Leger China koopt zich suf Powell ziet kansen voor dialoog India en Pakistan PZC Postbodes aangeklaagd wegens doodpesten collega Onderzoek noodlanding in rivier op Java Brussel bezorgd over Duits begrotingstekort Akkoord eerste stap naar vredesoverleg verscheurd Congo Chef centrale bank Argentinië stapt op Drugsbende vast met bewijs uit puin WTC Volksrepubliek is grootste importeur defensiematerieel Hoge celstraffen voor neonazi's in Noorwegen Vijf doden bij aanslag op feest in Israël Babyverkrachters niet vervolgd 11 September Fonds heeft genoeg Megabegraafplaats voor Japanners Vluchtelingen naar Papoea Rebellen vragen EU om hulp vrijdag 18 januari 2002 NEW YORK - De Ameri kaanse autoriteiten heb ben met bewijsmateriaal dat uit de puinhopen van het WTC is gehaald, als nog een drugsbende we ten op te rollen. In totaal veertig vermeen de leden van de criminele organisatie zijn opgepakt, zo maakte de Amerikaan se douane gisteren bekend Niet alleen drugssmokke laars werden in de kraag gevat, ook witwassers van het drugsgeld konden worden aangehouden. De arrestaties vonden plaats in New York, Miami, Puerto Rico en Colombia. Justitie maakte bij de ope ratie 8 miljoen dollar (8,9 miljoen euro) aan zwart geld buit. De autoriteiten onder zochten de activiteiten van de bende al maanden voor de aanslagen op het WTC. Alle bewijzen waren op geborgen in een kluis in een van torens die op 11 september instortte. DPA van onze redactie buitenland HONGKONG - China heeft zich de afgelopen jaren ontwikkeld tot het nieuwe El Dorado voor handelaren in defensiemateri eel. Volgens internationale ex perts is de volksrepubliek de grootste importeur van militair materieel en (potentieel) mili taire technologie ter wereld. Rusland en Israël zijn de be langrijkste leveranciers, aldus de jongste editie van het gezag hebbende Far Eastern Econo mie Review. Dat Peking met miljarden smijt om het Volksbevrijdingsleger te moderniseren, heeft volgens deskundigen alles te maliën met de kwestie-Taiwan. Deze in Chinese ogen afvallige provin cie moet indien noodzakelijk met militaire middelen her overd kunnen worden. Om de in dat geval waarschijn lijke Amerikaanse militaire interventie af te wendenwil Pe king genoeg potentiële 'vuur kracht' hebben om Washington af te houden van al te wilde plannen. China maakte in maart vorig jaar bekend het defensiebudget met 17 procent te verhogen tot omgerekend zo'n 19,3 miljard euro. Dit is het officieel gelden de bedrag. In werkelijkheid zou er circa 67 miljard euro zijn ge reserveerd voor de verdediging van het land, inclusief de inkoop van wapens en technologie. Het budget zal naar verwachting dit jaar opnieuw stijgen. Embargo Het Westen kondigde na het bloedblad op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking (1989) een wapenembargo af tegen China, waarvan Rusland en Is raël profiteerden. Amerikaanse en Europese producenten van materieel en technologie die ook militair ingezet kunnen wor den, bleven evenwel aan China leveren. Het gaat dan onder meer om computers waarmee kernproeven kunnen worden gesimuleerd of om machines waarmee raketonderdelen ge fabriceerd kunnen worden. Rolls-Royce verkocht volgens het weekblad negentig vlieg tuigmotoren aan Peking, die volgens defensie-experts zullen worden gebruikt in jachtbom menwerpers. Volgens het Britse Rolls-Royce zijn de motoren ge baseerd op technologie uit de ja ren zestig en betekenen ze geen noemenswaardige versterking van de Chinese strijdkrachten. De Verenigde Staten, die van zins zijn Taiwan binnenkort te voorzien van moderne wapens en onderzeeboten, hebben Amerikaanse bedrijven die 'ge voelig materieel' leverden aan China al aangepakt. Een Ameri kaanse producent van satellie ten kwam deze maand een schikking van ruim 15 miljoen euro overeen met de Ameri kaanse justitie. De onderne ming werd ervan beschuldigd technische kennis over satellie ten illegaal aan Peking te heb ben verstrekt. ANP OSLO - Een rechtbank in de Noorse hoofdstad Oslo heeft twee neonazi's veroordeeld tot respectievelijk zestien en vijf tienjaar cel wegens de moord op een 15-jarige Noorse jongen met een donkere huidskleur. Het slachtoffer, zoon van een Ghanese vader en een Noorse moeder, werd in janauri vorig jaar op een parkeerplaats dood gestoken. De zaak, in Noorwegen om schreven als de eerste racisti sche criminele daad in het land, leidde tot massaal protest tegen discriminatie. Een derde verdachte, een vrouw, werd door de rechter we gens medeplichtigheid tot drie jaar veroordeeld. DPA/AFP (Advertentie) KLATEN - Indonesische bergers zoeken naar aanwijzingen voor de oorzaak van het verongelukken van een vliegtuig in een rivier bij Klaten in centraal-Java. De onder zoekers begonnen gisteren met het verzamelen van brokstukken van het vliegtuig, dat woensdag in slecht weer een noodlanding maakte in een ondiep gedeelte van de ri vier Bengawan Solo. Een vrouwelijk lid van de bemanning kwam hierbij om het le ven. foto EPA HADERA - Bij een aanslag op een feestzaal in de Noord-Israë lische stad Hadera zijn gister avond vijf doden en meer dan dertig gewonden gevallen. Volgens de Israëlische legerra- dio werd een Palestijn die een zelfmoordaanslag wilde plegen bij de ingang van de zaal over meesterd door bewakers, maar kon de man nog handgranaten naar binnen weipen. De dader kwam zelf ook om het leven. AP heeft geen directe gevolgen, maar wordt gezien als een open lijke reprimande. Het beoorde len van eikaars begrotingen is het gevolg van het invoeren van de euro. Omdat de landen in mo- netair-economisch opzicht in hetzelfde schuitje zitten, heb ben ze afgesproken dat het be grotingstekort niet boven de 3 procent van het bruto nationaal product mag uitkomen. Ge beurt dat wel, dan kunnen de ministers van Financiën zware boetes opleggen. Bij Duitsland is dat niet aan de orde, verzekert de woordvoerder van de Com- van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het sterk opgelo pen begrotingstekort van de Duitse overheid baart de Euro pese Commissie zorgen. De Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, zal bij de jaarlijkse beoordeling van de Duitse staatsfinanciën kriti sche kanttekeningen maken, al dus een woordvoerder van de Commissie gisteren. Dat betekent niet meteen dat er een officiële waarschuwing naar Berlijn gaat. „Op alle lan den is wel wat kritiek", aldus de woordvoerder. De Commissie besluit op 30 ja nuari of ze een officiële waar schuwing wenselijk vindt. Uit eindelijk zijn het de ministers van Financiën van de EU die, zich mede baserend op het oor deel van de Commissie, daar over beslissen. Een eventuele waarschuwing missie. Gisteren werd bekend dat het Duitse financieringstekort is opgelopen tot 2,6 procent. „Een significante afwijking van de eerste schatting", aldus de woordvoerder. Lange tijd ging Brussel uit van een Duits tekort van 1,5 procent. Brussel vreest niet voor een overschrij ding van de 3-procentgrens. ANP van onze redactie buitenland NEW DELHI - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Powell is gisteren in India aangekomen. Hij poogt het con flict tussen India en Pakistan te sussen. Bij zijn aankomst in New Delhi verklaarde Powell dat bij beide partijen een be reidheid bespeurde om het con flict met diplomatieke middel- len op te lossen en een oorlog te vermijden. Maar de situatie blijft volgens de Amerikaanse minister zeer gevaarlijk. Powell arriveerde in India na dat hij woensdag gesprekken had gevoerd in Pakistan en een bliksembezoek aan Afghanis tan had gebracht. Na het over leg met de Pakistaanse presi dent Musharraf, liet Powell weten dat 'de Verenigde Staten beide partijen proberen aan te moedigen om de juiste voor waarden te creëren waardoor het begin van een dialoog moge- lijk wordt'. De VS lijken niet di rect tussen de twee landen te willen bemiddelen. India heeft internationale bemiddeling overigens al afgewezen. De relatie tussen India en Pakis tan verslechterde na de aanslag op het Indiase parlement in de cember. Volgens India zijn door Pakistan gesteunde terroristi sche groeperingen verantwoor delijk voor de aanslag. Mushar raf heeft de afgelopen week in een toespraak afstand genomen van extremistische groeperin gen en enkele honderden funda mentalisten laten oppakken. Pakistan wil nu dat India de langs de grens samengebrachte troepen terugtrekt, maar India wil eerst dat Pakistan een einde maakt aan het 'grensoverschrij dend terrorisme'. Hoewel het deze week aanzien lijk rustiger is geworden langs de grens tussen India en Pakis tan in de omstreden provincie Kashmir, vielen er gisteren ze ker twee doden als gevolg van een bomexplosie in het Indiase deel van de deelstaat. Acht men sen raakten gewond bij de ont ploffing op de graanmarkt in de winterhoofdstad Jammu, zo meldde de politie. Een vertegenwoordiger van de Nederlands ambassade in New Delhi is gisteren naar Srinagar, de zomerhoofdstad van Kashmir gereisd. De ambassade wil proberen de lijken van de twee Eindhovense jongeman nen, die zondag in Srinagar werden gedood, zo snel moge lijk naar Nederland te laten overvliegen. De stoffelijke over schotten van de twee, Khalid el Hassnaoui en Ahmed el Bakio- ui, worden vooralsnog niet door de Indiase autoriteiten vrijge geven. Er is een officieel onderzoek naar hun dood gestart. De In diase grenstroepen zeggen dat zij de Nederlanders hebben doodgeschoten, nadat zij hen hadden aangevallen met mes sen. Maar ooggetuigen en ook een Indiase minister hebben hun twijfel geuit over deze le zing. ANP/AFP/RTR pagina 2: ex-minister voert actie voor wereldvrede Indiase kinderen wachten in een vluchtelingenkamp in Patti op hun voedsel. Duizenden inwoners van dorpen langs de grens met Pakis tan zijn op de vlucht geslagen uit vrees voor het uitbreken van ge vechten tussen India en Pakistan. foto Kamal Kishore/RTR JOHANNESBURG - Het Openbaar Ministerie in Zuid-Afri ka heeft de aanklacht tegen zes mannen die verdacht werden van verkrachting van een baby, ingetrokken. Dat heeft de Zuid-Afrikaanse radio gisteren gemeld. Volgens de radio be sloten de aanklagers de zaak te laten vallen, omdat er onvol doende bewijs zou zijn. De zaak Baby Tshepang, die in oktober werd verkracht nadat haar 16-jarige moeder haar bij een vriend had achtergelaten, schokte niet alleen het land, maar leidde internationaal tot protest. Het vermoeden bestaat dat verkrachting van kinderen te ma ken heeft met de mythe dat seksueel contact met een maagd de man beschermt tegen aids en hem zelfs van die kwaal zou kunnen genezen. RTR/ANP NEW YORK - Het Amerikaanse 11 September Fonds, dat is opgezet om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de ter roristische aanslagen in de Verenigde Staten, heeft het pu bliek opgeroepen geen geld meer te geven omdat er genoeg bijeen is gebracht: 425 miljoen dollar. Het bestuur van de liefdadigheidsorganisatie die het fonds beheert, moedigt mensen aan om hun donaties weer naar or ganisaties te sturen die het geld voor de aanslagen al nodig hadden. Het fonds heeft inmiddels ruim 160 miljoen dollar aan uitkeringen toegekend aan de nabestaanden en slachtof fers. AP BUENOS AIRES - Een Argentijnse zakenman wil in Patago- nië, in het dunbevolkte zuidelijke deel van het land, een me gabegraafplaats voor 34 miljoen Japanners aanleggen. Elke tombe moet 11.000 euro gaan kosten. Dat berichtte de lokale krant El Patagonico gisteren. Volgens zakenman Hector Lebon beschikt Japan over te wei nig ruimte om zijn doden te begraven. De uitgestrekte gebie den in de dun bevolkte provincie Chubut, die per vierkante ki lometer 1,8 inwoners telt, moeten uitkomst bieden. AFP CANBERRA - Papoea-Nieuw-Guinea is bereid duizend bootvluchtelingen op te vangen, die niet welkom zijn in Au stralië. De twee landen hebben daarover gisteren na weken lang onderhandelen een akkoord bereikt. Australië voert een ontmoedigingspolitiek ten opzichte van asielzoekers en heeft in september vorig jaar ongeveer dui zend bootvluchtelingen, voornamelijk Afghanen, overge bracht naar het eilandstaatje Naura in de Stille Oceaan. In ruil voor de opvang van de asielzoekers verstrekt Australië Papoea-Nieuw-Guinea financiële of materiële hulp. RTR MADRID - De rebellenbeweging Polisario uit de Westelijke Sahara heeft de Europese Unie gevx-aagd Mai-okko onder druk te zetten om gevangenen een humane behandeling te ge ven. In de Cai-cel Negra-gevangenis in El Ayoun, de hoofdstad van de Westelijke Sahara, zijn 131 gevangenen sinds 24 de cember in hongerstaking om betere leefomstandigheden af te dwingen. Volgens Polisario zijn veel gevangenen gemarteld en in iso- leei-cellen geplaatst sinds het begin van de hongerstaking. Fa milie van de gevangen zou zijn lastig gevallen. De meeste gevangenen zijn in november voi'ig jaar gearresteerd bij de monstraties tegen het eerste bezoek van de Marokkaanse ko ning Mohammed VI aan de Westelijke Sahai-a. AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Vertegenwoordi gers van de politieke oppositie en maatschappelijke groeperin gen in Congo zijn het in Brussel eens geworden over de politieke toekomst van het Afrikaanse land. Met hun handtekening be zegelden zij gisteren de over eenkomst die de weg moet vrij maken voor verkiezingen en het beëindigen van de bloedige bur geroorlog in het land. De Belgische premier Verhof- stadt en minister Michel van Buitenlandse Zaken woonden de plechtigheid in het Egmont- paleis bij. België, tot 1960 kolo nisator van Congo, nam het ini tiatief tot het overleg. Michel gaat zondag op reis om andex-e belanghebbende partijen voor het akkoord te winnen. Hij be zoekt eerst oud-president Masi- re van Botswana en Zuid-Afri kaanse autoi'iteiten. Over twee weken gaat hij naar Congo om president Kabila en de belang rijkste rebellenleiders te over tuigen. Het driedaagse overleg was bedoeld ter voorbereiding van breder vredesoverleg dat waarschijnlijk in maart in het door Pascale Thewissen BRUSSEL - Zes Vlaamse postbodes moeten terecht staan voor het zodanig lastigvallen van een collega, dat die uiteindelijk zelfmooi'd pleegde. David Van Gysel, een 21-jarige postbode uit Wezembeek-Oppem, wierp zich op 16 oktober 2000 voor de trein, volgens zijn ouders omdat hij het getreiter op zijn werk niet meer aankon. Het Openbaar Ministex-ie in Bx-ussel zegt 'ernstige aanwijzingen' te hebben dat de man index-daad werd gepest en heeft zes mensen aangeklaagd voor het 'belagen' van de jonge postbode. De wanhoopsdaad van Van Gysel, een paar dagen voor zijn 22e vex-jaax-dag, deed veel stof opwaaien in België. Pes ten op het werk bleek een veel groter probleem dan tot dan toe was aangeno men. Zowat één op de tien Belgische werknemers zou er het slachtoffer van zijn. Josy Claes van Sasam (Stichting Anti- Stalking en Anti-Mobbing) hoopt dat met de rechtszaak tegen de zes collega's van Van Gysel een 'duidelijk signaal' wordt gegeven dat pestei'ijen op het wei'k niet door de beugel kunnen en door justitie wox-den aangepakt. Hij schat dat jaaxdijks 150 mensen een ein de aan hxm leven maken, omdat ze het genadeloze getreiter op liun werk niet meer aankunnen. Sesam diende giste ren bij minister Laurette Onkelinckx van Arbeid een petitie in waarin gepleit wordt voor een sti'enge wetgeving om pesten op het werk tegen te gaan. Het OM in Brussel wil de werknemex-s van De Post aanpakken op grond van het wetsartikel over het belagen. Oor spronkelijk was dat axdikel bedoeld om stalkex-s strafx-echtelijk te kunnen vex-- volgen; mensen die iemand anders (vaak de ex-paxtner) voox-tdux-end las tig vallen. Later wei'd de term stalking vex-vangen door 'belaging', om ook an- dex-e manieren van lastig vallen, zoals pesten op het wex-k, strafbaar te stellen Naast de zes collega's van Van Gysel, die maximaal twee jaar cel riskex-en, moet ook de Belgische Post zich voor de x-echter verantwoox-den voor 'het niet vex'lenen van hulp aan een persoon in Zuid-Afrikaanse Sun City plaatsvindt. Masire moet die 'inter-Congolese dialoog' in goede banen leiden. Het is voor het eerst dat er een concreet vooi'stel op tafel ligt voor een nieuwe politieke oi'de in Congo. De 85 Congolezen, vertegen woordigers van de (ongewapen de) oppositie, bedxdjfsleven, kerk, traditionele plaatselijke leiders en mensenrechtengroe pen, willen dat er vei'kiezingen komen na een overgangspex-iode van uiterlijk 30 maanden. Eex-st moeten plaatselijke ver kiezingen plaatsvinden. Recht- sti-eekse presidentsverkiezin gen vormen het sluitstuk. Ter voorbereiding moet er een kies commissie waai'in alle belang hebbenden, ook de rebellenbe wegingen, een plaats ki'ijgen. Ook de hei-vorming van het le ger, het opstellen van een gi-ondwet en de nationaliteiten kwestie - wie mag aanspraak maken op de Congolese natio naliteit en stemmen - maken deel uit van het akkoord. Kabila liet in de Franse krant Le Figai'o deze week al weten dat hij vei'kiezingen steunt en even tueel presidentskandidaat zal zijn. ANP/AFP nood'. Ondanks klachten over pesterij en greep de directie niet in. Dat Van Gy sel zich niet gelukkig voelde op zijn werkplek was duidelijk. De man was in februari 2000 ovei'geplaatst van het postkantoor van Huldenberg naar We zembeek-Oppem en werd meteen hard aangepakt door zijn collega's. Na x'uim drie maanden ziek thuis te hebben ge zeten, ging David op 16 oktober weer aan het werk. Een dag later pleegde hij zelfmoord. In zijn afscheidsbx-ief schi-eef hij dat hij 'het niet meer aan kon'. van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De president van de centrale bank van Ar gentinië, Roque Maccarone, is opgestapt. Zijn opvolger is Ma rio Blejer, die jarenlang bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft gewerkt. Het Argentijnse televisiestation Todo Noticias meldde gistei-en dat Maccarone ruzie heeft ge had met de nieuwe Argentijnse x-egering. Hij zou er tevergeefs op hebben aangedrongen schul den van 100.000 dollar of meer tegen een koers van 1,70 peso per dollar om te zetten. Een woordvoerder van het IMF liet weten er naar uit te kijken om met Blejer samen te werken. „We kennen hem goed en we fe- licitei'en hem." Analisten dich ten Blejer betere kansen toe dan zijn voorganger omdat hij meer intex-nationale ervax-ing heeft. De regering wil vasthouden aan de vaste wisselkoex-s van 1,40 peso voor een dollar. Die koers is nadeliger voor banken, maar wex'kt in het voordeel van men sen die in dollars uitstaande schulden hebben. Schulden onder de 100.000 dol lar, zoals de meeste hypothecai- x-e leningen, zijn tegen een koex-s van één op één omgewisseld. Veel, vooral middelgx-ote bedrij ven, gaan direct failliet als ze hun schulden moeten omwisse len tegen reëlere koex-sen. Een dollar kostte woensdag op de vrije markt bijna 2 peso. Een delegatie van het IMF is in Buenos Aix-es om te kijken hoe het vex-der moet met het land, dat met een schuldenlast van 141 miljard dollar en een al vier jaar dux-ende i-ecessie zo goed als bankroet is. Als blijk van ver trouwen gaf het IMF woensdag Ax-gentinië een jaar uitstel voor het terugbetalen van een nood- krediet van 933 miljard dollar. RTR/DPA/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5