Kalsbeek juicht veel te vroeg PZC PZC Pakistaanse ex-minister sluit zich op uit protest tegen oorlog Middeleeuwse spirituele bronnen beleven een ware herontdekking Slikken of stikken voor drugskoerier uit de Antillen President Moegabe is nog niet echt tot inkeer gekomen Aantal asielzoekers daalt 18 januari 1952 vrijdag 18 januari 2002 Staatssecretaris Kalsbeek van Justitie klopt zich op de borst: het aantal asielzoekers daalde vorig jaar met een kwart ten op zichte van 2000. Dat komt dooi de nieuwe, strengere Vreemde lingenwet, zegt zij trots. Migra tiedeskundigen vinden het ech ter voor die conclusie te vroeg. door Mark Langeslag Het zijn, zo vlak voor de Ka merverkiezingen, leuke cij fers om naar buiten te brengen. In 2000 vroegen 43.895 vluchte lingen asiel aan in Nederland en vorig jaar nog maar 32.579. Een daling dus van zo'n kwart. De nieuwe Vreemdelingenwet heeft duidelijk effect, zegt het ministerie van Justitie. De wet werd in april 2001 van kracht. Nieuwkomers moeten sindsdien binnen 48 uur te ho ren krijgen of ze mogen blijven. Wie wordt afgewezen, komt niet langer in aanmerking voor op vang en voorzieningen. In 2001 werd in 22 procent van de geval len direct 'nee' verkocht; in 2000 was dat nog 16 procent. Ook voert Nederland een strenger landenbeleid. Daarbij gaat het om de lijst met landen waarnaar vluchtelingen niet worden te ruggestuurd omdat het daar niet veilig is. Onlangs zijn Iran, Irak, Somalië en Liberia van die lijst geschrapt. Een woordvoerder van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND) spreekt van 'een duidelij ke trend': „Het wordt steeds wijder bekend dat we hier een strenger beleid voeren. De afna me is geen incident, maar zal vermoedelijk aanhouden." Voor een dergelijke conclusie is het nog veel te vroeg, vindt hoogleraar migratierecht Tho mas Spijkerboer van de Vrije Universiteit in Amsterdam. „Laten we niet overdrijven. We zitten gewoon weer op het ni veau van 1997. Zo bijzonder is dat niet. Voor het zelfde geld krijgen we er volgend jaar plots weer een hoop asielzoekers bij. Daar is geen peil op te trekken." Volgens Spijkerboer zijn er meerdere verklaringen voor de plotselinge daling. „Het aantal brandhaarden kan zijn afgeno men, maar daarvan is mij niets bekend. Een andere mogelijk heid is dat de behoefte om te vluchten gelijk is gebleven, maar dat Nederland inderdaad door de nieuwe regelgeving niet langer aantrekkelijk is." De meest waarschijnlijke optie is dat de vluchtelingen naar an dere EU-landen zijn uitgewe ken. Bekend is dat bijvoorbeeld Duitsland, Oostenrijk en de Scandinavische landen een stij ging van het aantal asielzoekers noteerden. „In dat geval zijn de asielzoekers volgend jaar zeker terug", zegt Spijkerboer. „Want als het aantal aanvragen in Bel gië stijgt en hier daalt, gaan de Belgen ons strenge beleid kopië ren. Zo werkt dat nu eenmaal. Dat heeft Nederland in feite na tuurlijk ook gedaan." Druk Het gevaar loert dat justitie nu de budgetten verlaagt voor on der meer de rechterlijke macht en minder huizen beschikbaar stelt omdat zij uitgaat van een verdere daling van het aantal asielzoekers, zegt Spijkerboer. Dat is in het verleden ook ge beurd. „Dat is misschien electo raal wel aantrekkelijk, zeker te gen verkiezingstijd. Maar dat lijkt me geen wijs bestuur. Vol gend jaar gaat het dan geheid mis. En dan lijkt het net alsof Nederland wordt overspoeld door asielzoekers, terwijl er in feite gewoon verkeerde reken sommen zijn gemaakt." GPD van onze redactie binnenland Het zijn gouden tijden voor kerkvaders, middeleeuwse theologen en mystici. Hun teksten mogen zich aan het begin van de 21e eeuw in een groeiende belangstelling verheugen. Getuige de vele hedendaagse vertalingen van hun werk, laat een wassen de schare doorzetters zich niet ontmoedigen door hun vaak weerbarstige taal. „De belangstelling groeit alsmaar", weet directeur P. Begheyn van het Ignatiushuis in Amsterdam, centrum voor geloofsverdie ping en spiritualiteit van de Nederlandse je zuïeten. Cursussen over mystici als Meester Eckhart en Hildegard von Bingen en over Ignatius van Loyola, stichter van de jezuïe tenorde, trekken volgens hem steeds meer belangstellenden Van de grote kerkvader Augustinus ver schenen vorig jaar bij verschillende uitge vers vier bundels met vertalingen van min der bekende teksten van zijn hand. Verder kwam een vertaling van G. Wills' biografie van Augustinus uit. Dichter C.O. Jellema vertaalde teksten van Eckhart uit het Duits. Uitgeverij Meinema kwam onlangs onder de titel Honing uit de rots met een vertaling van preken van de middeleeuwse theoloog Bernard van Clairvaux. In deze tijd van wildgroei in spirituele lec tuur wil het werkelijk geïnteresseerd pu bliek terug naar de oude bronnen, meent uitgever C. Korenhof van Meinema. „Deze oude teksten bieden mensen die niet meer in een christelijke bedding zijn opge groeid, de mogelijkheid om een taal te vin den voor spirituele ervaringen", vult Beg heyn aan. „Ze zijn bovendien sterker dan veel teksten die in deze tijd geschreven en gedrukt worden. Die zijn meestal van voor bijgaande aard." Wie spiritualiteit in de trant van de bestsel ler De Celestijnse Belofte van James Red- field zoekt, moet bijvoorbeeld niet bij Bernard van Clairvaux zijn, waarschuwt vertaler Theo Bell in zijn inleiding op Ho ning uit de rots.Managers zingen mantra's, zakenlieden houden bezinningsweekein- den en kantoorklerken verdiepen zich geza menlijk in De Celestijnse Belofte. Wie deze vorm van diffuse 'bewustzijnsverruiming' zoekt, is hier niet aan het juiste adres." De weerbarstige teksten van kerkvaders en middeleeuwse theologen bieden spirituali teit voor doorzetters, bevestigt Begheyn. „Je kunt die teksten niet probleemloos naar het heden overplaatsen. Je hebt bij het lezen hulp nodig van mensen die de middeleeuw se taal kunnen Vertalen'."Korenhof denkt dat de tekstuitgaven vooral bij een 'spiritu ele bovenlaag' terechtkomen die moeite wil doen om zich aan de oude bronnen te laven. „Het is honing, maar het komt wel uit een rots." ANP door Jean ine Verhagen Schrijnende gevallen komt tolk B. Doesburg uit Zoetermeer in zijn dage lijkse praktijk tegen. „Op het moment dat Antillianen wordt gevraagd bolletjes te slikken, kunnen ze al bijna geen nee meer zeggen. Ze worden bedreigd. Regelma tig worden op Curacao men sen uit de weg geruimd die te veel weten." Doesburg vertaalt al tien jaar Papiamento en Spaans bij rechtbanken in Haarlem, Den Haag en Rotterdam. De laatste drie jaar heeft hij bij na uitsluitend te maken met bolletjesslikkers. Hij vindt dat rechters weinig begrip hebben voor de achtergron den en de cultuur van deze mensen. „Als je straatarm bent, dan neem je het mee. Meestal wordt die mensen verteld dat ze base slikken en dat de risi co's daarvan minder zijn dan van cocaïne. Ze geloven die verhalen. Bovendien, als ze niet meewerken, lopen ze grote risico's. Als je wordt ge vraagd, kun je eigenlijk al niet meer weigeren. Weet je te veel, dan rekenen die drugs bazen met je af", weet hij van slikkers. „In Nederlandse kranten lees je daar nooit iets over, maar op de Antillen worden regelmatig mensen omgelegd. De angst daarvoor is groot." Volgens Doesburg heersen er op Curasao Co lombiaanse toestanden. „Het begint een levensvorm te worden. Het enige verschil met Colombia is dat die drugs niet op de Antillen worden geproduceerd, om dat de bodem zich daar niet voor leent. Bolletjesslikkers die worden gesnapt op Schiphol zijn doodsbang om na hun straf weer terug te gaan, is de erva- ring van Doesburg. Hij had laatst nog een cliënt die zich heel veel zorgen maakte. „Wat moet ik doen als ik weer terugkom? Hoe moet ik me verantwoorden dat ik dat spul ben kwijtgeraakt? Ze geloven me daar nooit", zei hij. Vaak worden deze men sen weer teruggestuurd naar Nederland of een ander Eu ropees land om de rekening te vereffenen, vertelt de tolk. De laatste tijd ziet Doesburg steeds meer jonge Antilli aanse meisjes, die de meest vreselijke toestanden heb ben meegemaakt. „Die jonge meisjes worden onder valse voorwendselen geronseld, moeten op een kamertje slik ken in het bijzijn van vier mannen en worden dan ook nog verkracht. Vervolgens worden ze dan op een toestel gezet. Echt vreselijk." Broer Ook Nigerianen worden ge- i ronseld door de drugsmaffia om bolletjes te slikken. Dat gebeurt in Amsterdam, maar ook in Afrika. „Laatst was er een koerier uit Nigeria, die zijn broer al jaren niet meer had gezien. Zijn broerwas op Curasao, werd hem verteld. Daar moest hij maar naartoe gaan. Op Curagao is hij met drugs op het vliegtuig gezet naar Nederland. Ze maken misbruik van de ellende van anderen door ze hier naar toe te lokken. Nederland is he laas voor de Antillianen een directe lijn. Wij zijn Neder landers." Sommige arme An tillianen prefereren de ge vangenis in Nederland boven de armoedige situatie in hun eigenland. „Als je straatarm bent, neem je het risico om hier opgepakt te worden. De gevangenissen zijn hier veel beter. Een verdachte zei laatst nog tegen de rechter: 'Laat mij hier maar zitten. Ik kan hier zelfs scholing krij gen in de gevangenis. Mis schien heb ik dan kans op een betere toekomst'." Volgens Doesburg moet er alles aan worden gedaan om de men taliteit op de Antillen te ver anderen. „Bij ons is het heel normaal datje iets meeneemt voor een ander. Iedereenkent elkaar, het is een eiland. Mensen zijn heel goedgelo vig." ANP door Eelco van der Linden Komt het regime van de Zim babwaanse president Moe gabe op de valreep tot inkeer? Dat is de vraag die optimisten zich stellen, nu omstreden wets voorstellen betreffende de me dia en arbeidsorganisaties zijn ingetrokken na een week van oplopende buitenlandse druk. Pessimisten zien er een typische Moegabe-manoeuvre in: om de tuin leiden en tijd winnen. De nieuwe mediawet verbiedt buitenlandse journalisten toe gang tot het land en eist dat plaatselijke journalisten zich jaarlijks laten registreren door een speciale regeringscommis sie. Ze mogen niet zonder toe stemming x'apporteren over de president, ministers en rege ringszaken. Op 'onethische' journalistiek staat twee jaar ge vangenis. De arbeidswet verbiedt stakin gen en maakt het voor de rege ring mogelijk vakbonden ille gaal te verklaren. De wet lijkt, net als een aantal andere, ge richt tegen de oppositionele Be weging voor Democratische Verandering (MDC), die voort komt uit de vakbeweging. Beide wetten zijn ingetrokken 'ten behoeve van enige aanpas singen', zoals de minister van Justitie het noemde, en zullen volgende week opnieuw aan het parlement worden voorgelegd. Opmerkelijk genoeg signaleer de een commissie die wetten toetst aan de grondwet, en waarin de regeringspartij een meerderheid heeft, 'inconstitu tionele elementen'. De buitenwacht probeert te be grijpen of de intrekking te ma ken heeft met de grondwet of met de kritiek die met name de Europese Unie en de VS hebben geuit. De EU eiste vorige week vrije en eerlijke presidentsverkiezin gen, onder meer door de toela ting van buitenlandse media en waarnemers. Vóór maandag verwacht Brussel een geschre ven antwoord van de Zimbab waanse regering. De VS en Groot-Brittannië heb ben gedreigd met sancties, on der meer in de vorm van bevrie zing van banktegoeden. Over sancties werd nadrukkelijk niet gesproken tijdens de ontmoe ting die Moegabe maandag had met zijn 13 collega's van de re gionale ontwikkelingsorgani- satie SADC. De 77-jarige presi dent beloofde wel van alles. Van eerlijke verkiezingen en het res pecteren van de mensenrechten, tot toelating van journalisten en zelfs een onderzoek naar poli tiek geweld. De beloften waren exact dezelfde van vijf maanden terug, toen Zimbabwe via be middeling van het Gemenebest een akkoord sloot met Groot- Brittannië. Het heette een doorbraak, maai er is nooit één belofte nageko men. De Zimbabwaanse men senrechtenactivist Brian Kago- ro spreekt van een farce en valt SADC aan. „De organisatie is niet serieus over democratie. Men doet niets anders dan mee helpen een dictatuur te camou fleren." Een andere vraag is, wat verwacht mag worden van de 'aangepaste wetten'? De Zim babwaanse vereniging van journalisten en oppositiepartij MDC voorspellen niet meer dan 'cosmetische veranderingen' en onderstrepen dat Moegabe met de hele procedure vooral veel tijd wint. „Elke dag is er een", zegt Jonathan Lenmo, die de verkiezingscampagne van de MDC organiseert. Hij moet toe zien hoe dagelijks geweld en in timidatie volop effect sorteren voor Moegabe, die zich op 10 maart weer tot president wil la ten uitroepen. Bewegingsvrijheid Anderen onderstrepen dat hij vorige week al twee wetten heeft laten aannemen door het parlement, die de bewegings vrijheid van politieke partijen en journalisten tot dicht bij nul brengen. Volgens de nieuwe wet op de openbare orde is kritiek op de president verboden en riske ren 'terroristen' zware straffen. Volgens de nieuwe kieswet is toezicht op de stemprocedures verboden en zijn waarnemers niet meer welkom. Het is aan de buitenwereld, en vooral de EU, om te doorgron den wat het bijvoorbeeld bete kent als Moegabe nu zegt dat 'sommige waarnemers' mogen komen. De Zimbabwaanse analist John Makumbe waarschuwt voor op timisme en adviseert niet te veel waarde te hechten aan de parle mentaire debatten. Moegabe kan namelijk op elk moment nog de wet zoals hij die wil, bij decreet, laten aannemen. GPD door Harald Doornbos Al ruim twee maanden lang zit hij 24 uur per dag opge sloten in een met een groot hangslot verzegelde metalen kooi. Zelfgekozen, dat wel, want niemand die hem tegen houdt om eruit te komen. Maar T. Salik, Pakistaanse christen leider en ex-minister, weigert dat pertinent zolang de Ameri kanen niet stoppen met het bombarderen van Afghanistan, India niet ophoudt met het on derdrukken van moslims in Kashmir én zolang er geen we reldvrede is bereikt. „Ik kom hier pas weer uit als tenminste één land ter wereld heeft besloten om het ministerie van Defensie om te vormen tot het ministerie van Vrede", aldus Salik. Zijn grote stalen vogel kooi staat op de laadklep van een vrachtwagen, die op de oprit van zijn huis in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad staat. In de kooi ligt de in een soort van jutezak geklede ex-minister op een matrasje. Een telefoonlijn is vanuit het huis doorgetrokken, zodat hij bereikbaar is. Een vijf tiental duiven, symbool voor vrede, zitten in een klein kooitje naast die van Salik Achter de duiven bevindt zich Saliks wc. Ook hangen er foto's in de kooi van diegenen die ooit de Nobel prijs voor de vrede hebben ge wonnen. „Wij willen vrede op aarde", staat er op een plakkaat te lezen. Een paar posters van Jinnah, de stichter van Pakistan maken duidelijk dat hij een goede pa triot is. Salik is overduidelijk geen gewone Pakistaan. Alleen al door zijn christelijk geloof behoort hij tot een piepkleine minderheid in een land dat voor 99 procent door moslims wordt bevolkt en dat officieel de 'Isla mitische Republiek Pakistan' heet. Geen enkel bezwaar vindt Sa lik. „Moslims en christenen wo nen beiden in Pakistan, het is ons gezamenlijke vaderland", zegt het voormalig lid van de Pakistaanse Eerste Kamer en wrij ft intussen as over zijn voor hoofd en zwarte haardos, ten teken dat hij in de rouw is van wege de voortgaande oorlog in Afghanistan en, wat hij noemt, 'de agressieve en oorlogszuchti ge politiek van India.' Saliks bijna geobsedeerde stre ven naar wereldvrede bracht hem niet alleen in de Pakistaan- Salik in zijn zelfverkozen opsluiting. se politiek. Tijdens de oorlog tussen Iran en Irak verbleef hij al eens twee jaar in een tent in een Iraanse woestijn, uit protest tegen het conflict. Daarna heeft hij eens 3 6 uur aan een kruis gehangen uit protest tegen oorlogen in het algemeen („Nee, geen spijkers door de handen, alleen touwen om de polsen."). Jutezak Ook bezocht hij samen met vrouw en kind Sarajevo tijdens de oorlog. En als lid van het Pa kistaanse parlement liep hij twaalf jaar lang rond in een ju tezak, uit protest tegen de In diase behandeling van moslims in Kashmir. Hij trok pas norma le kleren aan nadat collega-par lementariërs hem smeekten of hij met zijn actie wilde stoppen, omdat hij zijn punt volgens hen wel gemaakt had. Wijzend op de duiven en de fo to's van de winnaars van de No belprijs voor de Vrede, zegt hij: „Die zitten hier bij me in de kooi, omdat vrede geen enkele kans krijgt in deze wereld. Al het goede wordt gekooid." Met het kooi-zitten begon Salik toen de Amerikanen besloten om door te gaan met luchtaanvallen op Afghanistan tijdens de ra madan, de vastenmaand van de moslims. „Dat was een schande, als christen wilde ik voor mijn moslimbroeders opkomen", vertelt hij van achter de tralies. Voordat hij de kooi inkroop liet hij door een dokter zelfs zijn ei gen bloed aftappen en sprenkel de dat op de grond van 'ons ge liefde Pakistaanse vaderland'. Maar toen de ramadan voorbij was en het Talibanregime ver slagen, ging hij door met zijn ac tie, omdat er intussen spannin gen waren uitgebroken tussen Pakistan en India. „India ge draagt zich schandalig en agressief ten opzichte van mos lims", beweert Salik. Drie we ken geleden besloot hij hele maal niets meer te zeggen uit protest tegen het uitblijven van wereldvrede. „Dat heb ik twaalf dagen volgehouden, maar zwij gen is het moeilijkste dat je me foto Harald Doornbos/GPD kunt vragen. Ik houd van pra ten, daar kan ik dagen mee doorgaan." Saliks oplossing voor vrede in het zeer roerige Zuid-Azië is vrij rigoureus. „Er dient een VN- achtige instantie te worden opgezet, speciaal voor Azië. En iedereen die zich tegen vrede verzet, dient te worden doodge schoten." Gesteund Salik, die zegt volledig gesteund te worden door zijn vrouw, wil zijn actie in de kooi desnoods ja ren volhouden. Wereldvrede zit er voorlopig niet aan te komen, dat beseft ook de ex-minister maar al te goed. „Maar mijn ac tie heeft er tenminste voor ge zorgd dat moslims en christenen in Pakistan één zijn. Als ik als christen niet zo radicaal had ge protesteerd tegen de oorlog in Afghanistan en de behandeling van moslims door India, dan hadden sommige moslims de Pakistaanse christenen weieens kunnen beschouwen als verra ders." GPD Kogelvrij vest Het Amerikaanse leger stuurt 1400 kogelvrije vesten van nieuwe makelij naar de solda ten in Korea. Ze moeten daar in de praktijk getest worden. De vesten wegen slechts vier kilo en kunnen revolverkogels van het kaliber 45/100 tegen houden. Ook zijn ze bestand tegen granaatscherven van een ontploffing op één meter afstand. Helgoland Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft be kendgemaakt dat Engeland het eiland Helgoland op 1 maart teruggeeft aan de West- duitse regering. Sinds het ein de van de oorlog is het eiland' gebruikt als doelwit voor oe fenbombardementen van de/ Royal Air Force. Drie bezoekers De openstelling van de scheepsbouwtentoonstelling in Middelburg voor volwasse- nen is geen succes geworden. Er kwamen slecht drie bezoe- kers opdagen. De tentoonstel ling in de Vleeshal is ingericht' voor het onderwijs. Gapinge In Gapinge is het nieuwe ver enigingsgebouw in gebruik genomen. Bij de opening was er veel lof voor de inzet van de dorpsbewoners bij de verbou- wing van de oude pastorie. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L, Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bi> acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal 52,-- per jaar: 198,- - Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag. 1- zaterdag 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen ti|dens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administraiie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de Mets en de wei kmaalschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriltelijk melden bij: PZC, atdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2