Geld muZEEum stroomt binnen Warm onthaal voor Schouwenaar Bluscontainer langs snelweg 13 Leerlingen Pontes blijken topfotografes Gasflessen blokkeren Oude Rijksweg Sponsors tonen vertrouwen in nieuwe Vlissingse attractie Jongen (10) urenlang vermist zeeuwse almanak Klaar Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Felle brand in Goese garage PZC MIDDEN zaterdag 19 januari 2002 door Harold van Ginkel en Rob Paardekam KRUININGEN - Tientallen gasflessen hebben gisteren urenlang de Oude Rijksweg bij Kruinin- gen geblokkeerd. De flessen waren van een gekan telde vrachtwagen afgevallen. Rond half twaalf moest een 36-jarige vrachtwa genchauffeur uit Woubrugge uitwijken toen hij schrok van een auto die hem inhaalde. De wagen kwam met één wiel in de berm terecht en kantelde hierdoor op het midden van de rijbaan. Tientallen gasflessen vielen van de vrachtwagen en kwamen terecht op de weg en in de berm. In één van de gas flessen ontstond hierdoor een lek. De brandweer heeft deze met stikstof gevulde fles leeggemaakt. Volgens hen ontstond hierbij geen gevaar voor de omgeving. De chauffeur raakte lichtgewond aan zijn hand en werd ter plaatse behandeld. Een ge specialiseerd bedrijf is 's middags bezig geweest de weg schoon te maken. Door de omvang van het ongeluk moesten naast de brandweerkorpsen van Kruiningen en Goes, ook de politie Oosterscheldebekken, de officier gevaarlijke stoffen van de regionale brandweer, Forensisch Technisch Onderzoek (FTO), Rijkswa terstaat en de officier van dienst van de GGD naar de plek van het ongeluk. Beide rijbanen waren door het ongeluk urenlang gestremd. Het verkeer voor het veer Kruiningen-Perkpolder werd via de afrit Yerseke omgeleid. Bij een eerder ongeval op de Oude Rijksweg raak ten twee mensen lichtgewond. Rond kwart voor acht merkte een 28-jarige chauffeur uit Reimers- waal, die een bestelbusje bestuurde, een file te laat op en botste op een personenauto. Die knalde vervolgens zijn voorganger, waardoor hij op de linkerweghelft terecht kwam en een tegemoetko mende vrachtwagen raakte. De personenauto raakte total loss, maar de bestuurder bleef onge deerd. De twee inzittenden van het bestelbusje moesten met lichte verwondingen naar het zie kenhuis gebracht worden. Tientallen gasflessen kwamen op de weg en in de berm terecht. foto Willem Mieras door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Regionale Brandweer Zeeland (RBZ) wil twee bluswatercontainers ko pen om het tekort aan bluswater op de A58 en in Zeeuws-Vlaan deren op te heffen. De contai ners, die elk een inhoud hebben van twaalf- tot vijftienduizend liter water, komen te staan in Goes en Terneuzen. Bij het op stellen van een rampenbestrij dingsplan voor de rijksweg A58 werd duidelijk dat er bij een brand op de weg onvoldoende water is. Langs de A58 is weinig opper vlaktewater te vinden. Dat pro bleem kwam een aantal jaren geleden al aan het licht toen een vrachtwagen in brand stond vlakbij het benzinestation Sel- nisse „We hebben toen grote moeite moeten doen om water te vinden. Pas twee tot drie kilo meter verderop vonden we een brandkraantje. Het was een he le toer. Er was toen sprake van forse schade, omdat het lang duurde voor we voldoende blus water hadden", vertelt L. San- dee, plaatsvervangend regio naal commandant. De RBZ vindt de aanschaf van de mobiele bluswatercontai ners noodzakelijk, omdat met de opening van de Westerschel- detunnel het vervoer van ge vaarlijke stoffen en dus de kans op risico's toeneemt. Sandee wijst er ook op dat er in de haven Vlissingen plannen bestaan voor een containerterminal wat ook meer drukte tot gevolg heeft op de A58. Grote tank Een bluswatercontainer is niet meer dan een grote tank met wa ter, die op een voertuig kan wor den geladen om naar de plek van het ongeval te worden gereden. De RBZ beschikt over meer blusvoorzieningen in de provin cie, zoals schuimcontainers, die vaak in combinatie met bluswa ter worden gebruikt bij het voorkomen van een exploderen de tankwagen met benzine of andere gevaarlijke stoffen. Sandee stelt dat een brandende vrachtwagen of tankauto op de A58 een moeilijke klus is. Een tankautospuit heeft 1500 liter water bij zich. „Oppervlakte water langs de rijksweg is zeer beperkt. Dan zul je net zien dat als er wat gebeurt, we pas 4,5 ki lometer verder open water heb ben. Bluswatercontainers kun nen dat voorkomen." De RBZ heeft in Zeeland een aantal opslagplaatsen voor ma terieel. Bij de Sloedam langs de A58 staan haakarmbakken, die op een wagen getild kunnen worden. Ook in Goes en Terneu zen heeft de brandweer depots. Sandee zegt zich te kunnen voorstellen dat de bluswater container in Goes geplaatst wordt, ook al is die opslagplaats eigenlijk vol. De bluswatercontainers kosten ongeveer 36.302 euro per stuk en worden betaald door de Zeeuwse gemeenten. GOES - De politie heeft gistermiddag in Goes en Vlissingen uren gezocht naar een tienjarige jongen uit Ritthem. De jongen zou om half twee vanuit Goes met een taxi naar een oppasadres in Vlissingen worden ge bracht. Toen hij daar niet arriveerde en hij ook niet meer op school bleek te zijn werd de politie ge waarschuwd. Een luisteraar van Om roep Zeeland zag de jon gen rond half zes bij de Scheldepoort lopen nadat hij op de radio van de ver missing had gehoord. Het kind is daarna naar huis gebracht. Volgens de poli tie is de jongen gewoon aan de wandel gegaan en is geen sprake van ontvoe ring of enig ander mis- drijf. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Annemarije Goudzwaard uit Zonnemaire en Gaby Heiligers uit Zierikzee, twee VMBO-leerlingen van de Zierikzeese Pontes-scholen- groep, hebben twee van de drie hoofdprijzen in de wacht ge sleept van de internationale monumenten-fotowedstrijd. Het gaat om bijzondere afbeel dingen van de Nobelpoort en van een zuil van de Nieuwe Kerk. Hun winnende foto's gaan deel uitmaken van een reizende we reldexpositie. Verder worden ze ook afgedrukt in een catagolus die voorafgaand aan de Open Monumentendag 2002 ver schijnt. Tenslotte krijgen Goud zwaard en Heiligers beiden een digitale camera én een diploma van de Raad van Europa. De of ficiële uitreiking van die diplo ma's vindt te zijner tijd plaats in Straatsburg. Docente Maria Coolen voor Culturele en Kunstzinnige Vorming (CKV) wil zich er sterk voor maken dat de twee prijswinnaressen daar persoonlijk bij aanwezig kun nen zijn. Inzet Coolen is niet alleen trots op het succes van Goudszwaard en Heiligers, maar vooral op de in zet van alle negentig VMBO- leerlingen die intensief in de weer zijn geweest tijdens het monumentenproject. Bij wijze van proef wordt CKV dit school jaar voor het eerst gedoceerd aan derdejaars leerlingen van hetVMBO. Coolen zag in de uitnodiging van de gemeente om mee te doen aan een fotowedstrijd in het ka der van de Open Monumenten dag een mooie aanleiding er een groter project aan te wijden. De gemeente kwam over de brug met negentig wegwerp-came- ra's, zodat de leerlingen in klei ne groepjes aan de slag konden. Zij kregen de opdracht zestien foto's van een monument te ma ken. Vijf mooie foto's, vijf bij zondere opnamen bijvoorbeeld vanuit een opmerkelijke hoek of via een spiegeling in het water, vijf detailopnamen en één foto met alle leden van het subgroep- je erbij. Uit de enorme hoeveel heid foto's maakte Coolen sa men met de leerlingen een selectie voor deelname aan zo wel de eilandelijke als de inter nationale wedstrijd. Dat laatste gebeurde op eigen initiatief vanuit de school. Beschrijving Overigens bleef het niet bij fo to's. Er moest ook een beschrij ving worden gemaakt van het gekozen monument, er moesten voorwerpen of kledingstukken uit een bepaalde periode uit de historie van het gebouw worden gemaakt. Ook werd er een deskundige in gehuurd om met de foto's van de monumenten als achtergrond de hedendaagse scholieren in een flitsende videoclip te pre senteren. Volgens Coolen is ie dereen blij met de resultaten van dit project. Dat Goudzwaard en Heiligers ook nog eens twee van de drie landelijke hoofdprijzen in de wacht slepen, is een extra ver rassing. In de hal van de school is een tentoonstelling ingericht met de mooiste foto's van de ei- landelijke wedstrijd. Ook de spaarpot van Thim uit Middelburg moest aan de muntconversie geloven. Om dat hij al negen is, besloot zijn moeder dat zijn kleine fortuin maar gelijk op een echte spaarrekening moest, mét pinpasje. Het bankge bouw stond die middag vol mensen met ouderwetse gul dens en wisselwensen, maar de nieuwe rekeninghouder hoefde gelukkig niet achter aan te sluiten. Een aardige bankmevrouw loodste hem en zijn moeder fluks naar een tafeltje opzij van de rijen wachtenden. Ze moest van alles van Thim weten, en overal wist de schrandere jongeman een klaar antwoord op. „En u bent zeker de ouder?" richtte de medewerkster uiteinde lijk het woord tot moeder. „Ja, natuurlijk!", schalde Thim de bankhal door. „Dat zie je toch zo: ik ben negen en zij is al eenenveertig, hoor!" Tja, domme vraag.... De brand ontstond in één van de auto's die in een garage onder het bedrijf stonden geparkeerd. Het vuur sloeg over naar de an dere wagens. In de zeshonderd vierkante meter grote onder grondse parking stonden in to taal ongeveer 25 voertuigen ge parkeerd. Een medewerker van het bedrijf trachtte tevergeefs met een poe derblusser het vuur te doven. De politie zette de straat af omdat er in de garage gasflessen ston den die zorgden voor ontplof fingsgevaar. Tegen zeven uur was de brand bedwongen. Over de oorzaak was gisterenavond nog niets be kend. De schade bedraagt ruim 200.000 euro. Zittend naast commissaris van de koningin Van Gelder hoort burgemeester Schouwenaar (rechts) dat de raad hooggespannen verwachtingen van hem heeft. foto Dirk-Jan Gjeltema door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Na vijf woeli ge jaren is Middelburg toe aan rust. De nieuwe burgemeester K. Schouwenaar is de man die voor een stabiel bestuurlijk kli- (Advertentie) naam q noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15..- straat# nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postco staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- P'aats:nen zes maanden) telefoon:a noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- q per maand met nummer. S automatische incasso 8 19,25). handtekening: L; a Per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ->&P ^el" ^aar vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (g f9^) incasso Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7Ï32"f4"ÖÖÓÖÏ9" Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) maat moet zorgen. Het vertrou wen in zijn kunnen is groot. Tij dens de installatie gistermiddag viel hem niets dan lof ten deel. Schouwenaar zelf bleef be scheiden. „Ik hoop het in mij ge stelde vertrouwen waar te kun nen maken." „Er zijn zoveel lovende woor den aan u gewijd", zei R. Visser, die namens de gemeenteraad sprak. „Dat ik even dacht dat u al overleden was." Visser doelde op de toespraak van wethouder R Bruinooge. „Schouwenaar is een binder", zei deze. „Die zeker wanneer het nodig is, ook het nodige doet. Ik heb hem al eer der omschreven als een duw boot." Schouwenaar is een sportief persoon, somde hij op, iemand met uitstekende con tactuele eigenschappen en ie mand die rust brengt. Bruinooge ontkwam niet aan een terugblik op de afgelopen periode. „Er is nogal wat ge beurd. Twee keer een installatie van een nieuwe burgemeester, in beide gevallen met hoopvolle verwachtingen. Tot twee keer toe een vervanger en de laatste periode heb ik het burgemees tersambt erbij mogen doen. Je kunt de laatste vijf jaar in Mid delburg gerust als woelig om schrijven." Middelburg heeft een burgemeester nodig, zei hij, die de projecten waaraan de af gelopen tijd is begonnen, mede gestalte kan geven. Schouwe naar is daar de juiste man voor, denkt Bruinooge. „Met de be noeming van Schouwenaar hebben we een burgemeester die ook invulling kan geven aan het begrip burgervader." Ambtsketting De plaatsvervangend burge meester overhandigde de nieu we burgemeester de voorzit tershamer en hing hem de ambtsketting om („Van deze last ben ik verlost"). Met een brede glimlach nam Schouwe naar ze in ontvangst. Visser zei te hopen dat de rust met de komst van Schouwenaar Advertentie in combinalie met andere aanbiedingen. Goes Ringbaan West2b, 0113216451 voor lange tijd terugkeert in het stadhuis. „Vijf turbulente jaren liggen achter ons. U bent inmid dels de vierde burgemeester." Hij zinspeelde op een lange car rière van de 54-jarige Schouwe naar in de Zeeuwse hoofdstad. „Ik hoop dat uw enthousiasme voor Middelburg wederkerig zal worden en dat u, ook na uw pensionering als burgemeester, Middelburger blijft." Schouwenaar zelf maakte wei nig woorden vuil aan het verle den. „De geschiedenis begint, wat mij betreft, nu." Hij zei groot belang aan samenwerking te hechten. Met het college, de raad en de inwoners van de ge meente. „Het functioneren van de burgemeester wordt bepaald door één doelstelling die ik van zeer groot belang acht: Middel burgers moeten trots zijn en trots blijven op Middelburg. Daar wil ik samen met u de schouder onder zetten. Vanaf vandaag ligt mijn hart in Mid delburg. Vanaf vandaag ligt mijn toekomst in Middelburg." (Advertentie) Reserveer snel, want VOL VOL Tel. 0118-588299/276 Beautydag Lumia Nu voor 68r- Boekingsperiode tot 30/04/2002 ontvangst met koffie, thee en iets lekkers massage (*30 min.) lichaamspakking of gezichtsbehandeling (±40 min.) parrafinebadje voor de handen gezonde lunch gebruik van sauna en kuurbaden gebruik van badjas en handdoekenset U wordt om 09.15 uur verwacht. De behandelingen eindigen om 17 00 uur. Op dinsdag en woensdag is het ook mogelijk om 12.30 uur te beginnen, u betaalt dan 6,50 bij voor een diner i.p.v. lunch De sauna blijft open tot 22.30 uur. Zelf evt. meenemen, badkleding voor het zwemparadijs en slippers (sauna zonder badkleding). Nieuw in de sauna! Infrarood sauna. Iedere 1' dinsdag van de maand (m.u.v. de feestdagen) damesdag. Nieuw in bet kuurcentrum Op dinsdag en woensdag zijn wij nu ook s'avonds geopend voor diverse behandelingen. Fax: 0118-583668 E-mail. info@hofdomburg. nl Vanaf 28 januari kunt u meedoen met onze cur- Internet: www.roompot.nl sus voetreflexologie. Bel voor meer informatie! DE, PAREL, door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De sponsorac tie van het muZEEurn in Vlis singen is een groot succes. Sinds het begin van de fondsenwer ving in september heeft het nieuwe maritieme museum al 635.292 euro binnen van het be drijfsleven. Daarnaast heeft het bestuur concrete toezeggingen tot maximaal 272.268 euro en een hele reeks contacten, die mogelijk ook nog geld opleve ren. Het muZEEum hoopt met de sponsoractie in totaal 1,36 miljoen euro binnen te halen. risico's vermeden zijn. Dat heb ben wij gedaan. De exploitatie is gedekt op een hele reële ma nier. Wij gaan uit van veertig duizend bezoekers. Attracties in onze directe omgeving - Igua na en Het Arsenaal - trekken respectievelijk zeventig- en tweehonderdduizend bezoe kers. Daarmee roep je vertrou wen op." Adan wijst er verder op dat pas met de verbouwing van het Lampsinshuis werd begonnen toen de investering al voor ze ventig procent gedekt was. Po tentiële geldschieters kunnen aan de Nieuwendijk zien hoe het muZEEum eruit gaat zien. Be langstellenden krijgen dan ook een rondleiding door het enor me complex. Een andere be langrijke factor om met name fondsen over de brug te krijgen, is het feit dat veel werk is ver- richt door vrijwilligers. Binnen het totale investeringsbedrag kon zo 68.067 euro terugver diend worden. Daarnaast maakt het ingehuurde advies bureau een plan hoe het beste sponsors benaderd konden wor den. Het Zeeuwse bedrijfsleven kreeg een gevarieerd sponsor pakket toegestuurd. Zi] konden kiezen hoofdsponsor te worden van de pronkzaal voor een be drag van 136.134 euro tot alge meen sponsor a 4765 euro. Volgens Adan en pr-functiona- ris L. van Bouwdijk Bastiaanse heeft het soms maanden gekost om sponsors zover te krijgen dat ze geld willen stoppen in het muZEEum. „Je moet daar maanden instoppen", zegt ze. „We zijn daar dagelijks, ook nu nog, mee bezig. Als je aan zo'n project begint, zeg je: we willen zo- en zoveel miljoen gulden, maar dat krijg je niet van de ene op de andere dag voor elkaar." Beperkt budget Groot probleem bij het zoeken van geldschieters is het gebrek aan grote, kapitaalkrachtige multinationals in Zeeland. Daar komt nog bij dat bedrijven maar een beperkt sponsorbud get hebben en ervoor kiezen om ook andere projecten te sponso ren. „Er zijn een hoop kleine spelers op een groot veld", con cludeert Van Bouwdijk Basti aanse. Zij en Adan hebben ge leerd dat het bedrijfsleven best bereid is geld te gevenmits daar wat tegenover staat. Het mu ZEEum biedt vrij kaartjes, naamsvermelding op een ta bleau d'honneur en vermelding van de bedrijfsnaam in een boek over het Lampsinscomplex. De meeste belangstelling van geldschieters ging uit naar het uitkijktorentje, bovenop de im posante rederswoning. Voor de pronkzaal is geen belangstel- ling. Het bestuur en leden van de co mités van aanbeveling benade ren sinds de herfst van vorig j aar allerlei bedrijven, instellingen en fondsen om geld binnen te halen voor de inrichting van het maritieme musem aan de Nieu wendijk. Om sponsors aan te trekken, werd een professionele fondsenwerver in de arm geno men. „Het is een heidens karwei", er kent voorzitter G. Adan, „maar mijn ervaring is dat je met een erg, goed onderbouwd plan moet komen, waarin financiële GOES - Bij een autodealer aan de Westhavendijli in Goes heeft gisteravond rond kwart over zes een felle brand gewoed. Eén van de personeelsleden van het be drijf moest ter observatie naar het ziekenhuis omdat hij veel rook had binnengekregen. Hij kon dezelfde avond nog naar huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13