dwingen naar de rechter te stappen. van acht dieselaangedreven onderzeeërs toe. Tot grote ver wondering van Nederland en Duitsland zouden zij volgens Washington, als trouwe Navo- bondgenoten, die moeten bou wen. Den Haag en Berlijn heb ben dit afgewezen. Het opzeggen van het uit 1972 stammende ABM-verdrag met Rusland, waarin onder meer het bouwen van raketafweersyste men wordt verboden, en het doorzetten van de ontwikkeling van het antiraketschild in de ruimte zorgden voor onrust en angst voor het uitbreken van een nieuwe koude oorlog met Woningbouwverenigingen in den lande staan te kijken van de Maastrichtse oplossing. „Zover zouden wij nooit gaan", zegt Alexandra Terwolde van de Amsterdamse woningbouwver eniging De Key, die 40.000 wo ningen bezit. „Ook wij moeten jaarlijks zo'n tien huizen ont ruimen vanwege overlast. En soms moet je een beetje creatief zijn in het bedenken van oplos singen. Maar wat ze in Maas tricht doen, huizen kopen voor een asociale familie, lijkt wel erg op het belonen van fout ge drag." Ook in Nijmegen, bij Talis Woondiensten, kunnen ze hun oren niet geloven. „Wij zijn wet telijk verplicht om woongenot te verschaffen en kiezen in dit soort gevallen onherroepelijk de kant van onze goede klanten. Wij zijn sociale verhuurders, maar er zijn wel grenzen", zegt manager Jan Peter Kip Schone lei Waarom zijn de leden van de fa milie Krijnen, die in de Maas trichtse Elektrobuurt al jaren voor overlast zorgen, eigenlijk niet gewoon uit de woning ge zet? De kantonrechter zou op Rusland. De president wordt hierdoor vooral in progressieve klingen afgeschilderd als een gevaarlijke cowboy die het liefst alleen opereert. Bush lijkt zich daar echter niets van aan te trekken of hij is er zich niet van bewust. „Over de hele linie is het een ge weldig jaar voor Laura en mij geweest", aldus Bush eind de cember. „Ik heb geen één keer teruggekeken op een beslissing en gewenst dat ik een andere had genomen." Binnenland Toch zou Bush op het vlak van de binnenlandse politiek min der reden tot tevredenheid moe ten hebben. Een door de verkie zingen murw geslagen en zeer verdeeld Congres hobbelde ge dwee achter de president aan en bood nagenoeg geen politieke weerstand. Bush wist er echter niet genoeg van te profiteren. De doorgaans niet als erg ijverig te boek staan de Bush schoot na zijn aantre den weliswaar uit de startblok ken met wetsvoorstellen voor een forse belastingverlaging en onderwijshervormingen, door de beslommeringen in het bui tenland bleef het daar groten deels bij. Veel van zijn verkiezingsbelof ten bleven op de plank liggen en zullen nu de oorlog tegen het terrorisme in de VS haar politie ke glans begint te verliezen gaan opspelen. De economische ma laise en begrotingstekorten van dit moment staan gemakkelijke successen vermoedelijk in de weg. „De oorlog heeft de werk loosheidscijfers grotendeels van de voorpagina's gehouden, wanneer de ooiiog een aflopen de zaak wordt, zal de economie het grote verhaal worden", al dus een hoge functionaris van het Witte Huis. Enron De eerste grote barst aan het Bush-firmament is ook al ver schenen in de vorm van zijn ver meend innige contacten met de leiding van het onlangs failliet verklaarde energieconcern En ron. Gevreesd wordt dat dit voor Bush kan uitgroeien tot een schandaal van epische propor ties. ANP basis van de indrukwekkende cv van de Krijnens - overlast, in timidatie, openlijke geweldple ging - ongetwijfeld met ontrui ming hebben ingestemd, lijkt het. Directeur van de Maastrichtse woningbouwvereniging Sint Servatius Lex Verzijlberg wei felt. Hij is daar wel mee bezig -geweest, zegt hij. De procedure werd, ondanks een klachtenre gen uit de wijk, nooit doorgezet. „Toen we plannen maakten om die wijk te slopen en opnieuw op te bouwen, zagen we opeens de mogelijkheid om de problemen met die familie in een keer goed op te lossen. Daar hebben we toen in overleg met de gemeente voor gekozen.Die mensen moe ten toch ergens wonen." Maar waarom niet in een cara van of containerwoning ergens aan de rand van de stad, zoals in Kampen? Woordvoerder Wim Ortjens van de gemeente Maastricht vindt dat een slecht idee. „Dan loopt het weer uit de hand. Nu kan de familie weer met een schone lei beginnen. We hebben er alle vertrouwen in dat de situatie deze keer niet zal escaleren." GPD door Maurice Wilbrink Maakt de euro het leven duurder? Voor veel prijsbewuste consumenten staat dit inmiddels vast. Dui zenden mensen hebben in de afgelopen weken de media en de Consumentenbond bena derd met klachten over soms forse prijsverhogingen. Ze zien hun vrees bevestigd dat ondernemers hun winst ex tra hebben opgevoerd met de komst van de nieuwe munt. Maar statistici zijn voorzich tig. Ze wachten op cijferma teriaal dat voldoende repre sentatief is om conclusies te trekken. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek komt begin februari met de janua- ri-inflatiecijfers. De ver wachting is dat die uitkomen rond 3,25 procent. Op zich geeft dat percentage geen eu ro-effect weer: inflatie wordt ook veroorzaakt door bij voorbeeld hogere lonen die hogere prijzen uitlokken, of door stijgende energieheffin gen om autorijden anders te belasten. Misbruik Valt het CBS-percentage ho ger uit, dan kan veronder steld worden, dat er wellicht toch een extra euro-effect is. Maar voordat het gemiddel de prijspeil in ons land gaat oplopen door extra verhoog de europrijzen, moeten on dernemers op grote schaal misbruik hebben gemaakt van de situatie. Dat lijkt er tot nu toe niet op. Een eerste indicatie hiervoor hoopt de Consumentenbond eind januari te leveren. Deze organisatie meet sinds de cember 2000 de prijzen van een vast pakket, bestaande uit 2500 goederen en dien sten. Dit gebeurt steekproef sgewijs en zal de prijsont wikkeling geven over een periode waarin niet alleen een nieuwe munteenheid werd ingevoerd, maar ook een btw-verhoging werd doorgevoerd (op 1 januari 2001). In dit pakket, een dwarsdoorsnee van zaken waar consumenten hun geld aan uitgeven (uitgezonderd bijvoorbeeld huur- of hypo- Verdronken Tijdens een zware storm op de Noordzee is schipper A. Brink man van de reddingsboot Pre sident Jan Leis uit Hoek van Holland overboord geslagen en verdronken. De Prinses Wilhelmina uit Stellendam slaagde er wel in om beman ningsleden van twee in moei lijkheden geraakte sleepboten in veiligheid te brengen. Smokkel De douane heeft bij een boer derij in Nieuw-Namen de smokkel van enkele graskal veren voorkomen. De smokke laars sloegen op de vlucht, ter wijl de douaniers op hen schoten. De boer is aangehou den. theeklasten), komen onder meer voedingsmiddelen voor, openbaar vervoertarie- ven, energienota's, parkeer- gelden en elektronica. Vol gens woordvoerder Louw van de Consumentenbond is er zeker sprake van prijsstij gingen. Louw: „Maar zijn die te verklaren op basis van CBS-inflatiecijfers? Als er meer aan de hand is, dan is het vervolgens lastig om te bewijzen dat er sprake is van een extra euro-effect." Uit de klachten van consu menten komt naar voren dat er vooral sprake lijkt te zijn van incidentele gevallen van prijsverhogingen die zijn te rug te voeren op de komst van de euro. De klachten richten zich bijvoorbeeld nauwelijks op supermarkten, waar ver houdingsgewijs veel consu mentenbestedingen worden gedaan. De Consumentenbond telt nu 2500 klachten, waarvan 30 procent betrekking heeft op de horeca. Ook parkeerta rieven worden veel genoemd. Louw wijst erop dat al in het najaar van 2001 werd geklaagd over prij s verhogin gen in de horeca, waar onder nemers guldenprijzen zoch ten die op mooie ronde eurobedragen uitkwamen. Prijsveranderingen in ver band met de euro zijn verder mogelijk in grensstreken. Ondernemers zien daar nu veel gemakkelijker hoe hun prijzen zich verhouden tot die van buitenlandse concur renten in hun nabijheid. Dat kan leiden tot zowel verho gingen als verlagingen. Koers Duidelijk is dat Nederland enige last kan ondervinden van de koers waarmee de gul den in de euro is opgegaan. Met 2,20 gulden voor een eu ro is een prijsverhoging snel doorgevoerd: bij contante betaling waar wordt ge streefd naar zo weinig moge lijk wisselgeld, is een tientje (in guldens) al snel vijf euro (ruim elf gulden). In Duits land ligt dit omgekeerd. Daar staat 1,95 D-mark ge lijk aan een euro en dat zou hier en daar kunnen leiden tot prijsverlagingen. GPD Canada De Amerikaan Timothy Shee- han, Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft voorgesteld te onderzoe ken hoe Canada kan worden ingelijfd bij de Verenigde Sta ten. Dat heeft voor beide lan den voordelen, denkt Shee- han. Slavinnen Amerikaanse soldaten hebben op Mindanao op de Filipijnen zestien blanke slavinnen be vrijd. De meisjes waren ontvoerd en verkocht aan opperhoofden van de Moro-stammen. De stamleiders gebruikten de vaak jonge meisjes als uitbrei ding van hun harem. De familie Flodder, uit de gelijknamige film uit 1986, staal inmiddels symbool voor alles wat a-sociaal is in de samenleving. foto Ton Schutz/ANP Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 13 4330AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van8.0Ö"tot 10.30 uur Internet: v v.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel (0118) 484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?,-) per maand 19,25 per kwartaal: 52,- - per jaar: 198,- - Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hetèipde van de betaalperiode Lossemummers per stuk: maandag t/m vrijdag: /,-- zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admïnistratie en om u te (talen) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2