PZC Verzet tegen bus lijkt vruchteloos Zes jaar geëist voor fatale steekpartij 60% Twee paren kiezen voor een vorstelijke bruiloft HAItt \<T\U\ 13 Renesser strao krijgt oranje tintje Veilig de boom in Reptielenzoo krijgt driehonderd logés Connexxion handhaaft route Calandweg OM ziet af van vervolging jeugdige grafschenner Wietkwekerij opgerold in Zierikzee Motoren buit bij snelkraak KORTING mannenmode zeeuwse almanak Beljunk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 18 januari 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De bewoners van de Calandweg lijken weinig kans te maken hun straat in de nabije toekomst te vrijwaren van bussen en zwaar vrachtver keer. Een actiecomité bood wet houder C. Veerhoek van Verkeer gistermiddag ruim honderd handtekeningen aan en ver zocht hem dringend de leef baarheid in deze straat terug te brengen. Streekvervoerder Connexxion ziet echter geen al ternatieven voor de huidige route en dienstregeling. Veerhoek stuurde het actieco mité toch niet met helemaal lege handen naar huis. Hij wil in' overleg met Connexxion het vervoersschema eens goed tegen het licht houden om te zien of er creatieve wijzigingen mogelijk zijn. Verder laat hij onderzoek doen naar de verkeersveiligheid in de Calandweg. Ook wordt on derzocht hoe het staat met de trillingen als gevolg van bussen en zwaar vrachtverkeer. Volgens de wethouder moet het op basis van deze gegevens op korte termijn mogelijk zijn dat het dagelijks gemeentebestuur de situatie in de Calandweg be oordeelt. Voorafgaand daaraan zal de wethouder de uitkomsten van de onderzoeken met het ac tiecomité bespreken. Deze toezeggingen deed Veer hoek gistermiddag aan het ein de van een felle discussie tussen actievoerders enerzijds en Con nexxion en gemeente ander zijds. De boosheid van het comi té richtte zich vooral op vervoersarchitect R. Oosting van de streekvervoersmaat- schappij. Hij benadrukte dat door Harold van Ginkel 's-HEERENHOEK - Een veertienjarige jongen uit de gemeente Borsele wordt niet strafrechtelijk vervolgd voor grafschennis, die hij in juni en september vorig jaar pleegde op begraafplaatsen in 's-Heeren- hoek en Ovezande. De jongen werd eind september aangehouden. Hoewel hij be kende verantwoordelijk te zijn voor de vernielingen, heeft de officier van justitie afgezien van verdere strafrechtelijke vervol ging. Uit het onderzoek van de Raad voor de Kinderbescher ming blijkt dat bij de veertien jarige geen sprake was van op zet, maar van oncontroleerbaar gedrag. De jongen staat momenteel on- der professionele begeleiding. Mede om de hulpverlening niet te doorkruisen, heeft de officier van vervolging afgezien. Het feit dat de schade voor een groot deel is vergoed door de verzeke ring en zijn ouders, heeft bij de beslissing van de officier ook een rol gespeeld. De zaak is nu voorwaardelijk geseponeerd. De vernielingen op de begraaf plaatsen veroorzaakten vorig jaar commotie in de beide dor pen. Vooral de grafschennis op de begraafplaats van de rooms- katholieke kerk in 's-Heeren- hoek veroorzaakte veel schade. De ontzetting in het dorp was dan ook bijzonder groot toen de omvang van de vernielingen duidelijk werd. Meer dan hon derd graven moesten het ontgel den op de begraafplaats aan de Deken Holtkampstraat. het ondanks de toenemende verkeersdruk, het stijgend aan tal reizigers en de beperkingen door dertig-kilometerzones nog steeds lukt het ingenieuze ver voersschema al tien jaar te handhaven. Hij gaf aan dat daar wel belangrijke investeringen voor nodig zijn geweest. Oos ting legde uit hoe nauw de talrij ke lijnen op elkaar aansluiten en hoe belangrijk dat is voor de reistijd. Vooral de halte aan het Sas in Zierikzee vormt daar een cruciaal punt in. Die halte zou in gevaar kunnen komen als de bussen niet meer via de Caland weg zouden rijden en daardoor teveel tijdverlies oplopen. Zwart-wit De actievoerders verweten Con nexxion juist gebrek aan creati viteit omdat het vervoerssche ma al zo lang hetzelfde is. Woordvoerster A. Eefting van het comité achtte het niet rele vant of de bewoners van de Ca landweg genoegen zouden ne men met het verdwijnen van de halte aan 'tSas. ,,U stelt dat veel te zwart-wit", verweet zij ook wethouder Veerhoek. Het is de bewoners in de eerste plaats te doen om verkeerveilig- heid en leefbaarheid in hun straat. Nu de bussen tijdelijk moeten omrijden wegens her stel van de riolering in hun straat ervaren zij plotseling hoe rustig het kan zijn zonder bus sen en zwaar verkeer. Dat willen de bewoners graag zo houden. Wethouder Veerhoek bena drukte dat het gemeentebestuur leefbaarheid in de woonwijken hoog in het vaandel heeft, maar dat goed openbaar vervoer ook van groot belang is. Uiteindelij k is het ook niet de gemeente die het hier voor het zeggen heeft, maar beslissen de provincie en Connexxion over de vervoers- schema's en -routes. ,,De ge meente speelt hierin alleen een rol in de zijlijn", aldus de wet houder. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid- delburgtegen een 23-jarige man uit Zierikzee zes jaar cel geëist wegens doodslag. De verdachte stak vorig jaar op 11 augustus in Zierikzee na een ruzie zijn 31- jarige plaatsgenoot Toni Vonk neer. Het slachtoffer overleed dezelfde nacht aan zijn verwon dingen. De Zierikzeeënaar maakte er de gewoonte van om met een stel vrienden op zijn kamer feestjes te bouwen. Dat leidde vrijwel dagelijks tot fors alcoholge bruik en blowen. Op de bewuste dag hadden ze met zijn vieren honderd flesjes bier achter de kiezen toen het slachtoffer, die ook stevig had gedronken, bij hen langs kwam. Dat gebeurde wel vaker. Een ruzie tussen het tweetal escaleerde in een hand gemeen. Nadat Vonk een klap had uitge deeld, werd verdachte zo kwaad dat hij met een mes het slachtof fer op drie plaatsen in de borst en de rug verwondde. Kort na de steekpartij vluchtte het slacht offer het huis uit. Hij riep direct om een ambulance te bellen, maar daarop reageerde het dronken gezelschap niet. Na een kwartier besloot het viertal hem te gaan zoeken, maar ze staak ten hun zoektocht in de hoop dat het allemaal wel mee zou vallen. ,,Toen we hem niet konden vin den ben ik naar bed gegaan", vertelde verdachte. ,,We wisten niet waar hij was, maar ik was wel bang dat hij dood lag te bloeden." Cruciale fout Het slachtoffer was naar de flat van zij n vader gelopenRond zes uur 's morgens trof een voorbij ganger hem aan in de galerij van de flat. Hij bleek al te zijn be zweken aan zijn verwondingen. De officier vond dat verdachte een cruciale fout had gemaakt om na de steekpartij geen actie te ondernemen. „Hij is aan in wendige bloedingen overleden, maar dit was allemaal niet no dig geweest." Den Hartog zag in de dader niet het prototype van een crimineel, maar ze hekelde dat de drank en het drugsge bruik een vast patroon bij hem was. „Hij drinkt om zijn angst te overwinnen, met alle risico's van dien. Volgens zijn vrienden gedroeg hij zich die avond ver velend en reageerde hij impul sief en explosief. Een van hen heeft hem zien steken, maar zag geen bloed." Raadsman J. van den Doel schrok van de eis van zes jaar. ,Een straf moet voor mij n cliënt uitzicht kunnen geven op een le ven zonder alcohol en drugs. De eis vind ik te zwaar, gezien de persoonlijke omstandigheden." De Zierikzeeënaar zei het nog steeds niet te begrijpen. „Ik sla eigenlijk nog geen vlieg dood. Dit is erg voor hem en zijn fami lie." Uitspraak: 30 januari. De man in de boom is met een veiligheidslijn gezekerd. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE Goed kijken, de tijd nemen en de aandacht niet laten ver slappen. Zorgen dat je altijd goed gezekerd bent en zeker niet vanaf een ladder met een kettingzaag aan de slag gaan. Dat zijn de basisregels voor veilig werken in de boomver zorging. Vijf groenwerkers van de gemeente Schouwen- Duiveland rondden gisteren een klimtraining af. „Hout!", klinkt het waar schuwend vanuit de kruin van een van de bomen in het slot bos bij Slot Haamstede. Even later raast een dode tak naar beneden. Een van de groen werkers van de gemeente is, uitgerust met veiligheidshar- nas, zo'n acht a negen meter hoog de boom ingeklommen en zoekt een stevige tak waar hij zijn veiligheidslijn aan vast kan maken. De ladder is door zijn 'grondman' inmid dels al weggehaald. Die is niet meer nodig en kan bovendien in de weg staan. Boomverzorging, legt assis tent-opzichter van het district West van de gemeentelijke buitendienst W. Boot uit, doe je altij d in teams van twee per sonen. De twee moeten blin delings op elkaar kunnen ver trouwen. De grondman kan vanaf de grond soms dode tak ken zien die de man in de boom niet ziet en hem daar voor waarschuwen. Ook dient de secondant op de grond er voor te zorgen dat nieuwsgie rig publiek op veilige afstand blijft en erop toe te zien dat de neerhangende veiligheidslijn niet in de knoop raakt. Boot: „Als je lang met elkaar sa menwerkt, heb je op den duur misschien niet zoveel woor den meer nodig, maar de com municatie moet wel heel goed zijn." Asbest-dak Om de snoeiopdracht nog las tiger te maken, schetst in structeur M. Meijer van Safe ty Green uit Groesbeek voor de man in de boom een situatie zoals die in de praktijk zou kunnen voorkomen. „Je bent nu aan het werk bij de familie Jansen en die heeft pal naast de boom een varkensstal ge bouwd. Bij het maken van de fundamenten zijn nogal wat wortels weggekapt en daar door heeft de boom veel dood hout gekregen. Dat moet er- foto Marijke Folkertsma uit, maar dat mag natuurlijk niet op dat asbest-dak van die stal vallen." Eenmaal een ste vig steunpunt gevonden wordt de veiligheidslijn vast gemaakt. Vandaar wordt af gedaald naar een plaats waar dood hout weggesnoeid dient te worden en volgt een tweede lijn. Meijer: „Zo kan er feite lijk niets gebeuren. Je bent dubbel gezekerd." Hand schoenen, schoenen met stalen neuzen, gehoorbe- scherming en een helm zijn verplicht. En de motorzaag mag alleen met de kettingrem erop gestart worden en moet na het zaagwerk onmiddellijk weer uit. Boot kijkt vanaf de grond toe hoe zijn collega het er vanaf brengt. Boomverzorging is en blijft een vak apart, weet hij. Kennis van bomen en ver stand van snoeien zijn eerste vereisten. „In district West (de voormalige gemeente Wester- schouwen, red.) is er altijd be hoorlijk wat werk van ge maakt, maar toch is het nog steeds een beetje een onderge schoven kindje. Er is nogal wat achterstallig onderhoud aan bomen." Jammer, vindt Boot. „Groen is ons kapitaal en dat moet je onderhouden." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het was dé uitgelezen kans om in een bijzondere ambiance in de echt verbonden te worden. Wat kamermuziek op de achtergrond, een oranjebittertje ter bezegeling van de huwe lijksgelofte én een aardige attentie van de ge meente als blijvende herinnering aan de speciale Het extra tintje zit hem in de datum: 02-02-2002; niet toevallig ook de dag waarop de toekomstige koning van Nederland Maxima tot zijn vrouw neemt. Twee bruidsparen hebben de dag dat half Neder land 's ochtends aan de beeldbuis gekluisterd zit, tot hun moment gekozen om elkaar te trouwen in het voor cle gelegenheid in vorstelijke sferen ge hulde Zierikzeese stadhuis. Juist deze opsmuk was voor Nannie Dorst (42) en Willem Willemse (45) uit Dreischor aanleiding om voor de tweede februari van dit jaar te kiezen. Dat daardoor te vens een bijzondere band met de Oranjes ontstaat, is vooral aardig voor in het plakboek. „Ik stuur ze nog wel even een mailtje om ze te feliciteren met hun huwelijk. Wellicht krijgen we een felicitatie terug. Dat heeft ook weer niet iedereen", lacht Nannie. Het idee om als gemeente iets passends te organi seren rond het huwelijk van de kroonprins, werd zomer vorig jaar gelanceerd door het CDA-raads- lid Nico de Danschutter. Aanvankelijk was de in steek de rode loper geheel gratis uit te leggen die zaterdag, maar dat stuitte op bezwaren bij het college. Bij een dergelijk aanbod zou het wel eens heel druk kunnen worden met trouwerijen door belangstelling van buiten Schouwen-Duiveland, waardoor de koppels van eigen bodem die hun dag met het prinselijk paar willen delen in de verdruk king zouden kunnen komen, luidde het motief. door Ali Pankow RENESSE - Het straofeest in Renesse op zaterdag 2 februari krijgt een oranje tintje in ver band met het huwelijk tussen Prins Willem-Alexander en Maxima. Dankzij de samenwer king tussen het straocomité en de Oranjevereniging wordt er op die dag in de Jacobuskerk een groot videoscherm opge steld. Belangstellenden kunnen daar de kerkelijke inzegening van het koninklijk huwelijk volgen. De straorijders wordt gevraagd in de traditionele witte dracht te verschijnen, maar voor deze bij zondere gelegenheid daar een oranje sjerp of andei'eversiering in die kleur aan toe te voegen. Voor de jaarlijkse verkleedpar tij voor de kinderen geldt de uit daging wie de mooiste Maxima of Willem-Alexander wordt. Het organiserend comité ver wacht 2 februari dan ook dat heel wat bruidjes en bruide goms. Mensenbenen Renesse opent op die dag tradi tiegetrouw de serie van zes straofeesten in de Westhoek. Een jong element binnen de Re nesser straoviering is het was sen van de mensenbenen. Predi kant P. Goodijk ging enkele jaren geleden voor het eerst sa men met de paarden de zee in om pootje te baden. Sindsdien krijgt zijn initiatief elk jaar meer navolging. Dit keer wordt de stoet ruiters en benen wassers om 11.00 uur op het strand bij duinovergang Wilhelminahoe- ve verwacht. Na het schoonwas sen gaan paarden en ruiters ver der richting Haamstede om via de overgang bij de Jonge Jan Boeyesweg en Haamstede weer terug te gaan naar Renesse. Daar zal het feest inmiddels in volle gang zijn met de verkleed partij en het ringsteken op het kabelpaard voor de kinderen. Burgemeester Asselbergs spreekt de straoruiters toe van af een podiumwagen aan de Lange Reke. Daarna kunnen de straorijders hun vaardigheid bij het ringsteken bewijzen. De prijsuitreiking voor de diverse onderdelen gebeurt vanaf 17.00 uur in het Wapen van Zeeland. Over het ontstaan van de Schouwse strao bestaan twee verhalen. Volgens het eerste lie ten de boeren hun paarden een voetbad in zee nemen om wond jes te desinfecteren en de bloedsomloop te stimuleren. Een spannender versie is dat het schoonwassen van de paarden hoeven bedoeld is om de kwade geesten te verjagen. De volgende straoviering en worden gehouden op 9 februari in Burgh- Haamstede, 23 februari in Noord- welle, 2 maart in Ellemeet en 9 maart in Scharendijke. ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren in Zierikzee een hen nepkwekerij opgerold. Op de zolder van een woning aan de Visstraat te Zierikzee werden 512 planten in beslag genomen. Ook nam de politie apparatuur mee die voor de kweek van de planten werd ge bruikt. Terwijl agenten de zol der ontruimden, werden twee politievoertuigen, die gepar keerd stonden aan de Sint Domusstraat, door een onbe kende met verf besmeurd. ZIERIKZEE - Inbrekers heb ben gisteren vroeg in de morgen met grof geweld toe geslagen in een bedrijfspand aan het Groe ne Weegje in Zierikzee. Rond vier uur 's ochtends werd hier een snelkraak gepleegd, waarbij de voorpui van de hoofdingang er volledig is uit- geramd. De buit bestond uit twee motoren die samen meer dan twintigduizend euro waard zijn. Verschillende andere mo toren in de zaak werden bescha digd. Het nog niet bekend hoe veel schade er is. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Reptielenzoo Iguana heeft de komende weken driehonderd logés. Het gaat om schildpadden die zijn onder schept door de douane van Hong Kong. De dieren wachten in Vlissingen tot hun papieren in orde zijn. Daarna vertrekken ze naar diverse dierentuinen in Europa. Gisteravond zijn op Schiphol ruim duizend schildpadden aangekomen. Een groot deel van de dieren is direct vertrok ken naar hun eindbestemming. De schildpadden die geen geldi ge vergunning hebben, verblij ven een paar weken in Vlissin gen. Iguana heeft voldoende capaciteit om ongeveer duizend schildpadden op te kunnen van gen. Op 11 december vorig jaar nam de douane in Hong Kong tien duizend schildpadden in beslag. Ze werden in een opvangcen trum geplaatst. Omdat ze niet teruggezet konden worden in de natuur, moest er snel een oplos sing gevonden worden.De helft van de schildpadden is naar Noord-Amerika gegaan. Een groot aantal dieren is inmiddels gestorven, omdat ze slecht wer den behandeld. Volgens A. Bom van Iguana zijn dergelijke grote transporten van schildpadden niet onge bruikelijk. In China worden jaarlijks honderdduizenden schildpadden verhandeld. Ze worden gebruikt als voedsel, maar voor medicijnen. (Advertentie) OP BIJNA DE GEHELE WINTERCOLLECTIE Nannie Dorst en Willem Willemse trouwen óók op 2 februari. foto Marijke Folkertsma „Een beetje teleurgesteld dat er op Schouwen- Duiveland maar twee bruidsparen van deze unie ke gelegenheid gebruik maken, ben ik toch wel", zegt de Danschutter. Vandaag sluit de uiterste da tum om in ondertrouw te gaan. voor hen die op 2 februari een boterbriefje willen halen. „Maar ik heb begrepen dat de belangstelling in het hele land tegenvalt. Wellicht dat die dag toch niet zo tot de verbeelding spreekt als wij hadden aange nomen." De Danschutter vermoedt dat ook het prijskaartje een rol heeft meegespeeld. Een huwelijk op de bewuste zaterdag in het Zie rikzeese stadhuis kost bijna achthonderd euro. „En dan moeten we het trouwboekje ook nog zelf betalen", zegt Nannie. „Maar daar draait het niet om. Wat voor ons telt, is dat je nooit meer de kans krijgt om in zo'n aparte ambiance te trouwen. Daarom heb ik het ook gedaan. Eerst wilde ik he lemaal niet meer trouwen. Ik heb één huwelijk achter de rug, dat is mislukt, dus ik had zoiets van: 'dat overkomt me geen tweede keer'. Mijn Willem (hij heet ook het zelfde, alleen verdient hij iets minder) wilde wel graag. Bij wijze van compromis zijn we het afgelopen voorjaar verloofd. Maar toen ik in de krant las dat de gemeente van plan was iets extra's te doen, én de combinatie met die datum, heb ik voor mezelf de knoop toch doorge hakt." Aanzoek Willem wist toen nog van niets. Bij wijze van 'aan zoek' had Nannie de brief met bevestiging van de huwelijksdatum expliciet aan haar aanstaande laten adresseren. „Ik heb hem wel even een paar keer over moeten lezen om te zien of ik nou écht goed snapte wat daar stond. Wel mooi natuurlijk. Op zo'n moment word je even heel stil..." Afgezien van een vorstelijke japon voor haar en een evenzo royaal gefinancierd pak voor hem zijn Nannie en Willem verder niet van plan hun huwe lijk een nadrukkelijk Oranje-tintje te geven. Al worden bruidswagen en volgauto's voorzien van een sinasappelkleurig lint. „Maar dat was vooral op verzoek van de bode, in verband met het parke ren voor de deur, geloof ik." Willem vindt het hoe dan ook makkelijk, zo gedeelde dag met het vor stenpaar. „Ik zal mijn trouwdatum niet snel ver geten!" OUDE MARKT 45 - VLISSINGEN - TEL. 0118-419337 Die bureauchef in dat Ter- neuzense kantoor is een ware telefoonjunk. De ene bel is nog niet uitgerinkeld of de volgende klinkt. Hij doet zijn babbels, spreekt boodschappen in, geeft or ders en maakt ze weer onge daan. Tussen de bedrijven door hobbelt 'ie, met het mo bieltje aan het oor, de faxap paraten en e-mailbakken I langs. Zijn medewerkers vinden hem een beetje gek en hij beaamt dat volledig. Zo gek als deze week hadden ze hem echter nog nooit gezien. Hij was zijn mobieltje kwijt. „Mijn telefoon, mijn tele foon!", klonk het paniekerig. Hij dook in lades, in vuilnis vakjes, onder bureaus. „Waar is 'ie?" Hij vond het ding niet. Toen begon hij te glimmen, riep 'Eureka', greep naar een vas te telefoon en draaide zijn mobiele nummer. Een zacht gerinkel golfde over de kan- toorvloer. Weer deed hij een rondje, maar vond niets. Vertwijfeld hief hij zijn han den op en liet ze met een die pe zucht neerdalen. Zijn rechterhand landde op zijn broekzak, waar verscholen achter een dikke zakdoek het mobieltje zat. Nimmer zo'n blij kind van middelbare leef tijd gezien als op dat mo ment.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31