Privécel is teken van beschaving Mkz en vuurwerkramp: niets nieuws onder de zon Vrijlaten drugskoeriers doet discussie opleven Al twintig jaar is er een cellen tekort en al twintig jaar bak keleit Nederland over het plaat sen van twee gevangenen in één cel. Alle buurlanden doen het, maar Nederland zweert bij haar eigen gevangenisregime. Uit vei ligheid en uit ideële motieven. „Onze menselijke behandeling heeft misschien niet echt méér ef fect, maar je meet er wel de mate van beschaving aan af." Het recht op eigen vrijheid is in Ne derland veel te ver doorgescho ten. Gevangenen kunnen best met meer mensen in een cel, zeker als het gaat om kortgestraften in een Huis van Bewaring. Daar leven de mensen tussen hoop en vrees. Ik verwacht daar niet veel problemen. Maar dan moet je wel meerpersoonscellen heb ben en niet eenvoudigweg een stapel bed plaatsen, want dan heb je nog maar vier vierkante meter per per soon en kun je de actiegroep 'Red de Kip' oprichten." Fred Neringbeugel Stuut heeft drie ënhalf jaar vastgezeten in Duitsland. Hij vond het wel prettig dat hij wat te praten had toen hij met een Engels man en later een Turkse jongen in een cel kwam. ,,Je voelt je nooit alleen. Natuurlijk erger je je wel eens aan de ander, maar je past je ook snel aan el kaar aan. Je bent lotgenoten." Lopend vuurtje Ina de Roode zat een jaar lang in haar uppie achter slot en grendel en zou niet anders willen. ,,Het is wel een zaam, maar j e hoeft ook geen rekening te houden met elkaar." Maar als ze moet kiezen tussen bolletjesslikkers laten lopen of ze met z'n tweeën in een cel plaatsen, dan is de keuze snel ge maakt: samen opsluiten. Nederland geldt internationaal als een enorme sukkel als het koeriers laat lopen, zegt Neringbeugel Stuut. ,,Als die lui thuis komen, gaat het nieuws als een lopend vuurtje rond. 'Is dat het enige risico?', denken mensen dan. Zoiets werkt al leen maar bevorderlijk." In de afgelopen 25 jaar heeft Neder land het aantal cellen verviervoudigd tot 12.800. Nergens anders in Europa heeft een land in die periode de gevan genissen zo drastisch uitgebreid. Niettemin is er steeds weer een cellen tekort. Volstrekt onnodig, meent hoofddocent strafrecht A. van Kalmt- hout van de Universiteit Tilburg. „Wie meer laat controleren, moet we ten dat er meer aanhoudingen volgen, dat er meer officieren van justitie no dig zijn, meer rechters en als sluitstuk ook meer gevangenissen. Maar de consequenties van een ander beleid realiseert men zich voortdurend niet." Niet alleen bolletj esslikkers ontsprin gen de dans; duizenden verdachten van misdrijven, waaronder die van de bouwfraude, verschijnen nooit voor de rechter. „We hebben al jaren een zeer selectief vervolgingsbeleid", tempert Van Kalmthout de ophef. Het heenzenden van drugs koeriers spreekt meer tot de verbeelding dan het laten lopen van fraudeurs en zet ons land bovendien internationaal te kakken. Als noodoplossing voor het cellentekort roept de politiek om op sluiting van twee verdachten in één cel. Strafrechtgeleerden schudden als vanouds het hoofd, maar hebben geen wetenschappelijk argument om tegen te zijn. Na twintig jaar discussie over de zin en onzin van opsluiting van twee men sen in een cel is er in Nederland nog steeds geen enkel onderzoek gedaan naar de voor- en nadelen. Wel zijn er mensen die veel ervaring hebben op gedaan in verschillende gevangenis sen, is het niet achter dan wel voor de tralies. Privacy Ds. Spoor, de gevangenispredikant die sinds 1973 honderden binnen- en buitenlandse gevangenissen heeft ge zien, roemt het Nederlandse humane regime. Gedetineerden kunnen zich terugtrekken, hebben privacy en dat is in de Westerse samenleving een groot goed. Dat ouderen in verpleeg huizen vaak minder privacy hebben dan gedetineerden, vindt ook hij schandalig. „Dat moet veel beter. Maar als we tekort schieten in de be handeling van ouderen mag dat nog niet betekenen dat we daarom ook minder goed voor gevangenen gaan zorgen." Volgens Spoor moet Nederland heel trots zijn op zijn gevangenissysteem. „Het is een verworvenheid. We zijn de koplopers in de wereld. Andere lan- den streven vaak ook naar één op één maar dat lukt ze niet. Komen gevangenen die in Nederland hebben gezeten beter uit hun cel dan die in België of Duitsland? Reclasse ring Nederland weet het niet. Ze heeft geen standpunt over duodetentie om dat het geen bewezen invloed heeft op de reïntegratie van gevangenen. Spoor meent dat gevangenen die in Nederland hebben gezeten minder verbitterd naar de samenleving terug keren omdat ze fatsoenlijk zijn be handeld. Bovendien gaat het niet om meetbare effecten. „Aan de behande ling van gevangenen meet je ook de beschaving van een land af. In een re gime met meerpersoonscellen kan er veel gemakkelijker een subcultuur groeien van geweld, intimidatie, sa menzwering en afpersing. Neder landse gevangenissen zijn veiliger en geven ook geestelijke vrijheid aan mensen." Zeker is dat Nederlandse gevangenis sen niet zijn ingericht op het verblijf van meer mensen in een cel. De cellen zijn te klein en de gangen te smalWe moeten het ook niet willen", meent Van Kalmthout. „De kwaliteit van de gevangenenzorg in Nederland loopt al terug, maar behoort met Scandina vië nog altijd tot de top. Ik heb gevan genissen in twintig tot vijfentwintig landen bezocht en bijna overal ligt het accent op bewaking. Bij ons is dat nog altijd 'bejegening'. Gevangenisbe waarders lopen bij ons niet gewapend over een ring rond. Nederland is al heel lang verstoken gebleven van een echte gevangenisopstand zoals ze die bijvoorbeeld kennen in Frankrijk of Engeland, waar meer mensen in een cel zitten en de kans op onrust groter is." In Tilburg weten ze er alles van. In de gevangenis Koning Willem II verblij ven sinds 1994 illegalen in afwachting van hun uitzetting. In tegenstelling tot een traditionele gevangenis moe ten ze in de voormalige kazerne een zaaltje delen met zeven andere vreem delingen. De illegalen in de 48 zalen komen uit de gehele wereld. De lei ding probeert de mensen bij binnen komst zo in te delen dat er weinig kans is op onrust. Mensen die agressief zijn of psychisch gestoord krijgen een ei gen cel toebedeeld. Chinezen worden juist gezamenlijk opgesloten omdat die het als een extra straf ervaren om in hun eentje te worden vastgezet. Ondanks de selectie loopt het twee keer per jaar ernstig uit de hand in de kazerne. Directeur J. Piek herinnert zich grote vechtpartijen, brandstich ting en het met vereende krachten doorzagen van de tralies waardoor zes mensen zijn ontsnapt. „Bij de voorbe reiding van de nieuwbouw gaan we toch weer uit van één persoon in een cel. Dat zijn we aan onze maatschap pij verplicht. Er zijn maar weinig ge detineerden die het aankunnen om samen opgesloten te zijn. En beheers matig is het angstig. Vooral 's nachts is het eng als je als bewaarder iets hooit, maar weet dat je acht mensen achter de deur kunt vinden. Fred Neringbeugel Stuut vindt de vergelijking van een tweepersoonscel met een zaal vol illegale vreemdelin gen absoluut niet opgaan. „Die lui worden uitgezet en moeten naar een land terug waar hen misschien vervol ging wacht. Zij hebben niets te verlie zen. Voor gewone gedetineerden is het anders. Zelf heb ik in Duitsland ook in een cel gezeten met vijf gedetineerden van verschillende nationaliteiten. Toen liepen de spanningen wel op. Dan ben je toch zeventien tot twintig uur samen op 28 vierkante meter en niemand wil voor elkaar onderdoen. In zo'n machocultuur ontstaan onder linge vechtpartijen, maar nooit tegen de bewaarders.' Die hielden trouwens per definitie afstand. Bij onrust kwam meteen de ME met de lange wapen stok." Het idee dat celgenoten complotten smeden tegen bewaarders of snode plannen maken voor na hun detentie is volgens Neringbeugel Stuut e?n misvatting. „Je hebt elkaar als celge- noot toch niet uitgezocht? De enige vriend die ik heb leren kennen in Duitsland was via een cursus schilde ren." Niettemin vrezen gevangenisdirec teuren en bewaarders dat het veel moeilijker is om de orde te bewaren als er meer mensen in een cel verblij ven. P. van Zon is al twintig jaar ge- vangenenbewaarder oftewel PlW'er (penitentiair inrichtingwerker). Hij moet er niet aan denken om meerper soonscellen onder zijn hoede te heb ben. „De veiligheid is nu al beneden peil. Met twee op één cel ben je hele maal in de minderheid. Als gedeti neerden afspraken maken, kunnen ze je zo gijzelen." Van Zon kan wel leven met tijdelijke meerpersoonscellen op Schiphol, maar vreest dat het nieuwe regime zal overwaaien naar andere inrichtingen. „En dat geeft heel veel onrust onder het personeel.Het beroep van PlW'er is er de laatste jaren toch al niét aan trekkelijker op geworden. „Vroeger had je meer broederlijkheid. Je kon afspraken maken. Nu zitten er veel meer drugsverslaafden, psychisch ge stoorden en anderstalige allochtonen in de gevangenis met wie je moeilijk contact maakt. Door de strakke plan ning is er weinig tijd voor een praatje. Je bent ook bezig met post, containers en cellencontrole. Een tandenborstel kan tegenwoordig al gevaarlijk zijn." Ongewild worden de PlW'ers met hun sociale vaardigheden steeds meer be wakers. Dat maakt het beroep minder aantrekkelijk (het ziekteverzuim is opgelopen tot gemiddeld twaalf pro cent) en doet politici opperen om bij een gebrek aan personeel desnoods militairen in te zetten. Eind vorig jaar dreigde bewaarders met een staking als er niet iets werd gedaan aan de werkdruk. In 2005 zal het personeelstekort vol gens de AbvaKabo zijn opgelopen tot 4500 mensen. FNV-bestuurder E. Merlijn: „Het probleem van justitie is geen cellentekort maar een perso neelstekort. Heel veel cellen staan leeg omdat er geen personeel is. En dat terwijl in 2000 zo'n vierhonderd Pl W'ers zijn uitgestroomd via outplace ment omdat het kabinet had besloten te bezuinigen bij justitie. Voordat de minister over noodoplossingen be gint, moet hij eerst maar eens de be staande capaciteit optimaal gebrui ken". Volgens J. Huët, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van het Gevan geniswezen, staan er helemaal geen cellen leeg. „Alle gesloten inrichtin gen zitten mudvol. Voor de korte ter mijn zal de minister moeten denken aan creatieve oplossingen zoals ba rakken, tentenkampen of container- bouw." Het personeel zal volgens Huët moeten bestaan uit een mix van particuliere veiligheidsdiensten, douane en marechaussee. Op lange termijn zal justitie een buffer van cel len moeten aanleggen, want het blijkt heel moeilijk om het aanbod gedeti neerden in te schatten. „Als gevange nissen hun bezetting houden op zo'n 92 procent, dan komen we niet voor verrassingen te staan zoals nu met die bolletjesslikkers. Maar dan moet de bevolking ook accepteren dat over het gehele land enkele honderden cellen leeg staan." Concurreren Van Kalmthout gelooft niet in buffers. „Die reservecapaciteit zit binnen de kortste keren weer vol.In het verle den hebben de gevangenissen ook een reservecapaciteit gehad maar die werd vanwege bezuinigingen (40 mil joen) opgevuld. Het zet volgens Van Kalmthout meer zoden aan de dijk als rechters meer zware taakstraffen op leggen die kunnen concurreren met korte gevangenisstraffen. „Daar naast moeten we terug naar de voor waardelijke invrijheidstelling. Door iemand aan het eind van de rit onder toezicht eerder naar buiten te laten gaan, krijg je lucht aan het begin. Bo- vendien is het goed voor de integratie van gedetineerden om onder begelei ding terug te keren naar de maat schappij." Dat de regering zal besluiten tot de bouw van tweepersoonscellen, ge looft niemand. Toespelingen daarop zijn stoere verkiezingspraatjes. Huet: „Het is in mijn carrière nu de zevende keer dat die discussie de politiek haalt, maar wij zijn zowel ideologisch als praktisch tegen. Monique de Knegt zaterdag 19 januari 2002 Het is niet bewezen dat gevangenen beter terugkeren in de maatschappij wanneer ze alleen in hun cel hebben gezeten. foto Mare Bolsius/GPD Koninklijke tijdbommen, diplomatieke crises, gedonder op het spoor of vee ziekten die om zich heen grijpen; er is niets nieuws onder de zon. Ook in Nederland her haalt de geschiedenis zich. Het blijkt zonne klaar uit het boekje Andere Tijdenvan de makers van het gelijknamige tv-program- ma. Was bijvoorbeeld het 'rondje om de kerk' een dieptepunt in het bestaan van de NS? Achprecies veertig jaar eerder ging het ook al mis op het spoor, toen de directie de lus- trein introduceerde, tot woede van het werkvolk. Het personeel pikte het niet en ging vanaf de invoeringsdag zo 'stipt' werken dat de boel in de soep liep en de lustrein snel verleden tijd was. Dat lijkt wel erg veel op het ge wraakte rondje om de kerk uit 2001 en alle Andere Tijden toont de parallel tussen de vuurwerkramp in Enschedé (foto) en de ontploffing bij de Amsterdamse plasticfa brikant Marbon in 19 71 foto Vincent Jannink/GPD vertragingen op het spoor, die uiteindelijk de NS-top de kop kostten. Andere Tijden is niet zomaar een geschiede nisprogramma. Eindredacteur Ad van Liempt en zijn team zijn meesters in zoek tochten naar historische parallellen. De makers kijken naar actuele thema's en we ten verrassend vaak een al lang vergeten voorganger te vinden. Verhaaltjes Het daarvan afgeleide tweede boekje van Andere Tijden is niet, zoals deel 1, een bonte verzameling van korte verhaaltjes over de recente (vaak Nederlandse) geschiedenis. De 25 onderwerpen zijn nu gerangschikt in zeven thema's: koningshuis als spannings bron, oorlogen, dekolonisatie, politiek, eco nomie, rampen en cultuur. Alle onderwer pen zijn ook in een van de uitzendingen aan de orde geweest. De onderwerpen variëren van Hollandse aanspraken op Duits grondgebied na '45 tot de kroonprinsenstrijd van de PvdA in de ja ren '80, van de Spaanse Griep (1918) tot de mkz-epidemie van 1962, van de opstand in een Zeeuws dorpje tegen de komst van Suri naamse rijksgenoten (1975) tot de benoe ming van de eerste VN Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, de Nederlander Ger- rit Jan van Heuven Goedhart. Zou diens ambtgenoot Ruud Lubbers over vijftig jaar ook zijn vergeten, als hij niet zo lang premier was geweest? En wie weet nog van de duizenden dienstplichtigen die eind jaren '40 weigerden naar Indië te gaan en in een Schoonhovense kazerne meedogenloos onder druk werden gezet om toch te gaan? Elk van de zeven hoofdstukken heeft een al gemene inleiding, zodat de samenhang van de onderwerpen duidelijker wordt. Bij het thema rampen, wordt bijvoorbeeld de 'structurele achteloosheid' aangehaald die leidde tot de nieuwjaarsbrand in Volendam en de vuurwerkramp van Enschede. Naar aanleiding van de vuurwerkramp, zond Andere Tij den eind december 2000 een documentaire uit over de ontploffing bij Marbon, 10 augustus 1971. Bij de ramp op het terrein van de Amsterdamse plasticfa brikant kwamen negen mensen om. „Drie dagen na de uitzending was het land op nieuw in rouw, nu door de dramatische ca fébrand in Volendam. Drie rampen, alle maal anders, maar met een verpletterende overeenkomst: regels hebben we volop in Nederland, maar aan het naleven en con troleren ervan hebben we een broertje dood." Ook met de vergunningen van Marbon bleek van alles aan de hand te zijn. Dat was voor de Amsterdamse bestuurders geen re den om het bedrijf stil te leggen, net zoals drie decennia later de Enschedese en Volen- damse autoriteiten dat niet deden. Econo mische belangen kregen voorrang boven veiligheid, met alle gevolgen van dien. Naar aanleiding van de Marbonbrand werd tot in de Tweede Kamer gediscussieerd over de wenselijkheid van chemische bedrijven in de buurt van woongebieden. „We leven in ons land op een vulkaan", kopte Het Vrije Volk. Dat lijkt verdacht veel op de nationale onrust na de vuurwerkramp, waarbij de veiligheidsrisico's van chloortreinen, che mische installaties en luchthavens her nieuwd onder de aandacht van het grote pu bliek werden gebracht. Er is inderdaad niets nieuws onder de zon. Martin Ruesink Ad van Liempt (red.), Andere Tijden II. Veen Uit gevers, 236 pagina's, 14 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29