Machlas hervindt voetbalplezier Damclub Middelburg trekt zich terug 21 Laatste zetje blijft weer uit bij Boogert Miraculeuze zege voor ZVH/Morres Griekse Ajax-spits: Co Adriaanse heeft me bijna vernietigd Jelle Nijdam verder met inboedel failliete club Timman laat winst liggen WK 2010 in Afrika Oranje kan WK handbal vergeten vriidag 18 januari 2002 door Andre Hoogeboom ALMANCIL - Zijn loopbaan was hard op weg te eindigen in een Griekse tragedie. Nikos Machlas, die het bij Vitesse ge schopt had tot Europees topsco rer van het jaar, werd begeerd door tal van topclubs, maar koos voor Ajax. In de Arena raakte hij de weg kwijt. Zeker onder Adriaanse. „Ik heb op het punt gestaan mijn boel bij el kaar te pakken en te vertrek ken." Maar toen de nood bij de Griek het hoogst was, moest Adriaanse weg. In zijn plaats kwam Ronald Koeman en Nikos is nu weer he lemaal gelukkig. „Zelfs al zou deze trainer Zlatan kiezen in de spits, dan nog zou ik daar mee kunnen leven. Omdat hij ieder een een gelijkwaardige kans geeft. De beste speelt. Zo simpel is het. Hij zegt niet op voorhand: Jij bent derde keus, of: jij bent pas aan de beurt pas als hij niet speelt." Nikos Machlas is weer als nieuw. In Almacil, waar palm bomen en zon doen denken aan het Griekse Kreta, zijn geboor tegrond, fleurt de spits weer he lemaal op. Iedereen is overigens opvallend ontspannen bij Ajax sinds de komst van Koeman. Onder Koeman mag er weer ge lachen worden, krijgen de spe lers de ruimte om zichzelf te zijn. Frustratie De gekrenkte Nikos Machlas, die zich enkele maanden gele den nog schichtig door de cata comben van de Arena bewoog, is niet meer. Hij is weer aan spreekbaar en maakt van zijn hart geen moordkuil. De frus tratie zit diep. Na Vitesse dacht hij bij Ajax de sprong te kunnen maken naar de Nederlandse en misschien wel de internationale top. Het liep totaal anders. Want Ajax raakte in verval en nam de trotse Griek in zijn vaart mee. Met Machlas, zo wist iedereen zeker, zou het nooit meer goed komen. Hij kwam misschien wel op de goede plaats, maar op het verkeerde tijdstip. Toch is nog HOOGERHEEDE - Jelle Nijdam begint een nieuwe wielervereni ging. De oud-prof liep begin de ze week boos weg bij het in geld nood verkerende Cycling 2000 en neemt alle renners en perso neel mee. De renners moeten nog ingelicht worden, maar Nijdam kan zich niet voorstellen dat iemand wil blijven bij de club, die volgens hem minimaal 55.000 euro in het rood staat. Wat dan achter blijft, is een lege vereniging. Volgens Nijdam weet voorzitter Ad Kools van Cycling 2000 nog van niets. „Maar dat hoeft ook niet." In de ogen van de ploegleider heeft Kools hem te lang een ver keerd financieel beeld voorge houden. Eerder klapte het 'hu welijk' met Nijdams voorganger Peter Stevenhaagen om diezelf de reden. Volgens Nijdam heeft de club voor in totaal meer dan 70.000 euro aan schuld (niet betaalde goederen en achter stallige betalingen) open staan. Stevenhaagen stapte naar de kantonrechter in Bergen op Zoom om zijn geld op te eisen. Die zaak was eerder vastgesteld op 9 januari, maar is verschoven naar 28 januari omdat Cycling 2000 meer tijd nodig had voor de verdediging. Kools gaf vorige week op een vergadering toe dat er nog meer dan 55.000 euro schuld open stond en dat spon sor Echo was afgehaakt. Een nieuwe hoofdsponsor had hij nog niet. Dat was voor Nijdam het teken op te stappen. Kools was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. GPD WIJK AAN ZEE - Jan Timman doet het niet slecht in Wijk aan Zee, maar hij wint zijn voordeli ge stellingen niet. Gisteren overleefde hij tegen Morozevitsj eerst een precaire stand om daarna een eindspel met een ex tra kwaliteit net niet te kunnen verzilveren. Barejev won wel door te profite ren van een fout van Leko het geen hem een kwaliteit oplever de en even later een plaats bij de leiders. Piket moest te lang ver dedigen tegen Drejev. Aanvan kelijk deed hij dat nog wel goed, maar in tijdnood verloor hij de controle. Loek van Wely nam af scheid van de nul middels een solide remise tegen Gelfand. ANP Het was enkele maanden geleden wel anders, maar nu voelt Nikos Machlas zich weer thuis bij Ajax. niet alles verloren. „Want sco ren", zegt hij, „is iets dat je niet kunt vergeten. Als alle omstan digheden goed zij nkomt het te rug. Daar ben ik van overtuigd." Nog even terug naar het sombe re Amsterdam. Nog even terug naar een sombere tijd. Onder Co Adriaanse dreigde Nikos Machlas nog verder weg te zak ken. „Die trainer heeft me bijna vernietigd. Hij was psycholo gisch zo ontzettend slecht. Ik heb het nooit eerder naar buiten gebracht, omdat de tijd er niet rijp voor was. Maar ik moet nu ook realistisch zijn. Wat moes ten de mensen, de supporters, de journalisten, wel niet van me denken als ik weer slecht speel de. Daarom wil ik het nu wel een keer kwijt, rechtzetten wat er is misgegaan." „Adriaanse zag het gewoon niet in me zitten. Dat heeft hij mij ook in mijn gezicht verteld. Een dag voor de wedstrijd tegen Heerenveen, die we met 5-1 ver loren. Hij zei tegen me: 'Nikos, Zlatan is mijn eerste spits. Als die er niet isdan wordt het Mido Hossam. Jij bent de derde keu ze.' Terwijl Mido nog nooit als diepste spits had gespeeld! Het was een slag in mijn gezicht. Ik stond op het punt te verdwijnen. Onmiddellijk. Weg uit Neder land, terug naar Griekenland. Bij deze trainer zou ik nooit meer goed kunnen spelen. Ik bleef, maar ging met de pest in mijn lijf naar de trainingen. El ke dag weer." „Later moest ik toch invallen; kun j e begrijpen dat er iets in mij was gebroken; dat ik niet speel de zoals vroeger. Een voetballer heeft vertrouwen nodig; moet niet het gevoel hebben dat-ie na één mislukte actie al gewisseld kan worden. Ik heb nooit moeite met trainers. Zij hebben hun mening en ik heb de mijne. Daar kan ik goed mee leven. Maar foto O laf Kraak/ANP Adriaanse ging te ver. Hij ver moordde het wezen van de voet baller met al zijn theorietjes en zijn tactische oplossingen." „Natuurlijk, tactiek is belang rijk en vooral in Nederland staat de voetbalstrategie op hoog peil. Misschien wel op het hoogste niveau van Europa. Maar voetbal komt ook uit het hart. Zestig procent is tactiek, veertig procent intuïtie. Dat moet een trainer ook beseffen. Deze nieuwe coach doet dat en daar ben ik erg blij om. Ik leef weer. Ik heb er zin in. Na de wed strijd tegen Utrecht hadden we twee weken vrij. Na een week verlangde ik alweer terug naar het trainingsveld. Ik miste het voetballen, ik miste mijn colle ga's. Uiteindelijk wil ik niet uit Nederland weg voor ik een prijs heb gewonnen. Maar mijn ge voel is goed nu bij Ajax. Ik denk dat de magere jaren voorbij zijn. Als we dit seizoen goed kunnen afsluiten, dan liggen er een paar mooie jaren in het verschiet. Ze ker met deze trainer. Stap Machlas geeft toe dat hij het moeilijk heeft gehad in het be gin, maar hij kwam ook niet on der de meest ideale omstandig heden in Amsterdam terecht. „Ajax was net een nieuw team aan het opbouwen en iedereen heeft gezien hoe dat is gegaan. Bovendien raakte ik het eerste jaar ook nog behoorlijk gebles seerd, waardoor ik er een half seizoen tussenuit ben geweest. Het was ook een hele stap voor me, dat geef ik eerlijk toe. Ik had nog jarenlang bij Vitesse kun nen blijven en dan had ik elk sei zoen dertig goals kunnen ma ken. Maar ik had behoefte aan meer succes. Als je met Vitesse derde wordt, is dat al een hele prestatie. Dat geldt als een kam pioenschap. Bij Ajax is een der de plaats niets." „Ik moest die lat voor mezelf ho ger leggenMaar het is niet mee gevallen. Ik kwam in een totaal andere cultuur terecht. Ajax speelt heel anders dan Vitesse. Van de spits wordt in dit systeem meer gevraagd. Hij moet meer kaatsen, moet heel anders be wegen. Als je de historie van Ajax ziet, dan zijn de nummers tien altijd veelscorende spelers geweest. Als je opgroeit in zo'n systeem is het makkelij ker om j e daarin te bewegen. Kijk maar naar Rafael. Voor mij, maar ook voor Zlatan, is het een ander verhaal. Wij komen er plomp verloren in terecht en moeten ons die tactiek maar meester maken. De druk is altijd groot, je wordt afgerekend op je falen in Amsterdam. Niet dat ik daar moeite mee heb. Integendeel. Ik vind het heerlijk als er druk op staat. Dat maakt je sterker als voetballer en als mens." GPD BAMAKO - In 2010 zal voor het eerst een Afri kaans land gastheer zijn van het wereldkampi oenschap voetbal. Voorzitter Joseph Blat ter van de wereldvoet balbond Fifa heeft dat gisteren bekendgemaakt in Mali tijdens een con gres van de Afrikaanse voetbalfederatie CAF. Welk land het WK voet bal dan mag organise ren, is nog onbekend. Zuid-Afrika was al in de race voor het WK in 2006. De Fifa heeft ech ter voor dat jaar de voor keur aan Duitsland ge geven. Blatter zei dat Afrika 'zoveel progressie heeft geboekt' dat het nu echt aan de beurt is. Blatter maakte zijn be sluit bekend in hoofd stad Bakamo van Mali. In dat land begint mor gen het toernooi om de Afrika Cup. ANP Het logo van de 23e Afri ka Cup wordt schoonge maakt voor de opening van het toernooi, morgen in Mali. foto Meier/RTR door Koen de Vries MIDDELBURG - Middelburg trekt zich terug als organisator van de Zeeuwse sneldamkampioenschappen. De vereniging doet dat uit onvrede met de schorsing die het bestuur van de Zeeuwse dambond Middelburg-lid Pe ter Schunselaar heeft opgelegd. Het ZK sneldammen zou op 23 maart worden gehouden. Het bestuur van de Middelburgse dam club heeft zijn grieven in een brief, die gericht is aan het bestuur van de Zeeuwse dambond, op een rijtje gezet. Bij monde van secretaris Arie Kamme- raat wordt gesteld dat men de schorsing van Schunselaar, al vele jaren een van de beste dammers van Zeeland, onte recht vindt. De Vlissinger (50) trok zich eind vorig jaar voorafgaand aan de tweede ronde van het Zeeuws kampioenschap terug uit onvrede met het onregelmatige ver loop van het toernooi. Volgens hem werden te pas en te onpas wedstrijden uitgesteld, terwijl de reglementen dat niet toestonden. Aanvankelijk werd Schunselaar deel name aan het ZK dammen (over vele zaterdagen uitgesmeerd) en het ZK sneldammen (op één dag verspeeld) voor drie jaar ontzegd, maar na raad pleging van de reglementen werd dat teruggedraaid naar één jaar. Over de straf voor een ander vermeend vergrijp, het in diskrediet brengen van de dam bond via de pers, is nog geen straf uitge sproken. Wat betreft het bestuur van Middel burg had het districtsbestuur het sig naal van Schunselaar moeten oppikken in plaats van de boodschapper te straf fen. De bond had zich moeten afvragen of het verloop van het Zeeuws kampi oenschap de toets der kritiek wel kon doorstaan, te meer omdat veel vaker protesten hadden doorgeklon ken. Middelburg beschuldigt het bestuur bovendien van willekeur, omdat in eer dere vergelijkbare gevallen spelers niet werden geschorst nadat ze zich hadden teruggetrokken. „We kunnen niet in zien waarop u deze immense rechtson gelijkheid tussen de verschillende deel nemers meent te kunnen baseren, schrijft Arie Kammeraat. De club vraagt zich bovendien af of de opmer king van voorzitter Cees Rijk wel klopt dat hij zich bij het landelijke bestuur op de hoogte had gesteld van de reglemen ten alvorens Schunselaar bestraft werd. Intussen speelt ook nog het protest dat Schunselaar zelf aantekende tegen de straf die hem werd opgelegd. Hij schreef een brief naar de protestcom missie van de Zeeuwse dambond, maar die bleek niet te bestaan. Het bestuur van de Zeeuwse bond verwees Schun selaar naar de protestcommissie van de landelijke bond. Die heeft inmiddels het protest van Schunselaar ontvan gen. Onduidelijk De Vlissinger wijst de commissie op de rechtsongelijkheid. Bijna gelijktijdig met Schunselaar trok Daniëlla de Vos zich terug uit het toernooi, overigens om andere redenen. De Vos werd geen straf opgelegd. En ook al eerder konden spelers zich staande het toernooi onge straft terugtrekken. Complicerende factor is dat de reglementen die hierop van toepassing zijn, dit jaar niet meer in het toemooiboekje zijn vermeld. Het is onduidelijk of ze nog van kracht zijn. Tot vorig jaar werd een speler met 25 gulden beboet. Bij niet betalen werd een schorsing voor alle wedstrijden op gelegd. Schunselaar wijst tussen de bedrijven door ook nog even op het feit dat een protestbrief van BDV uit Bergen op Zoom, aangesloten bij de Zeeuwse dambond, wel door die Zeeuwse bond in behandeling is genomen. Cees Rijk, de voorzitter van de Zeeuwse dambond, toonde zich gisteren teleur gesteld over de beslissing van de Mid delburgse damclub. „We hadden na tuurlijk liever gezien dat Middelburg het toernooi gewoon georganiseerd had. Ik vrees dat praten geen zin heeft. We gaan een oplossing zoeken en ik denk dat dat op korte termijn zal luk ken." Rijk beseft dat de ruzie geen reclame oplevert voor het Zeeuwse dammen. „We zien op dit moment geen oplossing voor het probleem, maar we beraden ons er wel op. We willen de zaak niet op de spits drijven." door Martijn van Beeten MELBOURNE - Sommige sporters hebben net dat zetje nodig om het beste uit zich zelf te halen. TennissterKris- tie Boogert is een aardig voorbeeld. Ze heeft alle sla gen om door te dringen tot de topvijftig, maar mist het zelfvertrouwen en het kil- lersinstinct om door te bij ten. In de tweede ronde van de Australian Open liet ze de Italiaanse nummer 29 van de wereld Rita Grande ontsnap pen: 7-6 en 7-5. Na de uitschakeling van Boogert kan een pijnlijke ba lans worden opgemaakt van de Nederlandse inbreng op de Australian Open. John van Lottum, Dermis van Scheppingen, Peter Wessels, Edwin Kempes en Anousjka van Exel sneuvelden in de kwalificaties. Sjeng Schal ken, Raemon Sluiter, Miriam Oremans en Seda Noorlan- der vlogen er in de eerste ron de van het hoofdtoernooi uit. Alleen Boogert schopte het tot de laatste 64, na een over winning op Gloria Pizzichi- ni, de nummer 221 van de we reld. Het zijn zware tijden voor bondscoach Tjerk Bogtstra en technisch direc teur Hans Felius. De laatste belooft dat het Nederlands tennis binnen vijf jaar weer gezond is. Misschien moet Michiel Schapers, in 2000 nog opzij gezet als Davis Cup-captain, wel worden ge zien als Neerlands hoop in bange dagen. Hij is verant woordelijk voor de jeugd. Handvatten De 28-jarige Boogert lijkt vaak nog zo'n jong talent. Ze heeft bevestiging nodig, keer op keer. Iemand die zegt dat ze moet volharden in haar aanvallende tactiek, ook na een paar nederlagen op rijIn Nederland, heeft ze gemerkt, ontbreken die coaches met kwaliteit. Lang ontbeerde de Oud-Bei jerlandse iemand die haar handvatten gaf om bij spanning op te vertrou wen. Even steunde ze op Ro han Goetzke, maar die staat maandag weer met zijn werkgever Richard Krajicek op de baan. „Ikheb vorig jaar Tjerk Bogtstra benaderd, maar die heeft nu zowel het Davis Cup- als het Fed Cup team onder zijn hoede. Ver der is niemand beschikbaar of goed genoeg. Dat is een ge mis. Zoeken naar een buiten lander heeft weinig zin. De situatie thuis moet goed zijn, daar leg je de basis." Topvijftig, het klinkt prach tig en voor Oremans, Noor- lander en Boogert is het een haast heilig doel. Nog haal baar ook voor de laatste. Neem Grande, een vrouw met een matige tweede servi ce die zich vanaf de baseline beperkt tot het terugslaan van de bal. Die staat tussen de beste dertig tennissters. Constant had Boogert over wicht, maakte ze het spel. Maar bij het volleren zwab berde de arm en op cruciale punten sloeg de spanning toe. „Ik heb niet alle kansen benut," was ze realistisch. Ze besloot haar eerste op- slagspel met een dubbele fout, verspeelde in de eerste set een 5-3 voorsprong en kon op 3-1 in de tiebreak niet doordrukken. Op een 6-5 achterstand in de tweede set deed Boogert zichzelf tekort met twee dubbele fouten. Boogert had in Melbourne een realistische kans op een plek in de vierde ronde. Bij winst op Grande was ze gestuit op de Oezbeekse Iro- da Tulyaganova. „Die heb ik op de Olympische Spelen nog geklopt. Toch is het grappig, want vorig jaar werd ik afge schreven en nu wordt alweer gepraat over kansen om ver te komen." GPD ■■■I door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Na een flink pak slaag in de heenwedstrijd besloten, de zaalvoetballers van ZVH/Morres de zaken in het uit- duel met koploper Tupamaros anders aan te pakken. Het speelveld werd klein gehouden, Tupamaros werd niet vastgezet en de Hulster formatie richtte zich op counters. De tactiek pakte goed uit, want in de laat ste minuut bezorgde Arjen Quaak de Zeeuws-Vlamingen de volle winst: 5-4. De Goese derby tussen Amigo/ De Post en Matisse/Intersport eindigde in 2-2 en Schouwse Boys rolde in Bergen op Zoom VC/Van Bergen op met 8-1. Hoofdklasser FM Sranang kwam deze week niet in actie, omdat het bezoekende Kieker- jan onvoldoende spelers op de been kon brengen. Tupamaros-ZVH/Morres 4-5: „Slechts sporadisch kwamen we over de middellijn, maar we wonnen wel", zei aanvoerder Arno Zwegei's.,Het was een mi raculeuze overwinning." Mor- res had tegen lijstaanvoerder Tupamaros veel moeite met het hoge tempo en de thuisploeg creëerde kans na kans. Er werd er echter niet één benut en Mor- res scoorde uit een handvol mo gelijkheden liefst drie keer via Ralph Zegers, Jurgen Verbrae- ken en Kees de Putter: 0-3. De ruststand werd op 1-3 be paald en de thuisploeg stelde na rust orde op zaken. Binnen acht minuten stond het 4-3, maar vanaf de aftrap zorgde Larry Vink voor 4-4. In de laatste mi nuut bezorgde Arjen Quaak Morres met een zondagsschot de volle drie punten: 4-5. VC/Van Bergen-Schouwse Boys 1-8: Robin van Welt maakte bij Schouwse Boys zijn competitie debuut en liet direct zien een welkome versterking te zijn door drie treffers voor zijn reke ning te nemen. SergeBerrevoets zette Schouwse Boys op voor sprong en die werd nog voor de rust door Van Welt en Lesley Wolters uitgebreid naar 3-0. Na de pauze zorgde Berrevoets ook voor 4-0 en 5-0, waarna de thuisploeg kon tegenscoren. Via Lee Mol en twee keer Robin van Welt zegevierde Schouwse Boys vrij eenvoudig met 8-1. „En dat hadden we vooraf absoluut niet verwacht", zei Marco Jonker. „Van Bergen is altijd een lastige ploeg voor ons, maar achteraf gezien was het een heel makke lijke partij." A«aigo/De Post-Matisse/Inter- sport 2-2: De Goese derby leek lange tijd in het voordeel van Matisse beslist te worden, maar Amigo/De Post bleek over veer kracht te beschikken. In de-eerste helft nam Matisse via Mischa Flore en Humphrey Scholten een 2-0-vooi-sprong, maar verzuimde verder weg te lopen van de thuisploeg. Na de nxst had Amigo/De Post (dat met Teun van Slooten en Eric Huisson twee nieuwe aanwin sten heeft) het beste van het spel. Matisse speelde vrij mat en kreeg de rekening daar één minuut voor tijd voor gepresen teerd. Want nadat John Heijns- dijk de sparming had terugge bracht (2-1), bepaalde Frank de Bie de eindstand op 2-2. TBILISI - De Nederland se handballers kunnen het WK in Portugal uit hun hoofd zetten. De ploeg van bondscoach Sjors Röttger verloor gisteren in het derde WK-kwalifi- catieduel van Georgië (26-24) en behield slechts een theoretische kans op plaatsing voor de eind ronde. In een ijskoude hal (tem peratuur rond het vries punt) in de Georgische hoofdstad Tbilisi begon Nederland x-edelijk. Na 25 minuten stonden beide formaties gelijk: 9-9. In de slotfase van de eerste helft was de thuisploeg, fana tiek gesteund door 5500 landgenoten, succesvoller in de afronding waardoor Oranje bij rust tegen een 14-10-achterstand aan keek. „Vanaf dat moment liepen we achter de feiten aan", constateerde Rött ger. „We hebben ons weer uit de naad gewerkt, maar het lukte niet om aanslui ting te krijgen." Neder land verkleinde de ach terstand wel tot twee doelpunten, maar verder kwamen ze niet. Nederland behaalde in de WK-kwalificatiereeks tot nu toe slechts één punt. Eerder werd thuis gelijk gespeeld en uit verloren van Oostenrijk. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43