Geld stichting niet naar gemeente Ziekenhuis in Dirksland huurt MRI-scanner Kopers in de rij voor Thools bouwproject Oosterland tast nog een beetje af Auto-inbraak Zierikzee Strandauto Vlissingen versleten Nieuwe film over Vlissingen Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt Wethouder Van der Salm noemt suggestie Leefbaar Schouwen spierballentaai Zadenhandel wordt hofleverancier Automobilist rijdt sloot in Drankrijder dubbel bekeurd Vesperviering in Hansweert Blijspel in Noordwelle vrijdag 18 januari 2002 ZIERIKZEE - Autokrakers zijn in de nacht van woensdag op donderdag actief geweest in Zierikzee. Uit een auto, die door zijn eigenaar was achtergelaten aan de Waterpoortstraat, is voor een paar honderd euro aan geluidsapparatuur gestolen. De dief heeft bij de kraak geen braaksporen gemaakt. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil voor 44.300 euro een nieuwe vierwiel-aangedreven Landrover kopen voor het badstrand. De Landrover op het strand wordt gebruikt voor het vervoer van reddingsboten en voor het verlenen van spoedeisende hulp. In de winter staat de auto bij de brand weer, die de wagen gebruikt bij noodgevallen. Volgens de ge meente is de huidige Landrover niet meer betrouwbaar. Het risico bestaat dat de wagen niet ingezet kan worden als spoedeisende hulp dringend is. De brandweer betaalt 3700 euro mee om de wagen een 'brandweeruiteiiijk' te geven. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen laat een nieuwe voorlichtingsfilm maken. B en W vinden de huidige uit 1993 gedateerd. De band wordt onder meer vertoond tijdens ken nismakingsbijeenkomsten voor nieuwe inwoners, bij wer- vingsdagen voor studenten van de Hogeschool Zeeland en tij dens contacten met zustersteden. De film wordt ook wel eens uitgeleend. De nieuwe, digitale film kost de gemeente 55.815 euro en wordt gemaakt door Future Film uit Wemeldinge. Het sport-en recreatiecentrum Westerschouwen levert jaarlijks exploitatieverlies op. Dat verlies drukt op de rentabiliteit van de Stichting Renesse. foto's Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Volgens wethou der G. van der Salm van Finan ciën is het overnemen van het vermogensbeheer van de Stich ting Renesse door de gemeente Schouwen-Duiveland absoluut niet aan de orde. De uitspraken die de nieuwe politieke partij Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) daarover doet in haar verkiezingsprogramma noemt hij dan ook 'spierballentaai die niet kan worden waargemaakt'. De Stichting beslist immers zelf over het voortbestaan. Binnen de commissie Algemene en Interne Zaken (AIZ) plaats ten verschillende raadsfracties deze week ook al vraagtekens bij de opzet van cle Stichting Re nesse. Van der Salm verbaast zich daar enigszins over. Ten slotte ging cle raad vijf jaar gele den akkoord met de statuten wijziging. Volgens hem staat daarin duidelijk aangegeven dat de Stichting Renesse in de eerste plaats vermogensbeheer der is. Het toezicht van de gemeente is erop gericht dat er goed met dat vermogen wordt omgespron gen. Daarom is er een Raad van Toezicht van drie personen die door de gemeenteraad worden benoemd. Het college van bur gemeester en wethouders be noemt de bestuursleden van de stichting. Als de fracties het nu plotseling anders willen, moe ten ze zich daar wel duidelijk over uitspreken, vindt Van der Salm. Vooral D66-fractievoorzitter J. van der Veer uitte bijvoorbeeld deze week forse kritiek op de wijze waarop de stichting haar aanzienlijk vermogen van ette lijke tientallen miljoenen euro's beheert. Volgens hem kan daar mee wel een betere rentabiliteit behaald worden dan tot nu toe gebeurt. Het zogeheten welstandsver mogen, oftewel de reserve van de Stichting Renesse, bedraagt volgens advies van de accoun tant circa 9,2 miljoen euro. Het grootste deel van het vermogen zit echter in de ruim vijftig hec tare grond en het onroerend goed dat eigendom is van de stichting. Dat wordt met een 'historische kostprijs' van circa 3,9 miljoen euro aangegeven. Omgerekend naar de huidige marktwaarde gaat het om een veelvoud van dat bedrag. Historie De historie van de Stichting Re nesse begint in november 1952. De gemeenteraad van Renesse besloot er honderd gulden voor neer te leggen en was bereid een lening te verstrekken voor de aankoop van grond. In het ge bied tussen Moolweg en Schol- derlaan in Renesse hadden de eerste rijke recreanten van el ders zich al gevestigd. De ge meente vreesde dat versnippe ring van grond de ontwikkeling van de infrastructuur ernstig zou kunnen belemmeren. Met vooruitziende blik in de moge lijkheden van de recreatie werd besloten tot oprichting van de Stichting Renesse. Op die ma nier zouden talrijke kansen slagvaardig benut kunnen wor den. Het valt niet te ontkennen dat dat ook is gebeurd. Voorafgaand aan de gemeente lijke herindeling in 1997 opteer de de Stichting Renesse voor volledige verzelfstandiging. De provincie vond het echter te ver gaan om de navelstreng met de gemeente volledig door te knip pen en sommeerde tot toezicht op afstand. Vermogensbeheer en exploitatie van onroerend goed gelden nog steeds als be langrijkste doelstellingen. Uit de opbrengst van het vermogen worden 'leuke dingen voor de samenleving' gedaan: bijdragen voor het streek- en landbouw museum, de museumhaven, de excursieschuur van Staatsbos beheer, hetEcoscoop, de restau ratie van molen De Zwaan en nog veel meer. Kritiek D66-politicus Van der Veer zei het niet genoeg te vinden en stoort zich bovendien aan de willekeur waarmee dat gebeurt. Voorzitter E. Geluk van de Stichting werpt de kritiek verre van zich. „De rentabiliteit van onze stichting is goed. Er zijn echter ook projecten die geen geld opleveren, zoals sport- en recreatiecentrum Westerschou wen. Volgens afspraak wordt dat verlies gedeeld door ons en de gemeente. Het contract voor vijf jaar jaar is onlangs weer verlengd. Dat verlies drukt be hoorlijk op de rentabiliteit." Hij acht ook de kritiek van SG- P'er G. Houtekamer over de ver koop van Oostenrijkse wonin gen onterecht. „Wie verkoopt, verarmt", meende Houtekamer, maar volgens Geluk gaat die be wering hier niet op. „Die Oos tenrijkse woningen leveren ex ploitatieverlies op. We zijn in feite ook geen verhuurders, maar exploiteren grond en on roerend goed. Als er een woning vrijkomt, vei'kopen we die. Dat levert flinke boekwinst op en dat komt het vermogen juist ten goede. Het geld herinvesteren we in ander onroerend goed, zo als de houtloodsen in Zierikzee en in het stadhuis in Brouwers haven." RILLAND - Een 45-jarige man uit de gemeente Middelharnis moest gisteren zijn rijbewijs inleveren, omdat hij de maxi mumsnelheid fors heeft overtreden. De man reed met zijn mo tor over de Oude Rijksweg in Rilland met een snelheid van 138 kilometer per uur, waar tachtig is toegestaan. Tegen de man is px-oces-verbaal opgemaakt. SLUISKIL - Van de Bilt Zaden en Vlas BV te Sluiskil wordt binnenkort hofleverancier. Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen maakt het koninklijk besluit maandag officieel be kend. De burgemeester ondertekent in de grote zaal van het bedrijf dan ook de 'relevante bepalingen' die horen bij het recht tot het voeren van het Koninklijk Wapen. Daarbij hoort de toevoeging 'bij Koninklijke Beschikking Hofleverancier'. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Op de Rijksweg A58, ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland, is vanmiddag een der tigjarige Middelburger met zijn auto in een sloot beland. De man is vermoedelijk achter het stuur onwel geworden. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij na onderzoek weer naar huis kon. De auto raakte beschadigd. GOES - Een 21-jarige man uit de gemeente Reimerswaal is rond 18.00 uur op de Grote Markt te Goes aangehouden voor rijden onder invloed. Agenten zagen de man in zijn auto rij den zonder gordel. Daarvoor kreeg hij een boete. Bij het uit schrijven van de bon rook de agent alcohol, waarop een blaas- test volgde. Hieruit bleek dat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een boete. door Famke van Loon DIRKSLAND - Het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirks land gaat vanaf vandaag een mobiel MRI-apparaat (Magne tic Resonance Imaging) huren. De kostbare scanner, waarmee geavanceerde onderzoeken als hersen-, wervelkolom-, lever en vaatonderzoeken gedaan kunnen worden, staat iedere twee weken één dag lang op Goeree-Overflakkee. Een MRI-scanner werkt met een magnetisch veld in plaats van met röntgenstralen. Tijdens een onderzoek wordt een patiënt via de tafel door de scanner, in de vorm van een holle koker, ge schoven. Op deze manier kan onder meer een fotografische dwarsdoorsnede van de herse nen of de wervelkolom gemaakt worden. Veel ziekenhuizen willen het moderne onderzoeksapparaat graag binnen hun muren halen, maar vanwege de hoge aan schafkosten gaat dat vaak niet. In ziekenhuizen in grotere ste den als Rotterdam en Leiden kunnen patiënten al jaren voor een dergelijke scan terecht. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes kan pas sinds anderhalf jaar deze mogelijkheid bieden. Doordat maar weinig zieken huizen het apparaat in huis heb ben, kunnen de wachttijden soms oplopen tot drie maanden. De aanschaf van een eigen apparaat blijft voor het Dirks- landse ziekenhuis onbereik baar. Toch kan het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis vanaf vandaag deze onderzoeken gaan doen, door één dag per twee weken een mobiele MRI- scanner te huren. De Raad van Bestuur stelt 'uitermate blij en trots' te zijn dat het streekzie kenhuis op deze manier de medische voorzieningen op Goeree-Overflakkee verder kan uitbreiden. HANS WEERT - Ter gelegen heid van de gebedsweek voor de eenheid van christenen vindt zondagavond 20 januari een Vesperviering plaats in de Ne derlandse.-hervormde kerk in Hansweert. Het thema van de viering is Bij u is de bron van leven. Voorganger is pastor Homan en de aanvang is om 19.00 uur. Schouwen-Duiveland in oude ansichten door Cor Pols In 1933 kon men de stoomtram nog lustig fluitend en stomend van Zijpe naar Bruinisse zien komen. Behalve personenvervoer op Schouwen-Duiveland vervoerde 'den tram' ook allerlei soorten goederen, alsmede melk, vee en zeker niet te vergeten suikerbieten. Speciaal in de 'peetied' kon het nog wel eens gebeuren dat de tram ver over tijd binnenkwam. door Harold van Ginkel THOLEN - De belangstelling voor woningen in de nog te bou wen nieuwbouwwijk Water front in Tholen-stad is enorm, himiddels zijn bijna alle huizen verkocht, maar nog steeds zijn tientallen mensen geïnteres seerd in de ongeveer tien nog be schikbare woningen. De nieuwbouwwijk, op deland- tong tussen het Schelde-Rijn- kanaal en de jachthaven, zal be staan uit 94 huizen. Kopers konden kiezen uit appartemen ten, villa's, twee-onder-één- kapwoningen, kadewoningen en patriciërswoningen. Alle wo ningen hebben uitzicht op het water en een aantal is voorzien van een eigen steiger. Ook komt er een havenrestaurant. De plannen voor het bouwen op deze locatie ontstonden in het begin van de jaren negentig. In 1993 verscheen de nota Recrea- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tieve Verkenningen Tholen, waarin de recreatieve mogelijk heden tot 2005 werden vastge steld. Een paar jaar later ont stond het plan voor permanente woningbouw. In 1998 werd het definitieve plan vastgesteld, waarbij het plan voor een brug tussen de wijk en de vaste wal verviel. In 1995 werd een verkooplijst gemaakt met potentiële kopers. Daarop stonden toen driehon derd namen. In het afgelopen najaar konden deze mensen als eerste reageren op één van de woningen. De huizenprijzen in de luxe wijk liggen tussen de 155.000 en 680.000 euro. Op 1 december ging de officiële ver koop van start. Volgens makelaar Ton van Noord van Atta Makelaars Rot terdam, dat de verkoop voor zijn rekening neemt, is de belang stellinggroot. „Het gaat bijzonder hard, maar nog niet alle woningen zijn ver kocht." Het makelaarsbureau begon na de zomer een campag ne om de aandacht weer op het project te krijgen en dat is ge slaagd. „We hebben adverten ties in de lokale kranten gezet en daarop hebben nog eens hon derden belangstellenden gerea geerd." Volgens Van Noord zijn nog tien tot vijftien woningen beschik baar en op enkele loopt nog een optie. „Maar dat aantal fluctu eert per dag", zegt hij. De nog beschikbai*e woningen zijn twee-onder-één-kap woningen, patriciërshuizen en kadewo ningen. Eind december heeft de pi*oject- ontwikkelaar Sterner Groep uit Rotterdam de bouwvei'gunning aangevraagd, die de gemeente op dit moment in behandeling heeft. NOORDWELLE - De Noord- welse toneelvereniging geeft morgen in het plaatselijke dorpshuis een voorstelling van het kluchtige blijspel 'Veel liefs uit Tirol'. De regie is in handen van Wout Lokkei*. Na afloop van de toneelvoorstelling is er bal onder leiding van Ad Hagestein De voorstelling begint om 19.30 Oosterland bundelt zijn krachten in zijn nieuwbakken dorpsraad. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon OOSTERLAND - De dorpsraad van Oos terland draait. Na bijzondere bijeenkom sten als de oprichtingsvergadering hebben bestuur en bewoners de eerste, re guliere vergadering achter de rug. Vol gens voorzitter H. Clerx was 'het nog een beetje aftasten, zo'n eerste keer'. Maar een tevreden gevoel overheerst, wanneer om kwart voor tien de vergadering gesloten wordt. Tei*wijl de zaal van dorpshuis Oosterhof langzaam voldruppelt, zit het dorpsi*aad- bestuur nog even apart bij elkaar. De laat ste puntjes worden op de i gezet. De mees te bewoners verschansen zich achter de tafeltjes achter in de zaal. Ze bestuderen al kletsend met de buurman de agenda. Laatkomers mogen de voorste rijen vul len. De bestuursleden nemen nog wat on wennig plaats achter de lange tafel. Het gei'oezemoes verstomd. De eex*ste officiële dorpsraadvergadering van Oosterland is begonnen. Schouwen-Duiveland telt (sinds koxt) veex*tien dorpsraden en één stadsx*aad. Al leen Renesse en Zierikzee blijven wat dat betreft nog een blinde vlek. De gemeente moedigt het bestaan van deze kernverte genwoordigingen aan, omdat ze een be langrijke schakel zijn in het contact tus sen de inwoners van een dorp of stad en het gemeentebestuur. Het dorpsraadbe- stuur houdt het college op de hoogte van wat er in het dorp leeft, terwijl het de be- wonei'S vex*slag uitbrengt over de gemeen telijke aanpak van onveilige verkeei'ssi- tuaties, het snoeiwerk in de plantsoenen of procedux*e voor de komst van een JOP. Ongenoegen Deze schakefrol betekent dat de bestuux*s- leden een hoop dorpsleed - gx*oot en klein - op zich af zien komen. Op de eerste verga dering ontspringt ook Oostexdand deze dans niet: ongenoegen over de erbarmelij ke staat van het bushokje, het voorbijra- zende verkeer bij de basisschool en de ber gen hondenpoep, heeft zich vier jaar lang kunnen ophopen. Secretaris N. de Bruine noteeii de heersende ontevredenheid ijverig, tex*wijl voorzitter Clei*x belooft één en ander aan de gemeente voor te leg gen. Maar de dorpsvertegenwoordigers zxjn niet alleen het doorgeefluik voor klachten richting de gemeente. Zo hebben ze een wezenlijke bijdrage kunnen leveren bij de opstelling van de sociale structuurschets voor Schouwen-Duiveland. Wat dat be treft is Nieuwei-kerk een voox*beeld van wat een dorpsraad kan betekenen voor de kex*n. Actief en strijdvaardig wist het be stuur met hulp van vrijwilligers het eigen zwembad Dol-Fijn te behoeden voor de sluitingsplannen van de gemeente. Oos- texiand heeft die gebundelde kracht ja renlang ontbeert, beseft Clex*x. De voor zitter noemt het een 'gemiste kans' dat het Duivelandse dorp zich niet met één stem heeft kunnen mengen in de discussie over de toekomst van de N59. „De middelen (voor vex*beteiingen, red.) gaan nu naar Nieuwerkex*k en Bx*uinisse toe. Protocollen Deze opmerking levexl direct het nodige commentaar op van de veertig Oosterlan- ders, die op de eerste officiële dorpsx*aad- vei*gadei*ingzijn afgekomen. Dat het mis schien niet helemaal volgens sfrakke vei-gaderprotocollen verloopt, hindert Clei*x niet. Gemoedelijke werkt Oostei*- land zich soms 'met een beetje aftasten' door de agenda heen. De vrees voor een 'té iel pi*ogramma' van de voorzitter blijkt ongegi*ond. Na een uur en drie kwartier vergaderen kan de voorzitter de bijeen komst sluiten. De kop is eraf, tevreden heid heerst. Clerx: „Als je kijkt naar de vragen die gesteld zijn, zie je dat het hard nodig was. De dorpsraad is een aanwinst voor het dorp: nu bundel je die krachten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33