PZC Bos en Timmer in balans Henman heeft nu vrij baan Ster van Zeeland op losse schroeven 21 Dekker verlengt contract Nederlandse schaatsers zien WK sprint niet als opwarmertje Venhuizen niet naar Winterspelen Feyenoord wil Chileen Aros Seksbom en terroriste als bindmiddel Rugbyer geschorst wegens bijten Waldner niet naar Top-12 Aagtekerke organiseert titelstrijd sneldammen Moses zwemt wereldrecord Knieval Venus Williams blijft uit Afstraffing hockeyers zaterdag 19 januari 2002 RIJSWIJK - Wielrenner Erik Dekker heeft giste ren zijn contract met de Rabobankploeg verlengd. De winnaar van de we reldbeker van het afgelo pen jaar blijft ten minste tot 2004 uitkomen voor de profformatie van Jan Raas. Zijn huidige verbin tenis liep nog tot het einde van het komend sei zoen. Raas toonde zich ver heugd over de gang van zaken. ,,We hebben de af gelopen weken in alle rust met elkaar gesproken. Ui teraard wilden wij, de hoofdsponsor en het ma- nagementsteam, graag voor een langere periode met Dekker verder. Bo vendien vonden wij dat hij op grond van zijn presta ties in de afgelopen tijd al voor het volgend seizoen een verbeterd contract verdiende." Dekker verklaarde zeer tevreden te zijn.De ploeg heeft mij een zeer goed voorstel gedaan. Ook was er de bereidheid mijn nog lopende contract in finan cieel opzicht aan te pas sen. Dat maakte de keus om te blijven voor mij niet meer moeilijk." Topprogramma De renner zei ook niet zo nodig weg te hebben ge wild. „We hebben een goed op elkaar ingespeeld team. Daarnaast is de be geleiding prima en rijden we een topprogramma. Dat alles is voor mij bij zonder motiverend. Ik ben er blij mee dat het zo is ge lopen." Tom Cordes rijdt ook ko- men d sei z oen vo or de wie- lerformatie Bert Story - i Piels. Bovendien zette de I 20-jarige Peter van Agt- maal zijn handtekening onder een contract. Cordes begint aan zijn i vierde jaar bij de ploeg, l die nu compleet is en ne- gentien coureurs telt. ANP door Peter van Leeuwen HAMAR - Jan Bos moest Hamar zien om te ervaren dat het WK sprint emoties in hem losmaakt. Marianne Timmer wist al langer dat de wereldtitelstrijd ook in een olympisch jaar voor haar een serieus toernooi is. Beide schaatsers voelen zich bevrijd na een moeilijk jaar, een episode waar beiden lering uit trokken. ,,De puzzelstukjes vallen bijna in elkaar", vatte Marianne Tim mer in Hamar haar wereldbe keroptreden van afgelopen weekeinde in Heerenveen sa men. De Groningse schaatsster won de 1000 meter en voelt de vorm en het zelfvertrouwen met de week groeien. Een keer eer der, in 2000, behaalde ze een po diumplaats (derde) op een WK sprint. Een herhaling is zeker niet uitgesloten, denkt ze. „Als ik me echt goed voel, is alles mo gelijk. De eerste zeven zullen heel dicht bij elkaar zitten." Jan Bos leek het toernooi in Ha mar lange tijd te beschouwen als een opwarmertje voor Salt Lake City, maar de flegmatieke houding bleek meer een pose dan een werkelijke weergave van zijn gevoelens. Bos werd vier jaar geleden, kort voor de Spelen van Nagano, wereld kampioen. „Dat botste ook niet. Ik heb me toen lens gereden. Dat ga ik nu weer doen. Sinds ik hier ben heb ik het gevoel: Ik wil we reldkampioen worden", klonk het strijdvaardig. Bos is terug, heeft een mislukt jaar onder Leen Pfrommer ver werkt. De breuk tussen coach en schaatser kwam uiteindelijk af gelopen zomer. „Een beetje laat", volgens Timmer, die bij DSB Bos' teamgenoot was en eerder haar conclusies had ge trokken. „Jan had misschien eerder kunnen inzien dat hij niet goed bezig was." Bos zelf weet dat ook, maar kijkt niet terug op een verloren jaar. „Integendeel. Ik heb zo veel geleerd. Er is heel veel fout gegaan, maar dat kan ook positief werken. Je moet uit iets slechts iets goeds zien te ha len." Bos schoof Pfrommer aan de kant en vond in Konstan tin Pol- tavets een opvolger. De juiste coach op het juiste moment, meent de Hierdenaar. Zoals Pfrommer dat ook ooit was. „Op weg naar de top heb je iemand nodig die precies bepaalt wat je doet", keek hij terug. Bos is in een fase beland waarin hij aan de verfijning werkt. Dat ging met Pfrommer niet. „Ik werkte vorig jaar alleen aan de rechte stukken. Over bochten leerde ik niks. Hij wist het niet, ik ook niet." Poltavets is een videofanaat. Samen analyseren ze eigen trai- ningsbeelden, maar ook opna mes van concurrenten. „Beeldje voor beeldje de bochten van Ire land bekijken, of de rechte stuk ken van Wotherspoon. Ik pro beer ze niet te kopiëren, wel de beste punten eruit te halen." Hoewel hij minder op het ijs staat is Bos naar eigen zeggen veel gedisciplineerder gewor den. „Een biertje pakken? Vorig jaar deed ik het vaker, alleen al door de stress. Ik ben nu meer gefocust op presteren. Het gaat ook beter, dat motiveert na tuurlijk." Als er rust nodig is, wordt er rust gepalet. „We zouden vandaag ei genlijk nog wat krachttraining doen, maar ik voelde er niets voor. Dan doen we het niet," Bij Pfrommer ging dat nog wel eens anders, wist Timmer. „Leen hield heel erg vast aan zijn sche ma's, zag ons meer als machines. Omdat de groep zo klein was heb ik ook vaak maar mijn mond gehouden. Maar al die duurtrainingen in de zomer gin gen ten koste van mijn snelheid. En dus ook ten koste van mijn prestaties." Souplesse Waar Bos onder leiding van Pol tavets de weg omhoog vond, kreeg Timmer bij echtgenoot Peter Mueller het juiste gevoel terug. „Ik voel me sterker dan ooit. Conditioneel ben ik top, nu moet de souplesse nog net iets beter worden. Ik zat vorige week in Heerenveen op 90 pro cent van mijn kunnen." Daarbij gaat Timmer er vanuit dat in de juridische strijd met Wopke de Vegt, in Hamar aan wezig als coach van Marieke Wijsman, over een door haar te betalen schadevergoeding een wapenstilstand is bereikt tot na de Spelen, „Ik houd me er nu so wieso even niet mee bezig. Het zijn zaken die veel energie heb ben gekost. Om te presteren moeten lichaam en geest in ba lans zijn. Dat gevoel heb ik nu." ANP Jan Bos doet zijn rekoefeningen in Hamar, waar vandaag en morgen het WK sprint wordt gehouden. foto Marcel Antonisse/ANP LAUSANNE - Karin Venhuizen is er niet in geslaagd zich bij de Europese titelstrijd kunstschaatsen te plaatsen voor het laatste onderdeel, de vrijekür van vandaag. De zeventienjari ge Groningse voldeed in Lausanne niet aan de eis, een plaats bij de eerste 24 na de eerste onderdelen. Na de kwalificatie en de korte kür van gisteren stond ze slechts 28e, met 21,6 plaat- singspunten. Het betekent tevens dat de Nederlands kampi oene haar laatste,, kleine, kans op deelneming aan de Olym pische Winterspelen in Salt Lake City heeft verspeeld. Daar voor had Venhuizen bij het EK op de „geschoonde" lijst bij de eerste twaalf moeten staan. De Groningse nam twee keer eer der deel aan de Europese titelstrijd. In beide gevallen eindig de ze als 21e. ANP/DPA ROTTERDAM - Feyenoord wil de Chileen Mauricio Aros (2 5) in eerste instantie tot het einde van het seizoen contracteren. Voorwaarde is wel dat de verdediger voor 31 januari een werkvergunning krijgt. In dat geval is hij speelgerechtigd voor het toernooi om de Uefa Cup. In de verbintenis is een optie opgenomen voor een overeenkomst van vier jaar met de international. Aros was de laatste weken op proef bij de Rot terdamse club. Hij maakte daarbij een goede indruk op de technische staf. ANP TOKIO - Japan en Zuid-Korea hebben twee bijzondere am bassadrices aangewezen voor het WK voetbal, dat dit jaar in beide landen wordt gehouden. Het zijn beroemde Aziatische actrices: de één staat bekend als seksbom en de ander speelde een terroriste in een kaskraker. De 28-jarige Kim Yun-Jin uit Zuid-Korea en de 30-jarige Japanse Norika Fujiwara zijn aangewezen om de vriendschapsbanden tussen Japan en Zuid-Korea uit te dragen in de aanloop naar het grootste voetbaltoernooi ter wereld. Ironisch genoeg dankt de Zuid- Koreaanse Kim Yun-Jin haar populariteit aan de hoofdrol in een gewelddadige film. Ze speelde in Shiri een terroriste die opdracht krijgt om het stadion in Seoul op te blazen. Fujiwara geldt in Japan als de actrice met de grootste sex-appeal. SID DUBLIN - De Afrikaanse rugbyer Ismael Lassissi is door de tuchtcommissie van de Europese federatie voor een jaar ge schorst wegens bijten. De 32-jarige Ivoriaan, die in Frankrijk speelt bij Castres, zette in de Europa-Cupwedstrijd tegen Munster zijn tanden in de pols van de Ier Peter Clohessy. Bij ten is een van de grootste zonden in rugby. Lassissi en Castres hebben 7 2 uur de tij d om beroep aan te tekenen tegen de zware straf. De boosdoener verdedigde zich in eerste instantie door te zeggen dat hij in het duel met de Duitsers racistische op merkingen naar zijn hoofd had gekregen. Bij de hoorzitting trok Castres deze klacht echter weer in. AFP EINDHOVEN - Tafeltennisser Jan Ove Waldner heeft zich af gemeld voor de Europese Top-12, die op 9 en 10 februari in Rotterdam wordt gehouden. De Zweedse topspeler, drievou dig winnaar van het evenement, komt nog slechts sporadisch op toptoernooien uit. Behalve Waldner ontbreken ook de Kroaat Zoran Primorac en de Zweed Jörgen Persson. De opengevallen plaatsen worden ingenomen door de huidige Europees kampioen Peter Karlsson, de winnaar van de Dutch Open van het afgelopen jaar Tomasz Krzeszewski en Patrick Chila. Door de afmelding is Danny Heister inmiddels doorge schoven naar de plaats van eerste reserve. ANP VLISSINGEN - De Zeeuwse kampioenschappen sneldam men gaan gewoon door. Dam club Aagtekerke heeft zich gisteren na het afhaken van damvereniging Middelburg op geworpen als organisator. De ti telstrijd wordt zaterdag 23 maart gehouden. Middelburg zou de organisatie van het ZK sneldammen voor zijn rekening nemen, maar de club trok zich gisteren terug. Dat gebeurde uit onvrede over de opstelling van de Provinciale Zeeuwse Dam Bond (PZDB) met betrekking tot Middelburg lid Peter Schunselaar. De bond schorste Schunselaar onlangs, omdat hij zich had te- rugtrokkken voor het Zeeuws kampioenschap. Daarnaast nam de bond hem het kwalijk dat hij zich in de pers kritisch had uitgelaten over de bond. Het bestuur van de Middelburg se damclub vindt dat het dis- trictsbestuur het signaal van Schunselaar had moeten oppik ken in plaats van de boodschap per te straffen. Om een daad te stellen besloot Middelburg af te zien van de organisatie van het ZK sneldammen. Gisteren wierp damclub Aagte kerke zich als nieuwe organisa tor op, op verzoek van de Zeeuwse dambond overigens. PARIJS - Ed Moses heeft giste ren bij de wereldbekerwedstrij den in Parijs zijn wereldrecord op de 200 meter schoolslag (kor- tebaan) verpulverd en gebracht op 2 minuten en 4,37 seconden. De Amerikaanse zwemmer was sinds bij na twee j aar houder van de toptijd met 2.06,40. Martina Moravcova scherpte het Euro- Pees record op de 100 vlinder aan. De Slowaakse rivale van Inge de Bruijn op dit nummer tikte aan na 57,09 seconden. Ze was daarmee zevenhonderdste sneller dan een jaar geleden in Berlijn. De Bruijn laat door een lichte schouderblessure de Europese WB-gala's (verder nog Stock holm en Berlijn) aan zich voor bij gaan. Ze is overigens met 56,61 we reldrecordhoudster (Sydney) op deze afstand op de 50-meter- baan. ANP door Martijn van Beeten MELBOURNE - Ze mogen te genwoordig een stuk aardiger zijn voor elkaar, een tennisduel tussen Tim Henman en Greg Rusedski blijft een vat vol span ning. Trillende armen, grote be langen en vaderlandse pers die hoopt op een relletje. Voorlopig is Henman de nummer één van Engeland na een zege in vier sets (6-4, 6-3,1-6 en 6-3) in de derde ronde van de Australian Open. Rusedski blijft de semi-Britse schaduw van een op en top En gelsman. Henman won de laat ste vier ontmoetingen, nu dus ook hun eerste duel op een Grand Slam-toernooi en staat voor met 5-2. Hier kan hij ten nissen zonder het gehijg van een naar succes snakkende natie in z'n nek. Niks Henmania, weinig gezeur over de kansen op een eerste Engelse Grand Slam-ze- ge sinds Fred Perry in 1936 Wimbledon won. Zeker nu het beladen duel met zijn eeuwige rivaal achter de rug is, kan hij genieten van een beeldschoon panorama, met nauwelijks hob bels richting zijn eerste Grand Slam-finale. Deze Australian Open is wat an ders dan Wimbledon, de plek waar de grasminnende sterren fit, scherp en gretig zijn. Hen man is dat nu al, in januari, ge tuige zijn toernooizege van twee weken terug in Adelaide. Juist hier zijn twee Britten in vorm. Rusedski won eveneens een op warmertje: hij was de sterkste in Auckland. Ook in Melbourne was de span ning voelbaar. Jarenlang gingen Henman en Rusedski kapot aan een opgefokt sfeertje, aan een opgeklopte vijandschap. Als jonge twintigers lieten ze zich door de messcherpe Britse pers tegen elkaar uit spelen. „Tot drie, vier jaar terug", zegt Hen man, „is een hoop rotzooi over ons geschreven." Vooral Rusedski had het moeilijk om zijn plek te vinden. Pat Cash, de Australische ex-Wimbledon- kampioen die hem een tijdje be geleidde, doet binnenkort in zijn boek iets uit de doeken over Rusedski's enorme paranoia in die tijd. Tabloids Nu gaan ze daar een stuk ver standiger mee om. Ze passen wel op om de tabloids te voeren, roepen in Australië bij voortdu ring dat ze in goede harmonie verder willen. Maar een volledig Brits duel blijft een prestige- strijd. Henman, niet bepaald ijskoud als de beslissing nadert, had in de vierde set moeite het duel uit te serveren. Rusedski kreeg drie breakpoints bij een 5- 3-achterstand en had pech dat een tweede opslag van Henman volgens een lijnrechter goed was. Wezenloos liet de winnaar zijn zege tot zich komen, even moest al die spanning uit het li chaam. „Afgezet tegen deze moeilijke omstandigheden", zegt Henman, „heb ik hier mijn beste tennis laten zien. Engeland snakt naar een succes story. Henman is na drie halve finales op Londens gras toch een groots tennisser die zijn belofte nooit helemaal kon inlossen. Bij zijn laatste poging, die strandde na een driedaags duel met Go ran Ivanisevic, probeerde Hen man het nog zonder coach. Daar is hij inmiddels op teruggeko men. Dit jaar wordt hij begeleid door Larry Stefanki, de ex- coach van Yevgeny Kafelnikov en MarceloRios. Schlemieligs Rusedski, die de Nederlander Sven Groeneveld weer in dienst heeft genomen, houdt toch iets schlemieligs. Hij stond in 1997 in de US Open-finale, die hij verloor, maar staat toch vooral bekend als die halve Canadees die nooit werd geaccepteerd in Engeland. Ook nu nestelde hij zich in de slachtofferrol. Rusedski voelde zich gedupeerd door twee dubieuze beslissin gen van de lijnrechters. Hij had een breakpoint toen Henman serveerde voor de eerste set. „Tim sloeg een volley en die was ver uit. En die tweede service van hem in de laatste game leek ook uit, maar daar ben ik niet zeker van. Ik baal ontzettend. Verliezen, dat kan, maar de ma nier waarop zit me dwars. Had ik dit duel gewonnen, dan was de trofee voor mij geweest." Cijfermatig is Henman nu de grote favoiïet voor de titel. Hij is in Melbourne als zesde ge plaatst en de eerste vijf zijn al verdwenen. „Voor mij is die zege nog mijlenver weg. Ik ben op dit toernooi nooit verder gekomen dan de vierde ronde en sta straks tegenover Jonas Björkman. Van hem heb ik vaker verloren dan gewonnen." En Rusedski: „Als Tim van wedstrijd tot wedstrijd kan kijken en niet verder, dan heeft hij een goede kans om te winnen." GPD Tim Henman gaat gestrekt naar een passeerslag in zijn gewonnen partij tegen zijn landgenoot Greg Rusedski. foto Rick Rycroft/AP door Martijn van Beeten MELBOURNE - De knieval van tenniskampioene Venus Williams blijft voorlopig uit. De nummer drie van de wereld, die de laatste twee Grand Slam-toernooien van het afgelopen jaar won, worstelde zich in de derde ronde van de Austra lian Open langs het Slowaakse talent Daniela Hantuchova: 3-6,6-0 en 6-4. Williams is nu al 23 partijen op rij ongeslagen, maar de eerstvolgende nederlaag lijkt akelig dichtbij. Ze wordt in Melbourne gehinderd door een peesontsteking in de knie en kwam tegen de 18-jarige Hantuchova al in grote problemen. De Slowaakse kan als een van de weinigen mee in het moordende tempo van Williams, maar miste de kalmte in de slotfase van de derde set. De eerste topper ontmoet Williams pas in de kwartfinales, als landgenote Monica Seles de be oogd tegenstander is. Die 28-jarige 'veterane' knokte zich met tweemaal 6-4 langs de Italiaanse Francesca Schiavone. GPD door Wim de Vos KLOOSTERZANDE - Het doorgaan van de Ster van Zee land, de tweedaagse etappe koers voor vrouwen, is onzeker. Organisator Frans Voet is in verband met drukke werk zaamheden niet in staat de wie lerwedstrijd organisatorisch op de rails te krijgen op de geplan de data (17/18 mei). Uitwijken naar een latertijdstip is niet mogelijk. Wel wordt de mogelijkheid onderzocht om een ééndaagse wedstrijd onder de naam Ster van Zeeland met start en finish in Kwadendam- me te houden. De Ster van Zeeland lijkt van probleem naar probleem te gaan. Vorig jaar ging het licht pas op het allerlaatste moment op groen, doordat het financiële plaatje moeizaam rond kwam. Dit jaar stuit de organisatie op andere problemen. Frans Voet, die namens de stichting Wieler- promotion Zeeuws-Vlaanderen het merendeel van de organisa tie op zich heeft genomen, is niet in staat de wedstrijd rond te krijgen voor 17 en 18 mei. „Ik ben door mijn werk niet in staat de organisatie rond te krij - gen. Dat heb ik al in een vroeg stadium bij de KNWU gemeld en ik heb gevraagd om een ande re datum. Ik heb aangegeven op 14 en 15 juni de wedstrijden te 'organiseren. Op dat verzoek heb ik van de KNWU geen reactie gekregen. Pas bij publicatie van de kalender kwam ik er achter dat aan mijn verzoek niet was voldaan", aldus Voet. Oud zeer De alternatieve data lagen vol gens de KNWU te dicht bij die van de andere Zeeuwse etappe koers voor vrouwen, de Ster van Walcheren die van 20 tot en met 22 juni wordt verreden. Er is nog altijd oud zeer bij Voet ten op zichte van de organisatoren van de Ster van Walcheren,In 19 9 5 hebben wij samen met met hen de Ster van Zeeland gehouden, maar wij zijn toen door ver schillende oorzaken uit elkaar gegaan. Daarna hebben zij onze wedstrijd gekopieerd", stelt Voet. „Wij hadden graag in juni geor ganiseerd omdat de organisatie van de Rotterdam Toer, die in september op de kalender staat, zijn wedstrijd best naar voren wilde schuiven om kort na ons te rijden. Met name de buiten landse ploegen konden in een korte periode dan twee wed strijden achter elkaar rijden. Dan hadden we twee vliegen in één klap geslagen", zegt Voet. Om de Ster van Zeeland niet de finitief van de kalender te laten verdwijnen (Voet: „Volgend jaar gaan we weer voor een meer daagse wedstrijd. Dit is slechts éénmalig.") heeft het wieier- comité Kwadendamme de mo gelijkheid geboden als alterna tief op 18 mei een ééndaagse wedstrijdte organiseren. „Daar moéten wij ons als organisatie nog over buigen. Binnenkort zullen we daar een besluit over nemen", stelt Voet. Secretaris Jan Bi-aat van het wielercomité Kwadendamme: „Wij willen graag een ééndaag se wedstrijd houden, maar fi nancieel krijgen we dat zelf standig niet rond. We hebben dat naar voren gebracht bij Voet en daar hoop ik snel een beslis sing over te horen. Dan weten we of we de organisatie op kun nen starten. Het is een mooie wedstrijd en het zou jammer zijn als die helemaal zou moeten verdwijnen. Nog even afwach ten." KUALA LUMPUR - Het Nederlands mannenhoc keyteam kreeg gisteren een afstraffing van Pakis tan in de eerste wedstrijd van het zeslandentoer- nooi in het Maleisische Kuala Lumpur. De Aziaten versloegen de Nederlanders afgetekend met 3-0. Bij Oranje liep de strafcorner helemaal niet. Het team kreeg er tien, maar verzilverde er geen. Taeke Taekema, die ze moest nemen omdat spe cialist Bram Lomans met een lichte blessure aan de kant bleef, had duidelijk zijn dag niet. De Nederlanders moesten ook wennen aan het kli maat in Maleisïe, waar over een maand ook de wereldkampioenschap pen worden gehouden. Het was warm (30 graden Celsius) en vochtig in Ku ala Lumpur, bovendien was het veld stroef. Ne derland kwam onder die omstandigheden niet in zijn spel. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21