CPB geen hindernis voor WAO ETA-verdachte zit vast in extra beveiligde inrichting PZC Ouders Maxima niet uitgenodigd voor huwelijk Kandidatenlijst GroenLinks valt fout bij zittende parlementariërs Osama bin Laden voor de grap op passagierslijst Overleg met rekenmeesters leidt niet tot aanpassen plan Buitenlandse euro rukt op Weg vrij voor uitlevering diskjockey Zwarte doos in politieauto's Aantal autodiefstallen gedaald Chauffeurs worstelen met examen 2001 was moorddadig jaar Justitie Rotterdam start snelrecht Nederland exporteert kalf met verboden antibioticum vrijdag 18 januari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werkgevers- en werknemersorganisaties ver wachten vandaag een akkoord te sluiten over een nieuwe WAO. Overleg met rekenmeesters van het Centraal Planbureau (CPB) leidde gisteren niet tot aanpas singen van het voorliggende plan, hoewel de definitieve cij fers pas over ruim twee weken verschijnen. Onderhandelaars verlieten gis teren lachend het informeel be raad bij de Sociaal-Economi sche Raad (SER). Vandaag vergadert de voltallige WAO- commissie van de SER officieel. In die commissie zitten ook in- AMSTERDAM - Langzaam maar zeker weten buitenlandse euro's de weg naar Nederland te vinden. Alleen euro's uit Fin land, San Marino en Vaticaan stad ontbreken of zijn schaars. Dat blijkt uit de eerste resulta ten van een onderzoek naar de euroverspreiding van de Stu diegroep Wiskunde met de In dustrie in samenwerking met het wetenschapsmagazine Na tuur Techniek. Gisteren leverden ruim 250 'eu rometers', vrijwillige munten- tellers, de resultaten in van de controle op herkomst van zo'n 10.000 euromunten. Op 92,4 procent staat de afbeelding van Beatrix. Op grote afstand vol gen de Duitse munten (2,4 pro cent). Op een gedeelde derde plek staan de Franse en Belgi sche euro (1,1 procent). De onderzoekers verwachten dat over een aantal jaren nog slechts 5 procent van de munten uit Nederland komt. De Neder landse beurs zal dan voor een derde gevuld zijn met Duitse eu ro's. De groep wiskundigen betrok ken bij het onderzoek hoopt uit eindelijk ook een beeld te krij gen van hoe Europeanen zich binnen Europa bewegen. ANP STRAATSBURG - De uitleve ring aan de Verenigde Staten van een Zwolse diskjockey en een medeverdachte in een drugszaak is onafwendbaar. Het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens in Straatsburg heeft de spoedprocedure die hun advocaten hadden aange spannen, gisteren afgewezen. De twee gaan vandaag op het vliegtuig naar de VS. Justitie in New York verdenkt de twee Nederlanders van be trokkenheid bij de smokkel van honderdduizenden XTC-pillen en had om hun uitlevering ge vraagd. De Hoge Raad en minis ter Korthals van Justitie hadden al groen licht gegeven. Volgens hun advocaten voldoet het bewijsmateriaal dat justitie in New York tegen de twee zegt te hebben, niet aan de Neder landse normen. Zo zou er tegen de medever dachte slechts een verklaring zijn van een anonieme getuige, die bovendien in ruil strafver mindering kreeg. In Nederland zou dat onvoldoende zijn voor een veroordeling. Ook vrezen de verdachten dat ze tot celstraffen van tientallen ja ren worden veroordeeld en dat ze die in een Amerikaanse ge vangenis moeten uitzitten.De omstandigheden daar zijn niet te vergelijken met Nederlandse strafinrichtingen. Garanties in het uitleverings verdrag dat ze na een veroorde ling naar Nederland worden overgebracht en dat de straf naar Nederlandse maatstaven wordt omgezet, zijn volgens hun advocaten niet spijkerhard. ANP stanties die niet eerder bij het informele overleg waren. „Een aantal van hen zal nog wel de nodige vragen hebben", aldus SER-voorzitter H. Wijffels. Daarna moeten de vakbonden en werkgeversorganisaties het akkoord nog voorleggen aan hun achterban. De Tweede Ka mer hakt uiteindelijk de knoop door. In het plan dat nu voorligt, kun nen werknemers alleen in de WAO als ze meer dan 80 procent arbeidsongeschikt zijn. De in stroom van WAO'ers moet mini maal tweederde minder zijn dan nu. Daardoor kunnen de kosten volgens berekeningen van de SER met ruim twee miljard euro omlaag. Hoger De vakbonden hebben voor el kaar gekregen dat nieuwe WAO'ers een iets hogere uitke ring krijgen. In plaats van 70 procent van het laatste jaar loon, krijgen ze dan 75 procent van de gemiddelde laatste drie jaar. Mensen die minder dan 80 procent arbeidsongeschikt ra ken, blijven in dienst van hun baas. Deze kan zich bijverzeke ren voor de extra kosten van de loondoorbetaling. Maar de werknemer moet wel meewer ken aan het vinden van een meer geschikte baan. Werkgevers hebben wel afgedwongen dat zij niet langer een boete krijgen (de zogeheten Pemba-premie) als een werknemer arbeidsonge schikt wordt. GroenLinks-Kamerlid Harre wijn is tevreden over het SER- akkoord zoals het er nu lijkt uit te gaan zien. Hij noemt het his torisch dat de uitkeringen voor duurzaam volledig arbeidson geschikten worden verhoogd. Wel vindt hij het kwalijk dat mensen die slechts gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn, de kans lopen in de bijstand terecht te komen. De andere politieke par tij en wilden gisteren nog niet reageren op de plannen. De verzekeraars betwijfelen of de nieuwe opzet leidt tot minder nieuwe WAO'ers. Nu al is bijna de helft van de mensen die in de WAO komen volledig arbeids ongeschikt. „Als je de regelge ving verandert, dan worden mensen nog niet gezonder", al dus voorzitter B. Starink van de Nederlandse Vereniging voor Verzekeringsgeneeskunde in een eerste reactie. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De ouders van Maxima Zorreguieta zijn niet uitgenodigd voor het huwelijk van hun dochter met kroonprins Willem-Alexander. Burgemees ter Cohen van Amsterdam heeft dit gisterochtend tijdens een persconferentie bevestigd. De Rijksvoorlichtingsdienst stelt dat minister-president Kok bij de bekendmaking van de verloving op 30 maart vorig jaar al heeft meegedeeld dat de vader van Maxima niet bij de huwelijksplechtigheden zou zijn. Maxima's moeder heeft zelf te kennen gegeven op 2 februari bij haar echtgenoot te zullen zijn. „Van een uitnodiging was helemaal geen sprake", aldus hoofddirecteur E. Brouwers van de RVD. Leden van de actiegroep Spo ken Uit het Verleden vroegen tijdens de persconferentie giste ren in de Beurs van Berlage wel ke 'ongewenste' gasten voor het huwelijk zijn uitgenodigd. Co- hen liet zich hierover geen uit spraak ontlokken en verwees de actievoerders naar de Rijks voorlichtingsdienst. „De RVD gaat over de gastenlijst", aldus Cohen. Cohen sprak tij dens de perscon ferentie over de voorbereidin gen voor het huwelijk. De poli- tie-inzet tijdens het huwelijk van onze redactie binnenland DEN HAAG - De kandidaten lijst waarmee GroenLinks onder aanvoering van Paul Ro- senmöller de Tweede-Kamer verkiezingen in mei in wil gaan, heeft bij een flink aantal erva ren parlementariërs tot teleur stelling geleid. Ze moeten wij ken voor nieuwelingen, omdat de kandidatencommissie het profiel van de huidige Groen- Links-fractie te mager vond. Onder de ontevreden Kamerle den zijn Van Gent, Harrewijn en Van der Steenhoven, die lager op de lij st staan dan zij zelf had den verwacht, en Rabbae en Pitstra, die helemaal ontbreken. Vier nieuwelingen, onder wie directeur Wijnand Duyvendak van Milieudefensie, kwamen wel in de top van de 1 ij st terecht Duyvendak staat op de vierde plaats. De overige drie hoge nieuwkomers zijn Evelien Ton- kens (zevende en werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn), Arie van den Brand (achtste, land- en tuin bouworganisatie WLTO) en Paul Rosenmöller tijdens de presentatie van de conceptlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen. foto Ed Oudenaarden/ANP Naima Azough (tiende, journa list). Enkele van de teleurgestelde Kamerleden hebben al aange geven het er niet bij te laten zit ten. Ze willen probei'en bij het GroenLinks-congres op 9 fe bruari met steun van de achter ban een hogere plek te krijgen. Ook Pitstra gaat de strijd aan. De opvolger van de onlangs ver trokken Singh Varma is volgens de kandidatencommissie we gens 'oncollegiaal gedrag' op een onverkiesbare plek gezet. Pitstra krijgt steun van de jon gerenorganisatie Dwax-s die vreest dat de pacifistische vleu gel onvoldoende vertegenwoor digd is als Pitstra vertrekt. Mohammed Rabbae, duolijst trekker van 1994 en nummer vier van 1998, wilde weer een hoge plaats, maar de commissie weigerde. Rabbae is niet afge vallen op basis van ongeschikt heid, zei commissievoorzitter Meijer gisteren. Volgens Meijer beraadt Rabbae zich over zijn kandidatuur. Rabbae, momen teel met een Kamerdelegatie in Marokko, wilde gisteren niet reageren. Rosenmöller vindt dat het nog wel meevalt met het aantal nieuwe mensen op de lijst. Bij de eerste dertien zijn nog steeds acht Kamerleden te vinden, waarmee volgens hem duidelijk is dat de nadruk nog altijd op de continuïteit ligt. Bekende gezichten in de top van de lijst zijn Femke Halsema, die op de tweede plaats staat. Zij passeeid vice-fractievoorzitter Marijke Vos, die derde staat. Kees Vendrik staat vijfde, Fai-ah Karimi zesde. De hoogste ambtenaar van het ministerie van Justitie, secreta ris-generaal Borghouts, is lijst duwer voor GroenLinks. ANP doorCarine Neefjes AMSTERDAM - De 35-jarige Spanjaard die woensdag in een Amsterdams krakerscomplex is aangehouden op verdenking van banden met de Baskische afscheidingsbeweging ETA, zit vast in de Extra Beveiligde In richting (EBI) in Vught. Dat heeft justitie in Amsterdam gis teren meegedeeld. Volgens advocaat V. Koppe moet zijn cliënt van justitie een papieren pak dragen, zodat 'hij niet zijn kleren aan elkaar kan knopen om op de vlucht te slaan'. „Dit gebeurt alleen in exti-eme situaties, justitie neemt de zaak zeer hoog op", aldus de raadsman van de Spanjaard. JuanRamón Rodriguez Fernan- dez, bijgenaamd 'Mare', werd woensdagmiddag in Amster dam aangehouden. Uit ondei1- zoek van de recherche bleek dat deze internationaal gesigna leerde Spanjaard in krakei'sbol- werk Vrankrijk woonde. Op verzoek van de Spaanse autoxü- teiten werd in de nacht van woensdag op donderdag beslo ten tot een huiszoeking. Daarbij werden onder meer enkele tien tallen replica's van wapens aan getroffen, die echter niet van de verdachte waren. „Deze repli ca's vallen echter wel onder de Wet Wapens en Munitie en zijn daarom in beslag genomen", al dus een politiewoordvoerder. Spanje had om uitlevering ver zocht van de man, die ervan wordt verdacht banden te heb ben met de voihg jaar opgerolde ETA-cel in Barcelona en met de krakersbeweging Okupa in deze stad. Na een wekenlange sa menwerking tussen de Spaanse Guai-dia Civil en de Nederland se politie kon hij worden aange houden. Spaanse kranten meld den gistei'en dat de verdachte in Amsterdam op zoek zou zijn naar woonruimte voor ETA-le- den. De Spaanse pers sugge reerde dat de ETA mogelijk een aanslag wilde plegen wegens het bezoek van de Spaanse ko ning aan het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta. Plaatsvei*vangend korpschef Van Riessen van Am sterdam wil die link niet leggen. Volgens een woordvoerder van justitie in Amsterdam is de ver^ dachte 'beti'okken bij deelname aan een criminele oi'ganisatie' en kon hij op grond daarvan in een EBI woi'den geplaatst. Jus titie zal nader onderzoeken hoe lang de man als 'vluchtgevaar lijk' moet worden beschouwd. Volgens advocaat Koppe wordt zijn cliënt verdacht van het ver ROTTERDAM - De politie Rotterdam-Rijnmond bouwt in el ke auto waar meei'dere bestuurders in rijden, een soort zwarte doos in. Dat apparaat registreert tal van gegevens tijdens de rit. Het gaat in totaal om ruim zeshondei'd van de ruim dui zend auto's van het wagenpark van de politie. De apparaten waren tijdens een proef van anderhalf jaar in gebouwd in ruim honderd wagens. De zwarte doos van een auto die betrokken raakte bij een aanrijding, kon snel duide lijkheid over de omstandigheden van het ongeval verschaf fen. Bijkomend voordeel was dat degene die met een dergelij ke auto reed, er ook voorzichtiger mee deed. ANP AMSTERDAM - Het afgelopen jaar zijn er 2097 minder auto's gestolen dan in 2000. Dit is een daling van 8,4 procent. Deze cijfers maakte de Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit (AVc) gisteren bekend. In 2001 zijn er in totaal 23090 voertuigen ontvreemd. Het jaar daaxvoor ging het om 25.187 auto's. Bij de diefstal van auto's zijn er grote verschillen tussen merken en types en tussen de leeftijd van de voertuigen. Zo werden auto's ouder dan 15 jaar vorig jaar vaker gestolen dan in 2000. ANP RIJSWIJK - Het nieuwe theorie-examen voor beroepschauf feur is voor een aanzienlijk deel van de kandidaten te moei lijk. Het slagingspercentage ligt tussen de 30 en 40 procent. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) ver wachtte een score van 60 a 70 procent te halen. Het afgeschafte examen voor aspirant-bestuurders van vrachtwagens, bussen en touringcars werd door gemiddeld 72 procent van de deelnemers gehaald. Toen ging het om een mondelinge proef. Sinds een week is die vervangen door een computertest, waarbij iedereen vijftig vragen krijgt. Het CBR noemt de onbekendheid met de methodiek als mogelijke oor zaak voor het tegenvallende cijfer. GPD AMSTERDAM - Het jaar 2001 was uiterst gewelddadig met zeker 253 gevallen van moord en doodslag. Dat is 10 procent meer dan het jaar ervoor. Opvallend is de betrokkenheid van allochtonen. Ruim 60 procent van de daders en de helft van de slachtoffers had een buitenlandse achtergrond. Dat blijkt uit onderzoek van het weekblad Elsevier. Net als in voorgaande jaren hield de i-edactie het afgelopen jaar alle moord- en doodslagzaken bij. Elsevier turfde vorig jaar 253 zaken, tegen 229 in 2000 en 231 het jaar daarvoor. Een groot deel van de slachtoffers, bijna eenderde, viel in de relationele sfeer. Dit soort zaken wordt meestal opgelost. In 48 gevallen betrof het slachtoffer de partner, in zeven geval len een kind, acht keer was een ouder het slachtoffer en der tien këer een zus, broer of ander familielid. ANP ROTTERDAM - Justitie in Rotterdam begint volgende maand met een snelrechtprocedure voor de plegers van kleine delicten die veelvuldig in de fout gaan. Bekennende winkel dieven staan dan de volgende dag voor de rechter. Het proef gebied is de deelgemeente Feijenooixl. Daar zal vooral win kelcentrum Zuidplein de aandacht krijgen. Met de nieuwe aanpak wil het Openbaar Ministerie zogeheten di-aaideurcriminelen lik op stuk geven. Bovendien wordt zo sneller een dossier met veroordelingen opgebouwd om ver slaafde daders in aanmerking te laten komen voor het ge dwongen afkicken. GPD Een verwijderd reclamebord ligt op het Damrak in Amsterdam in afwachting van transport. De gemeente is gisteren begonnen met een grote schoonmaakactie waarbij alle reclame-uitingen van de gevels moeten verdwijnen voor de bruiloft op 2 februari. foto Toussaint Kluiters/ANP kost 5 miljoen euro, zo bleek tij dens de bijeenkomst. Dit bedrag komt bovenop de 2,8 miljoen euro die de gemeente Amster dam voor het huwelijk uittrekt. Van de 5 miljoen euro gaat, vol gens plaatsvervangend korps chef J. van Riessen, 2 miljoen eui'o naar pei'soneelskosten. Bij het huwelijk worden zesdui zend agenten ingezet. Het me rendeel is van het korps Amster dam-Amstelland, 2150 agenten komen uit de rest van Neder land. De politie zal tijdens de rijtoer van het bruidspaar op de huwe lijksdag toezicht houden vanaf daken. Ook beveiligt ze het ge bied met camera's. Langs de route zet de politie duizend agenten in. Een deel van hen zal burgei-kleding dragen. De Nederlandse Spoorwegen zetten op de dag van het huwe lijk van en naar Amsterdam ex tra treinstellen in. Volgens een woordvoerder van de NS kost dit zijn organisatie zo'n miljoen euro. Glimp De projectorganisatie die zich bezighoudt met het huwelijk heeft bei-ekend dat 80.000 men senbij de trouwlocaties en langs de route van de Gouden Koets een glimp kunnen opvangen van het bruidspaar Wel staan er enorme beeldschermen op on der meer de Dam, het Rokin en bij het Centraal Station. Het afgebakende gebied ligt grofweg tussen het Centi-aal Station en het Muntplein. Daar kunnen 170.000 mensen te recht, maar de politie wil dit slechts voor 75 procent 'gevuld' hebben. Zonodig wordt het hele gebied afgesloten. Wie eei'ste rang wil zitten, kan het beste voor de televisie gaan zitten, zei Cohen. ANP strekken van informatie over extreem-i'echtse personen aan mensen die lid zijn van de ETA. Of hij zal worden uitgeleverd, hangt af van de vraag of dat in Nederland een stx-afbaar feit is. In Vrankrijk is gisteren met ver bazing op de arrestatie geanres- teerd. „Hij had hier vanaf sep tember een logeerkamer. Het is een bekende kraker uit Bai'celo- na", aldus bewoner Peter. Dat zijn huisgenoot banden zou hebben met de ETA is voor hem volstrekt nieuw. De bewoners van Vrankrijk hebben inmiddels een advocaat in de ann genomen omdat zij stappen willen ondernemen te gen de politie-inval. Volgens de krakers is het arrestatieteam in alle kamers geweest en hadden ze niet voor alle appartementen een huiszoekingsbevel. GPD door Paul Smits ROTTERDAM - Drie dagen in een cel en vier maanden in onzekerheid over mogelijke veiwolging. Dat zijn de ge volgen voor de manager van reisbureau Time Travel uit Bergen op Zoom die eind sep tember vorig jaar 'Osama bin Laden' voor de grap in een fax naar Rotterdam Airport op een passagierslijst zette. Het Openbaar Ministerie in Rotterdam heeft begin deze week op het laatste moment de oproep om ter zitting te verschijnen, ingetrokken. Tot verdriet van advocaat A. Durmus, die graag zijn cliënt bij de politierechter had wil len verdedigen. Hij noemt de aanpak typerend voor de hysterie in de nasleep van de terroristische aanslagen in New York van 11 september vorig jaar. Want volgens hem is niets of niemand geschaad door de actie van de reisbu reaumanager. Hooguit valt te discussiëren hoe geslaagd de grap was. Durmus: „Maar slechte smaak is niet straf baar." De manager van het reisbu reau haalde op 28 september een geintje uit. Voor vlucht FHY644 van Servissair de volgende dag faxte hij de passagierslijst. Een i'outine- klus, maar aan de ontvan gende kant bij Rottei'dam Airport zag men al gauw dat er op de lijst een bijzondere naam prijkte: Osama bin La den. En dan nog wel met VIP- status. Durmus: „Ze hadden meteen door dat het een grap was. Over en weer is er gebeld en gelachen. Daarna heeft mijn cliënt een nieuwe, goede lijst gestuurd. Daarmee leek het voorbij." Maar voor de 'grappenma ker' begon het pas, omdat twee medewerksters van het Rotterdamse vliegveld voor de zekerheid toch maar de Koninklijke Marechaussee inlichtten. En zo belandde de zaak bij justitie en de mana ger draaide drie dagen de cel in. Raadsman Durmus verbaast het dat sinds het oppakken van zijn cliënt de beschuldi ging telkens veranderde. „Hij ging de cel in op verden king van valsheid in ge schrifte. Hij mocht naar huis met de mededeling voor ge vaar voor de luchtvaart te hebben gezorgd. En begin deze week was voor de zitting het verstoi'en van de diensten op Rotterdam Airport ten laste gelegd. Kennelijk heeft justitie eieren voor haar geld gekozen. Ik kreeg dinsdag de mededeling dat de zaak is ge seponeerd." De advocaat overweegt een schadeclaim in te dienen in verband met de dagen die de grappenma ker in de cel heeft moeten doorbi'engen. Justitie in Rot terdam bevestigt het niet vervolgen van de man. De zaak is geseponeei'd. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Door een fout van onderzoeksinstituut Rikilt is een kalf met het verboden anti bioticum chloramphenicol ge ëxporteerd. Via een expoid- slachterij in Apeldoorn zijn delen van het kalf terechtgeko men in Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk. Het bedrijf probeert het kalf terug te halen. Het anti bioticum is verboden omdat het kankerverwekkend is. Het Rikilt heeft een vergissing gemaakt: een dier met het anti bioticum en een dier zonder zijn verwisseld. Het heeft direct maatregelen getroffen.Het Ri kilt onderzoekt monsters van kalveren van een bedrijf omdat in een urinemonster van een van de diei'en het verboden antibio ticum was aangetroffen. Posi tief geteste dieren worden afge- maakt.De vergissing komt op een ongelukkig moment. In Ne derlands visafval dat is afge voerd naar Duitsland was het zelfde antibioticum aanwezig, zo bleek eerder deze week. In het afval verwerkte garnalen waren besmet. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3