Logistieke sector moet investeren Harry Potter presenteert eerste exemplaar Westerscheldekrant Camera brengt J" rust op school l |P ||r|ÉBK- JÉ in Terneuzen Winnares quiz spelt de krant Schol in Vlissingse vismijn blijft net iets boven doordraaiprijs Tunnel verhevigt concurrentie Visserij door Pronk miskend ANWB pleit voor Scharrezee Borsele betaalt voor sociaal pension Fietser (74) gewond bij botsing Excursies naar zeehondenbassin Neeltje Jans Schrijfcursus in Biervliet Ik heb geen wijf gezien 8PLJ XfA VACATURE Groep zeven van de Jan van Schengenschool was vrijdag uitgedost als de bekende tovenaarsleerling, bij de presentatie van de eerste Westerscheldekrant aan gedeputeerde Coppoolse. foto Willem Mieras door Ben Jansen HOEDEKENSKERKE - De toverkracht van Harry Potter kan wellicht uitkomst bieden als de discussie over de toekomst van de Westerschelde vastloopt. Het Schelde Informatiecentrum had gisteren al op voorhand de als Harry Potter uitge doste leerlingen van groep zeven van de Jan van Schengenschool uit Heinkens- zand uitgenodigd om de Westerschelde krant te presenteren. Aan de oever van de blinkende Westerschelde, op het voorma lige veerplein van Hoedekenskerke, bo den zij gedeputeerde L. Coppoolse het eerste exemplaar van deze krant aan. De Westerscheldekrant, een uitgave van het Schelde Informatiecentrum, wordt volgende week huis-aan-huis in heel Zee land bezorgd. Coppoolse - hij is binnen het dagelijks provinciebestuur de eerst verantwoordelijke voor de Deltawateren en tevens voorzitter van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde - toonde zich in zijn schik met de krant. Hij wees erop dat de komende jaren belangrijke beslissin gen worden genomen over behoud van het natuurlijke karakter van de rivier, over een mogelijke verdere verdieping, over natuurcompensatie die daarbij hoort en over maatregelen om - vooral in Vlaande ren - overstromingen te voorkomen. „Er gaat gewerkt worden aan een milieuef fectrapport en een maatschappelijke kos- ten-batenanalyse voor een eventuele nieuwe verdieping. Iedereen kan mee doen aan het debat daarover. Maar het is dan wel zinvol dat de bevolking zich be wust wordt van de rijkdom en het unieke karakter van de Westerschelde. Daar le vert de Westerscheldekrant een bijdrage aan." Inhoud In de Westerscheldekrant staan artikelen over de betekenis van het Schelde-estua- rium voor de natuur en de economie, over risico's en bedreigingen en over de inter nationale samenwerking tussen Neder land en Vlaanderen. De krant richt zich op lezers tussen zes en honderd jaar. Op de hoogte Dat een deel van de jeugdige doelgroep al aardig op de hoogte is van het belang van de Westerschelde bleek in het gesprek dat Coppoolse had met de leerlingen van de Jan van Schengenschool. Hij pakte zijn oude stiel van aardrijkskundeleraar weer even op en nam vlot de belangrijkste func ties en kenmerken van de Westerschelde met hen door. Tot zijn aangename verras sing bleek groep zeven van de Jan van Schengenschool goed op de hoogte van wat er allemaal rond de Westerschelde speelt. De school maakt dan ook volop ge bruik van de lespakketten die het Schelde Informatiecentrum beschikbaarheeft. De Jan van Schengenschool gebruikt de Wes terschelde als vast thema voor het omge- vingsonderwijs. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeuwse ver voersbedrijven moeten hun be drijfsvoering aanpassen door de komst van de Westerschelde- tunnel. Samenwerking zoeken met andere transporteurs en na tionale of internationale logis tieke netwerken of specialisatie op bepaalde markten is nood zaak om de concurrentie het hoofd te bieden. Ook kan de sec tor niet om de bouw van een cen traal Zeeuws logistiek centrum heen. Het is namelijk een kwes tie van eten of gegeten worden. Dat concludeert onderzoeksbu reau A&S Management uit Rot terdam. A&S Management is door de Kamer van Koophandel Zeeland gevraagd de mogelijke gevolgen van de komst van de Westerscheldetunnel voor de 'transportsector op een rij te zet ten. Met de aanleg van de Wester scheldetunnel en de ontwikke ling van de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) kiest Zeeland voor schaalvergroting, stelt het bureau. Immers, dooi de uitbreiding van de economi sche activiteiten wordt het inte ressant voor logistieke bedrij ven om him diensten in Zeeland aan te bieden. Het Rotterdamse onderzoeks bureau voorspelt dat de rol van de logistieke dienstverlener in Zeeland door de schaalvergro ting ingrijpend verandert. De keuze voor schaalvergroting be tekent volgens het bureau dat Europese spelers gaan toetre den in Zeeland, waardoor de rol van de lokale logistieke sector verandert. Inhaalslag Om overeind te blijven in het concurrentiegeweld van bui tenaf, moeten de middelgrote en kleine transport- en distributie bedrijven een inhaalslag ma ken. Om straks te kunnen concurre ren is het nodig te investeren in bijvoorbeeld materieel en beter opgeleid personeel. Een lastige opgave volgens A&S, omdat de marges van de veelal kleine en middelgrote Zeeuwse trans portbedrijven laag zijn. Alleen de grotere logistieke dienstver leners zijn in staat om die inves teringen te dragen. Om toch flexibel en zelfstandig te kunnen blijven inspelen op marktontwikkelingen, is sa menwerking dus een noodzaak. Het onderzoeksbureau acht het onontkoombaar om gezamen lijk een multifunctioneel logis tiek centrum te bouwen en te exploiteren. Daardoor kunnen bedrijven meer diensten leveren tegen concurrerende tarieven. Waar dat centrum zou moeten komen, hoe dat eruit moet zien en hoe het economisch zou moe ten functioneren doet het bu reau geen uitspraak. Het komt niet verder dan de conclusie dat de Kamer van Koophandel daarin een belangrijke rol moet spelen. Kansen Aan de hand van reacties van transportondernemers en de conclusies uit het rapport gaat de Kamer van Koophandel de komende maanden met het rap port aan de slag. Zo gaat ze in kleinere groepen en met indivi duele ondernemers spreken over hoe in te spelen op de logis tieke kansen in Zeeland. Er zijn uit de transportsector sugges ties gekomen om bijvoorbeeld transporteurs gezamenlijk te presenteren op vakbeurzen. Verder zal de Kamer voor de provincie de wensen van de Zeeuwse transportsector in kaart brengen, zodat die moge lijk een helpende hand kan bie den. zaterdag 19 januari 2002 DEN HAAG - De visserij is als belangrijk gebruiker van de Noordzee volledig miskend in de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening van minister Pronk. Het Productschap Vis signaleert in een pittige reactie dat het kabinet in de Vijfde Nota wel al lerlei ruimteclaims op de Noordzee legt, zoals voor windpar- ken, Tweede Maasvlakte en zandwinning. Maar over de ruim tebehoefte van de visserij wordt met geen woord gerept. Het productschap vindt dat een groot gemis. De visserij heeft his torische belangen en die moeten afgewogen worden tegen an dere, toekomstige activiteiten op de Noordzee, zoals dat ook op het land gebeurt. Elke nieuwe activiteit op de Noordzee die ruimte vergt, gaat ten koste van inkomsten voor de visserij sector én van de voedselvoorziening. Het Productschap Vis wil een wettelijke regeling voor het toekennen van financiële compensatie, als de visserij noodgedwongen een stapje terug moet doen. DEN HAAG - De ANWB heeft bij het kabinet gepleit voor aanleg van de Scharrezee, een nieuw natuurlijk water op Goeree-Overflakkee, tussen het Haringvliet bij Stellendam en het Grevelingenmeer. Volgens de ANWB moet voor dit toe ristische en ecologische project ruimte worden gereserveerd in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening van minister Pronk en moet er een brede haalbaarheidsstudie naar worden uitge voerd. Vorig jaar heeft het bureau Hemmen al een onderzoek afgerond naar de Scharrezee, op voorstel van het Breed Overleg Deltawateren (BOD), het Koninklijk Nederlands Watersportverbond (KNWV), de Hiswa en de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Zeeland. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) en de provincie Zuid-Holland gaven subsidie. De kosten van het project zijn geschat op 276 miljoen gulden. Visserij en recreatie kunnen ervan profiteren, en aanleg van de Scharrezee (met getij) zou de natuurlijke ontwikkeling van het Grevelingenmeer ten goede komen. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele wil meebetalen aan de totstandkoming van een sociaal pension in de Ooster- schelderegio. Een sociaal pension is een voorziening voor mensen die wegens psychiatrische en/of verslavingsproble men dakloos zijn of dreigen te raken. In de Oosterschelderegio is nog geen sociaal pension, zodat de mensen die het nodig hebben dikwijls moeten verhuizen naar een andere regio. Juist het verplaatsen van deze mensen uit de omgeving waar in ze nog een beetje houvast hebben, staat vooruitgang in het maatschappelijk verkeer in de weg. Het Samenwerkingsver band Welzijnszorg in de Oosterschelderegio is bereid om een sociaal pension te laten opzetten door de stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ), die op andere plaatsen al met dat bijltje heeft gehakt. Voorwaarde is wel dat het Zorgkantoor een deel van de kosten betaalt en dat de gemeenten ook bij dragen. Burgemeester en wethouders van Borsele willen bij na 17.000 euro bijdragen aan de voorziening, die in Goes moet komen. Het college wil het geld voor dit jaar halen uit de post onvoorzien en voor volgende jaren het bedrag structureel op nemen in de meerjarenbegroting. OOST-SOUBURG - Een 74-jarige man uit Oost-Souburg is gisterochtend gewond geraakt bij een botsing met een perso nenauto. De man fietste over de Burgemeester Stemerding- laan in zijn woonplaats toen hij geen voorrang kreeg van een 24-jarige plaatsgenote. Zij reed met haar auto vanuit de M. A. van de Puttestraat. De man is met een hoofdwond overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. door Harmen van der Werf Linda Flipse: „Ik heb maar een paar vragen opgezocht." foto Dirk-Jan Gjeltema door Jan Jansen TERNEUZEN - De beveili gingscamera lijkt ook op Zeeuws-Vlaamse scholen defi nitief zijn intrede te hebben ge daan als middel om de rust te bewaren. Enkele scholen beper ken zich voorlopig tot camera's in de fietsenstalling, bij anderen zijn ze te vinden door het hele schoolcomplex. Deze week kwam aan het licht dat camera's zijn geïnstalleerd binnen de muren van de scho lengemeenschap Zeldenrust/ Steelant in Terneuzen. Drie leerlingen werden zodoende op diefstal betrapt en vervolgens van school gestuurd. De came ra's zijn nodig om het toene mend aantal diefstallen en an dere vergrijpen vast te leggen en daarmee terug te dringen, ver klaarde de schoolleiding. Zeldenrust/Steelant staat daar in niet alleen, blijkt uit een rondgang langs andere Zeeuws- Vlaamse scholengemeenschap pen. Vooral in Terneuzen lijkt de camera een onontbeerlijk be wakingsinstrument te worden. Bij het ROC Westerschelde, vlak naast het Zeldenrust, hangen er sinds de zomervakantie 'op strategische plaatsen, zowel binnen als buiten het gebouw'. „Wij houden de school liefst zo open mogelijk", zegt bestuurs- secretaris J. Meesen. Maar de verkleinwoordjes die hij ge bruikt, kunnen de ernst van de situatie niet verbloemen. ,,De vernielinkjes en diefstalletjes nemen toe en er scharrelen veel mensen rond de school, die er niks te zoeken hebben. Vroeger ging de conciërge een paar uur op een verdekt plekje zitten loe ren wat er misging, maar dat kan op den duur niet meer." Sinds ruim een jaar hangen ook een paar camera's op scholenge meenschap De Rede in Terneu zen. „Voorlopig alleen buiten, met name bij de fietsenstalling en aan de achterkant van het ge bouw", zegt rector E. van den Hooven. Hij weet echter lang niet zeker of hij ze buiten kan houden. „Nu kunnen we de or dehandhaving nog aan met de klassieke middelen, maar we praten er wel over om ook bin nen camera's te installeren. Het kan een goed hulpmiddel zijn bij het toezicht dat op een aantal kwetsbare punten nodig is." Belangrijker vindt Van den Hooven echter 'de permanente opdracht om met de klas te pra ten over normen en waarden'. Zijn pubers daar dan gevoelig voor?Ja, je kunt er zeker met ze over praten. Maar ach, een Haarlemmerolie voor de oplos sing van dit probleem is er na tuurlijk niet." Aan de flanken van Zeeuws-Vlaanderen lijkt het er op school nog rustiger aan toe te gaan. Het Zwincollege in Oostburg en het Reynaertcolle- ge in Hulst volstaan voorlopig met camera's bij de fietsenstal ling. „Die hangt er al enkele ja ren. De kinderen gaan nogal eens ruw met de fietsen om, van daar", verklaart rector A. van Balen in Hulst. Of de problemen binnen de schoolmuren erg toe nemen is volgens hem 'moeilijk te meten'. „Maar het is in ieder geval niet zodanig dat ook daar camera's nodig zijn." Lekke banden In Oostburg installeerde het Zwin vorig jaar een op afstand bedienbaar hek en een camera bij de fietsenstalling. „We wil den af van het gedoe van lekke banden en andere vernielingen en hebben het meteen radicaal aangepakt. Nou, het werkt goed. Sindsdien is er praktisch niks voorgevallen", zegt rector C. Hoek. En binnen? „Nee, daar is hier gelukkig nog geen aanlei ding toe." door Anja Bimmel KOUDEKERKE - „Ik ben een echte newsfreak", zegt Linda Flipse, winnares van de PZC- nieuwsquiz. De 32-jarige bank- medewerkster uit Koudekerke had dit jaar dan ook weinig moeite met de nieuwstest. Ze had als één van de weinigen alle 64 multiple choice vragen goed. „Het ging heel vlot. Ik heb maar een paar vragen opgezocht." Een echte puzzelgek is de win nares niet, wel speelt ze graag nieuws- of wetenschapsquiz zen. „Maar alleen voor mezelf hoor. Ik stuur bijna nooit iets in", zegt Flipse. Volgens haar is het altijd leuk om jezelf te testen op je nieuwskennis. „Dan weet je tenminste of je ook echt wat hebt opgestoken van wat je ge lezen hebt." Om haar nieuwskennis bij te- houden leest ze elke dag de PZC, waar ze al tien jaar op geabon neerd is. Ook kijkt ze naar nieuwsprogramma's. Hoewel ze niet vaak de televisie aan heeft staan, probeert ze regelmatig het NOS journaal en Netwerk te kijken. De reden dat ze geen lan delijke krant wil, is voor de hand liggend. Ze is namelijk ook graag op de hoogte van wat er in de regio gebeurd. Volgens de winnares wordt het nieuws een stuk interactiever als het bij mensen om de hoek gebeurt. „Soms rij ik ergens langs en dan denk ik: hé, daar heb ik pas nog wat over gelezen." Flipse spit elke avond na het werk thuis de krant door. „Ik spel bijna elk woord op elke pa gina". zegt de Koudekerkse la chend. Al spittend zag ze op een dergelijke avond, met een kop koffie bij de hand, weer de nieuwsquiz. In tegenstelling tot voorgaande jaren besloot ze haar geluk te beproeven en de antwoorden op te sturen. „Het ging verbazingwekkend goed. Dus ik dacht: laat ik het dan toch maar een keer proberen." Internet Nog geen uur had de Koude kerkse nodig voor alle 64 vra gen. De paar antwoorden die ze niet zeker wist, heeft ze opge zocht op internet. Ook haar echtgenoot schoot af en toe te hulp. Linda vond de vraag over de Bevelanden het moeilijkst. Hoewel ze geïnteresseerd is in lokaal nieuws, zakken sommi gen nieuwsfeiten uit de provin cie, vooral buiten Walcheren een beetje weg. „Gelukkig was mijn man hier wel goed van op de hoogte." Op de vraag of zich nu vaker op quizzen gaat storten, in de hoop de hoofdprijs binnen te halen, is het antwoord een terughoudend 'nee'. Voorlopig gaat ze gewoon door met quizzen maken, voor namelijk om zich zelf te testen. Maar een prijs winnen is vol gens Linda natuurlijk ook niet verkeerd. „Wie weet. Misschien dat ik het bij de volgende PZC- nieuwsquiz toch weer een keer probeer." VLISSINGEN - De grotere scholsoorten in Vlissingen heb ben gisteren net iets meer dan de doordraaiprijs opgebracht. Die prijs ligt op 88 eurocent. Vorig jaar deden de grotere scholsoor ten in deze tijd zo'n 1,25 euro, maar toen was de scholaanvoer veel kleiner. Schol is in het eerste kwartaal altijd goedkoper, omdat die dan kuitziek is. Kuitzieke schol is magerder en wateriger. Dit jaar ligt de prijs echter aanmerkelijk lager, omdat er zoveel schol in zee is. „Dat heeft iedereen ver rast", laat de Vlissingse vismijn directeur J. de Looff. „Vissers proberen 'om de schol heen te vissen'. Of, als ze toch veel van gen, gaat vis ook overboord. Al leen op die manier kunnen ze scholquotum sparen voor later, als de prijzen hoger zijn." Rustig aan De kleinste scholsoort, die min der mager is, bracht in Vlissin gen overigens meer op: 1,40 eu ro. De prijzen voor de grotere scholsoorten lijken in Vlissin gen lager te liggen dan bij ande re vismijnen. H. Venema van United Fish Auctions, met vis mijnen in Colijnsplaat, Stellen dam en Scheveningen, meldde kiloprijzen voor de grotere scholsoorten van ruim één euro. Ook in Urk lagen de kiloprijzen op dat niveau. De Nederlandse Vissersbond en de Federatie van Visserij vereni gingen vroegen hun leden eind vorige week het rustig aan te doen met de scholaanvoer. De vissers in het zuiden zouden als eersten een week binnen moeten blijven. De meesten zijn toch gaan vissen. Vismijndirecteur De Looff kan dat billijken: „Het is aan de individuele vissers om daarover te beslissen. Als zij niet varen, wordt er niets ver diend. In deze tijd zijn de vang sten ook altijd het best. En het is maar afwachten of er later in het jaar nog voldoende schol zit." Garantieprijs Vissers hebben overigens wel afgesproken het eerste kwartaal minder dagen op zee door te brengen, in totaal veertig. Dat gebeurt voor het eerst dit jaar om de kuitzieke schol te sparen, maar toen die afspraak werd ge maakt, wist niemand dat de scholvangsten zo goed zouden zijn dat de doordraaiprijs in zicht kwam. Voor vis die onder de doordraaiprijs schiet, ont vangen de vissers een door de Europese Unie gegarandeerde prijs van 88 eurocent per kilo. De doorgedraaide vis mag niet meer worden gebruikt voor menselijke consumptie en gaat bijvoorbeeld naar de diervoed- selindustrie. NEELTJE JANS - Vanaf van daag organiseert WaterLand Neeltje .Tans in het weekend twee maal per dag een excursie naar het vernieuwde zeehon- denverblijf op Neeltje Jans. Het bassin is ondermeer voor zien van een nieuwe, lichtblau we coating en een modern ozon- waterzuiveringssysteem. Ook de bewoners Jules, Bob en Rob bie zijn weer terug op Neeltje Jans. Zij hebben bij thuiskomst tevens gezelschap gekregen van de halfjaar-oude zeehond Olaf. De excursies beginnen tot en met 24 maart om 14.00 uur en om 16.00 uur en zijn alleen toe gankelijk voor mensen met een kaartje voor WaterLand Neeltje Jans. BIERVLIET - De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek en de Stichting School en Dialect geeft een cursus verha len schrijven. De cursus omvat acht avonden van drie uur en vindt plaats in De Gentsche Poort in Biervliet. De eerste bijeenkomst is voor zien op 28 januari. De kosten van de cursus bedragen 40 Euro. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij M. Sarneel, P. Scheerders, G. Sponselee of R. Willemsen. Advertentie (Advertentie) ■.lUilWi.L - MH Tuin-Serremeubelen VnUTIMG Wesfiral 13Goes 0113-215838 "U JVORlinU Het juiste antwoord op de nieuwsquiz 'Het jaar 2001 in 64 vragen' was:,Ik heb geen wijf gezien, dit is een grote leugen." Deze woorden sprak Frank de Boer in antwoord op vragen over vermeende uit spattingen van het Nederlands elftal in Denemarken. Vrijwel alle inzenders hebben het citaat gevonden in de nieuwsquiz. Het tweede deel van de quiz, het noemen van de juiste aantallen antwoorden a, b en c van de overige vragen, bleek een stuk moeilijker. Dertien van de bijna vierhonderd deelnemers hebben de juiste aantallen ver meld: 9 keer a, 9 keer b en 8 keer c. De redactie heeft uit de inzendingen de volgende winnaars getrok ken: le prijs, 250 euro: Linda Flipse uit Koudekerke 2e prijs, 125 euro: A. Bolle uit Goes 3e prijs, 75 euro: J. Snoodijk uit Burgh-Haamstede extra prijs, 50 euro: Rens Klaasse uit Aardenburg Voor de volledigheid de antwoorden op een rij: 1:l-2:a-3:K-4: H-5:c-6:a-7:E-8:b-9:B- 10:G - 11:E-12:a- 13:b- 14:E - 15:b - 16:N - 17:c - 18:W - 19:b - 20:l - 21 :b - 22:J - 23:F - 24:G - 25:b - 26:b - 27:E - 28:Z - 29:a - 30:l - 31 :c - 32:E - 33:a - 34:N - 35:D - 36:c - 37:c - 38:l - 39:b - 40:T -41:1-42: S - 43:a - 44:c - 45:E - 46:E -_47:N - 48:G - 49:R - 50:0 - 51 :c - 52:T - 53:E - 54:a - 55: L- 56:E - 57:U - 58:G - 59:*- 60:a - 61:c- 62:E - 63:b - 64:N. henk ingrid Vjjg^van der kooij sieraden horloges design vandaag in deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17