PZC reporta: Vlamingen kijken niet meteen wat het kost Eén munt maar zeker niet één prijs PRIJSVERGELIJKINGEN In België is uw euro minder waard SPRIT zaterdag 19 januari 2002 Tegen de verwachting in bleken gympen in Antwerpen goedkoper dan in Vlissingen. In Antwerpen kost deze bh 22,95 euro, in Goes 19,95 euro. Nederland België Kruidvat Bausch Lomb reinigingsvloeistof Bausch Lomb bewaarvloeistof Guhl Shampoo (mango) 6,35 6,80 4,53 7,66 7,66 4,93 Aktie Sport Adidas gymschoen 55,00 54,95 Blokker Brabantia strijkplank DVD Store Center Curver afvalemmer Philips Elance stoomstrijkijzer Braun KF32 koffiezetapparaat 33,10 18,13 9,79 45,36 22,67 37,16 19,81 9,99 49,95 29,72 Hema 2-rings ordner (gemarmerde kaft) Stoom/sproeistrijkijzer Fluitketel (Lapin, mat) 2,38 18,13 29,50 2,60 20,33 32,23 Hunkemöller T-shirt-bh 19,95 22,95 Free Record Shop Anastasia - Freak of nature Bl0f- Blauwe ruis 21,99 21,99 21,99 20,99 Prijzen van cd's verschillen per winkel. Eén munt, één winkelketen; twee landen, twee prijzen. De komst van de euro leidt niet tot gelijke prijzen in Nederland en België, ook niet bij winkels van dezelfde keten. De eu ro toont de verschillen wel gemakkelijker aan. „Er zijn duizenden factoren die kunnen leiden tot prijsverschillen tussen landen", zegt R. Sa let, woordvoerder euro van het ministerie van Financiën in Den Haag. De belangrijkste is het tarief van de belasting toegevoegde waarde (btw). Nederland bere kent 19 procent op gebruiksartikelen, België 21 procent.,Het zijn souvereine staten met hun eigen belastingsystemen", verklaart Sa let. Nu Europa één munt heeft, wordt tevens aan gedrongen op één belastingstelsel. Gelijk schakeling van de btw-taileven is inderdaad onderwerp van gesprek binnen de Europese Gemeenschap, maar Salet ziet het er voorlo pig niet van komen. „Het is een kwestie van babbelen." Een andere veroorzaker van prijsverschillen is de fabrikant zelfzegt hij. „Dat zie je vaak bij auto's. Fabrikanten hanteren verschillende basisprijzen in verschillende landen." Verder wijst Salet op de loonkosten. Arbeid is in het ene land duurder dan in het andere. Het uurloon en de secundaire arbeidsvoorwaar den van de medewerkers in een winkel of be drijf moeten worden terugverdiend en worden dus doorberekend aan de klant. Hetzelfde geldt voor de grondprijzen. Een winkel in het hart van een grote stad moet meer betalen per vierkante meter vloeropper vlak dan een concurrent in een kleine stad of een dorp. Concurrentie kan de prijzen weer wat druk ken. Dat merken winkels in grote steden vaak. Zij moeten rekening houden met wat een an dere aanbieder vraagt. Het zijn factoren die ook al een rol speelden toen de euro nog niet bestond. Alleen waren ze toen minder eenvoudig uit te drukken in geld. Dat is dankzij de euro heel wat gemakkelijker geworden. Wie zeer prijsbewust inkoopt en bereid is de grens over te gaan - van welke zijde dan ook - om voordeeltjes te behalen, kan er wat aan verdienen. Salet vindt het allemaal eigenlijk niet zo inte ressant, bekent hij„Wij hebben die hele euro operatie gedaan, maar of er prijsverschillen bestaan en hoe dat nou precies komt, dat zal me eigenlijk worst wezen." Chique winkelen in Antwerpen heeft een prijs. fotografie Lex de Meester De dames achter de kassa van Hunkemöller zien verrast op als we binnen stappen. Geen klant te bekennen in de winkel aan de Antwerpse Meir en dan dienen zich uitgerekend twee mannen aan. Nee, we zoeken niks speciaals, we willen ge woon eens wat prijzen vergelij ken. Vanwege de euro, weet u wel. Dat is nu immers zo gemak kelijk geworden. „Neem dan maar een T-shirt- bh"zegt de een, terwijl de ander zich schielijk uit de voeten maakt. „Die worden overal en veel verkocht." Ze troont ons mee naar de andere kant van de winkel. In Antwerpen kost deze bh (wit, cup A) 22,95 euro. „Kleur en maat maken geen ver schil in prijs", glimlacht ze. Prijsverschil is er wel tussen België en Nederland. Dezelfde bh kost bij de Goese vestiging van Hunkemöller namelijk 19,95 euro. „Dat kan", weet de Vlaamse. „De prijzen worden vanuit Nederland opgegeven. Maar er zit natuurlijk wel een verschil in btw tussen onze lan den. Bij jullie is die 19 procent, bij ons in België 21 procent. Bo vendien worden wij vanuit Ne derland bevoorraad. Die trans portkosten worden in onze prijs doorberekend." Voor haar klanten maakt dat weinig uit, die zijn niet zo prijs bewust, zegt ze. „Vlaamse da mes kijken niet meteen naar het kaartje. Die passen eerst en pas als het goed zit en ze vinden het mooi, kijken ze wat het kost. Zelfs als ze schrikken, nemen ze het mee. Want ja, dan vinden ze het toch al wel erg mooi hè." Twee winkels van dezelfde ke ten, hetzelfde product en toch prijsverschil. Het komt meer voor. Veel meer. Twee winkelda- gen trekken we uit voor een rondgang. Op het programma staan Antwerpen, Sint Niklaas, Goes en Vlissingen. Doelbewust beperken we ons tot de ketens die in beide landen zijn vertegenwoordigd. Daar verwacht je immers hetzelfde kwijt te zijn voor identieke spullen. Want dat verschillende winkels elkaar aftroeven in prijs, dat komt zo veel voor. Daarvoor hoeven we de grens niet eens over. Zoek bijvoorbeeld naar de cd Freak of nature van v^nastasia: bij Free Record Shop in Goes 21,99 euro, bij Van Leest, twee honderd meter verderop 22,67 euro, en weer verderop bij Mu- sicStore 22,99 euro. Nog erger is het met Blauwe ruis van Blof Van Leest vraagt een euro meer voor het schijfje (22,99) dan Free Record shop. Nee, dan En- teny in de Vlissingse Walstraat. Hij biedt de nieuwste Blof aan voor slechts 17,99 euro. Uitverkocht Terug de grens over, naar de Free Record Shop in Antwer pen. Geen exemplaar van de nieuwe Blof te vinden. Niet po pulair in België misschien? Inte gendeel. „Uitverkocht", bekent de verkoper. Kost-ie? 20,99 eu ro. Duurder dan bij Enteny, maar wel een euro goedkoper dan bij de bedrijfsgenoot in Goes en Vlissingen. „Kan klop pen", zegt hij. De uitleg: de win kels dragen weliswaar dezelfde naam, maar elk land heeft een eigen organisatie en kan dus een eigen prijs berekenen. Conclusie: de verwachting niks meer of minder te moeten beta len voor hetzelfde product bij dezelfde keten, ongeacht het land waar je de aankoop doet, komt niet uit. Zelfs niet bij de Hema, toch de afkorting van Hollandse Eenheidsprijzen Maatschappij Amsterdam. In alle onderzochte gevallen is de Nederlandse vestiging goedko per. Voorbeeld: fluitketel, model Lapin, kleur mat. In Antwerpen 32,23 euro, in Vlissingen 29,50. We herinneren ons de verkoop ster van Hunkemöller, die op de btw-verschillen wees. Met de rekenmachine in de hand slaan we aan het cijferen. Het verschil is echter te groot om twee pro cent belasting te verklaren. We houden zelfs dan een verschil over van 2,24 euro. Hoe komt dat? „Ik zoek het voor u uit", belooft de woordvoerster van Konink lijke Vendex KBB, eigenaar van Hema. Een kwartiertje later volgt het antwoord. „De Belgi sche Elema's worden vanuit Nederland bevoorraad, maar Hema België maakt een eigen kostprijsberekening. Daarin zit de btw, maar ook de loonkosten en de huur voor de winkelvloer. Zo ontstaan verschillen." Ge snopen. „Dat was trouwens al zo hoor", voegt ze eraan toe, „dat heeft niks te maken met de euro." Een soortgelijke verklaring krijgt de klant al meteen van de kledingproducent van Esprit. Op het labeltje prijken de eu roprijzen in meerdere landen. Die blijken nogal uiteen te lo pen. De producent schrijft op het kaartje dat dat te maken heeft met btw-heffingen en lo kale economische omstandig heden - dezelfde als waar de He- ma-woordvoerster op doelde. De dure grondprijzen in Ant werpen leiden desondanks niet tot hogere prijzen dan in Sint Niklaas. De producten die we van verschillende ketens in bei de plaatsen vergelijken, zijn hetzelfde geprijsd. Op één uit zondering na: een grijze afval emmer van het merk Curver, te koop bij Blokker. Maar geheel tegen de verwachting in is die juist flink duurder in Sint Niklaas, 10,76 euro, tegen 9,99 in Antwerpen. Diezelfde emmer kost in Nederland trouwens 9,79. Bij Blokker treffen we interna tionaal wel stevige prijsver schillen aan. Een Brabantia strijkplank kunnen we in Zee land krijgen voor 33,10 euro. Dezelfde plank doet in Vlaan deren 37,16 euro. Om de set compleet te maken, zoeken we er een mooi strijkijzer bij. Van wege de naam kiezen we de Phi lips Elance - klinkt als elegant, dat verzacht de pijn als we de stapel overhemden te lijf moe ten. De Belgische Blokker wil er 49,95 voor hebben, de Neder landse stelt zich tevreden met 45,36. Na twee dagen hebben we, be halve de cd van Blof, slechts één product ontdekt dat in Antwer pen goedkoper was dan in Zee land: een paar Adidas gympen, verkrijgbaar bij Aktie Sport. Een Nederlandse keten, met twee zaken in Zeeland (Vlissin gen en Terneuzen) en één in Ant werpen. „Ook wij krijgen de prijzen opgegeven vanuit Ne derland", zegt de manager van de zaak in het winkelcentx-um aan de Groenplaats. „Vanwege het hogere btw-tarief zullen wij wel duurder zijn", verwacht ze. Bij haar hadden we zo'n paar kunnen meenemen voor 54,95 euro. Net als bij de Hunkemöl- ler-bh doen maat en kleur er niet toe. In Vlissingen moet het dus goedkoper kunnen, denken we. Vooral als we zien dat de uitver koop is begonnen. Binnen volgt een verrassing: inderdaad, de schoenen zijn afgeprijsd, van 74,95 naar exact 55 euro. En dat in de wetenschap dat vandaag in Antwerpen de uitverkoop pas begint. Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25