Gemeenten doen nog te veel dubbel Hulst wil cultureel centrum in Landshuis onderbrengen Bij Zeur Niet mag gepraat worden PZC Sluis-Aardenburg blij met bezoek van staatssecretaris Meeuwen witten Vliegende Hollander College Sluis had niet mogen beslissen over kilometervergoeding Zes jaar geëist voor steekpartij Auto badstrand versleten Nieuwe film over Vlissingen Autoinbraak Zierikzee Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt Zadenhandel wordt hofleverancier Straatsma uit kritiek Activiteiten in de natuur Gemeentebestuur doet ronde in carnavalstenue Sinds vijftig jaar kunnen mannen bij Zeur Niet een kaartje leggen en dat werd gisteravond gevierd. Vrouwelijke leden worden sinds vier jaar toegelaten. foto Charles Strijd door Henk Boot TERNEUZEN - Ze doen het bij Zeur Niet in Terneuzen al vijftig jaar: kaarten. De naam van de club doet vermoeden dat ze oprichters van weleer niet hielden van kaarten met een praatje. Maar huidige voorzitter W. Kamoen weet het ook niet ze ker. De annalen van de club maken hem op dit punt niets wijzer. „Je mag onder het kaarten best praten, maar dan over andere dingen dan het spel zelf", zegt hij Gisteravond vierden de 25 le den van Zeur Niet hun eigen jubileumfeestje. Want vijftig jaar is een mooie tijd om even bij stil te staan, meent Ka moen. Hijzelf was voor de ge legenheid in de geschiedenis boeken gedoken. Zo kregen de kaarters in Rue du Nord in de Noordstraat onder het genot van een warme hap te horen wie Zeur Niet een halve eeuw geleden heeft opgericht en wat er zoal in de loop der jaren is voorgevallen. De heren J. van Dixhoorn, L. Dieleman, F. Bracke en B. van der Eijk namen op 1 januari 1952 daartoe het initiatief. Maximaal twintig man kon aanschuiven. Mannen dus, want van moeder de vrouw of- om het even welke alleen staande dame werd niet ver wacht dat die trek had in een spelletje bieden met of zonder roem. „Het moet een eer zijn geweest om tot dat clubje te mogen be horen". veronderstelt Kamoen vijftig jaar na dato. Het be stuur was reglementair ver plicht maandelijks een kaart- wedstrijd en een vergadering uit te schrijven. Plus: een gra tis maaltijd voor alle leden. Meestal biefstuk met friet. „Het kon destijds niet op: voor iedere deelnemer moest ook nog een prijs beschikbaar zijn.En dat allemaal voor een kwartje contributie en een dubbeltje dat de winnaars van een kaartspel aan de kas moes ten afdragen. Panklaar Zeur Niet kaartte met kerst ooit om levende dieren. „De winnaar had dan het pro bleem; hoe krijg ik dat dier panklaar? Maar sommige die ren hadden op een avond ook dorst. Dat bleek toen Jan Schippers een van de dieren een pilsje aanbood. Wat schetste de verbazing, dat beest vond bier lekker", aldus Kamoen. Het 'kleine ereclubje' besloot al snel te groeien. Twee jaar na oprichting was er plek voor vijf extra kaarters. Nu vinden ze maximaal veertig leden geen probleem meer. Voor een lidmaatschap moeten die dan wel 2,5 euro per maand beta len. Hotel Du Commerce is tegen woordig de thuisbasis van de Terneuzense kaartclub. Maar dat is niet altijd zo geweest. Lange tijd legde Zeur Niet een kaartje in Hotel Centraal aan de Markt. Totdat op een kaart avond bleek dat het hotel plot seling gesloten was. De eige naar was met de noorderzon vertrokken. Na meer dan vier decennia was Zeur Niet ineens geen exclu sief mannenclubje meer. In 1998 werd de traditie verbro ken en mochten ook vrouwen lid worden van de vereniging. „We hebben er nu vier als lid", zegt Kamoen. „En wat voor le den, gezellige en zeer trouwe. Graag meer." MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 23-jarige man uit Zierikzee zes jaar cel geëist wegens doodslag. De ver dachte stak vorig jaar op 11 augustus in Zierikzee na een ruzie zijn 31-jarige plaatsgenoot Toni Vonk neer. Het slachtoffer overleed dezelfde nacht aan zijn verwondingen. De Zierik- zeeënaar maakte er de gewoonte van om met een stel vrienden op zijn kamer feestjes te bouwen. Een ruzie tussen het tweetal escaleerde in een handgemeen. Nadat Vonk een klap had uit gedeeld, werd de verdachte zo kwaad, dat hij met een mes het slachtoffer op drie plaatsen in de borst en de rug verwondde. Rond zes uur 's morgens trof een voorbijganger het slachtoffer aan, reeds overleden, in de galerij van de flat van zijn vader. De officier vond dat verdachte een cruciale fout had gemaakt door na de steekpartij geen actie te ondernemen. Uitspraak: 30 januari. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil voor 44.300 euro een nieuwe vierwiel aangedreven Landrover kopen voor het badstrand. Het huidige voertuig is versleten. De Landrover op het strand wordt gebruikt voor het vervoer van reddings boten en voor het verlenen van spoedeisende hulp. In de win ter staat de auto bij de brandweer, die de wagen gebruikt bij noodgevallen. Volgens het gemeentebestuur is de Landrover niet meer betrouwbaar. Het risico bestaat dat de wagen niet ingezet kan worden als spoedeisende hulp dringend is. De brandweer betaalt 3700 euro mee om de Landrover een 'brandweeruiterlijk' te geven met zwaailamp en sirene. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen laat een nieuwe voorlichtingsfilm maken. B en W vinden de huidige uit 1993 gedateerd. De band wordt onder meer vertoond tijdens ken nismakingsbijeenkomsten voor nieuwe inwoners, bij wer- vingsdagen voor studenten van de Hogeschool Zeeland en tij dens contacten met zustersteden. De nieuwe film kost 55.815 euro en wordt gemaakt door Future Film uit Wemeldinge. ZIERIKZEE - Autokrakers zijn in de nacht van woensdag op donderdag actief geweest in Zierikzee. Uit een auto, die door zijn eigenaar was achtergelaten aan de Waterpoortstraat, is voor een paar honderd euro aan geluidsapparatuur gestolen. De dief heeft bij de kraak geen braaksporen achtergelaten. RILLAND - Een 45-jarige man uit de gemeente Middelharnis moest gisteren zijn rijbewijs inleveren, omdat hij de maxi mumsnelheid fors heeft overtreden. De man reed met zijn mo tor over de Oude Rijksweg in Rilland met een snelheid van 138 kilometer per uur, waar tachtig is toegestaan. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. SLUISKIL - Van de Bilt Zaden en Vlas BV te Sluiskil wordt binnenkort hofleverancier. Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen maakt het koninklijk besluit maandag officieel be kend. De burgemeester ondertekent in de grote zaal van het bedrijf dan ook de 'relevante bepalingen' die horen bij het recht tot het voeren van het Koninklijk Wapen. Bij dat recht hoort de toevoeging 'bij Koninklijke Beschikking Hofleve rancier'. door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeenten Oost burg en Sluis-Aardenburg moe ten er alerter op zijn dat zij, vooruitlopend op de herinde ling, geen zaken dubbel doen. Volgens burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aarden- burg wordt er nog onvoldoende rekening mee gehouden, dat de beide gemeenten het straks sa men moeten rooien. De gemeente Sluis-Aardenburg merkt nog te vaak dat bij zaken die beide gemeenten aangaan, niet bij stil wordt gestaan om deze gezamenlijk aan te pak ken. Daarmee kan volgens Straatsma voorkomen worden dat 'twee keer dezelfde energie wordt aangelegd.' „Er wordt nog te weinig nagedacht hoe we gezamenlijk kunnen optrek ken", vindt de burgemeester. Straatsma noemt als voorbeeld TERNEUZEN - De gezamenlij ke natuurbeschermingsvereni gingen in Zeeuws-Vlaanderen houden morgen twee activitei ten voor leden en niet-leden. De werkgroep landschapsbe heer van De Steltkluut gaat za terdag werken in het polder land. Het is de bedoeling dat er wilgen worden geknot en hak hout wordt afgezet. Plaats van handelen is het oude spoorlijn tracé bij Hulst. Deelnemers kunnen zich om 9.00 uur verza melen bij het clubgebouw aan de Terneuzense Walstraat. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen zaterdag mee het schor van Saeftinge in. De excursie vanaf het bezoekerscentrum in Em- madorp begint om 10.45 uur. de invoering van het dualisme, de vernieuwingsimpuls, die raad en college op afstand van elkaar zet en beide andere be voegdheden geeft. Oostburg heeft in november vo rig jaar besloten om een werk groep in het leven te roepen om de gewenste vernieuwing in de gemeentepolitiek door te voe ren. Ook voerde zij een vragen- halfuurtje voorafgaand aan een raadsvergadering in, bedoeld om 'wat vingeroefeningenmet een duaal systeem te doen. Van overleg of contact met de partnergemeente is in dit stadi um geen sprake geweest. Straatsma betreurt dat. Hij noemt als tweede voorbeeld de selectie van kandidaten voor de functie van gemeentesecre taris. Straatsma kreeg onlangs een 'vier-regelig briefje' met de informatie welke kandidaat wanneer ontvangen zou wor den. „Deze vormen van onzorg vuldigheid moeten we voorko men. Ik geloof niet dat Oostburg kwade bedoelingen had. Ik ver trouw erop dat dit gewoon aan haar aandacht is ontsnapt. Maar dat neemt niet weg, dat we daar met z'n allen attenter op moeten zijn." Straatsma is daarentegen bui tengewoon tevreden over de voorbereidingen van de herin deling. 'In razend tempo' wor den de benodigde stappen gezet om 1 januari inderdaad tot een fusie van de gemeenten te ko men. „Ik heb geen enkele reden om te twijfelen of we deze klus op tijd gaan klaren." De Oostburgse loco-burge meester, C. Bolijn, vindt de kri tiek van Straatsma niet terecht. „Bij alles, maar dan ook alles, betrekken we Sluis-Aarden burg. We doen vrijwel niets meer zonder de ander. We zien elkaar praktisch dagelijks. Ik snap niet waarom hij deze op merkingen dan niet maakt." vrijdag 18 januari 2002 door Pascalle Cappetti SLUIS - Staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken brengt binnenkort een werkbe zoek aan de gemeente Sluis- Aardenburg. Het ministerie komt daarmee deels tegemoet aan de toezegging van de minis ter om zich persoonlijk te infor meren over de op handen zijnde fusie met Oostburg en de grens overschrijdende samenwerking die op touw wordt gezet. Burgemeester B. Straatsma is blij dat het ministerie zich houdt aan zijn belofte, al had hij het plezieriger gevonden als de minister zelf naar Zeeuws- Vlaanderen was gekomen. „Ik ben iemand van 'een man een man, een woord een woord'. Ik heb de adviseur van de minister dan ook gevraagd of hij dat nog even in de oren van de minister wil toeteren." Straatsma heeft er echter vrede mee dat de staatssecretaris zijn opwach ting maakt, gezien de volle agenda van de minister en het REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl feit dat het belangrijkste onder werp van het bezoek, de grens overschrijdende samenwer king, niet in de portefeuille van de minister zit, maar in die van de staatssecretaris. Een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken bevestigt dat er 'een re delijke kans' is dat de staatsse cretaris op korte termijn naar Sluis-Aardenburg gaat. Wan neer dat zal zijn, is nog niet be kend. Op 5 februari staat er in elk geval een ontmoeting ge pland met Vlaamse en federale collegae. Deze bijeenkomst zal onder meer gaan over grens overschrijdende samenwer king. Straatsma verwacht dat ook de initiatieven in Knokke- Heist, Damme, Maldegem, Sint Laureins, Oostburg en Sluis- Aardenburg ter sprake komen. Ter voorbereiding van het werk bezoek brengen enkele ambte naren van het ministerie en de provincie op 28 januari alvast een bezoek aan Sluis-Aarden burg. Zij inventariseren dan de knelpunten, bijvoorbeeld in de nationale regelgeving, die er op dit moment bestaan in de grens overschrijdende samenwer king. Ook kijken zij alvast naar manieren waarop de rijksover heid deze kan oplossen. Ondersteuning Straatsma ziet dit als iets posi tiefs. „De minister beloofde bij ons gesprek in oktober dat hij krachtige ondersteuning zou geven aan onze plannen tot op richting van een grensover schrijdend openbaar lichaam. Dat lijkt hij nu toch van plan." Hoewel De Vries formeel niet over herindeling gaat, denkt Straatsma van hem wel de nodi ge uitleg te krijgen over de fusie en de beweegredenen van de mi nister om deze niet langer te wil len uitstellen. Sluis-Aardenburg had vorig jaar een pittige brief aan de vas te kamercommissie geschreven waarin zij nogmaals haar onge noegen uitte over de afwijzing van een latere ingangsdatum voor de herindeling in West- Zeeuws-Vlaanderen. De ge meenten hadden gehoopt wat extra tijd te krijgen om de grensoverschrijdende relaties uit te bouwen en de fusie voor te bereiden, gelet op de vele weer stand die er met name in Sluis tegen een samengaan met Oost burg bestaat. De briefwisseling en het gesprek met de minister bleken vruchteloos. van onze verslaggever TERNEUZEN - Een kunst werk als openbaar toilet. Zo behandelen de meeuwen in de Rosegracht in Terneuzen de daar sinds 1972 afgemeerde, plaatstalen variant op 'Vlie gende Hollander' van kunste naar P. Griep. Grote slierten witte meeuwenpoep ontsieren het zwarte schip in de gracht. Is er nog iemand in de Schelde- stad die ernaar omkijkt? Die zich geroepen voelt om de kunstwerken te behoeden voor aanslagen uit het darm kanaal van onze gevederde vrienden? Jawel, dat doen de ambtenaren van de dienst Stadstoezicht. En die hebben voorzover valt na te gaan bij de afdeling Voorlichting nog niet aan de bel getrokken. „Maar als blijkt dat de uit werpselen er niet door de re gen afgespoeld worden, zullen ze zeker in actie komen", aldus gemeentewoordvoerder D. Timmers. Het verbaast hem dat het kunstwerk nu alweer aan een onderhoudsbeurt toe zou zijn. „Vorige zomer is het nog van zijn sokkel gehaald, schoongemaakt en met een co ating bewerkt", aldus Tim mers. Dat gebeurde in het ka der van een grote opknapbeurt voor het hele gebied. Hoe dan ook, de meeuwen zul len wel gedacht hebben dat het op een schoon toiletje lekker poepen is door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg heeft het recht met terugwerkende kracht een kilo metervergoeding voor dienst reizen van wethouders in te voeren. Maar het college van burgemeester en wethouders mag hierover niet beslissen. Dat besluit is aan de raad. Dat be vestigt de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG). Burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aardenburg begrijpt de ophef in de commissie Alge meen Bestuur over de kilome tervergoeding niet zo goed. Hij noemt het redelijk dat de wet houders voor ritten binnen de gemeente een vergoeding krijgen. De afstanden in de ge meente zijn behoorlijk groot en bovendien zit de ambtelijke or ganisatie op twee verschillende locaties. Wethouders moeten dus regelmatig de nodige kilo meters maken. Woordvoerster C. van Dijk van de VNG zegt dat het Rechtsposi tiebesluit van de wethouders voorziet in een vergoeding voor dienstreizen binnen de gemeen te. De hoogte en de datum waar op de regeling wordt ingevoerd, bepaalt de gemeente zelf. Dit moet wel door de raad gebeuren Straatsma zegt dat hij dit de eerstvolgende vergadering net jes aan de raad zal voorleggen. Het college was er steeds vanuit gegaan dat de beslissingsbe voegdheid bij het college ligt. Navraag leerde hem dat het col lege dit niet eigenhandig mag regelen. Om onduidelijke redenen was het niet eerder tot een kilome tervergoeding voor dienstreizen binnen de gemeente gekomen. Wethouders kregen wel een ver goeding voor dienstreizen bui ten de gemeente. Het college wil de vergoeding met terugwer kende kracht vanaf 1 januari 1999 alsnog invoeren. Deze da tum is om praktische reden ge kozen: het eerste volledige jaar van het nieuwe bestuur. De bei de wethouders hebben afgelo pen jaar hun gemaakte kilome ters bijgehouden en dit vormde het uitgangspunt voor een vaste vergoeding. Vanaf dit jaar krij gen de wethouders hun dienst reizen gewoon op basis van de claraties uitbetaald. Volgens Straatsma gebeurt dit al veel langer in andere gemeen ten zoals Oostburg en Hontenis- se. Een woordvoerster van de gemeente Oostburg bevestigt dit. Ook voor de burgemeesters gold de vergoeding altijd al. door Jean-Lou de Gucht HULST - Dat het Hulster ge meentebestuur niets te gek is, zal weer blijken op carnavals zaterdag 9 februari tijdens het overhandigen van de sleutels van de stad aan de verschillende prinsen carnaval. Voorgaande jaren maakte het gezelschap als 'Napoleon en zijn gevolg' en 'zijne Eminentie en zijn gevolg' zijn ronde. Welke verrassing ze dit jaar in petto hebben, blijft voorlopig nog ge heim. De tocht, waarop het college wordt vergezeld door leden van de Hulster gemeenteraad, be gint om 11.30 uur op de Grote Markt in Hulst. Het gezelschap brengt als eerste een bezoek aan carnavalsvereniging De Krie- keputters in Clinge. Evenals vo rig jaar wordt Clinge dit jaar tij dens de carnavalsdagen weer geregeerd door prins Kriek de zevende. Om 11.45 arriveert het gemeentebestuur in café De Kroon in Clinge om daar de sleutels te overhandigen, Vei-volgens gaat de tocht rich ting Graauw, waar het gezel schap om 12.30 uur prins Ad I hoopt te kunnen ontmoeten in het gemeenschapshuis. Vanaf Graauw gaat het naar het Rat- tenrijk in Sint-Jansteen. Prins Remy I ontvangt in café Lazarus omstreeks 13.15 de sleutel. Na de Steense Ratten brengt het gemeentebestuur een bezoek aan de Kauterse Mollen. Om 14.00 uur staat een ontmoeting met prins Mol VI te wachten, die de sleutel in ontvangst mag ne men. Tenslotte gaat het gezel schap weer naar de Grote Markt in Hulst. Om 16.00 uur zal bur gemeester A. Kessen op het stadhuis de sleutel overhandi gen aan de prins carnaval van het Vossenrijk, keizer Jan I. door Jean-Lou de Gucht HULST - Het gemeentebestuur van Hulst heeft plannen om het Landshuis in de Steen straat aan te kopen en er een centrum voor cul tuur en toerisme in onder te brengen. Wethouder van cultuur P. Weemaes: „Wij zijn van mening dat het historische pand een pu blieke functie moet blijven houden. Dat zou de levendigheid in dat deel van de Steenstraat al leen maar ten goede komen." In het statige pand met stoepbordes, dat dateert uit 1665, was vanaf de Middeleeuwen tot in de Franse tijd het regerings- en gerechtsgebouw van de magistraat van Hulster Ambacht gevestigd. In de negentiende eeuw is het nog gebruikt als onderkomen voor het stadsbestuur. Tot 1 janu ari 2001 was hier het Arbeidsbureau gevestigd en sindsdien staat het leeg. Op dit moment bestudeert de gemeente wat de financiële mogelijkheden zijn om het gebouw van de Domeinen aan te kopen. Weemaes: „Voor 31 januari moeten wij als college van B en W beslissen of wij inderdaad gaan aanko pen. Dit alles natuurlijk onder voorbehoud van goedkeuring door de gemeenteraad. We zijn van plan om het voorstel op de agenda van de raad in februari te zetten. Ook de provincie moet er nog goedkeuring aan verlenen, maar dat zal niet zo'n probleem zijn." Er zijn plannen om in het gebouw een exposi tie-ruimte in te ï'ichten. „Exposities vinden nu plaats in het stadhuis, maar zijn niet in het weekeinde geopend. In het Landshuis is dat natuurlijk wel mogelijk", zegt de wethouder. Daarnaast kunnen er allerlei archiefdiensten en het VW kantoor in ondergebracht worden. Ook de city-manager, die toeristische projec ten uitvoert, zou in het gebouw gehuisvest kunnen worden. Andere opties zijn zeker niet uitgesloten. Wee maes: „Het Landshuis moet een gebouw wor den waar een flink aantal functies waarin de gemeente voorziet in ondergebracht kan wor den. Een gebouw waar we onze vestingstad kunnen presenteren en dat voor Hulst een be langrijk cultureel huis kan worden." Burgemeester en wethouders hebben interesse in het Landshuis in Hulst. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41