G0°/o Waterfront blijft omstreden Brandweer verklaart Sasse kroegen veilig HAItt Knuuï Zuid-Chemie blijft tegen woningbouw op Kanaaleiland Bouw appartementen aan Tivoliweg begint binnen een maand Vrachtwagen rolt van de dijk Missie tegen aids in Afrika KORTING Jeugdige grafschenner niet vervolgd Oostburgse raad wil actie voor kleine kernen Twee motoren buitgemaakt bij snelkraak zeeuwse almanak Beljunk Omwonenden nog steeds tegen woontorens Wietkwekerij opgerold in Zierikzee Marechaussee doet diverse aanhoudingen bij grenscontrole mannenmode OP BIJNA DE GEHELE WINTERCOLLECTIE 's-HEERENHOEK - Een veertienjarige jongen uit de gemeente Borsele wordt niet vervolgd voor grafschennis, die hij in ju ni en september vorig jaar pleegde op begraafplaat sen in 's-Heerenhoek en Ovezande. Uit het onderzoek van de Raad voor de Kinderbe scherming blijkt dat bij de veertienjarige geen spra ke was van opzet, maar van oncontroleerbaar ge drag. Om de hulpverle ning niet te doorkruisen, heeft de officier van ver volging afgezien. Het feit dat de schade voor een groot deel is vergoed door de verzekering en zijn ou ders, heeft bij de beslis sing van de officier ook een rol gespeeld. De vernielingen op de be graafplaatsen zorgden vorig jaar voor commotie in de beide dorpen. Vooral de grafschennis op de be graafplaats in 's-Heeren hoek veroorzaakte veel schade. Meer dan hon derd graven moesten het ontgelden.In Ovezande werden begin september ongeveer tien graven ver nield. ZEEUWS-VLAANDEREN door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Kunstmest- fabrikant Zuid-Chemie houdt onwrikbaar vast aan het stand punt dat er geen woningbouw mag komen op het Kanaalei land in Sas van Gent. Dit zegt woordvoerder W. van O verve ld naar aanleiding van het laatste gesprek met de gemeente. Zuid-Chemie heeft de gemeente gevraagd te kijken naar de mo gelijkheid om het terrein een re creatieve bestemming te geven. De gemeente houdt dat nog in beraad. Tijdens het overleg heeft Zuid- Chemie een voorstel van de ge meente afgewezen. Volgens wethouder R. Noët is de ge meente bereid om in plaats van appartementen laagbouw op de punt van het Kanaaleiland en de Oude Sluis neer te zetten. Zuid-Chemie verzette zich met succes bij de Raad van State te gen de geplande bouw van het appartementencomplex op het Kanaaleiland. De bouw ligt al bijna twee jaar stil, nadat de ge meente en de provincie eerder medewerking verleenden aan het project. Zuid Chemie kwam tegen de bouw van het complex in het ge weer omdat de fabriek dan te veel wordt belemmerd in haar bedrijfsvoering. De apparte menten staan volgens Zuid Che mie zo dicht bij de fabriek dat de toekomstige bewoners gegaran deerd gaan klagen over stank overlast. De gemeente verkeert al met al in een uitermate lastig parket. „We kunnen terug naar de Raad van State, of we kunnen een procedure in gang zetten voor herziening van het bestem mingsplan waarin woningbouw op die plaats is voorzien. Ook dat is een weg die een paar jaar duurt. Maar wat we op het ge bied van woningbouw ook doen. We zullen dan altijd Zuid-Che mie tegenover ons vinden", weet de wethouder. Simpelweg een streep zetten door woningbouwplannen ligt vanuit het standpunt van de ge meente evenmin direct voor de hand. Daar zitten niet te voor spellen consequenties aan vast. De gemeente wacht dan zeker een strijd met de projectontwik kelaar. Die heeft immers al het nodige geld geïnvesteerd in het bouwplan. Het college van bur gemeester en wethouders wil de knoop in de kwestie in de loop van volgende maand in overleg met de adviescommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening definitief doorhak ken. OOSTBURG - De Oostburgse raad is bezorgd over het ver dwijnen van allerlei voorzienin gen in plattelandsgebieden als West-Zeeuws-Vlaanderen. De PvdA-fractie roept het college op om met de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten in actie te komen tegen het afbrokkelen van de service in kleine kernen. Fractievoorzitter J. Wielakker vindt dat het Rijk een ernstige fout gemaakt door bedrijven als de post en de spoorwegen te pri vatiseren, zonder er rekening mee te houden dat deze bedrij ven geen concurrenten kennen en dus monopolist zijn. Het re sultaat is dat veel inwoners van kleinere kernen geen gebruik meer kunnen maken van bij voorbeeld een postkantoor. De postagentschappen in IJzendij- ke en Hoofdplaat staan volgens hem op de nominatie om te ver dwijnen en ook het voortbe staan in Oostburg was vorige week even niet zeker. Ook L. Baarends van D T wees hier op. Wethouder C. Bolijn onder schreef de bezorgdheid gister avond in de raadsvergadering volledig. Volgens haar is er in middels al een brief van de VZG onderweg naar Den Haag. Zij stelde voor om in de commissie vergadering nog eens te praten over welke actie Oostburg zelf kan ondernemen. door Jean-Lou de Gucht HULST - De bouw van het luxe appartementencomplex Yse- grim aan de Tivoliweg in Hulst begint binnen een maand. Er zijn geen bezwaarschriften in gediend tegen de bouwvergun ning voor de nieuwbouw in ja ren dertig-stijl op het terrein van het voormalige tuincen trum De Wolff. Makelaar A. Biesbroeck van Kindt en Biesbroeck: „Het is na tuurlijk altijd even zes weken afwachten, want in die periode kan bezwaar worden gemaakt. We zijn nu de allerlaatste plooi en aan het gladstrijken, zodat we binnen een maand met de voorbereidende werkzaamhe den kunnen beginnen. De ver wachting is dat de eerste paal in maart de grond in gaat." De provincie heeft de bouw van het complex, dat uit acht appar tementen bestaat, aangemerkt als 'bijzonder project'. Dat le verde de gemeente extra contin gent voor vier woningen op. Voorwaarde daarbij is wel, dat die woningen verkocht worden aan inwoners van buiten de pro vincie. Om in totaal acht appar tementen te mogen bouwen heeft Hulst zelf vier woningen geschrapt in het plan Groote Kreek. „Het idee om het complex aan de Tivoliweg neer te zetten is ge boren in 1998. We leven nu in 2002, dus het wordt wel tijd dat we kunnen beginnen", aldus Biesbroeck. De lange voorberei dingstijd had volgens hem te maken met allerlei procedures. „Dan ben je zoveel jaren verder en zijn de bouwkosten gestegen en zijn de eisen van de milieu wetgeving verscherpt." Biesbroeck verwacht dat de bouw ongeveer een jaar duurt. ZIERIKZEE - Inbrekers heb ben gisteren vroeg in de morgen met grof geweld toe geslagen in een bedrijfspand aan het Groe ne Weegje in Zierikzee. Rond vier uur 's ochtends werd hier een snelkraak gepleegd, waarbij de voorpui van de hoofdingang er volledig uitge- ramd is. De buit bestond uit twee moto ren die samen meer dan twintig duizend euro waard zijn. Ver schillende andere motoren in de zaak zijn bij de kraak bescha digd geraakt. Het nog niet bekend hoeveel schade de Zierikzeese onderne mer heeft geleden. Die bureauchef in dat Ter- neuzense kantoor is een ware telefoonjunk. De ene bel is nog niet uitgerinkeld of de volgende klinkt. Hij doet zijn babbels, spreekt boodschappen in, geeft or ders en maakt ze weer onge daan. Tussen de bedrijven door hobbelt 'ie, met het mo bieltje aan het oor, de faxap paraten en e-mailbakken langs. Zijn medewerkers vinden hem een beetje gek en hij beaamt dat volledig. Zo gek als deze week hadden ze hem echter nog nooit gezien. Hij was zijn mobieltje kwijt. „Mijn telefoon, mijn tele foon!", klonk het paniekerig. Hij dook in lades, in vuilnis vakjes, onder bureaus. „Waar is-ie?" Hij vond het ding niet. Toen begon hij te glimmen, riep 'Eureka', greep naar een vas te telefoon en draaide zijn mobiele nummer. Een zacht gerinkel golfde over de kan- toorvloer. Weer deed hij een rondje, maar vond niets. Vertwijfeld hief hij zijn han den op en liet ze met een die pe zucht neerdalen. Zijn rechterhand landde op zijn broekzak, waar verscholen achter een dikke zakdoek het mobieltje zat. Nimmer zo'n blij kind. van middelbare leef tijd gezien als op dat mo ment. door Pascalle Cappetti SLUISKIL - Een vrachtwagen is gisterochtend drie meter van de dijk afgerold bij een ongeval op de Oostkade in Sluiskil. De Belgi sche chauffeur van het voertuig raakte gewond. Hij liep een been breuk op. De vrachtwagen reed rond tien uur vanaf de Axelse Sassing in de richting van de fabriek en raakte door onbekende oorzaak in de rechterberm. Bij het corrigeren schaarde de oplegger, waardoor de combinatie kantelde, de dijk af schoof en tegen een boom tot stil stand kwam. Een deel van de - niet giftige - lading, 33.000 kilo dolomietsteen, kwam in een sloot terecht. Dit wordt in vergruisde vorm door Hydro Agri gebruikt als drager om kunstmest te binden. De bestuurder, een 32-jarige man, kwam klem te zitten in de cabine en moest door ambulance- en brandweerpersoneel uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. De weg is gedurende de bergingswerkzaamheden afge zet geweest tot ongeveer kwart voor drie. foto Camille Schelstraete vrijdag 18 januari 2002 door René Hoonhorst TERNEUZEN - De plannen voor een dubbele woontoren op de plaats van de voormalige wa tertoren zal de gemeente Ter- neuzen voor de derde keer een gang naar de rechter kosten. Ook nu Waterfront, zoals de twee woontorens zijn gedoopt, is ingebed in een totaalvisie voor het Oostelijk Bolwerk blij ven eerder bezwaar makende omwonenden tegen de bouw plannen. De bezwaarmakers kregen gis teren tijdens de vergadering van de commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mileu- zaken alleen steun van de kleine christelijke partijen. ChristenUnie en SGP zagen de 'ruimtelijke versterkende effec ten' aan de boorden van de Wes- terschelde nog niet voor zich. Tevens vonden C. van Burg (SGP) en G. van den Berg-van Dijk (ChristenUnie) dat de ge meente Terneuzen met het op nieuw opstarten van de bouw plannen weinig rekening houdt met het rechtsgevoel van de burgers. Gemeentelijk stedenbouwkun dige L. Nolson overtuigde, voor zover dat nog nodig was, met een enthousiast verhaal over de structuurverbetering van de stad Terneuzen wel de vertegen woordigers van de vier coalitie partijen. De skyline van de Westerschel- de wordt bepaald door 'hoge elementen'. Als voorbeeld noemde hij cle Sardijntoren in Vlissingen, de koeltorens van de kerncentrales Borssele en Doel en gebouwen en kranen in Ant werpen, stelde Nolson. Terneuzen als grootste Zeeuws- Vlaamse stad is daarentegen maar een platte koek. Een mar kant beedbepalend element als de torens van Waterfront kun nen daar verandering in bren gen. Meer smoel Niet alleen vanaf de Wester- schelde is Terneuzen herken baarder als Waterfront er komt. Ook vanaf de Guido Gezelle- straat, Willem de Zwijgerlaan krijgt de stad meer smoel als er een hoog gebouw (de huidige plannen spreken van 78 meter) aan de boorden van de Wester- schelde verrijst. Het stadskan toor en het stadhuis moeten weliswaar als losstaande ele menten aan de Scheldeboule- vard blijven prijken, een woon- flatje van 26 meter hoog aangrenzend aan dienstencen trum De Veste 'zou de schil' van Terneuzen meer structuur en contour geven, betoogde Nol son. Quatsch Een hardgrondig 'quatsch' ont snapte de mond van een toe hoorster op de publieke tribune. De insprekers M. Steijns en E. van Ooij-Ortelee sloten zich daar zonder meer bij aan. Zij wezen de commissie er bij het begin van de vergadering al op dat de gemeente volhardt in het maken van procedurefouten. De rechter wees hen daar vorig jaar reeds twee keer op. „Maar ik krijg nog steeds al maanden geen antwoord op door mij inge diende bezwaren", zei Van Ooij verontwaardigd. Ook inspreker Steijns memo reerde dat bij het opstellen van de totaalvisie rondom het plan Waterfront opnieuw geen ruim te voor inspraak was. Hij stelde dat de handelswijze van het col lege 'rammelt aan alle kanten'. „U kunt waarschijnlijk al raden wat de volgende rechterlijke uitspraak zal zij n waarschuw de hij de gemeentebestuurders. De meerderheid van de commis sieleden hield zich doof voor zijn argumenten en omarmde de 'aanvulling op de ruimtelijke en volkshuisvestelijke onderbou wing van het woonproject Wa terfront' van burgemeester en wethouders. door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De carna valscafés in Sas van Gent mo gen van de gemeente dit jaar tij dens het feest allemaal open zijn. Maar gemeenschapscen trum De Speye blijft voor het tweede achtereenvolgende jaar verstoken van de prijsuitrei king. De Speye, vorig jaar door de brandweer afgekeurd, is in af wachting van een besluit over de toekomstige welzijnsaccom- modaties in Sas nog niet ver bouwd. Hoewel er vorig jaar wel 160.000 gulden voor uitgetrok ken is. De kroegen voldoen vol gens brandweercommandant C. Dehulsters inmiddels wel aan de aangescherpte veiligheidsei sen. Na controles, die op gang kwamen na de ramp in café De Hemel in Volendam, zijn ver schillende gelegenheden aange past. Andere uitbaters vertim- ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren in Zierikzee een hen nepkwekerij opgerold. Op de zolder van een woning aan de Visstraat te Zierikzee werden 512 planten in beslag genomen. Ook nam de politie apparatuur mee die voor de kweek van de planten werd ge bruikt. Terwijl agenten de zol der ontruimden, werden twee politievoertuigen, die gepar keerd stonden aan de Sint Domusstraat, door een onbe kende met verf besmeurd. meren hun café nog voor carnaval. Het betreft volgens Dehulsters veelal verbeteringen aan de (nood-)uitgangen. Soms is daar simpel een mouw aan te passen, door bijvoorbeeld de draairich ting van een buitendeur te ver anderen. In andere gevallen is het nodig nooduitgangen bij te plaatsen of te verbreden. Behalve voor de carnavalskroe gen is ook voor de Vlaanderen- hal de aanvraag voor de zoge naamde gebruikersvergunning in behandeling. Ook dat com plex voldoet aan de veiligheids eisen die deze vergunning stelt. De Vlaanderen is dit jaar het to neel voor de prijsuitreiking van de Sasse carnavalsoptocht. Die vindt dan wederom niet plaats op de traditionele locatie, cultu reel centrum De Speye. Aanvankelijk zag het er wel naar uit dat dit evenement, goed voor enkele honderden bezoe kers, daar wel kon plaatsvin den. Immers, het bestuur van het cultureel centrum kondigde eind vorig jaar een verbouwing van meer dan 70.000 euro aan om De Speye weer geschikt te maken voor evenementen met meer dan 250 bezoekers. Door onzekerheid over de koers die de gemeente gaat varen met de welzijnsaccommodaties in Sas, besloot het Speyebestuur die verbouwing op te schorten. Toekomst „Je gaat geen 70.000 euro uitge ven als je niet weet hoe de toe komst van je gebouw er uitziet", zegt bestuursvoorzitter R. Noët. Inmiddels ziet het ernaar uit dat de gemeente eind januari het besluit neemt om alle (sociaal-) culturele activiteiten te concen treren in De Speye. Dat bete kent dat het verbouwingsscena- (Advertentie) rio voor het cultureel centrum er wellicht heel anders uit komt te zien dan aanvankelijk gedacht. „Na het besluit van de gemeen teraad over het accommodatie- beleid gaan we snel kijken wel ke instanties en verenigingen er in De Speye terecht kunnen. Dan weten we ook of en met hoeveel vierkante meter het ge bouw moet worden uitgebreid. Ik ga er eigenlijk wel vanuit dat de nieuwe accommodatie dit jaar nog gerealiseerd kan wor den", zegt Noët. TERNEUZEN - De marechaus see heeft woensdag bij grens controles in Westdorpe en Kapellebrug weer een aantal passanten in de kraag gevat. Op de Tractaatweg in Westdor pe werd 's ochtends een 35-jari ge Algerijn zonder identiteits bewijs aangehouden. Hij is overgedragen aan de vreemde lingendienst. 's Avonds werd op dezelfde weg een 36-jarige in Terneuzen wo nende Belg gepakt die dronken achter het stuur zat. De man had vanwege een eerdere overtre ding wegens alcoholmisbruik nog een boete van 1048 euro open staan. Bovendien was hi] onlangs bij verstek veroordeeld tot 120 uur werkstraf, 2150 euro boete en een rij-ontzegging van twaalf maanden. Dit vonnis kon me teen aan de man overhandigd worden. Belgen Bij Kapellebrug werden drie Belgen aangehouden, die van wege uiteenlopende zaken wer den gezocht. Een 35-jarige Belg stond nog voor 153 euro in het krijt wegens een snelheidsover treding. Hij kreeg er nog een boete van 57 euro bij vanwege het rijden met een te gladde band. Hij kon meteen afreke nen. Net als zijn 22-jarige land genoot, die een boete van 476 euro had openstaan voor twee snelheidsovertredingen en het rijden zonder rijbewijs. Een derde Belg mocht zijn auto inle veren. omdat hij een oude boete van 204 euro voor te hard rijden niet kon betalen. Derek-Jan Franse wil aandacht trekken voor de aidsproblematiek in Afrika. foto Charles Strijd door Raymond de Frel WESTDORPE - Met zeven vrij willigers en twee trucks ver trekt Derek-Jan Franse 12 oktober vanuit Nederland naar Afrika. De 29-jarige initiatief nemer van de TransAfrica Over land Expedition heeft maar één doel voor ogen: de aids-proble- matiek onder de aandacht bren gen. De vrachtwagenchauffeur uit Westdorpe begint zijn missie in Marokko. Negen maanden la ter en twintig bezochte landen verder is Zuid-Afrika het eind station. Als internationaal vrachtwa genchauffeur bezocht Franse veertig landen, verdeeld over vier continenten. Hij reed door Amerikaanse en Aziatische ge bieden, maar Afrika geniet overduidelijk zijn voorkeur. „Je kan rustig stellen dat ik een Afrika-gek ben. Een paar we ken geleden ben ik nog door Botswana, Zuid-Afrika en Na mibië gereden. In Afrika is alles nog ongerept. Het idee voor de TransAfrica Overland-expedi- tie leefde bij mij trouwens al een paar jaar. Ik wilde graag door Afrika reizen. Niet als toerist, maar als een soort ontdekkings reiziger in de dop." Franse plaatste daarom adver tenties op internet en kreeg al snel een groep enthousiaste mensen bij elkaar. „Ik wilde naar Afrika met een doel. Je ziet daar immers zoveel erge dingen, waar je iets aan wilt verande ren. Na onderling overleg heb ben we besloten om ons op de aids-problematiek te richten. Dat probleem is daar natuurlijk heel groot, maar het dreigt ook onze kant op te komen. Veel mensen zien het als een ver-van- mijn-bed-show, maar het is dichterbij dan ze denken. Aids kent echt geen grenzen, hoor. Het is vanaf Spanje maar twee ënhalf uur varen naar Marok ko." Met twee goed uitgeruste trucks reizen de expeditieleden van Noord- naar Zuid-Afrika. Franse: „We hebben natuurlijk een heleboel mee te nemen aan apparatuur en levensmiddelen, dus zijn vrachtwagens heel erg praktisch. Daarnaast heeft nog nooit iemand zo'n tocht door Afrika met een vrachtauto ge maakt. Het geeft een extra di mensie aan deze expeditie." Spontaan Tijdens de trip zullen een tiental uiteenlopende aids-projecten worden bezocht. Het geven van voorlichting aan de Afrikaanse bevolking zal echter vooral op spontane, onverwachte mo menten moeten gebeuren. „Als je in een dorp stopt, staan er ge lijk twintig mensen om je heen. Zeker als je in een vrachtauto zit. Dat zijn perfecte momenten om voorlichting te geven. Via spontaniteit bereik je het meest. Daarnaast is het voor ons ook zaak om aan Europa te laten zien dat aids een verschrikkelijk groot probleem is." Derek-Jan Franse is overigens allerminst in de veronderstel ling dat zijn initiatief direct zal leiden tot vermindering van het aantal aids-slachtoffers. „Om die cijfers om laag te krijgen, proberen we vooral met name in de media zoveel mogelijk aan dacht te trekken, waardoor mensen zelf meer na gaan den ken over dit probleem." Naast het geven van voorlichting hoopt de stichting TransAfrica Overland Expedition in samen werking met de organisatie Stop Aids Now ook een flink geldbedrag in te zamelen voor aids-projecten. „De expeditie moet natuurlijk worden bekos tigd. Daarvoor zijn we in ge sprek met potentiële sponsors. Alles wat na de trip over is, komt ten goede van Stop Aids Now. Als we ongeveer 227.000 euro (een half miljoen gulden) bin nenhalen voor het goede doel, ben ik heel tevreden", aldus de Westdorpenaar. De expeditie is te volgen via www.africa-expedition.org. De stichting TransAfrica Overland Expedition is van 22 tot en met 24 februari te vinden op de Ad venture Affair-beurs in Gent. OUDE MARKT 45 - VLISSINGEN - TEL. 0118-419337

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39